diger „VOORUIT! TWEEDE BLAD rs Jac.z. VELD, ARNIS van dit rken [iddelharnis. \RNIS. Boomkweekerij. ïerken igazijn ijk e kantoor. appij Stla- No. 52 13 Nov. 1912 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 IËRT 184©. prijzen worden i af ƒ5,aankoop 10,geheel. Jf: PEL- en PEREN- STRUIKVORM, SNOER, in meer OZEN, PRUIMEN ZEN, ROODE en KRUISBESSEN, !,in mooie soorten IN, CONIFEREN, RON, AZALIA's, billende BLOEM- NGEN. SNEEUW- LAUWE REGEN, voor het 300MGAARD, ENTUINEN. n nauwkeurig voorstellende Dirkslaod VAN DEN KOSMOS 'OGELS UTTERIEZ iLDELT llA SU- en Buiten- Banknoten. i en Gebouwen, otheekbanken. Roerende Goe- 99 Schietoefeningen by Naarden en Blaricum Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 20 November a. s. en voor zooveel noodig volgende dagen oefeningen met geschut worden ge houden van af de Meent onder Blaricum, van af den Oostdijk uaby Naarden en van af den Vestingwal van Naarden. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zullen roode vlaggen waaien op den Zniderzeedyk, aan het einde van de Gooijergracht en bij den Maatweg, nabij Oud-Valkeveen en op het werk Ronduit, terwyl het stoomvaar tuig Pampus gelegen zal zijn 5000 M. Noordwaarts van de monding van de Eem, of 5000 M. noordwaarts van Oud-Valkeveen, welk vaartuig desgewenscht hulp zal verleenen om schepen uit den onveiligen sector te verwijderen Bij het schieten van af de Meent onder Blaricum moet als onveilig worden beschouwd het gedeelte 2ee gelegen tnsschen de Eemmonding, een punt 5000 M. Noordwaarts daarvan en de hoogerge- noemde vlag aan de Zuiderzeedijk bij den Maatweg bij het schieten van af den Oostdijk en van af den vestingwal van Naarden het gedeelte zee tusschen Muiderberg, een punt 5000 M. Noordwaarts van de roode vlag by Oud-Valkeveen en deze vlag. (Zie Ned. Krt. No. 212). Middelharnis 11 November 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. eren en Bank- MIDDELHARN1S- Het vleesch van een uit nood geslachte vaars van den landbouwer K. v. d. Velde werd goedgekeurd voor de consumptie. Een koe van den landbouwerTimmers, die zijn geleider ontsnapte, kwam terecht in de Sommelsdijksche haven. Zij zwom over en wist zelf op den wal te komen. Het dochtertje van J. Aupperlee had Zaterdag het ongeluk bij het bieten afsnij den zoodanig in haar hand te snijden dat zij haar werk niet kon voortzetten. De oudste ingezetene dezer gemeente, de heer A. Koudijzer, wonende aan den RiDg hoopt Donderdag a. s. zijn 95sten geboorte dag te herdenken. Twee inwoners dezer gemeente hadden de vorige week het geluk een prijs te loten in de Sommelsdijkscbe verloting en wel een ll/2 jarige os en de andere een vet varken wegende (165 halve kilos). M. C. Dubbeld uit deze gemeente thans Machinist aan de R. T. M. zal 14, December naar Amerika vertrekken. Hy wordt daartoe in staat gesteld door zijn jongeren broer die zich het vorige jaar daar heen heeft bege.en. Doordat de vlam in een pan met vet sloeg bekwam de dienstbode van den heer K. Zondag eenige brandwonden aan haai handen. Ter Gemeente-Secretarie ligt vooreen ieder ter inzage een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, en wel gedurende vijf maanden te rekenen van af 9 dezer. In verband met een ingezonden adres betreffende octrooigelden aan H.H. Ged. Sta ten der provincie Zuid-Holland, door hel be- scuur der landbouwvereeniging Middelharnis Sommelsdijk is het bestuur dier vereeniging tot het houden van een conferentie met Ged. Staten door deze opgeroepen. Wegens den storm die Maandag woedde heeft de Middelharnische boot haar reis aan het Zuidlandsche Veer gestopt tot dat in den nacht het weer wat kalmer werd en het water was gevallen. Zij kwamsnachts 12 ure in de kaai. De veerboot van R. T. M. bleef de reis van 7 ure schuldig, waardoor wij van de avondpost bleven ontstoken. Met hartelyken dank aan de gevers wordt van wege de commissie medegedeeld dat voor de weduwen en wezen van de bemanning van de verongelukte visechssloep Anna, ontvangen is aan Persoonlyke collecte te Middel harnis en Sommelsdijk f 621.45 Kerkelijke collecte op Flakkee. 