WAARSCHUWING. EliasHartogs,Westdi Internationale Hypotheekbank VITEUg-IUIUMIE Nationale Crediet NAAR ROTI FLAKKEESCHE BANK Binnenland. Advertentie n. le Apeldoorn, M. DE GAST ZOON Uitgifte van 5 pCt. re] vrijheid en de vrijheid der gedachte. Natuurlijk is Rome's stedehouder onfeilbaar, dan moet al het feilbare voor hem zwichten, ook de feilbare staat, ook het feilbare geweten. De gevolgtrekking is niet overdreveD maar in haar ijzingwekkendheid onbe rispelijk juist." Blijkbaar hoopt dr. Kuyper, dat de kleine luyden vergeten zijn, dat de „oud- jufferachtige kwezelarij" door dr. Kuyper in vroeger jaren onophoudelijk is aan gekweekt! Nog een staaltje van „oud juffer achtige kwezelarij." Als dr. Kuyper in de Standaard spre ken wil over «oud-julïerachtige-kwezela- rij,» moet hij eerst zijn geloofsgenootende les eens lezen. In het Kerkblaadje van 24 A ugustus jl. onder redactie van den orthodoxen predikant ds. J. G. V. Meischke staat te lezen „Wij kunnen den wensch niet on derdrukken, dat God andermaal een man mocht verwekken in de in het heidendom diep weggezonken Room- sche kerk, een man, die met kracht tegen den gruwel der afgoderij optrad en het arme verblinde volk mocht brengen tot de erkentenis van den eenigen Naam, die onder den hemel gegeven is, waardoor wij zalig moeten wordenals men de macht ziet, die zij, gehoorzaam aan 's duivels lokstem: „al deze heerlijkheid zal ik u geven, als gij nedervallende mij zult aanbid den," ontwikkeld, dan zou men zeg gen; het is onmogelijk, er komt niets meer van terecht. Maar de Heere, die het licht uit de duisternis doet voor komen, behoeft slechts te spreken, er zij lichten deze kerk der wereld kan nog door zijn genade in het licht van zijn Woord gebracht worden. Hij doet het tot roem zijn Naams en tot behoudenis van veel verdoolde zielen, die gebonden zijn met ketenen der slavernij, erger dan die van Egypte." l)r. Kuyper zal, nu hij zich terugge trokken heeft in zijn studeercel, mis schien tijd vinden eens te onderzoeken, wie dit antipapisme voortdurend heeft aangeweekt Clericale laster. Meermalen hebben wij kunnen aan- toonen, dat het clericalisme niet terug deinst voor het gemeenste middel, waar het de bestrijding der openbare school geldt. Dat is dezer dagen weer gebleken in het Friesche plaatsje Lemmer. Daar wordt propaganda gemaakt voor een sec- teschool. Om de openbare school te be strijden liepen de voorstanders rond met een schrijfboek van H. P. de Jong, die in 1890 de Openbare school te Idsken- huizen bezocht. In dat schrift kwam nl. een zin voor, die tegen de openbare school kon worden uitgespeeld. De heer de Vries, wethouder van Lemsterland, die van de zaak hoorde, schreef aan ver schillende personen om inlichtingen, Toen deze allen verklaarden nooit iets van de beweerde geschiedenis gehoord te hebben, schreef hij een ingezonden stuk in de Nieuwe Friesche Courant met verzoek om precies alles te vertellen. Veertien dagen na zijn stuk kwam een antwoord van den burgemeester van Lemsterland, een meneer Kallenbach. Deze schreef, dat in bedoeld schrift de zin stond„Men moet het gezag der over heid trachten te ondermijnen". Volgens de clericale progagandisten had dat zin netje destijds (in 1890) heel wat beroering gewekt en was het hoofd der school nauwelijks aan den strafrechter ontko men. Dit schoolhoofd, de heer P. Hoogland te Stavoren, leeft gelukkig nog. Hij wist van de zaak