Binnenland. Van gemeentewege is de Sint Elizabeth straat met boomen beplant, waardoor die straat een fraai aanzien heeft verkregen. STELLENDAM. Waarschijnlijk ten gevolge van het aanmaken van de kachel ontstond bij R. K. een begin van brand. Men was er echter spoedig bij, zoodat de brand spoedig gebluscht was. Het visschersvaartuig SL. 26 bleef deze week met het vooreind op de zoogenaamde bank in de kaai hangeD; een planke vloer in de kaai, waarop de vaartuigen schoon gemaakt worden. Aan de bank werd eenige schade toegebracht. L. Koese, die te water raakte, wist zich zelf aan den wal te werken. Naar wij vernemen, heeft Ds. F. Drost te De Bilt bedankt voor het beroep bü de Geref. kerk alhier. Donderdagavond zal de alhier gevestigde vereeniglng van den Boerenbond bij den heer Troost vergaderen o.a. ter verkiezing van twee bestuursleden aftr. de heeren T. Meijer en J. Lokker. Donderdagavond zal de Afdeeling Stel lendam van de VereenigingSchuttevaörby' den heer Knöps een algemeene vergadering houden. Toen de koopman H. van Wezel uit Ouddorp, van Stellendam naar huis wilde rijden, liep een kalf onder den wagen, waar door deze omsloeg. Van W. leed aanmerke lijke schade. Dinsdag a.s. zal een Ingelanden ver gadering gehouden worden van den polder „De Generale Dijkagie van Stellendam", waar een voordracht zal worden opgemaakt voor een Heemraad, in de plaats van den heer T. Lodder, die tot dijkgraaf is benoemd. Naar wij vernemen heeft Mej.N. Touw alhier haar benoeming tot onderwijzeres met hoofdacte en Fransch aan deO.L.S. te Dirksland aangenomen. Naar men ons mededeeld, zal de Kerst- misvacantie aan de O. L. School alhier niet beginnen Dinsdag 24 Dec. doch Zaterdag den 21sten. GOEDEREEDE. Vanwege de Brouwersha- vensche Berging-Mij. ontving schipper P. Troost alhier jl. Zondag telegrafisch bericht van de stranding van een stoomschip tegen de zandbank Nieuwe Zand. De alhier gehouden collecte ten bate van den Gereformeerden Zendingsbond heeft opgebracht f 9,76. NIEUIVE TONGE- Op Donderdag den 2e Kerstdag zal 's avonds in het Hotel van den heer Holleman eene Groote Café Chantan voorstelling worden gegeven, onder Directie van den heer Antonie uit Rotterdam. OUDE TONGE- Verleden Zaterdag overleed plotseling een braaf burger; Schipper Cor nells Legierse de nestor van 't varensgilde, 85 jaar oud. Daar bracht hij 't bijna 70 jaar door op de woelige golven, meer in 't bizonder op de Zeeuwsche stroomen. In kennis daarvan muntte hij uit boven allen geen plekje, geen hoekje, noch gaatje of hij was er bekend, op die verradelijke stroomen. Hoe aardig kon hij daarvan ver tellen, als hij 's op zjjn gemak zat, met 'z neuswarmertje in den mond, 6D roerende in z'n klaartje met suiker, verhalende van al die schepen, die op die bedriegelfike en valscbe stroomen te gronde gingen door 't afwezig zijn „van 'n vluchthaven op het Krammer". „Ze liggen daar op den boom van 't Krammer", placht hij dan te zeggen, haast „kop aan staart". En hoevele menschen kwamen daarbij om Wanneer 'r zoo iets als 'n schipbreuk dreigde, dan was Kees pas in z'n element, dan trok hij uit of stelde zich aan de spits van jongere koene gezellen, om in den strijd tegen storm en golven 'tveege leven te wagen en dat van anderen te redden. Dan kende hij geen gevaar. Talrijk zijn dan ook de goed geslaagde reddingen, door hem, in meer dan 'n halve eeuw, hier op de rivier, en elders beproefd, en groot 't getal opvarenden die aan Legierse 't leven dankten. Vele zijn ook de bewijzen van hulde hem daarvoor op verschillende tijden en door verschillende personen, en maatschappijen gebracht. Bjj feestelijke gelegenheden sierde dan ook 't eeremetaal de borst van den onversaagden kloeken gast, o.a. een zilver medaille van H. M. de Koningin, een van de Z. H. Mij. tot redding van drenkelingen, een van het departement Oude Tonge v/d Mij. 