Flakkeesclie Bank f*a«verli O. VIS Jz., SOM Dordreehtsehe Hy D. Hartogfs Jac,z. Gouden-en Zilverwerken M. ÜE GAST Zn, Binnenland. Buitenland. Insula Lampen, krale branders, kousjes,! SPAARBANK C Kolff A.Cz. te Middelharnis. if van ouds bekend bij Westdtyk B 292, Middelharnis. r:: Effecten-, Kassiers-, Assurantie- en Voorstraat 233 en Oost-Krakeels UITVOERING VAN EFFJB Coupons - Prolongatien - Wiss Rekening-Courant met rente v< zy hun aandeel in de uitvoering van de wet zullen hebben of ten slotte zullen zyn byloopers, terwijl de voorzitter alles doet. Dit geldt het bestuur: maar de Raad van arbeid als college kan zeker geen contröle op de dagelüksche uitvoering van de wet uitoefenen. Laat men zich de praktijk der zaak goed voorstellen. De Raad van arbeid komt nu en dan op gezette tijden byeen om zich te wyden in hoofdzaak aan wetgevenden arbeid. Is dit afgeloopen, dan gaan zy traar huis en zy zullen van de uitvoering der Ziektewet of van de verordeningen, die zy zelf hebben vastgesteld, niets meer behoeven te bemer ken dan ieder ander die in dat gebied woont. Waar dit zoo ligt is het zeer duidelijk, dat de leden van den Raad van arbeid en ook het college zelf nooit die controleerende taak ten aanzien van de individueele verzekerden zullen kunnen uitoefenen, welke voor een goede functionneering van de ziekenkassen noodig is. Om zich de zaak wat de wyze van werken betreft duidelijk voor oogen te stellen, doet men het beste met te denken aan de Provinciale Staten. Ook die komen eenige malen in het jaar bijeen, doen dan de Z3ken af, die af te doen zyn, en gaan dan weder naar huis; en in al die maanden, welke er tusschen liggen, bemerken zy van de uitvoering der provinciale wet en der verordeningen niets meer dan welk ander ingezetene van de provincie ook. Nu is deze vergelijking eigenlijk nog veel te gunstig voor de Raden van arbeid, want de wetge vende taak van de Provinciale Staten strekt zich veel verder uit. Zij kunnen verorde ningen maken ten aanzien van alles wat zij achten te zün van provinciaal belang. Dit is een uiterst rekbaar begrip en in de in terpretatie daarvan zijn zij geheel vrij. Daarentegen krijgen de Raden van arbeid alleen te regelen de bepaalde punten, welke de wet daarvoor aanwijst. Bovendien hebben de Provinciale Staten budget-recht en de uitoefening daarvan brengt voor een ver tegenwoordigend lichaam steeds mede het zich inleven in de détails van de uit voering, waarvoor de kredieten worden aangevraagd: en ook dit ontbreekt hier. Waar de zaak aldus staat kan er nooit sprake van zyn, dat de Raden van arbeid in hun geheel Doch ook de leden daarvan de contröle op de individueele verzekerden zullen kunnen uitoefenen. Wat zal dan ook de practyk zyn? In de groote steden zal het kunnen voorkomen, dat een lid van den Raad van arbeid woont in hetzelfde huis als de verzekerdedeze zal by werkloosheid wekenlang kunnen teren op de ziekenkas, terwijl het lid van den Raad van arbeid die van den ander slechts door een zoldering en een vloer gescheiden is, zelfs niet weet, dat zyn buurman verzekerd is, noch dat hy een uitkeering krijgt uit de ziekenkas. In de groote steden zal de dienst der zieken kassen zijn een publieke dienst als een an dere, waarvan niemand zich iets aantrekt dan de menschen die er voor betaald worden. Op het platteland staat, bij de groote districten die de Minister wenscht, te vreezen, dat bet omgekeerde zal geschieden van medewerking van de zijde der belangheb benden. Het gevaar is allerminst denkbeel dig, dat er in elk dorp op zich zelf een streven zal zijn, er vooral voor te zorgen, dat men uit de ziekenkas, die ver af centraal is