11 Officieel Nieuws- en Advertentieblad L indel voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het kind. lappij. 12de Jaargang. Woensdag 16 October 1912. No. 48 els, ken, oeften. (sn-, lNTIE- :n. aarten LE toomboot IEN VI. 0ETSLUI3 aluiting op leineu van 7.55 uur 9 ;2i 1.53 4.35 S.35 I li.il rdt trein 7.55 >dt jrein 10.35 pmasN. |er trainen uur fdt E7 uur Q.12.12U lervalt. van. naar schouwen st station 30 min. |in. na het na het 40 min. |in. na het aten te hieuwen- IPOEL Pz., lingen de 6—2 ntegen 's jaars, |cs wor sen van en 31 jur ten JREAU IARNIS slag. OOR- gebied. Edelen HT-, BUMS. JSTEN DERS. rEN. z. IANÜ- .TEN, JRS-, inz. p alle Dag-, n alle poedig IENK. /erzek. Huis. Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W, DE JONG, Lid van de Tweede Katner Staten-Generaal, 's-G RAVEN II AGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Het kan niet op. De clerieale partijen verdedigen bij herhaling de tariefwet met de bewering, dat op geen andere wijze het geld voor de sociale hervormingen gevonden kan worden. Als men de verschillende be grootingen voor het jaar 1913 nagaat, staat men verbaasd, mede in verband met die bewering, over de geldverspil ling, die door den bureaucratiseren rompslomp en de staatsvoogdij wordt gevorderd, met name bij Hoofdstuk X. Dit hoofdstuk handelt over de begrooting van Landbouw, Handel en Nijverheid. Uit deze begrooting van minister Talma afkomstig, blijkt, welk een gevaar deze bewindman voor 's lands financiën op levert. Alles onder staatsvoogdij, schijnt wel de leus van dezen bewindman. Het regent nieuwe ambtenaren voor tal van takken van dienst en de uitbreiding der staatsvoogdij wordt dan ook waarlijk schrikbarend. Men zie de eindcijfers van de begrooting van dezen minister eens: Over 1911 f 8.826.000. 1912 f 9.317090.50. 1913 f 10.343694.34 De kosten van het departement zelf vertoonen het zelfde beeld Over 1910 f 131272. 1911 f 139250. 1912 f 146337. 1913 f 150886. Over lvil3 wordt alleen voor de jaar wedden van personeel f 197322 meer aangevraagd. Directie bureau-, reis- en verplaatsingskosten gaan «maar» met f 48500 de hoogte in. Toen de debatten over de schepenwet in de Kamer plaats hadden, werd in de Kamer lang en breed gedebatteerd over de aanstelling van één, zegge één adjunct- inspecteur. Alsof er in het geheel geen Kamerdebat is geweest, wordt nu een uitbreiding der inspectie voorgesteld met twee experts te Rotterdam, één te Gronin gen, één te IJ muiden en één te Haarlem, terwijl we nog één stel ambtenaren te Hamburg te wachten zijn. De kosten der scheepvaartinspectie stijgen daardoor tot f 70.650 aan salarissen, f6000 aan reis- bureelkosten enz. en nog f 20 000 voor de kosten den Raad van de scheepvaart. Vooral de visscherijwet wordt slechts de geringe uitbreiding gevraagd met een adjunct-inspecteur, een onderinspecteur twee adspirantinspecteurs, een ambte naar voor visscherij statistiek, twee op zieners voor de kustvisscherij en uit breiding van het aantal buitengewone opzieners. De kosten dezer inspectie stijgen over 1913 maar met f 14000. Het schijnt wel of geen tak van bedrijf in ons land meer bestaanbaar is, als niet een heirleger van ambtenaren aan het departement de paperassenwinkel steeds vergroot. Alles wordt gemassregelt „vom höehsten stelle ab" en het is toch waarlijk niet te ver wonderen, dat zich tegen de staatsvoog dij van dezen minister steeds meer ver zet openbaart, ook onder zijn medestan ders. De middenstandsbeweging is in de laatste jaren in macht toegenomen. De regeering wil nu toch ook iets doen. Daarom wordt er te Delft een muse um van machinerieëu ten dienste van de kleine nijverheid gesticht. Natuurlijk loopt het er opuit, dat, als de collectie volledig is, alles weer verouderd is. Toch wordt voor dit museum een peperduur gebouw van f 30.000 gesticht en gaat met hoog salaris plus de gebruikelijke gratifi caties mr. Kistn gar Delft toe, natuurlijk alweer vergezeld van een ingenieur en een assistent op salarisjes van f2000 en f1500. Van dergelijke posities wemelt de begrooting, 'tgetd kan blijkbaar niet op en wordt bij duizenden uitgegeven aan ambtenarij. De post subsidiën vertoont hetzelfde beeld Als men maar de protectie geniet van een ambtenaar aan het departement schijnt zoo'n aanvrage altijd met gunsti- gen uitslag bekroond te worden. Voor een vereeniging tot bevordering van het rookvrij stoken, van welker resultaten men nooit iets hoort, wordt