Binnenland. Landbouw. De Landbouw Onderlinge. Burgerlijke Stand. Marktberichten. up de Kermis (e OudeTonge ...uumt jaar behalve een massa kramen ook standplaats hebbenKen Schouwburg tent, een Théatre Variété, een Luchtschom- mel, Zweefmolen, Hipodrome enz. enz. In alle cafés is er Muziek, waarschijnlijk zullen Zaterdagnacht en Maandagnacht extra treinen rijden. DEN DOMMEL. Op Donderdag 5 dezer zal de raad dezer gemeente eene openbare ver gadering houden. De begrooting over het dienstjaar 1913, zoo als die den raad is aangeboden, sluit in ontvang en uitgaaf op f 34Ö70.955. Dinsdag werd door den heer C. van Vliet de haan van den toren gehaald. Het zal wel niet vaak voorkomen dat een Mr. kleermaker zoo hoog klimt, om iemand een nieuw pak aan te meten. Zondag viel een tienjarig meisje, M. F. in de haven. Aan W. Jongeling mocht het gelukken, haar behouden op het droge te brengen. Vergadering van den Gemeenteraad van Den Bommel op Donderdag 29 Augus tus '12. Na opening en lezing der notulen, die onveranderd worden goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stuk ken. De gemeenterekening over 1911 wordt over eenkomstig het door de flnancieele commis sie uitgebracht praeadvies vastgesteld met een batig saldo van 1017,25 gulden, terwijl de rekening van het grootarmbestuur even eens wordt vastgesteld. Vervolgens wordt aangeboden de gemeen- tebegrooting van 1913. Besloten wordt deze begrooting om advies in handen te stellen van een flnantieele commissie. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van B. en W. tot het doen van betalingen uit de post om onvoorziene uitgaven voor den dienst 1912 tot een bedrag van f7.20, welk voorstel bij aclamatie wordt aangenomen. De gemeente- begrooting dienst 1912 wordt gewijzigd door over 800 gulden te beschikken van het voordeelig saldo dienst 1911 om daarmee te versterken de post voor het onderhoud van havens, vaarten enz. Volgnummer 65 van den dienst 1912 onderhoud van brandblusch- en reddingsmiddelen, wordt verhoogd met 25 gulden, ten einde daar uit te kunnen bestrijden de kosten van de aanschaffing van nieuwe brandslangen. Als nu wordt be- eedigd de heer Kraan tot waarnemend secretaris, tot welk einde door hem in han den van den voorzitter wordt afgelegd aller eerst den eed van zuivering bedoeld bij Art. 65 der gemeentewet, en vervolgens den eed nader omschreven in Art, 100 der gemeen tewet. Tot het doen van eenige herstellingen aan de kaaimuur wordt besloten B. en W. een crediet te verleenen van 70 gulden. "Wordt besloten van den heer E. Mast Pz. ter ver grooting van den oostdijk aan te koopen ongeveer 5 M2 grond voor den prjjs van 50 gulden. Aan den heer Dr. H. van der Meer wordt op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid der commissie van toezieht op het L. O. en der commissie tot wering van schoolverzuin, terwijl tot lid van laatstgenoemde commissie wordt benoemd de héér J. Mooijaard. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek der Afd. Oostelijk Flakkee van de Holl. maatsch. van Landbouw om een subsidie. Besloten wordt aan den heer Commissaris der Koningin dezer provincie ter benoeming van lid van het college van zetters voor te dragen de heeren T. J. Knoop, P. Vermaas, K. Buth en D. Mijs. Tot helpster by het handwerk onderwijs aan de openb. lag. school N°. 