niets af. Eindelijk wist hij inzage van het 20 jaar bewaarde school schrift te krijgen. En wat blijkt thans. Luister, lezer, wat de heer Hoogland schrijft: „Eindelijk de hoofdzaak, de inhoud van het schrift. Naast enkele schoon schriften naar voorbeeld, komt erin voor een mengeling van zinnen, waartusschen inderdaad de beruchte zin. Het is noodig, dat ik enkele dier zinnen overschrijf: „Bij die verkooping werden de goederen zeer duur gemijnd. Mijn eed bindt mij, ik kan hem niet schenden. Meineed wordt door de wet met zware straffen bedreigd. Men moet trachten het gezag van de overheid te ondermijnen. Mijn vader vertelde mij, dat een enkele mijn voor vele jaren steenkolen kan opleve ren." Onmiddellijk was het mij na inzage duidelijk, dat ik hier te doen had met een dictée, waarbij het blijkbaar niet om den inhoud der zinnen, maar om de verschillende beteekenis en schrijfwijze van het woord mij(ei)n te doen was en rees bij mij het vermoeden, dat het door mij moest zijn genomen uit een taalboek je, dat ik indertijd wel gebruikte. Inder- daad bleek bij onderzoek dat vermoeden juist en vond ik in 't 5e stukje (4e druk) van „Oefeningen in 't zuiver schrijven van 't Nederlandsch" door C. F. van Duyl, uitgaaf J. B. Wolters te Groningen, on der no. 7 der oefeningen dezelfde zinnen terug. Alleen staat daar in plaats van den beruchten zin„Men moet nooit trachten het gezag van de overheid te ondermijnen." De gevolgtrekking ligt voor de hand. Mijn leerling heeft bij 'tin't net schrij ven van 't dictée het woordje „nooit" over 'thootd gezien. Na het in 't net schrijven wordt niet alle taalwerk nog eens serieus nagezien (er moet met den tijd gewoekerd worden, wanneer men 3 a 4 klassen voor zijn rekening heeft) en zoo is het te verklaren, dat die fatale weglating mij ontsnapt is," Deze verklaring is voor ieder duidelijk. Een onderwijzer, ook een christelijke, die weet, hoe kinderen vaak overschrij ven, zal direct zeggen, dat het een schandaal is, als clericale propagandis ten uit een schooljongensschrift een der gelijke fout als bewijs tegen de openbare school willen aanhalen. Maar wat ge beurt Meneer Kallenbach, de onpartijdige burgemeester van Lemsterland, verklaart, dat hij alleen kan aannemen, dat het woordje nooit bij vergissing is uitgeval len, als hem liefst meer dan één schrift getoond wordt, waarin dat woord wel staat. De heer Hoogland, zoo insinueert deze brave burgervader, kan wel alle schriften uit die klasse vernietigd heb ben Welk een armzalige uitvlucht voor een burgemeester! Als 4913 in 't zicht komt, zou de his torie wel eens in de Kuyperblaadjes kunnen komen, die dan voor niets staan. Daarom zij er bijtijds de aandacht op gevestigd. Communiqué. In „de Tijd" van 1.1. Donderdagavond vonden wfj onder Correspondentie het na volgende bericht Correspondentie. „In ons nummer van Donderdag 12 September j.l. is een ingezonden stuk van een ongenoemde opgenomen, waar in beweerd wordt, dat het Anti-tarief- wet-Comitié vanuit Duitschland geldelijk gesteund wordt in z(jn strijd tegen de tarief-ontwerpen. In een ons toegezon den schrijven komt de heer Mr. J. H. G. Bakker namens het Anti-tariefwet- Comitié daar ten sterkste tegen op en noemt die bewering leugen en laster. Daar wy niet geacht willen worden aan zulke praktijken de hand te leenen, maken wij hier melding van dit schrij ven van Mr. Bekker en hebben den inzender van bovengenoemd