„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 7 1 Jan. 1913 Plaatselijk Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Marktberichten. V erkoopingen. UIDDELI1ARi\IS- Zaterdag' viel het doch tertje van J. Verweu' in de al°ol; aan den Oostdyk, Gr, de Valk die het ongeluk bemerk te begaf zich gekleed te water en had het genoegen de kleine op het drooge te brengen. De heer G. Nieu wland Gz. heeft bedankt voor zijn benoeming tot Ouderling in de Geref. Kerk. —Zaterdag trapte het paard van den karre- man een spijker in zijn poot, dientengevolge kon h(j het beest niet gebruiken. Waarom hij een paard van een ander in bruikleen heeft. Verslag van het verhandelde in de spoed- eischende vergadering van den raad der gemeente Middelharnis op 28 dezer 'snam. 2 ure. Voorzitter is de burgemeester. Aanwezig 10 leden, afwezig de heer van der Baan, die door ziekte verhinderd was.Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren vastgesteld en geteekend zegt de voorzitter deze vergadering spoedeischend te hebben belegd in verband met door Ged. Staten gemaakte bezwaren tegen de gemeente- begrooting voor 1913. Ged. Staten wenschen de post subsidie es art. 53 lager onderwijswet te zien verminderd met f 1000 en de post hoofdelijke omslag vermeerderd met f 1000. Het College van Burgemeester en Wethou ders acht het wenschelijk aan den eisch van Gedeputeerde Staten te voldoen. De voor zitter doet dus het voorstel bovenbedoelde wijziging aan te brengen. De heer Bom vindt geen bezwaar in de bedoelde wijziging door verhooging van den hoofdelijken omslag maar dringt aan op progressieve heffing. Zijn voorstel wordt gesteund door de heeren Schilperoord en Vroegindeweij. De voorzitter zegt toe, dat Burg. en Weth. zullen nagaan of het mogelijk en wenschelijk is aan den wensch van den heer Born te voldoen. Hierna wordt bij acclamatie besloten de bedoelde wijziging aan te brengen op de wijze als door Ged. Staten bedoeld. Daar nu de hoofd, omslag slechts tot een bedrag van f 9000 mag worden geheven moet dus de verorde ning op den hoofd/omslag worden gewijzigd. De voorz. stelt voor de verordening te wij zigen dat het maximum zal zijn f 10500. Dit voorstel wordt eveneens bij acclamatie aangenomen. De heer Vroegindeweij wenscht den havenmeester eene gratificatie van f 25 toe te kennen voor zijn bijzondere bemoeiin gen bij den aanvoer van suikerbieten met de voor hem daaruit voortvloeiende drukke werkzaamheden. Op voorstel van den voor zitter wordt besloten, dat B. en W. deze zaak zullen afdoen. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Voor de uitvoering van U. O. T. op Vrijdagavond 3 Januari in de zaal van den heer Meijer te Middelharnis zijn geen kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Plaatsbespreking Donderdag 2 Januari van 1—2'/s uur. In het 4e kwartaal 1912 zijn door de schutsluizen alhier geschut ingekomen 357 vaartuigen met een ton neninhoud van 35585 ton, uitgegaan 352 vaartuigen met een tonnen inhoud van 35297 ton. SOMMELSDIJK- Door timmermanspatroons uit Sommelsdijk en Middelharnis is een vakvereeniging opgericht, Duur hoornvee. Door S. Gazan, slager alhier, werd dezer dagen een l'/i jarig mager stiertje verkocht voor f 225, Op aanklacht ia tegen. L. Lec. gepen sioneerd militair alhier, procesverbaal opge maakt wegens het werpen van privaatvuil in een zinkput. Tot deurwaarder bij de Rechtbank te Rotterdam ter standplaats Sommelsdijk is benoemd de heer P. J. Groenendijk deur waarder b/h kantongerecht alhier. HERRINGEN- Evenals vorige jaren circu leert ook thans weder een lijst terinteeke- ning om aan armen wekelijks een kleine gift te kunnen geven, wegens het verbod van het z. g. n. Nieuwjaarswenschen. Verleden week lag een dochter van de wed. S. alhier rustig in haar kamer een weinig te rusten. De kachel, die ze had aangemaakt, was aan 't rooken gegaan, waardoor de kamer spoedig met rook gevuld was. Gelukkig kwam een poosje later haar moeder de kamer binnen die het ongeval zag en bemerkte dat haar dochter reeds bewusteloos was. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met 2den kerstdag zijn de kinderen der Zond- jschool in bijzijn van ouders vrienden en ngstellenden ruimschoots onthaald op chocolademelk, koekjes enz. en kreeg ieder kind nog een cadeautje mee naar huis. Welvoldaan keerden de kinderen huis waarts. Bij het steenlossen had B. de Gast het ongeluk een steen op zijn vingers te krijgen, waardoor hij zich zoodanig verwondde, dat hij zijn werkzaamheden moest eindigen. STELLENDAM- Ter benoeming van een heemraad voor den polder „De Generale Dijkagie van Stellendam" is de volgende voordracht opgemaakt. P. B. Crezee, Stellendam No. 1. L. van der Wende, Goedereede No. 2. M. van Oostenbrugge, Stellendam No. 3. Op 2en Kerstdag werden deleerlingen der Zondagschool in de Ned. Herv. Kerk alhier feestelijk onthaald. In de kerk was een fraaie kerstboom geplaatst. Behalve de gewone versnaperingen ontving iedere leerling een boekje. Maandagmorgen kregen twee kleine jongons ruzie. Ze bestookten elkaar met steenen, waarvan een den visscher L. W. zoodanig het hoofd verwondde, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Op den len Kerstdag werden ook de leerlingen van de Zondagschool behoorende bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier in de kerk onthaald. Aan alle leer lingen werden versnaperingen uitgedeeld. De vorige week had de visscher W. v. S. het ongeluk op zijn vaartuig te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde, dat hij niet kon loopen en dus zijn werk ook niet kon verrichten. OUDDORP. Maandagavond is alhier een nieuwe zangvereeniging opgericht,Directeur de heer P. v. Eijk met aanvankelijk 24 leden NIEUWE TONGE- Op verzoek van eenige Belgische heeren is met ingang van 1 Jan uari a.s. benoemd tot Jachtopziener alhier G. Noordjjk te Middelharnis. De vorige week kwam de koopman L. Jordaan van Middelharnis, sedert hij met visch aan het venten was, tot de ontdekking, dat uit zijn kar 63 sinaasappelen waren ontvreemd, door de nasporing der politie, waren er al spoedig 42 terug gevonden, de rest is betaald. Had enkele jaren geleden de Steenkolen handelaar P. v. d. B. alhier het ongeluk zijn been te breken, waardoor hij nog slecht loopen kon nu Zaterdagmorgen had hij het ongeluk zijn ander been te breken. OUDE TONGE- Daartoe door d'nburgemees- uitgenoodigd, kwamen 27 December in de bewaarschool eenige personen samen en we.rd in beginsel een afdeeling van 't Groene Kruis opgericht, aanvankelijk met 41 leden. Jammer maar, dat niet meer ingezetenen aan den oproep gehoor gaven. Waarschijn lijk zal 't slechte weer daaraan niet onschul dig wezen en ook wel de mindere bekendheid. Het is te wenschen dat zich spoedig meerdere leden opgeven, want zelden zal er wel een vereeniging zijn opgericht die meer belangstelling en deelname verdient.Immers het is een heerlijk doel: lyden verzachten den ziektestrijd verlichten" een droevig leven zoo veel mogelijk op te beuren!" En, niet voor enkelen maar voor allen zonder onderscheid wil het Groene Kruis werkzaam wezen, en ten zegen zijn „Door allen voor allen" Heerlijk streven 1 En volkomen onzijdig als ze is, wordt niemand buitengesloten, en kan ieder lid van de Vereeniging zijn. Ze vraagt niet naar godsdienst, noch naar politiek, noch