WAARSCHUWING. UTELLO-UBGABM Flakk. Boek- en Papierhandel mbachtsschool Uit de Pers. Binnenland. Flakkeesche Stoomwasch-, Strijk- en Badinrichting DORPSWEG SOMMELSDIJK Vleeschhouwerij MOZES DE HAAS TEEKENPAPIER Vergelijkt prijzen en kwaliteit W- VAN DER SCHENK 2 volkskerk uiteraard zooveel grooter zijn. In een stad als Amsterdam bedraagt het aantal Nederlandseh-Hervormden bijkans 20U.000 terwijl het zielental dei* Gerefor meerde Kerken de 19000 nog niet haalt. En nu behoeft toch wel niet betoogd, dat bij een totaal van 200.000 als vanzelf de belangstelling niet tienmaal zoo groot is als bij een kleiner kring van pl.m. 20.000. Doch wint nu na tien jaar deze kleinere kring aan leden, dan stijgt aan stonds de uikeering der Overheid maar de kring der 200.000, al neemt deze aanmerkelijk toe, blijft het vroegere be- bedrag erlangen. Dit is nu het antwoord van de meerder heid der Staatscommissie, het antwoord der coalitie, op dr. Kromsigt's noodkreet. Maar wat moeit zich het separatisme met een geestelijk steeds meer verwilde rende Protestantsche volksmassa, zoo de eigen, kleinere kring maar in macht en invloed wast. In Ieder geval wij weten nu, wat van de coalitie, wat van een Grondwets ministerie Heemskerk, voor onze Neder- landsch-Hervormde Kerk, vooi de geeste lijke verheffing van onze Protestantsche volksmassa is te wachten. Het separatisme staat voor de poorten, onze Kerk verwakkere tot krachtig ver weer. De zaak onzer Kerk is tegelijk de zaak der protestantsche volksmassa. De strijd voor onze Kerk is tegelijk een strijd voor ons Protestantsche volk". De opwekking van de Beukelaar heeft onder de leden der Ned. Herv. kerk reeds weerklank gevonden. Kort geleden vergaderde te Leeuwarden de Christelijk Historische Unie en op die vergadering besprak dominee Kromsigt voorgestelde wijziging van art. 171. Mr. Lohmanhad blijkbaar begrepen, dat er iets broeide en zich de reis naar Friesland's hoofd stad getroost om het gevaar te bezweren. Het gevaar nl. dat tot uiting kwam in dominee Kromsigt's conclusie: „Ik zou van het behoud van het oude artikel 1 li het meegaan met de coalitie afhankelijk willen stellen." Ds. Groot Enzerink noemde rondweg de coalitie ten nadeele der Ned. Herv. kerk en riep uit„Laten we ons door geen mooie praatjes in de luren laten leggen De vergadering nam ten slotte een stemmig (mr. Lohman was reeds ver trokken) een motie aan, uitsprekende, dat de voorgestelde wijziging van art. 171 het revolutionair beginsel in zake de kerk bestendigt en bevestigt en de in de Grondwet bevestigde rechten der Ned. Herv. Kerk worden miskend. "Wij zullen ons in dezen strijd niet verder mengen. Geen vooruitstrevende kan zijn stem verleenen aan pogingen, die kerkelijke genootschappen en den staat nog nauwer zullen samensnoeren. Zijn eenig doel moet zijn in de toekomst het programpunt te verwezenlijken Volledige scheiding der financiën van Kerk en Staat. Wij vreezen echter, dat daarvan slechts in een verre toekomst sprake kan zijn. De Beukelaar schrijft over de antire volutionaire partij Voorloopig blijft de vaste Kuyperhand nog regeeren hetzij dan nu buiten het parlement. Maar voor Kuyperianisme geen toekomst. In separatisme is het volksgeheel opgegeven; de strijd voor de beginselen, voor het sociale recht, is omgebogen naar het politieke succes. In naam van den Christus is gestreden met de heidensche wapens der onheilige mid delen. In den strijd voor Hem, die de waarheid is, heeft men met woordgedraai