h Laster maar raak. Binnenland. Advertentiën. C. VAN DER JAGT Gas- en Petroleumlampen. M. DE GAST Effecten-, Kassiers-, Assnrant heel goed, dat dat bijeengenomen rente op rente thans reeds geworden is een kapitaaltje van beteekenis. Hij weet ook dat, als hij straks zal zijn weggedragen en het schamele boedeltje zal zijn op geruimd, voor die oude vrouw geen ande re weg open zal staan dan de zware gang naar het armbestuur, dat zij daar zal staan en zal moeten zeggen helpt mij, ik heb niets om van te eten." Dus zal de practijk van de wet zijn in de groote meerderheid der gevallen. Dat is het groote, gruwzame onrecht tegenover de vrouwen in Nederland. Wat zeide Dr. Kuiyper eenmaal 1 „Dat het een onrechtvaardigheid ware een verplichte verzekering in te voeren en niet tevens ook aan de vrouw, aan de oude en gebrekkige weduwe, een rente toe te kennen". Die onrechtvaardigheid brengt het ontwerp van minister Talma Mr. Patijn heeft een amendement in gediend om weduwenrente door deze wet toe te kennen! Laten wij hopen, dat de rechterzijde door aanneming daarvan zal toonen geen onrecht aan de Neder- landsche vrouwen te willen begaan! De verkiezing van den heer Duys tot wethouder van Zaandam, is voor de cle- ricale blaadjes een welkome gelegenheid om het roode spook alvast maar te voor schijn te roepen, om de kiezers bij de stembus van 1913 tegen de vrijzinnigen in het harnas te jagen. Zie toch toe, zoo heet het, wat er gebeuren zal. Als Links in 1913 wint door de hulp der S. D. A. P., wordt Troelstra met een of twee van de zijnen aangezocht om minister te worden. En dat ambt zullen ze aannemen. Troelstra komt op den bok „Het Volk" verklaart nu reeds, zooals het trouwens reeds vroeger deed, dat de S. D. A. P. nimmer één harer leden als minister zitting zal doen nemen in een burgerlijk kabinet. Daarvan zal in 1913 niet de allerminste sprake zijn. Aldus «Het Volk». Doch nu het mooiste van de heele historie. De heer Duys is wethouder geworden van Zaandam, mede, doordat alle Recht- sche raadsleden, roomschen en anti-revo lutionairen, op hem hebben gestemd De clericale blaadjes verzwijgen dit natuurlijk. Hun lezers mogen dit niet weten. Ze zouden dan immers gaan in zien, dat juffrouw Laster lid van de re dactie der orgaantjes is! gevonden, die wijzen op doodsoorzaak door een schot. Het stoffelijk overschot is zaterdagnamid dag uit 't ziekenhuis te Dordrecht onder toezicht van Rijkspolitie naar de gemeente Heerjansdam vervoerd, alwaar het, op ver zoek van den vader, wederom op dezelfde plek zal worden ter aarde besteld, waar het Donderdagmorgen is opgegraven, namelijk naast dat van de moeder. Valschheid in geschrifte. Tegen 5 broodbezorgers, 1 contröleur en 2 klerken in dienst bij de broodfabriek van den heer Hus, aan de Jacob Catsstraat te s-Gravenhage is proces-verbaal opgemaakt, als verdacht, zich reeds gedurende eenige maanden ten nadeele van hunnen patroon te hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte, bestaande in het foutief optel len van broodstaten. Smokkelen. Door de verificateurs aan het station A. S. te Oldenzaal werd Vrijdagnamiddag pro ces-verbaal opgemaakt tegen een Nederlan der, die gouden voorwerpen, horloges, etc. tot een aanzienlijk bedrag fraudeleus tracht te in te voeren. Tegen de noodige borgstel ling werden de inbeslag genomen voorwer pen weder te zijner beschikking gesteld. (Tijd.) Stranding. Te Egrnond aan Zee is Zaterdag door den dikken mist een Noordsche vrachtboot gestrand, die van af het strand duidelijk zichtbaar is. Vijf sleepbooten vertrokken ter assitentie. LOTERIJWET. De Ambtenaar van het O. M. te Den helder, die in hooger beroep ging van het vrijspre