Buitenland. Binnenland. dat er beslist een extra tram precies 12 uur uit Middelharnis vertrekt. Het stuk duurt tot 11 uur, zoodat aan veler bezwaar is tegemoet gekomen. De totale verkoop der kaarten is tot nu toe 160 stuks, Dus haast u. NIEUWE TONGE. In 'tafgeloopen seizoen werden aan de halte der R.T.M. alhier, ongeveer 3'/i millioen K.G. suikerbieten aangevoerd, die allen zijn opgeruimd. Op Woensdag den le Januari a.s. des namiddags ten 2 ure zal in het Gemeente huis, door het Bestuur van den Algemeenen Armen, aan hunne bedeelden en aan hen die op generlei wyze kunnen erlangen een Nieuwjaarsgift worden uitgereikt. OUDE TONGE- Al spelende viel het zoontje van C. Groenendijk van de trap, hij brak daardoor zijn arm, welke door den genees heer is gezet. De suikerpeen zijn alhier van de kade verdwenen. OOLTGENSPLAAT- Onze vroegere dorps genoot de Heer J. M. Breur, is met ingang van 1 Januari benoemd tot controleur} ter Gemeente Secretarie te Rotterdam, afdee- lingsbureau voor de regeling van de plaat selijke directe belasting. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door het bedanken van den heer G. van Wagenin- gen, herbenoemd Kerkvoogd in de Ned- Herv. gemeente alhier, is in diens plaats als zoodanig gekozen de heer A. ArensmanCz. De WelEerw. heer G. W. H. Esselink, predikant bij de Geref. Kerk alhier heeft voor het beroep naar Zevenhuizen bedankt. Zijn zoon de heer J. W. Esselink, theolo gisch candidaat alhier heeft een negende beroep ontvangen naar Dirkshorn. Droevig einde van een feestje. Terwijl een Nederlandsch arbeider bij eene in Dinslaken (Rijnprovincie) wonende Hollandsche familie op bezoek was, kreeg h(j, onder den invloed van drank zijnde, twist met den bruidegom der dochter van zjjnen gastheer. In zijne woede stak hij dezen met een broodmes in de borst, zoodat dit tot in den long doordrong. Terwijl de getrof fene stervend naar het ziekenhuis werd gebracht, werd de dader gearresteerd. Tel. Familiedrama. In een pension Laan van Nieuw-Oost-Indiö, no. 147 te 's Gravenhage, is Vrijdagavond een treurig familiedrama afgespeeld. Voor zoover inlichtingen daaromtrent te verkrij gen waren, is gebleken, dat de heer O., na een woordenwisseling, op zijn in het pension wonende bejaarde moeder, een drietal revol verschoten heeft gelost, die alle troffen, zoodat de dame zeer ernstig verwond werd. Geneesheeren, die spoedig terplaatse waren, achtten haar toestand dermate gevaarlijk, dat onmiddellijke overbrenging naar het Gemeente-ziekenhuis noodzakelijk geoor deeld werd. Bij aankomst aldaar was de verwonde nog in leven. De dader bevond zich al spoedig in handen der politie. In den loop van den avond werd een onderzoek naar het voorgevallene ingesteld door den substituut-officier van justitie mr. Brantjes, bijgestaan door den commissaris van politie, den heer Olivier en den inspecteur den heer Nittel. Tel. Ongelukken. „De Zoom" meldt, dat Donderdagmorgen de 80-jarige Henricus Rens, die doof is en de nadering der tram uit Hoogerheide niet bemerkte, door die tram is gegrepen en circa 35 meter meegesleurd. De man zal vermoedelijk wel aan de gevolgen sterven. De lezing alhier gehouden over vrou wenkiesrecht door mejuffr. Staas heeft niet veel succes gehad, daar het publiek uit slechts een twaalftal personen bestond. De arbeider J. E. te Nieuwendijk (N.