„VOORUIT!" IN TWEEDE BLAD Pil jM No. 46 2 Oct. 1912 Ofificieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 ^o. 9 liiten- n- en Igens aars; aden met LANDWEER Jaarlykseli onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente niODELQARNIS maken, ingevolge art, 30, tweede lid, der Landweerwet, bij deze bekend, dat bet onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet van de in bet verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschre ven verlofgangers van de Landweer zal worden ge houden te Middelbarnis, in de bewaarschool op Donderdag 7 November 1912 's voormiddags 11 ure, en wel voor de lichtingen 1906 tot en met 1912. Tot de verlofgangers, die verplicht z\jn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de by de Landweer geplaatste verlofgangers van het reserve- personeel der landmacht, die bij dat reservepersoneel zijn toegetreden !|na 7 Februari 1910, zoomede de verlofgangers die by de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrij willigen dienst. Aan het onderzoek behoeft echter niet te worden deelgenomen door q. de verlofgapgers, die in het loopende jaar over eenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel onder de wapenen zijn gekomen vóór of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld; b. de verlofgangers, die als geeBtelyke, bedienaar van den godsdienst, enz., in het genot éijn van ont heffing van den werkelijken dienst c. de verlofgangers, door wie, als geestelijke, be dienaar van den godsdienst, enz., een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist d. de verlofgangers, die eene der betrekkingen be- kleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vast gesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en bezol digde beambten by de Rijks- en bij de gemeentelijke politie, wier werkkring uitsluitend tot het politie wezen beperkt is, alsmede het 'personeel van den loodsdienst, betonning, bebakening en verlichting, dat aangesteld is als militaire loods of militaire kustwachter e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onder zoek (artikel 27 van voornoemde wet; f. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de BuitenlandBche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de ver plichting tot het by wonen van het onderzoek artikel 20 van voornoemde wet; Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen de vrijwilligers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Landweer bij dit onder zoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voor zien van de in zijn bezit gestelde wapenen, woor- werpen van ledergoed, kleeding-en uitrustingstukken, alsmede van zijn zakboekje met daarin gehechten ver lofpas, en van de hem eventueel uitgereikte regle menten en dienstvoorschriften dat een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdistrictscom mandant kan worden opgelegd aan den verloiganger; le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3e. wiens wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschriften by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevon den 4e. die wapenen, ledergoed, kleeding- of uitrus tingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. dat, onverminderd de biervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder le. tot 4e genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats verschijnen tot het on dergaan van een nader onderzoek; dat het personeel van de Landweer wordt geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel "Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling wapenen, leder goed, kleeding- of uitrustingstukken, reglementen of dienstvoorschriften, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gebonden. De daur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarby de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan eeneoproepiDg voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door. den Minister van Oorlog de last is verstrekt. Nog wordt er uitdrukkelijk op gewezen dat het niet ontvangen eener hoofdelijke kennisgeving den verlof ganger niet ontheft van de verplichting totdeelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennis geving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de ver- verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dan zal daarvan zoodra mogelijk ter Gemeentesecretarie moeten wor den overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld, Voor zooveel betreft den verlofganger die zich buiten het Rijk bevindt, geld in het bijzonder dat het jgeneeskundig getuigschrift moet zijn eene be hoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uit oefening van de genees en heelkunde bevoegd ge neeskundige, houdende dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om bij het onderzoek te verschijnen. De verlofganger, die wenscht het onderzoek elders hetzij binnen, hetzij buiten het Landweerdistrict, waartoe hy behoort te ondergaan, kan zich met een daartoe strekkend en met redenen omkleed ver zoekschrift wenden tot zijnen Landweerdistrictscom mandant. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te zijn gesteld doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch maakt de verlofgangex van de vergunning geen ge bruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Verlofgangers, voor wie ,de uitoefening van hun beroep of bedrijf of andere omstandigheden deelne ming aan het onderzoek in November te bezwarend zouden maken, kunnen zich met een verzoek om het onderzoek in* December te mogen ondergatin, wenden tot den Minister van Oorlog. Dit verzoek behoeft niet gezegeld te zijn en behoeft ook niet gefrankeerd te worden verzonden. Indien verlofgangers door ziekte verhinderd zijn bij het onderzoek te verschijnen, dan wel wegens woonplaacsverandering niet aan het onderzoekdeel- nemen, kan de Landweerdistrictscommandant bepa len, dat door deze verlofgangers het onderzoek in de maand December wordt ondergaan. Middelharnis, den 28 September 1912. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. C. KOLFF Sr. L.B. Een 40 Jarig jubileum. 24 October zal in onze gemeente iemand een veertigjarig jubileum vieren, die sinds jaren de sympathie geniet van alle ingezetenen. 24 October 1872 koos de Ned. Hervormde gemeente den heer M. M. J. Vletter tot organist. Die keuze heeft de gemeente nooit berouwd. Wat de heer Vletter in die reeks van jaren voor de ontwikkeling van het muzikale leven op Flakkee is geweest, willen wij in een artikel op den dag vanhetjubi- bileum uiteenzetten. Wij willen ditmaal alleen de aan dacht van alle ingezetenen vragen voor den eigenlijken herdenkingsdag. (24 Oct. wordt het feest gevierd.) Op 23 October toch zullen mej. C. Vletter en de H.H. J. en M. Vletter, de kinderen van den Jubilaris, welke alle drie zoo loffelijk de voetsporen van hun genialen vader drukken, een uitvoering van Gewijde Muziek geven in de kerk te Middelharnis, tegen een entrée van f 0,50. De opbrengst van dit concert komt ten bate van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Zonder twijfel zal een talrijke schare op den 23sten October van haar groote sympathie voor den jubilaris willen ge tuigen door dit kerkconcert bij te wonen. Maandag zijn reeds circulaires verspreid, waarop voor het gewenschte aantal plaats bewijzen kan worden ingeteekend. Moge een dichtbezette kerk de uit voerenden getuigen, hoe/ieder van harte deelneemt in de jubileumvreugde van den hoogst bekwamen en geachten jubilaris MIDDELHARNIS. Zij die niet minstens de helft op hun personeele belasting hebben betaald, stellen zich dezer dagen aan ver volging bloot. Bü de eerste levering van 15 gulden per 1000 kilogram werden ongeveer 800,000 kilogram suikerpeen aan de kaai gebracht. Een groot gedeelte is al naar de verschillende fabrieken vervoerd. Onze vroegere dorpsgenoot de heerJ. Meijer, kommies der Directe belasting thans gestationeerd te Vlodrop, is als zoodanig overgeplaatst naar Goedereede. Vrijdag had J. de R. terwijl hij uit een vaartuig aan het zandlossen was het onge luk met wagen en al in de kaai te vallen, hij werd spoedig op het drooge gebracht Na het ongeval ontbrak hem de moed om dat werk weer te hervatten. Zaterdag had H. V. bij het verplaatsen van een wagen in het pakhuis het ongeluk zijn hand ernstig te bezeeren. Zaterdag had het zoontje van J. H. het ongeluk bij het spelen tegen de straat te vallen en zijn arm te breken. De vorige week werd de vrachtrijder P. P. terwijl hij met zijn voertuig te Den Bommel vertoefde, zoodanig door een voor bijrijdend voertuig tegen de straat gereden dat hij bewusteloos werd opgenomen. Door een inwoner dezer gemeente i3 Zaterdagavond een zilveren horloge, ver moedelijk aan den Langeweg verloren. De Haringvisscher H. Groen varende op een Haringlogger, te Maassluis thuis- behoorende, werd eenige dagen geleden in de Noordzee over boord geslagen, met groote moeite gelukte het aan de andere opvaren den hem nog in tijds te redden. A. Jongejan, schipper op