Electriscbe Zaklantaarns, 2 Buitenland. Ad vertentiën. C. VAN DER JAGT Gas- en Petroleumlampen. Twee Hits tailings Étagères Van eenigszins anderen aard was zijn bezwaar, ontleend aan Westergaard, die er op gewezen heeft, dat het wel eens moeilijkheid geeft om den veranderden inkomstentoestand van den gepension- neerde na te gaan. Waar een zoo be voegd man als Westergaard dat zegt, zal er zeker wel iets van aan zijn maar heel erg kan dat bezwaar toch niet wegen. Wij weten toch allen, dat de vermogens toestand van de overgroote meerderheid van hen die eenmaal oud en behoeftig zijn niet verandert, in één van delOOÜ gevallen misschien zal zich bij zoo'n ouden behoeftige dergelijke verandering voordoen. Het is niet ondenkbaar, dat zoo'n enkele er tusschen doorloopt maar zien wij niet in het verzekerings stelsel, dat niet weinige invaliden tegen alle medische verwachtingen in volko men valide worden en toch met het trekken van hun rente doorgaan Evenmin weegt bij mij zwaar het argument, door den geachten afgevaar digde ontleend aan Viviani, namelijk, dat zich wel eens politiek zou gaan mengen in de toekenning van pensioenen. Mijnheer de Voorzitter, ook dat is wel mogelijk. Zoodra men te doen heeft met een aanraking tusschen Overheid en in gezetenen, zullen dergelijke misbruiken zich wel voordoen. Er kan geen nieuwe tak van Staatsdienst georganiseerd wor den of dat is mogelijk; maar dat dat zoo'n vaart zou loopen, juist bij de Staats- pensionneering, wil er bij mij niet in. De menschen blijven menschen, met hun slechte, maar ook met hun goede hoe danigheden en als men te doen heeft met oude menschen, die geholpen moe ten worden, zal de stem van de men- schelijkheid die van de partijzucht in den regel wel overheerschen. Intusschen, ik ben het volkomen eens met den heer Tydeman, dat jook tegen dergelijke mis bruiken tot op zekere hoogte voorzie ningen kunnen en moeten worden ge troffen. Wij zullen zeker een controle dienst moeten organiseeren, gelijk ook in Engeland bestaat, en tevens moeten geven een beroep, bijv. op Gedeputeerde Staten, waardoor degene die in zijn recht verkort wordt dit zal kunnen geldig maken. Wanneer deze en dergelijke argumen ten zoo zwaar heeten te wegen, argu menten die bij iederen nieuwen grooten maatregel zullen zijn aan te voeren en waarmede ten slotte dergelijk systeem niet staat of valt, volhard ik bij hetgeen ik in mijn eersten termijn zeide, dat ik mijn sympathie met de Staatspension- neering het zwijgen niet behoef op te leggen op grond van de practische er varingen met het stelsel opgedaanen dat al die luttele bezwaren wegvallen tegenover de unanieme verklaring, die men in alle rapporten, ook in dat van den heer Rutgers, telkens en telkens weer vindt, dat in alle landen, waar zij is ingevoerd, de Staatspensionneering gevoeld wordt als een groote zegen voor de bevolking. Om te onthouden. Herhaaldelijk hoort men de bewering, dat Duitschland artikelen tegen buiten gewoon lage prijzen op de buitenland- sche markt brengt. In de memorie van Toelichting bij hettariefontwerp-Kolkman wordt zelfs gezegd, dat Nederland meer en meer het afzetgebied wordt van de Duitsche overproductie. Wij hoopen aan dit verschijnsel, dat met den naam „Dumping wordt bestempeld, binnen kort eenige artikelen te wijden. We vestigen in dit nummer de aandacht onzer lezers op een oordeel in de „Deut sche Export Revue" van 29 Nov. 1912, dat zeker het onthouden waard is. „Het is een dwaling temeenen, dat de groote uitvoer