kend vonnis tegen M. I., Directeur N. V. „DE TIJDGEEST" verdacht van overtreding der loterij wet, heeft dit hooger beroep in getrokken. Hoe sit dat? „Hoe zit dat?" schrijft „Het Centrum" boven het volgende stukje: We kregen heden een enveloppe in han den, aan welks hoofd de naam gedrukt was van een algemeene katholieke vereeniging, de „PiusVereeniging". te Amsterdam. Deze brief was officieel gericht aan een ander katholiek lichaam. In dit alles schuilt na tuurlijk niets bijzonders. Met de achterzijde van den brief was het evenwel anders ge steld, daar stak heteigenaardige. De brief was netjes gesloten met het sluitzegeltje van het Anti-Tariefwet-Comité I Nu staat het ieder, ook een katholiek, of een ander man van rechts, natuurlijk geheel vrij om over de tariefwet te denken en naar aanleiding daarvan te handelen, zooals hij wil. Iets anders is evenwel of bijv. de voorzitter, gesteld dat hy anti-tariefwetnei- gingen heeft, gerechtigd is in zijn functie, qua voorzitter, propaganda te maken en dus den schijn te wekken, alsof deRoom- sche vereeniging, qua lichaam, die neigingen deelt. Wfi twijfelen hieraan sterk enveronder- "stellen dan ook gaarne, dat dat sierlijke sluitzegeltje op dien brief, een vergissing is geweest en de Pius-vereeniging zich niet op deze wijze met de politiek zal inlaten, wan neer zij roeping mocht gevoelen om openlijk politieke actie te gaan voeren. Het verdachtegeval. Naar de „Dordrechtsche Crt." verneemt, is het opgegraven Hjk van A. Kooiman Jr., die tijdens een jachtpartij te Heerjansdam het vorig jaar overleed, doordegeneeskun- kigen onderzocht. Eerst zijn Röntgenstralen gebruikt, omdat hagelkorrels op het beeld, dat zich dan vormt, een zware schaduw geven, en vervolgens is anatomisch onder zocht. Het onderzoek heeft de aanwezigheid van hagelkorrels niet aangetoond, terwijl speciaal aan den schedel geen teekenen zijn Postzending verongelukt. De postzak, welke Zaterdag met den trein van 5 uur 10 uit Amsterdam vertrok, is te Weesp, door het uitwerpen onder den trein geraakt. Enkele stukken zijn geheel ver nield. Cokes tegen lageren prijs. In antwoord op een adres van de afdeeling der S. D. A. P. te Bussum, stellen B. en W. den Raad voor, gedurende de winter maanden éénmaal per week de cokes tegen 40 cent ongeklopt, en 45 cent geklopt per H.L. verkrijgbaar te stellen voor on- en minvermogenden, wier belastbaar inkomen niet meer dan 200 bedraagt. De gewone prijs der ongeklopte cokes is 60 cent. Onregelmatigheden van een marktmeester. Op grond van gebleken ernstige onregel matigheden in het beheer van den markt meester C. J. Huisman, stellen B. en W. van Bussum voor, hem ontslag te verleenen met ingang van 1 Nov. (Hbld.) Humoreske uit de smokkelaarswereld. Het werd kermis op het dorp, gelegen even over de grens in de buurt van Venlo. Een boer kreeg óók gasten, en daar hij deze gaarne wat goeds voorzette, begaf hij zich naar de Hollandsche stad om de noodige geurige koffie, fijne sigaren en andere lek kernijen in te slaan. Beladen met een aantal pakjes, wandelde hij rustig de grens over, toen eensklaps een kommies verscheen, die hem aanhield. Met één oogopslag zag ons boertje, dat hij een nieuweling voorhad en zijn plan was gemaakt. „Ja, er was tóch niets aan te doen, hij zou maar mee naar het kantoor gaan," Gemoedelijk stapten ze samen verder, tot ze een vlonder,overeen met water gevulde sloot passeerden. Eens klaps krijgt de „nieuweling" een duw en tuimelt hals over kop het water in. Nu het boertje aan den haal, thuis fluks zyn werk pak aangetrokken en met de zeis over den schouder naar het veld. Onderweg ontmoet hij, zooals hij verwachtte, den druipnatten