11 Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het beursje. I2de Jaargang. Woensdag 2 October 1912. No. 46 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid vau de Tweede Kanier Stateu-Generaal, VGBWGNKIAGË. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Prijs der Advertentiën: van 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrsspendenteri en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Kiezersstatistiek. Dezer dagen is van wege het Centraal Bureau voor de Statistiek de kiezers statistiek over 1912 verschenen. De tabellen in dit werkje vermeld, leveren uitnemend materiaal op ten be- tooge van de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht en om duidelijk te maken, dat de practijk leert, hoe het bestaande kiesrecht een mammonistisch karakter draagt. Op 1 Jan. '1912 bedroeg het aantal mannen van 25 jaar of ouder 1392112. Daarvan waren er 891279 kiezers voor I de Tweede Kamer, of 64,02 Dat wil zeggen, dat van elke honderd mannen van 25 jaar of ouder, er 36 van het kiesrecht verstoken zijn. Als webeden- ken, dat alle vrouwen bovendien het kiesrecht missen, zien we, dat ons kies stelsel er op neer komt, dat slechts het zevende deel, der geheele bevolking over de samenstelling dervolksveitegenwoor- diging beslist. Het grootst aantal kiezers vindt men in gemeenten met 5000 inwoners en minder. Dit is verklaarbaar. De wet-van Houten stelt immers op het platteland lager eischen wat huurwaarde, loon en belasting aangaat om kiezer te worden dan in de groote steden. aantal kiezers en procent der mannen. gemeenten met 5.000 inw. en minder 67,2 met 5.001 15.000 66,12 met 15.001 20.000 64,23 met 20.001 —100.000 59,95 met 100.000 en meer 60,20 Voor de Provinciale staten is het per centage in alle rubrieken iets minder, voor de gemeenteraden, is het voor de eer ste vier groepen ongeveer 6% en voor de laatste 2% lager. Hoe weinig uitwerking in de practijk de bepaling heeft, dat men het kiesrecht als examenkiezer kan verwerven, blijkiuit tabel IV en V. Het totale aantal examen kiezers bedroeg op 1 Jan 1912 slechts FEUILZ.JETON. TOONEELSPEL IN EEN BEDRIJF NAAR A. DB MUSSET, door B. 9.) Mevrouw de Léry 't*Is ondertuaschen de zuivere waarheid. Chavigny. Als ik het geloofde, zoudfc u me wel slecht over de mannen doen denken. Mevrouw de Léry Ik zou het u heel gemakkelijk doen gelooven. Ik beu zoo trotach dat ik geen meester duld. Chavigny. En geen dienaar ook. Mevrouw de Léry. Bah! dienaars of meesters, u zijt allen tyrannen. Chavigny (opstaande.) 't Is maar al te waar, ik geef u toe dat ik dien aangaande het gedrag der mannen altijd heb verfoeid. Ik weet niet van waar bij hen die manier komt zich te doen ontzien, die slechts dient om ze gehaat te maken. Mevrouw de Léry. Is dat oprecht uw meening Chavigny. Heel oprecht; ik begrijp niet hoe iemand zich kan verbeelden, dat hij omdat hij van avond aangenaam geworden is, het recht heeft er morgen misbruik 4109, dat is 0,46 °/0 van allle kiezers. Het aantal spaarbankkiezers is iets hoo- ger nl. 0,88% van 't geheel. Bij de laat ste rubriek is steeds de groote stijging opmerkelijk in een verkiezingsjaar. Zoo steeg het percentage van 1904 op 1905 van 0,57 tot 0,96, van 1908 op 1909 van 0,96 op 1,02. Van af 1909 gaat het naar omlaag, 0,95; 0,88; 0,88. Het volgend jaar zullen we weer een aanmerkelijke stijging zien, dank zij het groote aantal „zoogenaamde" spaarbank- Kiezers, die de Roomsch-katholieken in verkiezingsjaren gewoon zijn te kweeken. Alleen reeds door deze immoreele ver- kiezingskweek is het bekende kiesstelsel veroordeeld. Het aantal kiezers door eigen aangifte vertoont ook een betrekkelijk laag cijfer nl. 5.36 De overgroote meerderheid der kiezers zijn belastingkiezers nl. 821824 van de 891279, dat is 92,21 van het totaal. Ons huidig kiesstelsel blijkt in de practijk niets anders te zijn dan een belasting kiesstelsel. Voegen we bij de belastingkiezers de huur-, loon-, pensioen-, en spaarkiezers, dan duidt het percentage van 99,54% wel zeer afdoende het mammonistisch karakter van ons kiesstelsel aan Het drankgebruik in Limburg. Met vreugde moet zeker begroet wor den, dat in het Zuiden des lands door de Katholieken .de 'strijd tegen het al coholisme, dat daar in den vorm van bieralcoholisme zoo groote afmetingen heeft