en halve waarheid zijn machtsdoel trach ten te bereiken en bereikt. Doch zoo onchristelijke wapenen kee- ren zich ten slotte tegen de Christelijke groep, die ze waagt te hanteeren. Zulk een strijdwijze dooddeinnnerlijkekracht. En wie naar waarlijk Gereformeerd be ginsel, vóór alles zoekt de verheerlijking Gods en het heil van zijn land, wendt zich af van zoodanig onheilig streven. Geen leider na Kuyper zal het Kuy perianisme kunnen redden. Straks rest slechts de puinhoop van dit eenmaal zoo trotsche machtsgebouw." De Rechtbank te Rotterdam, veroordeelde beden J. L. SOUDIJN, hoofdagent van LOTISICO tegen wien f 10.— boete was geeischt, tot f 26.- boete, subsidiair 25 dagen hechtenis, ter zake van het plaatsen eener advertentie waarvan de inhoud be- leedigend was voor den heer M. IBURG Hzn., directeur der N. V. DE TIJDGEEST. Voorts werd beklaagde veroordeeld tot betaling der geeischte schadevergoeding. 't Boertje dat trouwen wilde. De „N. Gr. Ct." vertelt: 't Is in een dorpje in de buurt van Gro ningen gebeurd. 'n Man van 53 jaren wilde graag 'n vrouwtje hebben. Op geld kwam het niet aan, dat had het boertje genoeg. Als ze maar schoon en jong was en gain almansviund. „As 'k nog is trouwen gao, wik mien vrouw allend hebben." Maar om er nu een te krijgen. Deze week besloot hjj ,,'n wikwief" te raadplegen. J.l. Woensdag trok hy er op af, 't mooiste pak aan, 'n nei zieden over hemd en 'n mooie fluwailen pedde op. Hij was maar wat bang uitgevallen, vooral tegenover vrouwen, maar 't„wikwiet" kende hy gelukkig goed. Moedig stapte hij d'rop af en pas had hfi de deur geopend, of daar klonk het: „'k Wil trouwen, Annao, maor hou inou'k 't aanleggen Zuik mie is 'n vrouw op, nuuver en slank en eerlêk. Ja veural eerlekgain'd dij de kadde in duustern knipt." En Annao schudde de kaarten, prevelde wat en sprak eindelijk „Gao maor naor hoes, Janmorg'nvroug komt, d'r 'n mooi wicht veurbie dien hoes, net om half negen. Vraog heur, want dij het 'n oogje op dij." En Jan betaalde en trok overgelukkig naar huis, telkens herhalende: „Om half negen den zei de botter geld kosten. Maorwel zolt 't wezen. Onze schouljuffrouw Maor dat zok toch nait denken, dat die gek op mie was. Maor men ken 't nait waiten. Vrouluugoud is raor goud 1" De morgen brak aan en Jan stond om acht uur al poesmooi in de deur. En hoe later het werd, des te zenuwachtiger werd hij. Half negen! „Daor komt ze w'rachtig aanJao toch de schooljuffrouw 1 Veuroet maor, Nou mout wezen Juffrouw 'n klain woordje koomt in mien geld en goud alles is veur joegaot mit mie trouwen. Knik maor van jao En meteen wilde hij de juffrouw bij de arm nemen. Geheel ontsteld nam deze echter de vlucht. Dat was 'n vreemde Donderdag morgenverrassing En Jan hij is nog denzelfden dag weer naar 't wikwief getrokken, alweer om raad 1 Een klacht. Naar aanleiding van het bericht, door ons aan de N. Ct. ontleend, omtrent een onder zoek, dat zou worden ingesteld naar beweer de lichamelijke mishandeling van een leerling door den directeur der J. P Heyestichting, deelt de N. Ct., dat naar aan dit blad uit van volkomen betrouwbare zijde verkregen inlichtingen gebleken is, dit bericht minder juist, in elk geval sterk overdreven is. „In Juli is aldus de N. Ct. er een en ander voorgevallen wat het hoofdbestuur noopte tot een onderzoek. Hiervan was het gevolg, dat de directeur een berispingontving wegens minder tactisch optreden. Dat men er thans op terugkomt en aan het gebeurde een