„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 44 18 Sept. 1912 Plaatselijk Nieuws. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 17 September 1912 tot opening van de gewone zitting der Staten-Generuai. (VoorzitterJ. E. N. baron Schimmel- penninck v. d. Oy'e.) De Voorzitter opent, nadat de leden der- beide Kamers zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof hebben begeven, des middags te 12 uren de vergadering en laat door den griflier van de Eerste Kamer vooilezen een Koninklijk besluit van 5 September 1912, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt daarop een com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministerieels departementen, en de leden van den Raad van State jvereenigen zich te één uur des namiddags mede in de vergaderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de 'vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: My'ne Heeren Het is Mij aangenaam U weder om Mij vereenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven Onze betrekkingen met de andere Mogendheden van den meest vriendschappelyken aard. De toestand van den landbouw in al zy'ne vertakkingen is gunstig, ondanks ernstige tegenspoeden, die een tjjdelijk karakter heb ben. Handel en nijverbeid bleven zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het reederijbedrijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zjjn over het algemeen minder onbevredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de algemeene toestand in Oost-Indiéin velerlei opzicht reden tot tevredenheid blijft geven. De West-Indische Koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte tengevolge waarvan inzonderheid de bevol king der Benedenwindsche eilanden van de Kolonie Curasao in zorgvolle omstandighe den verkeert. Burgelijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de Koloniën, blijven hunne taak op lofwaardige wijze vervuilen. Tengevolge van de sterke toeneming van 's Rjjks middelen en inkomsten laat zich de financieele toestand des lands voorshand niet ongunstig aanzien. Echter doen de vele onvermijdelijke nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wets ontwerpen op sociaal gebied, en de omstan digheid, dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag wor den gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame ver sterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de Grondwets-herziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De Regeeringsvoorstellen zullen, naar Ik Mij vlei, nog in den loop van dit kalender jaar kunnen bereiken. Deze zitting zal uwe toewijding en krachts inspanning op zware proef stellen, omdat het onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp-ziektewet, allereerst Uwe aan dacht blijven vragen. Dit mag niet beletten, dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zijn ge bracht, nog enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot Wettelijke regeling be treffende woonwagens en woonschepen, tot bestrijding habitueele dronkenschap en tot beteugeling van laniloopery en bedelarij zullen worden ingediend. De voordrachten in zake de pensioneering van gemeentelijke ambtenaren, en van hun ne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tegemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineenschakelings-com- missie zijn in gereedheid gebracht. Het ligt in het voornemen de Departemen ten van Marine en Oorlog te vervangen door één Departement van Defensie. Een wetsvoorstel zal U bereiken, houdende eene voorloopige regeling inzake electrici- teitsvoorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas, mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijn-producten in Lim burg, zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal U worden aange boden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indie op hoog gezag ingevoerde koffie cultuur. Moge Gods zegen aan Uw arbeid worden geschonken 1 Ik verklaar de gewone Zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hei tog van Mecklenburg, en voorafgegaau door de commissie, verlaat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. De commissie, die H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren't Hooft, Pelinck, Van Basten, Batenburg, Van Voorst tot Voorst en d'Aumale van