ABDIJSI Wed. P. POOI A. DE MOOIJ Buitenland. Advert en tiën Voor 1913. FELICITATIE- EN IIITTREKKAA KALENDERS EN ALMANAKK SCHRIJFBOEKEN IN SOORTI Boekhandel, Sommelsi WESTDIJK, MIDDELHARN VEEREN- EN KAPOKBEDDI MATRASSEN, DEKENS, SPREIEN enz. Machinaal Stoomen van Beit Manoractnren en Wollen Ondervoede De Flakkeesche Boek- en Handelsdrukl te Middelharnis, 2 lande te plaatsen en waar hij daarbij de concurrentie van de binnenland- sche industrie zal hebben te over winnen, bestaat er een goede kans, dat hij in plaats van zijn product hier te lande duurder te plaatson, tot behoud van zijn afzetgebied een gedeelte van zijn winst zal laten vallen." Die uitspraak van minister Kolkman moet een vergissing zijn, als in de toe komst werkelijk waar zal blijken te zijn, dat de „buitenlandsche importeur" een gedeelte van zijn winst „zal laten vallen", dan zal de „nationale arbeid" hoe langer hoe minder „bevorderd" worden, naar mate het deel, dat de importeur van zijn winst laat vallen, grootor wordt. Als echter de zoogenaamde bevorderaars hun doel bereiken, dan moeten de waren in prijs stijgen, aan die gevolgtrekking kan men niet ontkomen. Dan beteekent de protectie, wat zij ook inderdaad is; een gunst aan enkelen ten koste van velen. Nog zonderlinger wordt de zoogenaam de bevordering vandennationalenarbeid, waar de protectionist met ophef melding maakt van het voornemen van enkele buitenlandsche fabrikanten om een filiaal hunner fabriek in ons land te vestigen. Dit beteekent niet anders, dan dat de buitenlandsche concurrentie, die thans de nationale nijverheid wordt aangedaan, binnen eigen landspalen wordt overge bracht. Dat buitenlandsch filiaal zal kunnen blijven leveren voor de gewraakte f 100,en dusde Nederlandsche industrie, die f 102,50 moet hebben, het onmogelijk maken te concurreeren. Het moet dan ook zeker verwondering baren, dat de nationale-nij verheidbevor deraars de oprichting dier buitenlandsche filialen in hun geschriften met trots vermelden. In het protectionistisch won derland zullen we dus krijgen gelegenheid voor den binnenlandschen fabrikant om een beteren piijs te maken en toch geen prijsverhooging der artikelen; uitbreiding van het aantal concurren ten der bestaande fabrikanten en toch vergrooting van het afzetgebied van de laatsten buitenlandsche filialen binnen onze grenzen en toch wering der buitenland sche concurrentie; stijging der loonen, dus verhooging der productiekosten en toch geen prijs verhooging! Zou de protectionistische Kakadorus nu heusch meenen, dat het volk zulke beweringen ernstig neemt? Een spoorwegroman. Het blijkt thans, dat de heer Shepard, wiens verloving met miss Gould' de rijke erfgenaame van den overleden spoorweg koning, dezer dagen gemeld werd, met zijn bruid in kennis kwam tijdens een spoor wegongeluk, waarbij bij zich zeer heldhaf tig gedroeg. Toen het ongeluk plaats greep, bevonden Shepard en miss Gould zich in één coupé. De trein liep op eenige spoor wagens, die kort te voren gederailleerd waren. De lichten doofden en er ontstond een paniek onder de reizigers.Shepard overtuigde zich, dat miss Gould ongedeerd was en snelde toen naar den machinist, die door den tender gegrepen was en zich niet kon be wegen. Shepard greep een bijl en wist met inspanning van alle krachten, den machinist te bevrijden en ook andere personen te hulp te komen. Zóó verdiept was hij in zijn werk, dat hij niet bemerkte, hoe twee dames hem van nabij gadesloegen. Langer dan een uur werkte hij