„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 48 16 Oct. 1912 Plaatselijk Nieuws. 5 MIDDELHARNIS- Bij den raad dezer ge meente ia ingediend een request om het laadgeld op de suikerbieten, die in de ge meente worden geladen, gelijk te stellen met die aan het sas worden geladen. Het zoontje van KI. Vermaas heeft zich bij het voetbalspel zoodanig bezeerd, dat hij eenige dagen het bed moet houden. Maandag werd door den timmerman P. Meijer het kruis, wegende 110 kilogram, op den nieuw gebouwden toren van de R. K. kerk geplaatst. Zaterdag had de landbouwer M. On- derdelinde het ongeluk van een beladen wagen te vallen en met een been tusschen de spaken van het wiel terecht te komen, dat hij daarbij erg bezeerde. Bij het laden van suikerpeen gaat het er in de tramhaven vreemd naar toe, de geheele ladingplaats wordt daar door een vaartuig ingenomen, waardoor anderen belet worden te laden, naar men zegt staat't een en ander in verband met onderlinge kwes ties van suikerfrabikanten. Maandag had het dochtertje van B. de Korte het ongeluk bij het bieten hakken een stuk van haar duim al te slaan. Op de j.l. Zondag te Rotterdam gehouden Internationale Hondententoonstellingwaren 611 honden aanwezig, de van ons eiland ver tegenwoordigde honden maakten een goed figuur. Wij beginnen bij het grootste soort en dan behaalde de NewFoundlander van den Heer J. Hameeteman te Ouddorp 2e prijs in open klase. De bloedhond van den Heer Chr. F. Hössen te Middelharnis le prijs in open klasse en een speciale prijs. De lersche Setter van den Heer P. v.Oudgaarden te Mid delharnis een nog jonge hond van 8 maan den een 3e prijs in Nieuwelingsklasse en een 3e prijs in Jeugdklasse en de twee Engel- sche Buldoggen van den Heer S. v. d.Plaat te Middelharnis, de Reu een 3e prijs en de teef een le en een specialen prijs in open klasse. Door het bestuur van het waterschap Oude polders, loozende op de haven van Middelharnis, zal op 9 Nov. a.s. eene schouw worden gehoude ovei de slooten in genoemd waterschap. Bij verhuring der opengevallen zitplaat sen in de Ned. Herv. Kerk hebben deze f60 minder opgebracht dan het vorige jaar. Op 6 Nov. zal eene verkiezing plaats hebben van een kerkvoogd en een notabel in de Ned. Herv Kerk, aftredend zijn de heeren J. J. Slis en H. van der Wende. Bij openbare verkooping is het stuk land eigendom van den heer van Prooijen te Den Bommel, ingezet door den heer G. Buis voor f3276. Op eene Zondag te Hellevoetsluis ge houden voetbalwedstrijd werd Voorwaarts van hier geslagen met 1 4. Gisteren hield onze hoofdredacteur de Heer W. de Jong, Lid der 2 kamer S. G. voor het district Hoorn, zijn maidenspeech. We hopen Zaterdag in „Onze Eilanden" deze fraaie en belangrijke redevoering op te nemen. Zeker zal de inhoud onze abbonnés interesseeren. SOMMELSDIJK Door het Ipelen van kin deren met lucifers brandde Donderdag van den landbouwer P. Verbiest een klampje met stroo af, vertegenwoordigende eene waarde van f 10—, bestemd tot het dekken van juin. Aan den heer H. A. v/d Meêr, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar ter Secretarie alhier. Door de Rijks en Gemeente politie is alhier aangehouden O. C. rustend predikant te Groningen, die in het politieblad gesig naleerd stond wegens overtreding v/h motor en rijwielreglement. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Baad der Gemeente Sommelsdijk, op Donder dag 10 Oct. 'sn.m. half drie. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris 10 leden. Afwezig met kennisgeving, de heer de Gtaaff. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest. Deze worden onveranderd vastgesteld. Vervolgens doet de Voorzitter mededeeling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken. Schrijven van den heer de Graafif dat hij wegens ziekte verhinderd is de Raadsverga dering bij te wonen. Missive van H. H. Ged. St., waarbij zij goedgekeurd terugzenden het Raadsbesluit van 29 Aug. 1.1. tot wijziging der Begrooting dienst 1912. Missive alsboven waarin bericht dat zjj het besluit van den Raad tot aanvulling van het Reglement van orde voor Raadsverga deringen heeft aangenomen. Missive alsboven waarbij het uitgeven in erfpacht van verschillende perceelen grond goedgekeurd wordt. Schrijven van het Burgerlijk Armbestuur om machtiging tot het afbreken van het waschhok behoorende bij het weeshuis en daartoe een wijziging in de Begrooting aan te brengen. Goedgekeurd. Verzoek van den heer J. v. d. Meideom 3 maanden afschrijving H. O. Daar v. d. Meide recht heeft op 4 vier maanden afschrij ving wordt hem dit verleend. Verzoek van Mej, P. Oosterhof om terug betaling te mogen ontvangen van den Hoofdelijken Omslag over een tijdvak van 4 maanden. Waartoe wordt besloten. Schrijven van de bewoners van de nieuwe straat ten N. der Nieuwstr. daarin verzoe kend om plaatsing van een lantaarn. Ter zijner tijd zal aan hun verzoek worden vol daan. Verzoek van C. v. d. Sluys, om zijn kind alsnog als leerl. der O. L. School toe te laten daar hij niet geweten heeft wanneer de tijd voor aangifte was verstreken. De Voorzitter stelt voor dit schrijven aan B. en W. terug te zenden. De toelating tot tot de O. L. School is een zaak van B. enW. De heer Mijs zegt dat er nog een geval geweest is met een machinist van de tram die het zelfde is overkomen als v. d. Sluis. Voorstel van B. en W. tot aanbrenging van enkele wijzigingen in de Begrooting dienst 1912 wordt goedgevonden. Daarna leest de Voorzitter een request voor van het personeel der O. L. School waarin beleefd verzocht wordt herziening der verordening betreffende de regeling der jaarwedden. De Voorzitter zegt dat de leden allen een afschrift der memorie van toelichting is toegezonden. Over deze zaak volgt eenige discussie. De heer Mijs vindt het nuttig om onderwij zers met de akte Fransch, Duitsch, Engelsch, teekenen, wiskunde en voorallandbouwakte, een vergoeding toe te kennen. Hij wenscht zijn voorstel in stemming te brengen maar zoo dat eerst over alle akten, behalve land bouw, daarna alleen aangaande de akte landbouw wordt gestemd. In stemming ge bracht wordt zoowel het eerste als het twee de voorstel met 6 tegen 4 stemmen verwor pen. Daarna wordt met 8 tegen 2 stemmen bepaald de aanvangsjaarwedde vast te stel len op f600 met een eerste vijf-jaarlyksche verhooging van f50 en 3 vijf-jaarlijksche verhoogingen van f75 aldus tot f875. Ver goeding voor huishuur voor gehuwde onder wijzers wordt gebracht op flOO. Alsnu komt aan de orde vaststelling der Gemeente-Begrooting dienst 1913. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze goedge keurd. Ontvangsten f 39975.64 Uitgaven 39567.52 Saldo f 406.12 De heer Mijs vraagt, naar aanleiding van een post op de Begrooting, of geen veran dering gebracht kan worden aan Oudeland- schen dijk t. w. het eind van den molen tot den achterweg. By dat weer vooral is dit eind zeer slecht. De Voorzitter zegt dat een begrooticg gemaakt is van kosten voor het bestraten van dit eind en den Z. Achterweg, doch deze te hoog zijn. Het zou de gemeente niet minder dan f 10.000 kosten. De heer Mys zegt dat misschien keislag voldoende was. De heer Doornbos vindt macadam beter. De Voorzitter zegt naar aanleiding van het besprokene