kommies, die hem, in de streek nog vreemd zijnde, niet herkenten hem op zijne belang stellende vraag zijn wedervaren vertelt! Te Nieuweschans is Zaterdagochtend de rangeerder Hoogeboom van een treeplank van een trein gevallen. Hij kwam op de rails te land, zoodat hem twee vingers wer ken afgereden. Voorts had hy nog eenige kneuzingen gekregen. Hij is overgebrecht naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen. Een ernstig ongeluk heeft Zaterdagmiddag plaats gehad by de werkzaamheden voorde rioleering aan den Klatteweg te Schevenin- gen. Terwijl een paar werklieden zich in een voor rioolbuizen gegraven, eenige meters diepen kuil bevonden, viel een zwaar ri oolstuk van beton daarin en werden bedoel de werklieden daardoor getroffen. Eén hun ner is kort daarop overleden. De andere, die ernstig inwendige kneuzingen had be komen, is, na door den geneesheer van den eerste-hulp dienst voorloopig te zyn ver bonden, per auto naar het diaconessenhuis „Brovono" aan de Laan van Meerdervoort, overgebracht. Zaterdag werd door de Meierysche tram op de hoogte van zijweg Dungen, tusschen St. M.-Gestel en Schijnsel, een kind van 4 jaren overreden. Het was op slag dood. Te Hengelo is Vrijdag het driejarig kind van B. in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Zuiderkoog is Zaterdagmiddag afge brand het huis van P. de Jong. Alles was plaatselijk verzekerd. Donderdagavond omstreeks 9 uur ontstond brand in de landbouwerswoning van C. van der Wyst, te Zeeland (N.-B.). Huis en in boedel, alsmede een hit en een vet varken werden een prooi der vlammen. Met groote moeite wist men het hoornvee te redden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Oorzaak onbekend. ('s-H. Ct.) Ommen. By de Maandag gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature A. Kuyper) werden uitge bracht 7850 stemmen. Daarvan verkregen de heeren mr. JE. baron Mackay Tzn (C.-H.) 4305, en mr. H. van de Vegte (A.-R.) 3551 stemmen, zoodat gekozen is mr. JE. baron Mackay, Mr. JE. baron Mackay is o.a. lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage, com missaris van de maatschappij tot exploitatie van het dagblad „De Nederlander" en lid van den raad van toezicht der Maatschappij voor Handels- en Rechtsbelangen. Deze verkiezing zal, gezien de felle arti kelen, die in de bladen van rechts uit gezonderd „De Nederlander" verschenen zyn, zeker nog tot h6el wat geschrijf aan leiding geven. Maandag, op den dag der herstemming dus nog, bevatte „De Standaard" onder het opschrift „Casus faederis" de volgende driestar Uit hetgeen in Ommen gegriefd heeft, moet met gebiedende noodzakelijkheid meer dan ééne conclusie worden getrokken. De meesten hiervan dulden uitstel. Alleen niet de eerste dezer conclusies, die publiek dient gemaakt, alvorens de uitslag der her stemming bekend wordt, wyl het zelfs den schijn niet mag hebben, als werd ze door dien uitslag beheerscht. Deze conclusie nu luidt, dat door geen antirevolutionnair, nu of later, op den heer mr. A3. Baron Mackay, T. Pzn. ooit meer, hetzij voor den gemeenteraad, hetzij voor de Provinciale Staten, hetzij voor de Tweede, hetzij voor de Eerste Kamer, een stem kan of zal worden uitgebracht. Zegt men, dat dan de liberalen hem dit gemis wel vergoeden zullen, dan gaat dat om buiten onze verantwoordelijkheid. En beweert men, dat dit eventueel de kans voor een liberaal candidaat zou kunnen verhoo- hen, dan luidt ons antwoordLiever nog desnoods een radicaal van de echte soort, dan een verkapt meelooper. Wie ons in coalitie een candidaat presen teert, is verplicht ons een candidaat te noemen, die de gelijkenis oproept van een man uit één stuk, en niet van