-Br.) is, naar de N. R. Ct. meldt, Donderdagna middag in het veld in een greppel verdron ken. Hy was lijdende aan vallende ziekte. de sedert een maand aldaar vermiste 87 jarige weduwe Bavelaar. Het vermoeden dat de oude vrouw door de duisternis mis leid te water zou zijn geraakt, heeft zich bevestigd. (Tel.) Woensdagmorgen werd in een sloot van de vloeiweiden van den heer G. J. van Heek te Boekeloo gevonden het lijk van de 83-jari- ge echtgenoote van den landbouwer G. A. te Twekkelo. Vermoedelijk is de vrouw te water geraakt en verdronken. (Tel.) Het lijk, dat Woensdagmiddag uit de Maas te Rotterdam werd opgehaald, is herkend als dat van den 22-jarigen matroos J. Ger- ling, die sedert 2 November van destoomboot Egan 10 werd vermist. (Tel-) Een smokkelgeschiedenis. Men meldt uit Enschede: Een welgestelde landbouwer te Glanerbrug werd er reeds geruimen tijd van verdacht, op groote Behaal Duitsche foezel te smokke len. De kommiezen, die hem speciaal bewaak ten, konden den gewieksten smokkelaar evenwel niet betrappen. Dat steeds achter 't net vissehen maakte hen evenwel niet mistroostig. Integendeel, het toezicht werd steeds verscherpt. Toen de kommiezen nu eenige dagen geleden wisten, dat er een groote partij foezel ten huize van ons boertje aanwezig moest zijn, deden ze een inval en werd het geheele huis, van onderen tot boven doorzocht, doch gevonden werd niets. Het boertje was zelfs behulpzaam en vond er vermaak in, dat hij, de eerlijke, brave man, van smokkelen werd verdacht. De kommiezen wilden reeds onverrichter zake weder heengaan, toen één hunner op de gedachte kwam, om den naast hethuis gele gen bijenstal eens te doorzoeken. En zie, die inval had resultaat, want een groot aantal korven was buitengewoon zwaar en bevatte in plaats van een nijvere bijenkolonie de zoolang gezochte foezel. Ons boertje was er bij en moet, naar de kommiezen vertelden, o, zoo'n beteuterd gezicht hebben gezet. (Tel.) Geen kermis meer in Leiden. Een voorstel van deheeren VanGrieting, Zwiers en Botermans, om weder over te gaan tot invoering der in 1911 afgeschafte kermis, vond hedenmiddag in den Leid- schen gemeenteraad een slecht onthaal. Na door de voorstellers en door mr. Fokker te zijn verdedigd, werd het fel bestreden door de heeren Vergouwen, Pera en Bosch, terwijl ook de heer Van der Pot, hoewel geen tegen stander der kermis, wederinvoering aller minst wenschelijk achtte en de voorzitter in onzen tijd met zijn vele vermaken een kermis evenmin noodig achtte. De voorstellers trokken hierop hun voor stel in. (Tel.) Autobusdienst Utrecht—Harmeien. In de gisteren te Utrecht gehouden raads zitting, werd op voorstel van B. en W. een subsidie van f 250 verleend voor een proef- autobusdienst: Harmeien—Urtecht. (Tel-) Smokkelen. Door de Duitsche douane werd een jongen uit den omtrek van Groesbeek (Geld.) aan gehouden, die per rij wiel groote hoeveelheden lucifers smokkelde voor den waard van het Nederlandsch Koffiehuis te Goch, een bij vele Nederlandsche toeristen bekend hotel van, wi9n hij voor elk transport 8 Mark ontving. Een winstgevend zaakje dus. De jongen nam zijnen weg dwars door het Rijkswoud, waardoor hem zijne tochten herhaalde malen gelukten, totdat h(j eindelijk gisteren werd gearresteerd en naar de gevangenis te Kleef overgebracht. Tegen den hotelier werd we gens medeplichtigheid proces-verbaal opge maakt. (Tel.) In de Telegraaf van 24 December lezen wij Van het oorlogsterrein. Het Turksche garnizoen van Mythilene geeft zich over. ATHENE, 22 Decembei. (Reuter.) De mi nister van Marine doet mededeeling van twee telegrammen, ontvangen van den commandant van den hulpkruiser „Makido nia". 