ge vestigd, zooveel mogelijk zyn aandeel krijgt. Ten plattelande zal de solidariteit van de dorpsgenooten onderling vermoedelijk veel grooter zyn dan die van de kasgenooten onderling, juist omdat het gebied waarover de werking van een ziekenkas zich uitstrekt zoo groot is. Bij de voorgestelde organisatie zal veeleer te vreezen staan, dat men stuit op een taciete samenspanning tegen de kas en het kasbestuur dan dat er quaestie zal zijn van een werkzame onderlinge contröle van de belanghebbenden en van toezicht van de verzekerden op elkander. Dat alles zou anders kunnen worden, in dien men den weg koos van de kleine kassen, waarop de heer Treub gewezen heeft, maar op dit punt zal ik nu niet nader ingaan. Ik wilde alleen op den voorgrond stellen, dat de feitelijke uitvoering van de wet zal zyn by den voorzitter en zyn ambtenaren en wellicht voor een deel by het bestuur. Het schijnt mij meer dan waarschijnlijk, dat de leden van den Raad van arbeid in de practyk welhaast niet heel veel meer zullen zyn dan byloopers, die af en toe bij eenkomen zonder dat zij in de zaak inzitten, en die in den regel slechts zullen registreeren datgene wat hun in den vorm van concept verordeningen wordt voorgelegd. De werk zaamheid der leden zal zich overigens be palen tot het aanbieden van declaratiën ter zake van reis- en verblijfkosten. En hoezeer de menschheid erop uitgeslapen is om er voor te zorgen, dat men bij reiB- en verblyfkos ten toch vooral niet te kort komt, weet, geloof ik, iedereen die ambtelijk met de practyk van de reis- en verblijfkosten in aan raking is geweest. Zwijntjesjager geknipt. Dr. A. P. van Roojeu, arts te Zaandam, was Maandagmiddag als gewoonlijk bezig per flets zyn patiënten te bezoeken. Onder wijl hij by een hunner was, passeerde een Amsterdammer, zag het onbeheerde rijwiel, sprong er op, en was weldra verdwene-n. Maar de telefoon werkte nog sneller en kort daarop zat ook de politie op de fiets en zette het heerschap na in de richting van de pont over het Noordzeekanaal bij de Hem- brug. Voor hy deze bereikt had, was hy ingehaald en werd hy te Zaandam in ver zekerde bewaring gesteld. Dr. van R. ontving zijn eigendom terug en de politie zal eens grondig onderzoeken, of de aangehoudene is, die hy voorgeeft te zijn en of hij nog meer op zijn kerfstok heeft. Moord te Doesburg. Op de kermis te Doesburg is Zaterdagnacht een steenovenarbeider met een mes zoodanig in den hals gestoken, dat hy Zondagmor gen, zonder by kennis te zyn geweest, is overleden. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zeven kinderen. De dader, eveneens een steenovenarbeider en vader van zes kinderen, is in hechtenis genomen. Evenals het slachtoffer was de dader onder den invloed van sterken drank. Het parket te Arnhem onderzoekt het ge beurde. Op de rivier, ter hoogte van de Merwekade te Dordrecht heeft Vrijdagavond teOi/2uur een droevig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De sleepboot .Martina", van de firma van Eyck Zoon, te Rotterdam (kapitein P. van Eyck) kwam met het sleepschip „Gustaaf", bestemd voor den Biesbosch, van Antwerpen. Terzelfder tyd kwam de sleep boot „Champion", van de firma A.Ruysse veldt, te Antwerpen (kapitein J. van Reeth, van Antwerpen) van bovenaf varen, ver moedelijk met de bedoeling de Voorstraat- haven in te stevenen, teneinde kolen te gaan laden. Althans de „Champion" trachtte op het laatste oogenblik nog voorde „Martina" op te draaien, doch te laat. Een botsing was onvermijdelijk. De kapitein van de„Martina" gaf een noodsein en liet onmiddellijk ach teruitslaan, wat door den kapitein van de andere boot werd nagevolgd, doch de beide