een stuk op het draaibord- Inschikkelijk willen we in coalitie tot het uiterste zijn, maar al sprong heel de coalitie er door, en al doemde 't het kabinet ten val, ja, al bracht het de socialisten zelfs in 't1 bewind, de antirevolutionaire partij leent er zich niet toe, om voortaan een candidatuur als van dezen Baron Mackay te steunen. Een overtuiging we zijn er zeker van waarin door alle antirevolutionairen van het echte stempel onvoorwaardelijk wordt gedeeld. De gronden, waarop dit oordeel rust, vol gen later. De (anti-rev.) „Rotterdammer" had Maan dag dus ook vóór de uitslag van de her stemming bekend werd een artikel „Het schandaal in Ommen", waarin o.a. gezegd wordt: Onverschillig of de heer Mackay gekozen wordt of niet, het schijnt ons onmogelijk, dat hij onzerzijds in polities als man van eer bejegend wordt, tot tijd en wijle hij op recht boete over zijn optredeD gedaan heeft. Of we dan ontkennen het goed recht der Christelyk-historischen om zelfstandig op te trekken en tegen de anti-revolutionairen met eigen man uit te komen We stemmen volmondig toe, dat in het algemeen genomen dergelijk recht onver zwakt bestaat. Maar niet minder beslist voegen wy er aan toe, dat de heer Mackay thans onder deze omstandigheden, het zedelijk recht miste om zich bij de herstemming als strijder tegen mr. Van der Vegte op te werpen en de candidatuur tegen hem te aanvaarden. In de bladen heet het, dat de groote toe wijding in het district voor hem betoond, ten slotte mr. Mackay tot veranderde hou ding gebracht heeft. Zou de heer Mackay niet blozen, als hy eens even over die toewijding nadenkt? Toewijding voor hem Ach armeja, toewijding van een groep kerkistische elementen, van liberaal en socia list, aan hem, als een geschikt opjectom hun haat tegen dr. Kuyper en de antirevo lutionairen te koelen. Vandaar die warme aanbeveling van Roodhuyzen en de zijnen Ronduit dient het te worden gezegd dat de oppositie welke zich om mr. Makay tegen mr. Van der Vegte concentreerde' reeds by de eerste stemming,'maar vooral na by de herstemming, zoo duidelijk mogelijk het karakter droeg van een onwaardig kerkis- tisch en liberalistisch relletje om de antire volutionairen te treffen. Dat maakt de strijd in Ommen tot een schandaal. En hoe pijnlijk het ook moge wezen om te zeggen op den heer Mackay rust en blijft rusten de blaam, dat hy bij dit schandaal een beteekenende rol heeft ge speeld. Mr. A3. Baron Mackay is tegen detariefwet. Een slachtoffer van handelaars in blanke slavinnen. Vijf mijlen van Bridgeport, een stad in den Amerikaanschen staat Connecticuten dicht bij de plek, waar zij met vijf mannelijke begeleiders uit een auto was gestegen, is Woensdagmorgen het lyk gevonden eener jonge en bevallige vrouw, wier gelaat door boord was met vijf kogelgaten. De vrouw was goed gekleed en droeg ringen van aan zienlijke waarde. In een van haar zakken vond men een visitekaartje waarop de naam gedrukt stond van mrs. Alice Phillips Aldrich, leidster van den „Boud voor Orde en Wet" te Chicago, die een groot aandeel heeft gehad in de vervolging van Jack Johnson, den bekenden neger-bokser, wegens zijn beweerde verlei ding en ontvoering van missLucileCameron. De bond voerde overigens een aanhouden de en krachtige campagne ten gunste van de onderdrukking van den handel in blanke slavinnen en men gelooft dat de vermoorde vrouw door mrs. Aldrich is voortgeholpen en uit Chicago vluchtte, nadat haar beulen hadden ontdekt, dat zij tegenover de auto riteiten verklaringen had afgelegd, die sterk tegen hen getuigden. De vrouw dineerde in een restaurant te Bridgeport, toen een automobiel, waarin vijf mannen zaten, voor de deur