Buitenland. Landbouw. De Landbouw Onderlinge. De Weide in den Herfst Een enkel woord over d Cultuur. n 6 moeilijk zou 'zijn te bewijzen, dat de heer P. was bedoeld. (Arh. Ct.) De arbeider H. W., uit Knijpe, die in Duitschland werkte, is aldaar, naar men aan de Leeuw. Ct. bericht, in hechtenis ge nomen, verdacht een poolschen arbeider van een zolder te hebben getrapt, waardoor de man een doodelijken val deed. Volgens een door zijne vrouw ontvahgen brief is hij op aanwijzing van twee Poo'sche vrouwen gearresteerd, Hij zelf schrijft, onschuldig te zijn daar hij op het oogenblik van het ge beurde met zijn landheer op de jacht was. De Zutph. Ct. meldt, dat Zaterdagavond de 62-jarige landbouwer A. E. in de Hoven tegenover Zutphen van zijn kar is gevallen, hij kwam onder de wielen en was terstond dood. Met f6000.- er van door. De 23 jarige kantoorbediende J. N. S.,te Rotterdam die sedert Zaterdag vermist wordt, heeft een bedrag van föOOO onder zich, dat toebehoort aan de Holland Ame- rikalijn, bij welke hij in betrekking is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hij er m6t dit geld van door is. (N. R. Ct.) Zaterdag werd op het kantoor van een grossiersfirma in koloniale waren op de Prinsengracht te Amsterdam een brief ver mist, inhoudende f300 aan bankpapier. Als verdacht zich aan diefstal van den brief te hebben schuldig gemaakt, is een 21 jarige bediende van de firma aangehonden. (Hbl.) Trein 114, die Maandagnamiddag ten 5 u. 48 het Maasstation te Rotterdam buiten de overkapping binnenkwam, gleed door de gladheid van de rails veel te ver door, waar door de locomotief van dezen trein door het stootblok heenreed en tegen het nabij den ingang van het Maasstation geplaatste wachthuieje van de tram aankwam. Dit wachthuisje werd een eind op zijde gescho ven en gehavend terwijl de locomotief ont spoorde. Persoonlijke ongelukken hadden or niet plaats. Alcoholcursussen. Het verslag van de alcoholcursussen over 1911 1912 is zeer opgewekt. Geen wonder. Dit jaar is er een prachtige groei in de cui sussen waar te nemen. Nog nimmer werden zooveel cursussen georganiseerd. Geen jaar was het getal leerlingen zoo hoog als in 1911 1912. In het geheel was het getal cursussen 90 met 1917 leerlingen. Het vorig jaar bedroeg het aantal cursussen 63 met 1232 leerlingen. Een aanwas dus van 27 cursussen met 685 leerlingen. Voorwaar een schitterend resultaat! In geen enkel jaar was zulk een vooruit gang te vermelden. De grootste stijging was in 1907-'08 en bedroeg toen 3J.2 leerlingen. Dit jaar dus een vermeerdering van bijna tweemaal dit getal Met voldoening kunnen de afdeelingen en de leden op hun werk terugzien. Te Tiel is gevankelijk binnengebracht een persoon nit Meteren, die wordt verdacht de vader te zijn van een kind, waarvan dezer dagen zijn dochter, een doofstom meisje, dat pas het instituut te Groningen heeft verlaten, is bevallen. (N.R. Ct.) Maandagmiddag heeft er aan boord van de te Vlissingen liggende nieuwe onderzee boot No. III een kleine ontploffing plaats gehad in de accumulatorenbatterijde mate rieels schade ia, naar de Middelb. Ct. meldt, niet groot, er zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. Oorzaak onbekend. (N. R. Ct.) Maandag is een houten woning aan de Maliebaan te IJmuiden, bewoond door de wed. Hofman, geheel uitgebrand. Van den inboedel was niets verzekerd. (N. R. Ct. Nabij Zevenaar is uit een sloot opgehaald het lijk van zekeren N., uit Nijmegen. Het rijwiel van den verdronkene stond in de nabijheid tegen een boom. Vermoedelijk is de man per ongeluk te water geraakt. (Tel.) Het driejarig zoontje van den heer C. Ros te Lambertschaag (N.H.), is Maandag te water geraakt en verdronken. (Tel.) Een gewonnen staking Met 1 Nov. jl. werd de prijs der melk door de melkhandelaars te Gouda verhoogd van 9 op 10 ct. per liter. De bewoners vati de Snoystraat, een goed bevolkte werkmans wijk, besloten Maandag geen melk te be trekken, zoolang de prijs 10 cent per liter was en de vrouwen hebben het dan ook een dag zonder melk klaar gespeeld. Toen de melkhandelaars inzagen, dat het den vrouwtjes ernst was, leverden ze de melk weder voor den ouden prijs. Voor de melk handelaars is het te hopen dat het voorbeeld geen navolging vindt. (Tel.) Een weldoener I Te Dinxperlo werd volgens het Vad. Maan dag bekend gemaakt, dat van een koe, welke voor den landbouwer J. Koenders moest worden geslacht, een ieder die zich aanmel- de, het vleesch kosteloos kon bekomen. De veearts had het vleesch voor consumptie ongeschikt verklaard. Wat Haagsche dokters er van zeggen. Dr. C. E. Baëza: Een middel (alcohol) dat zulk «en nadeelige werking op de edelste organen van het menscheljjk lichaam uit oefent, kan niet worden beschouwd te zijn „een versterkend middel." C. L. Sense, arts: Alle alcohol bevattende dranken zijn uit den booze. P. H. Eijkman, arts: Alcohol verbied ik bijna allen, zieken en gezonden. Dr. Dan. de Niet: Mij stellende op het standpunt der geheelonthouding, vind ik iederen alcobolischen drank, vooral voor kinderen en zoogende vrouwen,in elk opzicht schadelijk en onnoodig. P. H. Ockerse, arts: Het idee, dat alcohol een versterkend middel is, kan slechts uit gesproken worden door niet deskundigen. Dr. B. P. B. Plantenga: Voorts meent de ondergeteekende, dat aan alcoholhoudende dranken als versterkend middel noch voor volwassen noch voor kinderen eenige waar de mag worden toegekend. N. C. J. Rahder, arts: Voor normale men- schen acht ik het alcoholverbruik zeer ver keerd en leef zelf daarom ook als geheel onthouder. Dr. Roessingh, geneesheer-directeur Ge meenteziekenhuis: Het gebruik van alcoholi ca (wijn, bier enz.) door kinderenenzoogende (ook niet-zoogende) vrouwen is mijns inziens af te keuren. De B. V. Een querulant. Maandagavond heeft een man, die meende onschuldig veroordeeld te zijn, doch later krankzinnig bleek, een vijftal ruiten inge gooid aan het gebouw van het Paleis van Justitie. Hij is voorloopig naar Oud-Roosen burg overgebracht. (Tel.) Schip gezonken. De stoomboot „Helmond" bestemd voor goederenvervoer van Helmond naar Rotter dam, toebehoorende aan de firma Gebroeders van den Boom te Rotterdam, terugkomend van Rotterdam, zonk Maandagnacht ter hoogte van sluis 4 der Zuid-Willemsvaart. Het schip staat onder kapitein Bellmacker. De oorzaak is voorloopig onbekend, doch zal het schip onder water een lek hebben gekregen. De lading was niet zeergroot. (Tel.) Ds. Ewoldt. Ten gemeentehuize van Schoterland is ds. Ewoldt met zijn vroegere dienstbode, Lamkje v. d. Zande, thans in ondertrouw opgenomen. (Tel.) Ook Zondagsrust. De burgemeester van Ede heeft, volgens het „Arnhemsch Dagbl.", bekend gemaakt, dat hü voortaan geen vergunning meer zal verleenen voor uitvoeringen op Zaterdag avond, zulks met het oog op den Zondag. Moordaanslag en poging tot zelfmoord. Maandagavond schoot zekere Van den Broek, een 50jarige weduwnaar,op den Oeve- renwal te Maastricht twee schoten uiteen revolver op de 17 jarige Maria Koumans, tot wie hij in betrekking stond, Maria Koumans werd levensgevaarlijk gewond, zij kreeg twee kogels in 't hoofd. De dader richtte daarna het wapen tegen zich zeif en schoot zich eveneens twee kogels in het hoofd, zoodat ook hij levensgevaarlijk gewond is. De vermoedelijke oorzaak schuilt