op en zag dat de hond in een hoek van de kamer stond, naar iets omhoog keek en jankte. Plotseling riep zij luid„O Miss Orme, Miss Orme, why did you come to day (Waarom kwaamt ge reeds heden?) „Wat!" riep de echtgenoote van den geneesheer uit „is Miss Orme aangekomen?" „Ja, ja riep Stephenson, „daar staat zy En de dame en haar dochtertje zagen hoe Miss Stephenson op den donkeren hoek toe snelde alsof z(j iemand wilde omhelzen, terwyl de hond vroolyk naar voren sprong. Maar toen riep Miss Stephenson wederom „She vanishes(zy verdwijnt).En langzaam rugwaarts gaande viel zy byna bezwijmend in de armen van haar kamergenoote. Ook de hond staakte zyn sprongen en kroop met teekenen van angst onder het ledikant van het kind. Maar wat is er dan toch" riep de ge schrokken vrouw des huizes. „Het was Miss Orme riep Miss Stephen son „zy stond daar in den hoek van de kamer. Hebt ge dan niet gezien hoe de hond naar haar toesprong en haar de handen likte?" Mijn God riep ze toen plotseling uit nu weet ik het, Miss Orme is gestorven Zy is gekomen om het mij te zeggen, Hare opwinding was zoo groot, dat de vrouw des huizes haar echtgenoot wekte. Toen stelde men vast, dat het tusschen 2 en 3 uur in den ochtend was. Eindelijk slaagde men er in Miss Stephenson te kal- meeren. „Miss Ome is dood zeideze voort durend als in een droom. „Zy heeft het mü gezegd en de hond heeft het ook ge zien." In de grootste onrust wachtte men tot 7 uur tot het telegraafbureau werd geopend. De geneesheer zond zelf een telegram aan het hotel waarin Miss Orme verbleef met het dringende verzoek om onmiddellijk te telegrafeeren dat alles wel was. Na twee uren wachtens kwam eindelijk een telegra fisch antwoord, dat de volgende mededee- ling bevatte„Miss Orme gestorven. Volgens het oordeel van den dokter is de dood tus schen 2 en 3 uur 's morgens ingetreden. Kom onmiddellijk. Miss Stephenson was nog in staat zich onmiddellijk naar haar doode vriendin te spoeden om hare begrafenis by te wonen, toen werd zy door een hevige koorts aan getast, die haar verscheidene weken aan 't ziekbed kluisterde. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat Miss Orme in den nacht van den 25en September tusschen 2 en 3 uur was over leden, terwijl zjj zich levenslustig, frisch en gezond ter ruste had begeven. Vyf dokters, die men er bij gehaald hadden, konden de doodsoorzaak niet vaststellen. Zy lag zóó lachend, byna met een blos op het gezicht op haar doodsbed, dat men zelfs langen tijd allerlei middelen aanwendde om haar tot het leven terug te roepen. De opening van het testament toonde aan, dat de enorme rijkdommen en goederen aan Miss Stephenson waren vermaakt. De bloed verwanten van de overleden jonge dame begonnen nu een proces tegen Miss Step henson, die zij van misdadige bedoelingen beschuldigden en waardoor het arme meisje eenige maanden van de grootste lichamelijke en zielskwelling doormaakte. Thans is dit proces afgeloopen, waaruit Miss Stephenson onschuldig en ongerept is te voorschijn gekomen en in het bezit der groote rijkdommen blijft. De rechter voerde aan, dat het hier een geval betreft, waarvan men met Hamlet kan zeggen: „Er zijn meer dingen in den hemel en op de aarde, dan onze armzalige wijsheid ons doet vermoeden, Horatio." Ex-koning Manuel te Londen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft koning George een aantal kamers in het Kensmgtonpaleis ter beschikking van ex-ko ning Manuel van Portugal gesteld. Laatstgenoemde schijnt op hetoogenblik „dakloos" te zyn en niet te weten, waar bij z'n kostbare meubelen die derepublikeinsche regeering