GO 1Ê Binnenland. 0 J Advertentiën. De Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij betreft, die den heer Pollema nopen tot reizen en trekken, (hij woont te Sneek), wordt de zaak er niet beter op, -vooral ook, omdat'hij, gelijk bekend is, aller minst die buitengewone eigenschappen van geest en werkvermogen heeft, die maken, dat sommige nog merkwaardige wijze moeilijke betrekkingen te zamen kunnen waarnemen. Doch hij is volbloed anti-revolu tionair en van zoo iemand wordt onder het ministerie Heemskerk, evenals vroe ger onder het ministerie-Kuyper, veel, zoo niet alles door de vingers gezien." Als in de Kamer moties komen tot ver betering van den treurigen fmanciëelen toestand der onderwijzers, tot welken stand broeder Pollema vroeger behoorde, dan stemt hij tegen. Die menschen moe ten niet zoo brutaal zijn, tevredenheid is een deugd. Iemand als broeder Pollema kan met zijn f 5500 die deugd gewis in practijk brengen! Of aast hij uit louter tevredenheid op nog meer baantjes? Het recht van regres. Het conservatief karakter van de Grondwets-commissie, door minister Heemskerk ingesteld, teekent zich wel het sterkst af in het recht van regres dat de meerderheid aan het bolwerk van dit behoud wil toekennen. Dit recht van regres is niets anders dan een verkapt recht van amendement. Als de Tweede Kamer een wetsontwerp heeft aangenomen, kan de Eerste Kamer er geen verandering meer in brengen, zjj moet het in zijn geheel aannemen of verwerpen. Het recht van regres betee- kent, dat de Eerste Kamer aan de Tweede Kamer te kennen geeft, dat zij tegen een ingekomen wetsontwerp bezwaren heeft. Zij geeft daarbij dan aan, door welke wijzigingen in de wet die bezwa ren kunnen worden ondervangen. Wei gert de Tweede Kamer deze verordenin gen aan te brengen, dan wordt de Eerste Kamer geacht het ontwerp verworpen te hebben. In de practijk zal dit recht precies op hetzelfde neerkomen, alsof het amende mentsrecht aan de Eerste Kamer werd toegekend. Het eenig verschil is, dat dit College niet zelf de wijzigingen aanbrengt, doch die op straffe van verwerping van de Tweede Kamer zal afpersen. Wie den strijd in Engeland tusschen Lager en Hooger Huis heeft gevolgd, weet, hoe daar een conservatief College van Lords en rijkaards elke democrati sche maatregel van 't Lagerhuis afwees en elke liberale regeering den voet dwars zette. Elke versterking van de macht der Eerste Kamer ten onzent wil zeggen, dat men de gelegenheid schept tot con flicten als in Engeland voorkwamen. Nu reeds is het meermalen voorge komen, dat een conservatieve meerder heid democratische hervormingen, door de Tweede Kamer aangenomen, ver wierp. Onder leiding van den ultra-conser vatieven mr. S. van Houten joeg de Eerste- Kamermeerderheid minister Staal weg. Onder aanvoering van den heer Stork werd de eerste ongevallenwet verwor pen. Deze antecedenten maken het voor elk vooruitstrevende ten eenenmale onmoge lijk tot versterking van het recht der Eerste Kamer mede te werken. Het streven tot uitbreiding der macht van dit College vindt zijn feitelijke oor zaak in wantrouwen in het volk. De voorstanders van het recht van regres zijn bevreesd voor de werking van het Alge meen Kiesrecht. Zij zouden dit kiesrecht desnoods willen toestaan, mits als tegen wicht de Eerste Kamer tot krachtiger rem werd gemaakt. Nimmer zullen de waarlijk vrijzinnigen er in kunnen toestemmen, dat op deze wijze het Algemeen kiesrecht wordt lamgeslagen. Toekenning van het recht van regres naast kiesrechtuitbrei ding zou eenvoudig beduiden, dat met de eene hand werd genomen wat met de andere werd gegeven. .Reeds in 1840 werden in de toenmalige Kamer leden gevonden, die de Eerste Ka mer nutteloos en zelfs schadelijk vonden. Het is een ongerijmdheid, dat 70 jaar later een meerderheid in een staatscom