f Job. van den Tol, Oude Tonge GAS- VAN STEIJN Cc Binnenland. Flakkeesche Stoomwasch-, Strijk- en Badinrichting Credieten, Hypotheken, Effecten, Ass Verstrekken Bedri werpen van minister Talma bij de Kamer in behandeling zullen komen. Uit de vergelijking, die de samenstellers maken tusschen de reeds zoo schrale Duitsche pensioenwet en het ontwerp Talma, blij kt, dat het ontwerp van den Nederlandsehen minister nog veel schraler en schrieleris. Dat blijkt uit het volgende voorbeeld. Een Duitscher; die op 40-jarigen leef tijd invalide wordt en dan zelf voor zijn verzekering betaald heeft 160 mark, krijgt een invaliteitspensoen van 207,50 mark; de Nederlander, die in hetzelfde geval betaald heett f 165, een pensioen van f 115,50. Als zij elk vijf kinderen beneden 15 jaar hebben, krijgt de Duit scher nog een verhooging van 103,75 mark, de Nederlander niets. En dit komt ook niet terecht bij de ouderdomsrente. De Duitscher, die in totaal betaald heelt 900 mark, krijgt een ouderdomspensioen van 200 mark, de Nederlander, die f 900 betaalt heeft f 194,17, in verhouding dus ook'minder. Geen wonder, dat de samenstellers van het ontwerp-Talma zeggen dat het tot opschrift kan dragen, wat de Engelschen ons volk wel eens verwijten giving too little and asking too much of in goed, Hollanschdeze ontwerpen van een „christelijk" genaamd minister geven te weinig en vragen van het volk veel te veel. Wij komen op dit rapport in de vol gende nummers terug. De lezing ervan zal menigeen, die nog mocht wijfelen, tot een verklaard tegenstander maken van de dwangverzekering, die hetcleri- cale kabinet naar Duitsch model ons volk wil opleggen. Vrijzinnige samenwerking. Uit de mededeelingen in het Unieli- berale orgaan „de Vaderlander" en het vrijzinnigdemocratiseh orgaan „de We reld" blijkt, dat door de drie vrijzinnige groepen wordt nagegaan, of er grond voor samenwerking bij de stembus van 1913 kan worden gevonden. Al wordt in de desbetreffende mededeelingen een zeer gereserveerde houding aangenomen, het feit alleen reeds, dat de mogelijkheid van samenwerking wordt overwogen, be wijst, dat bij de vrijzinnigen het besef levendig wordt, hoe noodzakelijk het is een krachtige actie in 1913 te voeren. Men kan van één ding wel verzekerd zijnals het tot samenwerking, in welken vorm dan ook, komt, zal het zijn op de basis van het algemeen kiesrecht zonder verzwakkende bepalingen als b.v. het amendementsrecht aan de Eerste Kamer. Men zal thans hebben af te wachten tot welke resultaten de onderhandelende hoofdbesturen zullen komen. Die beslis sing zal wel niet voor het aanstaande najaar vallen. Wij hopen, dat een weg gevonden zal worden om een krachtige actie tegen de clericale coalitie te voeren. Meer dan ooit zal de Roomscb-Dort- sche vennootschap tot exploitatie der „christelijke" beginselen het er op toe leggen om in 1913 te zegevieren ten einde de sectescholen tot regel te maken, de millioenen aan kerkgenootschappen te kunnen uitkeeren, de protectie te doen zegevieren en de kiesrechtcaricatuur in de Grondwet te brengen. Tegenover de zen toeleg van het clericalisme is zooveel, dat de vrijzinnige groepen vereenigt, dat reeds uit een welbegrepen taktiek van vereeniging, samenwerking een gebieden de eisch is. Moge September een hoopvol geluid laten hooren. Berooving Een diamantslijper te Amsterdan was enkele dagen geleden door een vrouw van verdachte zeden beroofd van ƒ85. Hfj deed daarvan aangifte bij de politie en vermoe dende, dat de vrouw naar Den Haag was gegaan, vertrok bij daarheen, en ontmoette haar daar toevallig op het Plein. Hij ver