„vooruit!" tweede blad No. 31 19'Juni 1912 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. SCHIETOEFENINGEN van bet fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog *1 od '25 juni a.s. eene schietoefening worden ge houden "vau het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber fe cjd.] waarby onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóórhet begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening ge heel voorgeheschen wordt. (Zie Ned. Krt. No». 218, 219, 202, 227.) Middelharnis, den 18 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS- Het vleesch van een uit nood geslacht rund van den heer J. C. Born werd goedgekeurd voor de consumptie. - Zondag jl. werd in de voorm. gods dienstoefening gecollecteerd voor dediako- nie der Nederi. Herv. Gem.één bankb. van 25 gld. en eveneens voor kerkelijke admi nistratie een gelijk bedrag. Den vriendelijken gever worde daarvoor dank betuigd. - Vanwege de gasfabriek zijn deze week de leidingen gelegd naar de nieuw in aan bouw zijnde onderwijzerswoningen welke tevens worden aangesloten. De nieuw ge plaatste lantaarns hebben reeds gebrand. - Dit jaar slaagden alle leerlingen der Rijksnormaallessen alhier, die zich aan het examen voor de akte als onderwijzer of onderwijzeres onderwierpen. Het zijn de dames: T. Dijkers te Middelharnis, M.J. van Dongs en A. F. Touw beiden te Stellendam, C. E. Scbellevis te Sommelsdtjk en de heeren A. Koppenaal te Stad aan 't Haringvliet en F. Braber te Ooltgensplaat. - De weesvader en weesmoeder van het Prof. Gereformeerd Weesbuis alhier zijn eer vol ontslag verleend uit hunne betrekking. Tijdens de vacature zullen de vroegere wees vader en moeder, de Heer J. v. d. Wiel en Echtgenoote die functies weder waarnemen. - De heer U. J. Mija Burgemeester dezer gemeente is met ingang van 16 Augustus a.s. bij Kon. besluit herbenoemd als school opziener. - De Burgemeester van Middelharnis maakt hekend, dat het kohier No. 6 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dienst 1911/1912 op 17 Juni den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld. SÜMMELSDUK. Zaterdag hadden eenige spelende kinderen tusschen de huizen van den heer Jb Slis en de schuur van de Wed. v. d, Heide, op het z. g. fortje een vuurtje van papier aangelegd, waarvan de vlammen zich zoo uitbreidden, dat de schuur in gevaar werd gebracht. Door spoedig toegeschoten hulp. werd het vuur met enkele emmers water gebluscht. - Eene openbare vergadering van den Baad is belegd tegen Vrijdag a.s. des na middags 2.30 ure. - De arbeider L. Nelis IJz. kwam in het land te vallen met een ketel met kokende koffie, waardoor hy zich zoodauig aan de handen branddé, dat hy zich ond6r genees kundige behandeling moest stellen. - Toen de landbouwer D. Hanson, Dins dagmorgen zijn paarden uit de weide zou halen om in te spannen, zag hij dat het hek van den dam in de sloot lag en dat beide paarden verdwenen waren. Na den geheelen dag vergeefs gezocht te hebben werd door den landbouwer D. A. Buthaan den■Iiorredijk, aangifte'gedaan,dat bij hem twee panrden waren komen aanloopen, welke door Hanson als de zijnen werden herkend. DEKKINGEN. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar voor onze gemeente plaats hebben op 3 Juli a.s. des morgens van 8 tot 10'|i uur ten gemeentehuize. - M. Bestman, die het fietsen wilde leeren oefende zich door van een afrit te rijden. Dit bekwam hem echter slecht want weldra zat hij met fiets en al in de sloot. Meteen nat pak en bemoddefde fiets kon hij huis waarts keeren. Verledenweek geraakte al spelende een j511"1 van Geurt de Gast achter diens woning in een sloot. Gelukkig werd dit bijtijds op- I garoetkt Bn jj0n e yeiDe n0g gered worden. I J- 1. Zaterdag sloeg het schip van M. I Bezemer van voor het anker met het gevolg I dat het vaartuig tegen het gors op de steenen I dreef. Met vereende krachten, en met veel I «ulp van anderen werd het schip in behou- I den haven binnengebracht zonder dat eenige I Sr'bhde werd aangebracht. Tegen a. s. Vrijdag des voormiddags te 10 uur is een openbare gemeenteraads vergadering belegd. STELLENDAM- Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan den heer A. van Schouwen, te Goedereede, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als heemgaad van het waterschap de Generale Dijkage van Stellendam. Terwijl men bezig was, den grintweg op te hakken, stond daarbij een paard, dat gebruikt wordt om grond te vervoeren. Eens klaps, bij het achteruitslaan van het houweel, maakt het paard een beweging met den kop, waarbij het houweel een eind in dit lichaams deel drong. Het dier werd natuurlijk dadelijk weggebracht. In de Herv. kerk werden Zondag jl. 2 bankbiljetten van 25 gulden gecollecteerd en wel een voor den Armen en een voor de kerk. GOEDEREEDE. Alhier is een voetbalclub opgericht met 18 leden en draagt den naam T.A.V.E.N.U. Door schipper J. v. Dam is een postduif gevangen met een ring om den rechterpoot gemerkt Borge-Rhout 11 28 516 F, C. en is in het bezit vad. J. Karei alhier. De visscher J. de Bloeme uit Middel harnis zal zich metterwoon naar Goedereede begeven om aldaar als beurtschipper op Dordrecht dienst te doen. OUDDORP. Het onderzoek naar drinkwa ter voorziening wordt hier nog steeds in de Oostduinen voortgezet. De proeven toonen dat het water wel aan de gestelde eischen zal voldoen. In de duinen alhier zijn waarschuwingen geplaatst ter voorkoming van duinbranden om voorzichtig te zijn met brandende luci fers en sigaren. Bfi de door het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland gehouden aanbesteding voor het vernieuwen van de arbeiderswo ning met directiekamer aan het Flauwe werk alhier was laagste inschrijver J. Raad- heer metselaar alhier voor f 5332. Het gewone licht op het ijzeren vuur baken is 15 Juni opgeheven en zal van af dien datum op de kort daarbij gebouwde kleine vuurbaken geregeld een gaslicht bran den. NIEUWE TONGE- Door het Bestuur van het Waterschap de polders loozende op de haven van Middelharnis is aanbesteed het eenmaal kroozen van de wateringen in den poldqr Duivenwaard. Ingeschreven werd door A. Versschut voor f 50,50 en doorG. v. d. Kroon voor f 44,89; aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Door den heer de Graaff, Rijksveearts te Dirksland. zijn in deze gemeente, 1,40 varkens, tegen de zoo zeer gevreesde vlek ziekte ingeënt. OUDE TONGE. Jl. Zaterdag zijn alhier bij den tuinman E. van Markestein Aardappelen gerooid welke werden verkocht voor 60 cent per vijfkop. Bij de gehouden stemming voor een bestuurslid van de „Dijkring Flakkee" zijn voor Oude Tonge uitgebracht, op den heer P. v. Schouwen 23 stemmen, den heer L. Vreeswijk 12 stemmen en op den heer Th. v. Vugt 11 stemmen. De heer Rijksontvanger van hier is benoemd als zoodanig te Wermhout N. B, Donderdag 13 Juni 11. heeft plaats ge had de installatie van den Edel Achtb. heer J. C. Baumann, als Burgemeerter dezer ge meente, bfi welke gelegenheid uit de meeste woningen de vlaggen wapperden. Op verzoek van zijn Edel Achtb. is geen feestgevierd, niettegenstaande de meeste, bijna alle, inge zetenen er voor waren hem feestelijk in te halen. Zijn Edel. Achtb. heeft toch verklaard, dat hij niet