Binnenland. Landbouw. De Landbouw Onderlinge. De Voorzitter deelt mede, dat, wordt het voorstel Knoop aangenomen, hy het niet zal uitvoeren, doch het ter vernietiging zal voordragen, als te zyn in strijd met. de wet. Op aanraden van den heer van Weel, stelt de heer Knoop thans voor, zijn voorstelaan te houden tot eene volgende vergadering. De Commissie kan dan nog eens vergaderen en haar standpunt vaststellen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan Mej. N. A. Schilperoord, wordt wegens vertrek 3 maanden afschrijving Hoofd. Om slag verleend, terwijl aan B. en W. een blanco crediet wordt toegestaan tot het aanschaffen van eenvoudige gaslampen voor de beide scholen en het raadhuis. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Eenreiziger reed verleden week Woensdag op een flets de voorstraat af. Onbekend met den toestand reed hy over het midden van de straat, waar zich groote geulen bevonden van het opgraven voor de gasaansluiting. Fiets met heer en al sloeg voorover, zoodat de heer met de handen over de straat schoot en zich ernstig bezeerde, Sedert dien is de straat gerepareerd, In deze gemeente is een geval van Febris Typhoïdea uitgebroken by S. v. d. M. Wijk B. no, 97. Een wagen van M. de B. te zwaar met suikerbieten geladen is bij het overhel len omgeslagen, waardoor veel materiëele schade werd aangericht. B. C. de W, aihier heeft bij de verloting te Sommelsdyk een paard geloot. Nog vóór dat de gaslantaarns dienst hebben gedaan, is door J. v. G. tegen een paal aangereden, waardoor de mooie ronde glazen lantaarn geheel verbrijzeld werd. De daardoor veroorzaakte schade zal nog al eenige guldens beloopen. Zaterdag j. 1. had J. M timmerman alhier, het ongeluk met een knie in aan raking te komen met de cirkelzaag van zijne in werking zy'nde zaagmachine, waar door dit lichaamsdeel deerlijk gekwetst werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ter bestrijding van de kosten van het openbaar lager onderwijs is aan deze ge meente eene buitengewoon subsidie verleend van f2200. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat bet kohier no. 4 der Pers. Belasting, dienstjaar 1912, is invor derbaar verklaard en den 7den November 1912 aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. Ty'dens den storm van Maandagavond was het zeewater hier buitengewoon hoog gestegen. Schragen, peemanden, loopplan ken, uit elkaar geslagen boeren wagens wer den met roeibooten opgevischt. Een hoop suikerpeeën van de coöperatief gelegen aan het eind der nieuwe kaai werd uit elkaar geslagen en ruim deitig last peeën kwam in de kaai terecht. Maandagavond ty'dens den hevigen storm ontstond er een schoorsteenbrand bij A. F. aan het eind der Voorstraat, welke zich dreigend liet aanzien. De brandklok werd geluid en spoedig rukte de spuit uit. Een paar rappe gasten zaten spoedig in dat noodweer op het vrij hooge dak, goten water in den schoorsteen en stopten hem dicht. Door deze kloeke daad werd ons dorp voor een wellicht verschrikkelijke ramp be waard. De onverschrokken klimmers waren J, C. Koppenaal en W. van der Welle. Het herhalingsonderwys is hier aange vangen met drie meisjes en negen jongens. Het stoffelijk overschot van den heer C. Bresljn, dat op de begraafplaats alhier in eene verkeerde klasse was ter aarde besteld, is Dinsdagmorgen opgegraven en in de eerste klasse weder begraven. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de Telegraaf. Het besluit van het hoofdbestuur der vier werkliedenorganisaties, om de staking nog acht dagen te verdagen, heeft een zeergroots gisting teweeg gebracht onder de arbeiders alhier. Deze n.l. meenen, dat het hoofdbestuur een zoodanig besluit niet mocht nemen, zonder te voren hunne leden daarin te kennen. Door spoedvergaderingen werd Vrijdag avond reeds getracht de gemoederen te kalmeeren, doch het was noodzakelijk, dat bovendien het dagelijks bestuurderafdeeling 's-Hertogenbosch een bezoek bracht aan de verschillende fabrieken. Alles om de arbei ders tot kalmte te stemmen. Telegrafisch is het hoofdbestuur ontboden om zich hedenavond in een te 's-Hertogen bosch te houden algemeene vergadering over hun besluit te Verantwoorden. Eigenaardige verhoudingen op een rijks kantoor. Een ernstige mishandelingheeftDonderdag plaats gehad op het bureau van het kadaster te Breda. Een der klerken bleef nog wat nawerken. Hierover scheen de concierge verstoord en door een geringe aanleiding ontstond een twist, waarbij de concierge, zonder zich lang te bedenken den klerk met een ijzeren staaf te lijf ging. De aangevallene verdedigde zich zoo goed mogelijk en nam, zoodra hij er de kans toe zag, de vlucht op straat, nogeenoogenblik achtervolgd door den concierge. De aangevallene was zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij zich onder heelkun dige hulp moest stellen. (Bred. Crt.) Rotterdam werd Maandag verrast door een zeer hoog watergetijde. Opgezweept door wind uit het Westen en Noord-Westen, steeg het water tot 3.45 meter boven R. P. en zette alle havenkaden diep onder water, zoodat zelfs 't tramverkeer nagenoeg geheel gestaakt moest worden. Te zes uur was het water het hoogst. Daar het juist de tijd was, dat de kantoren eindigden, zagen velen zich opgesloten, ter wijl anderen op sommige plaatsen tot de knieën door het water baggerden. Vooral de jeugd had daarin veel vermaak. Inmiddels waren' ook tal van kelders, onderverdiepingen en pakhuizen volgeloo- pen. Wel had men het zien aankomen en dus nog veel kunnen bergen, doch de schade was niettemin zeer groot. Slechts vijf maal steeg de vloed hooger, in 1904 3 M. 43, in 1885 3. M. 52, in 1889 3 M. 57, in 1906 3 M, 62 en in 1894 3 M. 74. Op de rivier heeft de storm zeer gespookt en raakten verschillende schepen op drift, in de Waalhaven ook een stoomboot, door het afknappen der staaldraad. Deze staal draad trof een roeiboot, waarin twee werk lieden der stuwadoorsfirma Thomsen zaten. De boot sloeg om, beiden raakten te water en een verdronk. Aan boord van het stoomschip „Rijswijk", in de Walhaven, wa; een scheepstimmer man van Wilton op een stelling buiten boord bezig met verven. Hij werd met het hoofd tegen de reeling geslagen en ernstig gekwetst. Toen het water weder weggezakt en de straten weer vry waren, bleken op vele plaatsen diepe kuilen ontstaan, zoodat ook daaraan veel schade is aangericht. Een grappenmaker. Nijmegen heeft, Daar de „Nym. Ct." meedeelt, Donderdag bezoek gehad van een dseudo-Köpenicker. Het was een als heer gekleed persoon, die zich bij de eigenaars van verschillende groote dames-ateliers al daar aanmeldde, voorgevend van de Amster- damsche recherche te zijn. Hy deed zeer geheimzinnig, toonde een soort politie-pen- ning en deelde mee, een onderzoek te moeten instellen by de jonge dameus op het atelier, aangezien jl. Dinsdag een Amsterdamsch ingezetene, die met een der meisjes was uit geweest, daarbij van f 200 beroofd zou zijn. Het heerschap wekte zooveel vertrou wen, dat hem op een tweetal ateliers werd toegestaan, de meisjes een „verhoor" af te nemen, waarbij enkelen, die inderdaad Dinsdag waren „uitgeweest",eenigeangstige oogenblikken doormaakten. Een later by de politie ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat het geheele verhaal verzonnen was en dat de Amster- damscbe recherche van niets