Binnenland. Burgerlijke Stand. Verkoopingen. Marktberichten. I - 1 ■-11 1T-r- veel minder. De bladen slaan een veel minder heftigen toon aan en men merkt zelfs de tendenz op, om de kleine feiten, die gisteren het publiek nog met zooveel angst vervulden en uitermate geschikt waren om den haat en naijver te vergrooten, met stilzwijgen voorbij te gaan. Men vraagt zich af, wat er dan toch ge beurd is tijdens het verblijf van koning Ferdinand. Waarover heeft het gesprek ge- loopen, dat de tsaar der Bulgaren met den koning van Griekenland heeft gehad? My sterie 1 Er moet iets geschied zijn, zegt men zich zelf, herhaalt men zich zelf, maar nie mand is in staat precies te vertellen, wat er wel gepasseerd is. In de Grieksche kringen, bij welke ik mij om inlichtingen vervoegde, is men zeer ontwijkend. Klaarblijkelijk, zegt men, heeft er wel iets plaats gehad; maar wat? In Bulgaarsche kringen toont men zich nog terughoudender. Ik heb mij tot eenige opperofficieren uit de omgeving van gene raai Andreief gewend. „Meng ons niet in de politiek", antwoordden ze mü, en zij voegden er nog aan toe„Wij weten niets positiefs met betrekking tot de kwestie met Saloniki. Dat is een vraagstuk, waarmede de diplomatie zich moet bezighouden. Wij kunnen alleen zeggen, dat generaal Valcof benoemd is tot gouverneur-generaal van de door de Bulgaren in Macedonië bezette streken en dat hij zfln residentie te Serres heeft." Wat beteekent dat alles? Zouden de Bul garen van Saloniki hebben afgezien, of zou men overeengekomen zijn, dit vraagstuk voorloopig te laten rusten? De naaste toekomst zal zonder twijfel op deze vragen antwoord geven. Ondertusschen gaan de Grieken in afwach ting voort zich hier te installeeren en het raderwerk der bestuursmachine begint bijna normaal te functioneeren. Ongelukkig loopt het nog niet heelemaal volmaakt, want de diefstallen en inbraken zijn nog aan de orde van den dag. En toch moet men rechtvaardigheidshalve erkennen, dat de Grieken uitstekende ambte naren naar Saloniki gezonden hebben. Zon der nog M. Ractiyan, den Griekschen gezant en vertegenwoordiger der Grieksche regee ring in het bezette gebied, een man van zeer groote intelligentie en buitengewone voorkomendheid, mede te rekenen, wordt Saloniki bestuurd door een zeer bekwaam man Argiropoulos, voor dezen prefect van Larissa, die zich veel moeite geeft om op de hoogte van den moeilijken post te ge raken, die hem door zjjne regeering is toe vertrouwd. Hij wordt uitstekend terzijde gestaan door zijn plaatsvervanger, Poli- chronladis, een jong professor aan de univer siteit te Athene, onvermoeibaar werker en onberispelijk ambtenaar. De berichten, die wij uit het {binnenland en de door de Bulgaren bezette steden -ontvangen, luiden even geruststellend. Na de in den eersten tijd door de ongeregelde troepen bedreven buitensporigheden, begint het vertrouwen terug te keeren, en is het zakenleven weder aan het opfleuren. Maar de beste berichten krijgen wij uit de door de Serviërs bezette steden. Het is merkwaardig, dat alle reizigers, die ik heb kunnen ondervragen, in dat opzicht eenparig in hun oordeel zijn. De Serviërs hebben zich van den aanvang af jegens de bevolking in de door hen veroverde streken uiterst wel willend betoond, en zy hebben met groote energie aan de weinige misbruiken, waaraan de ongeregelde troepen zich te buitengingen, den kop weten in te drukken. Thans loopt alles volmaakt geregeld, en de bevolking, die door de Serviërs geregeerd wordt, ge voelt zich bijna gelukkig. De militaire maatregelen der geallieerden. SALONIKI, 6 Januari. (Reuter.) Gister nacht is een geheele Grieksche divisie in der haast op 10 stoomschepen, waarop beslag gelegd was, ingescheept. De bestem ming dezer troepen is onbekend. De Servische autoriteiten in de omgeving van Monastir plaatsen