ZIJN. "TEN ND 19 Offlciëel Nieuws- en Advertentieblad ïrhandel voor Overflakkee en Goedereede. EERSTE BLAD. Het beursje. I2de Jaargang. Woensdag 31 Juli 1912. No. 37 men isel lelsdijk. tale tank }k °/o. P!us fin ƒ2500, en ƒ100,—. der Bank en ZOON ik. E-BUREAU ELHARNIS djbels, toeken, ibehoeften. itiekaarten IS. in. Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij Prijs der Advertentiënvan 1 6 regels 0,60. Berichten van correspendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Staatspensioneering. Het relletje. zün, geen hout- oken van azijn,, bij 't gebruik iescla. ornbos, K. ine Limonade, ijzing, Wijnen. [•en bewezen niet veer- •2 L. 55 et. p. stuk, ?n. librieven uit overslag. en VOOR- plk gebied. CRSPELEN (1SICHT-, .ALBUMS. [TLIJSTEN 10UDERS. ÉULEN-, flTANTIE- ÏR. 3T. 1RTEN. 1SEN. enz. HAND- [LS. ïES, 3LATEN, 7EURS-, z. enz. op alle ie-, Dag-, n in alle laden. en spoedig SCHENK. Verzek. it,te Huis. ■OOI L Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Oent-raai, MRAVENHME. Uitgave der te Middelharnis. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. II. Voor de oplossing van de kwestie der ouderdomsvoorziening staan ons vier oplossingen ten dienste le het stelsel der Duitsche dwangverzekering2e de vrijwillige verzekering, zooals die in België werd ingevoerd 3e het Deensche stelsel en 4 het Engelsche stelsel. De bei de laatste stelsels zijn de vormen van Staatspensioen zonder premiebetaling. Het rapport der HH. Jansen en Van Krevelen toont o. i. overtuigend aan, hoe verre het Deensche of Engelsche stelsel de voorkeur verdient boven het Duitsche. Het Belgische kan geheel uitgeschakeld worden, omdat de vrijwillige verzekering daar een totale mislukking is gebleken. Maken we thans aan de hand van het rapport eens een vergelijking tusschen de resultaten der vier stelsels. In 1910 waren in Duitschland 1.034.244 gepensioneerden, waarvan 555903 boven de 60 jaar. Dit zijn in hoofdzaak man nen en wel mannelijke loontrekkenden van één klasse. Zetten we nu de cijfers eens naast elkaar. Duitscb- Denemar- Enge- België land. ken land. Aantal gepen sioneerden 1034.244 76.933 699352 61397. Gepensioneer den van 60 j. 55Q903 57.425 en onder. Aantal gepen sioneerden per 16 27 9. 1000 der bevolking. Aantal gepen sioneerden van 60 j. 9 20 15 8. en ouder per 1000. mlddefd pensiofmf 95'U- f 129,64. f 150,51. f 19,96, Uit deze cijfers blijkt: Het aantal gepensioneerde menschen was per 1000 in Duitschland slechts 16/a0 van het aantal in Denemarken. Het aan tal gepensioneerde menschen van 60 jaar en ouder was in Duitschland slechts 9/20 van het aantal in Denemarken. Het gemiddeld pensioenbedrag was in Duitschland slechts 74°/0 van dat in Denemarken, niettegenstaande het geld FEUILLETON. TOONEELSPEL IN EEN BEDRIJF NAAR A, DB MUSSET, door B. J.) Chavigny. Neen, neen, laat ze binnen. Waarom ze niet te ontvangen Mathilde. Maar, zeg eens, mag ik de naam weten van de maakster dier beurs III. Mathilde, Chavigny, mevrouw de Léry (in bal toilet) Chavigny. Kom binnen, mevrouw, kom binnen, met genoegen u kon niet meer van ^as komen. Mathilde haalt me daar Juist een dwaasheid uit, die waarlijk goud waard is. Verbeeldt u, dat ik haar deze beurs toon Mevrouw de Léry. Hédie ia wel mooi. Laat eens zien. Chavigny. Ik laat baar die beurs zien, ze bekjjkt ze, betast i, geeft ze me terug en wat denk u dat ze onder het teruggeven zegt: Ze vraagt me welke kleur heeft te| in Duitschland heel wat minder waarde heeft dan in Denemarken. Met behoefte wordt geen rekening gehouden. In Duitschland worden de kosten der verzekering voor het grootste deel op werkgevers en werknemers gelegd. Toch wordt steeds een deel der oude mannen en vrouwen onttrokken aan armoede, maar velen niet eens aan bedeeling. In Denemarken worden alle waardige oude mannen en vrouwen van 60 jaar en ouder, onttrokken aan armoede en vernedering. De last wordt hier ver deeld over het geheele volk. Hetzelfde geldt voor Engeland. Ook hier wordt de last der pensioneering op het geheele volk gelegd en door een door tastend minister naar draagkracht die last verdeeld door een stelsel van directe belastingen. Met ingaDg van Januari 1911 wordt aan alle 70 jarigen een pensioen gegeven, als zij