een onderzoek in te stellen. Ten laatste volgt de rondvraag. Daar geen der leden meer iets in 't belang der gemeente heeft te zeggen wordt de algemeene verga dering gesloten om in geheime zitting over te gaan. DIRKSLAND- De Burgemeester van Dirks- land maakt bekend, dat te zijner kennisse is gebracht dat zoo nu en dan van uit deze Ge meentebrie ven met geldzendingen worden ge zonden aan de „Christelijke inrigting frede- rics bergen". Vermoedelijk wordt hiermede bedoeld Het krankzinnigengesticht „Vrede rust" te Bergen op Zoom. Aangezien door het onduidelijke adres de brieven niet worden bezorgd en dus de afzender (ster) zijn (haar) doel niet bereikt, wordt dezen (deze) ver zocht zich aan den Burgemeester bekend te maken, terwijl hem (haar) stipte geheim houding wordt verzekerd. Dat het gas hier bevalt blijkt wel hier uit, dat er zich nu weereen veertigtal verbruikers hebben aangemeld. MELISSANT- De mazelen heerschen in deze gemeente in zoo erge mate, dat de beide scholen bijna geheel ontvolkt zyn. De gemeenterekening over 1911 is goedgekeurd van H.H. Gedeputeerde Staten terug ontvangen. Bij het slachten van een varken werd bij ongeluk J. Hameete een stukje van den vinger afgehakt. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen. STELLENDAM, De heeren H. Kievit en K. A. van Wageningen, zetters bij 's Rijks belastingen zijn als zoodanig herbenoemd. Vergadering van den raad der Gemeente Stellendam op Donderdag 10 October 's avonds 0 uur. Aanwezig 6 leden. Afwezig de Heer J. Nagtegaal. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wyze heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen een missive van Heeren Gede puteerde Staten waarby de mededeeling, dat aan de Gemeente is toegekend een subsidie van f 1500, ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer Holleman, hoe het komt, dat dit jaar een minder subsidie wordt toegekend, terwijl het aantal schoolgaande kinderen grooter is geworden. De Voorzitter antwoordt, dat Gedeputeerden niet meer geven. Redenen worden daarbij niet gegeven. Ingekomen een schrijven van den heer Van der Boom, waarbij hij zegt met genoe gen te hebben vernomen de mededeeling, dat de raad de concessie voor den aanleg van électrisch licht heeft goedgekeurd. Tevens geeft hij aan eenige wijzigingen in het contract, waarover de Voorzitter zegt te zamen met de wethouders een ouderhoud te hebben gehad met den rechtskundigen adviseur. Daar deze geen bezwaren had tegen de aangebrachte wijzigingen, stelt de Voorzitter voor het gewijzigd contract goed te keuren, wat na een opmerking van den heer Jb. van Seters, gebeurt. Verder wordt door den heer van der Boom gevraagd, of in de nabijheid van de tram een stuk grond van 500 tot 1000 Ma in erfpacht, in huur of te koop is te ver krijgen voor het plaatsen van de eleetrische centrale. Wordt besloten beschikbaar te stellen de tuinen thans in huur bij de heeren Gebraad en Kievit. Wordt mededeeling gedaan, dat uit de kasopname is gebleken, dat de ontvangsten bedroegen f 9493,46 de uitgaven beliepen f 9035,90= zoodat in kas was f 457,55= Vervolgens brengt de Commissie, belast met het nazien der Begrooting voor 1913 bij monde van den Heer Holleman verslag uit. Deze Commissie zag gaarne den post voor wegen en voetpaden met f 100 ver hoogd, doch had overigens geen aanmerkin gen. De Begrooting wordt alsnu vastgesteld in ontvang op f 26354,96= en in uitgaaf op f 26427,05s. De Voorzitter stelt nu voor de adressen te behandelen, ingezonden door de Afdeeling Goeree en Omstreken van het N. O. G. en door de Afd. Stellendam van den bond van N. O. welke