missie de macht van datzelfde College wil versterken. Voor de vrijzinnigen een ernstige waar schuwing te zorgen, dat een Grondwets herziening niet zal plaats vinden onder clericaal régime. Hevige brand te Zaandam. Op het tijdstip dat men zich te ruste zou begeven velen hadden misschien reeds het voorbeeld gegeven werd Vrijdagavond te ongeveer half twaalf te Zaandam de brandklok geluid voor 'n feilen brand in de Oostzijde, aan het Molenpad, die zelfs de huizen van den Dam in een hellen gloed zette. In den houtmeelmolen „de Haan", van den heer F. H. Honig te Amsterdam, waar dag en nacht wordt gewerkt, waren de knechts bezig met zaagsel op te scheppen en zakken op te leggen, toen tot hun niet ge ringe verbazing vonken van den zolder naar beneden vielen. Toen zij evenwel naar boven wilden gaan, om de oorzaak daarvan op te sporen, zagen zy zich den toegang reeds versperd dooreen dikkenverstikkendenrook en weinige oogenblikken daarna sloegen de vlammen reeds uit het dak. Het was terstond te zien, dat de molen „er aan" zou gaan. Ook het pakhuis en de zaagselschuur ondergingen hetzelfde lot. De gebouwen waren op beurspolis verzekerd. De groote hitte en de overwaaiende vonken deden heel spoedig de brand overslaan naar het dicht aangrenzende houten huis mettwee woningen, toebehoorende aan den heer J. Roos Sz. Zonder dat de brandweer het kon verhinderen, brandde ook dit perceel af. Nog twee andere perceelen eveneens huizen met twee woningen, leden belangrijke schade. Vooral dat van den heer Jb. Overtoom, dat tegenover den molen stond. Hat feit, dat het van steen gebouwd was, was oorzaak, dat het niet geheel verloren ging, doch slechts voor de helft uitbrandde. Het derde perceel leed voornamelijk aan de achterzijde. Dat er veel toeschouwers waren was te danken aan het uur en het mooie stille weer. Op verscheidene punten in de stad was de brand waar te nemen. Een waarschuwing. Blijkens bekendmaking van den waar nemend burgemeester van Velsen, gaat de firma Glas Co., op wier handelingen door hem vroeger reeds de aandacht is gevestigd, nog steeds voort met goederen van allerlei aard te bestellen. Met haar in connectie staande personen, zoontjes, A. I. Maas (thans verhuisd naar Breda), S. Zwaan, J. van Kruistum (Beverwijk), G. F. Bakker, P. Boogaart (te Tolland o.z. Smalst) e. a.. die zaken dry ven onder allerlei firmanamen, beurtelings adres hebben te Velsen, Schoten, Wykeroog, Santpoort, Velseroord enz., zelfs goederen aan het station Utrecht laten be zorgen en ook wel gebruik maken van een Duitsche brievenhoofd. Men wordt aangeraden inlichtingen in te winnen alvorens door hen gedane bestellin gen uit te voeren. Een liefdadigheidsdag De Vrijdag te 's Gravenhage gehouden verkoop van bloemen ten bate van de 's Gravenhaagsche Stadsgezondheidskolonie heeft f 2C0 opgebracht. Verdacht ran bigamie. In een logement te Katendrecht is aange houden de 40-jarige E. S., monteur van be roep, wiens aanhouding verzocht was door de justitie te Bielefeld, als zijnde hij ver dacht van bigamie en verduistering. Hij was indertijd naar Amerika gevlucht en dezer dagen met het stoomschip „Volturno" van daar teruggekeerd. In afwachting van zjjne uitlevering is hij naar het huis van bewa ring te Rotterdam overbracht. Geen woord Fransch bij 1 Voor het raam van een kleermaker te Rotterdam stond Vrijdagmorgen te lezen: „Costuums die niet volgens de plaat passen behoeven niet „geapsenteert" te worden." Later op den dag was er van gemaakt „geaccenteert". 't Was bij denzelfden kleermaker, die onlangs op zijn adreskaart had staan „tail leur pour heeren". Moordaanslag. Vrijdagnacht 1 uur heeft in de Zandstraat- buurt te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad door een Rus op de publieke vrouw Philippine Berger. Hy had haar f 75 gegeven doch wilde die terug hebben. Daar de vrouw weigerde, stak hij haar een mes in den rug. De vrouw werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht en de dader gegrepen. Landloopersmanieren. Toen de wagens van het Hollandsche circus Roberti, dat eenige dagen in Rees voorstellingen had gegeven, over den Rijn naar Reeserschanz werden overgezet, troffen de voerlieden op den weg eenige wagens aan van rondtrekkende ketellappers en korvenvlechters. Een knecht van het circus verzocht den landloopers de passage vry te maken; op dit verzoek werd met hoon-en scheldwoorden geantwoord en by een vol gend mondgevecht werden subiet revolver schoten gelost. Een kogel doorboorde den linkerarm van een circusartist. De hem te hulp snellende collega's werden eveneens hevig beschoten en een geregeld revolvergeschut ving aan. Binnen 10 minuten tijd werden 40 revolver schoten gelost. De landloopers en wegstroo- pers, die met sabels |en andere wapenen een geregelden veldslag begonnen waren, bleken een volledig wapendepot met zich gevoerd te hebben. Eindelijk trokken zy terug. Verschillende wapenen die hun door de circuslui afgenomen waren, werden aan de politie, die eerst later had kunnen ingrijpen uitgeleverd. Vijf personen, drie der aanvallers en twee der verdedigers werden min of meer ernstig gewond. In den Italaansch-Turkschen ooilog zyn wel eens slappere veldslagen geleverd. (Geld.) Onzedehjke orgelpoppetjes Uit Den Haag schrijft men aan „Het Volk": Naar my wordt medegedeeld, heeft de antirevolutionnaire burgemeester der ge meente Loosduinen, de heer Hovy, den orgelman die zyn gemeente in den regel bezoekt doen aanzeggen dat hij niet langer met zijn orgel langs 's Heeren straten mag trekken, omdatde draaiende pop petjes, die dat orgel versieren, te weinig kleeding hebben en mitsdien met hun houten bekoorlijkheden het zedelijkheidsgevoel kwetsen I En dat orgel speelde nog wel het verheven lied: „Nader by U, o God"!' Van den IJmuider stoomtrawler „Swift", is door een stortzee de matroos, De Keizer overboord geslagen en verdronken. Van den trawler ging het vischtuig verloren. De Keizer was 25 jaar oud en eerst onlangs gehuwd. Een brutale inbraak. Zondagavond omstreeks kwartier over elven meende de dienstbode van mr. H. A. van Nierop, wonende Leidschegracht 22, te Amsterdam terwijl zij met haar beminde in gesprek was, eenig verdacht gestommel in een der vertrekken te hooren. Zij nam de lantaarn van haar in de be nedengang staande fiets en wilde er mee de trap oploopen naar de eerste étage, toen plotseling een manspersoon verscheen, haar bij de keel greep en met een forschen duw op den grond smeet. Op het rumoer kwam de beminde van het meisje toeloopen, die den kerel greep, even met hem worstelde, doch over de fiets struikelde. De inbreker, dat bleek de on bekende geweest te zijn, dreigde met te zullen schieten als hij niet losgelaten werd. Hij maakte van het struikelen van den jongeman over de fiets gebruik, om te ont komen. Tot aan de Keizersgracht werd hij door den beminde van de dienstbode na- geloopen, doch bij die gracht had deze hem uit het oog verloren. Bij nader onderzoek bleek aan de achter zijde van het huis een ruit in de keuken verbrijzeld, alsmede een ruit van de keuken deur. Waarschijnlijk heeft de inbreker, in de keuken gekomen, zyn hand gestoken door de vernielde ruit van de keukendeur en toen den grendel verschoven, die aan de andere zijde van die deur zat. Daardoor was de toegang tot het kantoor en de woning van mr. Van Nierop vry. De ongenoods bezoeker heeft daarvan gebruik gemaakt door een visite te brengen aan het kantoor. De brandkast is geopend door een der sleutels, die zich in het lokaal bevonden, en na geinspecteerd te zijn, weer gesloten, alsof een bekende aan het werk was geweesh Alleen doordat eenige ijzeren kistjes er buiten waren gezet, was te zien, dat iemand de brandkast had ontsloten. Bij onderzoek bleek, dat een bedrag van omstreeks f100, alsmede enkele sieraden, waren ontvreemd. De dienstbode heeft in de duisternis alleen opgemerkt, dat de inbreker iemand was van ongeveer 30- a 50-jarigen leeftijd, met zwarten knevel. Vermoed wordt, dat het iemand is, die zich tevoren van de situatie van mr. Van Nierop's huis en kantoor op de hoogte had gesteld. De politie onderzoekt de zaak, doch heeft, door de onvoldoendeaanwijzingen, nog geen spoor gevonden. Acute Anilinevergiftiging. In het „Ned. Tijdschr. voor Geneesk." doet dr. O. C. van der Heide mededeeling van een acuut geval van anilinevergiftiging. Het betrof een zevenjarigen knaap, die over duizeligheid, moeheid en gevoel van koude klaagde, terwijl objectief cyanose, in het bijzonder van lippen en nagelbed, het meeat opvallende verschijnsel was naast een wat verlangzaamde weeke pols. Later heeft de patient nog erg gebraakt. Bij navraag naar hetgebruikvan snoepgoed of medicamenten, werd een ontkennend antwoord gegeven, doch toen naar de schoe nen gevraagd werd, kwam de mededeeling, dal deze denzelfden morgen van gele tot zwarte waren getransformeerd. Het uittrek ken der schoenen en één dag bedrust waren voldoende maatregelen om de genezing te bewerkstelligen De vraag naar de schoenen werd hierom gedaan, omdat dr. v. d. Heide zich herinner de vóór 10 jaar in Fransche paediatrische literatuur van soortgelijke vergiftigingen gelezen te hebben. Zoo hebben Landsury en Brouardel in 1900 aan de Académie de Médecine een studie over dit ontwerp aan geboden. Deze beiden deelden 10 gevallen mee van vergiftiging ten gevolge van de kleuring van schoeisel met een, aniline olie bevattend, zwart kleurmiddel. De verschein- selen waren bleeke gelaatskleur, kyanose van lippen en vingereinden, somnolentie tot bewusteloosheid toe, versnelde ademhaling verzwakte hartswerking, verlaagde lichaam- temperatuur. Uit één gezin werden de schoenen van zes der zeven kinderen zwart gemaakt. Deze zes kinderen werden achter elkaar op het strand van Ia Rochelle ernstig ziektwee er van blijven gedurende verscheidene uren bewusteloos, allen herstelden echter. Het schijnt, dat de vergiftiging het ern stigst optreedt bij jeugdige kinderen en verder vooral op warme dagen. Men moet aannemen, dat de vluchtige olie door de huid der voeten heendringi, daar de inade ming er van bij aan het strand in den wind spelende kinderen bijv. wel kan worden verwaarloosd. Typisch is, dat vergiftigings- gevallen eenige malen optraden daar, waar een sterfgeval in de familie plaats had gehad en het noodig was, dat ook de schoenen de rouwkleur aannamen. By een analyse van het kleursel vond men, dat door distillatie by 182 gr., een vluchtige stof overging, die geheel uit aniline olie bleek te bestaan. In het bovenvermelde Nederlandsche geval vond. dr. v. d. Heide, dat de schoen maker een kleurstof gebruikt had van Duitsch fabrikaat, den naam dragende van „Panther Schwarze". Achterop stond een Duitsche gebruiksaanwijzing, voor den schoenmaker niet begrijpelijk, waarin men vermaand werd de kleurstof eerst goed te laten drogen en den schoen daarna met een crème in te wrijven. Wanneermen inderdaad dezen raad volgt en de schoenen een paar dagen in de zon of onder een brandend fornuis plaatst, zal de aniline olie vervluch tigen en nadeel voor de gezondheid zyn buitengesloten. Sterfgevallen kwamen vol gens weten van dr. v. d. Heiden niet voor omdat men de zieke kinderen wel meestal zal ontkleeden en naar bed brengen, waar door ook aan de verdere vergiftiging een einde wordt gemaakt. In aansluiting aan het vorenstaande kunnen we nog mededeelen, dat ook ten ontzent de gevallen van aniline-vergiftiging door schoeisel niet zoo heel zeldzaam schij nen te zijn. Zoo vernamen we onlangs o.a. van die gevallen bij drie zusjes, die samen op een smoorbeeten, windstillen dag waren gaan wandelen, en by wie ook het schoeisel juist zwart was gemaakt. De karakteristieke verschijnselen van blauwkleuring, duizelig heid en braken traden zeer op den voorgrond. Eigenaardig was, dat het kleinste kind het ergst, het grootste het miDst ziek was, welk feit zijn verklaring hierin vindt, dat het kleinste kind met neus en mond het dichtst bij het schoeisel was en dus de dampen der aniline olie in geconcentreerde hoeveelheid inademde dan het langere zusje. LOTEBIJWET. De Kantonrechter te Den Helder, uitspraak doende in het geding tegen M. I., Directeur der N. V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterywet, sprak beklaagde vry. Het 4-jarig zoontje van den heer Braams te Gasselte dat in Gasteren te logeeren was, is daar op treurige wyze om het leven ge komen. Het ventje speelde in de nabijheid van een wagen met hooi die men bezig was af te laden. De hooivork viel van den wagen en doorstak het kind, dat kort daarop aan de gevolgen overleed. Maandagnacht te twee uur werd brand ontdekt in de steenfabriek van mr. Hovinga, onder Uitwierde. De fabriek brandde tot den grond toe af. Twee spuiten rukten uit ter bescherming der belendende gebouwen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het gebouw was verzekerd. Dezelfde fabriek brandde in September 1911 af. Opmerkelijk is, dat toen, evenals nu, de eigenaar juist afwezig was. Te Papekop (by Oudewater) is de hofstede met hooiberg van A. van Laewen, geheel afgebrand. Alleen een schuur bleef staan. De roerende goederen zijn bijna alle gered. Tengevolge van broeiing, is Zondag by den landbouwer M. Geurts, te Voorthuizen, een met hooi gevulde berg een prooi der vlammen geworden. Het verbrande was verzekerd. De kapitale boerderij van Hummel onder Ruinerwold, is met inboedel en negen koeien door hooibroei in den asch gelegd. Te Schin op Geul zijn Zondagavond te tien uur, twee boederijen afgebrand. Vier varkens en een schaap verbrandden. Het overige vee werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. De groote boerenhofstede, bewoond door D. Reitsma onder Rinsumageest by Dokkum is Zaterdag door hooibroei geheel afgebrand. Veenbrand in de Peel. De veenbrand te Asten kan als geëindigd beschouwd worden. Hier en daar smeult het grauwe veen nog, maar direct gevaar is er niet meer. Van enkele boeren zyn 20.000 tot 100,000 turven verbrand. Deze lijden een schade van ongeveer f 10,000. De schade voor de maatschappij Grientsveen is veel grooter, maar deze is door verzekering ge dekt. Het terrein van den brand is 2V2 M. breed en 5 K.M. lang. Ernstige brand te Zaandam. Twee groote branden binnen 2 maal 24 uur: 't lijkt weer naar den ouden toestand van eenige jaren geleden. Na den grooten brand van den molen „de Haan" met de daarbij behoorende gebouwen en de huizen in de omgeving op Vrijdag avond, volgde Zondagavond een groote fabrieksbrand in het Westzyderveen, bewes ten de spoorlijn Zaandam Uitgeest., 't Was even vóór half zeven toen wan delaars in de verte rook zagen opstjjgen nit het dak van den stoomhoutzaagmolen de Zwarte Bruinvisch" van de firma G. Kamphuijs en Zonen in het Westzijderveld aan het einde van het Papenpad. Toen half zeven de klokken werden ge luid om de hulp van de brandweer in te roepen, stond de fabriek die geheel van hout gebouwd was, in lichten laaie. Aan redden viel toen al niet meer te denken, vooral daar het nog langen tijd duurde voor de eerste spuiten ter plaatse waren. De oorzaak hiervan lag niet in gebrek aan activiteit by de brandweerlieden, maar in de omstandig heid, dat het terrein door de bruggen en den spoordijk zeer moeilijk te bereiken was. De fabriek brandde tot den grond af. Had men in den aanvang hoop de machi nekamer, die voor twee jaar geleden geheel nieuw van steen was opgetrokken en van nieuwe machines is voorzien, te kunnen behouden, spoedig bleek, dat dit, niettegen staande de brandweer al haar krachten hierop vereenigde, niet mogelijk. De kap van het gebouw vatte vlam en brandde geheel af, zoodat alleen de vier muren bleven staan. De machines, die wel veel van het water geleden hebben, zijn, naar men aanneemt, niet geheel verloren. Van het ketelhuis bleef zoo goed als niets staan. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met eenige zekerheid te zeggen. Toen Zaterdagavond de fabriek stop was gezet, was alles op de gewone wijze voor het verlaten nagezien. Ook Zondagmorgen had de nalooper nog inspectie gehouden, zonder dat iets verdachts ontdekt was. De moge lijkheid werd uitgesproken, dat misschien hengelaars in de nabijheid vsn de fabriek onvoorzichtig met vuur hadden omgegaan. Aan het blusschingswerk werd deelge nomen door alle gemeentelijke spuiten, de spuiten van de vrijwillige brandweer, waar onder ook de drijvende motorbootspuit met uitzondering van de gemeentelijke spuiten van 'tKalf en de rijdende motorspuit, die het terrein van den brand niet kon bereiken. Voor de firma komt de brand zeer onge legen, omdat het bedrijf nu geheel stil staat en er zeer veel werk voor handen was. Vermoedelijk zullen nu echter de collega's het werk gedeeltelijk overnemen. De schade wordt door verzekering bjj de Nationale Onderlinge Brandwaarborgmaat schappij gedekt. Op Twickel is een mooie valk, een zooge naamde „roode millan" gevangen, die in deze bosehrijke streek nog nimmer was waargenomen. Het dier is meter hoog en heeft een vlucht van 1.75 meter. (N. R. Ct.). Een logger a Maandagmorgen strandde op de Maas vlakte de logger Maassluis 21. De stoom- reddingboot vertrok spoedig ter redding en slaagde er in tien man te redden. Twee mannen hadden zich in de jol trachten te redden. Over hun lot verkeert men nog in het onzekere. Een man verdronk. De geredden zijn in hotel Amerika onderge bracht. De „De Maassluis 21", schipper D. van Wolferen, reeder de heer A. Ch. Buring, te Maassluis, kwam binnen met 14 last haring aan boord. Toen het schip gestrand was, heeft men aan boord van alle aanwezige brandbare voorwerpen als dekens, touw enz. een vuur gestookt, ten einde de aandacht der kustwacht te trekken. Toen de reddingsboot bij het vaartuig kwam. zat dit reeds ver onder water. De twee man in d6 jol zijn benoorden den waterweg opgepikt door de sleepboot „Kijk duin". De naam van den verdronkene is J. Smit van Zwartewaal. De logger Maassluis 21 is vermoedelijk als verloren te beschouwen. Het schip lijkt gebroken, daar de masten uiteenwijken. Een binnenkomend stoomschip rapporteerde, dat verschillende vaten benevens eenig wrakhout voor den "Waterweg drijven. Een oplichter. In een Duitsch blad, de „General Auzei- ger", kwam eenigen tyd geleden een adver tentie voor, waarin zekere J. B. S. te Ter- neuzen postzegels te koop aanbood, tegen vooruitbetaling. Door een der personen, die geld zond doch geen postzegelsontving, werd een klacht bij de Nederlandsche justitie ingediend, en een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat aan het opgegeven adres zoo nu en dan een persoon, zich noemende J. B. S., logeert of enkele uren vertoeft en dan brieven en postwissels ontvangt. Men zy op zyn hoede voor het ingaan op zulke aanbiedingen. Bloedvergiftiging. Te Oliand is de 15-jarige zoon van den landbouwer A. Verhoeven, tengevolge van bloedvergiftiging aan den voet, ontstaan door het stuk krabben van een puistje, onder hevig lijden overleden. 1 a| KI Door Allei P.S. te Middelliarnis, levert alle DRUK WERKEN tegen matige prijzen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2