Binnenland. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Verkoopingen. 7 jeft zjj reeds |erwyl ik in re bestuura- heb ik door iet kongres :ago slechts iakt om ala onze hoofd- j>ben gedaan, jrtyen gold, leschouweu, bestaande md, die het nde richtin- m dezelfde s haar best nde streken Folette van de Grond- gesteld, dat in die wet daartoe de en in ieder i alle Staten I at tien Sta- ellen en dat derheid der amen in 't e aannemen at, dat den Iet kiesrecht jker maken, Parlement het waar- Iule Bill te emaakt zal genwoordi- lechts ééne et wetsont- :iezers voor zullen zijn it. De heer stelt voor, plaatselijk ;ullen zijn, beteekent Iren en de Snowden's s, dat het ;gen, of het an wil zien, heD, die de Ir mannen it de brand- Dubün, die deeld, haar oorstelling iet publiek oordeelden evangenen dat haar |le voedsel, evoed,ten- éën heeft imenkomst len van N. I oprichting lie voor ge- ijt idee was l, verleden ichappelijk lerken van hting van jet Britsche jjvoorgrond Bhe samen- bchillende ten aange- |nen in het Ivoor heel ssbaarheid in, indivi- ;hten van .ndverhui- behoud iring. Om- ét slechts ngeraden. I wil men an allerlei ouwenbe- oo ral Miss Idie reeds >arlement iestuur is n October IChapman jsche Ver- igenwoor- Itot staBd ;\[tsvereenl- en in elk ;ort Eliza- lloemfon- i Aug. het Igres der evaardig- den Gür- besluiten worden door het gezamenlijk en vereenigd werken van mannen en vrouwen in 't bezit van gelijke en onverkorte politieke rechten, verklaren wij ons in beginsel voor Vrouwen kiesrecht. Wij beschouwen den strijd voor het vrouwenkiesrecht als beweging van allerlei ellende, ziekte en onzedelijkheid en het gevoel van broederschap onder de men- schen ten zeerste bevordert." Italië Bij gelegenheid van het socialistisch con gres, waar de partij zich heeft gesplist, waren ook de afgevaardigden der vrouwen bijeen gekomen. Zy hebben daar te Reggio een hechte, vaste organisatie gesticht. Haar blad La Difesa dette Lavoratrici heeft reeds 11.000 lezeressen en kan zelfstandig bestaan, gere digeerd door de bekwame hand van Anna Kuliscioff, Weliswaar waren op die vrouwen- samenkomst slechts 16 afgevaardigden aan wezig, maar het partijbestuur heeft besloten haar propaganda te steunen op alle manieren, ook door een subsidie uit de partijkas. Denemarken. De strijdsters voor het vrouwenkiesrecht weten van elke gelegenheid tot propaganda goed gebruik te maken. In het sanatorium te Skodsborg waren er verscheidene uit al de Noordsche landen gelogeerd, en daar improviseerden zij met de ongeveer 300 personen, die de logeergasten en het perso neel van het Badhuis uitmaakten, een geest driftige kiesrechtvergadering. Ér waren spreeksters uit Denemarken, Zweden, Fin land en Noorwegen, en als voorzitster fun geerde mej. Signe Bergman uit Stockholm, de 2e secretaris van den Wereldbond v. Vrouwenkiesrecht. Het enthousiasme steeg ten top, toen een Zweedsche aktrice haar gedichten voordroeg en het zangkoor van het sanatorium de volksliederen der vier Noordsche landen ten gehoore bracht. Zweden. Op de jaarlijksehe bijeenkomst van het Landsting, den tweeden of derden Maandag van September, heeft de verkiezing voor de Eerste Kamer plaats, die ditmaal */7 van dit lichaam vernieuwen moet. Men zal zich herinneren, dat op 18 Mei, toen de Tweede Kamer het wetsontwerp voor vrouwenkies recht met bijna 2/s meerderheid had aange nomen, de Eerste net verwierp met 86 tegen &8 stemmen. Nu zal het blijken, of de invloed van het bijna algemeen