'tEerste telegram zegt,datnaar te Petra bericht ontvangen werd, 't Turksche leger op Mythilene zich overgaf. Het tweede telegram meldt, dat in de haven van Molynos, 1700 Turksche gevangenen, die bet garnizoen van Mythilene vormden, zich ingescheept hebben. De Turksche vloot. CONSTANZA, 22 Dec. 6,30 u 's ochtends. (Reuter.) De averij door de „Barbarosse* opgeloopen is ernstiger dan men eerst meende. Men constateerde een grroot gat in den romp. Twee ketels zijn beschadigd. Ook brak er aan boord brand uit. Er werden vijf personen gedood en 21 gewond. Er is aan de vloot bevel gegeven opnieuw uitte stoomen en in volle zee slag te leveren. ATHENE, 22 December. (Reuter) De Turk sche vloot trachtte heden weder een uit val te doen. De Torpedobooten bombardeer den het eiland Tenedos. ATHENE, 22 December. (Reuter). De minister van Marine verklaart, dat, volgens een telegram van den gouverneur van Tene- i dos, heden ontvangen, de Turksche kruisers „Tongou" en „Medjidie" met drie torpedo i booten voor den ingang der Dardanellen verschenen. De „Tongou" en de „Medjidie" vuurden onder bescherming der forten, ter- 1 w(jl de torpedobooten zich onder volle stoom naar de onverstrekte stad Tenedos richtten waarop z(j 20 kanonschoten losten. 1 Bij de verschijning der Turksche torpedo booten voor Tenedos ontvingen de Turksche inwoners deze met toejuichingen. De Griek- sche schepen en het garnizoen van Tenedos vuurden op de Turksche opstandelingen, 1 waardoor drie personen gedood en 12 ge kwetst werden. Nadat de Turksche torpedo booten de stad zonder resultaat hadden gebombardeerd, trokken zij zich naar de Dardanellen terug. De Grieksche vloot te Lemnos, die gewaarschuwd werd, kwam weldra aan, om de aanvallers te bestrijden waarna het den gouverneur van Tenedos 1 gelukte den opstand onder de Turksche in- 1 woners te onderdrukken. Hij heeft aan het ministerie van Oorlog orders gevraagd, teneinde de schuldigen volgens de krijgswet te straffen. Admiraal Coundouriotis, op de hoogte ge- steld van het terugtrekken der Turksche vloot, achtervolgde haar. Volgens de laatste berichten vluchtten de Turksche schepen bij het verschijnen van 1 de Grieksche vloot in de zeestraat. PARIJS, 21 December. (Reuter). De Turk sche ambassade alhier verklaart in tegen spraak met de verschillende verspreide be richten, dat de Turksche vloot in den zeeslag - van den 16en dezer geen averij bekwam. Alle oorlogsschepen zijn onbeschadigd, ter wijl slechts 4 soldaten gewond zijn en één gedood is. De strijd bij Nanina. SALONIKI, 21 December (Reuter.) De Grieksche troepen forceerden den 19den dezer de versterkte pas van Tsagoni, even als de moeilijk begaanbare bergpaden van hei Morovagebergte. De vijand werd gedwon gen zich terug te trekken en vluchtte naar het Zuiden. Het Grieksche leger bezette Goritza. ATHENE, 22 Dec. (Reuter). De uitgewe kenen uit de provincies Delvine, Argyro- castron en Epirus, die onlangs te Corfu aankwamen, zijn daar thans ten getale van 7000 verzameld. Ook kwamen er 20 geestelijken uit de dorpen, die ten getale van dertig geheel verwoest zijn door de branden, die door Turksche troepen en on geregelde benden waren gesticht. Het beleg van Skoetari. RJEKA, 22 December. (Reuter), De com mandant van Skoetari gaat voort van tijd tot tijduitvallen tegen de Montenegrynen te doen. De Montenegrijnen bepalen er zich toe de aanvallen der Turken terug te slaan. Gedu rende de laatste dagen werden verscheidene bataljons voor korten tijd naar hun woon plaats teruggezonden. BELGRADO, 22 