in een liefdeshistorie. Beide slachtoffers werden naar het hospitaal vervoerd. (Tel.) De aanhouder wint. In het October-nummer van verleden jaar kwam een Haagsche dame, lid van hetA. N.V.. op tegen de Fransche mededeeling van haar hoedenwinkelier, dat hij „retour de Paris" was enz. Dezen nazomer kreeg zij een in goed Nederlandsch gestelde uitnoodiging tot be zoek. Als alle leden van 't A N. V. krachtig eer bied voor onze taal eischten, waren we in in korten tijd den vreemden poespas kwijt. (Neerlandia.) tie en de jongens gingen nu bydeZylbrug staan. Of ze nu spijt hebben gekregen van hun staking verteld de geschiedenis niet; een feit is het, dat om half drie reeds een hunner bjj de directie aanklopte met het verzoek weer te worden binnengelaten en ten ant woord kreeg, dat de directie daar nog eens over zou denken. Dinsdagochtend zjjn ze om 7 uur weer op 't gewone loon aan den arbeid gegaan. (Tel.) Overtreding Art. 251bis. Door de zedenpolitie te Rotterdam is ge arresteerd vrouw A. L. huisvrouw van W. F. ten H., wegens overtreding art. 251bis. Zjj had, uit den Haag gekomen, zich pas te Rotterdam gevestigd. (Tel.) Olifanten als politie. De Antwerpsche „Nieuwe Gazet" vertelt, dat Vrijdagavond de massa volk dat naar den circus Hagenbeek aldaar stroomde zoo sterk was, dat geen rijtuig meer door de straat rjjden kon. Lang al waren de plaatsen bezet, maar nog steeds stroomden honderden kijklustigen. De politie, ofschoon zij verster king had gekregen, bleek onmachtig om de orde te herstellen en den ingang vr(j te maken- De heer Hagenbeek deed nu twee zijner olifanten buiten komen, die in een ommezien de straat leegveegden. Tegen hun lijf was een duwen der menigte niet bestand. Het was een algemeene vlucht en de.... weg was vrij. Met 5000 er van door De 23-jarige kantoorbediende J. N.S., te Rotterdam, die sedert Zaterdag vermist wordt, heeft een bedrag van f 5000 onder zich, dat toebehoort aan de Holland-Ame- rikalijn, bij welke hij in betrekking is. Het is niet onwaarschijnlijk dat by er met dit. geld van dooris. (N.R.Ct.) Verzoek om een Zondagschen vroegtrein. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoorn heeft zich tot de commissie van advies over de spoorwegdienstregelingen gewend, om het daarheen te leiden, dat de gewone vroegtrein van 6 u. 18 min. naar Amsterdam, ook 's Zondags rijdt. (Tel.) Openbare leeszaal te Veendam. De raad van Veendam besloot na ernstige verdediging van den voorzitter, jhr. mr. dr. E. van Beresteijn, op de begrooting een bedrag van f 760 uit te trekken, voor een openbare leeszaal. (Tel) Magazijndiefstallen. In het Perry-magazjjn te Haarlem werden in den laatsten tijd portemonnais, zakmes sen, sigarenaanstekers enz. vermist. De politie werd gewaarschuwd en heeft nu opgespoord den 16-jarigen G. H., loop jongen in 't magazijn, die bekende al eenige maanden achtereen tal van voorwerpen te hebben gestolen, die te hebben laten ver- koopen door zijn 16-jarige kornuiten C. A. B., smidsjongen, en H. N., bakkersjongen. De opbrengst deelden en verteerden zij. In het bezit van G. H., werden nog gevonden acht portemonnaies, twee messen en een sigaren-aansteker. Proces-verbaal is opge maakt. Huiselijke twist. Door de politie is aangehouden een be woonster van hetCantaloupenburg, verdacht haar man met een mes verwondingen te hebben toegebracht in de borst. De man zou gisteravond dronken thuis zijn gekomen en na een woordenwisseling met zijn vrouw weder uit zijn gegaan, om bier te halen. Hjj kwam eerst later weder thuis toen zijn vrouw al te bed lag. Hij zou haar toen een klap op het oog gegeven hebben waarop de vrouw opstond. Een