alle Turken die op een leeftijd zijn, waarop zy de wapenen dragen, op de lijsten der militie. Het beleg van Skoeiari. ALESSIO, 6 Januari. (Reuter.) Daar de commandant van Skoetari nog steeds voortgaat de stellingen der belegeraars aan te vallen, niettegenstaande een wapenstil stand gesloten is, zonden de belegeraars eenige pailementairs, die te Borblechucha de Turksche parlementairs ontmoetten. Aan dezen stelden zij de vraag, of de comman dant der vesting wist, dat de wapenstilstand gesloten was en waarom hij, wanneer hij zulks wist, zich niet aan de bepalingen daarvan hield. De woordvoerder der Turk sche Parlementairs antwoordde, dat de com mandant niets van een wapenstilstand afwist, daar de Porte hem er geen mede- deeling van gedaan had. Hij verzocht ver volgens den Servischen parlementairs zich terstond te verwijderen. CONSTANTINOPEL, 6 Januari, (Reuter). In een telegram, gedateerd op 27 December j.l., schildert de commandant van Skoetari den toestand der stad als zeer gunstig af. De nachtelijke aanval der Montenegrynen op den 13en werd afgeslagen, evenals de -offensieve bewegingen, welke den 17en en 18en December door de Servische brigade ondernomen werden. De Serviërs hadden 800 dooden. De aanvallen der Montenegry- nen in den nacht van 23,24 en 25 December werden eveneens met succes afgeslagen. Het moreel der troepen en van de bevol king van Skoetari is uitstekend. Geruchten betreffende gevechten aan de Tchatalja-linie. Volgens berichten van te Oonstanzaaange komen reizigers, verluidt te Constantinopel, dat eenige dagen geleden bij Tchatalja, een bloedig gevecht heeft plaats gehad. Koerdi sche vrijwilligers men spreekt van ver scheidene duizenden zouden geëischt hebben, tegen de Bulgaren in het vuur te worden gezonden. Toen de officieren dit verlangen van de hand wezen, met het oog op den heerschenden wapenstilstand zouden Koerden op eigen gezag zijn opgerukt. Naar 't verder heet zouden de Bulgaren hen met mitrailleuse-vuur ontvangen heb ben, waardoor de Koerden schrikkelijk ge teisterd werden. De rest vlood in radelooze haast. Het gerucht klinkt wel onwaarschy'nlyk, maar toch stempelt de bekende strijdlust der Koerden iets dergelijks niet tot de on mogelijkheden. Een ander bericht zegt, dat men in bui- tenlandsche scheep vaartkringen van Con stantinopel zeer verontwaardigd is over het optreden der Bulgaren in Dede-Agatsch. Zij beletten aan alle vreemdelingen, de stad binnen te komen en streven er, uit onbe kende redenen klaarblijkelijk naar, Dede- Agatsch van de buitenwereld afgezonderd te houden. De laatste voor Constantinopel bestemde Oostenryksche Lloyd-stoomboot kon wegens het verbod der Bulgaarsche autoriteiten de voor de Turksche hoofdstad bestemde post zakken niet aan boord nemen. De Bul garen maken ook voor de buitenlandsche diplomatieke agenten geen uitzondering. Slechte door list slaagde een der consuls er in, een voor een legatie te Constantinopel bestemd bericht aan boord van de mailboot te smokkelen. Een ondeugende geschiedenis. Het Sem. Hand. vertelt Een echtpaar kreeg als huwelijksgeschenk van een ietwat buitenissigen meneer, die in bovennatuurlijkheden deed, eenflesch, welke een water inhield, dat, wanneer een der echtgenooten ook maar in het geringste afweek van het pad der echtelijke deugd, onmiddellijk troebel zou worden. Zjj waren twee jaren getrouwd, toen me vrouw voor herstel van gezondheid naar een badplaats moest. Eenige weken treurde de onbestorven weduwnaar reeds, toen, op een avond, zjjn vrienden van vroeger bij hem kwamen oploopen en hem trachtten over te halen een vroolijken avond met hen te vieren. Nee, zei de man, daarin de kast staat een flesch en daarin zit een water enz. Hij legde de geheele geschiedenis uit. Maar de overredingskracht zijner vrienden was zeer groot en hij ging