1 wordt benoemd M.H.Osseweyer. Als nu wordt vastgesteld een nieuwe instruc tie voor den te benoemen gemeente genees heer. Aan den heer Dr. H. van der Meer wordt op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeentegenees heer, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten der gemeente bewezen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de benoeming van diens opvolger aan te houden. Aan den lantarenopsteker S. du Pree wordt in verband met de hem meerdere op gedragen werkzaamheden een verhooging toegekend van 10 gld. per jaar. Daar de verordening tot heffing van havengeld en kaaigeld slechts is goedgekeurd tot 1 Jannuari 1913, wordt besloten, na dien datum op nieuw de Koningklyke goedkeu ring aan te dragen. Besloten wordt, de heffing van kaaigeld op mangelwortels tot nu toe, bedragende 15 cent per ton, terug te brengen tot 6 cent per ton. Vastgesteld worden het le supletoir kohier Hoofd, omslag en schoolgeld, waarna worden be handeld de reclames Hoofd, omslag.Besloten wordt h6t gemeente huis met de veldwach terswoning, als mede de beide openbare lagere scholen aanhetgasbuizennettedoen aansluiten, verder om in alle gemeentege bouwen de gasleiding tot aan de plaats waar de meter gesteld wordt te doen aanleggen worden de B. en "W. uitgenoodigd, met de verschillende huurders of gebruikers in overleg te treden met betrekking tot het aanleggen der binnenleiding. De heer Knoop geeft in overweging, wanneer de ophooging van den Spuidyk een feit wordt tot dekking van de kosten daarvan subsidie aan te vragen van rijk, de provincie en de dijkring. De voorzitter zegt, dat met zyne wenschen rekening zal worden gehouden. Niets moer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. STAD AAN 'T HAltlNGVLIET- Ne llaad dezer gemeente heeft in zijne jongste ver gadering het tractement van den Secretaris met vijftig gulden verhoogd. Naar men verneemt zal door M. van de Gevel hier een tweede beurtveer op Rot terdam geopend worden. Door vele landbouwers alhier is door de vele regens aanzienlijke schade geleden, daar zij hunne tarwe, in plaats van in de schuur te rijden, op het land aan de klamp gezet hebben, om ze daar te dorschen. De meeste klampen zijn tot op den-bodem ingeregend. De arbeider J. T., die zich onledig hield met visschen in de Oude Vecht te Zwolle, is te water geraakt en na een half uur levenloos opgehaald. In den nacht van 31 Augustus en 1 Sep tember omstreeks 2 uur werd een lyk gevonden langs de spoorlyn te Rotterdam Venlo, ter hoogte van het Philipsdorp. Het hoofd was geheel van den romp geschei den tusschen de rails. Het slachtoffer is vermoedelijk een Duitscher, te oordeelen naar een boek en eenig geld, dat op hem werd bevonden. Hedenochtend kreeg een zekere K. te Arnhem, die in de Pastoorstraat aldaar, langs een in aanbouw zynd huis liep, een schoorsteenpijp, die juist geplaatst werd, op het hoofd. Hy is in levensgevaarlijken toe stand in het ziekenhuis opgenomen. Zaterdagavond, toen de electiische tram van het station der Geldersch Stoomtram te Velp was vertrokken, wilde in de Hoofd straat zekere D, die in beschonken toestand verkeerde, er nog opspringen. Hy deed den sprong aan den kant, waar het afsluithek van bet achterbalkon van den motorwagen gesloten was en kwam te vallen. Door den val geraakte D. onder den volgwagen met het gevolg, dat hy onmiddellijk dood was. Toen Zondagvoormiddag de heer J., wet houder der gemeente Eist, met zijn zoon, priester aan het seminarium te Ryssenburg, onder Lent, gezeten in een rijtuigje, de trambaan passeerden, zagen zy de tram naderen. Meenende dat een aanrijding zou plaats hebben, sprongen zij het rijtuig uit, met het gevolg, dat beide personen door de tram gegrepen en weggeslingerd werden. De geestelyke werd met ernstige hoofdwon den opgenomenzyn toestand is hoogst zorgwekkend. De heer J. kreeg een schou derontwrichting, terwijl het rytuig juist nog aan een aanrijding ontkwam. Zondagavond heeft zekere Courtens te Maastricht, bijgenaamd „de Duivel", zekeren Haek, betonwerker, na een woordenwisse ling eenige slagen toegebracht. Haek viel op de straatsteenen, kreeg een schedelbreuk en is overleden. De dader is aangehouden en heeft bekend. Haek heeft een talryk gezin. De dader heeft voor 13 jaar ook zekeren Van E. op de Boschstraat doodgeslagen met een scherp voerwerp. Hij werd toen niet toerekenbaar