zocht een politieagent de vrouw mede te nemen naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, aldaar, waar bij fouilleering door de echtgenoot van den concierge in haar kous het bankbiljet van 60 werd gevonden, dat door den diamantslijper werd vermist. Zfj is ter beschikking gesteld van den commissaris van politie aan bet bureau Perdinant Bolstraat. De onregelmatigheden te Doornspijk. Men meldt uit Doornspijk aan het „Vad.": Een der raadsleden, die een nadere klacht ingediend heeft bij de rechtbank te Zwolle, over de beweerde malversatiën in het ge meentelijk financieel' beheer, heeft van den president dier Rechtbank het navolgend schrijven ontvangen: In antwoord op uw schrijven d.d. 28 Juni 1.1. heb ik de eer u te melden, dat allereerst kennisneming door de rechtbank van het reeds gehouden onderzoek wenschelijk voor komt. Mocht daarna blijken, dat mondelinge toelichting der klacht gewenscht is, dan zal de rechtbank u tot hetgeven van inlichtingen uitnoodigen. In de Vrijdag te Utrecht gehouden raads zitting werd met 22 tegen 7 stemmen de verordening aangenomen op de keuring van eet- en drinkwaren. Vervolgens werd de verordening op de melk verkoop aangenomen met 23 tegen 6 stemmen. Zedenmisdrijf .- In verband met den ontijdige bevalling op straat van een dienstbode te Gouda, is door de Zeden politie te 's-Gravenhage aangehou den een bewoner van de Hoefkade, aldaar vroeger assistent van een geneesheer, als verdacht van het misdrijf, strafbaar gesteld bii art. 251 bis W. v. S. Hjj is ter beschikking van de Justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring' overgebracht. Door den Commissaris van Politie te Arn hem werd eenigen tijd geleden den agenten van Particuliere, op de Staatsloterij trekken de Obligatie-Maatschappijen aangezegd den verkoop met ingang der 400st8 Staatsloterij te staken. Zonder dat eenzelfde verbod op andere plaatsen gegeven werd is toch van hooger- hand een onderzoek ingesteld naar de wer king dier maatschappijen. Wat dit onderzoek ook tot gevolg moge hebben gehad, vaststaat in elk geval dat de zoogenaamde Tijdgeestloten en Tijdgeestpo lissen zijn: 3«/o premie-Obligatiën in den zin van Art. 3 der loterij wet en dus volkomen geoorloofd. Op grond hiervan wordt dan ook de ver koop op alle plaatsen waar, de N. V. De Tijdgeest is vertegenwoordigd, zonder eenige stoornis voortgezet. Winkelsluiting. De door den Zaandamschen gemeenteraad benoemde commissie van onderzoek, be treffende de wenschelijkheid der verplichte winkelsluiting, waarin drie raadsleden, drie winkeliers-patroons en drie bedienden zitting hadden heeft zicp uitgesproken vóór een wettelijke regeling en besloten den Raad te adviseeren, een verordening in dien geest in het leven te roepen. De vliegenplaag. Van verschillende zijden wordt ons ge vraagd, het bericht over de vliegenplaag en de daartegen aanbevolen middeltjes, dat eenige weken geleden werd opgenomen, thans nog eens te herhaleD, nu de vliegen plaag werkelijkheid is geworden. Wjj laten het hier volgen Hoeveel kwaad vliegen, muggen en alle dergelijke ongenoode gasten doen, weet tegenwoordig elk kind en het is duidelijk, dat de wetenschap steeds bezig is nieuwe en betere middelen te zoeken om de insec tenplaag te bestrijden of nog liever te voor komen. Wie er op gesteld is geen vliegen en mug gen te krijgen, moet in de eerste plaats voor de grootste reinheid zorg dragen. Herhaaldelijk vloer en wanden - ook in hoeken en reten reinigen met water, waaraan wat carbol of dergelijke stof is toegevoegd, is een eerste vereischte. Af voerbuizen dienen herhaaldelijk