de rijkstoe lage verhoogd van f2060 tot f3000. Doelmatige braakhokken van vlas. Men zou zoo zeggen, dat raakt nu een zaak, die men geheel aan het particulier ini tiatief moet overlaten. Och, neen, de af- deeling landbouw is goedgeefsch van het belastinggeld der burgers, minister Talma stopt de proefnemers een subsi- dietje van f 2000 toe. We zouden zoo kunnen doorgaan. Dit departement vreet zooals de volksmond zegt geld. Het wordt hoogtijd, dat de Kamer dezen minister door het afstemmen van een begrootingspost te kennen geeft, dat een dergelijk beheer geen beheer meer is. Nogmaals, de heer Talma is een voort durend gevaar voor 's lands financiën. FEUILLETON-, NAAR GUY DE MAUPASSANT door B. 2) Hij knielde bij het bed, nam de afhangende hand en kuste die hartstochtelijkdaarna, boog hij zich langzaam over het vermagerde gelaat, dat trilde onder zijn aanraking. Een der verpleegsters naderde met een kaars in de hand, lichtte hem bij en de dokter, die teruggeweken was, sloeg hem uit een hoek van de kamer gade, Toen, met een zwakke, ademlooze stem sprak de vrouw „Ik ga sterven, geliefden beloof me te blijven tot het gedaan is. O verlaat my niet, nu niet op het oogenblik." Ze hield eenige minuten op eer ze verder kon spreken, zoo benauwd en zwak was ze. Ging toen weer voort: „Hij is van jou, de kleine. Ik zweer het je voor God, ik zweer het je bij myn ziel, ik zweer het je vóór te gaan sterven. Ik heb geen anderen man liefgehad dan jouBeloof me hem niet onverzorgd te laten." Hij poogde nog eens dat akelige, uitgeteerde, bloe- delooze lichaam in zyn armen te sluiten. Hij stamelde overstelpt door berouw en verdriet„Ik zweer het je, ik[zal'(het kind [groot brengen, ik zal het liefheb ben. Het zal bij my blijven." Daarop poogde zy Jacques te omhelzen. Onmachtig haar uitgeput hoofd op te heffen, bewoog ze haar bleeke lippen als om een kus te vragen. Hij stak zijn mond toe om die treu rige en afgedwongen liefkozing te geven. Een beetje kalmer, stamelde ze heel zacht.„Breng hem, dat ik zien kan, dat je hem liefhebt." En daarop zocht hij het kind. Hij lei het voorzichtig op het bed, tusschen hen, de kleine hield toen op met krijten. Zij fluisterde „Laat het stil", fin hij bewoog zich niet. Hij bleef in zijn hand de hand vasthouden, die de stuiptrekkingen der stervende weergaf, zooals hij even te voren de hand, die van liefdegloed trilde in de zijne had ge had. Nu en]dan zag hij op de klok, vluchtig de wijzers gadeslaande, die van middernacht op één, twee uur overging. De dokter bad zich verwijderd, de twee verpleegsters, waren na eerst met zachten tred de kamer te hebben rondgeloopen op Btoelen in slaap Men komt heel gemakkelijk aan al die nieuwe ambtenaren, maar men raakt ze persslot van rekening nooit meer kwijt en de post salarissen gaat steeds de hoogte in. In geen departement dreigt de heer schappij van Bureaucratius zoo opper machtig te worden als in dit departement! Geheim. Op de oorlogsbegrooting komt dit jaar een post voor, waarvan wij het ten zeerste zouden betreuren, als de Kamer dien toestand. Niet om de grootte van den post. Hij bedraagt slechts f 2500, wat een heel kleine druppel is op een buiten sporige begrooting van 33 millioen, doch wel om den aard van den post. De f2500 moeten n.l. dienen voor ge heime uitgaven, waarvan de minister geen verantwoording aan de Kamer schul dig is. Dat nu zouden wij ten zeerste afkeuren. De Kamer dient steeds van alle posten te weten, waarvoor zij moeten dienen. De minste eisch, die bij dezen post al gesteld moet worden, is, dat de Kamer weet, waarvoor het geld is ge bruikt. Wil de minister de gelden niet openlijk in de begrooting verantwoorden, hij doe het dan althans, onder geheim houding, aan de Kamer. Maar veel beter is het o.i. een der gelijke post in 't geheel niet op de be grooting te brengen. Het doel ervan zal wel zijn inlichtingen te verkrijgen om trent den beroemden „buitenlandschen" vijand. Het wordt waarschijnlijk niet anders dan een spionnagedienst op kleine schaal en wij achten het een stap op een zeer gevaarlijken weg, als de Kamer den minister dergelijke credietposten voor geheime uitgaven gaat toestaan. Protectie en Arbeidersbelangen. I. Van de hand van den bekenden Duit- schen schrijver dr. von Tyszka, is een zeer belangwekkende brochure versche nen omtrent den toestand der arbeiden de klasse in verschillende landen. „Die Lebenshaltung der arbeitenden Klassen," zoo luidt de titel