sleepbooten stootten tegen elkaar op en ook de kast draaide er tegen aan. De „Martina-1 helde sterk over, met het noodlottig gevolg, dat de machinist, de 38-jarige P. van Erp, uit Rotterdam, die zich op het oogenblik der aanvaring op het dek bevond, achterover sloeg en beklemd geraakte tusschen het berghout van de „Champion11 en de sleepketting van de „Martina11. Een rauwe gil weerklonk en de ongelukkige stortte ineen, in het water, dat op het dek gespoeld was. Geneesheeren constateerden later den dood. De aanvaring zelf liep goed af. Een 7-jarig meisje, W. van der B., uit de Duyststraat, te Rotterdam, isgisternamiddag op den Nieuwen Binnenweg bij Delfshaven door een auto van de auto-rytuig-onderne- ming in de Baan overreden. Eenige uren later is het kind aan de daardoor verkregen kwetsuren overleden. Een arrestatie met hindernissen. Een heele consternatie aan de Maasbrug, te Maastricht Maandagmorgen te half 7. Het geval was het volgende Zekere G. had wegens fraude nog 1 maand te voldoen aan moeder Justitia. Naby de fabriek „Ceramique" werd mynheer ondekt en zou worden ingepalmd. Maar dat ging zoo maar niet en, met een plons de Maas in te springen, was het werk van enkele seconden. En of G. aldoor de politiewacht, die intnsschen was aangegroeid tot 2 politie agenten en 2 rijksambtenaren met den revolver in de vuist werd geroepen naar het droge te komen, niets baatte. Zoo ging het stroomafwaats, dan weer loopende door het water een teeken dat Limburg een goed bevarende Maas heeft dan weer gedeeltelijk zwemmende tot aan de spoor wegbrug. Daar probeerde hij nog een roei boot los te maken, wat hem mislukte, totdat sinjeur eindelijk, uitgeput door dezen acro- batischen toer, zich overgaf. Dit de gevangenis ontsnapt. A. B. J. B., een der hoofddaders van de Veldsche inbraak, die te Emmerik was gear resteerd, is aldaar gisternacht uit de gevange nis ontsnapt. In het Wijlermeer te Beek bij Nijmegen is verdronken, de 22-jarige A. Kessel, uit Wyler, in dienst bij de Duitscbe marine. Hy was naar zyn familie in het Duitschsche plaatsje Wijler gekomen om eens kermis te houden. De jonge man had een bad genomen in het Wijlermeer en wilde juist het water verlaten, toen hy aan den oever wegschoof om niet meer boven te komen. Zijn lijk is nog niet teruggevonden. (Tijd.) In den Vliet te Voorschoten is Zaterdag middag de 24-jarige Van M. by het zwemmen verdronken. (N. Ct.) In de Vlaardingsche vaart is Zondag by het zwemmen verdronken de 30 jarige H. H., uit de Noordsteeg te Vlaardingen. Onder de gemeente Velsen verdronken zondag bij het zwemmen in zee 2 personen, de 19-jarige A. Dijkman, timmerman te Sloten, en de 17-jarige H. van der Meere uit Amsterdam. Het lyk van den eerste is gevonden en naar het lijkenhuis te Velsen overgebracht, dat van den tweede zocht men tot dusverre vergeefs Haarl. Dagbl. Opsporing. De brigade-commandant der Koninklijke marechaussee te Neede vraagt opsporing en voorgeleiding van Johannes Antonius ter Braak, geboren te Haaksbergen, 11 Februari 1892, die verdacht wordt van het plegen van diefstal van een Markschein, groot 1000 mark, en van een bewerkte gouden ring, waarvan inbeslagname wordt verzocht. Te Hellevoetsluis is 1.1. Zaterdagavond het lykje van een vijfjarig zoontje van den ker misreiziger Janssen, uit 's-Hertogenbosch, uit de Marinehaven opgehaald. ■Trots de groote drukte van den laatsten kermisavond heeft niemand bemerkt, dat het van de schuit, waarmee de kraam wordt vervoerd, gevallen is. Zaterdagavond brak brand uit in een boe renhuis te Angeren, toebehoorende aan den heer Th. B. en bewoond door twee gezinnen. Het huis is totaal afgebrand. De