„VOORUIT!" TWEEDE BLAD 5 No. 41 28 Aug. 1912 Officieele Medëdeelingen. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. SCHIETOEFENINGEN vau de kustbatterij te Hellevoetsluis. Volgens inededeeling van den Minister van Oorlog zal op 4 en zoo noodig ook op 5 September a. s. eene schietoefening worden gehouden van de kustbattery te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar en licht kaliber (24 en 6 c.M.), waarbij onveilig ge maakt wordt een sector, begrensd door de ware richtingen W.N.W. en Z.W. (67o) tot op 6000 M. van de batterij. De Nlijke grens van dezen sector zal op de kustbatterij worden aangegeven door een stel bakens, voorzien van een rooden driehoek, de Zlijke grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Stoomvaartuigen ter ver leening van sleephulp aan kleine vaartuigen zijn niet aanwezig. (Zie Ned. Krt. No. 202) Middelharnis 27 Augustus 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. Op de groote Nationale wedstrijd van Politiehonden te Nijmegen ter gelegenheid van het eerste Lustrum der Koninklijke Nederlandsche Politiehond Ver- eeniging waarvoor ruim 40 honden waren ingeschreven werd de Heer Chr. P. Hijssen alhier in afd. II met zijn politiehond Max den eersten dag 1, den tweeden dag 4, den derden dag 6 geplaatst. Max behaalde totaal 775,/3 punt. Naast de hem daarvoor van de R. N. P. V. toekomenden prijs, legde hij be slag op de Eere prijs, disponibel gesteld door afd. Zuid Holland voor die politiehond uit de provincie, die in de tweede afdeeling het hoogste aantal punten behaald. Dat de arbeid der K. N. P. V. en van hen, die met politiehonden werken steeds meer wordt gewaardeerd en naar waarde geschat blijkt uit het bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen en de vele hooge Politie en Justitie autoriteiten welke dezen wedstrijd met hun ne tegenwoordigheid vereerden. Het blijkt ook duidelijk uit de woorden van Mr. G. Gelinde van Blom die namens den Minister van Justitie bij de opening het woord voerde. De Minister was dezen arbeid steeds zeer welgezind geweest, mede in verband met zijne vroegere betrekking, spreker heeft toen ervaren dat hoe volmaakt de strafwetgeving ook moge zijn, Politie en Justitie eerst dan krachtig kunnen zijn als ze over uitstekende opsporingsambtenaren kunnen beschikken, ambtenaren onder wier middelen tot opspo ring van misdadigers en misdrijven de goed geschoolde politiehond een eerste plaats inneemt. De heer L. Blok is met ingang van 16 September a.s. aangesteld als brieven en telegrambesteller. Door den Noordwesten storm werd in den nacht van Maandag op Dinsdag het buitenwater zoo hoog opgestuwd dat het binnengors van den Westplaatpolder onder vloeide en het daarop grazende vee er is afgehaald ook zjjn enkele naar den binnen dijk gezwommen, eenige jonge paarden en runderen hebben zich daarbij erg aan het prikkeldraad van de omheining verwond. Door den hevigen storm zijn Maandag nacht verscheidene erwten die op ruiters op het land stonden omver gewaaid waardoor veel van de waarde verloren giDg. De schade aan het te veld staand gewas, zal door het aanhoudend nat weer onberekenbaar zijn, de ziekte in de aardappelen neemt ook erg toe. Dinsdagmorgen kon de stoomboot Middelharnis van wege het hooge water pas 6 uur worden geschut. Dinsdagmorgen geraakte een locomo tief van de R. T. M. aan het sas alhier uit de rails, waardoor eenige vertraging in den dienst ontstond. Het afbreken der oude en het bouwen van een nieuwe torenspits opdeRoomseh- katholieke kerk is opgedragen aan den heer