beteekenis geeft, welke het niet heeft gehad, schijnt aan minder faire bedoeling te moeten worden toegeschreven. Wy verwachten, dat het hoofdbestuur niet in gebreke zal blijven, de juiste toedracht der zaak in het licht te stellen en voorts die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om een herhaling van het gebeurde te voorkomen". Een huwelijksdrama. Wij lezen in de Tel. In het onderhuis van perceel 66 le Jan Van der Heijdenstraat, Amsterdam, woont de familie Bost. De man werkt buitenshuis, terwijl de vrouw met wasschen voor ande ren er nog iets tracht bij te verdienen. Uit zijn eerste huwelijk heeft de man een dochter, de thans 18-jarige Geertruida. 't Meisje was tot vóór ongeveer een jaar als dienstbode in betrekking. In den winter van 1911 kreeg zij kennis aan den thans 28-ja- rigen E. Querido, goochelaar van beroep. De ouders waren op dezen omgang weinig ge steld, daar zij van verschillende kanten ongunstige berichten omtrent den persoon in kwestie kregen. Zijn naaste familie schil derde hem als driftig en opvliegend. Eenige jaren geleden was hij wegens mishandeling reeds met de justitie in aanraking geweest en bovendien kon hij den kost niet ver dienen. Dit alles was oorzaak, dat de ouders er voortdurend by hun dochter op aandron gen den man te laten loopen, doch zonder resultaat. Teneinde Geertruida aan Querido's invloed te onttrekken, zorgden de ouders er voor, dat hun dochter in „Beth San" werd opgenomen. Gedurenden den tijd, dat ze daar vertoefde, kregen de ouders voortdu rend blieven van den verloofden, waarin hij met moord dreigde wanneer het meisje niet in de oudeilijke woning terugkeerde. Angezien vrouw Bost veel alleen thuis is, wilde de man zijn echtgenoote niet langer aan dit dreigend gevaar blootstellen eD nam derhalve het meisje na een verblijf van vier weken in het toevluchtsoord weer in de ouderlijke woning terug. Opnieuw smeekten de ouders haar den man te laten loopen, doch ze wilde daarvan niets weten en ten einde raad verklaarde de vader, dat dan het huwelijk ook maar zoo spoedig mogelijk gesloten moest worden. Dit geschiedde 14 Februari jl. 't Jonge paar nam zyn intrek in de Rid derstraat 64 en reeds na enkele weken was armoede er troef. Hongerig en bijna zonder kleeren kwam de jonge vrouw telkens bij haar ouders hulp zoeken. Toen eensklaps hoorde men niets meer van haar. De moeder ging op informatie uit, bemerkte, dat de woning in de Ridderstraat verlaten was en ontdekte na lang zoeken, dat Querido zijn jonge vrouw ergens op den Zeedijk geïnstal leerd had en haar dwong op minder eerzame wijze het brood te verdienen. De moeder bad en smeekte haar dochter toch op den goeden weg terug te keeren en bood haarhuisvestingindeouderfijkewoning aan, doch Truida verklaarde, telkens weer dat ze niet weg durfde gaan omdat de man, gedreigd had in dat geval niet alleen haar, maar ook juffrouw Bo3t te zullen vermoor den. Vier weken nadat ze zich op den Zeedijk gevestigd had, bleek Geertruida's opname in 't Binnengasthuis noodzakelijk, zeven weken werd ze er verpleegd en toen de dag van het ontslag nu zeven weken geleden, aanbrak, keerde ze naar de ouderlijke wo ning terug met het vaste voornemen, om een nieuw en beter leven te beginnen. Ook Querido was in dien tijd in het gast huis beland, waar hjj maandenlang moest blijven. Nog in het ziekenhuis vertoevende, schreef hij voortdurend dreigbrieven aan zjjn jeug dige echtgenoote. „Als Trui niet meer met hem wilde leven", luidde