INIS ASTHMA fi Zn in „VOORUIT!" TWEEDE BLA1) Ï0 ct it. Taar a ELLER ANKER. I Co. IEN. No. 35 17 Juli 1912 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. is eene verwoestende kwaal, die het leven van den lijder een aaneenschakelingmaakt van droeve dagen. Buitenland. 5 LHARNIS HERF&T- Hooge en RAMIDEN AMBOZEN: LATIEF BESSEN. HEESTER TAM- EN TE PLAN- MENTUIN, enz. en SIER- eer tot het LEN tot den van TUINEN 3IEDEN aan JICHT en IATIEK koopt helpt. Zenuwpijnen, Brandwonden, i en Muskieten. 80 en 130 cents SGhe verpakking! E, te Sommels- j, te Dirkslcmd iplaat bij A.L. VINK, Drogist. ij deze heeren dat hij zich een Ft aangeschaft, n wenscht te Issen. met of zonder 5 verzekert te 3cht. e inlichtingen. melsdiJK. SCHIETOEFENINGEN van het fort Harssens. Reede vau Texel. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog wl op 26 en zoo noodig ook op 27 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hars sens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuuid wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlag gen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór, en op den dag der schietoefeningen, een waarschuwings bord geplaatst worden bij het gebouw van den visch- at'slag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aange geven de beteekenisder gekleurde vlaggen, als volgt rood- witte vlag beteekent Noord, witzwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Aan de W.-grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet be O. de lijnhaven Nieuwediep-Oudeschild komen en in het Malzwin varende, zoo Z.-lijk moge lijk houden (Zie „Ned. krt." Nos 201, 212.) SCHIETOEFENINGEN, van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling als voren zal op 23 en zoo noodig ook op 24 Juli a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber [6 c.M.] waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt,fzal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uurj vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. Nos. 218, 219, 202, 227.) Middelharni8, den 17 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MUS. MlDDËLHAPiNIS Zaterdag zuilen de kinde ren van het Gerefweeshuis voor 4 weken met verlof naar hun familie gaan. Zaterdag had het zoontje van G. Bom het ongeluk al spelende in de haven te yallen. Door toegeschoten hulp werd hjj in tijds op het drooge gebracht. Dat is al de tweede keer dat het jongetje kennis met de haven maakte. Maandag had C. van Eek het ongeluk een stuk van zijn vinger af te snijden. Vrijdag a.s. zullen de kinderen van de Bijzondere school een uitstapje naar Rotter dam maken. De jongenheer Jan J. Mijs, leerling van het Gymnasium te Leiden is bevorderd van de eerste naar de tweede klasse. Onze bekende dorpsgenoot Mej. Cato Vletter slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het solistendiploma zoowel voor viool als piano. Onze vroegere dorpsgenoot de jongen heer M. de Jong is bevorderd als leerling der H. B. S. te 's-Hage van de tweede naar de derde klasse. Door den arbeider S. van Groningen is bij de politie kennis gegeven dat Dinsdag voormiddag door hem op den Oosthavendijk een portemonai is gevonden met eenig zilver geld en eenige andere voorwerpen als een requ van gestort geld en een tramboekje. Tegen L. R. venter wonende te's-Gra- venhage is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van een inwoonster dezer ge meente. S0MMELSDIJK- De heer J. Zoon van Stel lendam, oudste rijksveldwachter, Brigadier- titulair, is tijdelijk belast met de waarneming der brigade rijksveldwacht. MELISSANT- Het muziekgezelschap alhier zal 28 Augustus