P. Meijer alhier. Als tijdelijke klerk op het postkantoor alhier is werkzaam Mejuff. Duvanel uit Rotterdam. Maandag en Dinsdag zijn hier door den hevigen storm zoo veel appelen en peeren afgewaaid, dat vele boomen er door zijn ontsierd, tot groot nadeel voor den eigenaar. S0MMELSDIJK- Eene openbare vergadering van den Raad is belegd, tegen Donderdag 29 Aug :a. s. des namiddags ten 2.80 uur. Door Johs. van Rikxoord is vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken- drank in het klein. Aan de door de gemeente aangekochte fairbank is tot weger aangesteld de heer T. Buurveld alhier. De storm van Maandag op Dinsdag heeft hier nog al wat schade aangericht. Vooral de fruitboomen moesten het ontgel den. Voor honderden guldens aan appels en peeren zy'n er afgewaaid. Het gors is door den hoogen vloed, opgezweept door den storm, ondergeloopen. Een tiental paar den en een paar runderen staan tot aan den buik toe in het water en kunnen de dijken niet bereiken. Het overige vee heeft de dijken kunnen bereiken en loopt daar te grazen, doch voldoende voedsel is daar voor zooveel vee niet te vinden, zoodat velen hun vee naar den stal halen, temeer nog omdat het gras van het gors de eerste veertien dagen door het zoute water nog niet te gebruiken zal zy'n. MELISSANT. Hedenmorgen vertrok het muziek gezelschap alhier naar Abbenbroek, tot deelneming aan het concours aldaar. HERRINGEN. Tegen a. s. Vrijdag, des mor gens te 10 uur is een openbare Gemeente raadsvergadering helegd. Tijdens den storm van Maandag- op Dinsdagnacht zijn de herstelde (zeedijken door hoogen waterstand aanmerkelijk be schadigd. Overigens heeft de storm weinig schade veroorzaakt. Door de Vereeniging „Nationale Feest dag" is besloten op Woensdag 4 September a.s. een volksfeest te geven. Het program ma luidt als volgt: 's morgens 9i/2 uur, ontv. schoolkinderen. 10 "li tractatie 's middags 1 opstelling optocht schoolkinderen met versierde fietsen. li/2 -2ll2„ optocht idem. 21/, - 4 ringrijderij m. fietsen. „4 - 5 muziek. 53/4 61/, flesschen kruien. 6V2-71/2» koekhappen, 772 - 8 muziek. S'/a 9]/j lampionoptocht. Daarna Muziek (Concert.) STELLENDAM. Vrijdag had een jonge visscher uit deze gemeente het ongeluk bij het visschen buiten boord te vallen. Door vlug toegeschoten hulp mocht het gelukken den jongen weder binnen boord te krijgen. Vrijdagavond arriveerden 's avonds met de boot de leerlingen uit de hoogste klasse der O. L. School alhier van hun twee- daagsch uitstapje naar Arnhem. Velen hadden reeds de reizigers beklaagd, daar het hier bijna aldoor had geregend, vooral Vrijdag. Verwonderd en verheugd was men dan ook te hooren, dat de jongens gedurende hun verblijf te Arnhem geen druppel regen hadden gehad. Ze hadden het dus uitstekend getroffen. Dat was met-recht een reis tusschen de buien door. Allen hadden het uitstekend naar hun zin gehad. Geen wonder ook De Muziek vereeniging de „Hoop" alhier zal op Donderdag 5 September a.s. de fees telijkheden te Ooltgensplaat met muziek opluisteren. Door den storm zijn drie visschersvaar- tuigen Maandagavond niet thuis gekomen, doch zijn ze gevlucht in de Brielsche Maas. Dinsdag lagen ze bij Nieuwe Sluis om met beter weer huiswaarts te keeren. De heer H. van Eesteren, die inde vorige vergadering van den Raad dezer gemeente werd benoemd tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim heeft, naar wy vernemen, deze benoeming aangenomen. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Raad uitgescnreven tegen Vijdag 80 Augustus a.s. des avonds 6 uur. Wederom is het vleesch door de slagers alhier met 5 cent per K.G. opgeslagen. Door den storm van Maandag op Dins dag is veel schade aangericht. In bijna alle tuinen zyn de vruchten van de boomen gewaaid. Aan vele boomen hangt geen enkele vrucht meer. Pannen zyn van het dak ge waaid. In den tuin van den Heer van Wezel heeft men de peren bij mudden opgeraapt. Door het hooge tij is het water in den Schaddeleepolder over de dijken geloopen. In den polder Nieuw-Stellendam vreesde men voor overstrooming of invloeien. Aan de dijken werd veel schade toegebracht. Sommige gaten werden met bazalt gedicht. GOEDEREEDE. Door den Burgemeester is eene Openbare Raadsvergadering uitgeschre ven tegen Donderdag, 29 Augustus a.s. nam. 6 uur. Aan het Departement van Waterstaat 'is aanbesteed het uitvoeren van baggerwerk in het Noord- Pampus nabij de Goereesche haven, voor welk werk geen inschrijvings biljetten zyn ingediend. Door den landbouwer D. L. alhier zjjn naar wjj vernemen, doperwten verhandeld voor den ongekenden prys van f23.— den H. L. Ten behoeve dezer gemeente en de naburige gemeenten Stellendam en Ouddorp is door den Raad van. laatste gemeente éénparig concessie verleend aan den Heer G. O. Boom, Ingenieur te IJmuiden voorden aanleg eener electrische centrale. OUDE TONGE- Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer J. C. Stoutjesdyk van Oud-Vossemeer. Dinsdag is op het buitenwater tegen den dyk geslagen het schip genaamd „On derneming" kapitein A. Broer eigenaar J. Reiswyk van Rotterdam. DEN DOMMEL Schipper Zwaan van Stavoren was Maandag voor anker gekomen tussehen Stad en Bommel. Maandagnacht sloeg de schuit door den hevigen storm en den feilen stroom van zijn ankers. Ook een noodanker, waarmee men het vaartuig dacht te houden ging, verloren, zoodat het op de bazaltglooiing beoosten deze gemeente werd geworpen. De opvaren den konden met veel moeite de wal bereiken zij waren genoodzaakt het schip te verlaten. Gisterenmiddag is het gelukt het vaartuig vlot te krijgen De raad dezer gemeente zal eene openbare vergadering houden op Donderdag a.s. des namiddags ten 2 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Doorburgem. en Weth. is aan den Raad aangeboden de gemeentebegrooting dienst 1913, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 17558,05 en met een buitengewone ontvang van f853,58.- De levering van petroleum voor de gemeente is gegund aan C. Knape voor den prijs van 10 cent per liter. De levering van steenkolen aan S. van 'tHoff de Wachter. Gewone kachelkolen voor f 1,15. Eierkolen 1,20. Anthraciet 1,90. Cokes 0,85. De begrooting 1913 van het Algemeen Burgelijk Armbestuur sluitende met een be drag van f 1481,29 is door den Raad goed gekeurd. Besloten werd van gemeentewege f 1000 subsidie te verstrekken. Door den gemeenteraad is benoemd tot ambtenaar van den Burgelijken stand, belast met het sluiten van huwelijken de heer P. J. van Nierop en tot plaatsvervanger den heer J. Koert Mz. Maandagnacht lag de turfschipper, die hier turf zou komen lossen op de stroom voor deze gemeente. Door het. stormweer was hij met den dag genoodzaakt te vluch ten. Hy legde een boei op zijn anker en ging er toen van door. Achter den Bommel werd het vaartuig op het slik gezet. Hoewel men aanvankelijk vreesde, dat het schip zou breken, is het met het tij weer vlot gekomen. Naar men verneemt heeft de heer Jb. Joppe, zijn huis 't welk hy thans nog be woond, uit de hand verkocht aan M. van de Gevel uit Rotterdam. Strandvonderij. In het jaarverslag van de provincieZee- land, vinden wy in de afdeeling strandvon derij, een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan den minister van binnen- landsche zaken, waarin 0. m. het volgende gezegd wordt Toen in 1909 de „Lord Napier" en in den nacht van 30 Septemb. 