Hardenbroek, leden dei- Eerste Kamer; en de heeren Van den Bosch van Verwolde, Smeenge, Marchant, Van Sasse vanYsselt, VanAschvan Wijck, Arts, Dolk, Aalberse, Van Foreest en De Geer, leden der Tweede Kamer. MIDDELHARNIS- Zooals uit de in dit num mer geplaatste advertentie blijkt, zullen de teekenlessen voor Ambachtslieden, op de Ambachtsschool onder leiding van den heer Chr. E. Hüssen wederom een aanvangnemen en wij meenen onze abonne's er op te moeten wijzen dat de datum van imschry- ving is den 24 dezer 's avonds van 6—8 uur aan de Ambachtsschool. Voor meerdere bijzonderheden zie men advertentie. Zondag j.l. had er een voetbalwedstrijd plaats tusschen Voorwaarts II van Middel- harnis en Alle Weerbaar van Dirksland. Na een spannenden strijd was de uitslag 3—0 voor Voorwaarts II. Sedert de laatste opgaaf is te Vlaar- dingen binnengekomen de vischsloep Voor lichter, sch J de Koning met 14 last haring. Mej Jac O. had het geluk op de Oude Tongesche verloting een rijwiel te looten, (ongelukkig was het een heerenrijwiel) ter wijl P. S. een z.g. „haam" zijnde een ge deelte van een paardentuig lootte. Zondag kwam een fietsrijder, doordat zfin rijwiel brak, zoodanig te vallen, dat hij een bloedende wonde aan hethoofd bekwam. Bij het binnenkomen met de sloep had P. J. de K. het ongeluk zijn been te stooten. Een paar dagen daarna zwol zijn been ten gevolge daarvan zoodanig op, dat een operatie noodzakelijk was. Als bewijs, dat de aardappeloogst bü sommige landbouwers door het groot aantal rotte aardappelen niet veel waard is blijkt wel uit het feit, dat heden eenige arbeiders met een boer bezig waren de aardappelen te rooien om de helft. Loting te Middelbarnis op 18 Sept. 1912 v.m. 10 uur voor de lichting 1913. Hendrik van Beek 1, Heime Vermaas 2, Joost Boeter 3, Joh. v. d. Tol 4, Jan van Hulst 5, Anthonie Mans 6, W. J. C. A. Nfigh 7, Mars. Klein 8, Mars. v. Strien 9, Corn. Koster 10, Teunis Jordaan 11, Gabriel Krijgsman 12, Gerrit van Gelder 13, Jan Koning 14, Adrs. v. d. Waal 15, Jan van Gelder 16, Gerrit Zoon 17, Jaques van Es 18, Dingeman But 19, Hendrik Buth 20, Arend v. Hoften 21, Jan Born 22, Hendrik Dubbeld 23, Beschier de Korte 24 enCorn.Noordijk25. In plaats van H. v/d Hoek is op de vischsloep Theodora Emmerentia, als schip per aangesteld M Taaie, Jz. J. van den Hoek de vroegere schipper is ruim 33 jaar schipper geweest op diverse vischschepen van de heeren Slis. S0MMELSD1JK- De beproeving van de brandspuiten no. I en III, zal plaats hebben op Vrijdag 20 Sept. a.s. des voormiddags te elf uur. Voor deze beproeving worden alleen opgeroepen de hoofden dier spuiten met de aanschroevers. De landbouwer C. Buys, heeft zijn hofstede met bouwland overgegeven aan W. Eestermans van Oude Tonge. De heer J. D. J. Spaan, chef aan de Flakkeesche Stoomwasch,- Strijk- en Badin richting alhier, is benoemd tot chef aan de Kon. Stoomwasinrichting te Dordrecht. Vrijdag ging het paard van D. Hanson, bespannen voor een met melkbussen beladen wagen, aan den Kokschenweg op den hol. Op de Kaai werd het dier staande gehouden. Dit geval, liep met eenig verlies van melk, vrfj goed af. Terwjjl M. v. d. Wende, dienstbode by den heer M. de Haas, bezig was om de worstsnymachine schoon te maken, ver wondde zij zich zoodanig aan de hand, dat geneeskundige hulp voor haar terstond noodzakelijk was. Aan het naaien zijnde met de machine, kwam G. Troost met haar vinger te dicht bij de naald. Het gevolg hiervan was, dat de naald in een harer vingers drong en afbrak en een gedeelte hiervan in den vinger bleef zitten. Tot verwijdering van het stuk naald, moest zij zich onder geneeskundige behandeling stellen. DIRKSLAND. Tegen J. Z. is proces verbaal opgemaakt wegens het binnen de kom dei- gemeente op een rijwiel met zich voeren van een snijdend voorwerp. Op den 27 September 1912 en volgende dagen wordt inspectie over de stookplaatsen schoorsteenen en kachels gehouden. Wan neer gebreken worden ontdekt zal onmid dellijk procesverbaal worden opgemaakt. IIERKINGEN. Naar men zegt zijn alhier een elftal deenvogels waargenomen, welke vogels om dezen tijd van het jaar zeer zelden worden aangetroffen. STELLENDAM. Een drie a vierjarig kind had het ongeluk in den Nieuwen weg in de sloot te geraken. Gelukkig werd het on geval door een paar buren