a.s. deelnemen aan het concours te Abbenbroek. Het kohier no. 1 der bedrijfsbelasting dienstjaar 1912/13, is invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. HERRINGEN. Verleden week viel M. Boo gerd toen hij in de spui spelenderwijs met een paal aan het duiken was in het water. Gelukkig werd hij nog door zijn vriendjes die zich in zijne nabijheid bevonden, op het drooge gebracht. Verleden week geraakte de dienstbode van de wed. P. S., doordat zij zich vermoe delijk te veel voorover gaf by het water putten, in de welput. Gelukkig kon zij zich daarin omdraaien en kwamen op haar hulp geroep spoedig eenige menschen ter hulp. Voorzoover bekend heeft het meisje van dien val geen nadeelige gevolgen gehad. Het paard van den heer C. Lokker, dat in het land aan een heining was vastgezet, ging met medeneming van een gedeelte van die heining er mee vandoor. Het paard liep gelukkig huiswaarts, zoodat L. in plaats van rijden te voet de terugreis moest afleggen. Het grasgewas van den zeedijk van den polder Oud-Herkingen is publiek verkocht voor f 100,— het vorige jaar bracht dit f 300,— op. De oorzaak van deze verminde ring is gelegen in de herstelling van den zeedijk. In onze gemeente gaan er geruchten over het aanleggen van een afzonderlijke weg of pad voor fietsen van hier naarDirks land. Het is te hopen, dat die geruchten be waarheid mogen worden, opdat wij, die toch reeds van alles zooals tram enz. verstoken zijn, eens een goede weg mogen krijgen voor de fiets. Vooral in het najaar zou dit een ware uitkomst zijn. De metselaar Louis van der Velde kreeg dezer dagen in een zijner oogen een weinig stof met kalk, doordat hij door een gaatje in de muur wilde kijken. Zijn knecht, die zich daarachter bevond, blaasde daarin, zoo dat Van der Velde het vuil in het oog kreeg, wat tengevolge had, dat hij eenige dagen niet heeft kunnen werken en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze week zal er een schouwing worden gedreven over alle werken behoorende tot de dijkring Plakkee. STELLENDAM- De Muziek vereeniging „De Hoop" alhier zal op Zaterdag 27 Juli a.s. by den heer Bennemeer op Strandlust te Ouddorp een concert geven. Door den landbouwer W. Gebuy's werd de vorige week een veulen van 8 weken verkocht voor den hoogen prijs van f200. Naar men ons mededeelt zou door den Burgemeester onzer gemeente met behulp van den gemeente veldwachter en den nacht waker in den nacht van Maandag op Dinsdag uit de sluis, loozende in de haven, opgehaald en in beslag genomen zijn, het vischtuig van den heer Moerland, polderopzichter. In sluizen schijnt niet gevischt te mogen wor den. Naar wij vernemen, zal de jaariyksche Tiendverhuring plaats hebben op Woensdag 31 Juli a.s. GOEDEREEDE- Tegen Woensdag, 24 juli a.s., voorm. 10 uur is in het logement „De Gouden Leeuw" eene vergadering belegd van stemgerechtigde Ingelanden van den polder „De Generale Dijkage" tot het opma ken van eene aanbeveling ter benoeming van eer. Heemraad en ter vaststelling eener vergoeding aan den opzichter L. Moerland wegens intrekking van 't visseheryrecht. De Heer T. Koeteeuw alhier is Zondag voormiddag bevestigd als Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier. Bij het inkomen van de zeevisschery in het Goereesche Gat had schipper J. Lok ker Czd., bevarende de blazerschuit GO 3, het ongeluk een zwaard te verliezen. Een leelijk schadepostje De jongeheer D. Goekoop alhier is bevorderd van de 3e klasse H. B. S. naar de le klasse van de 2 jarige Handelsschool. Bij de beoefening der zeevisschery had schipper A. van Splunter, bevarende de blazerschuit GO 35, Noordwestelijk