1. 1. de „City of Benares" schipbreuk leden op den zeedijk by Westkappelle, is het bezwaar gevoeld, dat in zoodanig geval wel, door de strand vondelij in het Wetboek van Koophandel, de belangen van de rechthebbenden op schip en lading beschermd zjjn, doch daar mede in strijd komende belangen van het met het onderhoud der zeeweering belaste waterschap niet. „Het is onzes inziens billijk, dat de schade, door dejstranding onmiddellijk veroorzaakt, ten laste van het waterschap blijft, immers, dit risico is niet meer dan het normale, aan het beheer van zeeweringen verbonden. Doch de schade, bij het afsleepen van het wrak aan den zeedijk noodzakelijk toe te brengen, behoorde onzes inziens door de belanghebbenden aan het waterschap ver goed te worden, daar deze werkzaamheden in hun belang geschieden tot behoud van hun eigendom. Evenzeer behoort het water schap gewaarborgd te zyn, tegen het daarbij toebrengen van niet onvermijdelijke schade, evenals tegen onnoodig uitstel op opruiming, aangezien daaruit evenzeer schade en, hij ongunstige weersgesteldheid, zelfs gevaar kan voortvloeien. Bij gebreke eener regeling op dit punt schijnt een en ander echter moeilijk te verwezeljjken. „In dit geval van de „Lord Napier" heeft het bestuur van den polder Walcheren, zich zelf geholpen door zelf de berging van het wrak ter hand te nemen, doch zag toen zyn verzoek om vergoeding der aldus gemaakte kosten, in den vorm van bergloon, door ons niet erkend, daar de strandvonder en niemand anders tot berging gerechtigd was. Bij de stranding van de „City of Bena res" hebbea wij den burgemeester-strand vonder gemachtigd tot den onverwylden verkoop van het op den dijk zittend wrak, nadat alles, wat gemakkelijk geborgen kon worden, verwijderd was. Bij die machtiging verzochten wy den strandvonder, aan den kooper de voorwaarde op te leggen, „dat hij het gekochte zoo spoedig mogelijk ver- wijdere, zonder verdere beschadiging van den zeedijk." Thans ontvangen wij van het polderbestuur het in afschrift hierbij ge voegde schrijven, waaruit blijkt, dat het bestuur een zeer practische oplossing aan de zaak gegeven heeft, door het wrak zelf van den strandvonder te koopen, en ver volgens aan een derde te verkoopen, met bepaling dat, hy nietnaleving van de ver koopvoorwaarden, de kooper zich aan verlies van zijne rechten op de nog niet opgeruimde wrakstukken blootstelt. Daar het echter niet altijd mogelijk zal zijn voor het polderbestuur het wrak zelf te koopen, blijft het eene vraag, hoe in de gebleeken leemte kan voorzien worden. Wij hebben ons afgevraagd, of daartoe wellicht gebruik ware te maken van het bepaalde in art. 1, eerste lid sub 30. van de wet van 9 Mei 1902 (Stbl. no. 54), tot toekenning van eenige bevoegdheden aan de besturen van waterschappen, veenschap- pen en veehpolders. Daartoe zou art. 15 van het hierbij gevoegde reglement van politie voor de polders in Zeeland moeten worden aangevuld met een voorschrift, dat bij stranding het voor eene zeewering scha delijke wrak zoo spoedig als mogelijk is, door den strandvonder of rechthebbenden moet worden opgeruimd, in overleg met en onder leiding van het polderbestuur, welk bestuur met de handhaving van deze bepaling belast wordt. Daarmee zou althans gewaakt zijn tegen de gevaren, welke uit vertraagde