vrouwen kiesrecht voor de gemeenteraden, die in Zweden het Landsting kiezen, reeds zoo machtig is in dit lichaam, dat er vele voor standers van het stemrecht der vrouw in de Eerste Kamer komen. De conservatieve partij heeft er zich sedert verleden jaar zoo beslist mogelijk tegen verklaard. Zij handelt daarin juist andersom als haar zusterpartij in Noorwegen, welke by monde van den Minister van Justitie Stang verklaart in het kiesrecht der vrouw een vooruitgang te zien uit een oogpunt van beschaving zoowel als van politiek en het te willen uitbreiden door het algemeen te maken. Zwitserland. In Graubunderland hebben de vrouwen van Chur, Davos, Samaden, Thusis en Zuoz in een adres met meer dan 2000 handtee- keningen aan den Kerkeraad verzocht haar het stemrecht te geven. Deze toont zich daartoe niet ongenegen en stelt nu aan de Gereformeerde geestelijken voor het op een der volgende wijzen in te voeren: a. Het kerkelijk vrouwenkiesrecht zou voor het gansche evangelische deel van het kanton ingevoerd kunnen worden. b. Het kerkelijk vrouwenkiesrecht zou voor de geheele evangelische landskerk aan die vrouwelijke gemeenteleden kunnen ver leend worden, die er uitdrukkelijk om vragen. o. Men zou elke kerkgemeente vrij kun nen laten om voor zich het kerkelijk stem recht aan de vrouwen toe te kennen. d. Er zou kunnen bepaald worden, dat aan de vrouwen eener gemeente het kerke lijk stemrecht gegeven moet worden, ingeval de meerderheid der daartoe in aanmerking komende vrouwen het by onderteekend adro3 verzoekt. Verder herinnert de Kerkeraad den pre dikanten, dat een meerderheid onder hen zich ten minste in beginsel vóór de toelating van vrouwen tot het predikambt heeft uit gesproken, en wijst er op, dat ofschoon het aantal onderteekenaarsters van het adres gering is, toch de mannen haar het stem recht niet onthouden moeten, indien zij er waarde aan hechten. gate trap vooruit- bereikt Bij zijn familie te Oudenbosch is telegra fisch bericht ontvangen uit Ohimmet, bij Luik, dat schipper Jac. de Baar aldaar Zaterdagmorgen dood op den weg was gevon den met een groote wonde aan het hoofd. De Baar lag met zijn schip te Ohimmet en was Vrijdagavond met 100 francs van boord gegaan. Toen men zijn lijk vond, zat er niet meer dan 16 francs in zijn zak. In den laatsten ty'd werden er zoo nu en dan boeken vermist uit de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Gisteren is als vermoedelijke dader van deze boekendief stallen aangehouden een Amsterdamsche onderwijzer zonder betrekking, die tijdelijk in Den Haag vertoefde. De aangehoudene moet bekend hebben meermalen boeken, welke hij daartoe onder zijn jas had verstopt uit de bibliotheek te hebben meegenomen, na eerst] in de leeszaal te hebben zitten lezen. De man is naar het huis van bewaring overgebracht. Een Duitsche vluchteling aangehouden. Maandagmiddag heeft Jde politie in Den Haag op aanwijzing van eenDuitschen kaste lein aldaar een belangrijke aanhouding ge daan. 