1049.145 Netto opbrengst van een uit voering te Dirksland. 51.30 Aan giften en collecten van elders ingekomen. 341.00 Totaal f 2092.89s Uitgekeerd aan 3 gezinnen enz. 147.63 Terwjjl sedert 28 Maart nog is uitgekeerd. 23.00 Uitkeeringen aan 2 gezinnen. 50.00 Aan 1 huisgezin. 40.00 Aan drukwerk enz. 57.63 Door den Noord-Westen storm bereikte Maandag het water 4.48 cM. aan de schut sluis alhier, dat is ruim een 1.60 M. boven schutpeil. Onze vroegere dorpsgenoot T. v, d. Doel thans wonende te 's-Gravenhage had de vorige week het ongeluk terwijl hij met een brandende lucifer naar iets zocht, dat een licht brandbare stof in brand vloog, waar door hij erge brandwonden aan het aange zicht bekwam, men vreest voor zijn oogen. Door de vele regens, die de laatste dagen zijn gevallen wijst de peilsehaal aan de binnenzijde van den polder de buitenge wone hooge cijfers 75 cM. aan. SOMMELSDIJK. De verordening tot heffing van weegloon in deze gemeente, met de verordening op de verordening daarvan, ligt ter gemeente-secretarie voor een teder ter lezing en is tegen betaling der onkosten verkrijgbaar. De hoofdprijs der landbouwverloting, zijnde een karos met één paard, is ten deel gevallen aan den heer Witteveen te Alk maar. De heer C. Groenendijk, deurwaarder bij de Rechtbank te Rotterdam, ter stand plaats Sommelsdijk, heeft wegens hoogen ouderdom eervol ontslag aangevraagd. Door de Gemeente-politie is proces verbaal opgemaakttegen een wagenbewoner, wegens het verblijven meteen woonwagen op den berm van den Oudelandschen dyk, zonder vergunning v/h polderbestuur en te gen diens vrouw wegens het venten zonder vergunning, terwijl door de rijkspolitie pro ces-verbaal is opgemaakt tegen A. v. d. M. landbouwer alhier, wegens het aan de markt brengen van een melkkoe met opgezet uier, waaruit voortdurend melk vloeide. Wegens ongesteldheid van onzen pre dikant zal vanaf Donderdag a.s. alhier cate chisatie worden gehouden door Ds. Bruining van Middelharnis. DIRKLSAND- De Burgemeester alhior maakt bekend, dat zijne spreekuren des Dinsdags- en Vrijdagavond vervallen zijn en dat hij zoo mogelijk steeds te spreken zal zijn. De herhalingsschool voor jongens zal hier aanvangen op Maandag 18 November a.s. MELISANT- De hevige storm heeft heel wat schade aangericht aan den buitendijk van den polder Roxenisse. De dy'k vertoont op verscheidene plaatsen groote gaten, die zelfs tot aan de kruin reiken. Al het rijswerk is vernield of weg geslagen. De buitendijk van den polder Diederik beliep in deze omgeving hoegenaamd geen schade. Door J. v. d. Zande is vergunning aan gevraagd om ten behoeve van zijn wagenma kerij een gasmotor te plaatsen. Het herhalingsonderwijs op de open bare school zal in deze gemeente aanvangen op Maandagavond 18 dezer. HERK1NGEN. In onze gemeente sterven vele biggen welke meestal dood in het hok worden aangetroffen binnen enkele uren nadat zü ziek geworden zijn. .Volgens de loopende geruchten moet er toch nog kans bestaan dat de gemeente eerlang van een tram- en bootdienst zal worden voorzien. Anderen beweren dat de opmetingen die