van deze uitmuntende studie. Dr. von Tyszka gaat daarin, aan de hand van het regeeringsonderzoek, dat de Engelsche Board of Trade van 1908 tot 1909 in verschillende staten in- stelde, na, welken invloed de protectie voor den arbeider heeft gehad. De lezer gevallen. Het bind sliep en de moeder scheen met gesloten oogen, ook te rusten. Op eens, toen de bleeke dag tusschen de gordijnen door begon te schemeren, strekte zij de armen driftig en snel uit alsof ze het kind op den grond wilde werpen een soort reuteling klonk uit haar keel daarna bleef ze onbewegelijk op den rug liggen, ze was dood. De verpleegsters snelden toe en verklaarden „Het is uit". Hij sloeg een laatste blik op haar, fdie hij had liefgehad, toen op de klok, die vier uur aanwees, vluchtte weg, zijn overjas vergetende, in zijn zwaTte kleeding, met het kind in zijn armen. Nadat hij haar «alleen had gelaten, had zijn jonge vrouw gewacht, eerst kalm, in het Japansche boudoir. Daarna toen zij hem niet zag verschijnen, was ze naar de salon teruggegaan, met een onverschillig en rustig gezicht, maar vreeselijk ongerust. Haar moeder had, haar alleen ziende, haar gevraagd; „Waar is toch je man?" Zij had geantwoord: „In zijn kanier, liy komt." Na een uur, toen iedereen haar onder vroeg, had ze van den brief en het ontstelde gezicht van Jacques gesproken en van haar vrees voor een ongeluk. Men wachtte nog steeds. De gasten vertrokken alleen de naaste verwanten bleven. Om vyf uur werd een zacht gedruisch in den gang gehoordeen deur ging er open werd weer stil geslo weet, dat de enquête?, voor en na door den Board of Trade ingesteld, uitmun ten door groote nauwkeurigheid. Voor de publicatie van een rapport plaats vindt, gaan regeeringscommissieszelf een uitgebreid onderzoek instellen, verschil lende organisaties worden geraadpleegd en van deze zorgvuldige voorbereiding is het rapport de vrucht. Zoo werden voor het rapport, dat wij noemden, in Frankrijk, Duitschland, België en de Ver- eenigde Staten van Amerika samen een honderdtal steden bezocht, om op de hoogte der toestanden te komen. Dr. von Tyszka heeft dezen schat van gegevens, door den Board of Trade ver zameld, verwerkt in zijn boek, dat tot een schitterend pleidooi voor den vrij handel is geworden. Er blijkt voor de zooveelste maal uit, dat de loonsverhoo- ging, welke door de protectie wordt ver kregen en waarop de protectionisten steeds wijzen, op verre na niet de prijs stijging goed maakt waarover de protec tionisten liefst zwijgen. We moeten nu een reeks van dorre cijfers naast elkaar zetten, doch in hun dorheid spreken ze misschien meer dan een lange uiteen zetting. Ziehier, wat uit het rapport van den Board ot Trade blijkt: Arbeidstijd per week. Weekloon. Metselaars: te Berlijn 53 72 u. 39.4 sh. te Londen 50 u. 43.9 sh. te Parijs 60 u. 38.5 sh. te Brussel 69 u. 23.9 sh. Timmerlieden: te Manchester 49 u. 39.2 sh. te Leipzig 54 u. 32.5 sh. te Lyon 60 u. 33.7 sh. te Luik 65 a 69 u. 21.6 tot 23 sh. Stukadoors: te Birmingham 52 u. 45 sh, te Hamburg 54 u. 42 tot 48 sh. te Marseille 60 u. 28 sh. te Antwerpen 65 a 69 u. 23.5 sh. Typografen te Londen 50 u. 39 sh. te Berlijn 53 u. 28.2 sh. te Parijs 60 u. 33.7 sh. te Brussel 57 u. 26.5 sh. Textielarbeiders in Engeland 55 a 56 u. 29.6 sh. 18.6 sh. f) hoogste loonen in Duitschland te Mühl- hausen 66 u. 27 a 30 sh. Mannen, f) Vrouwen. ten toen er op eens een geluid gelijk aan het mauwen van een kat door het stille huis klonk. Alle vrouwen vlogen plotseling op, en Bertha in haar nachtjapon was de eerste die toeschoot. Jacques stond daar in het midden van het ver trek, doodsbleek, hijgend met een kind in zijn armen. Bertha opeens stoutmoedig geworden, samenge krompen van schrik, liep op hem toe uitroepende: „Wat is er, zeg wat is er?" Hij zag er uit als bezeten en antwoordde hortend en stootend„er is, er is, dat ik een kind heb, waarvan de moeder juist is gestorvenEn hij toonde in zijn onhandige handen het schreiende wicht. Berthci vatte het kind aan zonder een woord te zeggen, kuste het en drukte het tegen zich aan vervolgens haar oogen vol tranen naar haar man keerende, zei ze„De moeder is dood, zeg je Hij antwoordde „Ja, zoo juistin myn armen gestor ven Tk had sedert, verleden zomer met haar ge broken Ik wist er niets van, nietsde dokter heeft me laten roepen." Toen stamelde Bertha„Welnu l we zullen het kind groot brengen."

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1