éen te Maas sluis thuis behoorende Haringlogger, besom- de voor zijn laatste vangst 6800 gulden; hij bracht daarvoor op de wal 22 last Haring, de reis had nog geen zes weken geduurd. Jacob v/d Hoek Schipper op de visch- sloep Prinses Juliana heeft ais zoodanig ontslag genomen. Door de Heeren Slis, Reeders alhier is aan den oud schipper Jan v/d Hoek een Gouden Horloge met ketting ten geschenke gegeven. In het 3e kwartaal zijn door de schut sluizen alhier geschut ingekomen 222 met een tonnen inhoud van 16445. en uit ge gaan 234 vaartuigen met een tonnen inhoud 15561. Gisteren 1 dezer hebben de avondlessen in het teekenen aan de ambachtsschool weer een aanvang genomen. Het getal leerlingen is zoo groot, dat verschillenden niet toege laten konden worden. SOMMKLSDIJK. Aan belangstellenden wordt medegedeeld, datdenutsbibliotheek, gevestigd in het benedenlokaal van „Den Doelen" te Sommelsdijk, 7 October a. s. weer geopend wordt. Evenals vorige jaren kunnen liefhebbers van lectuur daar weer eiken maandagavond van 6 tot 7 uur boeken ter lezing bekomen. Onze dorpsgenoote Mejuffrouw Johan na v/d Doel is aangesteld tot verpleegster in het Wilhelmina gasthuis te Amsterdam. Het huis van Gebroeders le Comte, bewoond door P v/d Doel aan het Korte- weegje alhier, is onderhands verkocht aan den heer A. Mosselman van Nieuwe Tonge. Aan J. van Rikxooort en A. Storm is vergunnig verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein. Een stuk grond van Oorschot, gelegen aan de geprojecteerde straat Langeweg- Oostelfjken Achterweg is door de gebroeders le Comte, tot het bouwen van eenige huizen aangekocht. Over de maand September is hier geen enkel sterfgeval voorgekomen. Tot het ontvangen van Herhalings onderwfis hebben zich 14 jongens en 8 meisjes aangemeld. POSTKANTOOR TE SOMMELSDIJK. September 1912. Verzonden telegrammen Ontvangen Uitg. thelefoongespr. Ingekomen Totaal 81 144 172 148 545 STELLENDAM- Door den heer C. Roon alhier is onderhands zijn huis met bouw- schuur verkocht aan H. van Eesteren, die er, naar wij vernemen, een zaak in zal beginnen. Naar „De Standaard" bericht, is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de Geref. Kerk te Griipskerke (Zeeland) f 500 geschonken, uit erkentelijkheid, dat ds. J. J. Koopmans heeft bedankt voor het beroep naar Stellendam. Mej. A. F. Touw alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Nieuwe Tonge. De suikerbietencampagne is weder be gonnen. De eerste bieten zijn op de kaai aangevoerd. De heer R. Haitsma, Candidaat te Arum, heeft, naar men ons mededeelt, voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier be dankt. Toen Vrijdag jl. de vöerman A. van Dongen naar Ouddorp reed, om daar Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland af te halen, kwam Van Dongen op den dijk voor onze gemeente eerst in botsing met een boerenwagen daarna met een ijzeren hek, tengevolge waarvan de vige- lante van Van D. vrij wat schade werd toegebracht, zoodat reparatie hoog noodig was. Bovendien vloog den vrachtrijder de hooge dop van het hoofd en over den weg. Gelukkig waren de kleppers makke beestjes, zoodat het ongeval zonder persoonlijke on gelukken afliep. In deze gemeente circuleert een lijst met het doelhandteekeningen te verkrijgen van personen, die wenschen lid te worden van een op te richten tuinbouwvereeniging. Door de groote drukte, tengevolge van het veevervoer, kwam de tram, die hier's avonds te kwart vóór acht aankomt, Dins dagavond eerst te ruim half negen te Stel lendam aan. GOEDEREËDE. De handel in ajuin staat zoo goed als stil. De prijs is zeer laag n.l. 50 cent per baaltje. Ook in aardappelen gaat niets om. Naar men zegt is de prijs van de Eigenheimers f 1.50, van de bravo's f3 per H.L. Er wordt echter niet ge- of verkocht, waarschijnlijk door de ziekte, die vooral de Eigenheimers heeft aangetast. Jl. Vrijdag zijn weder door 5 sollici tanten proeflessen afgelegd In de O. L. School ter voorziening in de vacature van onderwijzer. Van de 12 sollicitanten heeft zich 1 teruggetrokken, terwijl van een 2e de sollicitatie ongeldig was als zijnde on gezegeld. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. Troost, onderwijzer te Capelle aan den IJssel is geplaatst onder No. 1 op de voor dracht ter benoeming van onderwijzer aan de school voor g. l.o. 3e klasse, No. 35 te Rotterdam. Op de Bollen van Goeree ligt p. m. 6'/i zeemijlen van het lichtschip Schouwen- bank een wrak, waarvan de mast boven water steekt. Bij de alhier gehouden verkoop van een heerenhuis aan de Noordzijde der haven van de erven der Wed. M. Breen was hoogste bieder G. van Oostenbrugge te Stellendam ad f1700. Een vijftal balken, ter lengte van p.m. 40 voet, bij den Burgemeester-strandvonder der gemeente Ouddorp aangebracht, hebben bij verkoop f67,50 opgebracht. Vergezeld van den heer Mr. Bruins hoofdambtenaar ter Provinciale Griffie, werd jl. Vrijdagnamiddag 2,10 uur aan deze gemeente een ambtelijk bezoek gebracht door den HoogEdelG. heer E. C. Baron Sweerts de Landas Wijborgh, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Op de jl. Donderdag te Zierikzee ge houden najaarstentoonstelling van zaaigra nen is de landbouwer Jb. Lodder Czn, alhier bekroond geworden voor zijne zending Wilhelminatarwe. Met ingang van I November a.a. is be noemd tot kommies bij 's Rijks Belasting ter standplaats alhier de heer Joh. Meijer Pzn Aan deze gemeente is over 1912 ex art. 53 der L. O. Wet eene buitengewone subsidie ad. f2400 toegekend. Bij den verkoop van eenige perceelen grond ten verzoeke van de erven van mevr. de wed. M. Breen waren hoogste bieders voor een perceel tuingrond J. Tanis Jzn. ad. f 700, een perceel boschhakhout J. Ha- meeteman Czn. te Ouddorp ad. f 150, een dito perceel J. Tanis Jzn. ad. f500, een dito perceel J. Westhoeve te Ouddorp ad. f 1390, J/2 aandeel van den Jonkers- of Koedijk T. Hameeteman Czn. te Ouddorp ad. f360, een perceel tuingrond J. Grinwis te Ouddorp ad. f30, en voor een dito C. Rameijs alhier ad- f90. OUDDORP- De zeevisscher A. Sperling alhier had het ongeluk met visschen dat zijn Kor door een wrak werd vernield voor waar een schadelijke week. Bij de Cichorijfabriek de vooruitgang waren reeds 2 maal pogingen gedaan tot het slaan van een Nortompomp om goed duinwater te bekomen doch zonder resultaat voor de derde maal is het gelulft op 26 Meter diepte helder water te krijgen. Maandag had het zoontje van J. de Haas het ongeluk in de haven te vallen doch werd gelukkig gered. Met de mosselhaudel gaat het iets leven diger, verleden week werden 2 scheepsla dingen naar Belgie verzonden tegen f 1,50 per ton. IVIEUWE TONGE- De sollicitanten voor Hoofd der openbare lagere School alhier, zijn uitgenoodigd om op Donderdag 3 Oc tober a.s. des n.tn. ten U/2 ure een proefles te geven. Mej. A. Touw van Stellendam is tijde lijk benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school alhier. Door de gemeente-politie, is tegen H. N. alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der algemeene politieverorde ning. Aan het hulptelegraaf- en telefoonkan toor zjjn gedurende de maand September behandeld 103 telegrammen, 255 telephoon- gesprekken en 12 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 370 berichten. Het vorige jaar werden in dezelfde maand 697 berichten behandeld. J.l. Zaterdag is met de stoommotor van den Heer A. de Haas v. Dorsser de ketel van de Gasfabriek alhier met water volgemalen. OUDE TONGE- Van af heden zal door on zen dorpsgenoot E. de Winter een geregelde bodendienst worden ingesteld van hier op Middelharnis en Sommelsdijk, zeker zal door velen dit op prijs worden gesteld, en druk gebruikt worden gemaakt van deze gelegen heid. Vorige week viel de huisvrouw van Osseweyer van den zolder en bezeerde zich zoo erg dat geneeskundige hulp noodig was. Door schipper A. den Ouden alhier zjjn de eerste peën geladen om bij goed weer naar Oudenbosch te worden vervoerd. Naar men ons mededeelt, zal de gas fabriek met November a.s. in werkingtreden. OOLTGENSPLAAT- Alhier is weder opge richt de muziekvereeniging „Uitspanning door Inspanning" aanvankelijk met 15 werkende leden, die tot hunnen Directeur benoemden den heer Joh. Boi. Deze maakt met de volgende heeren het Bestuur der vereeniging uit; P.Verkerk,voorzitter,Jac. Ras, secretaris, G. van Nimwegen, penning meester en B. Noordijk. Maandag, 30 Sept. j.l., vierde de heer Mr. A. J. C. van Weel zijn 40-jarig jubileum als president-Kerkvoogd, der Ned. Herv. kerk alhier bij welke gelegenheid hem door H.H. kerkvoogden, notabelen, leden van den kerkeraad en van het kiescollege als blijk van waardeering en hoogachting werd aan geboden 5 photographiën in lijst van het uit- en inwendige van het kerkgebouw. De Jubilaris verblijdde de kerk met eene gift van f 500. DEN BOMMEL- De heer A. P. W. Kraan heeft de benoeming tot lid der plaatselijke Commissie van toezicht op het L. O. aan genomen. -i li I

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5