daarmede te worden doorgespoeld. Afval van welken aard ook, moeten worden verwijderd, liefst verbrand, en nooit moeten spijsresten, gra ten, vellen, schillen, beenderen enz. binnen het bezit van vliegen komen. Vliegennetten om spijzen onder te bewaren zijn onont beerlijk en eveneens verdient het aanbeve ling de ramen van keuken, kelder of provi- aikamer af te spannen met mouseline of een dergelijke stof, die wel de versche lucht, doch geen insecten doorlaat. Er bestaan echter verscheidene andere middelen om vliegen enz. uit de kamer te houden. Er zijn verschillende planten, die een geur afgeven, die de insecten verjaagt. Zoo bv. de ricinusplant en reseda. Ook een bosch versch-geplukte notenbla deren bewijst goeden dienst. Er zijn echter nog andere manieren. B.v. het bestrijken der plaatsen, waar de vliegen het meest voorkomen, met uiensap of een aftreksel van sassefras. Een liter sterk extract van quassi of bitterhout, vermengt met een ons suiker en een half ons zwarte peper, moet ook goede diensten bewijzen, evenals de volgende recepten a. meng een theelepel zwarte peper met twee theelepels bruine suiker en een thee lepel room dooreen en verdeel dit op pakjes, waar de meeste vliegen zijn; b. los 8 gram extract van kwassia op in een kwart liter kokend water, waar wat stroop of suiker aan is toegevoegd. Dit middel is onschadelijk voor kinderen of huisdieren c. leg een spons op een ondiepen schotel en droppel er een half theelepeltje laven delolie op. Bevochtig de spons met kokend water. Het resultaat is een aangename geur in de kamer, waardoor vliegen en muggen op een afstand worden gehouden. Het be vochtigen met kokend water van tijd tot tijd herhalen en eens per week de lavendel olie ververschen, Eucalypbhs-olie is ook goed. Tegen muggen speciaal wordt aanbevolen een paar druppels geraniumolie op watten op vensterbank of tafel. Rondom de bedden natuurlijk muskietengaas. (Het Hotelbedrijf.) Te Renkum zijn Vrijdagnamiddag, bij het plaatsen van het laatste ijzeren gebint van het ketelhuis bjj de electrische centrale van de in aanbouw zijnde papierfabriek van de firma Van Gelder en Zonen, door het breken van een kabel, alle gebinten inge stort. Vier werklieden werden verwond, van wie één, de 18-jarige H. V., uit Wage- ningen, ernstig. Vrijdagnamiddag is onder Streefkerk een tweejarig kind van den turfschipper J. C. T. verdronken. Vrijdagnamiddag is de elfjarige A. Eerden, te Millingen, bij het baden in de rivier ver dronken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zjjn uit het woonhuis van den heer P. G.W; aan den Rijnsburger weg te Leiden, drie rijwielen gestolen. De ketting, waarmee de huisdeur gesloten was, is doorgezaagd en meegenomen. Te Boyl (Pr.) is Donderdag de woning van J. Heskamp afgebrand, van den in boedel kort, zo° g°e(l Ms niets gered worden. Oorzaak van den brand: het omvallen van een theelichje. Als een staaltje van de warmte, die Vrjj dag heeft geheerscht kan dienen, dat de Vaaltbrug te Utrecht Vrijdagnamiddag niet opengedraaid kon worden. Het bleek dat het over de brug liggende tramspoor door de hitte dusdanig was uitgezet, dat de brug klemde. Met vereende krachten is ten slotte, na langdurige vruchtelooze pogin gen om de gedeeltelijk geopende brug heen of weer te krijgen, de brug weer gesloten kunnen worden. Het scheepvaartverkeer geraakte dientengevolge gestremd. Een vreeselijke wraakneming. Een der hulp-koks in het „Palais Royal" te Amsterdam, had zijn ontslag gekregen en weet dit aan den chef-kok. Teneinde zich te wreken strooide hij gistermiddag, toen 't eten voor den chef-kok