van Portugal weder te zijner be schikking heeft gesteld, moet onderbrengen. Totnutoe woonde koning Manuel in het huis, dat sir Harry Macleon, de vroegere instructeur van het Marokkaansche leger en kolonel van de lijfwacht van Abdul Azis, te Richmond, bij Londen, bezit. Le Londen is het bericht ontvangen, dat te Peking groot opzien is verwekt wegens de arrestatie en onmiddelyk daarop volgende veroordeeling van den generaal uit de pro vincie Hupe, die van Hankau te Peking aangekomen was' Eenige officieren, die oor spronkelijk leiders van den revolutionnairen opstand te Woetchang in October van het vorige jaar waren, werden zonder meer ge- fusileerd, andere in boeien naar Hankau teruggezonden. President Yoean-Sji-Kai. had van generaal Li-Yoean Hung een geheime boodschap ont vangen, dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze officieren deelgenomen hadden aan pogingen om een tweede re volutie te verwekken en handelde daarom met den grootsten spoed. Deze maatregel zal vör strekkende gevolgen hebben. De terechtgestelde officieren behooren tot de Tung-Men Hui die de eerste georganiseerde aanhangers van dr. Sun-Yat-Sen in het Zui den waren en thans onder controle van den Senaat staan. Door deze terechtstelling zal de stryd om de oppermacht tusschen Yoean Sji-Kai, en den Senaat ontbranden. De les van de „litanie." De Engelsche regeering heeft Donderdag" avond in den vorm van een Blauwboek het rapport gepubliceerd van de raadgevende Kamer van Handelsmarine, betreffende de voorschriften, die aan de schepen gegeven moeten worden om oen zoo groot mogelijke veiligheid der passagiers te verzekeren. De kamer heeft zich in haar rapport laten leiden door de „Titanic"-ramp. Na te hebben doen uitkomen, dat dank zjj de thans gel dende bepalingen, 't aantal personen, die in laatste twintig jaar by scheepsrampen om gekomen zyn, aanzienlijk is verminderd, geeft zij echter toe, dat deze voorschriften niet meer voldoen, waarom zy er eenige wijzigingen in zou willen aanbrengen. Zij acht- de tegenwoordige bepalingen om trent de stabiliteit en zeewaardigheid der Oceaanschepen voldoende, evenals de voor schriften, waarbij bepaald wordt, dat de manschappen zich moeten oefenen in de behandeling der reddingbooten. Daarentegen noemt zij de tegenwoordige bepalingen met betrekking tot het aantal reddingbooten dat elk schip aan boord moet hebben, onvoldoende. Zy verlangt, dat voortaan elk groot schip verplicht zal wor den, om zooveel reddingbooten aan boord te nemen, dat iedereen, die zich aan boord bevindt, zoo noodig daarin een plaats kan kry'gen, en dat deze reddingbooten zoodanig gepLatst worden, dat zij onmiddellijk in zee gelaten kunnen worden. Een andere wensch, die de raadgevende kamer gaarne ingewilligd zag, heeft betrek king op de toepassing der draadlooze tele grafie. „Wij zyn van meening, zegt het rapport, dat het oogenblik is gekomen, waarop de staat kan eischen, dat sommige klassen van schepen een installatie van draadlooze te legrafie aan boord hebben en bepalingen kan voorschrijven omtrent het gebruik, dat er van moet worden gemaakt." Aan het slot dringt de kamer er nog op aan, dat een internationale conferentie bij eenkomt, die in dat opzicht de noodige bepalingen voorschrijft. Moordaanslag in een Berlijnschen voorstadstrein. Opnieuw is er in een der voorstadstreinen een ernstige misdaad gepleegd, waarbij drie vrouwen door een bandiet of krankzinnige levensgevaarlijk met dolksteken verwond werden. De aanval had plaats op een paar K.M. afstand van het station Nauen. De ochtendbladen berichten het volgende over