Dec. (Reuter.) Berichten uit Uskub bevestigen, dat het overschot van het Turksche leger ten zuiden vsn Skoetari 'n aanval deed, voornamelijk op Matjedja, Katchibab en Barbaroutche. Daar de Servi sche troepen wegens den wapenstilstand dezen aanval niet verwachten en hun waak zaamheid dientegevolge verminderd hadden, werden zij hierdoor verrast, maar zij her stelden zich spoedig en sloegen de Turken terug en joegen ze uiteen, na hun gevoelige verliezen te hebben toegebracht. Koning Nikiia. CETTENJE, 22 Dec. (Reuter.) De geruch ten aangaande de beweerde onlusten in Montenegro en de voornemens van den koning om afstand van den troon te doen wordon tegengesproken. De Grieken in Saloniki. CONSTANTINOPEL, 22 December. (Reu ter). 1400 Turksche gendarmen, agenten van politie en beambten, die, volgens het protocol van de capitulatie, moesten repa- -trieeren, zijn met het Grieksche stoomschip „Ephese" hier aangekomen. Tsaar Ferdinand van Bulgarije. SOFIA, 23 Dec. (Eigen tel.) Tsaar Ferdi nand is gisteren met den troonopvolger Boris en prins Cyril van zijn Macedonische reis in de hoofdstad aangekomen. Er had geen officieele ontvangst plaats. Contrabande. CONSTANTINOPEL 22, December. (Reu ter.) De Porte deelt officieel mede, dat steen kool niet langer als oorlogscontrabande beschouwd wordt. De cholera in Turkye. CONSTANTINOPEL, 22 Dec. (Reuter). Sinds den 5den November werden 1022 gevallen van cholera met doodelijken afloop geconstateerd. De cholera in Bulgarije. Berichten uit Bulgarije, die te Boekarest werden ontvangen, melden, dat de cholera zich in genoemd land steeds meer uitbreidt. De Roemeensche gezondheidsdienst heeft maatregelen genomen, om het overbrengen der ziekte te voorkomen. De kosten van den oorlog. Het Engelsche blad de „Economist" heeft een begrooting opgemaakt van de kosten Eene gebeurtenis, welke hier in geen vijftig jaar heeft plaats gehad. Donderdag j.l. werd W. Verwey gerechtelijk uit zijne woning gezet. Daar er geen huisje te huur was, werd hij 's avonds in het pakhuis van den heer A. Koppenaal onder dak ge bracht. Door de Kerkeraad der Ned, Herv. gemeente alhier zijn als ouderling en diaken gekozen in plaats van de heeren W. Har- dendood en A. Arensman Cz. die als zoo danig bedankt hebben, de heeren F. van der Valk en G. van Rossum. Toen men aan den bestraten Molen dijk alhier een kastanjeboom van zijne tak ken ontdeed, viel een zware tak op de tele foondraden, welke daardoor alle vier af knapten, waardoor men geruimen tijd van alle telefonische gemeenschap was afge sloten. Staking. Donderdagmorgen hebben, naar de „Tijd" meldt, een veertigtal arbeiders, werkzaam voor de Heidemaatschappij op landen onder Wolvega en Okleholtspa het werk gestaakt. Werd tot nu toe voor een uurloon van 12 cent gewerkt, de maatschappij wilde voor taan laten aannemen, waardoor het daggeld, dat thans f 0.96 bedraagt, zou dalen tot 60 cent. Hiermee namen de arbeiders geen genoe gen en hebben den arbeid neergelegd. Een boekenliefhebber. Door de recherche is Donderdagmiddag op het hoofdpostkantoor aangehouden een brievenbesteller, onder verdenking, zich gedurende zes maanden te hebben schuldig gemaakt aan 't onderscheppen van boeken, die door uitgevers aan hun clientèle worden gezonden. Bij huiszoeking werd een zestal boeken gevonden, waarop beslag gelegd is. Tel. Katholieken en protestanten. Uit Hoorn wordt geschreven aan de Tele graaf In het dorpje Obdam bestaat een Katho lieke tooneelvereeniging, die zich voorstelt, binnenkort een tooneeluitvoering