het noodig hebben. Dat de kosten volgens een stelsel van Staatspensioneering zonder premiebeta ling niet zoo veel verschillen van de dwangverzekering, blijkt uit deze cijfers. Kosten per hoofd der bevolking ge rekend. Duitschland Engeland Denemarken f 2 25 f 2.33 f 2.57 (ongerekend den roof door de protectie) Als men daarbij in het oog houdt, dat de gemiddelde pensioenen in Denemar ken en Engeland respectievelijk 36 °/0 en 58 °/0 hooger zijn dan Duitschland, blijken de kosten geenszins hooger tezijn. Dat de kosten van het dwangstelsel hooger moeten zijn dan die der staats pensioneering ligt voor de hand. In Duitschland waren op 31 December 1910 bij de uitvoering der verzekerings wetten werkzaam 323 bestuursleden der 41 risicodra gende instellingen. 53 bedienden bij de besturen 3175 kassiers, bureau- en kanselarijbe ambten 343 ondergeschikte beambten 435 contrólebeambten 1729 personen, werkzaam in de sana toriums 6057 totaal. Hierbij komen nog 25524 menschen, die alleen vergoeding van gemaakte Mevrouw de Léry. Wel! ze is blauw. Chavigny. Wel ja! ze ia blauw dat is heel zeker .en dat is juist het grappige van de zaak verbeeld u dat zij het vraagt! Mevrouw de Léry. Die is héél goed. Bonsoir, lieve Mathilde; kom je van avond op het gezantschap? Mathilde. Neen, ik dacht thuis te blijven. Chavigny. Maar lacht u niet om wat ik n vertel? Mevrouw de Léry. Wel zeker. En wie heeft die beurs gemaakt. O Ik herken ze, 'tis mevrouwde Blainville. Wel, wel en blijft u er zoo dood stil bij? Chavigny (driftig) Waaraan ziet u dat, als 'tu blieft? Mevrouw de Léry. Daaraan dat ze blauw is, precies. Ik heb ze al tijden zien slingerenzeven jaar is er over gewerkt en u kunt u voorstellen hoe ze in al dien tyd van bestemming is veranderd. Ze heeft in gedachte aan drie personen van mijn kennis behoord, 't Is een schat, die u daar heeft, meneer de Chavigny 't is een waar erfstuk', dat u gekregen heeft. Chavigny. Men zon zeggen dat er maar een beurs op de heele wereld is. Mevrouw de Léry.. Neen, maar er is slechts één blauwa benrs. Voor eerst, ik heb een afschuw van blauw net zegt niets, het is een nare kleur. Ik kan by iets dergelijks me niet vergissen: het is me genoeg ze eens gezien te hebben, Zooveel meer onkosten krijgen. Rekent men ook de arbeid door de postambtenaren voor de dwangwetten verricht, gratis, dan komen in Duitschland de kosten op 11 '/2 °/0 van de uitgekeerde rentebedragen, in Denemar ken op nog geen 4%. Ten onzent richt een minister, die „christelijke,, politiek heet te voeren, het oog niet naar Dene marken of Engeland, met zijn uitnemen de resultaten, doch komt wel met een slaafsche navolging van het verouderde Duitsche model, met nog schraler uitkee- ringen en nog hooger premiën. (Wordt vervolgd.) De afdeeling Zwijndrecht van het Nederlandsch werkliedenverbond „Pa trimonium" verklaart ,,a) met groote blijschap te hebben „gezien dat de groote meerderheid der „christelijke afgevaardigden in deTweede „Kamer vóór de Bakkerswet heeft ge- „stemd „b. met leedwezen te hebben verno- mendat de afgevaardigd e van dit district „de heer De Kanter, zich met heel „de vrijzinnigheid tegen de wet heeft „verklaard, waardoor zij bevestigd is in „haar overtuiging, dat van het Libera lisme voor den arbeider niets is te „wachten." Zooals men van zeker reptiel zegt, dat het gift in den staart zit, kan van deze zalvende motie worden getuigd, dat in haar slotalinea de leugenachtigheid der antithesepolitiek kernachtig is samen gevat. Deze motie is blijkbaar afkomstig van een leerling uit de Kuiperiaansche school, welke discipel naar de methode van zijn meester geen middel slecht genoeg acht om de vrijzinnigen verdacht te maken. Geen ministerie heeft vast zooveel sociale hervormingen gebracht als het liberale kabinet- Borgesius, wel ks woning en Gezondheidswetten, Leerplicht en Ongevallenwet als monumenten in het staatsblad prijken. Toen in 1901 dit kakinet ten val werd gebracht, kregen we het „kostelijke" Kuyperkabinet, dat voor den arbeider totaal niets tot stand bracht. Na de welgeslaagde clericale overrom- hondt ik van lila, als Ik blauw haat. Mathilde. Het Is de kleur der trouw. Mevrouw de Léry. Bah Het is de kleur der pruikemakers. Ik kom even in 't voorbijgaan, zooals u ziet, ben ik in groot toiletteje moet vroeg daar op het terrein zijn 't is er een drukte om je hals te Dreken. Waarom toch gaat u er niet heen Ik zou er voor geen geld willen wegblijven. Mathilde. Ik heb er niet aan gedacht, en nu is het te laat. Mevrouw de Léry. Toch niet, u heeft nog al den tijd. Wil ik even bellen Laat een japon brengen. Wejagen de Chavigny met dat punt de deur uit. Ik zal je wel een paar takjes bloemen in 't haar steken, ik neem Je mee in mijn rijtuig. Laat het zoo afgesproken zijn. Mathilde. Van avond niet, ik blijf stellig thuis. Mevrouw de Léry. Stellig! is 't een onherroepelijk besluit? Meneer de Chavigny, haal Matilde toch over. Chavigny, (droogjes) Ik bemoei me met niemands zaken. Mevrouw de Léry. Ol OU houdt van blauw, naar het schijnt. Welnu, luister, weet je wat ik doen zal Schenk me thee, ik blijf hier. Mathilde. Wat ben ie vriendelijk, lieve Ernestine! Neen, ik wil dat bal niet zijn koningin ontrooven. Ga een walsje meemaken, en kom om elf uur terug, als je er nog aan denkt; dan zullen we samen wat gezellig praten, omdat de Chavigny ons laat zitten. peling van het liberale kabinet-de Mees ter, dat spijt de zeer geringe meerderheid waarover het beschikte, nog het Arbeids contract en de Tiendenwet tot stand wist te brengen, kwam het „kostelijk" kabinet met „onzen" Talma, dat tot nu toe niets voor den arbeider in't staatsblad bracht. Voor de Patrimoniumbroeders wordt blijkbaar de parlementaire geschiedenis niet geschreven. De afdeeling Zwijndrecht der broede ren is bevestigd in haar overtuiging (waarschijnlijk opgebouwd uit „Stan- daard"-driestarren) dat van het Liberalis me niets te wachten isDeze heele, lawaaierige motie zou niet waard zijn, dat er een druppel inkt aan werd ver knoeid, ware het niet, dat we, blijkens hetgeen op verschillende plaatsen in clericale kringen blijkt te gebeuren, te doen hebben met een politiek relletje, dat deze eerlijke menschen, voorgelicht door even brave opstellers van motie's, tegen de liberalen op touw zetten naar aanleiding van de stemming over de Bak kerswet. Wij hebben te goed vertrouwen in het gezonde verstand der kiezers, dan dat wij de leiders der Patrimoniumatdeelin- gen succes met hun misleiding durven voorspellen. Voor onze partijgenooten zal het zaak zijn, waar in de wintercampagne het relletje wellicht wordt voortgezet, zich rekenschap te geven van de beweeg redenen, die de vrijzinnigen tot tegen stemmen bewogen. Dat de slechte toe standen in het bakkersbedrijf noodwen dig verbetering behoeven, daarvan is ieder overtuigd. Een minister, die nalaten zou in te grijpen, waar ernstige misstan den heerschen, zou zijn plicht verwaar- loozen. Maar even verkeerd handelt een minister, die bij zijn pogen tot wegne ming van zulke misstanden, een geheel verkeerden weg inslaat. Er is een soort sociale hervorming, die wel verre van nader tot het doel te brengen, daarvan verder wegvoert. Zoo'n hervorming was het ontwerp-bakkerswet van minister Talma. Niet de nachtarbeid op zichzelf is in het bakkersbedrijf als zoo menig ander het groote kwaad. Dat geelt zelfs een Marxist als de heer Wibaut toe. Doch de misstanden, die door den onbe- teugelden nachtarbeid in de kleinere be- Chavigny. Ik wil volstrekt nietik weet niet of ik uit zal gaan. Mevrouw de Léry. Welnu 1 dat is afgesproken, ik. A propos, u weet van myn ongelukik ben bestolen, net als door roovers. Mathilde. Bestolenwat meen je J Mevrouw de Vier Japponnen, lieve, vier schatten van japonnen nit Londen, zijn bij de douane verloren gegaan. Als 'e ze gezien bad. 't is om te huilende een was al mooier dan de andere Mathilde. Ik beklaag je van heeler harte. Ze zijn dus aange- houden. Mevrouw de Léry. Volstrekt niet. Als het dat alleen was, zou ik net zoo lang opspelen tot zij ze me teruggaven, want dat is ongehoord. Ik ben beelemaal zonder voor dezen zomer. Verbeeld je dat ze mijn japonnen hebben doorpriemd ze hebben hun priem, ik weet niet waar door myn koffer gestoken, ze hebben er gaten inge maakt om er een vinger door te steken. Dat nieuws kreeg ik gisteren by mijn ontbyt. Chavigny. Was er bij toeval niets blauws bij Wordt vervolgd.)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1