en het gelukte hem alle reizigers, die gedeeltelijk onder de brokstukken van den trein ingesloten waren, te bevrijden. Toen hy naar zijn waggon terugkeerde, verwonderde het hem zeer, miss Gould daar niet meer te vinden, maar weldra zag hij haar, op den blooten grond, knielend, met een doos verbandmiddelen naast zich, enkele gewonden verbinden, aldus op haar beurt verlichting en hulp brengend, waar zij kon. Dit vooral bracht hun harten te zamen. (Tel.) Een brutale diefstal te Wetnen. Woensdagmiddag heeft te Weenen in een der drukste straten een brutale diefstal plaats gehad. Om half vier kwamen drie gemaskerde mannen het bureau van de export- en importfirma Pfeiffer binnen, waarin zich op dat oogenblik slechts de zeventigjarige chef en en z'n zoon bevonden. Zij dreigden beiden met revolvers en dwon gen hen zich rustig te houden, waarna zij de beide mannen met armen en beenen aan hun stoel vastbonden. Vervolgens eigenden zfi zich het goud en zilver, benevens de bankbiljetten uit de openstaande brandkast toe, tezamen een bedrag van ruim 1200 Kronen uitmakend. Ook beroofden zy de gebonden mannen van hun horloges, ket tingen en ringen, doch lieten hen op hun verzoek de trouwringen behouden. Nadat zij eindelijk het telefoontoestel onklaar hadden gemaakt, verwijderden zij zich en sloten de straatdeur achter zich. Eerst na geruimen tijd gelukte het den zoon zijn banden door te bijten, waarna hij zich zelf en zijn vader van de riemen bevrijdde. De politie werd in kennis gesteld van het schelmstuk, doch zoekt tot heden tevergeefs naar de daders. (Tel.) Een drama in een Russische kazerne. In de artilleriekazerne te Petersburg heeft zich Dinsdag een sensationeel drama afge speeld, 's Morgens om vier uur was er in het arsenaal van de vierde batterij brand uitgebroken. Na groote moeite slaagde de brandweer er in, het vuur te blusschenen het hoofdgebouw te redden. Terstond dacht men hier met een geval van brandstichting te doen te hebben en de verdenking viel op een jong artillerist, Chervanofsky ge naamd, die wegens wangedrag was gedegra deerd. Onmiddellijk nadat de brand gebluscht was, liet kapitien Kologrivof nagaan, of er iets uit het arsenaal vermist werd en men kwam tot de ontdekking dat twee revolvers en een hoeveelheid munitie verdwenen wa ren. Kapitein Kologrivof fouilleeide daarop iederen soldaat. Toen Chervanofsky aan de beurt kwam, trok deze een revolver, waar mede hp den kapitein in het hoofd schoot die onmiddellijk dood neer viel. De plotselinge opschudding onder de overige militairen was zoo groot, dat de moordenaar in staat was de vlucht te nemen naar de tweede verdie ping, waarvan de vensters op de straat uitkwamen. Van daaruit vuurde hü onop houdelijk in alle richtingen. Een der schrij vers van het regiment werd by zijn poging den artillerist te ontwapenen, zwaar gewond terwijl de rest der manschappen door een panischen schrik was aangegrepen. Cherva nofsky, die half krankzinnig leek, ging voort met uit zijn venster op zijn eigen officieren te vuren en ook op de politie en de brand weer, die te hulp waren geroepen. De kazerne was omringd met soldaten, bereden politie agenten en gendarmes. De chef der brand weer weigerde positief zijn mannen de brandladder te laten bestijgen, daar zij aldus een zekeren dood tegemoet zouden gaan. Eensklaps, terwijl de chefs der militairen politie en brandweer aan het beraadslagen waren over de wijze, waarop zfi den waan zinnigen misdadiger het best konden over