stil hield, waarop de inzittenden haar op bevelenden toon toeriepen om zich bij hen te voegen. Volgens verklaringen van den chauffeur deed zij dit met blijkbaren tegenzin. Een half uur later, stapten de mannen en het meisje op een eenzame plek uit; een der kerels hield den chauffeur een revolver onder den neus en beval hem, onmiddellijk naar Bridgeport terug te keeren. Nauwelijks had hij zijn wagen omgedraaid, of vijf schoten klonken en hy zag de vrouw dood aan den kant van den weg neervallen, terwijl de moordenaars in het bosth ver dwenen. De politie arresteerde Woensdagmiddag drie Italianen, die zich verborgen hadden op een plek, niet ver van het tooneel van den moord verwijderd. Poging tot afpersing van een Beiersche prins. Voor de rechtbank te Liestai, in Zwitser land, is dezer dagen een afzettersproces behandeld, dat hierom belangwekkend is, wijl de bende afpersers zich een prins uit het Beiersche koninklijke huis tot slachtof fer had uitverkoren. De prins stond in zijne jaren in intieme betrekking met een Münchener dame, wier moeder hij, in zijn kwaliteit als geneesheer, behandeld had. De omgang, die zich tusschen den prinsen de damein kwestie ontwikkelde, leidde tot de geboorte van een thans zesjarig meisje. Toen de prins zyn relaties met zijn minnares afbrak, betaalde hy haar een aan zienlijke afkoopsom, waarvan 10.000 mark op het hoofd van het kind moesten wor den vastgezet, De dame en haar moeder waren spoedig door het geld heen, en nu zetten zij een formeele afpersingscampagne tegen den prins op touw. Het „hoofdkwartier", van waaruit deze campagne gevoerd werd, was Augsburg. Later toog de dame naar Zwitserland en schreef daar een „roman" met den titel „Uren van inkeering eens prinsen". Als uitgever trad op een Pruisisch deserteur, Heinrich Kreie geheeten, die te Birsfelden woonde. Voor de brochure voor den ver koop aan den boekhandel werd gezonden, richte de „uitgever" een brief aan den prins, waarin hij meedeelde, dat hij het „uitgevers- recht" van den roman, die den prins stellig zou interesseeren" had aangekocht, en bereid was, dit recht tegen een behoor lijke schadeloosstelling af te staan. De af persers hoopten, voor het zoogenaamde uitgeversrecht 200.000 mark van den prins te krijgen, daar zij verwachtten, dat deze alles in het werk zou stellen, om het ver schijnen van de brochure te beletten. De schrijfster meende bovendien, dat de gema lin van den prins haar echtgenoot zou nopen, haar, de voormalige minnares, duurzaam te ondersteunen. Het kwam echter heel anders uit dan het beminnelijke paar, schrijfster en uitgever, gedacht en gehoopt hadden. De Beiersche gezant diende nl., namens den prins natuur lijk een aanklacht in tegen den „uitgever en de schrijfster met haar moeder, en een dag later werden Kreie te Birsfelden en Maximiliane Wildgruber met haar moeder, in een hötel te Bazel gearresteerd. Er werd voorts een zeer omvangrijke correspondentie in beslag genomen. Kreie werd tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens afpersing en poging tot verspreiding van onzedelijke geschriften, terwijl de beide vrouwen eraf kwamen met drie dagen arrest. Het allerergste is echter, dat haar geheele schoone plan in duigenis gevallen en er van de twee maal honderd duizend mark geen pfennig is terecht geko men. Zelfmoorden in een wereldstad. Het heeft de aandachtgetrokken - schrijft de Weensche correspondent der N. R. Crt. dat de zelfmoorden in Weenen ditjaar met 20°/0 zijn toegenomen en van 396 ge vallen gestegen zijn tot 478, De deskundigen zeggen dat de verande ringen in de sociale toestanden en de moeilijker strijd om het bestaan de o<H zijn. Gebrek is een