inboedels zyn laag verzekerd en gingen grootendeels verloren. Niet verzekerd was een groote party hooi en eenige landbouwwerktuigen, behoorende aan den bezitter van het huis. De oorzaak is onbekend. Zondag is aangifte gedaan dat van een aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam liggende dekschuit een dekzeil, 2 pakken sigaren, een mand waschgoed en eenige andere voorwerpen zyn gestolen, terwyl de schuit inmiddels naar een andere ligplaats was verhaald. By het boomen van een zolderschuit viel Zondagmiddag te A'dam een schuitenvoerder in de Prinsengracht. Een man, die om hem te redden te water sprong, liep gevaar te ver drinken, doch werd deze evenals deschuiten- voerder, nog bytyds gered, waarna beiden naar het binnengasthuis werden overge bracht. Aan de Ned. Scheepsbouwmaatschappij had een man, wonende te Terschelling, thans tfjdelyk te Amsterdam werkzaam, het ongeluk met het rechterbeen tusschen twee vaten bekneld te raken, waardoor het been brak. Hfj werd in het O. L. V. gasthuis opgenomen. Sedert Zaterdagochtend 8 uur wordt te Haarlem vermist de vader uit het Doopsge zinde Armhuis. Hy heeft getracht zich te Jordaan te verdrinken, doch werd daarin door een politieagent verhinderd. Daarna ging hy naar Haarlem terug, maar nu is hy zoek. Een ontslagen reiziger van de firma Gebr. v. R., speelgoedfabrikanten, in de Inferme riestraat, te Rotterdam, die nog in het bezit is van zyn abonnement op de H. IJ. S.M, maakt er zyn werk van verschillende klanten dier firma te bezoeken en vraagt dan voor een oogenblik een rijwiel te leen, om een boodschap in de buurt te doen. In de meeste gevallen wordt hem dit toegestaan, doch het rijwiel ziet men dan niet meer terug. In enkele dagen tijds zyn thans reeds een dozyn rijwielen van klanten der firma v. R. te 's-Gravenhage, Rotterdam, Haarlem, Alk maar, Vlaardingen, Hilversum, Leidschen- dam, enz., verdwenen. De ontslagen reiziger is genaamd E. B. en woonde laatstelijk aan de Hofdijk, te Rotterdam. Gisteravond werd de Stadhouderskade, naby de Ford. Bolstraat te Amsterdam, in rep en roer gebracht door een ongewoon voorval. Een 20-tal mannen trachtten het magazijn van een rijwielhandelaar te over rompelen. 't Is een zaak, geheel gelyk aan die, welke zich indertijd bij hetGrand-Théfttre afspeelde. Een tweetal bedienden van bedoeld maga zijn waaronder de boekhouder, beweren, dat zy reeds sedert October 1910 eigenaar van de zaak zyn. De eigenaar ontkent dit en om zijn recht te bewijzen, heeft hfi de twee bedienden uit zijn dienst ontslagen. Daarover verstoord, lieten dezen nu beslag leggen op 'n deel der inventaris.Overderechtraatigheid van dit beslag zal in rechten beslist worden, Ten einde zich nu in het bezit van de zaak te stellen, trachtte de boekhouder gister avond volgens systeem van de firma Alberts frères, zich met geweld in het huis te nestelen. Tegen half zeven kwam hij met 20 man plotseling het magazijn binnen. Doch de eigenaar vroeg en verkreeg politiebulp van 't bureau Ferdinand Bolstraat. En na een kloppartij werden de overrompelaars uit het huis verwijderd, eenigen werden gearresteerd. Heel den avond bleef het woelig en druk in de buurt der rij wiel-,,vesting". De eigenaar heeft thans eenige mannetjes van een par ticuliere bewakingsmaatschappij in huis genomen, om hem te beschermen tegen eventueels aanslagen. Intusschen wordt het bedry fin de rijwiel zaak op de gewone wyze voortgezet. De suffragettes weder bezig. Zaterdag werd Violet Dondney een 23 jarige studente te Londen, tot twee maan den „hard labour* veroordeeld. Op de te rechtzitting werd bewezen dat de beschul digde Vrijdagavond om 10 uur