meesteren, verscheen Chervanofsky opnieuw aan het venster. Hij schreeuwde zoo hard hy kon, dat hem nog slechts één kogel was overgebleven, en dien had hij voor zichzelf bestemd. Nauwelijks had hij dit gezegd, of hij hield de revolver tegen den slaap, drukte af en viel levenloos neer. (Tel.) Verandert ons klimaat. Verschillende geleerden hebben reeds vroeger aldus meldt La Revue 'n waarschynlyke klimaatsverandering van onze aarde voorspeld en zulke op grond der steeds toenemende hoeveelheid kool zuur in de lucht, welk hoog koolzuurge- halte te danken is aan het geweldige ver bruik van steenkool. Thans heeft prof. Van Hise, verbonden aan de Hoogeschool in Wisconsin, statis tieken gepubliceerd tot steun zijner theorie van de geleidelijke toename der tempera tuur van de aardatmosfeer. Men weet n.l., dat de aardatmosfeer een beschermende laag vormt, die de uitstra ling der warmte belemmert, en dat zij zulk te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp en koolzuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt Hise, daar het ver bruik van steenkool jaarlijks toeneemt, stijgt ook het koolzuurgehalte der lucht en bijgevolg ook de luchttemperatuur. Volgens Hise zal over 800 jaar de hoeveelheid kool stof in de lucht dubbel zoo groot zijn als thans, de warmteuitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en derhalve moet over de geheele aarde het klimaat warmer geworden zijn. De brand in het Renaissance-theater te Nantes. De brand brak in het Renaissance-theater te Nantes 's nachts om ongeveer half vier uit. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd bij haar aankomst stonden het orkest en de zaal reeds in lichte laaie. Hoewel terstond alle stoom- en koolzuurspuiten in werking werden gesteld, slaagde men er niet in, de heftigheid van den brand ook maar eenigszins te verminderen. Integendeel, de vuurzee nam steeds grootere afmetingen aan en om half zeven stond het geheele gebouw in vlammen. Eindelijk, om zeven uur, toen het vuur geen nieuw voedsel meer vond, begon het in hevigheid af te nemen en was tegelijkertijd alle gevaar voor de belendende perceelen geweken. Om acht uur warende vlammen totaal gedoofdhet dak was in gestort en alleen de muren waren blijven staan. De rest van het eens zoo trotsche gebouw was in een smeulenden en sterk rookenden puinhoop gemetamorphoseerd. Het ingestelde onderzoek heeft nog niet aangetoond, wat de oorzaak van den brand is geweest. Het Renaissance-theater werd in 1867 gebouwd en kan ook tot circus worden in gericht. Indertijd bood het plaats aan 3094 personen, maar later, toen het door verschil lende hervormingen en uitsluitend als the ater gebruikt werd, slonk dit aantal tot 2143. De schouwburg was bij twintig verschil lende maatschappijen verzekerd, tot een totaal bedrag van 741.000 francs. Lépine als zedelijkheidsapostel. In afspraak met den Franschen minister van Binnenlandsche Zaken, Steeg, heeft de Parijsche prefect Lépine aan de commissa rissen van Parijs en de voorsteden een circulaire gezonden, waarin hij hen uitnoo digt, aan de onder hun bevelen geplaatste agenten last te geven, om alle straatventers te arresteeren, die op den openbaren weg liedjes, stroobiljetten en prospecti uitdeelen of verkoopen, waarvan de tekst is vervat in termen, die aan de goede zeden afbreuk kunnen doen. Lépine schrijft eveneens aan de onder zijn bevelen geplaatste magistraten voor, nauw lettend acht te geven op de music-halls en tingeltangels, waar zedelooze en