van Duitsche pro ducten aan zijn matige prijzen is te danken. De ware oorzaak is, dat overal de Duitsche Handelsreizigers opduiken, terwijl men die van andere natie's zelden aantreft." Men overwege eens, of hierin ook niet één der oorzaken is te zoeken van den bloei der Duitsche industrie. Dit oordeel klemt zeker te meer, waar in de Com missie van Voorbereiding van het tarief- ontwerp-Kolkman, door verschillende leden, hoewel voorstanders v/h ontwerp van dezen minister, werd verklaard, dat de bloei van Duitschland zeker niet uitsluitend op rekening van zijn bescher mend handelsstelsel mag worden gesteld en de energie, alom in Duitschland ont waakt na de bezielende gebeurtenissen van 1870, in dien bloei een groot aan deel hebben gehad Getuigt juist het citaat uit de Export Revue niet van die groote energie Uit het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1911. Door de protectionisten wordt meer malen beweerd, dat verhooging van in voerrechten noodig is voor onze industrie. Bij herhaling hebben wij aangetoond, dat deze bewering ten eenenmale on houdbaar is. Het Centraal Verslag dei- Arbeidsinspectie over 1911 komt op nieuw bevestigen, dat de krukken der protectie voor onze nijverheid allerminst noodig zijn. Op blz. 63 tot 67 vindt men vermeldt, hoeveel ondernemingen wer den uitgebreid of niet gevestigd. Het rapport vermeldt alleen omtrent het eersse district der arbeidsinspectie, dat het „aantal in een gezonde groeiperio de verkeerende ondernemingen vrijwel stationair schijnt te zijn." ofschoon de meeste bedrijven zich geenszins door slapte kenmerken. Toch wordt omtrent dit eerste district nog het volgende vermeld: „De machinale schoenindustrie ver sterkte zich door oprichting van fabrie ken te Hitvarenbeek, Moergestel, Veld hoven en Valkenswaard. Te Eindhoven werd een sigaretten- fabriek gesticht. Een viertal flinke zuivelfabrieken werd gebouwd. Te Stratum werd een nieuwe trijp- weverij gesticht. Uitgebreid werden: de schroefbou ten- en klinknagelfabriek te Helmond, de gloeilampenfabriek te Venlo, een steenfabriek te Tegelen enz." Ons dunkt, dat het er dus in dit lste dis trict nog niet zoo slecht voorstaat. Er zijn negen districten der arbeids inspectie. En wat blijkt nu uit de andere acht districten? Dat de industrie zich in al deze acht districten voortdurend uit breidt I Wij willen dit met enkele citaten aantoonen. Uit het 2de districtHet voor de groote scheepvaart geschikte kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent geeft aanlei ding, dat zich langs dat kanaal een zeer belangrijke industrie vestigt. Behalve de reeds aanwezige spiegelglasfabriek, die met ongeveer 550 man werkt, en twee beetwortel-suikerfabrieken met 641 man werkende, zijn nu in aanbouw een groote stijfselfabriek, benevens een cokesoven- onderneming met inrichting tot het win nen der bijproducten, terwijl er plannen worden ontworpen voor een kunstmest- stoffenfabriek. Een zeer groote lederfa- briek werd in 1911 opgericht. In het 3d' district oprichtingen van 5 inrichtingen voor machinale houtbe werking, 3 stoomvlasfabrieken, 2 zuivel fabrieken, 4 cichoreidrogerijen, 1 hoef- ijzerfabriek, 1 cacao- en chocoladefabriek, 1 inrichting tot het vervaardigen van metaaldraadlampen, 1 orgelfabriek, 1 steenhouwerij, 1 confectiefabriek, 1 ketel makerij, 1 fabriek van spanen manden, 1 koolzuurfabriek, 2 machinefabrieken, 2 stoomwasch- en strij kin richtingen. Uitbreidingen ondergingen: 1 houtza gerij, 2 machinefabrieken, 1 