ingezonden stuk het Anti-tariefwet-Comitié toege zonden, om hem in de gelegenheid te stellen zijne bewering waar te maken of terug te roepen. Onze nieuwsgierigheid, hoe verder het verloop dezer zaak zou zijn is niet lang onbevredigd gebleven. Immers, in de Tijd van gisterenavond vonden wy hetingezoDden stuk van den Secretaris van het Anti-tarief wet-Comitié en het antwoord daarop van den onbekend gebleven inzender. Wy laten beide hier volgen. „WelEdelgeboren Heer. In een ingezonden stuk getiteld„De anti-Tariefwet-actie", voorkomend in uw nummer van 12 September 1.1.. wordt andermaal, thans is krasser vorm dan ooit te voren, op de meest perfide wijze geïnsinueerd, dat de actie van het AntiTariefwet-Comitié gesteund word door geldzendingen uit het Buitenland, speciaal uit Duitschland. Ik heb reeds eenmaal het lid der Tweede Kamer, den heer Van der Voort van Zijp, door bemiddeling der pers op de onjuistheid, op de onwaar heid van zoodanige beweriDg gewezen en deze heer is in gebreke gebleven zfjn bewering met bewijzen te staven. Nu een anonymus de kolommen van uw orgaan misbruikt, om gedekt door zijn lastermasker andermaal deze leu. gen te verkondigen, kan ik niet an ders doen dan betreuren dat gij eenen onbekenden lafaard aldus de gelegenheid biedt het Anti-Tariefwet-Comitié voor te stellen als vijand van ons volk, als een soort zielverkooper, verkwanselaar onzer nationale waardigheid. Wat die onbekende zelf betreft, voor hem zou elk woord overdaad zijn: de man liegt en daarmede basta 1 Hoogachtend, De secretaris van het Anti-Tariefwet-Comité, J. H. G. BEKKER." „De heer Bekker is boos over het vermoeden, dat de Anti-Tariefwet-actie met buitenlandsch geld gesteund wordt. Maar, wat is 't geval De anti-Tariefwet- actie neemt eenvoudig heel de lengte en breedte der Nederlandsche pers voor haar lawaai in beslag. Hetcomitéplaatst dure advertenties bij de vleet en dringt haar gevoelen aldus reclameachtig aan 't publiek ophet beplakt de brieven in den lande met milioenen reclamezegels het doet beleggen vergaderingen, die veel geld kosten aan reizen en trekken aan zaalhuurhoudt er een secretariaat opnametallerleianderepassendezaken. Eene vraag nut Waar komt dan dat geld vandaanWie geeft die duiten Komen die uit de lucht vallen Wie hebben groot belang bij dat gedoe van het Comité? Laat men daar eens over denken en zich zelf het antwoord gevendan be hoeft men aan een treurigen 1913en achtergrond nog niet te denken. Cé n'est qu6 la vérité, qui blesse Het goedkoope beroep en het ouderwet- sch redmiddel van alle onhandige deba ters brengt de heer Bekker hier ook in 't geding en scheldt tegen den anonymus. Daarover ook geen woord 1 Het past bij de Anti-Tariefwet-taktiek, bij hetlawaai- erige 1 Maar de zaak, daar gaat het 'm om. Riet om personen. Dat vergeet Z.Ed. DIXI. Naschrift der Redactie. Het spreekt vanzelf, dat wij op dezen toon geen verdere discussie kunnen toelaten. Red." Commentaar hierop is welhaast overbodig. Slechts deze opmerkingen Dixi heeft aan den lijve ondervonden, dat hij niet met fluweelen handschoenen werd aangepakt, doch kreeg ten slotte slechts loon inaar werken. Dat het Anti-tariefwet-Comité be staande uit de eerste vertegenwoordigers van Nederland's handel, nijverheid en land bouw, trotsch is op zijne onafhankelijkheid en dat het niet duldt, dat op die onafhanke lijkheid ook maar het geringste wordt afgedongen, is