oneerbare liedjes worden gezongen of stukken worden opgevoerd. De commissarissen mogen geen oogenblik aarzelen om te verbaliseeren, iederen keer als zij uitvoeringen bijwonen, die de goede zeden benadeelen. De politieprefect behoudt zich het recht voor, alle afzonderlijke ge vallen van inbreuk hierop nader te onder zoeken. Ernstig mijnongeluk in Westfalen. MENGEDE [Westfalen[, 18 Dec. In de mijn „Minister Actenbach" had hedenoch tend een zware mfingas-ontploffing plaats. Tot elf uur waren drie dooden en zes, ge deeltelijk zwaar, gewonden boven gebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken. [Tel]. Een diefsivl van 75000 mark. HAMBURG, 18 Dec. De Rijksbank is gis teren door een kantoorbediende van de bankfirma Behrens, voor een bedrag van 75000 mark aan waardepapieren opgelicht. [Tel.] De gescheiden koperkoning. Uit New-York wordt naar Londen geseind, dat de koperkoning Fritz Heinze, een Bre mer van geboorte, Dinsdag van zijn vrouw gescheiden is. De neger-conducteur van een slaapwagen trad als getuige tegen Heinza op, en deed het levendig verhaal van een reisje, dat de millionair met een bekoorlijke dame had ondernomen die echter niet zijn eigen vrouw was. Op deze getuigenis werd Heinze veroor deeld, zpn vrouw per maand 1200 dollar uit te keeren, waarvan 240 dollar maandhuur voor haar woning te New-York. Mevrouw Heinze was voor haar huwelijk tooneelspeelster. Zij verklaarde, reeds op den derden dag na haar bruiloft te hebben ge merkt, dat Heinze niet bepaald het ideaal van een echtgenoot was. Het eenige kind uit het huwelijk, een knaap, werd aan de moeder toevertrouwd. Tel. Zelfmoord van een 16-jarige. In de Brusselsche voorstad Laeken had een zestienjarig meisje, dat een ongelukkige liefde had en tengevolge daarvan in diepe zwaarmoedigheid was gevallen, besloten zich van het leven te berooven. Gisteravond is het ongelukkige meisje, na een hernieuwden woordentwist met haar familie tot de treuri ge uitvoering van haar besluit gekomen. Zy sloot zich in haar slaapkamer op, nam een hoeveelheid vergif in en schoot zich ver volgens nog twee kogels door het hoofd. Tot hun vreeselyke ontsteltenis vonden de ouders, die op het hooren der schoten toe snelden, hun kind reeds dood op den vloer liggen. Een bloedige familiedrama. Naar uit Milnchen gemeld wordt, werden daar Vrijdagavond in de Konradinstrasze de vroegere econoom Georg Schüle, zijn vrouw en hun zesjarigzoontjedoodgeschoten gevonden. De elfjarige dochter lag zwaar gewond naast de lijken. Volgens haar zeggen heeft de vader de daad uit wanhoop bedreven. Wy lezen in de Telegraaf van 19 Dec.: Een ooggetuige over het zeegevecht van 16 December. CONSTANTINOPEL, 17 Dec. Een vreemd marine-officier, die aan boord van het Roe- meensche schip „Imperator Trajan", dat hier hedenmiddag aankwam, het zeege vecht van gisteren bijwoonde, deed daar het volgend verhaal over: Omstreeks 8 uur in den morgen voerde Turksche vloot in volmaakte orde ui_t. Zij stoomde door tot op 17 mylen voorbij de forten van Koumkale en stelde haar torpe dobooten en -jagers in slagorde op. De Grieksche vloot kwam van achter het eiland Imbros te voorschijn, met de Averof aan het hoofd, gevolgd door de „Idra", de „Spetsai", de „Sparta" en 9 torpedojagers en stelde zich tegenover de Turksche vloot in slagorde op, op een afstand van 7 h 8 mijlen. De Turken openden het eerst het vuur; de Grieken antwoordden pas na ver loop van tien minuten. Het vuur der Turken was zeer snel. Hun granaten