kalkzand- steentabriek, 1 soda- en chemicaliënfa briek, 1 meubelfabriek, 1 inrichting tot het cretoseeren van hout, 4 scheepswer ven, 1 stoomververij en chemische was- scherij, 1 rijstpellerij, 1 kuiperij en kistenmakerij, 1 fabriek tot het vervaardi gen van snij machines, 1 suikerraffinaderij, 1 stoomvlasfabriek, 2 glasfabrieken, Onder de nieuwe fabrieken in het 4e district zijn van belang een margarine- fabriek te Rijswijk en een ouwelfabriek te Stompwijk, terwijl een Enschedesche firma haar geheele textielbedrijf naar Veenendaal overbrengt. In het 5de district kwamen tot stand een inrichting voor het vervaardigen van natuurwollen ondergoederen met stoom machine van 50 P.K., een fabriek tot bereiding van groenten, jams en vruch tensappen, een sigarendrogerij en tabaks- kerverij met 2 electromotoren van ge- zamelijk 20 P.K., een fabriek van suiker werken, chocolade en likeuren en een inrichting voor houtbewerking. De zwa- velzuurfabriek breidde zich uit door het bijplaatsen van 4 mechanische zwavel- ertsovens en 3 zwavelzuurreservoirs. De zuurstof- en waterstoffabriek „Electro" breidde zich uit door het plaatsen van een electromotor van 35 [P.K. en een gashouder voor waterstof van 1753. Een ketelmakerij en werktuigenfabriek ver plaatste zich gedeeltelijk enbouwdeeen geheel nieuwe werkplaats." De lezer oordeele zelf, of de mededee- lingen uit al deze districten niet volko men duidelijk maken, dat onze industrie allerminst de protectie behoeft. Uit de overige districten zijn de berichten, z^o- als wij in een volgend artikel zullen aantoonen, al even gunstig als uit de reeds door ons genoemde districten. (Wordt vervolgd In de Telegraaf vinden wij over de Balkan oorlog de volgende berichten. De vredesonderhandelingen. De wapenstilstand. BELGRADO, 2 December. (Reuter). In offi- cieele kringen wordt verklaard, dat men daar om 1 uur een telegram uit de Tchatalja- linie had ontvangen, meldende, dat de bij eenkomst der gevolmachtigden, om 3 uur zou plaats vinden. BERLIJN, 2 Dec. (Eigen tel.) Aan den correspondent ven het „Berliner Tageblatt" te Sofia wordt van bevoegde zijde verzekerd, dat de onderteekening van den wapenstil stand spoedig zal volgen en de vredesonder handelingen hoogstwaarschijnlijk te Sofia gevoerd zullen worden. BERLIJN, 2 Dec. (Reuter). Naar uit Parijs aan de „Lokal Anzeiger" gemeld wordt, zou in het Montenegrijnsche hoofdkwartier het bericht over den wapenstilstand groote teleurstelling verwekt hebben, daar Skootari op het punt stond te capituleeren. Koning Nikita schijnt nog te hopen, dat Grieken- land's tegenstand tegen een wapenstilstand krachtig genoeg zal zijn om de sluiting er van zoolang uit te stellen tot Skoetari ge vallen is. Waarom, Griekenland geen wapenstilstand wenscht. PARIJS, 2 Dec. (Eigen tel). De gezant van Griekenland te Parijs verklaart en heeft aan minister-president Poincaré doen weten dat de Grieksche regeering een wapenstilstand weigert op grond van de approviandeering der belegerde Turksche steden en forten en het opheffen der blokkade aan de Ottomaan- sche kusten. Deze voorwaarden zouden alleen voor de Turken gunstig zijn.Indien Adrianopel, Janina, Skoetari, Debra en Du- razzo in plaats van zich over te geven aan de respectieve belegeraars geapproviandeerd worden, zouden alle door de geallieerden behaalde voordeelen verloren gaan aange zien deze steden opnieuw in staat zouden gesteld worden om tegenstand te bieden. Indien de maritieme blokkade opgeheven zou worden dan zou