Officiéél Nieuws- en Advertentieblad It. voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. uziek iatscUappij. 1RP." loo,—. ON I2de Jaargang. Woensdag 23 October J 912. No. 49 f 0,50. a 0,05. !3 Oct. 1912 J. VLETTER Diaconie der k'G V/o UUR. 01 0L IT L circulaires i'ukket'ij (deu ie MOOI J te orden 20 rai ling gesloten aten. LSt. RELLE roefstoomboot ((dingen VI. ILEVOETSLOIS i aansluiting op |de treinen "van |r vm. 7.55 uur 9.22 nm. 1.53 4.35 8.35 1121 bn. wordt optrein7.55 wordt op treiu 10.35 Usdinoen. jt dsr treSnoo >.36 uur 9.16 p.40 1.39 f.ll S.44 vordt 6.27 uur |t nm. 12.12 u vervalt. i*7.U v.m. naar beschouwen [g- het station leer 30 min. oin. na bet nin. na het ser 40 min. min. na het lenten te 3 Nieuwen- Ir Poel Pz., irdingen de 6—3 |en tegen 's jaars, ijks wor gden van 17 en 31 I uur ten 18 izen, BD. lGE, 13—5 en uit plus ink en Dit blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post Afzonderlijke nummers Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaal, vghavemiagf;. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer 0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Mr. H. Goeman Borgesius. Donderdag j.l. heeft mr. Goeman Bor gesius den dag herdacht, op welken hij 35 jaar geleden tot lid der Tweede Kamer werd gekozen. Onafgebroken heeft hij die gansche reeks van jaren zitting ge had. Wat hij al die jaren voor de vrij zinnigen is geweest, laat zich niet in een kort bestek samenvatten. Onvermoeid heeft hij steeds op de bres gestaan voor de vrijzinnige beginselen. Van den aan vang af zag hij in, dat het laissez aller, laissez faire der liberalen van 1848 uit den booze was. 't Klonk heel mooi, dat men ruim een halve eeuw geleden, de meest volkomen vrijheid wilde laten in grijpen in de economische verhoudin gen. Doch spoedig bleek, dat die vrijheid alleen bestaanbaar was tusschen gelijk waardige partijen en zonder de tusschen- komst van den staat de economisch zwak kere het offer werd van de grootst mo gelijke onvrijheid. Mr. Borgesius werd de pionier der nieuwere richting, die den werkgever, waar zijn overmacht tot verdrukking leidde, den breidel der staatsbemoeiing aanlegde. Zijn beginselen wist hij in de wetgeving neer te leggen, toen in 1897 aan hem de vorming van een ministerie werd opgedragen. Met reehtmatigen trots en voldoening mag de heer Borgesius op de periode van 18971901 terugzien, toen onder zijn bewind een vruchtbaarder periode van wetgeving intrad dan te voren, een peri ode, als we sindsdien niet meer hebben gekregen. Woningwet en Gezondheids wet. Leerplichtwet en Ongevallenwet, de wet op den persoonlijken dienstplicht en de kinderwetten bereikten het Staatsblad. Heftig werden deze maatregelen door de tegenstanders bestookt. De Leerplichtwet heette in te druischen tegen de ordinan tiën, de Ongevallenwet was dr Kuyper een doorn in het oog. Doch mr. Borgesius zette door en zie thansGeen tegenstan der, die niet de zegenrijke werking dier wetten erkent. Geen Kuyperiaan die er aan denkt de Leerplichtwet in te trekken of ingrijpend te wijzigen. En dr. de Visser bepleit zelfs uitbreiding dier eens gehate wet tot het zevende leerjaar. Wat aan sociale wetgeving tot stand kwam, laat de clericale regeering voortbestaan, spijt alle vroegere marktgeschreeuw over zoo genaamde aanranding van christelijke beginselen. Met recht is aan het kabinet Borgesius de eerenaam geschonken ge worden: „Ministerie van sociale recht vaardigheid". En toen in 1901 de verdeeldheid in eigen boezem en de felle aanvallen der clericalen, speculeerend op de godsdien stige hartstochten der kleine luyden, het kabinet Borgesius tot heengaan noopten, gaf de kloeke strijder den moed niet op In de sombere, treurige dagen van het Kuyperrégime was bij in de Kamer steeds op zijn post en in de politieke tour- nnoien, die hij met den antirevolutionai ren leider hield bleken opnieuw de groote talenten, waarover mr. Borgesius be schikt. De Liberale Unie dankt hem zeer veel. Een jaarvergadering zonder mr. Borge sius als voorzitter is iets, wat men zich niet denken kan, zooveel jaren reeds heeft hij in de traditioneele vergaderzaal op het Amsterdamsche Spui leiding ge geven aan deze grootste vrijzinnige or ganisatie. Toen de verdeeldheid spookte in het liberale huis en een deel der bewoners als Vrijzinnigdemocraten heenging, wist mr. Borgesius de Unie staande te