adressen inhouden het verzoek de salarissen te verhoogen. Nadat dit voorstel wordt goedgekeurd, stelt de voorzitter namens B. en W. voor, afwijzend op beide adressen te beschikken, aangezien de flnancieele toestand der ge meente niet toestaat bedoelde salarissen te verhoogen. (De Voorzitter, die van de ver schillende gemeenten op het eiland de salaris regelingen heeft opgevraagd, en die boven dien nog van vele plaatsen buiten het eiland de regelingen heeft ontvangen door middel van de Afd. Stellendam van den Bond, regelingen van plaatsen, waar de salarissen der onderwijzers loopen tot f 1000,— en booger, voegt er aan toe, dat Stellendam vrij gunstig afsteekt bjj de andere gemeenten van het eiland. De Heer Holleman zegt, dat het hem tegenvalt van B. en W. dat zy dit voorstel doen. Hy althans bad gedacht, dat het Dag. Bestuur in ieder geval wel wat zou hebben gedaan, dat geen geld" niet de reden mag zijn, om de ambtenaren een fatsoenlijk tractement te onthouden. Dan maar aangeklopt in Den Haag. Daar immers voert men de traktementen ook op en zoo wij, zegt de Heer Holleman, de traktementen nu ook wat gaan verhoogen, zal men dit in Den Haag bepaald toejuichen. Ook de Heer Keijzer wil verbetering brengen, vooral door de verhoogingen spoe diger op elkaar te doen volgen, b.v. om de 2 jaar. De Heer Holleman wenscht dit ook, of, zoo dit te bezwarend is, om de 3 jaar. Bovendien wenscht by de tegemoetkoming in de woningbuur te verhoogen b.v. tot f 125. Handwerken zag hij gaarne op f 100 gebracht. De Heer van Seters dacht er over, slechts een catagorie te verhoogen. Nog veel wordt gesproken, totdat de Voorzitter vooorstelt te stemmen vóór of tegen het voorstel van B. en W. Aldus ge schiedt en wordt dit voorstel met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, nadat de voorzitter aan de heeren Holleman en Keijzer heeft verzocht, de volgende vergadering te komen met een beredeneerd voorstel omtrent deze zaak. Beide Heeren zullen aan deze uitnoo- diging gehoor geven. Nu wordt de Begrooting goedgekeurd, met algemeene stemmen op één na. De heer van Seters nl. onthoudt zich. Bij de Begrooting Armbestuur meent de commissie B. en W. een zachten wenk te moeten geven, wat betreft de verbetering der woningen van de bedeelden Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevonden, dat men bij heeren Ged. Staten zal aankloppen om subsidie voor het trac tement van den dokter. Wordt vervolgens vastgesteld een staat model C. tot aanvulling Begrooting dienst 1912, welke ter goedkeuring zal worden aan geboden aan heeren Gedeputeerden. Wordt besloten de gemeentetuinen te verhuren tegen 48 ct. de roede. Wordt mededeeling gedaan, dat de Gezond heidscommissie een ongunstig advies heeft uitgebracht over het rioleeringspian aan den Westelijken Achterweg. Deze commissie spreekt als haar oordeel uit, dat niets zal bereikt worden dan een verplaatsen van vuil. De Voorzitter stelt voor in weerwil van het ongunstig advies, toch vastte houden aan het eenmaal genomen besluit en te rioleeren. Met 4 tegen 2 stemmen wordt daartoe besloten. De heer Keijzer vraagt, wanneer nu zal worden overgegaan tot uit voering van het reeds lang, genomen besluit. De voorzitter zegt, dat er geen volk te krijgen is. Maar, zegt de heer Keijzer, als was er volk, er zijn geen buizen. Die hadden er al lang moeten zijn. Hij dringt op uitvoering aan, daar deze toestand onhoudbaar is. De voorzitter zegt uitvoering toe na de bietencampagne. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen goed gevonden, voortaan niet weer rond te gaan voor de buitengewone bedeeling derarmen opNieuw- jaar. Wordt goedgevonden, dat de Voorzitter op de eerstvolgende vergadering van De Generale Dijkagie de gemeente zal vertegen woordigen. Bij de rondvraag informeert de heer Hol- leman, of het niet mogelyk is de huurders der gemeentetuinen, die nu hun tuin zullen moeten missen, toe te staan, de jonge hoo rnen te rooien, daar de gemeente daaraan toch niets heeft. De Heer van Seters sluit zich hierbij aan. Wordt goedgevonden de verpootbare boomen te scheDken aan de huurders. Komt de rioolgeschiedenis op de Molen kade. De Heer Holleman zegt hieromtrent ver nomen te hebben, dat de Heer De Jager wel wil toestaan, dat een riool zal gelegd worden, over zyn grond, mits het riool van Knops daarin niet loost. Hi) stelt voor, dat hierin een onderzoek plaats zal vinden, tevens wenschs hij te zien uitmaken, wie nu in dezen toestand verandering moet brengen, de GeneraleDijkagieof degemeente. Zoo de Generale Dijkagie ditjniet verplicht is, dan zag hij gaarne, dat de gemeente den onhoudbaren toestand verbeterde. Wordt in den geest van den spreker besloten te handelen. Vervolgens vraagt dezelfde spreker, of het Dag. Bestuur het reglement van orde al veranderd heeft. Het antwoord luidt ontkennend. Hierna gaat men in geheime zitting over. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat de teekening van de te bouwen woning voor het hoofd der school zal worden op gezonden aan 's Rijks bouwmeester. De Heer Jb. van Seters vraagt nu verbe tering van de kreek achter de woning by P. Maat, Men zal doen, wat men kan om den toestand te verbetereu. Vervolgens informeert de Heer Keijzer of de verminderde subsidie van f1500 voor het onderwys verband houdt met de batige saldo 's der laatste jaren. De voorzitter zegt, dat er de laatste jaren wel geregeld batige saldo's zijn geweest, maar dat hij niet kan zeggen, of er verband bestaat. De voorzitter sluit vervolgens de vergade ring. GOEDEREEDE- Door Heeren Gedepu teerde Staten is goedgekeurd de Gemeente rekening dienst 1911, beloopende in ontvang f 14993.83 (gewoon) en f 1147.26 (buitenge woon) en in uitgaaf f 14532.67= (gewoon) en f 718.56 (buitengewoon), alzoo met een goed slot van f 889.85=. Tot onderwijzer aan de'O. L. School is benoemd de Heer M. N. Leeuwe te Renesse (Z), No 3 der voorbracht. Door den raad dezer gemeente is éénparig besloten, Aan Heeren Gedeputeerde Staten verlenging aan te vragen van den termijn voor de ontruiming der onbewoon baar (verklaarde woningen No 142 en 145. Tot Secretaris der Commissie van Toe zicht op het L. O. is benoemd de Heer P. T. van den Berg. In de vaarwaters van het 2e District is reeds een begin gemaakt met de vervan ging der zomerbetonniDg door de winter- betonning. De Gemeentebegrooting dienst 1913 is door den Raad vastgesteld in (gewone) ont vang en uitgaaf op f 15223(49, in buitenge wone ontvang op f2428.70, In buitengewone uitgaaf op f 2050, alzoo met een goed slot van f 378.70. Tot Zetters bij 's Rijks Belastingen zyn met 1 Januari a s. herbenoemd de Heeren J. Koeteeuw en P. Troost. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadszitting te Goedereede op Vrijdag, 11 October j. L, nam. 6 uur Afwezig de heer D. Breen. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige zitting gelegen, goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzenden de de dezerzijds ingezonden Gemeente-Re kening met bijlagen over het dientjaar 1911. Aangenomen voor kennisgeving. Komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School alhier. Op de ter tafel gebrachte voordracht zijn ge-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5