wist. Aangezien de zoogenaamde dectectieve het by zyn verhooren gelaten heeft en van poging tot oplichting als anderszins niet gebleken is, heeft men hier vermoedelijk met een grap penmaker te doen gehad, al zullen de betrok kenen de zaak wel niet erg grappig gevon den hebben. Een wanhoopsdaad. Men schrijft aan de Telegraaf. Vrijdag heeft te Tilburg een 20-jarig meisje van den weduwnaar Jansen een wanhoopsdaad bedreven. Terwy'l zij alleen als huishoudster in haar woning was, bond zij zich handen en voeten met touwen bijeen en knoopte zich een zakdoek voor den mond, zoo vast, dat zij onmogelijk geluid kon geven. In dien toestand vond haar vader haar des middags, toen hij van zijn werk thuis kwam om het middagmaal te gebruiken. Hoogst zenuwachtig vertelde het meisje, dat zy door twee onbekende bandieten in het huis overvallen was, die haar zoo had den geknoopt en vervolgens een bedrag van 40 gulden en gouden voorwerpen uit de kas hadden gestolen. Bij het door de politie gehouden streng onderzoek heeft het meisje bekend, dat zü zich zelf zoo vast gebonden en het verhaal gefingeerd had. Zij zou, naar men ons ver telde, dat gedaan hebben, omdat zij, buiten medeweten van haar vader, schuld gemaakt had. Branden. In den nacht van Vrijdag, om streeks half drie, werd brand ontdekt in eenige loodsen, staande op een terrein aan de Katwijkstraat te Scheveningen, toebehoo- rende aan de Bouwmaatschappij Nieuw Scheveningen. In die lbodsen waren geves tigd verschillende werkplaatsen, o. a. een timmermans- en loodgieterswerkplaats, ter wijl zich in een stal eenige paarden bevon den. Met vier stralen op de waterleiding werd door de brandweer van het hulpstation uit de Duinstraat de brand gebluscht. De kap van de loodsen is geheel verbrand en voorts is een zeer groote partij teen werk, bestemd voor het vervaardigen van manden, een prooi der vlammen, De oorzaak van den brand is tot dusverre onbekend. [Tel.] Woensdagmorgen ontstond brand in een schuur by de woning van den landbouwer Keizers te Haaksbergen in korten tyd was ze-geheel in asch gelegd, waarbij eenige landbouwproducten en gereedschappen ver loren gingen. Het aangrenzende woonhuis bleef gespaard. [Zw. Ct.] Te Mastwijk, gemeente Linschoten, in de buurtschap Mastwijk, is brand uitgebroken bij den arbeider L. Lammerse. De schade is door verzekering gedekt. [Tel.] De moord te Botterdam. Omtrent dezen moord lezen we in „De Maasbode" van Maandagavond het volgende relaas In den afgeloopen nacht heeft zich hier ter stede wederom een afgrijselijk tooneel afgespeeld. Mej. Johanna van Kuyk, weduwe van den heer F. Vermeulen, die de vorige week is overleden, had gisteravond om streeks 6 uur haar woning, aan de Maurits- straat 27, waarin een smederij is gevestigd, verlaten, om bij haar nicht in de Molensteeg een visite af te leggen. Omstreeks half elf gisteravond verliet de wed. Vermeulen, vergezeld van een harer zonen, haar famililid om zich huiswaarts te begeven. Op den hoek van de Mauritsstraat en den Binnenweg scheiden moederen zoon, •niet vermoedend, dat zulk een vreeseiyke en afschuwwekkende gebeurtenis hen boven het hoofd hing. Omstreeks kwart voor elven bereikte de wed. Vermeulen haar woning, welke door haar alleen is betrokken. Om zeven uur vanmorgen verschenen de smidsknechts, om het werk in de smederij aan te vangen, doch de deur bleef, na her haaldelijk door hen was gebeld, gesloten. Een van hen besloot nu, om den oudsten zoon, F. Vermeulen, die in de Benthemstraat woont, te gaan waarschuwen waarop deze terstond met een looper aan de ouderlijke woning verscheen. Toen de deur nu ontslo ten was, ging de heer F. Vermeulen Jr. zien, wat