houden, haar te doen blijven de groote vereeni- ging voor de vooruitstrevend vrijzinni gen. En dat de Unie ten slotte zich niet alleen heeft weten te handhaven, doch voortdurend in ledental wint, is wel voor een goed deel te danken aan het beleid, waarmede de leider steeds is opgetreden. Mr. Borgesius is reeds aan den avond des levens gekomen. Menig joligere ech ter kan zich spiegelen aan den ijver, de volkomen toewijding, waarmede hij nog onverdroten arbeidt voor de goede zaak. Moge hij nog jaren in het Parlement en daarbuiten den kamp voor de vrij zinnige beginselen voeren. Het Wachtwoord, Wij behoeven wel niet te zeggen, met welk een vreugde wij het bericht ver namen dat de hoofdbesturen der drie vrijzinnige partijen het eens zijn gewor den over een gemeenschappelijk program voor de stembus van 4913. In de eerste plaats is dit terecht ons een reden tot blijdschap, omdat wij samenwerking de allereerste voorwaarde achten om krach tig te kunnen optreden. Bij herhaling is toch gebleken, dat de verdeeldheid der linkerzijde de overwinning der cleri cale coalitie gemakkelijk maakte. Toen in 1901 de vrijzinnigen over het kies recht verdeeld waren, en de Vrijzinnig democraten zich afscheidden van de Liberale Unie, zegevierde dr. Kuyper met groote meerderheid. Toen in 1905 alle vrijzinnigen eensgezind optrokken, werd de clericale coalitie overwonnen. Toen in 1909 de overeenstemming links weer zoek was, was de nederlaag grooter dan ooit. Reeds uit dat verloop blijkt, hoe noodig samenwerking voor de vrij zinnige groepen is. En daarnaast klemt de eisch, dat men tot samenwerking komende, vroeger gemaakte fouten zal weten te vermijden. Bij vorige verkiezingen had men niet voldoende gelet op het vast accoord, dat voor de samenwerking getroffen diende te worden. Die fout zal men thans heb ben te vermijden. Wij vertellen een pu bliek geheim, als wij vermelden, dat de basis van het getroffen accoord zal zijn algemeen kiesrecht voor mannen zonder eenige verzwakkende bepaling. Wat het program verder behelst, meenen wij niet te mogen mededeelen. In November zal het getroffen accoord onderworpen wor den aan de goedkeuring der algemeene vergadering van de drie samenwerkende partijen. Op de beslissing dier organisa ties zullen wij niet vooruitloopen door mededeelingen, welke de hoofdbesturen het blijkbaar ongewenscht achten, dat op dit oogenblik worden gedaan. Samen werking dat weet ieder eischt van weerszijden eenige concessie, doch wij zijn er van overtuigd, dat het program van samenwerking zal blijken te zijn van democratische strekking. De vrijzinnigen in heel het land zul len het bericht over samenwerking met groote voldoening hebben vernomen. Want het is een niet te miskennen feit de drang tot samenwerking is niet van bovenat opgelegd. In vrijzinnige krin gen had van duizenden moedeloosheid zich meester gemaakt, omdat men hope- looze verdeelheid zag. Hilversum kwam als het blijde voorteeken van zeker in zicht. Eensgezind werkten alle vrijzinnige fractie's in Januari samen en het resul taat deed zich kond in de 4068 stemmen op den vrijzinnigen candidaatDaar bleek, wat samenwerking vermag Daar zagen de vrijzinnigen de groote beginselen, die hen samenbinden, daar begrepen zij, dat alleen hun eendracht, hun samengaan de actie vruchtbaar kon den maken. Dut men thans tot samen werking in het geheele land zal komen, zal ongetwijfeld tot een krachtige ople ving der vrijzinnige beginselen door het geheele land leiden. Van Sociaaldemocratische en clericale zijde wordt de samenwerking der vrij zinnigen met leedwezen gezien. Beide partijen gevoelen, dat deze samenwerking voor hen propoganda niet gewenscht is. De eerste partij spreekt van vrijzinnig gekonkel. Wel een beetje te vrijmoedig, waar bij herhaling in het buitenland de sociaal democraten een stembusaccoord met de vrijzinnigen troffen en in Beieren zelfs met Roomsch-Katholieken samengingen. In België zoowel als in Duitsland moest men den loodzwaren druk van hel cleri- calisme eerst nijpend gevoelen, voor men inzag, hoe de verdeeldheid hetclericalisme ten goede kwam. In Duischland gingen bij de laatste Rijksdag- verkiezing de sociaaldemocraten en vrijzinnigen zelfs zoo krachtig samen, dat van weerszijden candidaturen werden teruggetrokken, om de verkiezing van een tegenstander van het zwartblauwe blok mogelijk te maken. Ten onzent