een metalen gewicht omwikkeld met beschreven papier door het venster had geworpen van de wo ning van den minister van Binnnenlandsche Zaken, welke daad volmondig door haar wetd bekend. Zij zeide de daad gepleegd te hebben als een protest tegen deonmensche- lyke behandeling der gevangen suffraget tes. De rechter zeide haar: „Gij zyt nog zeer jong en ik zou gaarne hooren dat g(j zeidet spijt te hebben over deze onzinnige daad; waarop de beklaagde antwoordde: ,,Het spijt mij niet, integendeel als een Ed- gelsche ben ik er trotscb op thans hier te staan". Wat stakingen kosten. Dat het neerleggen van den arbeid een zeer kostbaar wyze van oorlogvoeren is, ook voor de vakorganisaties zelve, blykt wel uit eenige cyfera, welke door de „Westminster Gazette" in verband met de staking der Engelsche havenarbeiders gepubliceerd wordt. De algemeene federatie van Vakvereni gingen, die zich in het bijzonder bezig houdt met steun te verleenen ingeval er een sta king uitbreekt, heeft gedurende de 12 jaar dat zy bestond niet minder dan 359.186 (f 4310.232) uitgekeerd aan de by haar aan gesloten vereenigingen. Het reservefonds, dat vier jaar geleden 162.210 bedroeg, was aan het einde van Maart jl. geslonken tot 35.121. Voor 1911 had genoemd fonds een verlies te boeken van 26.000. wat met het verlies over 1910 een totaal maakte van 65000. Wat er nu met de £35.000 gebeurd is, waarmede het jaar 1912 begonnen werd, is zéér gemakkelijk te raden, als men er reke ning mede houdt dat de Transportarbeiders staking reeds 6enige maanden geleden ge proclameerd is. De ernstige toestand, waarvoor het uit voerend comité der federatie zich thans geplaatst ziet, is hoofdzakelijk te wy- ten aan de verlaging der contributie, waartoe genoemd comité eerst na het voort durend aandringen van vele harer leden is overgegaan. Thans heeft een speciale finan- tieele commissie in haar rapport er sterk op aangedrongen, dat de oorspronkelijke contributie van 6 pence in 3 pence per lid per kwartaal weder ingevoerd zou worden. Dit voorstel zal op de eerstdaags te houden jaarvergadering der federatie ter sprake worden gebracht. Maar zelfs deze maatrege len zullen niet in staat zyn om de situatie gedurende het loopende boekjaar te. verbe teren, gezien den lagen stand van het re serve-fonds, niettegenstaande de contributie sinds Januari verdubbeld is. Door de vakvereenigingen van smidsge zellen zal worden voorgesteld om geen uitkeertngen meer te doen, zoodra het re servefonds minder dan 25.000 bedraagt. Of een dergelijk voorstel direct noodzakelijk is, valt te betwijfelen, daar het comité reeds de macht heeft om ondersteuning te verlee nen, wanneer blijkt, dat de zaak er hopeloos voorstaat. Het proces Houssard te Tours. Het proces van Paul Houssard, wegens moord op den rentenier Guillotin op 12 Juni 1911, is Zaterdag beëindigd. De gezworenen spraken het schuldig uit, en {veroordeelden den beklaagde, met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot 20 jaar dwang arbeid. De gerechtszaal was tot den nok gevuld met nieuwsgierigen, die den laatsten prooes- dag wilden bijwonenmaar mevrouw Guil lotin zelve, die naar men weet, als getuige werd Jgehoord, was afwezig. Het heet, dat zy Touis, en den man die om harentwille gemoord had, reeds den rug had toegekeerd, en naar haar zoontje te Antwerpen was gereisd. De officier van justitie, Marcombes, wees in zijn toespraak tot de jury allereerst op de betrekkingen tusschen Houssard en zijn nicht, mevrouw Guillotin, waarbij o. m. aan het licht kwam, dat de beide minnenden, tot verbazing en ontsteltenis der buren, gansche avonden in het groote park van Guillotin's villa