zijn onbetwistbaar recht. Wil men dat recht te kort doen, welnu, wie kaatst, moet den bal verwachten en die blijkt heel onzacht te kunnen aankomen 1 Tijdgeest-Obligaties Voor het Kantongerecht te Helmond stond heden terecht A. J. M. B., winkelier aldaar, beschuldigd van overtreding der Lo terij wet, daarin bestaande, dat hij verschil lende obligatiën en premie-coupons van de te Rotterdam gevestigde N. V. „De Tijd geest" ten verkoop zou hebben in voorraad gehad. Verschillende getuigen werden gehoord, die allen verklaarden, dat zy zoo over de op termijnbetaling als over de contant gekoch te obligatiën steeds rente hadden ontvangen en zoowel premies als hoofdsom hunner obligaties hun bij uitloting waren uitgekeerd. Ook nadat premies waren uitgekeerd werd zoowel rente als hoofdsom der obligaties (dit laatste natuurlijk bij uitloting in de amortisatie-trekkingen) aan hen betaald. De Ambtenaar van het O.M. meende al lereerst nadrukkelijk te moeten constatee- ren, dat deze vervolging niet was uitgelokt, omdat hü „De Tijdgeest" voor minder deug delijk hield of haar wilde onaangenaam zijn. Hij verklaarde overtuigd te zfjn dat dat- lichaam in allen deele zijne verplichtingen nakwam en stelde op den voorgrond, dat de vervolging slechts was ingesteld om eene principieels beslissing te krijgen over de vraag of obligatie-leeningen als de onder havige al dan niet door de Loterijwet worden toegelaten en een eventueel veroordeelend vonnis te kunnen gebruiken om onsolieden ondernemingen het uitoefenen van haar be drijf te beletten. De Ambtenaar meende, dat de principieels vraag moest worden be antwoord in dien zin, dat de Loterijwet was overtreden. De eisch was 50 cent boete. Mr. W. A. van Traa, advocaat te Rotter dam, voor beklaagde optredend, betoogde dat de door „De Tijdgeest" uitgegeven premie-obligaties wel degelijk vallen onder de door de Loterijwet toegelaten premie- leeningen, terwijl de premie-coupons niet mochten worden beschouwd los van die obligaties, daar zij slechts recht gaven in verband met en onder conditie dat men recht hebbende is op de obligatie, waarbij de coupon behoort. De verdediger concludeerde derhalve dat beklaagde zou moeten worden vrijgesproken. Uitspraak over 14 dagen. Molenaar's kindermeel. Op aanvrage zendt de firma Molenaar en Co. te Westzaan aan allen, die belangstellen in de voeding hunner zuigelingen een album met kinderportretten en dankbetuigingen die zij in den loop der jaren „ongevraagd" van de verbruikers van haar Kindermeel mocht ontvangen. Als men dit keurig uitgevoerde album, dat den veelbeteekenenden titel „Het eerste Levensjaar" draagt, doorbladert en al die stevige, gezonde dikke kleuters ziet, die, naar de vleiende overtuiging der ouders, het aan „Molenaar's Kindermeel" te danken hebben, dat zij er uitzien als „Hollands Welvaren", hoewel zy voor het gebruik daar van maar wat minnetjes en slapjes waren dan begrijpt men de ingenomenheid van de schrijvers en schrijfsters der welgemeende dankbetuigingen en vindt het heel natuurlijk dat zy, zelfs ongevraagd, de firma een portret van hun baby zonden om haar eens te laten zien, hoe'n stevige dikkerd hun kleine nu toch wel door het gebruik van het „Kinder meel" geworden was. Een galerij van heerlijk gezonde, ferme frissche, welvarende peuters is „Het eerste Levensjaar" en elk jong moedertje, elke jeugdige vader, wier kleinen wellicht niet