hevige twist volgde, waarbij de man met een mes zou hebben gedreigd. De vrouw heeft toen een mes van de tafei genomen, maar herinnerde zich later niet, dat zij er mede had gestoken. Toen ZÜ haar man op den grond zag vallen begreep zij wat zij gedaan had en liep de straat op, om een dokter te halen. Inmiddels was de gemeentelijke eerstehulpdienst ge waarschuwd, die den man verbond en naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Daar bleek zijn toestand levensgevaarlijk, zoodat hij niet gehoord kon worden, om zijne lezing van het gebeurde te gevenHedenochtend was hij iets beter, zoodat hem heden wellicht een verhoor zou kunnen worden afgenomen. (Tel.) Ook een staking. Achttien jongens van 12 14 jaar, kleur- strfikers aan de Haarlemsche katoenfabrieb, weigerden Maandagmiddag de fabriek bin nen te komen, wanneer z(j geen loonsver- hooging kregen. Buiten blijven dan maar, besliste de direc Ontsporing. Maandagmiddag ontspoorde nabij de ge meente Doetinchem de stoomtram naar 's-Heerenberg, waardoor een aanmerkelijke vertraging in den dienst ontstond. Des avonds was de lijn weer vrij. De materieele schade is niet groot (Tel.) Ongeluk op een onderzeeboot. Maandag in den middagschaftijd heeftop onderzeeboot no. Ill te Vlissingen een kleine ontploffing plaats gehad in de accumulate- renbatterij, de materieele schade is niet groot en er werden geen personen door getroffen. De oorzaak is onbekend. (M. Ct.). Ongelukken. Te Elshout (N.-B) is Zondagnamiddag het 4-jarige kind van den landbouwer v. d. G. in een waterput gevallen. Eenige oogenblik- ken later heeft de vader het kind levenloos bovengehaald, meldt de N. R. Ct. even verbaasd aankeek en toen rustig verder liep. Zij bleef beduusd staan en keerde toen verheugd terug. Denzelfden avond nog ver telde zy haar verloofde vol berouw hoe onrechtmatig zy hem verdacht had en zy bad hem om vergeving. Hy, grootmoedig, schonk haar die en zy beloonde zijn valsch betichte deugd met grooter liefde. Groot-Nederlanders f In „de Avondpost" kwam een uitgebreid verslag voor van het 32e Ned. Taal- en Letterkundig Kongres, dat te Antwerpen werd gehouden. De kongressisten, tenminste velen er van hebben zich daar gedragen op een wyze, die noch den naam van ons land in België verhoogt, noch een mooien indruk geeft van de goede manieren dezer leden der „beschaaf de klasse". Wy lezen n.l.„By het orgelconcert konden de aanwezigen niet hun volle aan dacht daaraan geven, omdat ze te veel te doen hadden aan de buffetten, die ze waarlijk zooveel eer aandeden, dat meer dan één „Groot-Nederlander" „by het stadhuis de eerste beginselen der meetkunde vergeten was en niet meer wist, dat de kortste afstand tusschen twee punten een rechte lijn is." Ongeluk met een luchtschip. NANCY 5 November. Volgens N. R. C. Toen vanochtend het bestuurbare luchtschip van luitenant Vincenot de loods te Donmar- tin binnenging, wierp een geweldige ruk wind het schip naar links. De soldaten, die bij de landing hielpen, werden op den grond geworpen. Een sergeant bij de militaire luchtvaart, die het stuurtouw vasthield, ging met het luchtschip omhoog, dat weldra tot 100 meter steeg. De luchtvaarders, door het geschreeuw van de toeschouwers op merkzaam geworden, konden bet luchtschip gelukkig zeer spoedig meester worden. Het vaartuig zweefde over Mansuiheen,terwyl nog steeds de sergeant tusschen hemel en aarde slingerde. Toen hy, bij het dalen van den ballon nog een tien meter van den grond af was, liet hij zich vallen en brak zyn arm. Voor het overige heeft hij bij het avontuur niets geleden, Twee andere sol- daren, die by het begin van het ongeval van eenige meters hoogte waren gevallen, liepen lichte kwetsuren op. By het terugkeeren in de loods brak het luchtschip een schroef en het omhulsel scheurde. JOHANNESBURG, 5 November. De Daily Mali bericht, dat ineen van de randmijnen een diamant is gevonden tot een gewicht van 1649 karaat. Het blad zegt, dat deze steen de grootste steen ter wereld is. nu de Cullinan gekloofd is. De steen heeft de vorm van een ei, waaraan de punt ontbreekt. PARIJS. 