aangenomen, wordt aangebonden. Op het congres, dat voor eenige weken in Roermond werd gehouden, werd in verschillende redevoeringen met schrik wekkende cijfers aangetoond, hoe in Bra bant en Limburg het drankgebruik veel grooter is dan in het overige deel des lands. Een adres, dat thans door het Limburgsche Kruisverbond en den Lim burgsehen Mariabond aan de Tweede Kamer is gezonden, schetst den treuri- gen toestand in Brabant en Limburg door enkele alleszeggende cijfers. Terwijl het aantal verloven voor alco- van te maken. Mevrouw de Léry. Dat is toch het eerste hoofdstuk van de wereld geschiedenis. Chavigny. Ja, en als de mannen daarin gezond verstand toonden, zouden de vrouwen niet zoo voorzichtig zijn. Mevrouw de Léry. 't Is mogelijkde liefdesbetrekkingen van thans zijn huwelijken en wanneer er sprake van trouwen is. is het de moeite waard er over te denken. Chavigny. U heeft duizend maal gelijken vertel me eens waarom is het aldus, waarom zooveel komedie en zoo weinig oprechtheid Een lieve vrouw, als ze wil zou die niet altijd een degelijk man weten te onder kennen er zijn niets dan gekken in de wereld. Mevrouw de Léry. Dat is een quaestie in zulk een geval. Chavigny. Maar ik onderstel, bij geval, er is een man, die in dat opzicht niet van de meening der gekken is en ik onderstel, dat zich een gelegenheid voordoet, waarbij men oprecht kan zijn zonder gevaren, zonder bijgedachte, zonder vrees voor onbescheidenheden. (hij neemt haar hand) Ik onderstel dat iemand tot een vrouw zegt: Wij zijn alleen, u is jong en mooi, en ik schat uw geest en uw hart zoo hoog als ze verdienen geschat te worden. Duizend hinderpalen scheiden ons, duizen derlei verdrietelijkheden wachten ons als wij trach ten elkaar morgen terug te zien. Uw fierheid duldt geen juk en uw voorzichtigheid wil geen bandu heeft noch het een noch het ander te duchten. Van u wordt geen betuiging, geen verbintenis noch op offering gevraagd, niets dan een glimlach van uw rozen lippen en een blik uit uw mooie oogen. Lach terwijl die deur gesloten isuw vrijheid is aan den holhoudende dranken in Gelderland 1717 bedraagt, stijgt het in het ongeveer even groote Noord-Brabant tot 4144. De kroon echter spant Limburg. In Utrecht en Groningen, twee provinciën van de groot te van Limburg, zijn 479 en 569 ver loven. In Limburg echter zijn er 5480. Terwijl in Noord-Holland 1 bierhuisvoor- komt op 400 inwoners, heett Brabant er een op 150 ingezetenen en Limburg zelfs 1 op elke 60 Dat deze cijfers juist voorkomen in de sinds eeuwen overwegend Katholieke provinciën, zal de clericale partij hope lijk ietwat voorzichtiger maken in haar aanmatigend oordeel over veel gesmade „paganisten". De Limburgsche Vereeni- gingen verzoeken de regeering, dat af doende maatregelen tot beperking van het biergebruik genomen zullen worden. Waar het drankkapitaal, zooals op het Roermondsche congres werd medege deeld, zulk een enormen invloed heeft in gemeenteraden en tallooze corpora- tie's, is het dubbel wenscbelijk, dat de drankbestrijders krachtiger, steun van de regeering verkrijgen, dat zal er toe medewerken om het donkere Zuiden, eerlang dien leelijken naam te doen verliezen. 't Kan niet op. Onze rijksfinanciën staan er gunstig voor, dat zal niemand kunnen ontken nen. Feitelijk hebben de laatste öjaren een saldo van 21 millioen opgeleverd Het Kabinet-Heemskerk heeft de kunst verstaan dat geheele buitengewoon groote saldo aan uitgaven voor den gewonen dienst te doen verdwijnen. Het schijnt in ons land precies te gaan als in Indié. Ook daar staan de financiën er buiten gewoon gunstig voor. Er is een zeer groot overschot op den gewonen dienst. En wat blijkt uit de heele Indische be grooting? Dit niet tegen te spreken feit, dat de ambtenaren, die invloed op de samenstelling der begrooting in Indië uitoefenen, blijkbaar meenen 't Gaat in Indie goed, laat ons zorgen ruim ons deel te krijgen. De Indische begrooting wemelt van tractementsver- drempelu zult haar terug vinden bij het verlaten dezer kamerwat u wordt aangeboden is niet het genot zonder liefde 't is liefde zonder smart of bitterheid; 'tis de opwelling nu wij er van spreken, niet de blinde opwelling der zinnen, maar die van het hart, die op een oogenblik ontstaat en waaraan de herinnering blijvend is. Mevrouw