iiST EEN KINDERDIEF. 'EN Wz. ïN, EN „VOORUIT!" TWEEDE BLAD aai' a jOEREN, KELEN :l Iharnis. RD. harnis. No. 45 25 Sept. 1912 Oflicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. pfljm. 5 SN, |n van de luze voor den wordt geen hout- Jvan azijn, |'t gebruik IJ Inbos. Limonade, Wynen vkeurif allende xksland an ■c. No. 9 a buiten- inen- en nz.; volgens sjaars; naanden arsmet iohe Stijl- aff48,-, asten en q prijzen, Biet- en luittafels, ryp naar Voltairea wldzaam Spiegele, Ier allee behoord. Gemeente Middelharnis. LAATSTE ZITDAG, van den Hoofdelijken Omslag zal gehouden worden op Dinsdag 1 October 1912. By niet voldoening zal onmiddellijk tot vervolging worden overgegaan. ilIlDDËLHARililS. Dinsdag geraakte in de tramhaven een gedeelte van een staaldraad in de schroef van de stoomboot Minister van der Sleyden wat eenige vertraging in den dienst veroorzaakte. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. Snyder, onderwyzer aan de openbare school te Schiedam, is als zoodanig benoemd te Botterdam. De collecte, gehouden in het Evange lisatiegebouw voor het suppletiefonds der christelijke school heeft opgebracht f 14.44, Zaterdag vond de landbouwer J. V. een koe zoo goed als dood in de weide liggen, wat voor hem een groote schadepost is. Tegen een inwoner dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens vissche ry-overtreding. Met ingang van 4 October a. s. wordt de heer van der Grient, rijksambtenaar alhier, gedetachteerd aan de suikerfabriek te Oud-Beierland, voor de a. s. suikerpeen eampagnie. De windwijzer die eenigen tyd geleden door den bliksem van den toren werd ge' slagen is er Dinsdag weer opgeplaatst. Uit den tuin van den heer J van der Koogh, zyn Dinsdag een hoeveelheid peren ontvreemd, naar men verneemt zijn de vermoedelijke daders bekend. Door den heer H. van Groningen is onderhands zijn woonhuis met bouwschuur verkocht aan P. Braber. Woensdag werd op een stuk land van den landbouwer Joh. Koert onder deze ge meente een wedstrijd gehouden met aard appel-rooiers van verschillende fabrikage de uitslag liep nog al uit een. Door de rijkspolitie wordt thans niet toegelaten dat gevischt wordt in de haven met een z.g. sim, daar volgens hun zeggen dit niet is een hengel, en de visschers slechts vergunning hebben voor een bengel. De poli tie beschouwd dit vischtuig als een spiering- hengel en niet als een hengel. Wie zal dit raadsel oplossen? S0MMELSD1JK- Door den heer W. C. Landheer, molenaar alhier, is vergunning aangevraagd tot het oprichten van een meelinrichting, te dryven door een petro- leummotor van 25 paardekracht, Het huis van den heer D. Kieviet aan den Binnenweg alhier, is ingezet door den heer M. Born, voor de som van 2120 gld. Op aanklacht van G. M. Tiggelhoven is tegen C. v. O. alhier, procesverbaal op gemaakt wegens mishandeling. De heer M. de Haas heeft het woon huis van den heer K. Korteweg aan den Lan genweg alhier met daaraangrenzende drie arbeiderswoningen onderhands gekocht. MELISSANT- Op Vrijdag 27 dezer des namid dags omstreeks 4.10 zal deze gemeente be zocht worden door Z. E. den Commissaris der Koningin dezer provincie. De uitslag van de gehouden loting voor de militie is als volgt Marinus Doornheim 1, Pieter Joppe 2, Adrianus Okkenburg 3, Cornelis Keyzer 4. Maandag geraakte een dochtertje van Ch. B. aan den Molendyk te water. Geluk kig werd dit opgemerkt door de moeder die het kind spoedig op het droge bracht. HERKINGEN. In onze gemeente komen onder de kinderen vele gevallen van mazelen voor, die echter niet van kwaadaardigen aard zijn. Uit de tuinen der heeren