„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 29 5 Juni 1912 Officieele Mededeelingen. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 De BURGEMEESTER van Dliddelharnis maakt bekend, dat op Dinsdag IS Juni 1912 de gewone iaarlijksehe colleote zal plaats hebben tot ondersteu ning van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, welke collecte |in het belang van vele oud-stryders, die hun leven voor het vaderland veil hadden, ten zeerste bij de burgerij wordt aan bevolen. Middelharnis 3 Juni 1912. De Burgemeester, ULBO J. MUS. M1DDEL0ARNIS. Dinsdag is met den bouw van het nieuwe postkantoor alhier een be gin gemaakt. Zaterdag had de timmermansknecht Verra het ongeluk zich zoodanig met een beitel in zijn hand te steken dat hy zyn werkzaamheden niet kon voortzetten. Woensdagavond zal de uitbetaling der belooning plaats hebben voor de werkzaam heden verricht by den op 27 Mei plaats ge- bad hebbende brand. Wij maken er onze lezers attent op, dat dezer dagen een aanvang wordt gemaakt met de vervolging voor de nog geheel open staande posten grondbelasting en personeele belasting over dit jaar. Donderdagmorgen zal de vischsloep Oranje Nassau sch. M den Braber ter haring- visscherij uitzeilen. Op de Zondag jl. gehouden honden tentoonstelling te 'sGravenhage behaalde de New Foundlauder van den heer B. Boomsma den eersten prijs in de open klasse en de Engslsche Bulldog van den heer S. van der Plaat den tweeden pTijs in de open klasse. S0H5IELSDIJK. Op de Zondag jl. gehou den hondententoonstelling te 's-Gravenhage behaalden de beide honden van den heer J. C. de Gast te Sommelsdyk den eersten prys in de open klasse, benevens twee spe ciale prijzen en een zilveren boeaal uitge loofd door de Duitsche Rottweiler club. De hond Hilla werd door den keurmeester aan gewezen als de mooiste Rottweiler in Ne derland. Op bet Postkantoor alhier werden Verzonden telegrammen 104 Ontvangen 125 Uitgaande telefoongesprekken 167 Inkomende 121 Totaal 517 Rebuten. Brief arn J. Vervelzen, Reeweg 116 Dor drecht. Brief aan de Schooterboscbstraat 94 of 190 Rotterdam. Briefkaart Gerrit Troost Rotterdam. Maandagmorgen omstreeks 2 ure brandde de hofstede van den heer M. J. van Driel, bewoond door I. v. d. Nieuwendijk achter de Kaai geheel af. Op hetzelfde oogenblik op een ander punt van het dorp brak er eveneens brand uit in de twee aan- eengebouwde landbouwschuren van M. Born en G. Joppe Dz. staande aan den Dorpsweg, welke eveneens in den asch werden gelegd. Algemeen vermoedt men dat hier kwaad willigheid in 'tspel is. Verzekering dekt de schade. Procesverbaal is opgemaakt tegen S. P. K. wegens mishandeling van den brigadier der ryksveldwacht alhier. DlRKSLAiVD- De heer P. H. van Alphen onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd tot hoofd der school te Eezerveen. (Drente). HERRINGEN- De zitting van den keurings- raad zal voor deze gemeente zitting houden te Dirksland, den 20 Juni a.s. des voorm. te 11 uur. De heer P. J. Oosterbeek, benoemd Hoofd der school alhier, heeft zyne benoe ming als zoodanig aangenomen. Verleden weuk geraakte van den landbouwer W. alhier een paard in de sloot, Met bulp van eenige menschen werd het dier, dat reeds gedeeltelijk in de modder zat, uit zyn benarde positie verlost. STELLENDAM- De vorige week Maandag behaalde de zangvereeniging „Exelcior" al hier, Dir. de heer M. Touw op het Concours te Brielle in de le afdeeling den 3en prijs De Muziekvereeniging „De Hoop", behaalde eveneens den derden prys, in de le afdee ling Fanfare. In deze afdeeling werden le en 2e prijs niet toegekend. De verplichtte nummers waren ver van gemakkelijk en de beoordeeling werd alge meen streng genoemd. De jury bestond uit de heeren van Aaken "etri ea Bikbergen. Aan het postkantoor alhier werden gedurende de vorige maand behandeld 162 telegrammen, waarvan 104 binnenlandsche 68 buitenlandsche 136 gesprekken en 7 oproepsberiehten. De Herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hpbben op Vrij dag 28 Juni a.s. des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3, in het Raadhuis. Gisteren werd een Iandlooper, die blijkbaar te vee' Schiedammer had gedron ken, in het arrestantenhok gestopt. Enkele uren later, toen sinjeur wat tot zich zelf was gekomen, werd hy weder in vrijheid gesteld. GOEDEREEDE- In de Ned. Herv, