„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 38 7 Aug. 1912 Oificieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Uit de Pers. Buitenland. 5 SCHIETOEFENINGEN, vau het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling als voren zal op 6 en zoo noodig ook op 7 Augustus a.s. eene schietoefeningwor- denjge houden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber [6 c.M.] waarby onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Volgens mededeeling als voren zal op 13 en zoo noodig ook op IA Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 en 15 cM.) inde ware richting W.T.Z. waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lyn in de richting van een roode ylag op het vuurpeiltoestel naby den Zuiddam en eene lijn in de ware richting W.NW. van het fort tot op 9000 M. van het fort. Uitvarende schepen moeten om buiten den onvei- ligen sector te blijven N.W.T.W. koersen ofN.lyker aanhouden over een afstand van 31/-! z. m.{buiten de hoofden. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. Nos. 218, 219, 202, 227.) De Burgemeester voornoemd, TJLBO J. MUS. MIDDELHARNIS. Door de Flakkeesche Sportvereeniging werd aan de nieuw opge richte voetbalclubs Rapiditas en Excelsior, ieder een nieuwe voetbal in bruikleen afge geven. Doordat het er te onverschillig naar toe scheen te gaan, kregen Zaterdag twee mans personen, werkzaam aan de Doschmachine van Gebr. Nieuwland twist, wat tot hand tastelijkheden kwam. Zij brachten elkander eenige slagen toe, waarna de twist was af- geloopen. Maandag staakten een 50 tal vrouws personen die witte juin moesten schoon maken het werk. Het geschil liep over te weinig loon. Tegen twee inwoners is procesverbaal opgemaakt wegens het rijden met een flets zonder voorzien te zijn van een lichtgevende lantaarn in den daar voor bestemden tijd. Maandagavond viel een hond van den broodbakker L. Kats, teSommelsdijk,inde kaai alhier. De baas die zijn hond helpen wilde, stapte op een dwarsligger, doch daar deze kantelde viel ook hy in de kaai. De bond was daardoor reeds vlugger op de kant dan zijn reddei. Zaterdagmorgen werd M. J. naar Rotter dam vervoerd, ten einde aldaar in het ziekenhuis eene operatie te ondergaan. Zondag nam J. Schilperoord deel aan een wedvlucht van uit Arlon (België), afstand 300 K. M. met jonge duiven, broed 1912. De duiven zouden om 5 uur de lucht ingaan doch door slecht weer moest men wachten tot 7 uur. De eerste duif van Schilperoord werd 10,30 uur geconstateerd, terwijl om 11 uur negen van de twaalf duiven terug waren. Er zijn nog enkele verliezen geleden, die grootendeels te wijten zijn aan het weder. De eerste duif vloog met eene snelheid van 1417 M. per minuut. Bij het afbreken van een houtberg plaats aan de Nieuwepad tot verbreiding van de toegang tot de Geref. kerk werden niet minder dan 18 ratten gevangen. Door Mejuff. M. B. Nieuwenhuize on derwijzeres aan de openbare school alhier, is ontslag aangevraagd, wegens benoeming te Poortvliet. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Deijs en J. H. Deijs Jr. alhier, beiden oud-leerlingen der Ambachtsschool alhier, slaagden dezer dagen voor het examen handteekenen L. O. Morgenochtend om kwart voor negen vaart vanaf de Kaai te Middelharnis en om 9 uur vanaf het Sas, de stoomboot Middel harnis, met de reizigers, die een plezierreis zullen maken naar de Dordtsche tentoon stelling. "Waar deze tentoonstelling om haar buitengewone belangrijkheid alom in den lande wordt geroemd gelooven we wel, dat velen van deze gelegenheid zullen proflteeren en er eens een daagje van zullen nemen. Voor prijzen zie men de advertentie in ditblad. SOMMELSDUK. Tegen S. V. straatreiniger lahier, is wederom procesverbaal opgemaakt wegens het doen trekken van een paard met een open rugwond. Maandagmorgen hebben wittejuinwrij- vers van den Commissionair D.Vroegendewij het werk gestaakt. Na verhooging van loon te zijn toegezegd, zijn ze den volgenden dag weder aan het werk gegaan. Onze vroegere dorpsgenoot A. Breur Gz. waker bij de particuliere nachtveilig heidsdienst te Rotterdam, is benoemd tot wijkbewaker. Hedenavond muziekuitvoering door „Sempre Cressendo" op de Kaai alhier, voor het hotel van den heer A. Storm. MELISSAl\T. De gemeenterekening over 1911 is voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 18202.80 in uitgaaf op f 17208.09 goed slot f 994.71 Het zoontje van den landbouwer J. N. had Dinsdag het ongeluk met de hand tus- schen een machine te geraken, waardoor de pink bijna werd afgesneden. Met het oog op den te verwachten meer deren aanvoer van suikerpeen aan het tram station alhier wordt de laadplaats vergroot. HERRINGEN. Onlangs viel een zoontje van K. in de kreek, doch kon gelukkig nog bij tijds door A. M. gered worden. Dit was bin nen zeer korten tijd de tweede maal, dat deze een nat pak opliep. Bij het tarwe snijden had de arbeider A. v. W. het ongeluk een top van een zijner vingers af te snijden wat tengevolge had, dat hfl eenige dagen zyn gewone werkzaam heden niet kon verrichten. STELLENDAM- De z. g. kermis-graanver- kooping heeft weer verscheidene menschen een aangename dag bezorgt. Herbergen moesten naar wij vernemen niet gesloten wordenen in het café van de tram werd muziek gespeeld en gedanst. Tot laat in den nacht heerschte er een vroolijke stemming en de gemeenteveldwachter hij schijnt goed te kunnen dansen maakte ook den dans mede. (Niet van onzen gewonen correspondent). Door de landbouwvereeniging alhier is in 1911 coöperatief aangekocht 155900 K,G. superphosphaat, 38400 K.G. salpeter 5000 K.G. ammoniak superphosphaat, 14800 K.G- kainiet, 11600 K.G phosphaat, 33 H.L. poters, 419'/j KG. klaverzaad en 1610 H.L. steenkolen tot een bedrag van f 11194.41. Mej. N. Touw alhier slaagde de vorige week voor de acte Fransch. De heer Johs. Roon alhier, werd de vorige week benoemd tot len onderwijzer aan de openbare lagere school te Zuid-Beier land. Vrijdagavond gaf de Muziekvereeniging „De Hoop" een goedgeslaagd concert inde tent. Het kohier No, 1 der belasting op bedrijfs en andere inkomsten over het be lastingjaar 1912/13, invorderbaar verklaard op 20 Juli 1912'is den ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Als een bewijs, dat de rupsen nog niet zijn uitgestorven, kan dienen, dat op een paar kleine koolplanten by den heer Holle man alhier werden gevangen 69 en 78 rupsen. Aan het postkantoor alhier werden gedurende de vorige maand behandeld 93 binnenlandsche en 67 buitenlandsche tele grammen, 138 gesprekken en 6 oproepbe richten. GOEDEREEDE- In het belang van de scheepvaart en kustvisschery wordt op het lichtschip „Noord-Hinder" benevens de sei nen van den storm waarschuwingsdienst ook het nachtsein vertoond. Met 1 October a. s. is de heer H. J. Marsman, opzichter van den Rijks- Water staat alhier, in gelijke betrekking benoemd te Sittard (Li.) Vóór het Brouwershavensche Gat is door schipper H. Tanis, bevarende de blazer schuit O D 20, gevischt een dryfton, rood met wit gekleurd en gemerkt „Zuidsteen Bank". Het hout, herkomstig van de opgeruim de wrakstukken in het Goereesche Gat, heeft by veiling f49.90 opgebracht. Dezer dagen is de jongeling A.Grinwis geplaatst by 't personeel van het Loodswezen aan boord van het vaartuig „Krabber". Onder veel belangstelling werd bij ge legenheid van den verjaardag van H. K. H. de Koningin-Moeder 1.1. Vrijdagavond door het muziekgezelschap „Apollo", Directeur de heer T. van der Wende, een optocht door 't dorp gehouden. OUDDORP. Bij wy'ze van proef is het witte groepbliksemlicht op den nieuwen Kustlicht toren Vrijdag ontstoken. Door schipper C. v. d. Klooster alhier is een luchtballon gevonden gemerkt Au Gaspillage 5—7 Rue Thiers Le Harie. Het wrak van het gestrande schip Pomona in het Brouwershavensche zeegat is opgeruimd door duiker Sperling wat ten zeerste in het belang der kustvisscherij is. NIEUWE Ï0NGE- Het kohier van den Hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1912 is van H. H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug ontvangen, en ligt gedu rende vijf maanden ter gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage. Naar men verneemt zijn er in deze gemeente reeds 175 woningen aan de gas fabriek aangesloten. Aan het Hulptelegraafen telephoonkan- toor zijn gedurende de maand Juli behan deld 58 telegrammen, 164 telephoongesprek- ken en 12 telephoonoproepberichten. Totaal behandeld 234 berichten. Bij het plaatsen van den gashouder alhier geraakte Woensdag 1.1. de monteur, met zijn duim zoodanig bekneld dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen en Zaterdag j.l. viel een ander werkman van de stelling, en bezeerde zich zoodanig dat eveneens geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Beiden kunnen hunne gewone werkzaamheden nog niet verrichten. OUDE TONGE. De wed. B. van Tilburg al hier is Vrijdag van de keldertrap gevallen, waardoor zij zich ernstig bezeerde en ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de Motorschuit van schipper Oomens alhier is een nieuwe machine ingezet. De vorige week heeft ze proef gestoomd naar Dordrecht met goed succes. Het dochtertje van A. Munters viel onder het spelen in het luchtgat van den kelder waarbij zij een flesch stuk viel en daardoor haar hand verwondde. Buren heb ben de hand in een doek gewonden en het meisje naar huis gebracht. Hedenavond hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden Ds. de Looze van Waarder. Tot volontair alhier op de Secretarie is benoemd de jongeheer C. J. van As van Sommelsdyk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het tele foonkantoor alhier zijn de vorige maand behandeld: 39 telegrammen,87gesprekken en 5 telefoonoproepberichten. De vorige week was men op stee bij Mooijaard met de motordorschmachine aan het werk. J. Huizer Lz. die aan de werk zaamheden deel nam, kwam te dicht bij de machine en werd door den riem of het vliegwiel ernstig aan het hoofd verwond. Nadat de wond goed was uitgewasschen, was men genoodzaakt, wegens het hevige bloeden den jongen thuis te brengen, waar terstond geneeskundige hulp werd ingeroe pen. J. Tr. alhier had Zaterdag j.l. het ongeluk met een kruiwagen met steenen waarmee hy tegen den dijk wilde oprijden te vallen. Hij kreeg de geheele lading op het been, waardoor dit lichaamsdeel zooda nig gekneusd werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Terwyl A. S. alhier op den wagen voor het voer zat, sloeg een der paarden (de vliegen waren zeer boos) met den staart over de lijn. Het dier begon dadelijk achter uit te slaan en trof S. tegen een been, dat daardoor erg beledigd werd. De ziekenvereeniging „Steunt elkaar" alhier verkeert in een bloeienden staat. De rekening over het lste half jaar 1912 sloot in ontvangsten met 177,85; in uitgaven met met f 61,58; alzoo met een batig saldo van f 116,27. Men ondervindt hier veel ongemak door het opbreken der straten voor het leggen der gasbuizen. Het herstellen der straten vordert langzaam, aangezien er maar één man, bijgestaan door een opperman, aan werkt. Gisteren zakte een wagen met vlas op de kaai zoo diep in de groef, dat hij bleef steken en de twee paarden hem er niet uit konden krijgen. Eerst toen men er vier paarden voor gespannen had, gelukte het den wagen vry' te krijgen. Ook daarin de leiding. Onder dit opschrift schrijft „Het Huis gezin" Het is merkwaardig om te zien, hoe de sociaal-democraten aan de linkerzijde steeds meer de leiding nemen, ook buiten de Kamer. Nu weer in de zaak van het staatspen sioen. De Bond voor Staatspensioneering hield Zaterdag een congres. De heeren Borgesius, Rink, De Klerk van de Liberale Unie waren aanwezig maar zwegen. Het vrijzinnig-democratisch Kamerlid Teenstfa sprak vóór een staatspensioen, maar in deze zaak staat hjj niet naast doch tegenover de kopstukken zijner par tij, zoodat hy niet als de woordvoerder zijner groep mag worden beschouwd. Maar de man van den dag was de heer Troelslra, die de Liberale Unie deze veeg meegaf, dat aan haar houding de actie van den Bond voor Staatspensioneering niet vreemd waslichtelijk spotte met de ethische en humanitaire overwegingen ten gunste van het staatspensioen, en ronduit zei, dat het een strijd gold tusschen arbeid en kapitaal, die voor een groot deel af hankelijk zou zyn van de doorvoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrou wen. Zoo bracht de heer Troelstra de kwestie op zuiver sociaal-democratisch terrein en zette de heeren van de Liberale Unie een voudig in een hoek. Voor den heer Borgesius zijn zulkè din gen niet prettig, maar hy kan er niets aan doen, dat de soc.-democraten hem telkens vóór zijn en ongegeneerd hem de leiding uit handen nemen. Links wordt sociaal-democraat hoe lan ger hoe meer troef, en komt er ooit weer een llnksche meerderheid in de Kamer, dan behoort naar recht en reden de heer Troelstra kabinetsformeerder te worden. De coalitie. In zijn Kroniek in de „Stemmen voor waarheid en vrede" schrijft dr. Bronsveld over de coalitie o.a. Zegeviert de nu oppermachtige coalitie, dan hangen dreigende gevaren ons boven 't hoofd. Dan zal worden voortgezet de onzalige samenkoppeling van godsdienst en politiek, waarby de religie niet anders dan schade kan lijdendan zal de mach tigste fractie in de rechterzijde in dere- geerings- en rechtcollege's een overwicht verkrijgen, niet in evenwicht met het zielental, dat zij vertegenwoordigtdan zal de protestantsche opvatting van recht en zedelijkheid terug wijken voor de rechts begrippen en de moraal der jezuïeten dan zal aan de Ned. Herv. Kerk al het kwaad worden gedaan, dat de vereenigde room- schen en gereformeerden, omdat zy heer en meester zyn in 'tland, haar berokke nen kunnen. Dan zal de bloei van han del, landbouw en nijverheid, welke nu alom in ons vaderland een groote welvaart verspreidt, gefnuikt worden door verhoog de tarievendan gaan wy den weg op van Belgis, waar de priesters in alles de hand hebben, en een deel der natie gedre ven wordt in de armen van socialisme en vrijdenkerij. Wij meenen, dat deze schildering van hetgeen ons te wachten staat bij een over winning van de coalitie in 1913, niet te zwart is. En daarom doen wij reeds nu een be roep op de liefde voor vrijheid en waar heid van die protestanten in ons vader land, en vooral van alle leden en vrienden der Ned. Herv. Kerk. "Wat ik vreeshet is dat vele, ook dusgenaamd ethische en zekei niet-gereformeerde leden en voor gangers, er niet toe zullen besluiten kun nen om zich los te maken van de chr, historischen. Daartoe zullen zij toch moe ten overgaan. De Kamerverkiezinge in Belgie. Naar een telegram uit Brussel meldt, is op bevel der justitie tegen den kapelaan en twee kosters der collegiale kerk van Sainte Gudule 'n vervolging ingesteld wegens om- koopery bij de verkiezingen. De kapelaan zou door de 2 kosters en eenige koetsiers biljetten hebben laten uitreiken, die aan liberale en sociaal-democratische kiezers gegeven werden en daags na de overwinning der regeeringspartij tegen 5 francs ingewis seld konden worden en ook daadwerkelijk ingewisseld zyn. In het geheel zyn 22 geval len van omkoopery geconstateerd. De Calabreesche brigant Musolino. Vrijdag is de Calabreesche brigant Muso lino, die in Juni 1902 door de gezworenen van Lucca (Toscane) tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld, van het ergastolo te Portolongone (op het eiland Elba) overgebracht naar het reclusorio van Ventotene, een van de Ponza-eilanden, (tus schen Terracina en Napels). Hoewel onlangs nog door de Italiaansche pers het gerucht ging, dat Musolino volsla gen krankzinnig geworden was en dat hy daarom weldra naar het crimineele krank zinnigengesticht van Montelupo zou worden gezonden, waardoor den dood van Passa- nante diens cel was vrijgekomen, schijnt thans anders te zijn besloten. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Calabreesche brigant de eerste acht jaren van z'n gevangenisschap in eenzame op sluiting doorgebracht. Volgens het telegram aan het Giornale d'Italia van Rome, was Musolino uiterst kalm. Natuurlijk bad men hem zwaar ge boeid en werd hij begeleid in z'n overtocht door verscheidene carabinieri. Hevige aardschok te Messina. Vrijdagmorgen om 3.24 is te Messina een korte maar hevige aardschok gevoeld een dof gerommeld ging haar vooraf. De hitte te Messina is opnieuw ondragelijk sinds twee dagen. Als van zelf spreekt, waren de angst en de schrik groot onder de bevolking. Andere latere lichte schokken werden alleen aangegeven door de toestellen. Gems contra arend. In de afgeloopen week, aldus, vertelt de „Fankfurter Zeitung", had een gids in het zwitsersche hooggebergte de zeldzame gele genheid, van zeer naby den strijd tusschen een arend en twee gemsen bij te wonen. Het is bekend dat de gemsen zich tegen arenden, die beproeven zich van hun jongen meester te maken, met groote dapperheid verweren. Meestal hebben die gevechten in weinig toegankelijke gedeelten van de Alpen plaats, zoodat het den mensch slechts zeer zelden vergund is van een dergeijjk toonee

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5