verklaard. Dit is reeds een tweede mishandeling metdoodelijken afloop binnen eene week te Maastricht. Zondag is in de herberg van Herebeek te Best <N. B.) de 20-jarige Vervoort by een vechtpartij doodgestoken. Twee der daders, de gebroeders Van Kuyk, zyn in hechtenis genomen. Een derde werd zelf levensgevaar lijk gewond. Te Wageningen en in omliggende plaatsen zyn verschillende menschen het slachtoffer geworden van iemand, gekleed in uniform van gemeente-veldwachter, die voorgaf Spelder te heeten en te Westzaan veldwach ter te zyn. Hy verzamelde geld in, zoo hij zeide, voor eeD kind, dat een Chr. gymnasium bezoekt. De kosten daarvan kan hy niet geheel dekken. Bij onderzoek door de politie is gebleken, dat te Westzaan iemand van genoemden naam onbekend is. De Haagsche reeherche heeft drie jeugdige Hagenaars aangehouden, in wier woning zijn gevonden, gedeeltelijk onder den vloer verborgen, de vuurwapens, eenigen tyd ge leden ontvreemd op het schiettetrein „Oc- kenburg" te Loosduinen. Zaterdagmiddag had in de machinefabriek van den heer J. Traast te Enschedé, door het springen van een deur in den smeltketel, een ontploffing plaats, waardoor een begin van brand ontstond, die evenwel spoedig gebluscht werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De knal, die op grooten afstand in de omgeving gehoord werd, was zoo hevig, dat alle ruiten in de fabriek sprongen. Toen Zaterdag te Zwolle twee jongens in de Torbeckegracht aan het spelevaren waren, is door het schommelen met hun bootje een van hen overboord geslagen. Toen men er eindelijk in slaagde hem op te halen, bleken de pogingen om de levensgeesten op te wekken te falen. Zondagnacht heeft zekere Smal, bijge naamd „Papjaan," na een rnzje zekeren Bongers in de Boschstraat met een mes den pols doorgesnedon. De getroffene is naar het gasthuis vervoerd. De toestand is bevredi gend. Dader en slachtoffer zyn ongehuwd. Ofschoon de Koninginnedag te Rotterdam met de noodige opgewektheid gevierd is, ontbrak het ook niet aan wanklanken. Op verschillende plaatsen werd ruw te werk gegaan. "Vooral op den Schiedamschen dyk en in de Zandstraat werd gevochten, zoodat men in het ziekenhuis de handen vol werk had om gekwetsten of gestokenen te verbinden. Ernstige messteken kreeg een machinist die in een café op de Vlasmarkt geweigerd had, dat een onbekend zeeman met zyn vrouw danste. Deze was hem daarop, ach tervolgd en bracht hem op de Groote Markt met een mes verwondingen toe. In den nanacht van 31 Augustus is te Eist (Bet.) vry ernstig gevochten. Een paar jongemannen van de z.g. Vergert gingen elkaar te lyf. Een van hen, een zeer ongun- stigbekend staand individu, reeds meermalen wegens ernstige mishandeling veroordeeld stak zekeren D. met een mes zoodanig, dat onmiddellijke doktershulp noodzakelijk was. Tegen den steker, genaamd W., werd pro ces-verbaal opgemaakt. Toen Van H. te Arnhem, Zaterdag zijn woning op het St. Jansplein wilde binnen treden, kwam uit een naastbyzynde tapperij een geleryder naar buiten, trok zyn sabel en bracht hem, zonder eenige aanleiding, een houw over het hoofd toe. In bewusteloozen toestand werd van H. eerst in een politie posthuis binnengedragen en vandaar naar het ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand is ernstig. Zaterdagavond kregen in de Rijnstraat te Arnhem een zekeie B. en zyn meisje twist met den broeder van het meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de messen getrokken werden en de twistenden elkaar te lijf gingen. De politie scheidde de vechtenden. Het meisje had een wonde aan den arm, haar vryer was aan het hoofd gekwetst. Beiden werden in vry ernstigen toestand in het gasthuis opgenomen. Maandagochtend was hun toestand bevredigend. Het stroopersdrama te Rucphen. In „De Grondwet" vinden wy het volgen de aaneengeschakelde verhaal, omtrent