naar stand of rang Ze kent alleen menschen alle aan de zelfde ziekte blootstaande, allen verkeerende in 't zelfde gevaar. Het kwartje van den minder gegoede, is haar even wel kom, als 't tientje van den bezitter. Want het Groene Kruis is met recht een gebouw aan welks voltooiing alle lagen der maat schappij hun steentje bijdragen 1 Ons kruis is niet enkel voor arm of rijk. Neen, groot en klein, allen zijn ons gelijk. „Door allen, voor allenis onze leus. Wien we ook helpen, is voor ons geen keus. Neen van huis tot huis, ja van oord tot oord. Heel 't dorp door, zal 't klinkendat heer lijke woord: Hier lijden verzachtdaar laafnis gebracht En ginds: een licht in pikdonkeren nacht 27 December 1912 is alhier opgericht een afdeeling van het Groene Kruis. Tot Bestuursleden zijn gekozen de heeren J. C. Baumann, Dr. W. J. Arends, H.W.Parree, M. Wittekoek, Z. Vreeswijk, L. Slis en C. Z. van Loon. Zij die alsnog lid dier veree niging wenschen te worden kunnen zich daartoe bij genoemde heeren aanmelden. Voor het jaar 1913 is voor de weeg brug No. 1 benoemd de heer Overbeek en voor weegbrug no- 2 de heer Kanters. J.l. Vrijdag heeft hier een treurig sterf geval plaats gehad. L.v.d. Berg was's mor gens aardappelen gaan lezen en is dood gevonden op het land. PI. Osseweijer had het ongeluk met een bijtel in zijn hand te steken, waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. DEN BOMMEL. Vrijdag werd aan den dijk onder deze gemeente, het lijk gevonden van Hendrik van den Berg. De overledene werd naar zijn woonplaats, Oude Tonge vervoerd, waar de lijkschouwing werd verricht dooi den heer D. Steenmeijer, arts te den Bommel. Den Bommel gaat vooruit. Mogen wü ons sedert eenige dagen verheugen in eene flinke gasverlichting, thans is hier in het pand wijk A No. 11 eene drogisterij geopend. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Maandag 23 Dec. j.l. kwamen des avonds omstreeks zes uren de beide Wothouders, de Heer A. J. Braber en J. Koert Mz. in een gesloten rijtuig van eene vergadering. Aan den Molendijk gekomen zouden de beide heeren, met het oog op den slechten toestand van den weg, maar uitstappen. De koetsier reed wat aan den kant om ze daar uit te laten. Op eens geraakte het rijtuig in een gat en sloeg om. Door de ruiten achter den koetsier wisten de inzittenden uit het rijtuig te kruipen. Met eenige schrammen en kneuzingen kwamen zij er afl Aan het rijtuig was aan merkelijke schade toegebracht. Donderdagavond vierden de kinderen van de Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk Kerstfeest. Dit jaar was in het kerkgebouw een groote, zeer prachtige kerstboom opge richt. Tegen betaling van tien cent was de toegang opengesteld. Het kerkgebouw was stampvol. Tegen half tien eindigde het uitmuntend geslaagde feest. Vrijdag had hier de algemeens schoon maak, het zoogenaamde straatschuren plaats. De schoonmaak der pleinen en straten der gemeente werd aangenomen door J. Trommel Pz. voor de som van f 19,90. Al spoedig merkte hij, dat hij te laag had ingeschreven en staakte het werk. Bij eene heraanbesteding werd het werk gegund aan den laagsten Inschrijver J. van Biert voor de som van f 34,50. De Heer A. Braber Az., in het begin van November als onderwijzer naar Oost- Indiê vertrokken, is voorloopig Samarang als standplaats aangewezen. FINANCIEELE RUBRIEK. Het is ons aangenaam U te kunnen mededeelen dat Heeren Commissarissen der Insulaire Hypotheekbank hebben goed gekeurd het voorstel tot het nemen van de volgende maatregelen, ten behoeve van de pandbriefhouders: 10. zullen jaarlijks in de maand Mei, te beginnen met Mei 1913, 50000.— 4 pCts. Pandbrieven en 10000.