vielen op de Grieksche schepen, terwijl de Grieksche granaten voorbij en voor de Turksche sche pen in zee vielen. Gedurende het gansche gevecht, dat om 9 uur begon en om half elf eindigde, ver anderde het Turksche eskader geen oogen blik van stelling. Daarentegen verdwenen de Grieksche schepen een half uur na het begin van het gevecht, langzamerhand ach ter het eiland Imbros. Alleen de „Averof" bood ernstigen tegen stand en bleef antwoorden op het zeer levendige vuren van de Turksche schepen. Het aantal van weerszijden gewisselde schoten wordt op ongeveer 1000 geraamd. Tegen half elf hield de „Averof" op met vuren, terwijl de Turken nog gedurende een kwartier bleven doorschieten, totdat de „Averof" zich had teruggetrokken.Twintig minuten voor het eind van den slag scheen er een granaat op de „Averof" te ontploffen, maar dit kon de ooggetuige niet met zeker heid zeggen. De gang van de „Aveiof" wees volstrekt niet op zware averij. De Imperator Trajan", die voor het begin van den strijd voorby was gevaren, had opgemerkt, dat 22 tot 25 Grieksche oorlogs schepen met inbegrip van de duikboot „Delphin", voor het eiland Tenedos gecon centreerd waren. De „Delphin' voer om de „Imperator Trajan" heen, terwijl aan boord van dat schip een onderzoek werd ingesteld door de bemanning van een Grieksche torpedojager. LONDEN, 18 Dec. De „Times" ontving gisteren een bericht van de Dardanellen, meldende, dat de Turksche vloot dien morgen opnieuw naar de Egeïsche Zee op- stoomde, en opnieuw de Grieksche vloot aanviel, die na een gevecht van een uur zou zijn teruggetrokken. De Turken moeten in de wolken zijn over hun succes ter zee. Uit geloofwaardige bron verneemt de „Times" verder, dat het gevecht op Maandag niet veel meer was dan een gewoon kanon vuur op een afstand van 7 zeemijlen. De Turken houden nog steeds vol, maar kunnen niet bewijzen, dat zij de „Averof" geraakt hebben. De Grieken echter brachten den Turken, niettegenstaande zij veel ammunitie verschoten, na anderhalf uur vurens, geen schade toe: er werd slechts een man aan Turksche zijde gedood. Het beleg van Skoetari. WEENEN, 18 Dec. De „Bosnische Cor- respondenz" meldt, dat de commandant van Skoetari, Hassan Riza, aan de consuls heeft verklaard, dat hy de stad niet zal overgeven, ook niet als de Londensche conferentie daartoe mocht besluiten. Hij heeft dien- aangaand afspraken gemaakt met de Miri- dieten, die gezworen hebben,dat de Montene- grjjnen de stad nooit in bezit mogen nemen. De toestand in Epirus. LONDEN, 18 Dec. De verstandhouding tusschen Grieken en Bulgaren te Saloniki blijft gespannen. Er worden vijandelijkheden verwacht tusschen de Grieken en de strijdmacht van Djaved passa, die een stelling in de bergen van Grammos heeft ingenomen. Ten slotte verneem ik, dat de gezanten en Grey beraadslaagd hebben over den aan staanden staat van zaken en de gebieds afbakening van Albanië. De oudste menschehjke schedel. Ongeveer vier jaar geleden vonden eenige grondwerkers te Tleching in Sussex, bij het opgraven van een bodem, een geheel gaven schedel, dien zij, na hem stukgeslagen te hebben, achteloos tusschen de opgegraven aarde wegwierpen. Een amateur-geoloog, Charles Dawson, bevond zich in dien tijd juist in die streken en hoorde van den vondst. Hy begaf zich onmiddellijk naar het terrein der opgravingen, waar een der werklieden hem een stuk been overhandigde, dat hy ter stond als het fragment van een mensche- lyken schedel herkende. Geholpen door dr. A. Smith