toch de oorzaak kon geweest zijn dat, door zyn moeder op het gebel der knechts niet was opèngedaan. Nauwelijks echter was hy aan het einde der gang, welke langs de verschillende vertrekken gelegen en oploopt in de keuken, gekomen, of hy zag het ont zielde lichaam van zyn moeder, achterover op den steenen vloer liggen. Ten zeerste ontroerd werden door hem de knechts ge- waarsshuwd, van wie een naar het politie- burau in de Witte de Withstraat snelde, om de politie met het zonderlinge geval in ken nis te stellen. Weldra verschenen de com missaris van politie, de heer J. J. Soer en de inspecteur van politie, de heer A.Borstlap, vergezeld van den heer dr. W. Mees ter plaatse. Een uitgebreid onderzoek werd door de twee eerstgenoemde heeren ingesteld, terwijl in tegenwoordigheid van hen door dr. W. Mees het lijk werd onderzoent. Door dr. .W Mees werd de dood geconstateerd, terwijl door hem de dood werd toegeschreven aan verwurging; striemen en blauwe plek ken, door een woeste handgreep veroorzaakt, waren in den hals duidelijk zichtbaar. Een witte zak hing uit de kleederen van de vermoorde mejuffrouw de Wed. Vermeu len, zoodat de moordenaars of moordenaar zich waarschijnlijk van den inhoud hebben meester gemaakt; tenminste de juffrouw droeg een bedrag van f40 bij zich, welk bedrag nu wordt vermist. Om haar hals droeg zy gisteravond een gouden ketting en gouden horloge, welke vanmorgen op het lijk niet werden teruggevonden. Deze gouden sieraden kunnen echter nog, voordat de moord is geschied, door haar zijn afge legd, en in haar gouddoosje zyn opgeborgen, daar de afschuwelijke misdaad tusschen twaalf en één uur moet gepleegd zijn. Van de buren di6 boven de smederij woonden, vernam men tenminste, dat door hen tus schen dien tijd een gegil en deuren-toeslaan was gehoord. Hedenmiddag waren de sub stituut-officier, de heermr. W. P.R.Bouman, en de rechter-commissaris, de heer O. W. Sipkes, vergezeld van bovengenoemde hee ren, commissaris en inspecteur van politie ter plaatse, om een gerechtelijk-onderzoek in te stellen, terwy'l een nader onderzoek werd gehouden of nog meer wordt vermist dan het bankbiljet ad f40. Omstreeks half vier werd het ïyk naar het ziekenhuis ver voerd, om aldaar een gerechtelijke schou wing te ondergaan. Het is te begrijpen, dat de kinderen by dit aangrijpend en schokkend tooneel diep onder den indruk waren. Zwaar is die familie in den laatsten tijd dan ook getroffen pas verleden week hebben zij het stoffelijk overschot van hun vader graf waarts geleid en nu hun bejaarde 72-jarige moeder op zoo wreede wijze om het leven gebracht. Over enkele dagen zou mej. de wed Ver meulen uit de zaak gaan, om deze in handen te geven aan een harer zoons, en zou zy' dan met een familielid samen gaan wonen, om haar laatste dagen rustig te kunnen doorbrengen. Hoe de dader of daders in het huis zijn binnengekomen, is nog niet vast gesteld kunnen worden. Geen spoor is echter nog van hen te vinden't is te hopen, dat de politie op hén de hand kan leggen, opdat ze hun gerechte straf niet ontloopen. Onder kinderen. Hoe gevaarlijk het is, kinderen alleen in 'n verwarmd vertrek te laten ondervond een ingezetene van Winterswijk. Terwy'l de vrouw des huizes zich voor eenige minuten verwijderd had, had een der kleuters van 't gloeiend fornuis een hee'e pook wegge nomen. om daarmede zyn ouder broertje te slaan. Deze kreeg daardoor brand wonden in het gezicht en verdedigde zich door hem de pook af te nemen en zyn gezicht eveneens te brandmerken. Gelukkig dus, dat de moeder nog bijtijds terugkwam. (Tel) Ernstige mishandeling. Te Frieschepalen is zekere J. H. met een mes onder den linkerschouder