5 November- De buitengewone zitting van de Kamer is vandaag geopend CHARTRES, 5 November. Volgens N. R. C De militaire vlieger Maréchal is te Houville van den hoogte van '160 meter gevallen. Hy werd verpletterd en bleef dood liggen onder de overblijfselen van zyn toestel. Drankmisbruik tuberculose hoog sterftecijfer. Volgens de officieele gezondheidsstatistiek is het sterftecijfer in Frankrijk hooger dan in Duitschland, Zwitserland en België en vooral dan in Engeland en Nederland. De tuberculose is de algemeene oorzaak voor dezen mingunstigen toestand, en het alco holisme is de hoofdoorzaak voor de toene ming der tuberculose. Het rapport eindigt met de verklaring, dat een verlaging van het sterftecijfer slechts verkregen zal kunnen worden door een wettelyken en socialen stryd tegen het alcoholisme. De deugd beloond. Een jongmensch te Soerabaja is verloofd doch daar hy, als de meeste mannen, eenigs- zins polygamisch is, maakt hy wel een» een slippertje met een andere jonge vrouw, die geen huwelijksaanzoek verlangde om zich met een zucht in zyn armen te wer pen. Dit, vertelt het „Soer. Nieuwsblad", was zijn meisje ter oore gekomen, maar vol vertrouwen, als de meeste meisjes, weiger de zy geloof te hechten aan de geruchten. Toen bood iemand die 't goed met haar meende, aan, om te bewijzen dat 't waar was, wat van haar verloofde werd gezegd. Hy zou 't haar toonen. Een neef, die in figuur en voorkomen eenigszins aan den beklaagde deed denken, werd in 't geheim genomen en deze ging eenige dagen geleden met een lichthartig meisje wandelen langs het huis, waar het verloofde meisje in een donkere voorgalerij op den uitkijk zat. Zy liep in de fuik. Toen het paar langzaam en minnekoozend het huis voorby wandelde, stoof de jonge dame naar buiten tot vlak bij bet tweetal, dat haar P. 0. C. „Overflakkee". Blijkens door de Directie verstrekte mede- deelingen zyn van 1 Jannuari tot 1 Septem ber 1912 tot de Landbouw Onderlinge toe getreden in de verschillende Provinciën. Provincincie. f Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht Noord Holland Zuid Holland Zeeland Noord-Brabant Totaal Van de 237 in de Provincie Zuid-Holland zyn er 86 uit Overflakkee. Melissant, 2 Sept. 1912 A. W. Keijzeb, Secretaris. Al heeft men het in sommige streken in den herfst nög zoo druk met de aardappels, suikerbieten enz, toch mag men de weideniet vergeten. Zy eischt in dit jaargetijde een bijzondere zorg. Zooals ge weet, groeien er op een weide verschillende soorten van gras en klaver. Van die grassoorten zijn heel wat „overblijvende planten" b. v. het beemdgras, het vlokgras, het zwenkgras, hetrooigras en nog meer andere. Deze gewassen, die gedurende den zomer vele malen van sten- leden. loon per jaar. 74 f 116.847. 267 JJ 280.776. 150 J> 82.448. 43 7) 31.273. 98 V 81.640. 83 ft 25.595. 260 ff 230.072. 237 294.183. 137 241.787. 25 44.523. 