tbch. Laat in den nacht werd de beklagens waardige in een treurigen toestand op zjjn bed gelegd en één van zijn vrienden, van huis uit een grappenmaker, kreeg een schit terend idee: hij ging naar de kast,nam de flesch en keerde daarin den inhoud van zijn vulpenhouder leeg. Des anderen daags kwam mevrouw thuis. Het eerste wat zij deed, was naar de kast snellen, waar de flesch in stond. Zij greep de flesch, zag dat het water troebel was, snelde naar het fonteintje goot, de flesch leeg, vulde die weer met helder water en zette ze weer in de kast. Toen zuchtte ze verlicht Moedige redding ruim beloond. Het 10-jarig zoontje Cornells van den heer J. U.Smit, te Alblasserdam, had hetongeluk in den Noord te vallen en werd door den sterken stroom van den wal getrokken. Bastiaan Rikkers kwam aanfietsen en zag het ongeval. Hij stapte van zy'n rijwiel, trok zijn jas uit en sprong in de rivier. Door duiken wist hij den knaap boven te brengen, om daarna met hem naar den wal te zwemmen. Geholpen door de omstanders waren beide spoedig op het droge. De moedige redder ontving, behalve den dank van den heer Smit, f 3000 op een spaarbankboekje, waarvan hy of zijn vrouw levenslang het vruchtgebruik zullen hebben en daarna komt het kapitaal aan de kin deren. Bovendien ontving hij een geheel nieuw stel onder- en bovenkleedng en hor loge plus f 50. (R. N. B.) De heer A. Tosch, gepens. sergeant-majoor te Drachten, drager van het metalen kruis heeft Zondag onder talrijke blijken van be langstelling zijn 102den verjaardag gevierd. Het lijk van J. M. te Noorddjjk (Gron.), dat Zaterdag werd opgegraven, is weer ter- aarde besteld. Sporen van geweld zijn er aan het lijk niet ontdekt. Sedert Zondagavond wordt, naar Haarl. Dgbl. meldt, vermist de jeugdige vrouw van den landbouwer J. de R., wonende aan den ringdijk by den Vyfbuizerweg.Men vermoedt dat haar een ongeluk is overkomen. Zaterdagmiddag is op de Maas voor Schiedam van een tjalk overboordgeslagen en verdronken de 12-jarige J. G. van Olden, uit Stadskanaal. (Schied. Ct.) Onderofficieren uit Holland gevraagd. In de Hollandsche bladen verscheen een oproep, om een honderdtal Nederlandsche onderofficieren ter aanvulling van het Indische leger. Wat wy voorzien hadden en voorspeld, is bewaarheid, schrijft het „Bat. Nwsbld." Dank zy het groote verloop in het onder officierscorps, tengevolge van den overgang naar de overal opgerichte gewapende politie korpsen, komt men in het leger onder officieren te kort, waardoor nu in het moederland aanvulling is gevraagd. Als nu van de zijde der Hollandsche autoriteiten medewerking komt, is het niet onmogelijk, dat een voldoend aantal onder officieren, hetzy voor goed, hetzij tijdelijk, naar Indië verhuist. Maar daartoe is noodig dat de bepalingen herzien worden, daar een onderofficier niet in zijn graad van het Nederlandsche naar het Indische leger kan overgaan. Een dwaze bepaling vooral, indien men weet, dat onderofficieren wel in hun graad voor eenige jaren in Indië kunnen worden gedetacheerd. Wordt de bepaling veranderd, dan zou zeker een vry groot aantal onderofficieren en korporaals overgaan, mits zy geen tegen werking van de zijde hunner chefs onder vinden. Daarop stuiten pogingen van liefhebbers maar al te dikwijls af. Spoorwegongeluk. Twee dooden. Donderdagavond om 8 uur reed, vermoe delijk door verkeerden wisselstand, een goederentrein, komende uit Vlodrop, voor het station Roermond op een stilstaanden goederentrein, die gereed stond voor het vertrek naar Venlo. De botsing was zóó hevig, dat men deze over de geheele stad kon hooren. Een goederenwagen en een personenrij tuig, dat in den trein was geschakeld, wer den versplinterd. De materieele schade is dan ook zeer aanzienlijk. In den goederenwagen bevonden zich de vaste remmer J. Jansen, uit Maastricht, en de