het „ging zij en hij er aan". De brieven werden niet beantwoord, doch hij bleef met het dreigen doorgaan en de ouders van het meisje maakten zich zeer ongerust. Nu, veertien dagen geleden, is Querido. als hersteld uit het ziekenhuis ontslagen. Kort daarop kwam hy het sous-terrain, waarin het echtpaar woont, doch tevens een wasscherjj houdt, binnen en vroeg zijn vrouw te spreken. Dat kon hem niet wor den belet. Hij drong er op aan, datzy weer met hem zou gaan leven, wat beslist door haar geweigerd werd. Bedreigingen uitende, ging hy weg. De moeder van het meisje werd in den loop van Dinsdag jl. door een broer van Querido gewaarschuwd. Deze zou met een groot mes en booze plannen rondloopen, als zyn vronw langer weigerde weer met hem te gaan wonen. Daardoor bevreesd raadde juffrouw Bost haar dochter aan, indien ze haar man ontmoette in de nabyheid der ouderlijke woning, met hem wat op te loopen, opdat geen schandaal zou worden veroorzaakt. Dinsdagavond liep Truitje, toen Querido weer in de Jan van derHeydenstraat kwam, een eind met hem mee. By die gelegenheid haalde hy een groot mes te voorschijn en zei: „Zieje,Trui, nou je weer met me meegaat, hoeft dit geen dienst te doen". Hjj brak het mes aan stukken en gaf die aan zijn jeugdige echtgenoote, die destuk ken wegwierp. Woensdagavond verscheen Querido weer in de woning van Truitje en vroeg of zjj met hem wilde gaan wandelen. De jonge vrouw heeft toen op stelligen toon verzekerd, dat zy niets meer met hem wilde te maken hebben en hy goed zou doen, haar niet meer lastig te vallen. Bedreigingen uitend, is hij toen vertrok ken, om gistermorgen tegen halftwaalf te rug te keeren. Truitje stond in het keukenvertrek aan de wachtobbe. Querido stoof onmiddellijk op haar af, op driftigen toon vragende, of ze er by bleef, dat ze niet meer met hem wilde samenwo nen. Verschrikt bevestigde zjj andermaal, niets meer met hem te maken te willen hebben. Hij stoof op en zij nam de vlucht naar 'n ander vertrek. Hij achtervolgde haar, trok een knipmes en bracht Truitje daarmee vier steekwonden toe, in rechterarm en rechterzijde, en twee aan het hoofd. De moeder was naar buiten gevlucht, roe pende om hulp en spoedig verschenen dan ook eenige personen om het hevig bloeden de meisje bij te staan. De geneeskundige hulp was spoedig in het huis, een eerste verband werd gelegd en de vrij ernstig gewonde perzieken-auto naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De commissaris van het bureau Stadhou derskade, de heer Kummer, bracht kort na het voorgevallene, met eenige inspecteurs 'n bezoek aan de woning van het ongeluk; kige, jeugdige vrouwtje en informeerde bjj de moeder naar de bijzonderheden van het drama. De dader was onmiddellijk nadat by zijn vrouw bloedend had verwond, naar buiten gekomen, zeggende: „ik heb ze een flink pak rammel gegeven." Kalm was hji verder gegaan doch had het op eenigen afstand van de woning in de le Jan Steenstraat op een loopen gezet. Slechts weinigen achtervolgden hem, omdat alles zich in zulk een korten tijd had afgespeeld. De dader wist blijkbaar niet, waarheen hjj zich wenden zou. Hy liep eenige malen langs het Sarpha- tipark en meldde zich daarop aan het poli tieposthuis aldaar, zeggende„Ik heb mijn vrouw vermoord." De dader is ter nader onderzoek door de politie gehouden. Hy had zichzelf ook even verwond en moestin't Wilhelminagasthuis worden verbonden. By het onderzoek in de woning van Trui tje Bost, door de politie