Keijzer en Van der Velde zijn thans reeds 2 scheeps ladingen met appels en peren naar Oud- Beijerland vervoerd. Dit fruit schijnt door iemand uit die plaats in massa gekocht te zijn. De zeedijk van den Polder Oud Her- kingen, die door dea laatsten storm opnieuw geteisterd is, is thans weder voor herstel opgedragen aan den aannemer Geluk uit Tholen. Ter gemeente secretarie ligt gedurende 14 dagen ter visie de gemeentebegrooting voor het aanstaande dienstjaar. Vanwege het Hoofdbestuur is aan de afdeeling van het Groene Kruis alhier een subsidie van f200,— verleend voor dit jaar, tot instandhouding der wijkverpleging. Door het Gemeentebestuur is de levering van petroleum en steenkolen voor bet a.s. winterseizoen gegund aan D. de Bruijne de petroleum en A. W. Korvink de steen kolen. De uitslag der loting voor de Nationale Militie is als volgt: P. C. van Eek 1,N. de Gast 2, A. W. van Rumpt 3, L.P. Drooger 4, P. Bruggemati 5 en D. C. v. Oostende 6. De overige 9 ingeschrevenen zyn vrijge steld. STELLENDAM- Maandagavond had de bakkersknecht J. M. het ongeluk een pot kokende koffie over zyn voet te krijgen, waardoor deze zoo gewond werd, dat on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. M. kan zijn werk niet verrichten. Bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen de heer R. Haitsma, candtdaat te Arum. De heer Holleman, benoemd tot Heem raad van den polder de Generale Dijkagie van Stellendam" werd Dinsdagmiddag als zoodanig geïnstalleerd. Vrijdag 27 September a.s. des namid dags 3.10 uur zal Zijne Excellentie, de Commissaris der Koningin in deze provincie onze gemeente bezoeken. De heer M. Jansen alhier, die aan Heeren Ged. Staten een adres had ingediend, waarbij werd verzocht de Generale Dy- kagie van Stellendam te verplichten ver andering te brengen in den ongelukkigen toestand wat betreft de afwatering der goten op de Molenkade, heeft op dit adres een afwijzende beschikking gekregen. GOEDEREEDE. Bij den Burgemeester strandvonder zyn door drie schippers aange bracht een viertal zware grenen balken ter lengte van 40 voet, gevischt in de Noord zee. Voorzeker kan als eene bijzonderheid worden gemeld, dat door schipper A. v. H. alhier een varken is gemest met het zeldzame gewicht van ruim 600 halve Kilo's. Vermoedelijk in verband met het ruwe weder van den laatsten tijd worden door de zeevisschers onder de kust verschillende boeien opgepikt, alle herkomstig van haring loggers. Vrijdag, 27 September, des namiddags 2,16 uur zal deze gemeente worden bezocht door Zijne Excellentie den Heer Commis saris der Koningin in Zuid-Holland. Op 15 vadem diepte is door schipper A. Groenendijk, bevarende de blazerschuit GO 29, 4 mijlen bewesten het lichtschip der Maas gevischt eene fiesch, waarin eene kaart No 1180 met verzoek onder opgaaf van adres van schipper opzending aan The Secretary Board of Agriculture and Fisheries 43, Parliament Street, London. Engeland. Aan dit verzoek is voldaan. Terwijl het dochtertje van schipper J. 't M. aan 't havenhoofd alhier zich aan boord wilde begeven van den blazer G. O. 27, had ze 't ongeluk, uit te glijden en in de volle haven te vallen. Gelukkig was de vader aan boord, die de kleine vlug weer op den wal hielp. Door te vallen, had de visscher K. v. Heest alhier 't ongeluk, zijn been zoodanig te kneuzen, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen en zijn bedryf moest staken. Dat in deze streek op sommige plaatsen de aardappelziekte hevig is, blijkt uit't feit dat een landbouwer onder de gemeente Ouddorp van 25 H. L. aardappelen, na ze van de zieke