het stroopersdrama, dat verleden week het Noord-brabantsche dorpje Rucphen in be roering bracht Het was Donderdagavond ruim elf uur dat de bosch wachters H. Maas, Koo Goorden en C. Pelles op surveillance uit een bosch kwamen, grenzende aan de Langendijksche Heide, een 20 minuten van de Belgische grens. Vlak bij, op ongeveer 50 M. afstand, zagen zij het zoeklicht van een lichtbak, waarvan de uiterste stralen hen reeds be lichtten. Van den hoogen boschbrand spron gen de wachters in een onder hen liggende greppel, toen op hetzelfde oogenblik één der stroopers een schot op hen afvuurde, waarvan de hagel hen fluitend over het hoofd joeg. Op het geroep der boschwach ters „haltl politie! kwam het zoeklicht nog meer naderbij, en terwijl de stroopers achter den lichtbak in de duisternis verscholen bleven, trachten zij de boschwachter nog meer in den lichtschyn te krijgen om daarna hun doel des te zekerder te treffen. Uit alles bleek dan ook dat de stroopers op een hevig verzet voorbereid waren. Bevreest voor eigen leven, meenden de boschwaehters thans het oogenblik gekomen om daadwerkelijk op te treden en ofschoon zy door het fel uitstralende licht niemand konden onderscheiden, losten zij gezamelyk, na nogmaals gewaarschuwd te hebben, in de richting van den lichtbak en op ruim manshoogte, hunne geweren. Ofschoon van gedachte, dat de schoten wel over hen heen zouden gegaan zfln, zagen zy plotseling de lichtbak vallen en een kerel, vlak daarach ter, wankelend tegen den grond storten. Alsnu sprongen de wachters te voorschijn, doch een hevig gevloek en de bedreiging van een paar mannenstemmen, (waarvan zy de gestalten in de duisternis niet kon konden onderscheiden), dat, zoo zij nog één voet naderby kwamen, men hen kapot zou schieten, deed de bocbwachters besluiten hun eigen leven niet te wagen en eerst hulp te gaan halen by de marechaussee te Rucp hen. Toen brigadier Rysterman met de bosch wachters eenigen tyd nadien op de plaats van het voorval aankwamen vonden ze een paar pas achter de gevallen lichtbak een man liggen, omstreeks 25 jaar oud, met dik opgezwollen gelaat, waarop de lykkleur de ingetreden dood reeds afteekende. Daar by de heerschende duisternis nie mand den man herkende, werd hy op een kar geladen en naar Rucphen gereden. Al daar bleek hy te zyn de arbeider P. Konings, bygenaamd „Peerke de Valk", oud 23jaar, wonende op „het Hoekje„, een gehucht, behoorende tot de gemeente Rucphen, doch kerkelyk Roosendaal. Ondertusschen had de uitstekend gedres seerde politiehond van brigadier Systerman, naby de plaats van het drama, een pet opgespoord en eenige honderden meters verder een bus carbid. Terstond werd de justitie te Breda ge- gewaarschuwd, en reeds in den voormiddag arriveerde het gerecht, vergezeld van 2 geneesheeren. Deze constateerden by het sectie-onderzoek, dat de ongelukkige slechts door één hagelkorreltje was geraadt gewor den, en wel aan den linkerslaap, hetwelk zoo diep was doorgedrongen dat de hersenen geraakt werden, hetwelk den dood tenge volge had. P. O. C. „Overflakkee" Blykens door de Directie verstrekte mede deeling traden tot de Landbouw Onderlinge het hieronder vermelde aantal landbouwers to6 van af 1 Juni tot en met 31 Juli 1912 Provincincie. Aantal nieuwe loon per leden. jaar. Groningen 70 f 111.247. Friesland 258 273.401. Drente 142 79.111. Overysel 42 30.773. Gelderland 96 79.510. Utrecht 82 25.240. Noord-Holland 243 219.319. Zuid Holland 226 285.689. Zeeland 132 230.547. Noord-Brabant 20 n 38.371. Totaal 1261 1 1.873.308. Van de 226 voor deze Provincie zyn er 26 uit Overflakkee. Ondanks het feit dat de landbouwers nauwelyks den tyd hebben om naar de klok te zien vermeerderde in Juli het aantal leden weer met ruim 100 en f 114.764 loon. Het zijn vast verstandige, zorgzame men schen deze 100. Even de kleine moeite van zich op te geven en ze zyn gedekt, niet alleen tegen ae gevaarlyke resico van 't Arbeidscontract maar tegen alle mogelyke ongevallen. Verstandig: want er gaat thans in Z.