de Léry. U spreekt me van komedie maar het komt me voor, dat u bij gelegenheid ze aller gevaarlijkst zoudt spelen. Ik heb neiging aan een opwelling toe te geven, alvorens op uw lange rede te antwoorden. Het lijkt me wel het juiste oogenblik omdat u Aoo'n geval verdedigt. Heeft n daar een spel kaarten Chavigny. Ja, op die tafel; wat wilt u er mee doen? Mevrouw de Léry Geef ze mij, ik heb een opwelling en u is verplicht te gehoorzamen als u niet u zelf wilt tegenspreken, (ze neemt een kaart uit het spel) Komaan meneer, spreek op, rood of zwart. Chavigny. Wilt u me zeggen wat de inzet is. Mevrouw de Léry. De inzet, dat zult u straks hooreu. Chavigny. Goed. Ik zeg rood. Mevrouw de Léry 't Is schoppenboer; u heeft verloren. Geef mij debeurs. Chavigny. Met alle plezier, maar ik houd de roode, en ofschoon haar kleur me beeft doen verliezen, zal ik het ze nooit verwijten want ik weet evengoed als u welke hand zij gemaakt heeft. Mevrouw de Léry. Is ze klein of groot, die hand Chavigny. Ze is bekoorlijk en zacht als satijn. hoogingen, soms bij honderd gulden per maand te gelijk. Dat is anders dan een duurtetoeslag van een heele tien gulden, zooals de Eerste Kamer die verleden jaar verwierp. Over de huishouding aan onze departe menten wordt sinds jaren geklaagd. Erzijn veel te veel ambtenaren en het gevolg is, dat er buitengewoon geluierd wordt. Be kend is bijv, de historie van een referen daris, die geregeld tegen drie uur 's middags op zijn departement een kijkje kwam nemen! Ten slotte is een staats commissie ingesteld tot onderzoek naai den toestand aan de departementen. En wat is thans het resultaat? Wordt door den minister partij getrokken van de wenken in haar rapport? Wordt naar bezuiniging getreefd? Jawel, op ongeveer alle begrootingen worden hoogere salaris sen (het meest voor hooge ambtenaren met hooge salarissen) uitgetrokken en van bezuiniging is geen spoor te vinden, 't Kan blijkbaar niet op. Wil de regeering soms als in België de ambtenaren gunstig stemmen met net oog op 1913? Wij gunnen ieder het zijne en zoo kun nen wij er inkomen, dat, waar de levens omstandigheden tot meer uitgaven no pen, de positie der gezanten verbeterd wordt. Maar wat te denken van deze) bedra gen: gezanten in: salaris: voorgesteld: Amerika f 20.000 f 31.000 Duitschland 30.500 37.000 België 20.000 25.000 Turkije 16.000 19.000 Frankrijk 28.000 37.000 Engeland 32 000 38.500 Italië 16.000 21.000 Japan 12.000 25.000 Portugal 8.000 15.000 Rusland 30.000 35.000 Zwitserland 8.000 13.000 Maakt tezamen een dikke f80.000 voor 11 personen. En nu staat één ding voor ons vast. Zoolang op grond van den toestand der financiën aan honderden nuttige min dere ambtenaren in 's lands dienst een broodnoodige salarisverbetering wordt onthouden, zoolang bijv. aan duizenden Mevrouw de Léry. Staat, u die toe een kleine daad uit Jalouzie te doen (ze werpt de blauwe beurs in het vuur.) Chavigny. Ernestine, ik aanbid je Mevrouw de Léry (kijkt naar de brandende beurs. Nadert Chavigny en zegt met gevoel) U heeft dus mevrouw de Blainville niet meer lief Chavigny. Maar bij God 1 ik heb haar nooit liefgehad. Mevrouw de Lery. Ik ook volstrekt niet, meneer de Chavigny, Chavigny. Maar wie heeft u kunnen wijsmaken, dat ik aan die vrouw dacht! 't Is aan haar dat ik een oogenblik van geluk zou vragen zij is 't niet die het me geven zou Mevrouw de Léry. En ik ook niet., meneer de Chavigny. U heeft me een kleine opoffering gedaan, dat is heel vriendelijk van u; maar ik wil u niet misleiden de roode beurs is niet mijn werk. Chavigny. Is 't mogelijk Wie heeft ze dan gemaakt Mevrouw de Léry. Een hand veel mooier dan de mijne. Wees zoo vriendelijk een minuut na te denken en mij dat. raad sel op mijn beurt op te lossen. U heeft me in duidelijke taal een heele (lieve verklaring gedaan U is voor me op de knieën gevallen en hier is zelfs geen kleed ik heb u om de blauwe beurs gevraagd, en u heeft me die laten verbranden. Wie ben ik, zeg 't me om dit alles te verdienen Vindt u me zoo buitengewoon Ik ben niet leelyk, 't is waarik ben jong, heb bepaald kleine voetjes Maar eigenlijk komt dat niet zoo zeldzaam voor. Wanneer we elkaar hebben getoond dat ik eene coquette ben [en u een lichtmis zijt, alleen omdat

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1