voorspoedig gedijen, zullen, als zjj de dikke snoetjes en mollige armpjes en beentjes zien van de kindertjes gevoed met „Molenaar's Kindermeel" oogenblikkelijk tot een proef overgaan. En daarom is deze reclame door de ver bruikers zelf aan de firma verschaft, een zoo b(j uitstek doeltreffende. Dienstweigering. Naar wij vernemen heeft zich weer een geval voorgedaan van dienstweigering uit anti-militairistisch beginsel. Het betreft den milicien-kanonnier J. K. van het 4e regiment vesting-artillerie te Neuzen. De beklaagde is reeds, na verhoor aldaar, overgebracht naar het Huis van Bewaring te Den Haag, ter beschikking gesteld van den auditeur-militair. Deserteur terug. Te Hooge Zwaluwe heeft zich by de ma rechaussee aangemeld, de soldaat J. v. H., van het 2e regiment veldartillerie, die de vorige week in het Park te Rotterdam zyn uniform en wapens achterliet en deserteerde. Van hier begaf h(j zich naar Antwerpen toen hü daar geen werk kon vinden, is bü terug komen loopen. Te Hooge Zwaluwe, waar hy niet verder kon en geheel van middelen ontbloot was, heeft hü zich om hulp tot de marechaussee gewend. Op het Weenaplein te Rotterdam heeft Zondagmiddag een hevige vechtpartü plaats gehad. Drie personen molesteerden in het café van E. S. een buffetjuffrouw. De kaste lein kwam de juffrouw ter hulp, waarop het drietal zich van biljartqueus's meester maak te, den kastelein daarmede te lyf ging en alles dreigde kort en klein te slaan. Het ging er Spaansch toe. De kastelein, op zelf verdediging bedacht, kreeg een revolver en loste eenige schoten op de drie mannen, met het gevolg, dat een hunner, G. L., uit de Gouvernestraat, een schot in den buik en een schot nabü het rechteroog kreeg. De beide anderen ontkwamen. De gewonde man is per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. (N. R. Ct.) Zondagavond te kwart over 9 is by een vechtparty op de NieuwestadteLeeuwarden, zekere A. W., uit Hardegarüp, door eenige Leeuwarders aangevallen en door den 17- jarigen A. de H. met een mes in de rechter borst gestoken. De politie heeft den dader opgespoord. Een hevige vechtpartü had gisteren plaats op de Woenselsche kermis. Tweepersonen vielen daarby (worstelend door de groote vitrine van het café Musis Sacrum. Een van hen, zekere Vervoort, werd deerlü'k aan het hoofd gewond. Ontsporing. Zondagavond ongeveer 11 uur ontspoorde te Vlaardingen de locomotief van een goede rentrein. Het hoofdspoor was geheel ver sperd, zoodat het verkeer veel vertraging ondervond. Terstond werd een ploeg werk volk uit Hoek van Holland ontboden, die den weg Maandagmorgen om drie uur weer vry hadden gemaakt. Ongelukken. Het 10 jarig dochtertje van den arbeider Ruiter aan den Uilesprong in Tynje,geraakte te water en verdronk. Door het uitglyden van zyn paard, op het kazerneterrein te Amersfoort stortte de kapitein, A. P. Louman, van het 5e reg., Maandag voorover op de steenen. By onderzoek werd hersingschudding ge constateerd met vermoedelüke schedelkneu zing. Hoewel tegen den avond de patiënt nog in bewusteloozen toestand verkeerde, wordt onmiddellük gevaar nog niet bevreesd. Te Maaseyk (even over de Belgische grens) heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Van een auto sprong de band, waardoor de wagen een wending nam en tegen een boom sloeg. Van de inzittenden zyn 2 kin deren dadelyk gedood, terwyl de moeder en de chauffeur levensgevaarlijk gewond