ingesteld, is op de achterplaats der woning het knipmes ge vonden, waarmee de verwondingen zyn toe gebracht. De ruiten van de glazen achterdeur wa ren stuk. Inbraak. Te Barneveld is in den nacht van Zaterdag op Zondag bij den horlogemaker C. Schuld ingebroken. Nadat men zich door het pri vaatraampje toegang verschaft had, zijn uit de winkelkast o. m. ontvreemd 58 gouden ringen, 13 gouden horloges, 8 a 10 dito kettingen en 20 25 zilveren horloges. Van doublé artikelen was niets weggenomen. In den tuin zijn een paar gouden ringen terug gevonden. Blijkbaar had men vooraf met een scherp voorwerp getracht enkele ramen te forceeren. Aan de politie is dadeljjk aangifte gedaan. Een vliegmachine verbrand. Op het vliegterrein aan den Bergweg, te Rotterdam, staat de hangar, waarin de Blériot vliegmachine van J. van Bussel. Deze moest Zondag a.s, vliegdemonstraties houden te Zwolle. Terwyl Van Bussel zelf naar Zwolle was, bevond zich zyn monteur G. Bosman in de hangar. Br was aan de machine een draad losgeraakt en Bosman wilde deze soldeeren met een benzine sol- deerpijp. Eenklaps vloog de machine in brand en ook de hangar. Hemelhoog stegen de vlammen en de brandweer ontving van niet minder dan 9 verschillende punten tegelyk meldingen van den brand. De brand weer rukte met 5 spuiten en de reddings brigade uit, doch er bleek niet veel te redden. De hangar was spoedig tot den grond afgebrand. Van de machine is niets over dan het yzer en ook een in aanbouw zijnde machine, waarin nog geen motor, werd een prooi der vlammen. Een en ander was voor f 10.000 verzekerd. Er is geen ongeluk of er is een geluk bij. Zaterdagavond liep een Leidsche politiman op den Ouden Singel te Leiden en zag een donker voorwerp in de Singelgracht drijven. Hij dacht, dat het een hond was en daar er een schuitje aan den kant lag, kwam hij op het menschlievend denkbeeld, het dier te redden. Juist toen het voorwerp onder het schuitje doorschoot greep hij het en haalde het boven water. Wie schetst zijn verbazing, toen hy in plaats van een hond een kind had opgehaald. De levens geesten waren nog niet geweken en met geneeskundige hulp gelukte het spoedig het bewustzijn by het kind op te wekken. Het bleek een U-jarig knaapje te zyn, dat door zyn vader in een peuérschuitje was achter gelaten om er op te passen en zoo te water was geraakt. Gearresteerd. De voortvluchtige arbeider Jagt, die in Augustus met den arbeider Moes, de veld wachter O verdijk le Schoonoord ernstig mishandelde, is in Duitschland gearresteerd. Doodslag. Omtrent den doodslag, die te Zevenbergen (N.-B.) het gevolg was van stoeien, meldt de „Grondwet" het volgende d.d. 13 Sept. 't Was even voor het eindigen van '1, schaftuur, ongeveer half twee, gistermiddag dat in de suikerfabriek der Mpij. van Land bouw in den volksmond suikerfabriek van „De Bruyn" genaamd twee werklie den, A. de Haan en A. Vermeulen, aan het stoeien raakten. Deze oogenschynlyk schul- delooze stoeipartij, ontaardde weldra in een ruzie die zoo hoog liep, dat men elkaar met bruut geweld te lijf ging. Plotseling greep de timmerman De Haan zijn mes en gaf Vermeulen daarmede een steek in de zyde die zoo noodlottig het hart trof, dat Ver meulen op de plaats dood bleef. Het lijk van den verslagene werd naar het gasthuis overgebracht, de ongelukkige was nog slechts 22 jaar oud. Het parket uit Breda was heden ter plaatse, na gehouden sectie onderzoek, werd de dader zwaar geboeid naar Breda overge bracht. Moord. In