-Holland geen dag; en in dit eiland geen week voorby zonder ongevallen. En lang geen onbeduidende: één onzer ge troffenen te Middelharnis zal, of is reeds ter verpleging opgenomen in 't Diaconessenhuis te Rotterdam en een ander te Achthuizen die met 't tarwesnyden een aar in zyn oog sloeg is in 't ooglyders gesticht (Dir. Dr. de Haas) eveneens te Rotterdam. De behande ling geschiedt voor rekening v/d Landbouw Onderlinge. Melissant, 2 Sept. 1912 A. W. Keijzeh, Secretaris. middelharnis. GeborenFrancina d. v Conelis v. d. Heuvel wonende te^Sliedrecht en Teuntje BezemerJohanna Elisabeth d. v. Petrus Willems en Adriana Maria Schoonbrood. Overleden: Johanna de Waard37 j. echtgenenoote van Pieter Leendert KosterKommertje Dubbeld 78 j. weduwe van Pieter Groen. nieuwe tonge. Geboren: Christina Johanna d. v. Gerrit van der Werf en ïryntje DonkerslootAdriana d. v. Pieter van den Doel en Sietje Holleman Aren z. v. Simon Admiraal en Jesina Slinger. Gehuwd Jan Vermaas j.m 27 j. van O.-Beijerland en Lydia Josina Holleman j.d 20 j. DEN BOMMEL. Geboren Cornells, z. v. .T. Bruinse en H. van Noord. Getrouwd: C. Boogaard jm. 27 j. en J. van Zanten jd. 23 j. Beursnoteering van Sominelsdyk. SOMMELSDIJK, 4 Sept. 1912. Essex Tarwe f 10,tot f 11,per 100 Kilo. Wilhelmina van f 6,tot f 10, Haver f9,— tot f 10, Erwten schokker f 18,50 tot f 19,75 per Hectol. kleine f 12,50 tot f 13,50 Aardappelen f 1,60 tot f 0,per H.L. Poters f 0,80. Ajuin groote en kleine bruine f 1,50 per 60 Kilo. witte f 1,20 Koepeen f 1,per 60 Kilo. Er was op de beurs weinig handel door omstan digheden van 't natte weer alleen in Erwten was nog al wat flinken handel. ROTTERDAM, 3 Sept. Op de veemarkt waren aangevoerd: 70 paarden, veulen, ezels, 1450 magere en 547 vette runderen, 140 vette, 128 nuch tere en 660 graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 198 biggen, 4 bokken of geiten. Koeien en ossen 36 tot 43 k 44 c., stieren 32 tot 36 k 37 c., vette kalveren 52tot 57V2 Ac., exportkalveren tot c., alles per half kilo. Melkkoeien f 140 k f 330, kalfkoeien f 145 f345, 6tieren f 120 k f 360, pinken f 80 k f 120, graskal veren f 30 k f J00, vaarzen f 120 f 190, alles mager vee; biggen f 11,— f 17,—, slachtpaarden f 80,— k f 120, werkpaarden f 100 k f200, hitten f60,— k f 150,—. Nuchtere kalveren: fok- f 20,— k f 30,—, slacht- f 14,— k f 18,—. Biggen f 1,50 k f 1,80 per week. Vette runderen ruimer aangevoerd, vooral in de afwijkende soorten. Er was voldoende vraag, doch zeer hooge prijzen waren niet te bedingen, omzet trager; toch zijn de prijzen nog veel te hoog om het slagersbedrijf loonend te maken zeker wordt alles verkocht. Een zeer enkel beest werd iets boven noteering verkocht. Stieren zeer ruim aangevoerd voor België en voor export werd veel gekocht, hetgeen aanleiding gaf tot duurder omzet. Vette kalveren waren minder aangevoerdmetmeer vraag was de handel vlug, de omzet gaf reden tot tevredenheid. Melk- en kalfkoeien ruim vertegenwoordigd. Bijna uitsluitend werd voor Holland gekochthandel min» der door afwezigheid van buitenlanders. Magere ossen eveneens ruim ter marktze gingen niet zoo vlug van de hand als gewoonlijk. Jong vee iets beter ter plaatsen. Graskalveren zeer duur. Handel vlug, alles was goed gewild, omzet loonend. Nuchtere kalveren duur, handel zeer vlug. België kocht bijna alles. Handel in paarden goed. Slachtpaarden en hitten redelijk. In biggen ging het beter dati de laatste weken. Op de botermarkt werden heden aangevoerd 87/8, en 18/16 vn. en 1?4 stukken van J/« kilo. Pry zen: le kwal. f 57, 2e kwal. f 64, 3e kwal. f 50 per 40 kg. j stukken van '/i kg. 75 80 c.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6