Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede. TWEEDE BLAD Woensdag 3 Juli 1912. Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. I2ie Sam"gang. No. 33 Dit blad verschijnt eiken W0ENSDA6. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers 0,05. Hoofdredacteur W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-Generaalt 's-G RAVE Nil AGE. Uitgave der Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Flakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middeiharnis. LANDWEER. Overgang van het Leger naar de Landweer. De BURGEMEESTER der Gemeente Middeiharnis Gezien het 3e lid van 12 der Landweerinstructie I Brengt ter kennis van belanghebbenden lo. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie hebben volbracht of alsnog zullen volbrengen, dat zyn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1904, zullen op 1 Augustus a. s. over gaan naar de Landweer, met uitzondering van beu, die: a. behooren tot een der bereden korpsen of tot het Roipa TorpediBten b. op 31 Juli a.s. in het genot zijn van ontheffing yan den werkelyken dienst, om het even of de ont heffing werd verleend als geestelijke enz., dan wel wegens kostwinnerschap of om eenige andere reden yan bij zon deren aard 2o. de dienstplichtigen, die uitstel hebben genoten van eerste-oefening of van verblijf onder de wapenen, gaan evenveel jaren later naar ae Landweer over als het uitstel heeft geduurdvroeger genoten ontheffing rekent echter mede als diensttijd en brengt alzoo geen yertragin^ in den overgang naar de Landweer; 3o. zy, die overgaan naar de Landweer en binnen het Rijk eene bepaalde woonplaats hebben, moeten zich vóór 31 Augustus a. s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats en bij deze aanmel ding inleveren hun zakboekje jmet daarin gehechten verlofpas; terwijl zij, die naar de Landweer overgaan en na hunnen overgang daarbij geene bepaalde woon plaats binnen het Rijk hebben, of wel buiten het Rijk verblijf houden, zich niet in persoon behoeven aan te melden, doch alsdan verplicht zijn hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekeuden brief waarin hun adres duidelijkj en volledig moet worden vermeld toe te zenden aan den Bur gemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk 4o. zij, die op 1 Augustus a. s. naar de Landweer overgaan, zijn van dien datum af onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven; Vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalingen deT Landweerwet: Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn over gang naar de Landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitge reikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekeue. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats bin nen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burgemeester bij aangeteekenden brief terugge zonden. Artikel 25. De Verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daar van kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij bedoel de kennisgeving heeft gedaan, meldt hy zich aan bij den Burgemeester der gemeente, waarin hij zich vestigt, ten einde deze Burgemeester zyn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer be hoeft voor achtereenvolgend verblijf baitenslands vaal langeren duur dan een jaar de toestemming van of vanwege Onzen Minister van Oorlog Aan den verlofganger van de Landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot betrekking, beroep, landbouw, handel of ny verheid, of wel tot verdere ontwikkeling en vorming op het gebied van weten- 8C™P °i kunst, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrygesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld (herhalingsoefe ningen), tot het bjjwonen van het by artikel 29 voor geschreven onderzoek en tot het komen in wer- kelyken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, dan wel wegens de redenen in artikel liter vermeld (hand- waving of herstel der openbare orde of rust.) Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige ^orwaarden worden verbonden, als in het belang den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer* die rtikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordtin werkelijken 'onat geroepen en daarin gedurende ten hoogste e*ne maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Zij, die familiebetrekkingen hebben, die in het buitenland verblfjf houden en in de termen vallen van overgang naar de Landweer, worden nitgenoo- dl£d belanghebbenden te herinneren aan de bepaling Van artikel 24 bovengenoemd. Middeiharnis, den 2 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd. ÜXJ3Q J, MIJS. MIDDELHARNIS. By" een door het maan blad .Sierkunst" uitgeschreven prijsvraag voor een plafond-versiering, werd van de 75 ingezonden ontwerpen bekroond met den 53en prijs, het ingediende ontwerp van den heer C. A. Tiemens leeraar in het schilderen aan de Ambachtsschool alhier. Vrijdag a. s. zullen de kinderen van de Openbare school een pleizierreisje naar Botterdam maken. Donderdag zal de viscbsloep Prinses Juliana sch. J. v. d. Hoek en Maandag a.s. sch. J. de Korte voor de zomerreis naar de Noordzee uitzeilen. Door onzen dorpsgenoot den heerW. J. C. A. Nijgh werd de vorige week met goed gevolg het eindexamen gymnasium afd. A. afgelegd. Bq de op Zondag jl. te Hellevoetslui3 gehouden voetbalwetstrqd tusschen Voor waarts uit Middeiharnis en de Marine voet- balvereeniging te Helvoetsluis was de uitslag gelijk; spel 33. De dekknecht A. v. d. Gijze van de stoomboot Middeiharnis had Zaterdag het ongeluk zijn hand zoodanig te klemmen dat hij zijn werkzaamheden niet kon waarnemen. Zaterdag had D. Peeman hij het inrij den van de Nieuwstraat het ongeluk dat het raam van zijn wagen opwipte, dit raam ging door de ruiten van een woning, en verbrijzelde eenige ruiten. Door verschillende Nutsspaarbanken is besloten zich onder contröie te stellen van een door het Nut te benoemen accountant; hiervoor werd benoemd de heer W. A. Hamelburg, lid der accountantsfirma Elles Hamelburg te Amsterdam. Ook de Nuts spaarbank alhier staat vanaf 1 Juli onder accountantstoezicht. Het bericht in de Maas en Scbeldebode dat de leerlingen van de Ambachtsschool door tusschenkomst van den heer Mr. R. J. H. Palijn het Vredespaleis in de volgende week zouden bezichtigen is onjuist. Het bestuur der Carnegie-stichting heeft reeds eenige maanden geleden besloten geen enkel verzoek tot bezichtiging meer toe te staan. Hoe gaarne Mr. Patqn ook hiervoor zyn medewerking zou verleenen, is het hem tot zjjn grooten spijt onmogelijk om aan het verzoek der leerlingen te voldoen. In hot afgeloopen kwartaal zijn alhier geschut in 208 schepen met een inhoud in totaal groot 15854 M3. en uit 195 schepen met een totale inhoud van 15054 M3. In het dezer dagen verschenen Kritisch Verslag der Jury van de Groote Nationale Wedstrijden gehouden op 27 Mei 1912 te Krimpen a/d Lek, lezen we het volgende; Derde afdeeling Zangvereenigingen. Ver. No. 8 (Volkszang Middeiharnis). Deze Vereemging behaalde het hoogst aantal punten, dank zij de zuivere stemming, de goede evenredigheid der stemsoorten, de goede uitspraak, en de uitnemende voor dracht. Vooral kon de Jury de mannenstem men prijzen, het klankgehalte der sopranen had evenwel nog beschaafder kunnen zijn. De Directeur had in „Herinnering" van Mendelssohn te vee) aandacht aan „Andante" en te weinig aan „Gon moto" geschonken. Het was daarom dat de Jury voor de rubriek „Voordracht" niet het uitmuntend kon toe kennen wat deze vereeniging door de alles zins frissche uitvoering van „Daar bomt de Lente weer, van Heinze, zeker had verdiend. Op eervolle wijze weid haar de eerste prijs A toegekend, Bij de algemeene opmerking over de zangwedstrfld wordt nog gezegd, dat over het algemeen de uitspraak veel verbetering vraagt, hierop maakten evenwel de winsters der Ia en Illb een gunstige uitzondering. Van de 1ste afdeeling fanfare wordt van No, 1 (S. Cr. Middeiharnis) gezegd: deze vereeniging was in „Marche des Gibelins" van G. Langlois niet gelukkig met de stem ming, vooral in de middenstemmen en ook het klankgehalte kon minder dik zijn. Met het oog op dit veeleischende nummer, en de kranige volharding, kon de Jury een betrekkelijk hoog cijfer voor de voordracht verantwoorden. Doordat echter in Diana „fantasie orriginale" van Joh. v. Dam. het tempo te voorzichtig werd genomen, moest zij hier in dezelfde rubriek een lager cijfer geven, 3e prijs. was get. Barend Kwast, Componist en Orkest-Directeur Amsterdam, Voorz. Bernard Rehl, Kapelmeester der staf- muziek v/h 5e Keg. Inf. te 's Hertogenb. Herman Rutters, Toonkunstenaar te 's-Gravenhage, Secretaris. S0MMELSDIJK- Door den bond van beet wortelsuikerfabrieken zijn ,'dezer dagen de fairbank der Gemeente onderzocht en in orde bevonden. De pluk der zwarte bessen is hierin vollen gang. Men besteed 32 cent per K.G. Naar men zegt is door den heer T. de Gast van mejuffrouw de Wed. G. Joppe 87 gemeten huurland overgenomen, terwijl de landbouwschuur, de z. g. n. gasthuisschuur, met twee woningen, staande in de Achter straat, van