te geven. Ter vergadering, waarop alles, wat op de uitvoering betrekking had, werd besproken, stelde een koolboer voor dat Protestanten niet tot de uitvoering zouden worden toegelaten, zelfs niet tegen betaling. Dit voorstel werd, gesteund door een aanwezigen candidaat- notaris, aangenomen. De vereeniging zou dit besluit dus moeten uitvoeren. Zij rekende echter buiten den bakker van het dorp, wèl Katholiek, doch die toch Protestantsche klanten had, die hij niet gaarne wilde missen. Hij zocht, terwijl de vergadering voortduurde, den R.-K. gees telijke op en droeg hem zijn belangen voor. Deze, willende verhinderen, dat de bakker zijn klanten verloor, wist daarop de leden der Katholieke tooneelvereeniging te bewe gen, dat het besluit werd ingetrokken. Had de bakker geen Protestantsche klan ten gehad, de godsdienststrijd zou waar schijnlijk in het vredige Obdam zijn ont brand. Te Midium is, zoo meldt „De Tijd", uit een sloot het lijk opgehaald van een ouden man, een zekeren de B., die sinds eenige dagen werd vermist. Vermoedelijk is hij, door de duisternis misleid, te water geraakt. Branden. Naar het „Dgbl. v. N. Br." meldt, zijn Woensdagnacht te Gronsveld, door onbeken de oorzaak, twee woningen, bewoond door den bakker Th. v. d. W. en den landbouwer F. P., afgebrand. Een paard, zes varkens en drie koeien kwamen in ke vlammen om. Verzekering dekt de schade. Ongelukken. By' het laden van een der Batavierbooten, aan de Boompjes te Rotterdam is een werk man te water geraakt en verdronken.Naar het lijk wordt gedregd. Tel. Woensdagavond heeft er op den Utrecht- schen straatweg een botsing plaats gehad tusschen de tram uit Zeist en een coupé van 'n ütrechtschen stalhouder. Het rijtuig kwam van een binnenplaats rijden, juist op het oogenblik, dat een tram uit Utrecht was aangekomen en voor de villa gestopt had. De koetsier wilde achter deze tram omrijden en bemerkte niet, dat een tram uit Zeist van de tegenovergestelde richting genaderd was. Een botsing was niet te vermijden; koetsier en paard kwamen er gelukkig af, maar de coupé werd ernstig beschadigd. Het achterste stel veeren en wielen werd in elkaar gereden. De_ politie uit De Bilt onderzoekt de zaak en maakte proces-verbaal op. U. D. Dinsdag is naar „Het Hsgz." meldt, uit een put aan den weg van Wouw naar Steenbor- gen, het lijk opgehaald van een boerenmeisje van ongeveer 22 jaar. Gevlucht. Men meldt d.d, 19 December uit Win schoten Van Winschoten vluchtte naar Duitsch- land de bioscooop-directeur Jos. Bergman. De voorstellingen z(jn gestaakt. Het perso neel is werkloos. (Tel.) Brandstichting. Toen A. Boer, wonende Doklaan te Charlois Woensdagavond thuis kwam, vond hij z(jn woning geheel met petroleum be smeerd en ook sporen van brand, o.a. in de vloerkleeden. Tevens vond hij nog een emmer met 10 liter pretroleum. Gistermiddag is zy'n vrouw, met wie hij in onmin leefde, by de concierge der recht bank komen aangegeven, dat zij de daderes was. (Tel.) Ontsporing. Men meldt uit Sliedrecht aan de N. Ct. d.d. 19 December Hedenochtend is trein 135 (aankomstDordt 12.02) nabij het station Sliedrecht ontspoord. De locomotief en een groederentrein staan buiten de rails. Er hebben geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. Spoorweg-diefstal. Uit een pak, per H. IJ. spoor van Tiel naar Haarlem gezonden, worden 4000 siga ren vermist. (Tel.) Hedenmorgen werd drijvend in de Zijl- singelgracht te Leiden gevonden het lyk van

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6