van de Goereesche haven het ongeluk met de kor in een wrak vast te raken, waardoor het vischtuig voor een grootdeel verloren ging. OUDDORP. Steven Visser alhier is geplaatst op het 3 tal ter benoeming tot gemeente veldwachter te Poortugal. Wegens de warme dagen gaan de garnalenvangsten hier slecht. Met de Mos- selhandel gaat het iets levendiger. Verleden week werden een dertig tonnen naar Ant werpen verscheept welke tegen matige prijzen werden verhandeld. NIEUWE TONGE- Door den heerCommis saris der Koningin in deze provincie is tot lid van het College van Zetters benoemd de heer K. Prinse. De heer B. Gootjens uit Oude Tonge zal a. s. Zaterdag 20 Juli des avonds ten zeven ure in deze gemeente eene lezing hou den over de verzekering der varkens. OUDE TONGE. Door den heer Burgemees ter is eene openbare vergadering belegd van den Raad dezer Gemeente tegen Don derdag 18 Juli a.s. v.m. 10 uur. DEN BOMMEL. Door Mejuffr. J. Leydens is ontslag gevraagd als helpster by het hand- werkonderwys aan de 2e O. L. school alhier. In een onbewaakt oogenblik geraakte een 3-jarig kind van A. B. in eene diepe sloot. Toen de vader het vond was het be wusteloos. Na langdurig werken mocht het aan Dr. v. d. Meer gelukken, de levens geesten op te wekken. Voor de binnenkort openvallende be trekking van organist bij de Ned. Herv. kerk hebben zich 2 sollicitanten aangemeld. Donderdag a.s. zal de raad dezer ge meente in het openbaar vergaderen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Woensdag jl. maakten de kinderen uit de twee hoogste klassen der openb. lag. school alhier een pleizierreisje naar Rotterdam, 's Morgens, om zes uren per Bommelsche boot vertrok ken, keerden zij 's avonds omstreeks half elf terug. Onder de leiding der onderwijzers hadden de kinderen den ganschen dag volop genoten. Een meisje van zeven jaar van A.H. alhier had het ongeluk leelijk te vallen. Aanvankelijk meende men dat zij een been bezeerd had; doch na een paar dagen, toen de pijn maar niet bedaren wilde en het kind niet loopen kon, werd geneeskundige hulp ingeroepen. Het bleek nu, dat zij een been gebroken had. Met het leggen der buizen voor de aanstaande gasverlichting is men tot deze gemeente gevorderd. Er is ook een begin gemaakt met het plaatsen van den gashou der. Naar men verneemt zullen nog al velen aan de gasleiding aansluiten. De vorige week lag er een beestje van L. Br. Mz. alhier dood in de wei. Daar hy met paarden en vee verzekerd is, meende hij recht op vergoeding'te hebben; doch zie, nu bleek, dat door de eene of ander om standigheid het beestje niet in de verzekering was opgenomen. Velen zien de beslissing, die in dit geval zal genomen worden, met belangstelling tegemoet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Van alle borstziekten is Asthma wel de meest vreeselijke ziekte, die er bestaat, omdat de lijder, die feitelijk gezond van hart is, door zyn kwaal volkomen terneer gedrukt wordt. De asthma-aanvallen ken merken zich door een vreeselyke benauwd heid op de borst en moeilijke ademhaling, met een gevoel, alsof men zal stikken. De asthmalyder is meestal rillerig en koud, heeft veel last van koude handen en voeten en moet dikwijls niezen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, is het eenige middel, dat asthma volkomen geneest en niet zoo als alle andere middelen, voorbijgaande verlichting verschaft. Iedere asthmalijder weet, dat bij eeD aanval de slijm zich altijd zeer vast op de borst zet. Het is dus gemak kelijk te begrijpen, dat, wanneer men een middel inneemt zooals de Abdijsiroop, die de eigenschappen bezit om de slijm snel en gemakkelijk los te maken, men spoedig lucht krijgt en weer gemakkelijk adem kan halen als een gezond mensch. AsthmaUjders kunnen reeds na het gebruik van één flesch Abdijsiroop bespeuren, dat dit middel het eenige is, dat hen van hunne kwaal zal verlossenéén lepel Abdijsiroop, brengt reeds onmiddellijk een wonderbaarlijk ge voel van verlichting teweeg. De Heer H. Bruurmijn, Helvoirt, Hoef ten Halve (N.Br.) schreef: Ik was Asthmalyder; het ademhalen was mij zeer moeilijk en mijn borst piepte ontzettend, terwijl ik geen slijm kon opgeven. Toen niets hielp, heeft 1 flacon Abdijsiroop mij volkomen genezen. Niet alleen voor asthma, maar ook voor pleuris, bronchitis, influenza, kinkhoest, hooikoorts, verkoudheid, borst-, long- en keelaandoeningen is de Abdijsiroop een heil zaam geneesmiddel. Prijs per flacon van 230 grani f 1.— van 550 gram f 2. van 1000 gram f 3.50. Eischt rooden band met handteekening van den Gen. Agent L. I. Akker, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers. In Pfalzburg moet zich een geval aan soldaten mishandeling hebben voorgedaan. Bij een oefening op het binnenplein van de kazerne, zoo meldt het Saarburger Wochen blatt, moet een soldaat zich onbehoorlijk hebben gedragen. De vaandrig ging voor den man staan, en vroeg hem, „wat wil je liever, 21 dagen arrest of een oorvijg AntwoordHet laatste. De vaandrig gaf hem er een, zoo hard, dat de soldaat naar het hospitaal moest worden getransporteerd. Z;jn trommelvlies is gescheurd. Men herrinnert zich nog de protestbe- toogingen door de vereeniging van huurders in Pary's, onder leiding van den korstondig beroemde heer Cocbon gehouden, tegen huiseigenaren, die geen hart hebben voor families met veel kinderen. Een gelukkige oplossing van het vraagstuk der huurders met veel kinderen heeft men gevonden te Vincennes. Daar heeft men vier groote blokken ge bouwd van arbeiderswoningen met twee, drie en vier kamers, die onderscheidenlijk voor 125 tot 400 frs. per jaar zullen worden verhuurd. Deze woningen zyn in de eerste plaats bestemd voor families die veel kinde ren hebben of verwachten, Want voor elke baby, die den ooievaar behaagt in de woning te brengen, wordt een kwartaai huur vry- gescholden. Men heeft natuurlijk met een vereeniging van weldadigheid te doen. Wat er van de huur overschiet, zal dienen voor een cantine voor zoogende moeders, die daar voor niets kunnen spijzen. Elk blok heeft ook een bibliotheek en een apotheek, die om niet geneesmiddelen voor zuigelingen verschaft. Een mode-conflict in het hartje van Afrika. In het kleine Afrikaansche stadje Imham- bane, Mombasa, is een geregelde opstand uitgebroken, wijl de Portugeesche gouver neur een besluit had uitgevaardigd, waarbij het aan alle zwarte vrouwen verboden werd zonder rok op straat te verschijnen. Tot goed begrip van dit strenge verbod diene, dat de bevallege Inhambaansche meis- kens 'en vrouwen tot dusverre als voor naamste kleedingstuk een kort schortje droegen, van het midden reikende tot op de knie. Het eerste resultaat van het edikt van den gouverneur was, dat de „gemeenteraad", louter uit zwartjes bestaande, als één man zijn ontslag nam. "Verder sloten de winke liers, die tot dusverre schelkleurige om- .gdoeken, kralen, hals- en armbanden en andere mode-artikelen aan de zwarte dames hadden verkocht, by wijze van protest hun zaken. De bevolking uit de omstreken, die de stad van levensmiddelen voorziet, verklaar de te zullen wegblijven als het besluit niet onmiddellijk werd ingetrokken. En ten slotte dreigde de geheele bevolking te emigreeren naar districten, waar men gevrijwaard zou zijn