den aanslag In een compartiment derde klasse, trachtte een jongeman, naar het schijnt van 18-20 jarigen leeftijd een jongedame een horloge uit de hand te rukken. De jongedame greep naar de noodrem, maar voordat zy het toestel bereikt had, viel zy door dolksteken verwond, op den grond. Daarop hakte de moordenaar in blinde woede op de twee vrouwen, die in dezelfde coupégezeten waren, Louise Vosz en Frau Warstadt, genaamd, los. Een der vrouwen ontving van den razen- den misdadiger zeven dolksteken in de borst kas twee in het hoofd, waarbij het linkeroog uitgestoken werd Haar toestand is levensge vaarlijk. Ook twijfelt men aan het herstel van Louise Vosz, die zes dolksteken ontving. De jonge dame werd lichter gewond, doch viel van schrik in onmacht. Na dezen drie- voudigen moordaanslag moet de roover zelf aan de noodrem getrokken hebben. In de verwarring, di6 toen ontstond is hy snel uit de coupé gesprongen en in het nabylig- gende woud, geholpen door regen duisternis, verdwenen. Onmiddellijk werd hy achter volgd door politie, gendarmen en verschillen de soldaten. Ook speurhonden werden hem achterna gezonden. Volgens de „Lokal Anzeiger" moet zijn spoor ontdekt zyn in de nabijheid van het dorp Bredow. De misdaad wekt te Berlijn en voorsteden zeer veel opzien en consternatie, daar in de laatste jaren verschillende roof-aan-vallen, moord aanslagen enz. in de voorstadstreinen die het verkeer onderhouden tusschen Berlijn en de omliggende plaatsen, hebben plaats gehad. De directie van de staats spoor looft duizend mark belooning uit voor hen die den dader aanbrengen. Zelfs het systeem van doorgaande wagens, aldus schrijft de „Lokal Anzeiger" heeft ditmaal niet geholpen. Tegen dergelijke misdadeD staat het best georganiseerde spoorwegverkeer machteloos. potentaat zelf hoogstwaarschijnlijk ook nog eenige, al is het ook geringe persoonlijke behoefte heeft, zoo heoft men uitgerekend dat voor elke haremdame vermoedelijk slechts de zeer bescheidden som van 5 francs per dag overblijft. Dat is toch zeker niet genoeg en Moeley Hafid zal wel meer dan eens in zyn, overigens goedgevulde, privé-brandkast moeten tasten. Wat de kleine porsoonlijke behoeften van Moeley Hafid betreft, die zijn slechts zeer betrek kelijk. Van de waarde van geld schijnt hij slechts een zeer onduidelijk bc-grip te hebben. Toen hij eenige dagen geleden te Marseille in zijn automobiel was gestegen, dook naast de Limousine plotseling een prentbriefkaar ten-koopman op die den ex-sultan zijn waren aanprees. Voor de militaire begeleider 't verhinderen kon, had Moeley Hafid den man reeds zyn geheelen voorraad afgekoch' en hem daarvoor 3 Louis d'or(60 francs) in de hand gedrukt. De koopman, die zyn heele leven zulke goede zaken nog niet gemaakt had, maakte zich uit de voeten onder hoe rageroep voor Marokko. Bij een bezoek aan de kathedraal van Marseille gaf de Marok kaansche gast een voor den ingang staande blinden bedelaar 5 Louis d'or. Den priester die den sultan in de kerk rondleidde, gaf hij 300 francs voor zyn armen. Zelfs de dragers van den draagstoel die den ex-sultan naar den toren brachtten, meende hij metlOO francs te moeten beloonen, Bij het verlaten van de kathedraal kocht hij een tweede ansichtkaarten-koopman zyn voorraad voor 5 Louis d'or af. De ex-sultan amuseerde zich daarbij recht koninklijk, terwijl de hem als secretaris toegevoegde luitenant Massade, een lang gezicht trok en niet wist hoe hij de vrijgevigheid van den ex-sultan zon intoomen. De tot het hotel „Majestic" behoorende villa, die Moeley Hafid gedurende zijn ver blijf te Vichy bewonen