was opge schept, vergift in diens bord. De man at de hem voorgezette spijs en voelde zich direct daarna onpasselijk. Hoewel dadelijk medi- sehe hulp werd ingeroepen, is het ongeluk kige slachtoffer heden aan de gevolgen der vreeselijke wraakneming overleden. Het spreekt vanzelf, dat de zaak onmid- delijk in handen der justitie werd gegeven, zoodat de moordenaar zjjn straf niet zal ontgaan. Nadrukkelijk wijzen we er hier nog eens op, dat het vergift uitsluitend in het bord van den thans overleden chef-kok werd gestrooid, zoodat niemand anders nadeelige gevolgen van de zaak heeft kunnen onder vinden. Het goldt hier zuiver en alleen een persoonlijke wraakneming Hevige brand. Vier huizen in brand. Maandagochtend, tusschen acht en half negen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de Bilderdijkkade te Amster dam, welke brand in korten tijd een zeer grooten omvang nam. In perceel 92 namelijk waren de Gebroeders Zwart, timmerlieden, bezig met het onderhuis, waar vroeger een groentehuis in gevestigd was, om te timme ren in een gewoon woonhuis. Om acht uur ging de timmerman even het huis uit, om te schaften en toen hij om half negen terug kwam ontdekte hij terstond, dat er brand was. "Want de ramen waren wel met planken dichtgespijkerd, doch een gat was voor de luchtverversching open gelaten en door dit gat zag de timmerman reeds, dat de krullen op den groDd in vlam stonden. Hij liep naar binnen, doch bemerkte, dat aan blusschen niet te denken viel, daarvoor was 't vuur reeds te veel meester van 't brandbare, droge materiaal. De limmerman trachtte hier en daar met zijn voeten nog de brandende krullen uit te trappen, doch de hitte noopte hem te wijken. 't Eenige wat te doen was, was 't waar schuwen van de brandweer. Vóór de brandweer er was, waren de vlammen overgesprongen van het vóórhuis naar het achterhuis en vandaar zogen ze omhoog, door het geheele perceel, door een luchtkoker,die aan den achterkant de huizen van versche lucht moet voorzien. De hitte van de laatste dagen, die het hout kurkdroog heeft gemaakt, deed de vlammen van 't allerbeste voedsel vinden en toen dus de brandweer kwam, vond zjj de veranda's aan de achterzijde, de zolderingen en al wat verder aan hout aan het huis zat, in volle vlam. Spoedig kwamen de stoomspuiten in werking en werden een onnoembaar aantal slangen op de vechtleiding gezet, en het blusschingswerk begonnen. Doch de vlam men waren al een woedende vuurzee ge worden, die zich snel overplaatsten op de belendende perceelen. Een heftige strijd tusschen vuur en water begon. Ook ditmaal behaalde de brandweer de overwinning, al liet het zich oorspronkelijk aanzien, dat het nog heel wat langer zou duren, en meer verwoesting aanrichten dan het deed. Toch waren in dat uur perceel 90 en 92 geheel en perceel 94 en 96 van achteren uitgebrand. Met het reddingswerk had men niet veel moeite gehad, omdat de huisgezinnen zoo spoedig mogelijk zich in veiligheid hadden weten te brengen. Zelfs een hond met jongen kon door de brandweer gered worden. Men kan zich de consternatie in deze volkrijke buurt voorstellen, die bezocht werd door zoo'n hevigen brand. De families die zoo eensklaps van hun have en goed be roofd waren, waren in den eersten schrik her en derwaarts heengeloopen, zoodat het niet direct te constateeren viel, welke ge zinnen verzekerd en welke dat niet zijn. Doch vast staat, dat het overgroots deel van de tien gezinnen wel verzekerd is. De huizen behoorden toe aan de Zuid- hollandsche Hypotheekbank. De brandweer stond onder leiding van den hoofdbrandmeester R. Boele Jr., de