onder in den rug gestoken ter diepte van 5 cM. De politie is den dader op het spoor. (Tel.) Inbraak. Vannacht is ingebroken in het kaDtoor van Cito aan de Turfmarkt te Haarlem. Ontvreemd is ruim f 40. (Tel.) De drank. Donderdagavond werd onder Druten door de tram Maas en Waal een fiets overreden, die over de rails lag. Bij onderzoek bleek ze te behooren aan zekeren v. A., te Leeuwen, die zich in beschonken toestand langs de rails te slapen gelegd had. De tram was hem rakelings langs het hoofd gegaan. (Tel.) Schip gezonken. Te Oude Pekela is Vrijdagnacht het schip geladen met aardappelen, van S. Oldenburger gezonken. Door het hooge water is de vaart niet gestremd. (Tel.) Aanhoudingen. De politie te Vlaardingen heeft aangehou den een drieral jongens uit Rotterdam, die hadden ingebroken in het gebouwtje op het voetbalveld „Fortuna". aan den Schiedam- schen dijk, aldaar. De ongewenschte bezoe kers echter hebben niets van hun gading aangetroffen. (Tel.) Brandstichting. De landlooper H. v. E. uit Venray, heeft bekend het korenblok van den landbouwer P. Memmes te Haren (Gr.)Dinsdagovond in brand te hebben gestoken. Hij is ter beschik king van de justitie te Groningen gesteld. (N. R. Ct.) Een persdelict. In het nummer van 3o October j.l, van „Vooruit,, vrijzinnig nieuwsblad voor het Gooi, stond een raadsoverzicht uit Huizen, waarin o.m. de volgende zinsneden voor. kwamen Het vakonderwijs komt er vry' goed af' De ambachtsteekenschool krijgt f 450 bij* drage, de handelscursus f 400. By deze laat" ste subsidie werd de vraag gedaan, of de cursus niet meer in de lokalen der gemeente school kon gegeven worden. De inspecteur van 't middelbaar onderwijs had zulk3 vroe ger verboden. Er waren op de Handelsschool baldadigheden voorgevallen wegens onvol doende contröle van den tydelijken directeur Holste, zoodat de politie eenige malen in loco op den cursus een onderzoek instelde, welke feiten ook in een openbare raadszit ting destijds besproken werden. Het bestuur had toen lokalen der bijzondere school gehuurd, doch thans zou een nieuw overleg tusschen bestuur en inspecteur plaats heb ben." De heer J A. Holste, onderwijzer te 's Gravenhage, vroeger te Huizen, en tijdens zyn verblijf aldaar tydelyk directeur van de Huizer Handelsschool, voelt zich door de aangehaalde woorden (n zijn eer de goeden naam aangetast en heeft volgens het „Hui- zër Blad" tegen de redactie van „Vooruit" een aanklacht ingediend by den officier van justitie. Volgens genoemd blad zullen ook de burgemeester van Huizen en enkele raads lieden tegen „Vooruit" een aanklacht we gens laster indienen, zulks naar aanleiding van verschillende gepubliceerde artikelen. Ter toelichte diene, dat „Vooruit" eenigen tyd bü herhaling critiek uitoefend op het beleid van het gemeentebestuur van Huizen, voornamelijk wat betreft de behartiging der belangen van het openbaar onderwijs. Tel. Ongelukken. Tussehen Drachten en üreterperplaat is Vrijdagmiddag uit de vaart opgevischt het lijk van juffrouw A., uit Boombergum, die sedert Dinsdag werd vermist. [N. R. Ct.] De schilder Van H. viel Maandagochtend te Overveen uit een 10 meter hosge dakgoot. Hij werd inwendig zwaar gekwetst. Na op het terrein bediend te zijn is hij naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. [Tel.] P. 0. C. „Overflakkee". 't Aantal leden bedroeg op 1 September 1910. 81 leden. 1911. 123 1912. 152 't Aantal ongevallen bedroeg in September 1910. 11 duur6. 7. 8. 9. 9.9.10.12. 14. 17 en 52 dagen. 1911. 2 10 en 47. 1912. 3 11 en 19 dagen en 1 afgewezen. Melissant, 11 Nov, 1912 A. W. Kbijzeb, Secretaris.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6