opgemerkt, die het genoegen hadden het kind te redden uit zijn gevaarlijken toestand. Vrijdag ontstond bij C. T. alhier een begin van brand, doordat het deurtje van de kachel in de keuken niet goed sloot en daar de brandende kolen naar buiten vie len. Gaten brandden in vloerzeil en kleedjes, welke schade door assurantie gedekt is. De heer H. van Seters alhier had het geluk bij gelegenheid van de verloting te Oude Tonge een barometer op zijn nummer te zien vallen. Voor het beroepen van een predikant bij de Gereformeerde kerk alhier is het vol gend tweetal opgemaaktDe heer R. Hait- sma te Arum en de heer W. S. Pontier te Rotterdam, beiden candidaat. Heden, Dinsdag kreeg de heer P. D. Holleman alhier van het betrokken minis terie zjjn benoeming tot lid van het Polder bestuur van de Generale Dijkagie van Stel lendam. De dekknecht J. Meerman, varende op de stoomboot Maasnymph, kreeg Dinsdag een bus met melk op den voet, die daardoor zoo erg werd gewond, dat M. by aankomst van de boot dadelijk naar den dokter moest worden gebracht. De getroffene kan niet loopen en dus ook zijn werk niet verrichten. De nagel van een der teenen was geheel in den voet gedrukt. Nu de regen eindelijk wat is opgehou den, ziet men verschillende boeren uit onze gemeente hun nog te velde staande koren binnenhalen. Wel een ongewoon verschijn sel in dezerf tijd van het jaar 1 De tarwe zal haar waarde wel voor een groot gedeelte verloren hebben. Sommige schooven zien groen, zoo is de tarwe geschoten. GOEDEREEDE. Onderstaand adres is bij H. H. Ged. Staten van Zuid-Holland inge komen Ondergeteekende, G. A. Vogel te Goederee de ingelande van den polder den Ouden Oost- dijk roept uwe tusschenkomst in tot verbete ring van den onhoudbaren toestand aan gaande de waterlossing in dien polder. Toen op 22, 23, 24, en 25 Augustus van dit jaar de lage gedeelten van den polder onder water regenden, zoo zelfs dat het water de bermen der wegen bedekte, en de sluis door de lage ebbestanden tevens ge legenheid had veel water af te voeren, deed het feit zich voor dat door den polderbeambte A. Neele, die tegen een jaarlykschebelooning door den polder is belast met het toezicht op de handhaving der Keur, werd geconsta teerd dat op 25 Augustus 1.1. het inwendige der sluis geheel bezet was met fuiken, drie stuks, die, ook door het daartegen aandrij vende slootvuil, nagenoeg alle uitwatering onmogelijk maakten. En daar art. 20 der Keur, het hebben liggen van fuiken in de sluis bij sluisgang verbiedt, tenzij met toestemming van het Bestuur, werd den bedoelde beambte aan den eigenaar der fuiken, M. Lokker, gelast die fuiken op te ruimen, daar by geen toestemming van het Bestuur vertoonen kon, en het dien be ambte onwaarschijnlijk voorkwam dat die toestemming by een abnormaal hoogen waterstand in den polder als thans worden verleend. Aan die lastgeving werd onder protest voldaaneen relaas van het bevondene werd opgemaakt. Den volgenden dag echter werden de fui ken opnieuw in de sluis gelegd met volle toestemming van het Bestuur en tevens aan den politiebeambte A. Neele verboden daar verder toezicht op uit te oefenen. De reden tot deze vreemde handelwijze zoo enorm schadelijk voor den polder is mij onverklaarbaar. Wel beroept zich het Bestuur, naar ik verneem, op een vermeend heerlijk recht der familie Goekoop te 's Hage, waarbij aan die familie het eigendoms-recht op die sluis zou gegeven zyn, met. de macht daar ten allen tijde binnen de sluis te mogen of door derdeD te doen visschen. Maar is dat werkelijk zoo, dan acht ik het Bestuur van den polder „den Ouden Oostdiik" in de laatste plaats het aangewezen lichaam, om dat vermeend recht te doen handhavenveel meer ligt het op den weg van het Bestuur volgens myn inzien, om de polderbelangen hooger te stellen, en alle belemmeringen bij sluis gang, en vooral by hevigen sluisgang, tedoen opruimen volgens de Keur, ten einde op die wijze een beslissing uit te lokken over de vraagWie voert het beheer over de sluis van den „Ouden Oostdijk"de eerste de beste visscher of het Bestuur van den Pol der? Met den meesten ernst vraag ik als grootste eigenaar-bruiker in den polder „den Ouden Oostdijk," de gewaardeerde tusschenkomst van UwGr. achtb. College, om te trachten in deze onmogelijke toestanden eene ge- wenschte