opruiming kunnen voortkomen, evenals tegen onnoo- dige beschadiging bjj de opruiming. Of ook bij een politiereglement aan belanghebben den de verplichting kan worden opgelegd tot vergoeding der noodzakelijke schade, door het afsleepen van het wrak aan de zeewering toegebracht, is de vraagwellicht zou het noodig zijn, omdat het hier een punt van burgelijk recht betreft, daartoe een opzettelijke bepalingen in bet W. v. K. op te nemen. Ook zou de vraag, wat rech tens is wanneer gestrande schepen schadelijk of gevaarlijk zyn voor zeeweringen, het onderwerp kun nen uitmaken van een afzonderlijke wet telijke regeling, eenigszins in den geest van de wet van 23 Juli 1885 (Stbl. no.151), houdende bepalingen omtrent de opruiming en het beheer van vaartuigen en andere voorwerpen, in openbare wateren gestrand of gezonken. Als het hoofdbeginsel eener zoodanige wet stellen wij ons voor de bevoegdheid van het betrokken bestuur, om de afbrenging van het wrak zelf ter hand te nemen, onder gehoudenheid om het vervolgens in handen van den strandvonder te stellen, en met recht op verhaal van gemaakte kosten en bij de afbrenging noodzakelijk geleden schade op de opbrenst. Terwijl wy ons veroorlooven, aldus be sluit het schrijven, voorziening in de ons gebleken leemte in be aandacht van uwe Excellentie aan te bevelen, zou het ons in elk geval zeer aangenaam zijn te mogen vernemen, welk antwoord intusschen aan het polderbestuur van Walcheren door ons te geven ware." Op dit sehrijven was op het einde van 1911 nog geen antwoord ontvangen. (N. R. Ct. In 1708 werd te Maastricht een wonder kind geboren. Zyn naam was Pierre Lyonnet; niets scheen den knaap te moeilijk. Reeds op achtjarigen leeftijd sprak hij acht talen, en toen hy spoedig daarop in Leiden ging studeeren, volgde hij de colleges in de theolo gie, rechtsgeleerdheid en wis- en natuurkun de tegelijk. Ten slotte werd het wonderkind advokaat en tolk by het Hooggerechtshof in Den Haag. Maar, daar hy niet genoeg arbeid vond, beoefende de geniale jongeling ook de schilderkunst en beeldhouwkunst. In die dagen kwam eens een koorddanser Den Haag bezoeken, die ieder Hagenaar verbaasd deed staan. Alleen Pierre Lyonnet was minder geestdriftig. Hij merkte op, dat de koorddanser niet krachtiger was dan hijzelf. Welaan, waarom zou hy dan ook niet het koorddansen kunnen leeren. Hij liet in zijn woning een koord spannen, en oefende zich dagelijks. Na korten tijd had hij het zoover gebracht, dat hij beter op het koord kon springen dan de beroepskun stenaar. Een paar maal trad hij in het publiek op, en het publiek stond verstomd. In 1740 publiceerde hy een werk over insectenkunde. „Traité anatomique de la chenille qui ronge la saule". In dit werk geeft hjj blijk een uitstekend waarnemer te zijn. In genoemd beestje ontdekte hij niet minder dan 2500 spieren, die hij alle toekende. Maar geen graveur was in staat, hier een cliché van te maken. Toen nam hij zelf het graveernaaldje in handen, en weldra was alles gereed. Zijn lijfspreuk wasmen kan wat men wil. Hij kon het! Haring als varkenvoeder. In een druk bezochte vergadering, Maan dagvoormiddag door de Leidsche Varkens- slagersvereeniging in „Zomerzorg" te Leiden bijeengeroepen, die ook werd bijgewoond door afgevaardigden uit Amsterdam en Haar lem, en waarbij het hoofdbestuur van den Varkensslagersbond was vertegenwoordigd, werd de vraag overwogen hoe men het kwaad, dat wordt veroorzaakt door het voederen van varkens met haring, kan be teugelen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5