't Nut v/h Algemeen. Hoe hij voor z'n kloeke daden ook geeërd word, en bemind door z'n Schuttevaêrsgas ten bleek o.m. nog op de 40ste algemeene Vergadering dier vereeniging, in Feb. 1903 te Deventer gehouden, waar hem in wel sprekende taal door den Voorzitter Mr Smeenge, namens de leden, een fraai ge schenk ter herinnering werd aangeboden, zijnde een tegelplaat, naar een schilderij van 'n bekend schilder aldaar, vooratellende een gezicht op de schipbrug over de IJsel Cornelia Legierse was 22 jaar (van af 't ontstaan) lid der afd. O.T. v/d S. V. Schut- tevaêr, 19 jaar aaneen bestuurslid, vele malen aggevaardigde naar de algemeene vergadering, en nu sinds twee jaar haar eerelid. Hij was 'n eenvoudig braaf man, wiens nagedachtenis bij de leden nog lang zal bewaard blijven. Hij ruste in vréde] Donderdag 19 Dec. zal in deze gemeente het straatschuren plaats hebben. Donderdag 19 Dec. zal een openbare vergadering van den Gemeenteraad gehou den worden. Op Nieuwjaarsdag zal des namiddags ten 2 ure in het Burgerweeshuis aan de Armen een bedeeling in geld plaats hebben. Dinsdag jl. was de zoon van de wed. L. de Gast in het land om aardappelen te vervoeren en kreeg z(jn paard een beroerte. Het dier is met veel moeite vervoerd naar de hofstede van den heer G. Heestermans waar het nog in denzelfden toestand ver- keeit. OOLTGENSPLAAT- Vanwege het leerstoel fonds van den Gereformeerden Bond trad Donderdag, 12 Dec. jl. in de Ned. Herv. kerk alhier ds. Van Grieken, van Delft, met eene rede naar aanleiding van Amos 7 vs. 12 en 13. De collecte, bü die gelegenheid gehouden ten bate van genoemd fonds, bracht op de som van f 11.855. Vrü'dag, 13 Dec. j.l. heeft alhier de jaarlijksche reiniging der straten, kaden en pleinen, plaats gehad. Onnoodig te melden, dat zulks dit jaar hoog noodig was. Door het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente zjjn herkozen als ouderlingen de beeren A. Korteweg Pz. en M. Breeman Mz. en als diaken de heer P. den Braber Lz die allen hunne benoeming hebben aange nomen. Naar wij vernemen zal Maandag, 23 Dec. a.s. de Antirev, Kiesvereeniging alhier eene openbare vergadering beleggen in de Geref. kerk in welke vergadering als spreker zal optreden Mr. A. de Wilde van 's-Graven- hage. DEN BOMMEL- Bü de Ned. Herv. Kerk alhier is tot ouderling gekozen de Heer L. Geelhoed, en tot diaken de heer B. Jon geling. Vrüdagavond werden de gaslantaarns voor het eerst ontstoken. Het is voor deze gemeente eene groote verbetering. Tot gemeentegeneesheer alhier is be noemd de heer W. Reinout van Haga, arts te Rijswijk. Vergadering van den Raad der gemeente den Bommel, op Vry dag 13 December 1912, nam. 2 uur. Tegenwoordig alle leden met den Voor zitter. De vergadering wordt op de gebruikelyke wüze geopend waarna de notulen der vorige büeenkomst worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorzitter doet mededeeling van een tweetal ingekomen stukken en wel missive's van Gedeputeerde Staten dezer provincie, d.d. 10 December, waarbü goedgekeurd terug worden gezonden besluiten van den Raad dezer gemeente tot het doen van af en overschrijvingen op en tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1912 en de gemeente begroo ting voor het jaar 1913, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde van behandeling wordt ge steld lo een schrijven, d.d. 2 dezer, van den gemeente geneesheer C. J. Laseur, waarbü eervol ontslag gevraagd wordt uit die be trekking. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten het gevraagd ontslag met ingang van 5 Dec. op de meest eervolle wüze te verleenen, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten den gemeente bewezen. 2o de benoeming van een gemeente ge neesheer. De Voorzitter deelt mede, dat geen nieuwe sollicitanten zün opgeroepen, doch gevoege- lük een keus kan worden gedaan uit de oude sollicitanten. In het bizonder vestigd spreker de aandacht op den arts W.Reinout van Haga. Een bezwaar is het evenwel, dat voor sollicitant kon vermoeden, dat den Bommel andermaal vacant kwam, hij juist een verbintenis had aangegaan bü een Stoomvaartmaatschappü, zoodat sollicitant niet vóór half Maart weer in het land kan zijn. Mocht de keus op den heer Haga vallen, dan zag spreker gaarne de bepaling opgenomen, dat de heer Haga uiterlyk 1 April in functie treden moet. Dit voorstel ondervindt in het by'zonder bestriding van de zü'de van den heer Jonge ling, volgens wien een zeereis aan zoovele wisselvalligheden onderhevig is, dat hü bü deze benoeming geen enkele beperkende bepaling wenscht opgenomen te zien, waar op de Voorzittei zün voorstel intrekt. Vervolgens wordt met algemeene stem men tot gemeente-geneesheer benoemd de heer W. Reinout van Haga, arts te Rüswijk, welke benoeming wordt gerekend te zün ingegaan den 5en December 1912. 3e. Vervolgens wordt met algemeene stemmen aan den rüksveldwachter E. D. Piquillet, wegens verleende politie diensten ten behoeve der gemeente gedurende het jaar 1912 eene gratificatie verleend, ten bedrage van f 25,—. 4e. de vaststelling der begrooting van ontvang- en uitgaaf van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1913. De Voorzit ter doet voorlezing van de verschillende door B. en W. in hun ontwerp geraamde bedragen. Op voorstel van den heer Borg- doiff, wordt volgnr. 20 „gewoon onderhoud en herstel van andere gebouwen" verhoogd met f 100, en mitsdien gebracht op f 125, en in verband daarmede volgnr, 28. „Onvoor ziene Uitgaven" verminderd met f 100,- en alzoo nader geraamd op f 128,26. De begrooting wordt daarna in haar geheel vastgesteld zoowel in ontvang als in uitgaaf op f 3073,95. 5e. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat de gemeente-veldwachter A, Leenman wegens zyne benoeming tot agent van politie te Voorburg met 1 Januari 1913 de gemeente dienst gaat verlaten en mitsdien met ingang van dien datum ontslag verzoekt als ge meentebode. Met algemeene stemmen wordt dat ont slag eervol verleend, waarna door den Voor zitter de mogelijkheid geopperd wordt dat den len Januari a.s. in de vacature nog niet zal zy'n voorzien. Mocht zulks niet mogelyk zün, dan zal hy' trachten den Inspecteur van den Rüksveldwacht te bewegen tot tyd en wüle, dat de opvolger van Leenman in dienst zal zü'n, den rüksveldwachter E. D. Piquillet aan de gemeente af te staan, in welk geval spreker voorstelt Piquillet gedurende den tyd der waarneming het salaris ,van ge meente-veldwachter en bode uit te keeren, onder de uitdrukkelüke voorwaarde echter dat Piquillet tüdelük de veldwachterswoning betrekt. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens stelt de Voorzitter voor aan den te benoemen titularis gedurende een jaar als kleedgeld uit te keeren een bedrag van f 75 en vervolgens f 50 per jaar, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De heer Van Weel stelt vervolgens voor den veldwachter behalve in het genot van vrye woning tevens te stellen in dat van vrü vuur en licht, daar het salaris van veldwachter allesbehalve schitterend is. De Voorzitter juicht het voorstel van den heer Van Weel ten zeerste toe en beveelt de aanneming daarvan dan ook warm aan. Nadat over de