tegen de „eigenwijze bemoeizucht" van blanke gouverneurs, zoo als de zwarte dames het op zyn Mobasaasch noemden, en zonder rokken zou mogen rondloopen. Zoodat den goeverneur niets anders overbleef, dan zijn impopulair besluit ijlings te herroepen. Ce que négresse veut, goeverneur le veut. Wolkbreuken. NEW YORK, 15 Juli. In verschillende deelen van het land zijn wolkbreuken ge weest, die een schade van een millioen dollars hebben aangericht en aan vijf menschen het leven hebben gekost. De ergste schade is aangericht te Denver, waar het water de stad heeft overstroomd. NEW YORK, 15 Juli. De New York Sun verneemt uit Mexico, dat in de buurt van Guanojuato tengevolge van wervelstormen, duizenden hectaren overstroomd zyn. Hon derden menschen zijn omgekomen, steden zijn weggespoeld en de schade bedraagt 20.000.000. Wreedheden in een Engelsche rubberplantage. Zaterdag is te Londen een blauwboek verschenen, betreffende de behandeling van Engelsche onderdanen en inboorlingen werkzaam in de rubbercultuur in het Peru- aansche Putumays-dxstrict. Het onderzoek, waarvan het blauwboek de resultaten mede deelt is op de plaats zelve gehouden dooi den consul sir R. Casement, die in Juli 1910 door de Eugelsche regeering verzocht was naar Zuid-Amerika te vertrekken om te onderzoeken of er Engelsche onderdanen slecht werden behandeld en zoo ja, wat hiervan de oorzaak was. Ook werd hem verzocht een onderzoek in te stellen naar de methoden hoe rubber gewonnen werd en de behandeling van inboorlingen door de employé's van de „Peruvian Amazon Com pany" een Engelsche maatschappij. In een voorloopig rapport, in Januari vAn dit jaar overhandigd, constateerde Sir Case- ment, dat byna alle Indianen verklaarden te zyn gegeeseld, in verscheidene gevallen op onmenschelijke wijze, terwijl de litteeke- nen van de zweep duidelijk zichtbaar waren. Meer dan eens vond men vrouwen en zelfs kleine kinderen wier ledematen vol littee- kenen en wonden zaten, veroorzaakt door de striemen van een zweep, vervaardigd van gevlochten leder uit de huid van een tapir, gewoonlijk in deze streek gebruikt om de inboorlingen te bestraffen. De mis daden waaraan verscheidene employé's van de Peruvian Amazon Company zich schuldig maakten, waren van den afgrijselyksten aard, moord, verkrachting en wreede geese ling behoorden onder de dagelijks voorko mende zaken. Een tweede rapport bevat de namen van de hoofdschuldigen, terwijl som migen hunner worden aangeklaagd van misdaden van bijzonder wreedaardigen aard. Een van hen, een inwoner van Colombia, werd na een jaar gevangenschap ontslagen op voorwaarde dat hij zich bij de andere opzichters zou voegen en deelnemen aan het geeselen van Indianen. Dit deed hy en overtrof zijn leermeesters weldra in wreed heid. Hij wordt beschuldigd van een groot aantal Indianen te hebben vermoord, van het afsnijden van ooren en een aantal daden te hebben bedreven, die zelfs door de wreed ste Peruanen niet konden goedgekeurd worden. In een derde rapport waarin Sir Casement meer in bijzonderheden treedt geeft hij een aantal voorbeelden van een barbaarschheid die alle beschrijving tart. Zoo geeft hij een voorbeeld van een man die tot twee malen toe gegeeseld werd en wel op de volgende wyze. Zijn polsen werden achter op zijn rug vastgesnoerd, terwijl hij daarna zoodanig aan een kruispaal werd gebonden dat het geheele gewicht van zijn lichaam op zyn oksels drukte. In deze houding ont ving hij vy'ftig geeselslagen met een zweep van tapirhuid. Deze man legde zijn verkla ring den 2en November 1910 af en ofschoon

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5