't Is haar namely k mogen gelukken de hand te leggen op den 43-jarigen kantoorloo- per van een bank te Dusseldorp, Heinrich Geb, die zich in Mei j.l. uit de voeten maakte met niet minder dan tweehonderdduizend mark. Er werd voor zyn aanhouding een belangrijke premie uitgeloofd, en na eenigen ty'd werd de kantoorlooper te Konstan- tinopel aangehouden. De Turksche regeering leverde hem aan Duitschland uit, en de man werd in afwachting van de behandeling van zyn zaak in de gevangenis te Dusseldorp opgesloten. Uit deze gevangenis wist hij eergisteren te ontvluchten. Hy had voorge wend pijn in den mond te hebben en wist uit het vertrek van den gevangenisarts te ontvluchten. Hij trok over de grenzen en kwam gisteren, blijkbaar op doortocht naar Belgié of Frankrijk, in Den Haag, in gezel schap van een te Essen woonachtigen neef, een 21-jarigen reiziger. Het tweetal bezocht Maandagnamiddag een Duitsch bierhuis in het Centrum der stad. De bierhuishouder herkende zijn land genoot terstonder bestond tusschen hen een oude veete. De beide Duitschers vroegen in het bierhuis naar reisgelegenheid naar Parijs. De kastelein verwees hen daarvoor naar een reisbureau van een der spoorweg maatschappijen. Toen daarop Heinrich en zijn neef in een auto daarheen gingen, waar schuwde de kastelein een agent van politie, en wees hem den voortvluchtige aan. De poli- tie-agent hield de auto daarop aan. Heinrich trachtte nog te ontsnappen, doch hy viel aanstonds in handen van een anderen politie dienaar. De ontsnapte gevangene,diegekleed was in een splinternieuw pak (hij was in gevangeniskleeren ontvlucht), werd met zyn neef naar een der politiecommissariaten geleid en vervolgens werden beiden naar het hoofd-commissariaat overgebracht. Daar be kende Heinrich de voortvluchtige bankiers- looper zijn. Ook sprak hij volstrekt niet tegen zich aan den diefstal van de 200.000 mark te hebben schuldig gemaakt. Nadat er gerechtelijke foto's van hem wa ren gemaakt, is Heinrich Geb voorloopig als vreemdeling zonder middelen van bestaan in het huis van bewaring opgesloten. In zijn bezit werden o. a- gevonden een gouden horloge en eenig geld. Zyn neef is op vrije voeten gesteld. In den afgeloopen nacht is te Edam het pakhuis van den heer H. Medik afgebrand. Het perceel was verzekerd. Gisteravond is te Gennep (Limb.) afge brand het woonhuis van den timmerman K. van Dyk, Een wanhoopsdaad. In perceel Ten Katestraati te Amsterdam woont sinds eenige jaren de kruidenier L., een man van even dertig jaar, die in plaats van zyn zaken te behartigen, steeds een groot gedeelte van den dag in de kroeg doorbracht. Zijn echtgenoote, eene flinke, oppassende vrouw, was van den morgen tot den avond in de zaak bezig, doch hoe wel zij over de winkelnering niet te klagen had, ging de financieele toestand, doordien de man geen orde op zijn zaken wist te stellen, voortdurend achteruit. Het spreekt van zelf, dat de vrouw dit niet kalm kon aanzien en haar man herhaaldelijk zyn slecht gedrag verweethet gevolg waren heftige scènes, waarbij de man zich niet ontzag, somsin tegenwoordigheid van klan ten, zijn echtgenoote te slaan en te trappen. Vrijdag jl. was hij des nachts om vier uur pas thuis gekomen, natuurlijk weer in be schonken toestand. Zaterdag heer3chtte den geheelen dag een gespannen verhouding en de buren hoorden herhaaldelijk gekijf. Tegen een uur of vyf kwam de vrouw plotseling bij een der buren instuiven, roep- pend: „Help mu, help mij, ik heb vergift ingenomen." In haar wanhoop en om den man eens te doen schrikken had ze lysol gedronken, doch nauwelyks was de wan hoopsdaad geschied of het berouwde haar. De buren hebben alles iD het werk gesteld om de vrouw te helpen. Zy zijn terstond naar verschillende doktoren gesneld en von den dan ook een medicus bereid mede te gaan. Onmiddellijk vervoer naar het Wil- helminagasthuis werd noodig geacht. Ook in het ziekenhuis werd alles gedaan om de vrouw te redden, doch het was te laat. Kort na de aankomst