een nachtcafé aan de Nieuwsteeg te Rotterdam, ontstond Zaterdagnacht twist tusschen 3 bezoekers en den slagersknecht A. van Vliet, welke twist op straat werd voortgezet. Van Vliet gaf den kolenwerker A. van Maanen een mesteek in de borst, waardoor Van Maanen aan de gevolgen in het ziekenhuis overleed. De dader nam de vlucht doch werd achterhaald en gegrepen Vermist. Sedert ruim een week wordt te Ureterp (Fr.) het zestienjarig meisje S. V. vermist. Alle nasporingen zyn vruchteloos gebleven. Men vreest dat haar een ongeluk overkomen is. Mijnongeluk. Toen Zaterdagavond omstreeks elf uur een ploeg mijnwerkers, bestaande uit 5 man, in de mfin Laura te Eygelshoven, door de verschillende ondergrondsche mijngangen naar het werk ging, geraakte juist op het oogenblik, dat de ploeg zich daaronder be vond, in eene nauwe gang een stuk steen, ongeveer vier meter lang en ruim een meter breed, uit de gangzoldering los en plofte naar beneden. Vier man konden zich ter nauwernood redden, doch een persoon, de Oostenrijker K., kreeg het gevaarte op zich. Met veel moeite konden zjjn kameraden de steen omwentelen. De ongelukkige was zoo goed als verpletterd en moet op slag dood zijn geweest. Ongelukken. Toen de vrouw van den fabrieksarbeide J. W. C. te Bredevoort een pot vol kokend) melk op de vloer van den keuken zett( kwam juist haar 4-jarig zoontje van „de deel binnen. Het kind viel achterover in de glot iend heete vloeistof en bekwam zoovee brandwonden, dat het, naar het gestich vervoerd, daar aan de gevolgen is overleden Te Delft is heden nacht de 16-jarigi schippersjongen K. van Boord van zyn vaar tuig te water geraakt en verdronken. Heden morgen werd het lijk opgevischt. Te Tilburg is Zaterdagavond en vierjarig jongetje van den arbeider Graafsman op ee overweg door den trein overreden. Met een; erg verminkt hoofd werd het lijk van het] kind opgenomen. Hedenmorgen te kwart voor tien veron gelukte aan de Lichtmis, bij Dedemsvaart, een auto. Het voertuig kantelde en was in een oogenblik een ruïne. Met zeer veel moeite werden de inzittenden, een heer en een dame, onder de machine vandaan gehaald, gelukkig zóó goed, dat zy pei tram naar Zwolle konden reizen. De auto hoort thuis te Arnhem en was op weg naar Groningen. AP VE RTENTIËN, ■voor Ico-u-oLe exi -wa,rm.e kuip en d.o-a.c33.e-"toa.«a.en.. 1 bad le klassef 0,25 by abonnement (1 kaart van 20 stuks) 4, 1 bad 2e klasse0,15 by abonnement (1 kaart van 20 stuks) 2,50 1 stortbad0,10 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 1,75 wordt nooit onder andere namen verkocht. Geen ander merk kan VITELLO vervangen. u> O '3 .2 •o O vfi VAN p St. JorisDoelstraat, Sommelsdyk H tj INTERCOMMUNAAL TELEFOON No. 8. a lederen dag prima kwaliteit versch Sfl 0 rundvleeseh verkrijgbaar. Neemt proef v van onovertrefbaar Saucisse de Bou- u logne en spiertjes rookvleesch. CJ M P.S. Verzendingen geschieden in 5 d luchtvrije verpakking. f' P Beleefd. aaaToevolen. lederen Donderdag versch Kalfsvleesch. BINDERIJ EN ADVERTENTIE BUREAU WESTDIJK B 280, MIDDELHARNIS Heeft voor de nieuwe voorraad PASSERDOOZEN TEEKENHAKEN, DRIEHOEKEN, PENSEELEN, DECI METERS, VERF in verschillende kleuren, OOST-IND. INKT stukjes en flacons, TEEKENPENNEN, VERI- en TEEKENDOOZEN, enz. enz. Ruim voorzien van alle benoodiede vellen en verder alle benoodigdheden die moch ten voorkomen, tegen beslist de laagste prezen. Aanbevelend, az( nie vai r F pel en

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2