politie, belast met het afzetten van het terrein, onder bevel van den hoofdinspecteur H. van der Goot. Vergiftigingszaak te Abbenbroek. Op de begraafplaats te Abbenbroek (Voorne en Putten), werd Zaterdagmiddag het lijk opgegraven van den rijken landbouwer J. H. Westerveld, die aldaar 5 Mei j.l. zeer plotseling was overleden, na ten huize van zijn buurman G.Spoon,eveneens landbouwer van beroep, op diens hofstede een kop koffie en een bittertje gebruikt te hebben. De justitie uit Rotterdam, vertegenwoor digd door den rechter-commissaris, mr. Van Heiten, en den officier van justitie, mr. v. Steenberghen, vergezeld van den prosector bacterioloog dr. De Josselin de Jong, en den controleerenden geneesheer bij de Rijks verzekeringsbank, dr.v. Herwerden,begaven zich naar de begraafplaats, gevolgd door een talrijke menigte dorpelingen. Wegens den vergevorderden staat van ontbinding, had de opening van de kist plaats in het lijken- huisje op het kerkhof. De doktoren namen maag en ingewanden uit het ljjk en stelden die ter hand aan den scheikundige, die uit Rotterdam was medegekomen. De aanleiding tot de opgraving zou daarin gelegen zijn, dat bij de vrouw van den land bouwer Spoon, na het gebruik van melk zich eveneens verschijnselen van braking zouden hebben voorgedaan. Een der vrouwelijke huisgenooten heeft toen melk ongemerkt achtergehouden en ter hand gesteld aan een familielid van de vrouw van Spoon, die, geneesheer te Rotterdam zjjnde, op eigen initiatief de melk door een scheikundige deed onderzoeken en vergift vond. Het algemeen gerucht te Abbenbroek wijst den vermoedeüjken dader aan, zoodat de justitie termen vond zich in de zaak te mengen. Het scheikundig onderzoek zal thans nader moeten uitwijzen. Uit den Steiger te Rotterdam, is Zondag opgevischt ,t lijkje van den 8 jarigen A. Roos die Vrijdagavond in het Spui bij de schutsluis was te water geiaakt en verdronken. Het lijkje is naar Crooswijk vervoerd. Zondag heeft te Terschuur, gemeente Barneveld, een ernstig automobielongeluk plaats gehad. De auto van den heerKamphf te Lemerveld, reed in snelle vaart in een sloot tengevolge waarvan de chauffeur een been brak. De andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto, die door den eigenaar zelf bestuurd werd, werd bijna geheel vernield. Oorlogsmarsch. Men deelt aan het „Vad." mede Donderdag moest het 8e reg. inf. een oorlogsmarsch door de Betuwe maken. De kolossale warmte drukte de jongens erg, van wie er dan ook zeer velen door ver moeienis flauw vielen. Zelfs opdenmarsch naar huis vielen op de Steenstraat te Arnhem enkelen uit. Verschillenden moesten naar het hospitaal, anderen in de kazerne ge bracht worden. Vrijdagmorgen werd er we der een naar het hospitaal gebracht. Een soldaat van het 10de reg. inf. uit Haarlem te Arnhem ter versterking van het garnizoen gedetacheerd, is Vrijdagavond overleden, terwijl een ander soldaat van het 4e bat. in zeer zorgwekkenden toestand moet verkeeren. Vergiftiging te Breda. Naar we vernemen, heeft het onderzoek der opgegraven lichaamsdeelen van mej. N. te Breda, de aanwezigheid van vergif aan getoond. Zooals men weet, had de opgraving plaats Zaterdag van de vorige week, in verband met de arrestatie van N. te Bergen-op-Zoom, vroeger te Breda. N. blijft alle schuld ontkennen. (Msb.) Treinvertraging. Trein 694 welke 's avonds 11.30 van Uit geest via Zaandam naar Amsterdam ver trekt, is Zondagavond tusschen de stations Wormerveer en Zaandijk tot stilstand ge bracht, doordat aan de noodtem werd ge trokken. B(j onderzoek bleekdat ruzie was ontstaan tusschen een paar jonge