gedaan zijn in verband moeten staan met het leggen van een marinehaven. In hoeverre deze berichten waarheid be vatten kan niet met zekerheid worden gezegd. Toch schijnt er wel iets in het verschiet te schuilen. Een weinig meer licht in deze geruchten zouden vele nieuwsgierigen be vredigen. Door den Gemeenteraad is afwijzend beschikt op het adres van de afd. Middel harnis en omstr. van den Bond van Ned. onderwijzers in zake verhooging der onder wijzers jaarwedden aan de O. L. School alhier. Door den storm en den hoogen water stand van de rivier is alhier wederom aan merkelijke schade aan dezeedijken gekomen. Op sommige plaatsen sloegen de golven zelfs over de zeedijken. Het kohier No. 3 der Personeele belas ting over het dienstjaar 1912 is op den 1 November j.l. executoir verklaard en aan den Rijks Ontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomenden belasting schuldige is verplicht den aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. STELLENDAM- Onze dorpsgenoot J. Bilkes, varende op een z.g Kast van Rotterdam op Duitschland had de vorige week het onge luk in het ruim te vallen, waarbij hij zich zoo bezeerde, dat hij naar Stellendam moest worden vervoerd om zich onder geneeskun dige behandeling te stellen. Tengevolge van het stormweer en het hooge water liep Maandag de Scharrezee- polder bij Stellendam vol. In den buitendijk van den polder Nleuw- Stellendam zijn gaten geslagen van 40 tot 50 M. breed. Toch heeft de dijk het gehouden, zoodat de polder niet is volgeloopen. De schade echter is aanzienlijk. In de Maandag gehouden vergadering van de vereeniging tot verhooging van het traktement van den predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier is het bestuur met twee leden vermeerderd, zoodat dit nu bestaat uit 7 leden, waarvan 2 zijn gekozen ambts halve nl. de twee kerkmeesters. De vijf overige bestuursleden zy'n de heeren Dr. Mulder, M. Touw, K. A. van Wageningen, P. D. Holleman en A. Meyer. Besloten werd circulaires in de gemeente te verspreiden. De Muziekvereeniging „De Hoop" alhier, zal in de laatste week van deze maand in de zaal van dan heer Akershoek te Oud dorp een uitvoering geven, zoo geen buiten gewone omstandigheden in den weg komen. De boot van Rotterdam op Stellendam, die gisteren door het slechte weer en het hooge water de reis naar hier moest schul dig blijven, heeft dientengevolge deze mor gen ook den dienst van Stellendam op Rot terdam niet kunnen doen. Bij gelegenheid van de Sommelsdyk- sche verloting zijn hier enkele kleine prijsjes gevallen. Zoo kreeg C. v. D. twee koren- schoppen en J. P. V. een achterlijn. Gisteren had W. v. S. het ongeluk in de volle haven te vallen. Eer toegeschoten hulp aankwam, had de drenkeling zich zelf reeds op den wal gewerkt. Door den hoogen waterstand zy'n op de kaai een partijtje suikerpeen in de kaai terecht gekomen, GOEDEREEDE. Tengevolge van den hevi- gen N-W. stormwind steeg het water in de haven tot 2,88 M.+N A P, zoodat de uiter waarden ondervloeiden en overal de vloed planken voor de woningen moesten worden geplaatst. Opnieuw is de wenschelykheid van het aanbrengen eener keersluis aan 't haven hoofd gebleken. Aaa den Zuiddijk onder deze gemeente is aan de steenglooiing op sommige plaatsen door het ruwe weder nog al eenige schade berokkendop verschillende plaatsen zijn steenen weggeslagen. Dat in West-Flakkee de verbouw van 't ajuingewas nogal beduidend is, moge hier uit blijken, dat onder deze gemeente 20 000 H.L. van dit gewas onder stroo zijn gebracht. Naar wij vernemen, zal door den vee opzichter in Zuid-Holland