Turkije weder steen- koienvoorraad in kunnen slaan waaraan het op dit oogenblik volkomen gebrek heeft. Om al deze redenen geeft Griekenland op in volkomen overeenstemming met zijn bondgenooten de voorkeur aan het voortzet ten van den oorlog boven het sluiten van een wapenstilstand, op de voorwaarden zooals die thans besproken worden. PARIJS, 2 Dec. (Reuter). De „Temps" heeft den Griekschen gezant geinterviewd aangaande den wapenstilstand. Romanos verklaarde dat hij dienzelfden ochtend aan Poincaré had doen weten, dat Griekenland weigerde,den wapenstilstand te aanvaarden op de voorwaarden, die Turkije in de plaats heeft gesteld van degene, welke het oor spronkelijk genoemd heeft. De voorwaarden van Turkije zijn onaannemelijk. Het standpunt hetwelk Griekenland te dezen opzichte inneemt, is aan de bondge nooten medegedeeld. „Ik weet niet", aldus Romanos, „of Bul garije de Turksche voorwaarden zal aanne men, maar ik vertrouw, dat dit land ze eveneens zal verwerpen, want de aanneming ervan zou net geheele werk der Christelijke bevrijding vernietigen. Wfj zfjn bereid, den oorlog uit alle macht voort te zetten. Wfi zijn in volmaakte over eenstemming met onze bondgenooten, en tevens bereid om de vredesonderhandelingen voor te zetten, maar wij willen tot geen enkelen prijs een wapenstilstand zooals die ons thans is voorgesteld. i SALONIKI, 2 December. (Reuter). Een bfi zondere correspont van het Havas-bureuu meldt, dat de plaatselijke bladen gisteren een officieel communiqué publiceerden, waar in wordt tegengesproken, dat Griekenland in overeenstemming met de Grieksch-Bul- gaarsche overeenkomst toestond, dat Salo niki zou blijven buiten de zóne. Evenwel wordt uit gezaghebbende Bulgaarsche bron vernomen, dat het Grieksche dementi van allen grond ontbloot is. Van het oorlogsterrein. De toestand te Saloniki. BERLIJN, 2 Dec. (Eigen tel.) De „Voss. Zeitung" heeft van een groot Berlijnsch koopman een brief onder de oogen gehad, welke brief 24 November j.l. uit Saloniki door een handelsman was verzondenWat de zaken aangaat aldus luidt het in dien brief bestaat er hier volledige anarchie, zoo erg als men zich dat maar kan voorstellen. Eiken dag wordt er geplun derd, geroofd en worden allerhande misda den uitgevoerd, zoowel door Bulgaren als door Grieken. Het doen van zaken is nog onmogelijk. Het kantoor der invoerrechten is gesloten, omdat de Bulgaren en Grieken elkander wederkeerig de inkomsten van dat kantoor niet gunnen. De Serviërs in Albanië. BERLIJN, 2 Dec. (Eigen tel.) Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Belgrado geseind, dat, volgens telegrammen uit Prizrend, de Albaneezen uit het Ljoema- gebied, die zich aanvankelijk rustig hadden gehouden, de Servische troepen, die op marsch naar de Adriatische Zee waren, van achteren aanvielen, en een aantal soldaten dooden. Vervolgens trokken zij zich in de blokhuizen terug, waarop de Serviërs het vuur daarop openden en ze verwoesten. In tegenspraak met bovenstaand bericht, wordt evenwel van officieuze zijde verze kerd, dat de ontwapening der Albaneezen in het Ljoemagebied plaats vindt, zonder dat tegenstand geboden wordt. De Turken in Epirus trekken naar het Zuiden op. ATHENE, 2 December. (Reuter). De tegenwoordige bevelhebber van Janina, die tot capitulatie overhelde, is thans vast be sloten tegenstand te bieden. Uit Arta wordt gemeld, dat de Turken de heuvelreeks bij Pesta bezet hebben. De Mogendheden. Oostenrijk en Servië. BERLIJN, 2 Dec. (Eigen tel.) Uit Weenen