— 4lU pCts. Pandbrieven door het lot worden aangewezen om op 1 Juli daaraanvolgende zonder koersverre- kening, doch slechts tegen betaling eener vergoeding berekend naar f 5.— per mille (ter bestrijding der zegelkosten en der ver der aan deze transactie verbonden kosten) te worden omgewisseld in 41/2 pCts. Pandbrieven; 20. zullen jaarlyksch in de maand Mei, te beginnen met Mei 1913, minstens/50000. 41/2 pCts. Pandbrieven a pari worden uit geloot, aflosbaar tusschen 1 en 15 Juli daaraanvolgende, met bevoegdheid aan de houders der uitgelote nummers om zoo lang 4V2 pCts. Pandbrieven worden uitge geven stukken van gemeld rente-type h pari ter herbelegging in de plaats te nemen. Directie Insulaire Hypotheekbank Mr. D. VAN DER VLIET, Directeur. H. J. KORLVINKE, AdjunctDirecteur. Von kinderlen Wachter f. STUTTGART, 30 Dec. (Reuter.) De staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, von Kideilen Wachter, is hedenochtend vroeg, om 7 u.50min, in de woning van zijn zuster barones von Gemmingen Guttenberg, bjj wie hij de Kerstdagen doorbracht, plotseling tengevolge van een hartverlamming overle den. (Tel.) STUTTGART, 30 Dec. (Reuter.) Von Ki- derlen Waechter vertoefde, evenals alle jaren, sedert Kerstmis bij zijn zuster, Frei- frau von Gemmingen Gattenberg. Reeds sedert verscheidene dagen gevoelde hij zich onwel. Storingen in de hartfunclie deden den geneesheeren het ergste vreezen. Hedenmorgen om tien minuten voor achten trad plotseling hartverlamming in, die den dood tengevolge had. (Tel.) (Alfred von Kiderlen Wachter werd op 10 Juli 1852 te Stuttgart geboren. Als acht tienjarig vrijwilliger maakte hij den veld tocht van 1870 mede. Op zijn 23ste jaar liet hij zich als student in de rechten inschrij ven en studeerde van 1872- 1876 achtereen volgens in Tubingen, Leipzig en Straatsburg. In 't jaar 1881 begon feitelijk de diplomatie ke loopbaan van den thans overleden staatssecretaris; hij werd toen tot secretaris aan de Duitsche legatie te Petersburg be noemd, welk ambt hij tot 1885 bleef waar nemen, om dezelfde functie van dat jaar tot 1886 te vervullen. Daarop bracht de aan afwisseling eoo rijke loop der diplomatieke mutatie hem naar Constantinopel, waar hij legatieraad was. Ook slechts weder voor twee jaren, want in 1888 vergezelde hij keizer Wilhelm op diens reis naar Petersburg, Stockholm en Kopenhagen, om sedert dit jaar voortaan steeds, als vertegenwoordiger van het minis terie van Buitenlandsche Zaken, aan de reizen van zijn soeverein deel te nemen. Nadat von Kiderlen Wachter van 1888 tot 1894 als raadsheer in de politieke afdee ling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken was werkzaam geweest, begon in laatstgenoemd jaar zijn gezantenloopbaan. In 1894 werd hij gezant te Hamburg, het jaar daarop te Kopenhagen, vijf jaar later, in 1900 dus, te Boekarest. In deRoemeen- sche hoofdstad bleef hij het langst gezant, nl. acht jaren. Toen in October 1908 de toenmalige staatssecretaris var. Buitenland- Zaken von Schoen ziek werd, riep men von Kiderlen van zjjn post terug, om deze func tie tijdelijk waar te nemen, en tien dagen nadat hij dit ambt aanvaardde, kreeg von Kiderlen Wachter reeds gelegenheid tot het verrichten eener regeeriDgsdaad: op 10 Nov. 1908 onderteekenden hij met den Fran- schen gezant Cambon de „Oasablanca-inci- dent-overeenkomst". En een dag later vond bij de gelegenheid om, naar aanleiding van de interpellatie in den Rijksdag over het befaamde keizer-interview in de „Daily Telegraph", zijn eerste, zij het ook kleine politieke redevoering te houden, waarin hij, op de vaak geestige wijze, waarin hij voort aan zijn toespraken zou