onderwerpelykezaakdehee ren Knoop en Jongeling het woord nog gevoerd hebben, wordt het voorstel Van Weel met algemeene stemmen aangenomen. Bü de rondvraag deelt de heer Knoop mede, dat het Stoofhof in een treurigen toestand verkeert en vraagt wat B. en W. daaraan denken te doen. De Voorzitter antwoordt, dat in de onlangs gehouden vergadering der Grintwegcom missie de mogelükheid overwogen is om eenige düken van keislag te voorzien. Wordt dit voornemen een feit, dan zalgelüktijdig het Stoofhof met geringe kosten onder han den genomen kunnen worden. Spreker geeft derhalve in overweging eerstaf te wachten, welke beslissing de Grintwegcommissie neemt. De heer Jongeling wenscht zoo lang niet te wachten. Hy' vindt het raadzaam het „Stoofhof" op de gewone wüze te doen begrinten en beveelt spoedige afdoening aan. Verder vraagt sprekerofB.enW.de gezon den ontwerpen tot het oprichten van een maatschap inzake de boedel „Bigge" reeds hebben nagezien en- of zy ter zake nog geen voorstel aan den Raad hebben te doen. De Voorzitter antwoordt dat deze zaak in het college van B. en W. nog geen punt van bespreking heeft uitgemaakt, doch dat zün persoonlyk gevoelen is dat het niet mogelük zou zün van de boedel „Bigge" een maatschap te formeeren welk gevoelen door den heer Jongeling gedeeld wordt. Hy deelt tevens mede, dat, naar hy' uit betrouw bare bron vernam, er in den kerkeraad ook voor deze zaak geene meerderheid te vinden is. Verder wenscht de heer Jongeling er nog op te wyzen, dat de peeaarde zeer onoor deelkundig op „Lombok" neergeworpen wordt, waarom hü dan ook in overweging geeft in het vervolg een andere plaats aan te wüzen, welk gevoelen door den heer Borgdorff gedeeld wordt. De Voorzitter zegt toe met deze wenschen rekening te zullen houden. Niets meer aan de orde zünde, wordt de vergadering gesloten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Wel- Eerw. heer J. W. Esselink, candidaatin de theologie by de Gereformeerde Kerkenalhier, heeft weder een viertal beroepen ontvangen naar Zuidbroek, Krimpen a/d Lek, Medem blik en Kiel-Windeveer. Hü heeft dus nu acht beroepen. A. C. Korvink alhier heeft van den heer F. W. Ruter uit Rotterdam, kooper van een der huizen aan den Molendük van de Erven van wylen wed. J. Admiraal uit de hand gekocht een strook grond achter zün (Korvinks) erf, waarop eenige varkens hokken staan, welke nu zullen verdwünen. Door het college van notabelen in de Ned. Herv. gemeente alhier zün tot kerk voogd herbenoemd de heeren D. A. Landheer en G. van Wageningen. Door eenige jagers zün Zaterdag j.l. in de polders Oude- en Nieuwe Stad 65 hazen geschoten. Van J. L. Koert is Zondag jl. uit nood een koe geslacht, waarvan het vleesch voor de consumptie is afgekeurd. Maandag werd het beest begraven. De op 18Nov. jl. goedgekeurde Gemeen terekening dienst lOllis heden ontvangen.Zü sluit in ontvangsten met f 17125,23s gewone; f 3363,58 buitengewone; in [uitgaven met f 16465,405 gewone, f 2500 buitengewone; alzoo met een batig saldo van f 659.83 en f 853,58. - De besmetting der febris 'thypholdea bü S. v. d. Mast alhier is op 16 Dec. jl. geweken verklaard. Van de Batavieren fa. Wm. Muller Co. ontvingen we een fraaie wandkalender, bevattende zes bladen, waarop onderaan de dagen van twee maanden vermeld zün. Het bovengedeelte van elk blad bevat een fraai stadsgezicht uit een der plaatsen van ons land. Wy gelooven dat de firma verzekerd kan zy'n, dat haar reclame het doel zal bereiken wat ze beoogd, want deze kalender zal aan vele wanden prijken en niet zooals het met vele ondoelmatige kalenders gaat, naar de prullemand verwezen worden. Ontslagkwestie. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben, naar de Zwolsche Crt. meldt, hun geedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Doornspyk, om den gemeente ontvanger B. Rozeboom te ont slaan. Het besluit daartoe was in de laatste raadsvergadering genomen op voorstel van de raadsleden E. Draaier en J. van Binds- bergen, tegen het advies van B. en W. Aanklacht tegen een advocaat-generaal. Den 21en Nov. jl. heeft voor het gerechts hof te Arnhem terecht gestaan G. Wolzak Gzn,, uitgever en lid van den raad van Renkum, in hooger beroep van een vonnis der arr.-rechtbank te Arnhem, die hem wegens een valsche aanklacht tegen twee veldwachters had veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf. In hooger beroep werd hü vrijgesproken. Beklaagde heeft zich thans tot den mi nister van Justitie gewend, daar hü zich ten zeerste voelt aangerand in zyn eer en goeden naam en bovendien benadeelt in zy'n bedry'f, door meerdere uitdrukkingen, die heer adv.-generaal by bedoeld gerechtshof in zün requisitoir heeft meenen te moeten bezigen aan zün adres. Z. E. A. toch heeft niet geschroomd op de zitting van het Hof te spreken van adressant (bekl.) als een van lage inborst, iemand die een laaghartig bedry'f uitoefend; dat bekl. is een man van laag en gemeen karakter en hü een ver- achtely'k bedry'f uitoefent. Adressant dringt er bü den minister van Justitie op aan, zoo mogelük een strafver volging in te stellen tegen deo advocaat generaal by het gerechtshof te Arnhem of anders op de meest afdoende wüze te willen ingrijpen. (Tel.) Westschouwen 15 December 1912. Hedenmorgen is op 't nieuwe zand ge strand de Fransche Schoener „Maria Anna" Kapitein L. Brozee, geladen met pypaarde komende van Dijcard cosse, met bestemming naar Treeuir. De equipage, 6 man, is gered door de reddingboot van Burgbsluis. De reddingsboot van Brouwershaven was ook uitgaande naar de strandingsplaats. Het vaartuig zit gedeeltelük onder water. Voor de berging is gecontracteerd met de Coöperatieve Bergingmaatschappy' te Brou wershaven. Branden. Zondag zyn in den polder Pannekoek, gemeente Werkendam, twee müten met hooi totaal verbrand van den heer Broeken, landbouwer te Stuivezand, gemeente Oos terhout. Alles was verzekerd. (Tel.) Zondag zy'n te Avereest 2 müten onge- dorschte haver en rogge van den heer J. B. van Dy'k, landbouwer, geheel verbrand, en is een myt verbrand van den heer F. Kooi- stra, landbouwer, alles gelegen Zuiderzyde der Oostwyk, gem. Avereest. (Tel.) Zondagmorgen ontstond, naar het „D. v. N." meldt, brand in de boerderij van J. v. T., op de zoogenoemde Oisterwyksche hoe ven, te Berkel, welke kerkelfik tot parochie Oisterwyk, doch gemeentelük tot Berkel c.a. behoort. Gelukkig kon het vee nog gered worden door de gunstige richting van den wind. Een schot. Te Bodegraven snorde een auto voorifij, gemerkt H 4205, waarin eenige heeren waren gezeten. Plotseling doorboorde een kogel den kap van het voertuig. Gelukkig werd niemand geraakt. De politie heeft een ondezoek ingesteld. (Tel.) Ontsporing. Men meldt aan de Telegraaf d.d 16 Dec. uit Deventer: Hedenavond derailleerden van den ran geerenden goederentrein, even buiten het station, nabü de kruising Hollandsche spoor, eenige wagens. Door een onbekende oorzaak liep een wagen op verkeerd spoor en sloeg om. Een andere wagen liep uit de rails, terwyl ook andere wagens het spoor ver sperden. De treinloop der Staatspoor tus- schen Zutphen en Zwolle is geheel gestremd. De passagiers in beide richtingen moeten overstappen en wordeh door heen- en weder- rüdende treinen verder gebracht. Men is druk aan het werk om de lyn weder vrij

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6