hadden rondgedwaald, met niet meer kleeding aan dan hun door de Natuur was verschaft, terwyl de onwetende echtgenoot sliep. De officier trachtte aan te toonen, dat niet alleen liefde voor zijn minnares Houssard tot den moord had gedreven. Hij bevond zich in netelige geldelijke omstandigheden, en 18 dagen voor den moord had Guillotin zijn testament gemaakt en al zijn bezittingen aan zijn vrouw vermaakt.. In zjjn conclusie verklaarde Marcombes, dat Houssard, wegens zijn maatschappelijke positie en zijn opvoeding, beschouwd moest worden als schuldiger dan een gewoon misdadiger, en dat het vonnis dus uiterst streng moet zijn. Nadat de advocaat van mevrouw Guillotin nog had trachten aan te toonen, dat zyn cliënte alles gedaan had wat in haar macht was, om haar neef in bedwang tehouden, en geen idee kon hebben van de daad, die hy beraamd had, verkreeg de verdediger van Houssard, maltre HeDri Robert, het woord Terwyl deze zijn schitterend pleidooi hield dat vaak door applaus werd onderbroken, zat de beklaagde roerloos, zonder zelfs met de oogen te knippen, in zyn bank. De advo caat hechtte groot gewicht aan de treurige rol; door mevrouw Guillotin in het drama vervuld, en besloot met te zeggen, dat het hem iets onmogelijks toescheen, dat de man ellendig, verlaten, gebroken, naar de gevan genis kon worden gezonden, terwijl de vrouw haar positie in de maatschappij behoudt, ryk, gelukkig en geeerd. De jury trok zich nu in raadkamer terug en beraadslaagde niet minder dan vijf kwar tier, alvorens het bovenvermelde vonniste vellen, Pandbrieven in omloop op: Volledige naamlijst der aandeelhouders m biljetten. Specifioatie's in zes rubrieken der geH tants-contröle. Nummer-opgaaf dor Pandbrievei® gevestigd te Zl> 1000,- 4 pCt. Pan; 4'/i pCt. Pan» 4 V2 pCt. Pant Verkrygbjrani te Nieuwe Tongl land by den bil M. Breur; te Glf Middelharnis by Oudgaarden, en; Effecten. 31. 12. 'OBJ 31. 12. '06 31. 12. '07 31. 12. '08 31. 12. '09 31. 12. '10 31. 12. 'H 313050 788550 984250 1.706250 2.162750 2.700350 3.306500 Op 30 Juni 1912: Pandbrieven: 3.689550 Hypotheken: 3.766985 De Directie: Mr. Door ondervinding weet ik noodig heeft. Een flinke sorteerin» wordt door mij steeds in voorraad! Aanbevelend, Geeft 4 °/0 Pandbrieven uit van f lOOOl Verdere inlichtingen ten Kantore der I Heer P. A. VAN BUUREN A.Dzn. te Mldd ▼an het Departement b-itrnli exx Soaaa32ta.elsdJ.3ic. der UaaleehappfJ tot Nut van 'I Algemeen* De bank neemt gelden op tegen 3 rente jaar* Gelegenheid tot inbreng en terugbetaling ran Selden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don- erdag van 9—12, benevens Maandagavond vac 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boek' houder. Het bests adres voor alle mm «KTKHTHJD «EBEBT 1810. N.B. Ondanks de lage prijzen worden tramkosten vergoed vanafƒ5,— aankoop naar verhouding, bij 10,geheel. I Mil De L 's jaarJ ook val lijks al het Bel Gelej van gei van 6- D. Telefraa.AdresDKG1AT I BEZORGEN den In- en Verkoop van Effec landsche Beurzen. KOOPEN en Verkoopen alle Coupons, Chém SLUITEN Prolongatien en Beleeningen op F NEMEN gelden 4 deposito. INCASSEERING op Binnen- en Buitenland. BEZORGEN gelden onder Hypothecair verbs CORRESPONDENTEN van diverse in Nederla AGENTSCHAP der Nederlandsche Braad-Aw mander" te Amsterdam, tegen Brandschade vai deren, met vaste zeer billjjke premien. SLUITEN Verzekeringen per poet op: Gel biljetten en per stoomboot of schip op alle Rot SLUITEN verschillende Levensversekerincs-o (Directeur A. LOKK Verkrijgbaar 4V2 pCt. Deposito-obligatiên i van 100,- 250,- 500,- en 1000,- wat en 1 November.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2