zal, is geheel in den styl Lodewyk XVI ingericht. Vooral het ameublement van deontvang-en werkkamer is bijzonder kostbaar. Alle meubels zijn wit gelakt en van koperbeslag voorzien. De tapijten en gordijnen zyn wit en met goud geborduurd. Op bijzonder verzoek van Moeley Hafid zijn in de ontvangsalon twee prachtige piano's opgesteld geworden, of schoon de ex-sultan van pianospel niet het minste begrip heeft. Moeley Hafid in „ballingschap". Z(jn land en de pracht zijner paleizen moede, is ex-sultan Moeley Hafid uit Marokko vertrokken om zich over Marseille naar het „Kurort" Vichy te begeven. De Fransche regeering heeft hem door een jaarlyksch pensioen van 375.000 francs, waarbij nog een buitengewone schadevergoeding van 400.000 francs in ééns, in staat gesteld zyn stand op te houden. Waar dus de regeerings- moede nakomeling van den profeet zijn woning ook zal vestigen, voor armoede behoeft hij niet te vreezen. Nu blijkt echter dat de harem van den gepensionneerden souverein niet minder dan 125 vrouwen telt wettige echtgenooten, favorieten,slavinnen van allerlei huidskleur, wit, zwart en ge mengd. 125 vrouwen is een beetje veel maar ongetwijfeld heeft het grootste gedeelte dezer dames slechts zeer bescheiden levens opvattingen. In ieder geval deelt men 375.000 francs onder 125 personen, dan bekomt een ieder precies 3000 francs in het jaar. Daar het echter zoo goed als zeker is dat de hofhouding van Moeley Hafid ook nog een aantal mannelijke bedienden omvat, daar de Wij lezen ln het Maandbulletin van het „Persbureau der vereeniging voor Vrouwen kiesrecht" van Augustus 1912: Groot-Brittaunië. Op 8, 11 en 12 Juli had in het Lagerhuis de 2e lezing van bet nieuwe Kieswet- ontwerp plaats. De verdediger van regee- ringswege was wederom een voorstander van het vrouwenkiesrecht, de Minister van Koloniën Harcourt. Het debat gaf weinig nieuwe gezichtspunten. Lord Robert Cecil zeide o.a.„Indien gij wilt zeggen, dat iedere man het stemrecht krijgt omdat hij man is, zijt gij dan werkelijk in staat om te dekreteeren, dat gij elke vrouw wilt uit sluiten Dat lijkt mij haast onmogelijk." (Applaus.) De eerste Minister Asquith zeide, dat het Huis reeds in Maart duidelijk ge noeg had uitgesproken, dat het tegen vrou wenkiesrecht was, en zich nu zeker niet bespottelijk zou willen maken door anders te stemmen. Als het meervoudig stemrecht en de uitsluiting van een 2 millioen mannen boven de 21 jaar nu afgeschaft werden, dan zou de volksvertegenwoordiging voldoen aan de principes der demokratie. De kon- servatieve leiders Balfour en Bonar Law verklaarden zich vóór gelydelijkeinvoering van vrouwenkiesrecht. Eindelijk werd de Tweede Lezing aangenomeD met 290 tegen 218 stemmen. In 1908 had Stanger's ontwerp tot gelijk stelling van mannen en vrouwen bij het kiesrecht een meerderheid van 179 stemmen behaald. Amendementen op het Kieswet-ontwerp, die aan vrouwen het kiesrecht willen toe kennen zijn van verschillende zyden inge diend: een dat voorstelt het woord „manlijk" in art. 1 weg te laten is onderteekend door 13 parlementsleden van onderscheiden par tijen, onder wie Sir Edward Grey (L), Snowden (Lib.) Littleton (C.) en de oud- Minister Runciraan; een om in art. 2 in te voegen: „van beide seksen" komt van leden der Arbeidersparty; een, dat het kiesrecht ook aan de echtgenooten van kiezers geeft, van Mr. Dickinson c.s.; en een, dat op den grondslag der Conciliation Bill (het ontwerp van 1911) staat, is ingediend door Mr. arbeiderspartij 1.105 stemmen heeft gewon nen en dus byna verdubbeld is in kracht. De Women's Social and Political