genoemde mejuffrouw zqn aan gekocht. De besmettelijke ziekte ln het huisge zin van D. Joppe aan den Binnenweg is geweken. Door den Landbouwer Jb. Schellevis Hz. werd Zaterdag jl, per omroeper arbeiders gevraagd om te wieden tegen f 2,50 per dag, met inbegrip van het z. g. n. avondschoft. De gezusters Zegers van onder Melis sant hebben het huis van Mevrouw de Wed. A, van Weel, staande aan de Voorstraat alhier, onderhands gekocht. Postkantoor Sommelsdijk, Juni 1912. Verzonden telegrammen 94 Ontvangen 121 Uitgaande telefoongesprekken 145 Inkomende 135 Totaal 495 RECTIFICATIE. In het Gemeenteraadsverslag, voor komende in „Onze Eilanden" van 30 Juni, is een storende fout geslopen. Niet van den heer Kievit was een missive ingekomen, maar van de commissie tot wering van schoolverzuim om benoeming van den heer Kievit als lid van dit college in te trekken. MELISSANT- Zaterdag gaf het muziekge zelschap een uitvoering op het plein voor het gemeentehuis. Het programma bevatte een 10 tal nummers, waaronder zeer mooie, die voortreffelijk werden gespeeld, dank zij de uitstekende leiding van dan directeur, den heer van Dongen van Stellendam. We twijfelen niet of de stukken vielen bijzonder ia den smaak der talrijke toehoorders. We hopen dan ook, dat de vereeniging ons het genoegen moge verschaffen dezen zomer van een tweede concert te kunnen genieten. Gedurende de maand Juni jl. werden aan het hulptelegraafkantoor 56 telegram men behandeld. HERKINGEiV- Het zoonfje van A.Soeteman alhier had het ongeluk toen hij over een plank, die over de sloot lag, wilde loopen, te struikelen, waardoor het kind in het water geraakte. Met een nat pak moest hij huiswaarts keeren. Verleden week wilde S. uit Melissant Ds. H. alhier per rijtuig brengen, üoordat. een der leidsels brak geraakte het paard den dijk af, waardoor de wagen kantelde en eenige materieele schade daaraan werd toe gebracht. Door een in de nabijheid wonende land bouwer werd een wagen en een paard ver strekt, waardoor de reis verder naar hier werd voortgezet. Het hoofd der school de heer P.J. Ooster beek is Maandag 1 Juli jl. alhier in functie getreden. De fietsende schippersknechts P. Veenema en P. Volaart geraakten beiden in de sloot doordat de eene tegen de andere aanreed. Het gevolg was dat beiden druip nat de terugreis moesten aanvaarden. C. J. K. in gezelschap van anderen wilde verleden week den pas gekochten hit eens probeeren. Een eindje op weg zijnde, begon de hit achteruit te loopen, met het gevolg dat zij in een sloot terecht kwamen. Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Door Joh. v. Putten alhier worden zwarte bessen opgekocht voor 27 cent de kilo, wat een buitengewone booge prijs mag worden genoemd in vergelijking met vorige jaren. De fairbank alhier is, na door deskun digen te zijn onderzocht, opnieuw goedge keurd. Deor den heer Joh. Kalle alhiei is een postduif gevangenOp een der vleugels stond vermeld 300 Ciril Schrauw op het linkerpootje 5227/Merksen Anvers. Tot bestuurslid van de Coperatieve Suikerbietenfabriek is gekozen de heer M. Kooman onder deze gemeente. Een kind van T. Bestman geraakte op een onbewaakt oogenblik in een sloot nabij de ouderlijke woning. Gelukkig was deze niet heel diep en kon de kleine zichzelf op het drooge helpen. STELLENDAM- De vorige week viel een dochtertje van W. de Vogel alhier in de bermsloot voor zijn woning. De moeder, die het ongeval zag, sprong het kind na en had het genoegen de kleine behouden aan den wal te breDgen. Het café Tramzicbt werd de vorige week bij opbod verkocht voor de som van 1945. Hoogste bieder was H. Brinkman alhier. Zondagmorgen werd door de tram een kat overreden, toebehoorende aan P. Neder- veld, agent van de tram alhier. Het dier was natuurlijk direct morsdood. Donderdag, 18 Juli a. s. zullen de leer lingen der hoogste klassen van de O. L. School alhier, hun jaarlyksch schoolreisje maken. Ditmaal gaan ze naar Rotterdam. In deze gemeente is door eenige jon gelui een voetbalclub opgericht. De vereeni ging draagt den naam van S. F. C. De heer L. Moerland is herbenoemd tot lid der Gezondheidscommissie, zetelende te Middeiharnis. Maandagavond hield het Bestuur der vereeniging B. Z. O. D, vergadering in de O. L. School. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat in kas was f523,016. Van af 17 Februari was ontvangen aan contributie van leden f 109,69, van donateurs f28, totaal f 665,70s. De uitgaven bellepen aan ziektegeld f61,82, aan bodeloon f9,00

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 9