knollen te hebben ontdaan, slechts 2 mud resteerde. Onder 't laden van een tramwaggon met hooi had MaandagnaraiddagJ. Franken 't ongeluk, van den waggon te vallen en zoodanig met het hoofd op de straatsteeten te vallen, dat hij dit lichaamsdeel ernstig kneusde. OllDDORP- De werkzaamheden in de Chichoryfabriek „de Eendracht" hebben Maandag een aanvang genomen; dat is 14 dagen vroeger dan vorige jaren. Het 3-jarig zoontje van P. Boelaars had Dinsdagmiddag het ongeluk te vallen en een been te breken. Bij Kon, Besluit is de aanvangsjaar- wedde van den Burgemeester en Secretaris bepaald op f1050 en f dSOjmet 2 Z6s-jaarlijk- sche verboogingen van f100. Deze nieuwe regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1912. In de weervisschery alhier werden gisteren nog 2 zalmen gevangen. Het 6 jarig zoontje van J. Vlieland had hot ongeluk zoodanig van een wagen te vallen dat hy zich ernstig aan zijn hoofd verwondde. Aan schipper Th. Grinwis alhier is door The Factors of the Maltho Kiugham Dorking Surry f 12,68belooningovergemaakt voor opzending aan hun adres van een brief je, doorhem opgevischt N.O. van 't lichtschip van Schouwerrbank. Verledenweek zyn hier in 4 dagen ruim 300 biggen verhandeld. Job Padmos had Zaterdag het ongeluk aan de Haven met zyn paarden met een beladen wagen rnet stroo op hol te slaan met dat gevolg dat de wagen omver sloeg. Met eenige schade aan den wagen liep hetaf. NIEUWE TONGE- Bij de Ned. Herv. Kerk, zyn tot leden van het Kiescollege herkozen de heeren W. Tjjl, J. van Rossum en C. Snyder. De vorige week zyn 's nachts bij den landbouwer H. V. vermoedelijk een twintig hoenders ontvreemd, allenasporingen waren tevergeefs. Onbekend maakt onbemind, dat bleek alhier Zaterdagavond, terwijl Dr. van Gelder eene vergadering hield in de O. L. S. tot het oprichten van een Afdeeling van het Groene kruis, stond het meerendeel van de bevolking op de hoogte, terwijl de vergadering slechts door een dertig personen was bezocht. Maandagavond omstreeks 9 uur had er een zware schoorsteenbrand plaats by den arbeider L. K. op den Duivenwaardschen- dijk, de buren werden het gewaar, daar de rook hunne woning binnenkwam, met eenige emmers water werd de brand gebluscht. Zaterdag 1.1. werd door dr. C. van Gelder in de Openbare school een lezing gehouden met het doel, om te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling van het „Groene Kruis." Spreker begon met te zeggen, dat men de 19e eeuw wel de eeuw van de vooruitgang genoemd heeft, maar dat het zich laat aanzien, dat de 20e eeuw haar voorganger in dat opzicht nog wel overtreffen zal. Gewezen werd o.a. op de geweldige vorderingen wat de verkeers middelen betreft, op 't verschil tusschen Fulton's eerste stoomschip ruim een eeuw geleden en het pas van stapel geloopen Dnitsche schip Imperator van 60.000 ton waterverplaatsing; tusschen Stephenson's eerste spoortje en de treinen van den mili tairen spoorweg van Berlijn naar Zossen waarmee men een snelheid van 200 kilome ter per uur bereikt heeft, terwijl het nog niet te voorspellen is, wat de vliegkunst, die thans nog in haar kinderschoenen staat, ons in de toekomst zal brengen. En op wetenschappelijk terrein is de voor uitgang niet minder geweest dan op werk tuigkundig gebied. Spreker wees er op, dat o.a. de kennis der natuurverschijnselen steeds grootei wordt en bracht in dit verband ter sprake, hoe de wetenschap der aardbe vingsverschijnselen zich iirde waarnemings stations aardbevingen en de plaats, waar deze plaats gevonden hebben, kon aangeven lang vóór de kranten ons daarvan melden. In dien