Union do vereeniging der strfidhaftige suffragettes' blijft alle overleg met andere vrouwenkies-- rechtvereenigingen weigeren en doet niet mee aan de taktiek van steun aan de Arbeidersparty. Zy geeft er de voorkeur aan, door daden van geweld haar wantrou wen tegen de regeering zoowel als tegen alle politieke partijen aan den dag te leggen. Mrs. Fawcett, de presidente van den niet-militanten Bond van Vrouweckiesrecht- vereenigingen, die thans reeds 35.000 leden telt, uit in de groote bladen haar afkeuring van aanslagen op ministers en dergelijke dingen en wijst er op, dat het verwerpen der Conciliation Bill (tot kennelijke vreugde van Mr. Asquith) slechts het gevolg is van den steun der Iersche nationalisten aan de regeering, maar niet van een werkelyken tegenzin van het Lagerhuis tegen het kies recht der vrouw. Haar Bond stelt zich nu ten doel pressie op de Ieren uit te oefenen door de vrees, dat de regeeringspartjj, wier macht de Ieren wenschen te versterken, wel eens zetels aan de Arbeiderspartij zou kunnen verliezen, door haar hardnekkig verzet tegen het vrouwenkiesrecht. Het zou dus de Ieren wel eens kunnen spijten, als zy met Asquith door dun en dik gaan en alle amendementen op de Reformbill (kies recht-ontwerp) afstemmen. Ook op het Home Rule-ontwerp, dat voor het nieuwe Iersche parlement het kiesrecht zal regelen, is door Philip Snowden een amendement voorgesteld om aan vrouwen het stemrecht te geven. Dit amendement zou onnoodig worden, indien de Reformbill, die voor het geheele Britsche rijk geldt, het burgerrecht der vrouw erkende. Wilde Mr. Redmond, de aanvoerder der Iersche fraktie, dus Snowden's amendement ingetrokken zien, dan moesten hy en de zijnen zorgen, dat het vrouwenkiesrecht in de Reformbill komt. Maar zullen zy het doen De journalist-politicus, N. H. Brailsford, zegt zyn meening in de „Manchester Guar dian" van 26 Juli. Hy zegt, dat het reeds sedert Mei 1911 vaststond, dat de Ieren alle ander zaken zouden achterstellen by hun Home Rule en dat zy tot eiken prijs een splitsing in het ministerie, zooals die dreigde te komen omtrent de kwestie van het vrouwenkiesrecht, zouden trachten te voor komen. De ministers Loreburn, Harcourt en zelfs de Eerste Minister Asquith maakten er een portefeuillekwestie van, en deze pres sie op de Iersche parlementsleden verze kerden hun in Maart een 40-tal stemmen, al had het Ministerie ook voor den vorm geen konsigne aan de liberale partij uitge geven. Thans doorziet de Women's Social and Political Union dit politiek gedoe, weigert alle overleg en houdt zich aan een taktiek van gewelddadigheid, die slechts zooveel kan uitwerken, dat zy een kritieken toestand tot een hopelooze kan maken. En wat doen intusschen de Engelsche liberalen, ook die in het Ministerie zitten Uit sympathie voor de rechten der Iersche natie zien zy het rustig aan, dat Redmond en de zijnen onze zusters en vrouwen tot een jarenlange verlenging van haar pijn lijken strijd om recht voor de vrouw veroordeelen. I Alfred Lyttleton c.s. de taktiek der twee v. vrouwenkiesrecht, de Arbeiderspartij te Deze maand heeft groote vereenigingen die hebben besloten steunen, waar in een distnkt kandidaten der 3 partyen gesteld waren, gelegenheid gehad zijn uitwerking tetoonen.TeHanley kreeg de liberaal 6.647 stemmen, de unionist 5.993 stemmen en de arbeiderskandidaat 1.694 stemmen. In 1910 had de kandidaat der liberalen en arbeiders er 8.343 en de unionist 4 658, zoodat de toename van uitgebrachte stemmen geheel aan de con servatieve zijde is geweest, terwyl de stemmen van de tegenstanders zoo verdeeld