in de stallen der veehouders in deze streek een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. Tot lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer W. Redert Pzn. Ten bate van de verspreiding van den Bijbel onder de Katholieke bevolking in Noord-Brabant en Limburg is in de Ned- Herv. Kerk alhier f 11.50 gecollecteerd. OUDDORP Door het ruwe weer had schip per A. v. d. Klooster het ongeluk een stuk water aan boord te krijgen waardoor de mast brak, en genoodzaakt is een nieuwe te laten zetten. Wegens het ruwe weer en den hoogen waterstand zijn aan beide havens veel sui kerbieten weggespoeld. Aan het Noorderstrand alhier is in staat van ontbinding het lyk van een mans persoon aangespoeld. Voor het herhalings onderwijs zijn 3 meisjes en 4 jongens voor ingeschreven. NIEUWE TONGE- De vorige week is op de kaai te Battenoord een suikerbiet aange troffen, die eene. buitengewone lengte van I,18 M. had, hij was gegroeid op het land van den landbouwer J. H. alhier. Vier sollicitanten voor Hoofd der open bare lagere school alhier, zijn uitgenoodiga om op Donderdag 14 November a.s. des n.m. ten l'/i ure een proefles te geven. Maandagavond ongeveer KP/2 ure ge raakte bij het tramstation aan de Langeweg alhier, de vrachtrijder L. H. met wagen en hit in de sloot te water, door de wind. Door eenige hulp was hy spoedig met zyn hit op het drooge, doch de wagen is den vol genden morgen pas op de kant gehaald. Door den hevigen storm en het hooge water is er weder groote schade aan den zeedyk van den polder Battenoord ontstaan, op de kaai te Battenoord geleek het Dinsdag morgen wel een ruïne, heele hoopen met suikerbieten waren door elkander gespoeld, men sprak zelf dat er wel ongeveer 150 last in de haven waren gedreven. OUDE TONGE. 7 Nov. had C.Lambert het ongeluk met zijn hand tusschen de zaag machine te komen waardoor hij zijn vin gers zoo klemde dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Maandag met het hooge water is aan de kaai alhier by eenige ingezetenen het water in hunne woningen gekomen. Zooals men ons meedeelt doordat de gaten van den aanleg voor de gasleiding niet voldoende dicht gemaakt zijn. Aanstaanden Vrijdag zal de gemeente verlicht worden door gaslicht. Cornells Tiggelman is op 12 Nov. met het lossen van een wagen suikerpeen, door dat de paarden doorgingen, van den wagen gevallen en heeft zyn hoofd zoodanig ge kwetst dat hij door geneeskundige hulp is verbonden. jl. Zaterdag is door de Commissie tot wering van schoolverzuim met algemeene stemmen gekozen als Voorzitter de WelEd. Heer J. C. Bauman en als Secretaris de heer I. M. van Wijhe. OOLTGENSPLAAT. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn Donderdag, 7 November j.l. herkozen als leden van het kiescollege de heeren, C. Hartmans en W. den Braber enii als zoo danig gekozen de heer H. van Nleuwenhuij- zen. Tengevolge van den storm kon Maandag j.l. de te 4 uur n.m. van Numansdorp ver trekkende tramboot den steiger alhier niet aandoen. De passagiers naar hier waien wijselijk te Numansdorp gebleven, hebben of daar of te Rotterdam overnacht en zijn heden Dinsdagmorgen alhier gearriveerd. DEN BOMMEL. De stoomboot, die door het hooge water Maandagmorgen eerst om 6Vj uur vertrok, is des avonds ten gevolge van den stormvloed eerst aangekomen ten 12 uur. Door het overloopen van den Spuidyk hebben de bewoners van den Oostdijk weer heel wat schade geleden. Vergadering van den Raad der gemeente den Bommel op Vrijdag 8 November 1912. 