aldaar overleed ze. De verontwaardiging in de buurt, waar de 29-jarige vrouw woonde, was vooral Zater dagavond groot. Uren lang schoolden drommen menschen voor het buis te zamen en als de man ztch in hun midden had vertoond, wie weet wat er dan gebeurd zou zyn. De ongelukkige vrouw, van wie alle be woners der Ten Katestraat met de grootste waardeering spreken, laat een tweejarig meisje na. Buren hebben het kind onmid dellijk na de vreeselyke gebeurtenis liefde rijk opgenomen en zullen het voorloopig blijven verzorgen. Poging lot vergiftiging. Omtrent de poging tot vergiftiging op haar echtgenoot op Lombok onder Assen, waarvan Antje Ph., huisvrouw van B. A. verdacht wordt lezen wy nog het volgende in de „Asser Ct." van Zaterdagavond. De verstandhouding tusschen man en vrouw laat nogal wat te wenschen over. Antje Ph. zou al eens tegen Roelof gezegd hebben, dat zy „ten eeuwige dage niet bij hem blijven wou." Kortweg zij wou van haar echtgenoot af. A. zelf deelde o.a. mede, dat zij 'top 't huisje gemunt had. Bij een notaris hier ter stede is nl. opgemaakt, dat degene die 't langst leeft van 't echtpaar in het bezit van het huisje, waarin zij hun in trek hebben, zou komen. Dinsdag nu zou de vrouw van een stuk spiegelglas, hetgeen in beslag genomen is, kwik gekrabt hebben. Dit werd in de soep gedaan en den man voorgezet. Toen al voQd deze de soep allesbehalve lekker en vroeg zyn vrouw o.a. wat er toch in lag. „Och, dat zal zeker stof zyn," had zy geantwoord. Op 'tland werkende dien mid dag, had de man zich niet erg wel gevoeld, maar den volgenden dag werd weer van de soep gegeten en toen A. nog steeds dat „vuile goedje" daarin von.d, heeft hy de soep mee naar 'tland genomen en heeft ze een buur man laten zien, met de vraagzou dat ook kruit kunnen zijn." „Wel neen," was't ant woord, «kruit is blauw, maar 't kan wel kwik zyn, ik zou er eens mee naar den dokter gaan." Toen A. zijn voornemen te kennen gaf met de soep naar den dokter te gaan, moet de vrouw nog getracht hebben hem de soep afhandig te maken, hetgeen niet gelukt is. A. ging naar dr. Groenewegen met de soep, en deelde dezen de toedracht der zaak mee, waarop A. aangeraden werd zich tot den officier van justitie te wenden. Het geval kwam in onderzoek met het bekende ge volg. A. schijnt er intusschen goed te zijn af gekomen, hedenmiddag toch was hij in 't rechtsgebouw aanwezig, wel niet als anders nog (de medicijnen had hij in den zak), maar 'tzou wel weer in orde komen. Werkstaking. Onder het personeel van de Fransche bazar teGroningen is een staking uitgebroken. Zaterdagavond werden zeven personen ont slagen, wat tengevolge had, dat Maandagmor gen elf anderen niet aan 't werk gingen. De directie onderhandelt thans met nieuw personeel. MIDDELHARNIS. GeborenArendje, d. v. Johannis Auperlé en Maria van Antwerpen; Jannetje d. v. Klaas Schil- peroord en Maatje van Dongen; Marinusz.v.Gerrit Bom en Pietertje van der Slik. OverledenMaria Looij 75 j. eerst weduwe van Jan Blok en laatst weduwe van Jacobus de Gast. OUDE TONGE, 20 Sept. 1912. Tarwe f 10,50 f 10,70 per 100 kilo. Essex 10,50 11,26 Haver 8.— 10,25 Karweizaad D 0,— 0,per 60 kilo. Erwten 0,— 0,— per mud. Kroon Eiwten 0,0, KapcijnErwten 0,— 0,— Rogge 0,w 0,— Eig. aard. 1,00 1,75 Bont Aard. 2,00 2,10 Poters 0,90 1, Ajuin 1—, 1,20 per GO kilo. Koepeeën 0,70 0,70 Boter 0,Eieren f 0, Amsterdam, 24 Sept. 1912. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Tel. 7833, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 2,— h f 2,20 Zeeuwsche Blauwen 2,40 2,&0 Spuische Eigenheimers 1,60 1,80 Flakkeesche 1,60 1,80 Geldersche Blauwen 1,80 1,90 Friesche Borgers 1,60 1,80 Friesche Blauwen 2,30 2,40 Eigenheimer Pooters 1,30 1,40 Blauwe Pooters 1,30 1,40 Bonte Pooters 1,30 1,40 Andyker Blauwen 1,80 1,90 Muizen O,— 0,- Kleine 0 - 0,- Beverwijker zand 3,50 4,— Bravo's 0,- 0,- Westlandsche ronde Schoolmeesters Hillegommer zand Friesche Muizen Nog een enkel partytje zieke bonten en Eigenheimers liggen aan de markt, worden gelost voor f0,70 tot f 1,25, aanvoer minder verwacht, betere prijzen. 0, 2,— n 3,— 0,- 0,- Beursnoteering van Sommelsdyk. SOMMELSDIJK, 25 Sept. 1912. Essex Tarwe f 11,tot f 11,50 per 100 Kilo. Wilhelmina van f 10,tot f 10,60. Haver f 6,— tot f 7,50. Kroon erwten f 12,50 tot f 14,per Hectol. kleine i 11,tot f 11,75 Aardappelen f 1,40 tot f 1,60 per H.L. Poters f 0,75 k f 0,— Ajuin groote en kleine bruine f 0,80 per 60 Kilo.1 witte f 0,60 I Koepeen f 0,50 per 60 Kilo. Er was in alle artikelen volgens noteeringzeer weinig of geen handel. ROTTERDAM, 24 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd: 41 paarden, veulens, ezels, 1611 magere en 785 vette runderen, 146 vette, 169 nuch tere en 670 graskalveren, 20 schapen of lammeren, varkens, 219 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 tot 42 a 43 c., stieren 32 tot 35 c., vette kalveren 50 tot 57V2 c., exportkalveren tot c„ alles per half kilo. Melkkoeien f 140 a f 340, kalfkoeien f 160 f340, 6tieren f 110 f 320, pinken f 80 a f 120, graskal veren f 30 a f 90, vaarzen f 120 a f 190, alles mager vee biggen t 11,k f 17, slachtpaarden f 80,— a f 120, werkpaarden f 100 a f 230, hitten f 70, a f 150,—. Kuch tere kalveren: fok- f 16,f 24,slacht- f 11,— a f 14,50. Biggen f 1,50 a f 1,80 per week. Heden was er ruime aanvoer van vette runderen in 't bizonder in de afwijkende qualiteit. Voor supe rieure spoelingkoeien en dito ossen bleven de prijzen zich handhaven, en werden zelfs nog boven de hoogste noteering verkochtmindere soorten werden tot lagere prijzen verhandeld. Er was voor alles voldoende vraag, door mimen aanvoer waren de inferieure soorten minder vlottend op te ruimen. Stieren waren voor den tijd van het jaar flink vertegenwoordigd, handel goed, er werd voor expoTt behoorlijk gekocht. Vette kalveren met goed vraag doch niet zoo ruim aangevoerd. Alles was betrekkelijk spoedig verkocht, doch uitsluitend wegens minder aanvoer. Mager vee ruim ter markt. Melk- en kalfkoeien voor het buitenland weinig gevraagd. Voor het binnenland werd tamelijk goed verhandeld. Ossen goed te plaatsen, vooral jonge. Voor jong vee was er belangstelling. Graskalveren weder ruim ter markt, doch door minder vraag ook voor het buitenland tot lagere prijzen moeilijk te verkoopen. Nuchtere kalveren aanvoer beperkt. Er was behoor lijk vraag, doch de omzet was eenigszins sleepend, meer een gevolg van de hooge inkoopsprijzen. In paarden ging weinig om. De handel in biggen was beter. ROTTERDAM 23 Sept. 1912. Tarwe nieuwe minder ruim ter markt, in de prima qualiteit prijshoudend, overigens langzaam onveran derd verkocht. Essex per 100 KG. van f 11,26 tot f 11,76. Wilhelmina van f 10,75 tot 11, terwijl uitgezochte partijtjes in zaai iets meer op brachten. Goede f 9,26 f 9,76. Afwijkende en slechte van f5,50 tot f8,50100K.G. Rogge onveranderd van f 8,60 tot f 9,-^ Gerst van f 0,tot f 0,— Haver minder aangeboden en flauwer overanderd verkocht