waren, dat de zelfstandige arbeiderskandi daat. er 1.694 had; dat is niet weinig voor de eerste maal, dat de party in dit district met een eigen kandidaat uitkwam. Te Crewe haalde de unionist 6.260 stemmen, de liberaal 5.294 en de arbeiderskandidaat 2.485. De liberalen zijn dus sedert 1910 2.467 stemmen achteruit gegaan, terwyl de Amerika. Het adres, dat Vietor L. Berger, de eenige sociaaldemokraat, die lid is van het Nationaal Congres (het parlement der Veresnigde Staten) in Juni aan de vergadering heeft voorgelegd, bedoelde het kiesrecht en de verkiesbaarheid van vrouwen als amende ment aan de grondwet derYereenigdeStaten toe te voegen. Men zal zich herinneren, dat het Veertiende Amendement reeds jaren geleden aan negers en kleurlingen het volle staatsburgerrecht heeft geschonken. Sedert hebben de vrouwen niet opgehouden te streven naar de aanneming van een Vijftien de Amendement, dat dit recht aan de vrouwelijke helft der bevolking zal toeken- uen. Een dergelijke Grondwetswijziging heeft echter nog meer voeten in de aar de dan de toch reeds moeilijke verande ring van de Constituties der aparte staten daarom houdt men echter niet op die te eischen. Zes van 46 staten hebben reeds gelijke rechten voor mannen en vrouwen ingevoerd en men hoopt in Sept. Ohio als zevende te begroeten, terwijl Wisconsin en Kansas zich in November moeten uitspreken over de gewenschte hervorming. Berger's adres droeg de handteekeningen van 109.297 bijzondere personen en van vereenigingen met gezamelijk 7.550 leden. Vooral de sociaaldemokraten hebben er ijverig voor gewerkt. Ongelukkig heeft het adres weinig kans spoedig in behandeling genomen te worden. Dit jaar zullen bij de Presidentkeuze de vrouwen van zes misschien wel van zeven staten mede stemmen. Vijf daarvan, Californië, Idaho, Utah, Washington en Wyoming zyn republikeinsch en beschikken over 31 stemmen. De zes stemmen van Colorado zijn twijfelachtig. Indien in Ohio op 8 Sept. de Grondwetsherziening in voor de vrouwen gunstigen zin tot stand komt wat men wel kan verwachten, daar de Grondwetskommissie zich met meer dan 2/, der stemmen vóór vrouwenkiesrechtheeft uitgesproken dan komen er nog 24 stemmen by, waarover vrouwen mede te beschikken hebben. Het Electoral College, dat den President verkiest, telt 531 stemmen 266 vormen er dus de meer dorheid en 61 daarvan kunnen onder den invloed van vrouwen staan. De vrouwen zijn verdeeld op allerlei punten van nationale politiekmaar men denkt, dat zy het wel eens zouden kunnen worden om den voorrang te geven aan het vrouwenkiesrecht en dan vereenigd dien1 kandidaat stemmen, die zich ten taak stelt allen vrouwen in Amerika het stembiljet te geven. Konden de vrouwen werkelijk zulk een aaneengesloten aktie ondernemen,dan konden zij in iederen staat haar wil door zetten, want de mannen zijn natuurlijk| overal in partyen verdeeld. De Constitutional Convention, die zou uitmaken, op welke punten de grondwet van New-Hampshire herziening behoefde, is 22 Juni uiteengegaan, nadat zy alle vooruit strevende voorstellen had verworpen, als: initiatief referendum, ontzetting van slechte ambtenaren by volkswil, belastinghervor ming, vrouwenkiesrecht, rechtstreekschej verkiezingen en gemeentelijke autonomie. Zoodra in April de Wetgevende Vergade ring van Arizona het vrouwenkiesrechtont werp had verworpen ondanks den raad varj den Gouverneur, begonnen de vrouwen dadelijk een petitionnement om op verzoek van meer dan 15°/q der kiezers de zaak toet weder ter sprake te brengen. Het is haai thans gelukt daarvoor het vereischte aantal handteekening te