Woodward, van het Natuur His torisch Museum, zette hij zyn onderzoekin gen naar de andere fragmenten voort, tot het hun in den afgeloopen zomer eindelijk gelukte den schedel weder geheel te recon- strueeren. Woensdagavond jl. brachten beide onder - zoekersopeen vergaderingvanhetGeologisch vennootschap te Londen verslag uit over het resultaat der opgravingen. Volgensdr. Wood ward behoort de schedel tot de pleistocene periode. Het is het oudste voorbeeld van een menschelyke schedel, dat tot heden gevonden is, veel ouder dan de Neanderthal- of den Tunllschedel. „Onze ontdekking" aldus verklaarde dr. Woodward aan een medewerker der „Daily Chronicle"—„bevestigtten sterkstede juistheid der wetenschappelijke theorieën." Professor Boyl Dawkins heeft reeds ge schreven, dat er vóór de bekende hol-be- woners, een menschenras heeft bestaan. Tot heden waren er nog geen overblijfselen van dien oermensch gevonden, doch thans heeft onze vondst bewezen, dat er werkelijk zulk een ras is geweest en wij zyn dan ook weer een belangrijken stap verder ge komen op den weg van het wetenschappelijk onderzoek naar den oorsprong van het menschelijk geslacht." 't Lukt maar niet. Een jaar geleden probeerden Amerikaan- sche belanghebbenden bij den Drankhandel de goêgemeende wijs te maken, dat de verbodsstaat Kansas zoo'n laag geboortecij fer had, doordat er totaal geen of althans slechts uiterst weinig alcoholische dranken gebruikt worden. Door officieele cijfers werd kort daarop de onjuistheid der bewering in 't licht gesteld. Thans komt er van denzelfden kant de verzekering, dat de sterfte in Kansas de grootste is uit heel het gebied der Unie en dat dus blijkbaar drankgebruik bevorderlijk is aan 't bereiken van hoogen leeftijd. Hoe jammer, dat Dr. S. J. Crumbine, de secre taris van de Gezondheidscommissie in Kan sas, ook dit praatje weer moet komen logenstraffen „Het sterftecijfer", zegt hy in antwoord op een vraag naar de juistheid der brouwers bewering, „was verleden jaar 10.5 per duizend, d.i. het laagste van alle Staten der Unie, met uitzondering alleen van Noord-Dakota, dat eveneens een ver bodsstaat is." 1 BI. V. Ruime keuze in Vraagt het Modelboek van VI KAARTEN, STEMPELS en N BORDEN, bij Levert tegen concurreereyde prijs Alles h contant, franco door gel Flakkee. Beveelt zich beleefd aan voor he Tevens ruim gesorteerd in AGENTSCHAP DER Koninklijke Stoomververy en Ch Wasscherij „DE LELIE" teDordre levert alle DRUKWERKEN matige prijzen. (volgens portret geneesmiddel t Borstkwalen is, die in hun i een welsprekend blijk van de wonderbaarlijke geneeswijze c De diepgevoelde sympathh gevierde artiste van de Opé is evenzeer bekend als haai Boyer, wier prachtige creati hebben verkregen, schrijft ons „Sedert ik de Abdij ik ook geen last meei onmisbare metgezel get Abdijsiroop in mijn k Abdijsiroop als de grooi en om dezelve in orde Wanneer dergelijke betrouwbai aanhoudende spanning en o1 het in het openbaar spreken t en het voortdurend reizen in siroop prijzen, dan is het ei huishouden, in geen kinderka breken mag. De geneest onvoorwaardelijk AstI en alle Borst-, Keel- en Long Pry's per flacon van 230 grair f 8,50. Eischt rooden band m Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar bijA. van Rel Bommel. IW. Zaaier II Cioedereede. -I. Witvliet, K J. B. Nnchteren, Nieuwe 1 vink, Ouddorp. IN. Hunters B(|kema Doornbos, Kon Haringvliet. J Bakker enl alle drogisten en de meest

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2