tegen feesten zou zijn op den dag, dat hij zich in deze gemeente vestigde. Naar men verneemt is het beurtveer van schipper J. Pulleman overgegaan aan J. I. Pulleman Gzn. OOLTGENSPLAAT. De heer F. Braber al hier heeft heden te Rotterdam met gunstig gevolg het examen als onderwijzer afgelegd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van de landbouwverloting, verbonden aandeDirks- landsche paardenmarkt zijn alhier twee prij zen getrokken J. T., opperman lootte een ploeg, welken by dadelijk voor f37,50 ver kocht, J. B. tiok samen met J. K. een fiets. De besmettelijke ziekte, roodvonk, in Wyk B no. 61 alhier is geweken verklaard. Door W. Braber alhier is een postduif gevangen. Op den linkerpoot stondK. L. no, 15/11-09 An vers. Het dier is weder in vrijheid gesteld. Het driejarig zoontje van L. K. zat Woensdag jl. in een roeiboot te spelen, die aan 't schip vast lag. De schippersknecht, die op het schip werkzaam was, keek eens van zijn werk op en zag het kind reeds beneden de oppervlakte van het water drij ven. Deze begaf zich terstond te water en redde het kind van een gewissen dood. In deze gemeente komt weder een geval van tyfus voor. De woning Wijk B. no. 93 is voorzien van het kenmerk, dat er Febris Typhoïdea in voorkomt. Er worden dit jaar hooge prijzen voor het vlas besteed. De heer D. Bom, de eeni ge Stadsche landbouwer, die vlas heeft, heeft het zijne verkocht voor f 245.— per gemet. Vanwege den bond van beetwortel- suikerfabrikanten is alhier heden18 Juni de fairbank gekeurd. De weegbrug voldeed in alle opzichten, zoodat dezelfde onvoor waardelijk werd goedgekeurd. Een analphabeet als generaal. Uit New-York wordt gemeld, dat het slechts weinig heeft gescheeld of Mexico had een president gekregen, die niet lezen en niet schrijven kan. Toen namelijk generaal Oroczo, de opperbevelhebber der revoluti- onnairen, in den beslissenden strijd by Rellano had gezegevierd, stond hem de weg naar het presidentschap open, niettegen staande hy een analphabeet is. Oroczo was, vóór hij zich op het oorlogspad tegen Madero begaf, cowboyhy heeft een grooten na tuurlijken aanleg en zou zich waarschijnlijk de moeilijke kunst van het abc spoedig eigen gemaakt hebben. Overigens zou hy niet de eerste analphabeet geweest zijn, die een hoog ambt bekleedde, ten minste niet in Amerika. De Amerikaansche president An drew Johnson was niet in staat te lezen en te schrijven, eerst zijn vrouw heeft hem hierin onderwezen en dank zijn leergierig heid wist hy zich spoedig een algemeene kennis te verwerven. Een dievenbende gearresteerd. De Berlijnsche politie is het gelukt, een dievenbende van zes personen te arresteeren, die er hun werk van maakten, de expeditie firma's op de verschillende stations van de hoofdstad te bestelen. Bij een der gearres teerden werd voor meer dan 200.000 Mark aan gestolen goederen gevonden. De revolutie in Mexico. Uit de hoofdstad van Mexico wordt ge meld, dat de regeeringstroepen generaal Zapata na een t weedaagschen slag by Mozelos totaal versloegen. Er vielen 300 opstandelin gen, terwijl Zapata zelf gewond werd. Door deze overwinning is de opstand in het Zuiden van Mexico zoo goed als bedwongen. In het noorden is Orozco door de federale troepen onder generaal Huerta in de nabij heid van Jiminez omsingeld. Men verwacht eiken dag het einde van den burgeroorlog. In Mexico City heerscht rust en orde. Groote orkaan in Amerika. Zaterdagavond heeft er in het midden van westelijk Missouri een hevige orkaan ge woed, 21 personen kwamen om het leven. Overal werd groote schade aangericht. Te Zonesville (Ohio) werd de kerktoren