Cewichtige Verklaring „VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 32 26 Juni 1912 Oflicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. van een geneesheer over de Abdijsiroop. SCHIETOEFENINGEN van het fort IJwuiden. Volgen8 mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 4 en zoonoodig ook op 5 en 6 Juli a.s. een schietoefening worden gehouden van het fort IJmui- dea. Er 2al gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 en 15 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de O.zijde door eene lijn vanaf het fort in de ware richting Noord en aan de Z.zijde door het Noor- Jerhoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De O.lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel Galen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het be- giü der oefening halfstok en één uur vóór de oefe ning geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord worden geplaatst aan den ingang der Visschershaven. Ter voorkoming van gevaar en om spoedig de vrqe vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitge- uoodigd het onveilige zeegedeelte te vermijden. Uit varende schepen moeten daartoe vanaf den kop der pieren over een afstand 4 z.m. W.Z.W. koersen of deagewenscht Z.lijker aan houden, en eerst daarna om de Noord gaanbinnenkomende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. (Zie Ned. Krt. No. 222, 226). Middelharnis 25 Juni 1912 De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MiDDELHARNlS. Den 13 Juli a.s. zal Mejuff. de wed. F. Mulder zich met haar kinderen per stoomschip Rijndam naar Noord Amerika begeven. Terwyl in een nacht van de vorige week een rangeermachine der R. T. M. van liet sas naar het station kwam rijden, geraakte een hond van J. Verweij op den Oudendijk daaronder, en werd ongeveer 2Q Meter mee gesleept, kwam er daarna van onder, blijkbaar zonder eenig letsel. De schok was zoo merkbaar geweest, dat de machinist terug kwam rijden om te zien, wat bet geweest kon zijn. De politie die het ongeval had gezien, stelde hem in kennis, wat het geweest was. De persoon zich noemende Bamberg die de vorige week hier met een lijst ter inteekening langs de woningen liep, voor gevende met het doel voor de opbrengst eengratis kindervoorstelling in het goochelen te geven, waaraan hij tot nog toe niet heeft voldaan, is Zaterdag te Kampen aangehou den, waar hij dezelfde bedriegelijkepractij- kea uitoefende. -Vrijdag is de eerste instructie geopend tegen S. T. Koote verdacht van brandstich ting. Tegen Dinsdag waren weer eenige personen opgeroepen. Zaterdag geraakte een paard van den landbouwer J. C. Born terwijl het in de weide liep te grazen in de sloot. Met veel moeite kon het beest op het droge worden gebracht. Als een bijzonderheid kan worden ge- meldt dat van een inwoner dezer gemeente, een kip die had gebroed haar kuikens bij de geboorte een voor een in haar drinkbak wierp waarin de diertjes den dood vonden. Zaterdag had de zoon van J. L. het ongeluk een bankbiljet, een gedeelte van zijn loon te verliezen, tot nog toe heeft hij bet niet terug. SOMMELSDiJK- Procesverbaal is opge maakt tegen Gustaaf Schaap, zich noemen de Bamberg, van beroep goochelaar, die op bedriegelijke wijze geld inzamelde tot het geven van een goochelvoorstelling voor de schooljeugd. Hij is te Kampen aangehouden en ter beschikking gesteld van de Justitie te Rotterdam. Eene openbaro vergadering van den Raad is belegd tegen Donderdag a.s. des namiddags te 3 ure. De werf met fairbank, boomen, enz.: van den heer M. J. van Driel achter de Kaai alhier, is dezer dagen voor los en laadplaats door het gemeentebestuur aangekocht. "Wegens landloopery en bedelarij is alhier aangehouden zekere P. v. d. Ven, gedomicilieerd te .Zierkzee. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. De z.g.n. witte schuur hoek Krak "Wes terlijken Achterweg van de Wed: Corn. Joppe, 's onderhands aangekocht door den heer J. van Driel alhier. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Baad der Gemeente Sommelsdijk op Vrijdag 21 Juni 1912 's namiddags half drie. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris alle De Secretaris leest de notulen der vorige 'ctgadering voor welke onveranderd worden 'wtgesteld. De Voorzitter doet mededeeling en voor lezing van de volgende ingekomen stukken. Missive van H, H. Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugzendend de Raadsbeslui ten tot aanbrengen van wijziging in de Begrooting. Missive alsboven goedgekeurd terugzen dend het Raadsbesluit tot aangaan van een geldleening. Missive als boven goedgekeurd terugzen dend het eerste kwartaal van het school- kohier. Opname Boeken en kas van den Gemeen- Ontvanger. In kas de som van f 1476,76s Verzoek van den heer M. de Haas, om zijn nieuw gebouwde veevoederbeigplaats tot slachtplaats in te richten. Wordt na eenige discussie's besloten adressant tot wederop- zeggings het gevraagde te verleer.en. Verzoek van den heer J. Buscop om zijn aanslag in de Hondenbelasting f3 op fl.50 te brengen daar zijn bond geen pleizierhond is. Hiertoe wordt besloten. Verzoek van den heer Q. Buis om 10 maanden afschrijving van Gemeentelijke belasting. Toegestaan. Schrijven van de H.H. van As en Doorn bos dat zij hunne benoeming als lid voor de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Verslag commissie tot wering van school verzuim 1911. Verslag plaatselijke schoolcommissie 1911. Verslag toestand der Gemeente 1911. Voorstel B. en W. tot wijziging van enkele posten in de Begrooting 1912. Goedgekeurd. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van een rapport van den Gemeente-archi tect over de riooleeri-ng in de Gemeente. Deze kwestie geeft aanleiding tot ruime discussie. Uit een en ander blijkt dat aan het rioolstelsel nog heel wat hapert, dat er sommige plaatsen zijn waar de toestand onhoudbaar is. Wfj zullen de discussie's hier niet weergeven. Daarvoor zijn ze veel te uitgebreid en voor de lezers van betrekkelijk weinig belang. Wij volstaan er mee te zeggen dat bet voorstel van B. en W. werd aange nomen om, waar noodig, verbetering aan te brengen. Vervolgens komt in behandeling vaststel ling verordening Schoolcommissie. De Voor zitter deelt mede dat een schrijven gezonden is door den heer commissaris der Koningin om de bestaande verordening te herzien. Het tegenwoordige verschilt in dit opzicht van het andere dat de Wet zegt dat de Raad alleen te zegggen heeft over de inrichting van de Schoolcommissie. De bevoegheid van de Raad is beschreven in die wet. De heer Mijs bejammerd het dat het ont werp niet van te voren bij de leden gedrukt of gebectographeerd is thuisgezonden. Wij hadden er dan een beter oordeel van kunnen vormen. Hij wordt hierin ondersteund door den heer v. Dorsser die de zelfde meening is toegedaan. Eindelijk wordt besloten de bespreking van het ontwerp aan te houden en in de volgende vergadering ter tafel te brenge.B. B. en W. bieden daarna aan het Verslag van de Gasfabriek 1911. Uit dit verslag blijkt, naar aanleiding van de aan- en opmerkingen van de leden, dat het er met ons gasbedrijf op 't oogen- blik verre van rooskleurig voorstaat. De Voorzitter zegt dan ook dat er eigen aardige dingen in het bedrijf zijn en dat hy bereid is met gesloten deuren een en ander daarover te zeggen. De openbare Vergadering wordt geschorst. DIRKSLAND. Als onderwijzeres aan de Openbare lagere school alhier is met ingang van 1 Augustus benoemd mej, M. J. Penning. De zoogenaamde Bamberg die de kinde ren een vorige week op zich liet wachten, is te Kampen aangehouden en zal zich over zijn daden hebben te verantwoorden. De heer P. H. van Alphen heeft zijne benoeming tot hoofd der school te Eeserveen aangenomen. MELISSANT. De beproeving der brandspuit zal in deze gemeente plaats hebben op 3 Juli 's avonds 6 uur. Bij gunstig weder hoopt het muziek gezelschap alhier, Zaterdagavond eenige muzieknummers ten beste te geven op het plein voor het gemeentehuis. O. a. zal ook worden ten geboore gebracht het stuk, waarmede op het j. 1. te Brielle gehouden concours een prijs werd behaald. HERRINGEN- Heden Dinsdag hebben de leerlingen der hoogste klassen van de open bare school vergezeld door onderwijzers een reisje gemaakt naar Den Haag en Scheve- ningen. Tot '2e helpster bij de Nuttige hand werken aan de O. L. school is benoemd Mej. P. den Boer. Enkele ingezetenen hebben reeds nieuwe aardappelen gedolven. Niet alleen had de aardappel een normale grootte, maar mok de smaak was goed. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van den heer J. M. Verboom is benoemd de heer P. J, Oosterkeek. Verslag van het verhandelde in de Open bare Gemeenteraadsvergadering van Her kingen op Vrijdagden 21 Junij. I. des voormiddags te 10 uur. Afwezig de heer den Boer. Voorzitter de Ed. Achtb. Heer Burgemees ter Mr. C. Zaayer. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Komt aan de orde lo Mededeeling ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, goedgekeurd terugzendende eene wijziging van artikel 4 der verordening regelende de jaarwedden van bet onderwij zend personeel aan de openbare lagere school. b. Een dito van den heer P. J. Oosterbeek, waarbij hy' mededeelt, dat hij zijne benoe ming tot hoofd aan de openbare lagere school alhier aanneemt. De Voorzitter zegt nog een nader schrijven van den heerOosterbeekontvangentehebben dat hy zijne functie den 1 Juli a. s, hoopt te aauvaarden' c Een dito van den heer A. v. Overbeeke, onderwijzer alhier den raad dank betuigend voor de verhooging van zyne huishuur met f 25. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2e Benoeming helpster nuttige handwer ken O. L. school. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. alphabetisch op de aanbevelingslijst zyn geplaatst de dames P. den Boer, E. Nieuw- land en L. Tanis. Er hebben zich slechts 8 sollicitanten aangemeld. By herstemming wordt tot helpster met 4 stemmen benoemd Mej. P. den Boer, ter wijl 2 stemmen op Mej. E. Nieuwland waren uitgebracht. 3e Benoeming lid der Commissie tot we ring schoolverzuim. Door het aanstaand vertrek van den beer J. M. Verboom zal een vacature ontstaan in die Commissie. B. en W. hebben een aanbevelingslijst opgemaakt van tweeper sonen nl. de heer P. J.Oosterbeek, No. 2 de heer A. Overbeeke. Met algemeene stemmen, wordt de heer P. J. Oosterbeek tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd. 4e "Wordt goed gevonden in verband met het geven van proefles door onderwijzers, eenige wijziging te brengen in de gemeente begrooting dienst 1912. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. STELLENDAM- Zaterdag werd door de vereenigingen, de Zangvereeniging „Exel- sior" en de Muziekvereeniging „De Hoop", de pry's ontvangen, behaald op het Concours te Brielle. De lstq prijs, bestaat uit een zeer mooi zilveren kruis, waarbij fraai diploma. -- Zaterdag gaf de muziekvereeniging „De Hoop" alhier een uitvoering in de tent begunstigd door jzeer mooi weer. Door ziekte en andere oorzaken waren enkele leden niet in staat hun medewerking te verleenen, waaronder de uitvoering zeer zeker leed. Maandag had M. van de Ree, het on geluk op den zandzuiger zyn hand erg te klemmen tusschen den zuiger en een groo- ten steen van een boei. De hand moestonmid- delijk verbonden worden. Schipper A. Troost dreef gisteren zoover door den stroom uit de richting, dat hy genoodzaakt was, door den Nieuwen Wa terweg en het Spui huiswaarts te keeren OUDDORP. In de Weervisscherij werden Maandag en Dinsdag 13 zalmen gevangen. OUDE TONGE. Vrijdag 28 Juni a.s. zal eene herschouw gehouden worden, over de dammen, bruggen, hekken en vleuten in de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge. Maandag 1 Juli a. s. zal aangevaugeu worden met het schoonmaken der waterin gen in de polders loozende door het Oude land van Oude Tonge. DEN BOMMEL- Bij de verkiezing voor 1 notabele der Ned. Herv. Kerk alhier werden uitgebracht 59 stemmen, waarvan de hoer J. Woudstra, die gekozen werd, er 39 op zich vereen igde. De beide weegbruggen alhier, die door deskundigen werden onderzocht, zyn in goeden staat bevonden, en voldoen aan de gestelde eischen. De heer J. Kleeuwens, organist bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft als zoo danig tegen 15 Augustus zijn ontslag ge vraagd. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Onze vroe gere dorpsgenoot de heer A. Braber Az. is goedgekeurd om als onderwijzer geplaatst te worden bij het onderwijs in Neerlands Oost Indië. Waar huizen de vleermuizen In deze gemeente bevindt zich in de Voorstraat een huis, waar boven de ramen een houten lijst is aangebracht. Aan weerzijden is daar in een opening gebleven van een paar cen timeters. Deze lyst nu, die hol is, is door een vleer- muiscolonie tot woning gekozen. Eiken avond ziet men ze door de zeer nauwe ope ningen naar buiten komen. Vóór een paar dagen telde men op een avond niet minder dan 39 vleermuizen, die uit de lijst te voor schijn kwamen. De Landbouw Onderlinge. I*. O. C, „Overilakkee." Sedert mijne opgaaf van 13 Mei die liep tot 1 April blijken er in de maand April tot de L. O. te zyn toegetreden. Provincie Aantal leden Loon per jaar Groningen 9 f 16798 Friesland 70 101693 Drente 16 4505 Overysel 3 1401 Gelderland 24 16680 Utrecht 6 3851 Noord Holland 20 16207 Zuid Holland 51 68908 Zeeland 14 24282 Noord Brabant 2 4225 Totaal in April 215 en in de le 3 mnd, 539 f258600 639000 Totaal in 4 mnd. 754 en f897500 't Aantal nieuwe aansluitingen bedroeg in Overilakkee 18. Melissant 24 Juni 1912 A. W. Keijzeb, Secretaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dr. SURER van de Geneeskundige Facul teit van Parjjs lieeft ons den onderstaanden brief geschreven over de beroemde ABDIJSIROOP, Klooster Sancta Paulo. Mijnbeer, In my'ne kliniek voor long-en bronehitis- lijders was ik speciaal in de gelegenheid om met uwe Abdijsiroop proeven te nemen op verschillende mijner patienten, aangetast door hevige bronchitis en in het bijzonder door chronische bronchitis van catarrhalen aard of gecompliceerd met asthma (asthma- tische bronchitis). De verkregen resultaten hielden gestadig aan en de verschijnselen, waardoor zich de beterschap kenmerkte waren het gemakkelijker opgeven, de ver mindering en het ten slotte verdwijnen van de benauwdheden, alsook van de pijnlijke verschijnselen van de congestie. Deze voor uitgang deed zich in twee gevallen van asthmatische bronchitis op een zoo spoedige en merkbare wijze voor, dat ik niet aarzel om de Abdijsiroop te beschouwen als het aangewezen middel voor deze kwaal. Aangemoedigd door deze gunstige resul taten kwam ik er toe het middel ook bij ernstiger gevallen aan te wenden, zooals tuberculose der longtoppen in den eersten en tweeden graad, en ik had de voldoening te constateeren, dat ook hier een zeer merk bare verbetering viel waar te nemen, door de snelle verwijdering van de stoffen, die de ontsteking veroorzaakten, waardoor van zelf de koorts ophield tegelijk met het transpireerenterwijl de eetlust werd hersteld en de krachten toenamen. Ik aarzel dan ook niet stellig te verklaren, dat de Abdijsiroop beslist het aangewezen middel is voor de behandeling van long- en luchtpijpkwalen, daar het mij van alle geneesmiddelen, daarvoor aangewend de voortreffelijkste en steeds aanhoudende resultaten heeft opgeleverd. Ik kan dit ge neesmiddel dan ook met warmte aanbevelen aan de talrijke lijders, die te kampen hebben met dergelijke kwalen, welke zoo spoedig een ernstig karakter aannemen. Dr. SURER, van de Geneeskundige Faculteit te Parys Parijs, 28 Juni 1911. ANTI-TARIEF WET-COMITE.J Sedert de vorige opgaaf zijn als leden tot het Anti-Tariefwet-Comité toegetreden de heeren W. Engelberts, lid der firma G. A. van de Wall Co, Arnhem. H. M. Enthoven, den Haag. J. Frowein lid der firma Frowein Co, Arnhem. Mr. A. Haex, directeur der Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche Steenko lenmijnen, Heerlen. F. M. Houbaer, directeur der Utrechtsche Sigarenfabriek te Amersfoort. G. van Houten, directeur der Vennoot schap Verwer te Krommenie, Alkmaar. J. E. Jansen, directeur der N. V. Wasin- dustrie, Breda. K. de Jong Mzn. lid der firma K. H. de Jong, Hoorn. N. G. van Kampen,, lid der firma P. van Kampen Zoon, voorzitter der Nederland- sche Uitgeversbond, Amsterdam. Dr. J. Th. Mouton, Oud-Industrieel 's Gravenhage, H. P. Mutters, eigenaar der Kon. Nederl. Meubelfabriek firma H. P. Mutters Zn. 's Gravenhage. J. E. D. Opstelten, lid der firma Opstel ten Co, Kon. Tabaks- en Sigarenfabriek, Wageningen.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5