zyn. De vrouw die Zaterdagochtend bü de Maasbrug te Maastricht door een auto-onge val schedelbreuk bekwam, is aan degevolgen hiervan overleden. Men schrüft d.d. 23 Sept. uit Heerlen Aan den voet van een steenoven gelegen aan den Valkerburgerweg te Heerlen, werd hedenmorgen het ïyle gevonden van een tot nog toe onbekend mannelyk persoon. Vermoed wordt, dat de man Zondagavond wellicht in benevelden toestand, een schuil plaats tegen de koude gezocht hebbende, door de kolendamp, die altyd rondom een brikkenoven heerscht, bevangen en gestikt- is. Het Rjk vertoonde geen uiterlüke teeke nen van mishandeling, wel verschillende brandwonden, voornamelük aan borst, hoofd en armen. Een medisch onderzoek bracht aan het licht, dat alleen verstikking door kolendamp de oorzaak van den dood is. In den loop van den dag zijn verschillende personen met het lyk geconfronteerd, ten einde de identiteit te kunnen vaststellen tot nog toe echter nog zonder resultaat. Zondag zyn te Aalsmeer aan de Kudel- staart totaal afgebrand de woningen van D. Blootshoofd, visscher, en van L. E. Man che, schilder. Alles was verzekerd. Men meldt uit Leiden d.d. 23 Sept. Hedennamiddag ontstond er in de woon kamer van perceel Ouden Singel 148, be woond door mr. dr. J. Schokking, predikant by' de Hervormde gemeente alhier, een uit slaande brand, veroorzaakt doordat een slang van een gaskomfoor in brand geraakte. De vlammen deelden zich mede aan het behang sel en de gordynen, zoodat de woonkamer weldra in lichte laaie stond. Dank zij het spoedig optreden van de brandweer, is de brand tot deze kamer beperkt, die trouwens geheel uitbrandde. Het overige gedeelte der woning kreeg groote waterschade. De heer en mevrouw Schokking maakten juist een fietstochtje. Zaterdagvoormiddag, ongeveer 10 uur, ontstond brand by Ant. de Jong, Oude Huy- bergsche baan naby de Mondaf te Bergen op Zoom. De oorzaak van den brand is onbekend huis 6n schuur zü'n afgebrand met nagenoeg den geheelen inboedeleen varken en twee schapen werden gered, een bokje kwam in de vlammen om. Het huis was niet, de inboedel wel ver zekerd. De brandspuit van Nieuw-Borgvliet was spoedig ter plaatse doch water ontbrak, zoodat zü geen resultaat had. ('sH. Ct.) Zondagmiddag brak brand uit in de siga renfabriek van J. Donkers, Nieuwstraat te Ambt-Almelo. Het gebouw brandde geheel uit. De inventaris ging mede verloren. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De Bank geelt 5 °/0 Pandbrieven uit tegen den koers van 4041/4 °/0, plus loopende rente in stukken van ƒ2509,— ƒ1000,-, f 500-, f 250- en ƒ100,-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij de heeren TE SOMMELSDIJK. wordt nooit onder andere namen verkocht. Geen ander merk kan VITELLO vervangen. i Lai Eg: ten dra T| kr: zyn D. Geplaatst Maatschappelijk K; Belegde Reserven in stukken van f 1000 en f 500, Verkrijgbaar te MIDDELHAR.NIS bij en verder bij alle Commissionnairs in Effec behoeft men niet te gaan om Goud- en Pendules, Wekkers, Barometers enz. enz. te staande goedkooper dan in de stad, terwij wordt ingestaan en bovendien schriftelyke g Reparatiën billijk en vlug. Tram Voorstraat 233 en Oost-Krakeel (Directeur A. LOK ■Crit-voexin.gr ■van. DE: Coupon» FrolOELg-atlën "W! Ualcen.in.g'-Cte-a.r&n.t met xeu Verkrygbaar -»i/a pCt, Deposlto-obUeatli-i f 100,f 250,f 500,en f 1000,waarvan de r

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2