inkleeden, opkwam tegen de beschuldigingen, gericht tot zijn departement- Toen von Schoen na nog gedurende korten tijd zijn vroeger ambt te hebben bekleed in Juni 1910 zjjn gezantenpost te Parijs ging betrekken, werd hij definitief door von Kiderlen vervangen. Op 12 December hield hij in den Rijksdag zijn groote, heldere rede over de Agadir- kwestie, benevens andere aangelegenheden van koloniaal belang. De laatste, in politiek opzicht belangrijke rede, door von Kiderlen-Wachter gehouden en die verscheidene uren duurde, was die over het Marokko-vraagstuk, op 17 Nov. 1911, meer in het bijzonder over de Marokko- overeenkomst Frankrijk. Red.) (Tel.) PARIJS, 30 December. De commissie voor de millitaire luchtvaart stelt den Minister van Oorlog voor, meer dan 400 vliegtuigen voor het jaar 1913 aan te schaffen. (Tel) MIDDELHARNIS. Geboren Tannetje, d. v. Cornelis Vroegindeweij en Elizabeth Kranse. Jannetje, d. v. Arend Groen en Klaasje de Groot. Elizabeth, d. y. Doris Verwers en Ida van Antwerpen. Overleden Pieternella Christina Smitshoek oud 28 jr. gehuwd met Jan Jacob van 'tHoff. Marina van Strien oud 71 j. gehuwd met Abraham van Assen. SOMMELSDIJK. GeborenWillempje Huipje, d. v. Aren Jacob Kas telein en Anna Gores. Adriaantje, d. v. Izaak Pouwe en Aagtje v. d. Hoeve. Cornelia, d. v. Arend Schol en Jasperina van Gelder. Martina, d. v. Jacobus den Boer en Wilbelmina Schellius. Johanna Geertruida, d. v. Johannis van Baaien en Wilbelmina Petronella Spee. Francina, d. v. Abraham Hartzema en JohanDa Hendrika Looijen. Jacob, z. v. Jacoba Troost. Gehuwd: Hermanus Polder, oud 27 jaren, weduwn. van Johanna Jacoba Tiehen, met Maria Maliepaard, oud 30 jaren. Overleden Cornelis van As, oud 77 jaren, weduwn, van Tanna Johanna de Lange. Cornelis Groenendijk, oud 85 jaren, weduwn. van Lijntje Cornelia Roodzand. DEN BOMMEL. OverledenAdranus Kerp 60 jr. man van W. Brands. Leendert van den Berg (van Oude Tonge) jm. 55 jr. STAD AAN 'T HARING VLIET. GeborenRachel, d. van Marinus Arendsman en van Lientje van den Boogert. GetrouwdDirk Buitenhuis, 34 j. en Rengertje Burbach, j.d. 25 j. Beursnoteering van Sommelsdijk. SOMMELSDIJK, 31 Dec. 1912. Essex tarwe van f 10,75 tot f 11,50 per 100 K.G. Wilhelmina tarwe v. f 10,25' tot f 10,50 p. 100tK.G. Haver van f 8,tot f 9,50. Erwten kleine van f 10,tot f 12,per H.L. schokkers van f 15,tot f 17,p. H.L. Aardappelen f 1,50 a 1,60 per 70 kilo. Poters f 0,60 a f 0, Ajuin bruine f 0.60, witte f 0,50 per 60 kilo. Koepeen f 0,45 a f 0, OUDE TONGE, 27 Dec. 1912. Tarwe f 10,— k f 10,25 per 100 kilo. Essex w 10,50 10,75 Haver 7,25 7,50 v Erwten 10,40 10,75 per mud. Bruine bonen 11,25 11,75 Eig. aard. 1,60 1,65 per 70 kilo Bravo's Aard. 1,80 2, Eig. Poters 0,45 0,70 per mud. Bravo's poters 1,00 1,10 Kriel 0,40 0,40 Ajuin 0,45 0,50 per 60 kilo. Koepeen 0,40 0,45 Boter 0,85. Eieren 6 cent. Zaterdag II Januari, inzet. Zaterdag 18 Januari, afslag. telkens 's avonds 7 uur. te Ouddorp in het Logement van Akershoek van a. 2.26.10 H.A. is 2G. 224 R.v.M. BOUW LAND te Ouddorp in het Oudeiand aan den Nieuwe weg Sectie D. no. 215, b. 1,08.10 H.A. is 2G. R.v.M. BOUWLAND, liggende alsvoor Sectie D. no. 215, c. 1.08.50 H.A. is2G. 109 R.v.M. BOUWLAND, liggende alsvoor, Sectie D. no 160 on 161, d 0.53.80 H.A. is 1G. 511/, R.v.M. WEILAND te Ouddorp in het Oudeland aan Jillesweg Sectie D no. 411. e. 0.64.80 H.A. is 1G. 123'/, R.v.M. WEILAND liggende alsvoor Sectie D no. 462 ten ver zoeke van de erven van Mevrouw de weduwe A. van Kerkwyk. Notarissen Mr A. MIJS te Rotterdam en P. F. VAN DEN BERG te Goedereede.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1913 | | pagina 5