groote reden, ma zenuwoverspanning, zooals bljjkt ui toenemende aantal zelfmoorden van I ren. Een andere reden is de liefde. H een merkwaardig verschijnsel dat menschen uit de volksklasse in toeneri I mate zich van kant maken, omda I uitzicht op een huwelijk hopeloos is of d I ze elkaar niet krijgen kunnen. He I meestal heel jonge menschen van bei' I geslacht, die zich van kant maken e: I leven van zich afwerpen als een last Rechter dr. Warhanck, die vroeger; dent van de Kamer voor jeugdige mis gers was, zegt dat de meening ond volksklasse, dat men zeer jong een li: mag beginnen, als liggende in de na der jeugd, veel schuld heeft aan diefst. en zelfmoord. Hij noemt het een schar dat men hier zoo makkelijk pistolen koopen, of van de politie permissie k: om wapenen te dragen, daar naar lee heelemaal niet gevraagd wordt. En d juist by ongelukkige verliefden, die nog zyn, heel verkeerd: en de jury die mei den heeft, legt een kleine straf op of spr vrij als de moordenaar in het leven bi Heldhaftigheid eener Servische, Een bij bet Servische hoofdkwartiel Yranja aangekomen gewonde vertelt merkwaardige geschiedenis van een mt uit Belgrado. Sophia Yorvanovitch genas die een buitengewoon blijk van heldhal heid aan den dag heeft gelegd. Zy had n.l. in mannenkleeren gestoken en zich vrijwilliger bij een Servische troepenafi ling aangesloten. Haar vermomming w eerst, nadat zy moedig deelgenomen i aan het eerste gevecht ontdekt. Haai verlof verleend, om by de troepen te blijv Jack Johnson. De eenmaal zoo beroemde neger is zijn pulariteit in Amerika aardig aan het vers len. De politie is gewaarschuwd, dat verse: lende personen het op Johnson gemunt h ben en dat hy zich maar niet op straat m vertoonen, waar hij kans zou loopen een revolverkogels tegen te komen. Versehill de vergaderingen zyn door vrouwen bele om gedaan te krijgen, dat de neger uit wezen wordt daar men hem beschuldi een jeugdig blank meisje verleid tehebb^ voor welk feit hy eenigen tijd in hechter is geweest. Om den beker van zyn lijden te do overvloeien, heeft zijn manager alle do hem gesloten contracten verbroken, zood Johnson niet meer tegen Sam Mac Vea Sam Langford in Sydney zal kunnen uitk men. 't Ziet er iDderdaad wel donker vo den wereldkampioen uit Gift van een millionnair. De Amerikaansche millionnair Paris S: ger heeft 400.000 dollars gegeven voor oprichting van een nieuw instituut vorfl geneeskundig onderzoek te New-York, den geest van het instituut van Rockefelle Het zal zich in het bijzonder op het kankei onderzoek toeleggen. VOORSTRAAT OUDE TO\«. RUIME SORTEERING IN Gas- en Petroleumkookstellen, Branders, Kousjes Glazen, Katoen, Beeldjes enz. Uitgebreide collectie fijn Glas- en Aardewerk Galanteriên, Leder- en Nikkelwaren, Geëm Ijzerwaren, Schrijf-, Toeken-en Schoolbehoeften Tabak, Sigaren, Kruidenierswaren enz. Beleefd aanbevolen Grootste sorteering Goud en Zilver Diamant, Horloges, Koralen. Speciaal adres voor de levering van alle haarwerken, beslist eigen haar Nieuwe modellen Verlovingsringen. Graveeren gratis. Répara tiën zeer billijk O en als nieuw Iele|r»-A4ren BEZORGEN den In- en Verkoop landsche Beurzen. KOOPEN en Verkoopen alle Goupt SLUITEN Prolongatien en Beleenii NEMEN gelden deposito. INCASSEERING op Binnen- en BEZORGEN gelden onder Hypotlx CORRESPONDENTEN van diverse AGENTSCHAP der Nederlandsche mander" te Amsterdam, tegen Brand* Ipke p®r /v*» Ulietten en per stoomboot of schip op pv fTvmr»»T - - X.uuv. W AUiBlCiUaUl, USE! deren, met vaste zeer billjjk SLUITEN Verzekeringen Ulietten en per stoomboot o. SLUITEN veracbillende Lsvensverse premien poet

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2