schijnt men den druk van het clericalisme nog niet voldoende te gevoelen om de noodzakelijkheid der een heid te beseffen. Dat de vrijzinnigen tot het inzicht zijn gekomen, dat bij de Relgische en Duitsche vrijzinnigen voor zit, verdient dan ook allerminst den Daam van gekonkel. Dat de clericalen zoo spreken, laat ons volkomen koud. Het Roomsch Dordtsche verbond strijd zoo volkomen tegen de geheele oude plunje van dr. Kuyper, dat we critiek van die zijde volkomen langs ons heen kunnen Jaten gaan. De tijd nadert nu snel, dat onze propogandisten hun bezielend woord gaan indragen in de volksvergadering, dat onze propaganda geschriften de kie zers zullen voorlichten. Weg daarom met onverschilligheid en lakschheid, krachtig den strijd begon nen. Nu moet het zaad gestrooid worden, dat in 1913 vruchten zal dragen. Weldra zal nu het wachtwoord worden uitgegeven. Het zal luiden: samenwer king op democratisch accoord. En wij zijn er tenstelligste van overtuigd, zoo in iets, dan zal daarin de triomf moeten worden gezocht. De triomf die elk vrijzinnige moet willen, omdat daardoor alleen de aan randing van het grondwettelijk recht der openbare school, de ontwrichting onzer gezonde handelspolitiek, het opnieuw ontbranden van den clericalen school strijd, en zooveel meer, wat ons van het clericalisme dreigt, voorkomen kan worden. De hand aan den ploeg, opdat wij in 1913 kunnen oogsten! Het rapport van den Bond voor Staatspensionneering. Den Bond van Staatspensioneering heeft een uitnemend werk verricht. Twee leden van zijn hoofdbestuur de H.H. Netscher en van Krevelen, hebben een studiereis gemaakt naar Engeland om daar de resultaten van de Engelsche pen sioenwet na te gaan. De vrucht van hun onderzoek is neergelegd in een lijvig boek werk. Het bevat een schat van gegevens, die de voorstanders van staatspensionee ring zeker niet ongebruikt zullen laten. De meening der schrijvers over de En gelsche wet is buitengewoon gunstig. Ds. van Krevelen vat zijn oordeel samen in de volgende conclusie's: „I. Zonder overdrijving mag worden gezegd, dat zoowel het systeem als de resultaten van de Old Age Pensions Act. 1900 en 1911 reden geven tot tevreden heid. Niet alleen door de belanghebben den (de ouden van dagen zelf), maar in alle kringen der samenleving worden de Old Age Pensions beschouwd als een groote zegen voor de armere klasse van het Vereenigd Koninkrijk. Het is een burgerrecht en van den kant der gemeen schap een plicht der dankbaarheid. Tee kenend is de uitspraak van Sir George Mc. Crae, vice-president van den Local Gouvernment Board van Schot'and: „Men heeft goed gezien geen premiebe taling te eischen; zoo wij nogmaals moes ten beginnen, namen wij weer hetzelfde stelsel" II. Met zeer spaarzame uitzonderingen wordt het Pensioen beschouwd als een wettelijk en zedelijk recht. Het karakter van bedeeling ontbreekt er aan. Een man als Francis Herbert Stead, gevraagd of er in het staatspensioen ietsonteerends stak, antwoordde, dat hij en zijn vrouw het, zoo noodig, gaarne zouden willen accepteeren. Redrog (inzake het opgeven van leeftijd of inkomen) kwam zelden voor. Onjuist is in het algemeen de bewe ring, dat de zorgeloosheid in de hand wordt gewerkt of de spaarzaamheid ge schaad op de verhouding tusschen ouders en kinderen had het Ouderdomspen sioen vaak gunstigen invloed. Niet alleen loonarbeiders, ook vele zelfstandige wer kers genieten van het Staatspensioen. De administratiekosten zijn niet hoog (circa 4 pCt.) III. De schaduwzijden zijn betrekkelijk van weinig beteekenis. Velen vinden den zeventigjarigen leeftijd te hoog en een maximumbedrag van 5 shilling te laag. Voorts wordt de sliding scale door som migen gewaardeerd, door velen verwor pen. Het over één kam scheren van stad en platteland is ongetwijfeld een bezwaar en de vraag kan rijzen of „steun naar behoefte" (als in Denemarken) niet de voorkeur verdiend. Beide regelingen heb ben hun Pro en hun Contra. Het ontbreken van Ouderdomstehui- zen (als in Denemarken worden gevon den) is een leemte, al dient men te waar- deeren de loffelijke pogingen om de Armhuizen om te vormen in Ouderdoms- tehuizen. De invloed der O. A. Pensions op de Workhouses (en op de Armenzorg in het algemeen) kan zich eerst in de toekomst ten volle openbaren. Alles te zamen genomen kan men zeggen, dat de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1