door qen wervelwind vernield. Een priester en twee andere personen werden gedood. De schade in Ohio wordt op een millioen dollar geschat. De staking bij de Holland-Amerika lijn te Hoboken. Naar uit New-York gemeld wordt, is de staking der havenarbeiders van de Holland- Amerikalyn geëndigd. De maatschappij ver klaarde zich bereid den eisch der georga niseerde arbeiders in te willigen en hun de voorkeur te geven. Het proces der immoreele peperkoeken. Onder grooten toeloop, niet zoo zeer van de zyde van het publiek als van de aange klaagden is Zaterdag voor de zesde strafka mer van Moabit het „peperkoek-proces" tegen Glahn en consorten aangevangen. Van de 40 personen, die, wegens bet ten verkoop in voorraad hebben van ontuchtige geschrif ten en voorstellingen waren beschuldigd, verschenen 36 en spoedig Jvulde zich de beklaagdeb-nken en ook, omdat daar niet voldoende plaats was, de banken der gezworenen met banket- en broodbakkers, melkhandelaars. melkvrouwen, enz., een heele ri) Berlijnsebe klein-burgerlyken, die geen zier schuldbewusten indruk maken. Het gevoel voor humor, dat deBerlijner bezit, mag hem menig maal tot verspreiding van zekere geestesproducten verleiden, het is zooals men zal zien, niet ongevaarlijk ze in suiker om te zetten Het gaat hier om peperkoeken met omineuse opschriften, die als overtuigings- bewijzen in geheimzinnige pakjes op tafels en banken liggen.. In afwachting van hetgeen gebeuren gaat, heerscht weldra in de zaal een zekere behaaglijke stemming en ook de beide ver dedigers, die het bonte gezelschap door hun lorgnons opnemen, kijken zeer vergenoegd in het rond. Het aantal getuigen is niet groot.Natuurlijk is de moeder der kinderen, Frau A rndt, van wie de aanklacht uitging, aanwezig. Zij ziet er zeer correct uit en men kan het haar aanzien, dat zy voor het zielenheil harer spruiten waakt. De huishoudster, Frau Bin- ner, heeft allerlei gesprekken van kindeven opgevangen, die draaide om de dichtregelen, die op de peperkoek met suikerletters waren aangebracht. Nadat de zitting geopend is, sielt de officier van justitie voox, de zaak met ge sloten deuren te behandelen, waartegen een der verdedigers protesteert, daar volgens hem eerst moet worden uitgemaakt of de versregels op de koeken werkelijk tegen de zedelykheid zijn. Het gerecht besluit echter de zaak niet in het openbaar te behandelen, doch stemt er in toe, dat de pers in de zaal blyft. Dan begint de strijd om de fatale peperkoek en onder algemeene vroolijkheid geven, de rechter, advocaten en beklaagden hun ver uit elkaar loopende opvattingen van de geïncrimineerde spreuk ten beste. De peperkoeken-poëzie beslaat grootendeels uit dubbelzinnige versjes, die echter jaren lang onaangevochten zijn gebleven. Eender beklaagden zegt, dat hy uit een oude peper koekenfamilie stamt en dat reeds zija vader en grootvader zulke peperkoeken verkoch ten zonder dat ooit iemand daar aanstoot aan genomen heeft; hy had werkelijk niet geweten, wat die versjes voor bijzonders beteekenden tot de aanklacht hem hier op merkzaam op maakte, wat hem de blos der schaamte naar de wangen joeg. Een andere beklaagde zegt, dat de peperkoeken, waarop het volgende versje is gesuikerd: „Lieber Mann, puft' aus das Licht, und vergisz dien Weibchen nicht bijzonder aftrek bij de dames hadden. Alle beklaagden trachten aan te toonen, dat zij in den drukken „Weignachtszeit" absoluut geen tijd hebben, de peperkoeken aan een literaire censuur te onderwerpen en zyn van meening, dat een normaal menseh aan dergelijke versjes onmogelijk aanstoot kan nemen. Wat de marsepein-beeldjes betreft, die