krijgen. In Louisiana is door de beide Huizen, me' 28 tegen 11 stemmen een wet aangenomeij die den vrouwen zitting geeft in commissie: voor scholen, voor armenzorg en voo: verbeterhuizen. De Gouverneur moet dez< wet nog met zijn onderteekening bekrach tigen. Bij gelegenheid van de groote samenkoms der Demokratische party te Baltimore, di Woodrow Wilson tot kandidaat voor he presidentschap heeft geproklameerd, heefS de Nationale Vereeniging v. Vrouwenkies'; recht een audiëntie by' het partybestuu gehad. Dr. Anna Shaw vertolkte den eiscl| per Vereeniging en roemt de vriendelijk ontvangst van Mr Bryan, den voorzitteij Dienzelfden dag, 28 Juni, hielden de vrouwei een indrukwekkenden optocht in Baltimor met ongeveer duizend deelnemers, waaronl der 50 afgevaardigden van den Mannenbond De nieuwe partij die Roosevelt zal stichte houdt haar oprichtingssamenkomst op 2| Juli en heeft daartoe de Nationale Ver Vrouwenkiesrecht uitgenoodigd om haal gedelegeerden te zenden, opdat men geza inenljjk een artikel omtrent vrouwenkiej recht voor het partijprogramma kan opste len. Portugal. In den Portugeeschen Senaat is op vooi| stel van Abilio Barreto na vrij lange heftige diskussie de volgende paragraaf va art. 1 der Kieswet aangenomen: „Tot ui oefening van het kiesrecht bij gemeentelijk en politieke verkiezingen zyn ook bevoeg vrouwen, die den leeftijd van 25 jaar bereik hebben en die een school voor hooger, midde baar of vakonderwijs hebben afgeloopen." I| October of November moet de Kamer hie: over beslissen en het is niet licht te vooj zien, hoe die stemming zal afloopen. België. De Katholieke Vereeniging voor Vrouwer kiesrecht heeft een drukbezochte vergadt ring te Antwerpen gehouden, waar Me. Louise van der Plas een rede hield om betoogen, dat de vrouwen recht van mede spreken behooren te hebben in openbar zaken, bijv. de schoolkwestie. Vervolgen wees zjj op de uitstekende resultaten va het ^vrouwenkiesrecht in de landen, waa het bestaat, en sprak de overtuiging uit, ds men in België geen nieuwe kieswet zo kunnen maken zonder de vrouwen tot stembus toe te laten. Kiezeressen vereeniging uit Australië en N. Zeeland. De kiezeressen uit de Britsche koloniën andere werelddeelen (voornamelijk de z< staten van het Australisch Gemeenebest e N.-Zeeland, waar zij niet alleen het gemeei telyk-, maar ook het volledig parlementa kiesrecht bezitten) verliezen haar burge recht, wanneer zij tijdelijk of voorgoed i Engeland komen te wonen. Ten einde aandacht van de regeering in het publie| op dat onrecht te vestigen, hebben de: vrouwen zich in Mei 1911 vereenigd. Ha: bond heeft reeds veel van zich doen spreke] by de Conferentie van Gouverneurs va| Koloniën, toen de kwestie van naturalisat als Britsch onderdaan behandeld werd. 1] het begin van dit jaar uitte de Kiezeresse: vereeniging haar ergernis over het feit, d: Harcourt, de Engelsche Minister van Koll niën, openlijk optreedt in anti-vrouwej kiesrechtvergaderingen. De Australiscl kiezeressen protesteerden daartegen bij c regeeringen van moederland en kolonië maar kregen tot nog toe niets dan on wijkende antwoorden. De groote pers i Londen neemt echt6r wel notitie van ha: grieven. Thans is het eerste jaarverslag di Kiezeressenvereeniging verschenen, geschr ven door de ijverige sekretares, Miss Nes; comb. De presidente, Lady Stout, ga: binnenkort weder naar New-Zeeland, onschatbare diensten aan de vrouwenza: in Gtoot Brittannië te hebben beweze voornamelijk door de uitwerking van h| vrouwenkiesrecht in die verre gewesten beschrijven. k

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6