seint men aan de „Voss. Zeit."De hier aangekomen bladen uit Belgrado vermelden met voldoening een telegram uit Petersburg, volgens hetwelk de tsaar in de eerstvolgende dagen aan den Balkanbond een teeken van zijn belangstelling wil geven, door namelijk twee Russische grootvorsten in bijzondere zending naar Belgrado en Sofia te sturen om aan koning Peter en aan koning Fer dinand zijn gelukwenschen te doen toeko men met het succes van de beide legers. Het Belgradeesche blad „Tribuna" voegt daaraan toe, dat de reis van deze groot vorsten ook nog voor andere bijzondere doeleinden zal worden gebezigd. In ieder geval dragen deze beide berichten er inderdaad toe bij, het geloof in den steun van Rusland te Belgrado levendig te houden. De houding der bladen tegenover Oosten- rijk-Hongari) is voortdurend die van stelsel matige ophitsing. Eenige der bladen trachten zelfs het Bosnische vraagstuk weder op het tapijt te brengen. In de „Stampa" schreef de bekende profes sor Markowitsch„Als Oostenryk-Hongarije niet dadelijk zijn Balkanpolitiek verandert, waardoor Servië in de gelegenheid komt met Oostenrijk-Hongarijo correcte betrek kingen te onderhouden, dan blijft aan Servië geen ander middel over dan Oostenrijk- Hongarfie door een oorlog aan te tasten." BERLIJN, 2 Dec. (Eigen telegr.)Naar uit Rome gemeld wordt, verklaart de „Messa gens", dat de Russische gezant Kuprensky de mededeeling der Weensche bladen, als zou Servië volledig geïsoleerd zijn, in twijfel trekt. De gezant voegde hier echter aan toe, dat Rusland aan Servië voorstellen tot matiging had gedaan. Deze voorstellen hebben ook reeds vrucht gedragen, daar Servië besloten heeft, de havenkwestie aan de beslissing der mogendheden over te laten. BELGRADO, 2 December. (Reuter). De Russische gezant spreekt ten stelligste het dagbladbericht tegen, volgens hetwelk hij tegen eenige journalisten bfi het verlaten van het koninklijk paleis zou gezegd hebben „Heeren, gij kunt uw koffers wel pakken de koning deelt mijn meening! BOEDAPEST, 2 December. (Reuter). Wegens poltieke redenen schreef de regee ring het verplicht gebruik van paspoorten in het verkeer met Servië voor. De Oostenryksche vloot. WEENEN, 2 Dec. (Reuter). De oorlogs schepen „Maria Therisia" en „Aspern'zfin naar de Jonische Zee teruggeroepen, waar zy zich weer bij het eskader zullen aansluiten. Generaal Von Hótzendorf te Weenen terug. WEENEN, 2 Dec. (Eigen tel.). De k6izer ontving heden den leger-inspecteur, generaal en Hötzendorf, in speciale audiëntie. Von Hötzendorf bracht den keizer verslag uit over zijn reis naar Roemenië. VOORSTRAAT OUDE TOS«8 RUIME SORTEERING IN Gas- en Petroleumkookstellen, Branders, KousjeB Glazen, Katoen, Beeldjes enz. Uitgebreide collectie fijn Glas- en AardewerK, Galanteriën, Leder- en Nikkel waren, Seem. Ijzerwaren, Schrijf-, Teeken-en Schoolbeboetten. Tabak, Sigaren, Kruidenierswaren enz- Beleefd aanbevolen. Batterijen, Sigarenaanstekers, Lees-, Prenten- en Kleurboeken, Verfdoozen, Kleurkrijt, Kinderspelen. Bouw-, Blok-, Boetseer-. Kegel-, Kruissteek-, Pluche-, Haak- en Gouddoosjes. Doozen Luxe Post Schrijfmappen. Portret-, Poëzie- en Briefkaartalbums. Portemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers. Gewaarborgd GOUD en ZILVER. Fantasie en Verlovingsringen (14 car. goud). Boldoot's Eau de Cologne en Zeep. KorfFs Cacao en Chocolaad. W. v. d. HEIJDEN, 8TATIOWSWEC DIRKgEAND. TEVENS TER OVERNAME VAN KOPER EN KRISTALGÜS

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2