oplossing te helpen bevorderen. Goedebeede, 7 September 1912 (was get.) C. A. Voqel. Op Vrijdag 13 Sept. j 1. hield de ver- eeniging „Aurora" alhier, haar jaarlyksehe algemeene vergadering. Uit het op die vergadering uitgebracht jaarverslag bleek dat er een opgewekt leven in de vereeniging heerscht, zeer ten gerieve van de te Oud- dorp, Stellendam en Goedereede wonende leden. Het door de Bibliothecaris uitgebracht verslag bewees, dat de bibliotheek der ver eeniging voorziet in eene behoefte aan goede en boeiende lectuur gedurende de winter maanden. Er wordt druk gebruik van ge maakt door het leesgrage Goereesche publiek. De door den penningmeester uitgebrachte rekening en verantwoording over het ver- eenigingsjaar 1911 12 werd goedgekeurd en de begrooting voor het volgende jaar vastgesteld op een bedrag groot f107.365 in ontvaDg en uitgaaf. Als bestuurslid werd herkozen de heer E. E. de Hondt (Bibliothecaris) en gekozen P. T. van den Berg (Secretaris). Er werd besloten voor twee bijeenkomsten, vreemde spreeksters of sprekers uit te noo- digen. De overige bijeenkomsten, één per maand, zullen door eigen krachten worden geleid. De vereeniging telt thans 27 gewone en 6 buitengewone leden. In de Noordzee werden door de schip pers C. en W. Lokker 5 boeien opgepikt afkomstig van een Fratischen logger. Door Mej. de Wed. K. van der Wende alhier is aan heeren Burgemeester en Wet houders vergunning gevraagd voor den ver koop van sterken drank. Naar wij vernemen, zal in het verhand met het gevorderde seizoen hethotel „strand- lust" a.s. Zaterdag worden gesloten. Vanwege The Factors of the Malto Kingham Dorking Surrey is aan schipper Th. Grinwis f 12,68 overgemaakt voor de ópzending van een briefje, door hem gevischt benoordoosten het vuurschip van Schouwen- bank. Een aardig buitenkansje. Voor de vernieuwing van een arbeiders woning met directiekamer aan het Flauwe werk onder deze gemeente was de laagste inschrijver de heer H. H. Harmsen te Willemstad ad f 5318. OUDDORP- Dat is de moeite waard. De landbouwer H. Grinwis alhier heeft thans een varken in zyn bezit van ruim 600 pond. Voor 1912/13 is de levering der be- noodigde Steenkolen en anthraciet voor de gemeente bij inschrijving gegund aan de beurtschipper Mast a f 1,05 en f 1,90 de H. L. DEN BOMMEL- Hetlesupletoircohier van den Hoofdelijken Omslag en dat van het schoolgeld zyn op de secretarie ter visie gelegd en aan den gemeenteontvanger ter invordering toegezonden. De levering van steenkolen voor den dienst der gemeente voor het winterseizoen 1912/13 is gegund aan L. Raap voor f 1.10 per 85 K.G. Als dit blad verschijnt., zal den Bommel een zy'Der meest geachte inwoners verloren hebben. De heer Dr. H. v.d. Meer namelijk vertrok heden naar zijne nieuwe standplaats Hengelo. Gedurende de 4 jaren van zjjnen arbeid in deze gemeente heeft hy zich de achting en de toegenegenheid, weten te verwerven van ieder met wien hij in aan raking kwam. De gemeente verliest in hem een goed burger, zijue vrienden een trouw en betrouwbaar vriend maar vooral de patiënten verliezen in hem een bekwaam, actief en medevoelend geneesheer wien geen moeite te groot, geen opoffering te zwaar viel om het lijden zijner medemenschen te verzach ten. Ook na zijn vertrek zal de naam der familie van der Meer nog vaak en met eere genoemd worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. en Weth. dezer gemeente maken bekend, dat ouders of verzorgers, die hunne kinderen in den aanstaanden wintercursus het Herha- lingsonderwys wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 25 October 1912 aangifte te doen bij het Hoofd van het Herhalingsonderwijs, den heer D. Buiten huis. De collecte voor noodlijdende kerken heeft in de Ned. Herv. kerk alhieropgebracht de som van acht gulden tien cent. De vorige week slaagde Jb. van Ant werpen alhier te Utrecht bij het examen voor het diploma als agent van politie. Toen de vorige week de motor van den beurtschipper alhier in het donker in de kaai kwam, zou de knecht D. K. dezen opzetten; de haak schoot op den paal uit en K. sloeg daardoor neer op een ijzeren bolder, waardoor hij zich inwendig zoo bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij genoodzaakt was zijn werk te staken.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5