ook in beslag genomen zijn, verklaarde een der beklaagden, dat het door een kunstenaar was gemodelleerd. Vervolgens vraagt de rechter wat een der suikerbakkers van het versje gedacht heeft, waarop hij zegt, dat hij van meaning is, dat een man, die een weinig „angeheitert'' uit den bierknijp komt wel een aanmaning om 't licht uit te doen noodig heeft en dat aan kinderen, die daarbij aan iets slechts denken, niets meer te be derven is. Een ander was van meening, dat de man het licht moet uitblazen on dan van zyn vrouwtje moet gaan droomen, enz. enz. Het gerecht was echter van andere mee ning en verklaarde allen beklaagden voor schuldig, en legde geldboeten op van 10 tot 30 mark. SPOORWEGONGELUK. 18 dooden en 16 gewonden. LINKOEPING, (Zuid-Zweden). 16 Juni. De naohtsneltrein Malmö-Stockholm reed ten gevolge van een verkeerden wisselstand hedenmorgen om half zes op het station Malmstatt op een goederentrein. De eerste slaapwaggon werd vernield, en twee andere wagens ernstig beschadigd. Voor zoover tot nu toe vastgesteld kon worden, zyn er 18 dooden en 16 gewonden. LINKOEPING. 17 Juni. Onder de bij het spoorwegongeluk om het leven gekomen personen zijn ook de dochter van August Strindberg en de fabrieksdirecteur Looft. De dooden en gewonden werden naar het zie kenhuis te Malmstaett gebracht. Hartver scheurende tooneelen hadden plaats. Voor den reddings- en opruimingsarbeid werden militairen naar het tooneel van de ramp gezonden. STOCKHOLM. De koningin begaf zich gisteravond van Borgholm naar Malmstaett. Over het ontzettend ongeluk van den D. trein van Berlyn naar Stockholm wordt nog het volgende aan de ochtendbladen gemeld: Onmiddellijk na de geweldige botsing stroomde er gas uit de eerste en tweede slaapwaggons. De kreten van de gewonden en verminkte passagiers klonken door de lucht. Voor echter een hand ter redding kon worden uitgestoken, volgde er een ontplof fing, waarop alle geschrei en geweeklaag verstomde. Een vuurstraal spoot uit de eerste wagens op, die onmiddellijk aan alle zijden in lichtelaaie stonden. De hitte was zóó geweldig, dat de eerste reddingspogingen onmogelijk bleken te zijn. Ook de tweede en derde slaapwagen vatten vuur. Uit Malm statt rukten zoo vlug mogelijk de manschap pen der reddingsbrigade en een groot aantal militairen naar de plaats des onheils. Doch zoo buitengewoon snel grepen de vlammen om zich heen, dat een der slaapwagens in korten tyd totaal vernield was. Nadat de brand gebluscht was, werden de dooden van tusschen de verbrijzelde wagens vandaan gehaald. Niet minder dan 18 dooden en 19 zwaar gewonden, ten deele afgrijselijk ver minkt, werden tusschen de puinhoopen ge vonden. Uit het in de nabijheid gelegen Linkoeping kwamen doktoren en verplegers, toegerust met alle mogelijke behulpmidde len, in een expres-trein aanzetten. Drie zwaargewonden stierven nog onder hevig lijden op de plaats van de catastrophe,zoodat het totaal aantal dooden 21 bedraagt. Onder de slachtoffers bevindt zich o,a. een dochter van den onlangs overleden dichter August Strindberg uit diens tweede huwelijk. Zij heet Greta Filip. De directeur van de Zweed- sche petroleummaatschappij „Standard", Rudolph Berg, ls zwaai gewond en eveneens een Engelsch geestelijke. De verschrikkelijks tooneelen, die op de plaats des onheils voor vielen, tarten alle beschrijvingen. De wan hoop der geredde passagiers, die niets konden doen dan staren naar vlammen, die zich om de wagens kronkelden, waarin hun familie leden omkwamen, en tijdens het reddings werk der militairen, die met bijlen de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5