mannen uit Zaan dam, die te Wormerveer kermis hadden gehouden. Een meisje scheen daarbij in 't spel. Eén der twistenden had toen zijn mes getrokken en gedreigd, waarom de bedreigde de noodrem overhaalde. De beschuldigde ontkende. Procesverbaal werd opgemaakt. De trein, welke te 12.12 te Amsterdam moest aankomen, had zoodanige vertraging, dat hij pas om 12,34 van Zaandam vertrok. Valschheid in geschrifte. Door de recherche is aan boord van een stoomschip te Rotterdam aangehouden een zeeman. Hij was vroeger assuradeur en bierbrouwer te Roermond. Reeds lang gele den werd door de Justitie te Roermond een bevel tot gevangenneming tegen hem uit gevaardigd, wegens valschheid in geschrifte. Zedenmisdrijf. Men meldt uit Eindhoven aan deN.Ct. Ter beschikking van den officier van justitie is gesteld het echtpaar De W., alhier, dat, blijkens een ingesteld onderzoek in zijn woning, gelegenheid gaf tot het plegen van ontucht. Een negentienjarig meisje, dat voor dit doel werd geëxploiteerd, is naar haar ouders in Gemert teruggezonden. Aangehouden. In de Zaanstreek werden in den laatsten tyd herhaaldelijk wasgoederen uit schuur tjes of van bleekvelden ontvreemd. Dank zij de activiteit van een paar burgers, die Zaterdag een verdacht individu uit een schuuitje zagen komen en de politie zijn signalement opgaven, is het de politie gelukt, den vermoedelijken dader, zekeren S., ge boortig uit Alkmaar, te arresteeren. Ongelukken. Zondagmiddag is te Woensel het 15-jarig knaapje van de wed. De Groot bij het baden in de rivier de Dommel verdronken. Te Culemborg is Zaterdagavond een bak - kersbediende, die in de Lek ging zwemmen, verdronken. Aan het strand onder 's Gravenzande is de 26-jarige broodbakker J. Munster bjj het zwemmen verdronken. In de Pleumpot te St. Maartensdijk (Zeel.) is de 17-jarige M. B bij het baden verdronken. Te Delft is Zaterdagavond om 10 uur de werkman C. v. d. B., die in de Schie ging zwemmen, verdronken. Hjj laat een weduwe met vier kinderen achter. Dinsdagochtend had te Uithoorn een vier jarig meisje, Daalhuizen genaamd, het onge luk in brand te geraken, doordat haar kleert jes aan een brandende kaars vlam vatten. Zij kreeg ernstige brandwonden. Het kind is ter verpleging in het O. L. V.-gasthuis opgenomen. ADVERTENT IE N. HORI.OGER. Gevestigd sedert 1866 is het van ouds bekende en soliedste adres voor HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS, REGULATEURS, NAAIMACHINES enz. Reparatiën spoedig en billijk. Concurreerende prijzen. Ruime sorteering. liAMPEN, van de eenvoudigste tot de fijnste soorten in ruime keuze voorhanden. Verder alle soorten GA8COMFOREN, GASTAFEL.S enz. Geëmall. Huishoudelijke artikelen. Agent van Brennabor's SPORTWAGEN#, (opvouwbaar). F. N1EUWLAND, Straatdp, Dirksland DORPSWEG SOMMELSDIJK BADTAEIEF vroor Jsovrcle en -warme Imip- en doucKe-loaden. 1 bad le klassef 0,25 bjj abonnement (1 kaart van 20 stuks) 4, 1 bad 2e klasse0,15 bjj abonnement (1 kaart van 20 stuks) 2,50 1 stortbad0,10 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 1,75 MIDDELHARNIS, RING A 121 1 Telegr.-sbd-res 1NCASSEERING op Binnen- en Buiten Belasten zich met den aan- en verk BUITENLANDSCHE beurzen. SLUITEN PROLONGATIEN en BELEE LANDSCHE EFFECTEN. Verzilveren COUPONS tegen de meest. VERSTREKKEN gelden onder hypothe tegen billijke rente en voorwaarden. KOOPEN en VERKOOPEN alle Chè< concurreerende koersen. ADMIN1STREEREN GELDEN en onrc zeer billijke conditiën. ASSUREEREN op inboedel, goederen, VERZEKEREN op bet leven, tegen on; PLAATSEN GELDEN

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2