21/2 uur. Tegenwoordig de heeren Jhr C.W. Stern Burgemeester, J. C. Borgdorff, P. G.Jacobs P. J. Knoop, A. van Weel, en J. Mijs. Afwezig de heeren W. J. Rosmolen en B. Jongeling. Nadat de vergadering door den Voorzitter geopend is, worden de notulen der vorige bijeenkomst gelezen, en onveranderd goed gekeurd. Wordt medegedeeld dat van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie een tweetal missiven zijn ingekomen, waarbij goedgekeurd terug worden gezonden drie besluiten aan den Raad tot wijziging der gemeente begrooting en tot het doen van af en overschrijvingen op de gemeente begroo ting 1912. Allereerst wordt benoemd tot Hoofd der Herhalingscursus aan de Openbare Lagere school no 1, de heer P. Bisschop en tot onderwijzeres MejK. K. de Lange. Aan school no 2 tot Hoofd, tevens belast met het geven van herhalingsonderwijs de heer A. Stolk en tot onderwijzeres MejA. C. van Toers. De Voorzitter doet vervolgens voorlezing van een ontwerp verordening, regelende de samenstelling en inrichting der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. De heer Knoop, wenscht over deze zaak het woord te voeren, de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, waarvan spreker lid is, heeft van B. en W. de ont werp verordening ter inzage ontvangen. Zij heeft dat College verzocht daarin een artikel op te nemen, waarbij B- ei W. worden ver plicht de Commissie te hooren met betrek king tot alle zaken, het openbaar onderwijs betreffende. Uit een van B. en W. ontvangen antwoord is der Commissie evenwel gebleken dat van die zijde geene medewerking te verwachtten is. B. en W. beroepen zich op eenige artikelen in de wet op het Lager Onderwijs en zyn van meening dat de werkkring der Commissie zich slechts be paalt tot het bezoeken der scholen. Dit is spreker onbegrijpelijk en volgens zyne meening bestaat er niet het minste wettelijke bezwaar om aan het verzoek der Commissie te voldoen. De Voorzitter blijft bij de meening toege daan, dat het in strijd met de wet zou zijn, wanneer de rechten der Commissie werden uitgebreid, met andere dan die de wet uit drukkelijk noemt. Het is een commissie van toezicht en hare inmenging in zaken, die tot de competentie van B. en W. of van den Raad behooren, acht spreker niet wensche- lyk. De heer van Weel, verklaart, dat hij geheel aan de zijde der commissie staat. Zal de commissie de belangen van het onderwijs kunnen dienen, dan zal zij ook steeds op de hoogte van alle onderwijszaken mo6ten zijn. Er moet dan samenwerking bestaan tusschen B. en W. en de Commissie en van samenwerking is nimmer iets bespeurd. De commissie bepaalt zich tot het geven van advies; welnu, zyn B. en W. of is de Raad het daarmede niet eens, dan wordt er een voudig van afgeweken. De heer Borgdorff, vindt het woord „ver plicht" wel wat kras. Dat sluit in, dat B. en W. willen zy aanmerkingen voorkomen met alles bij de Commissie moeten ko men. Zelfs over de meest onbelangrijke zaken moet dan advies gevraagd worden. Dit zou aanleiding tot vertraging kunnen geven. De heer Knoop, constateert tot zijn leed wezen, dat aan de bedoeling der commissie eene geheel verkeerde uitlegging gegeven wordt. Het komt der Commissie nietweD- schelyk voor, dat zij langer stelselmatig buiten alles gehouden wordt, wat het onder wijs betreft. De commissie stelt zich voor veel nuttiger werkzaam te kunnen zijn, wanneer er samenwerking bestaat, doch die ontbreekt nu geheel en al. Hij neemt daarom het verzoek der commissie over en maakt er een voorstel van dat B. en W. verplicht worden der commissie advies te vragen. De heer Jakobs, raadt een minnelijke schikking aan.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5