per 100 KG. van f 6,— tot 10,-- Bruine Boon en nog niet noemenswaardig ter markt. Kleine Erwten overanderd per HL. van f 11,50 tot f 13,- Op Woensdag 25 September 1912 des avonds 7 uur in het Hotel Zaafjer te Mid- delharnis, ten verzoeke van de Erven van den heer Jacob Verolme te Middelharnis INZET van VIER HUIZEN met ER VEN te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 26 September 1912 des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Som melsdyk ten verzoeke van den heer Dimmen Kieviet aldaar AFSLAG van EEN HUIS met SCHUURTJE aan de Zuidzijde van den Binnenweg te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 26 September 1912 des avonds 7 uur na den afslag van het huis van den heer D. Kieviet te Sommelsdijk in het Hotel Spee aldaar ten verzoeke van do Erven van Mej. de wed. D. Vis van Heemst inzet van VIJF HUIZEN met ERVEN in de Achterstraat en een HUIS met ERF in de Oranjestraat te Sommelsdijk benevens een perceel TUINGROND aan den Steenenweg te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Vrydag 27 September inzet Vrijdag 4 October afslag telkens 's avonds 6 uur te Goedereede in het Logement „de Gouden Leeuw", van een HEERENHUIS te Goedereede, een perceel TUINGROND aldaar, 2 peïceelen BOSCH-HAKHOUT in den BOKKEPOLDER aldaar, een perceel BOSCH-HAKHOUT in den polder het Oude land onder Ouddorp. i/12 aandeel in de Jonkersdijk of Koedyk onder Goedefeede en het huurrecht aan 2 perceelen Tuingrond te Goedereede tot 11 Nov. 1952, ten ver zoeke van de erven van Mevr. de Weduwe M. Breen-Zaaijer. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 2 October 1912 des avonds 7 uur in het Hotel Zaayer te Middelharnis ten verzoeke van de Erven van den heer Jac. Verolme te Middelharnis AFSLAG van VIER HUIZEN met ERVEN te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 3 October 1912 des avonds 7 uur ln bet Hotel Zaayer te Middelharnis ten verzoeke van de Erven van Mej. da Wed. D. Vis van Heemst, afslag van VIJF HUIZEN met ERVEN in de Achterstraat en een HUIS met ERF in de Oranjestraat te Sommelsdyk benevens een perceel TUIN GROND aan den Steenenweg te Middelhar nis. Notaris VAN BUUREN. Zaterdag 5 October inzet, Zaterdag 12 October afslag, telkens 's avonds G uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, van EEN HUIS met SCHUUR en TUIN te Ouddorp aan den Nieuwen weg, kad. Sectie E. Nes, 63,1403 en 1404, ter groote van 4 aren 29 centiaren of 28 Roeden Voornsche maat, ten verzoeke van den heer Kommer Grinwis KThzoon te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Inschrijving naar do winning, in één perceel, van 12.22.64 Heet. (30 Gem. 54 Roeden S. Maat) aaneengelegen, ryk gebe- nefleieerde BOUWLANDEN en OUDE WEI DEN, in polder Oude Plaat, gemeente Som melsdijk, naby de kom van Dirksland aan bet Korteweegje, ten verzoeke van Wed. L. van Rossum. De verhuring geschiedt voor tien jaren, dadelijk ingaande, tegen eenejaarlyk sche pachtsom van f38, per 0.40.51 Heet. (S. Gemet.) De oude weiden mogen, behoudens een klein gedeelte gescheurd worden. De huurder heeft de voorkeur om schuur en wagenhuis, afzonderlijk, bU het jaar af te huren. Inlichtingen te bekomen en geteekecde inscbryvingsbiijetten vóór of op Vrijdag 4 October 1912 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Op nader te bepalen datumsin de tweede helft van October, te Dirksland, van 8.31.60 Heet, (8 gem. 65i/a Boeden S, maat) HOF«

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 7