vooruitgang op wetenschappelijk gebied heeft ook de geneeskunde ruim baar deel gehad. Als voorbeelden daarvan baalde spreker aan, boe voor enkele eeuwen opera ties moesten gedaau worden met gloeiende messen om verbloeding van de patiënten te voorkomen of met kokende olie als bloed stelpend middel zonder eenig middel om de pijn te verdooven; hoe vóór de wondbehan- deling van Lister de kleinste operatie vaak den dood tengevolge had door etterkoortsen en hoe dit thans geheel anders is geworden. Gewezen werd op 't feit, dat vóór een eeuw zeer vele vrouwen aan kraamvrouwenkoorts stierven, terwyl dit thans een zeldzaamheid is. Vermeld werd, dat de algemeene sterfte 50 jaar geleden bjjna tweemaal zoo groot was als thans en dat de gemiddelde leeftijd, waarop de menschen komen te overlijden, thans belangrijk hooger is dan vroeger. Spreker begon toen er op te wy'zen, dat ook in de verpleging der zieken zeer groote ver beteringen gekomen zyn. Vroeger werd aan de verpleging eigelijk zeer weinig aandacht geschonken, terwijl zij thans een voorname plaats inneemt bij de behandeling der zieken. In de ziekenhuizen bestond die verbetering allang, maar in de gewone praktijk is deze verpleging belangrijk verbeterd door de op richting en werkzaamheid der afdeelingen van 't „Groene Kruis." Spreker gaf een verklaring van dezen, voor leeken wellicht wat vreemden naam. Vermeld werd de aan leiding tot het stichten van 't „Roode Kruis"; het doel en de middelen, waarmeê dit doel bereikt wordt, van deze vereeniging en tege lijk daarbij vermeld de nuttige werkzaam heid van Prins Hendrik ook op dit gebied. Weer tot het „Groene Kruis" komende werd hiervan besproken de oorsprong en de groote uitbreiding sindsdien. Als de mannen, die den stoot gegeven hebben tot de stichting van het „Groene Kruis" werden genoemd Ds. Fleischer en dr. Poolman.Wathet „Roode Kruis" geworden is voor de verpleging van de gewonde soldaten op het slagveld,dat wil het „Groene Kruis" worden voor de ver pleeging der zieken in het gewone leven. Om tot eene goede verpleging te komen, stellen de afdeelingen van het „Groene Kruis" zich in de eerste plaats ten doel allerlei verple- gingsartikelen aan te schaffen. Daarvan wer den zoowel eenvoudige als meer samenge stelde en kostbare artikelen genoemd en gedeeltelijk op afbeeldingen vertoond. Verder werd er op gewezen, dat het „Groe ne Kruis" ook nog verder zyn werkzaamheid uitstrekt nl. ook de algemeene gezondheids toestand tracht te bevorderen door betere begrippen over ziekten en verpleging ingang te doen vinden o.a. door het verspreiden van bevattelijke geschriftjes over zuigelings- verpleging, over besmetting by verschillende ziekten, over een goede inrichting van het huis vooral by ziekten enz.; door tentoon stellingen op bet gebied der ziekteleer en ziekenverpleging; door het oprichten van een ontsmettingsdienst; door het doen hou den van leerscholen voor bakers en voor het verleenen van eerste hulp bij plotselinge ongelukken. Na deze uiteenzetting meende spreker voldoende bewezen te hebben, dat het „Groe ne Kruis" een middel is om do verpleging der zieken op de hoogte van den tyd te houden en dat de oprichting van een afdee ling ook te dezer plaatse zeer nuttig zal werken. Bij navraag bleken alle aanwezigen ter stond geneigd tot oprichting meê te werken, zoodat de afdeeling reeds dadelijk als opge richt beschouwd kon worden. Besloten werd, dat er een lyst zou circuleeren, om verdere leden te winnen en dat dan later een algemeene vergadering zou bijeengeroepen worden, om een bestuur te verkiezen en om de statuten en het huishoudelijk reglement vast te stellen. Nadat de spreker de aanwezigen bedankt had voor hunne betoonde belangstelling en in het byzonder onzen Burgemeester, omdat deze zich de moeite getroost had, om naar hier te komen voor 't bywonen der ver gadering, werd deze door spreker gesloten. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Uitslag der loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente: 1 Adrianus Melaard, 2 Jan Malie paard, 3 Jan Jeremias Kreeft, 4Huibrecht Huizer, 5 Johannis de Wachter, 6 Pieter Saarloos, 7 Marinus van Sprang, 8 Aart van Biert, 9 Jacob van der Mast. Bestond vroeger in deze gemeente groot gebrek aan huisvesting, weldra zal daarin voorzien worden. Door de gebroeders Both wordt in den tuin van den heerjA. Both alhier een zeven tal arbeiderswoningen gebouwd, welke nog dezen winter zullen betrokken kunnen wor den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Hier is geen sprake van een dezer Zigeu ners, die onze wegen doortrekken, komende van niemand weet waar en dolende waar het toeval hen leidt; levende van diefstal, en die met hun ellendig wagentje's avonds aan den ingang van een of ander dorp ver schijnen, tot grooten schrik der moeders, die zich de talrijke oplichtingen herinneren door deze zwervers gepleegd. Op dit oogenblik is de kinderdief het vochtige en koude weder, de ijzige en met mikroben beladen lucht, die de leedere keeltjes 6n luchtpijptakken der kinderen aanvalt. Zij beginnen licht te hoesten en krijgen al spoedig borst- of longziekte, de influenza, asthma, pleuris, indien het niet de kinkhoest, de groep of de tering is. Verdedig uwe kinderen tegen den kinder dief; laat ze niet stikken in hunnen kink of slijmhoest; laat ze niet eene prooi worden der vreeselyike tering! Vergeet niet, dat al de long- en borstziek ten voortkomen uit eene verwaarloosde ver koudheid. Leest wat Mejuffrouw A. Ostendorf-Veen stra, wonende Haarlemmerweg 109 te Am sterdam, ons schryft: „Mijn jongste kindje leed eenige maanden geleden aan slymhoest, gepaard gaande met kinkhoest. M|jn hart scheurde vaneen hoe ik als moeder moest zien, hoe benauwd het kind het had. Eten deed het niet en door het zware hoesten was de maag ook niet in orde. Een kennis ried mij de beroemde Abdijsiroop aan, die ik kocht by den drogist J. M. van Opstal, van Limburg Stirumstraat 23 te Amsterdam. Na het gebruik van een fleschje Abdijsiroop van f 1 werd de hoest reeds veel minder en nadat ik nog drie flacons had ingegeven, was myn kind geheel genezen. Het groeit thans dat het een lieve lust is om te zien. Iedere moeder kan ik dan ook den raad geven by ziekte van haar kinderen de Abdijsiroop aan te wenden. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest on voorwaardelijk asthma, kinkhoest, bronchitis, influenza, pleuris en alle borst-, keel- en longaandoeningen. Voorkomt de tering. Prys per flacon van 230 gram f 1,— van 550 gram f2, van 1000 gram f 3.50. Eischt rooden band methandteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam Verkrijgbaar bijA ran Reifen, Acht huizen. Wed.C. r. d.Sluljs Den Bommel. h. W. Zaaifer Dlrksland. Wed. A. v. d. Tak Schaddclee Cfoedereede. *1. Wit vliet, Hcrktngen. A. v. d. Spaan Tm Melissa nt. -I. B. Wuchteren, Nleowc Tonge. A. I, Hobbel. Ooltgensplaat. .1. Hnrvlnk, Ouddorp. M. Kantors Atimzn. en L. Kosten belden Onde Tonge. D1J- kcnia 4 Doornbos, Sommelsdijk. Wed. A. Braker, Stad aan 't Haringvliet. .1 Bakker en M. Woordboek belden Stel lendam, en bij alle drogisten en de meeste apothekers. J

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5