losse Remmer Koots, uit Itter, bjj Maastricht. Beiden werden letterlijk doodgedrukt. In deerlijken toestand werden zij onderhetpuin te voorschijn gehaald. Onmiddellijk werden zij naar de wachtkamer gebracht. Terstond werd geneeskundige hulp verleend. Een van de gewonden was inmiddels overleden, de ander gaf spoedig den geest. Daar het ongeluk op een zijspoor plaats greep, ondervond het verkeer geen belem mering. De slachtoffers waren gehuwd. Janssen laat een vrouw met 7 kinderen achter. Kloots heeft 3 kindereu. De plaats van het ongeluk biedt een treuii- geu aanblik: de waggons met versplinterd dak en verbrijzelde zijwanden liggen dwars over het zijspoor. In verband met het onderzoek verschenen ter plaatse mr. L. H. Roeters van Lennep substituut-officier van justitie te Roermond, benevens eenige politie-autoriteiten. Ambtelijk is nog niets zekers vastgesteld. (R. N. B.) FINANCIEELE RUBRIEK. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Uit den Staat der Bank per 31 December 1912 blijkt, dat in 1912 werd verkocht voor f 766200 Pandbrieven, terwijl f220750 werd teruggekocht, gevende dus een vermeerde ring van f 545450. In 1912 werd gesloten aan Hypotheken voor f 940125 en f365235 afgelost, gevende dus eene vermeerdering van f 574890. Op 31 December 1912 stond aan Hypotheken uit voor f 8.961235, terwijl voor f3 851950 aan Pandbrieven in omloop was. In 1912 hebben twee executies plaats gehad; in geen dezer gevallen heeft de Bank eenig verlies geleden. Op 31 December j.l. was er geenerlei achterstand van rente of aflossing. MIDDELHARNIS. GeborenBastiana, d. v. Adam Driese en Hiltje KooteHerbert z. v. Christiaan Vermaas en Jacoba van den Ouden Stijntje Elizabeth Hendrika Cornelia d. v. Hendrik van Eek en Maria Ba6tiana de Waard; Louiza Johanna, d. v. Klaas Vroegindeweij en Lena Groen; Elizabeth Jacoba, d. v. Johannis Buth en Jacoba Taaie. GehuwdCornelis van Beek, 22 j. en Gerritje Pieternella Zaaijer. DIRKSLAND. Geboren Machiel z. v. Jacques van Broekhoven en van Elisabeth Hartveld. Overleden Gerrit Tiggelman 36 j.Jacomijntje Bakelaar 78 j. wed. van H. Zoon. NIEUWE TONGE. GeborenAdriaan en Pieter zoons v. Marinus Pieter van Alst en Lena NoteboomJacob, z. v. Pieter van Alphen en Adrians Dekker. Maria Catha- rina, d. v. Johannes Gornelis Kieviet en Catharina Holleman; Gerritje Jannetje, d. v. Cornelis Verolme en Adriana Martha van Ree; Dingenus. z. v. Willem Holleman en Pieternella van den Ouden; Jannetje Elisabeth, d. v. Adrianus Grootenboer en Cornelia Margaretha van AlphenAndries, z. v. Leendert Nelisse en Jacoba Ruitenberg. OverledenLijntje van den Tol 88 j. wed. van Leendert Vreeswyk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. OverledenJacob van Gurp 26 j. echtgenoot van Maria Vroegindewey. Donderdag den 9 Januari 1913 des num. 1 ure te Sommelsdijk aan de Kaai van eene groote partij TIMMERHOUT, als PLANKEN, DELEN, RIBBEN, PALEN, LATTEN enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Vrydag den 10 Januari 1913 des nam. 1 ure te Nieuwe Tonge aan den Noord- landschendyk voor het café van J. C. Kieviet aldaar van eene groote party TIMMERHOUT als PLANKEN, DELEN, RIBBEN, PALEN, LATTEN enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Zaterdag 11 Jauuari 1913 des namiddags l'/i ure te Ooltgensplaat aan de Kaai van eene groote party TIMMERHOUT, als PLANKEN, DELEN, RIBBEN, PALEN, LATTEN enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Maandag 13 Januari 1913 des namiddags I'/i ure te Goedereede aan de Kaai van eene groote party TIMMERHOUT, als PLANKEN, DELEN, RIBBEN, PALEN, LATTEN, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Donderdag 16 Januari 1913 namiddags l'/i ure te Stellendam aan de Kaai van eene groote party TIMMERHOUT, als PLANKEN, DELEN, RIBBEN, PALEN, LATTEN enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Zaterdag 11 Januari, inzet. Zaterdag 18 Januari, afslag, telkens 's avonds 7 uur. te Ouddorp in het Logement van Akershoek van o. 2.26.10 H.A. is 2G. 224 R.v.M. BOUW LAND te Ouddorp in het Oudeland aan den Nieuwe weg Sectie D. no. 215, b. 1,08.10 H.A. is 2G. R.v.M. BOUWLAND, liggende alsvoor Sectie D. no. 215, c. 1.08.50 H.A. is 2G. 109 R.v.M. BOUWLAND, liggende alsvoor, Sectie D. no 160 en 161, d 0.53.80 H.A. is 1G. Sl'/i R.v.M. WEILAND te Ouddorp in het Oudeland aan Jillesweg Sectie D no. 411. e. 0.64.80 H.A. is 1G. 1231/, R.v.M. WEILAND liggende alsvoor Sectie D no. 462 ten ver zoeke van de erven van Mevrouw de weduwe A. van Kerkwyk. Notarissen Mr A. MIJS te Rotterdam en P. F. VAN DEN BERG te Goedereede. Op Dinsdag 14 Januari 1913 te Dirksland ter herberge van H. van den Doel veiling; en Op Dinsdag 21 Januari 1913 te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin afslag; beide dagen 's nam. 4 uur (na aankomst der tram) van een WOON- en WINKELHUIS waarin met succes eene Brood-, Beschuit- en Klein- goedbakkery wordt uitgeoefend, met ERF en GROND te Dirksland, aan den Straatdyk, kad. Sectie B nr. 104, groot 01 Are 12 cen tiaren. Notaris VAN DER SLUIJS. Beursnoteering van Sommelsdijk. SOMMELSDIJK, 8 Jan. 1912. Tarwe weinig aangeboden waarvan geen noteering kon worden gemaakt. Haver van f 8,tot f 9,per 100 kilo. Erwten kleine van f 10,— tot f 12,per H.L. schokkers van f 15,tot f 17,p. H.L. Aardappelen f 1,50 a 1,60 per 70 kilo. Poters f 0,60 a f 0, Ajuin bruine f 0.50, witte f 0,per 60 kilo. Koepeen f 0,45 a f 0, Vlas kon men contracteeren voor 6 cent p. kilo. Er was op de beurs in alle artikelen weinig handel. ROTTERDAM, 7 Jan. Op de veemarkt waren aangevoerd: 79 paarden, veulen, ezels, 761 magere en 680 vette runderen, 146 vette, 286 nuch tere en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 148 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 36 tot 45 a c., stieren 34 tot 38 a c., vette kalveren 521/* tot 62i/a a c., erport- kalveren tot c. alles per half kilo. Melkkoeien f 160 k f 340, kalfkoeien f 165 f345 6tiexen f 140 k f 330, pinken f k f graskal- veren f k f vaarzen f 90 k f 170, alles mager vee biggen 1 11,k f 17,—, slachtpaarden f 80, k f 150, werkpaarden f 160 k f 300, hitten f 60, k f 180,— Nuchtere kalveren: fok- f 21,k f 28,slacht- f 16,— k f 21,—. Biggen f 1,50 k f 1,30 per week. Vette Runderen aangevoerd, vqoral in de afdeeling spoeling. Handel tamelijk goed. De omzet ging in de superieure qualiteït onregelmatig tot hooge prij zen, zelfs nog boven noteering. De afwijkende soorten waren wel iets gemakkelijker te plaatsen, maar door vraag voor Duitschland waren ook voor deze de vraagprijzen te hoog. Stieren beperkt aangevoerd, handel tamelijk. Vette kalveren met gewonen aanvoer. Ze waren duur. Omzet naar wensch, doch niet zoo vlug als gisteren. Op de magere markt was de aanvoer minder dan gewoonlijk. De handel in melk- en kalfkoeien was door geringe vraag voor het buitenland zeer kalm. Jong vee, vooral kalfvaarzen, was tamelijk gezocht. Magere ossen werden vlug verhandeld. Nuchtere kalveren ongekend dnur, er was veel handel, zelfs nog tot oploopende pryzen. Men kocht voor Belgie en voor export. Handel in paarden goed. In biggen ging weinig om. N.R. Ct, Marktberichten. Amsterdam 7 Jan. 1913. Ingezonden door Jac. Kkoop,Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,40 a f 2,50 Zeeuwsche Blauwen 2,40 2,50 Spuische Eigenheimers 1,60 1,70 Flakkeesche 1,60 1,70 Drentsche 1,30 1,40 Geldersche Blauwen 2,— 2,10 Friesche Borgers 1,55 1,60 Friesche Blauwen 2,20 2,30 Eigenheimer Pooters 1,20 1,40 Blauwe Pooters 1,— 1,20 Bonte Pooters 1,— 1,20 Andyker Blauwen 1,60 1,70 Beverwyker zand Bravo's 3,50 0,- 0,- A

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 7