1324 f 1.429.244. gels en bladeren beroofd zyifl wat voedsel aan den grond o moeten, om vroeg in het voorj; te kunnen opschieten en wee- kunnen groeien, reeds nu vola worden. Zjj hebben dan wede om in stengels en wortelstok, raad op te hoopen, die zy voorjaar gebruiken. Eigenlijk de weide reeds in het najaar bemest worden Ik maak n: uitzondering voor laag gelegei in den winter onderloopen. Da bewerking en bemesting tot n uitgesteld worden. Wat kan normaal gelegen weiden vooi| doen? Wat bewerking aangaf. Men ga, zoodra de beesten bit] als de weide voor het laatst ge de egge over de weide en slee? De grond kan dan in den wint opvriezen. Verder kan men wat aangaat, drie dingen geven en. geven: kalk, kali en pho3ph niet elk jaar. Op hooge weiden dan op lage, maar op alle weid nu en dan toch eens kalkgeve| men alle jaren. In den herfst op z in den vorm van kaïnietop andj in den vorm van 40pct. kalizo^ dat nog niet met kali bemest met goeden uitslag 1200 K. G. Hectare geven. Later brenge 800 K. G. per Hectare terug. Va kalizout geve men resp. 500 K. G Ook het phosphorzuur geve me: b. v, in den vorm van thomass' of beendermeel. Een stikstofbemd men uit tot het voorjaar. Wanne zoo behandeld wordtin ditjaarg^ zy den volgenden zomer hon' moeite en kosten terug. De karwjj wordt hoe langerl een gewenschte vrucht in de vr ling. Op groote schaal is de verb altyd gewaagd, in verband met d heid van den marktprijs. Vanda; altyd eenigzins beperkt zalblyven voor de fabricatie van Kummel likeuren, voor het kruiden van kaas, kan nooit zulk een groote noodig zijn. Een massaproduct z: nooit worden. Dat belet niet, dat 1901-1910 gemiddeld per jaar 539 met karwij werden bebouwd in en dat in het afgeloopen jaar 8230 Hectaren met dat gewas bouwd. Het is dan ook, zooals vele opzichten een uitstekend oogst va't vroeg: de karwy bl tweede helft van Mei, is rijp in van Juni of in't begin van Juli; week dier maand wordt geoogst, zyn dan bruin geworden en vallen! af. - De stoppel kan dus gemakkelijk deljjk geploegd geëgd en voor gend gewas in goeden staatgebrach Ook is het karwyland uitstekend voor groenbemesüng en den veri allerhande veevoeder. De karwij is een 2-jarig gewas het 2de jaar pas vrucht geeft. Nads in het najaar geploegd is, wordt voorjaar geëgd, en half Maart tot bezaaid. Het zal in de meeste gevall noodzakelijk zyn, het voor karwij laud reeds in het najaar 400 K of 150 K.G. 40 pCt. kalizout te Als dekvrucht (deze vormt dus van het eerste jaar) neemt mei erwten of veldboonen, ook wel bruine mosterd, blauw maanzaad of bruine stamboonen. Doch meest. Men kan de erwten met de zaaien en op deze machine een brengen voor 't zaaien der karv wordt dus tegelijk met de dekvrucht Men heeft dan ongeveer 7 K.G. noodig. Zaait men met de hand ii der machine, waarmee men de ei dan gebruikt men twaalf K.G. p Na het zaaien egt men het lan lichte egge dicht en zoodra het is, gaat men er met een rol ove van de bemesting der dekvruel karwjj een zeer krachtige bemestinf Een gemiddelde oogst geeft 1250 en 2500 KG. stroo Karwy bevat 12,2 K.G. kali en phosphorzuur per 1000 K. G. Daarenboven leert de pracljjk peter voor de karwy onontbeerlijk dus niet teveel, als ik spreek krachtige bemesting. Nadat de van het land is, dus in den herfs eerste jaar zaaie men minstens aanvaarden 150 K.G. chilisalpete K G. patentkali, In bet voorjaar 2de jaar moet de karwjj nog eens peter hebben. Karwjj kan no staan, daarom geve men ook 1 stand veel chilisalpeter en - vruchtbaarste land veel kali en van de kosten reeds door geringe brengsten worden vergoed. Wann namelijk weet, dat een baaltje tot f 40 kan doen, dan zal men dat karwy een gewas is, waaraan mest niet gespaard mag worden moet voorzichtig geschieden, met sikkel of met de machine. De losse worden by 20 k bO stuks in kleine of toelen geplaatst. Raadzaam is „ruiters" te droogen. Na 2 d. 3 weke men de karwjj.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6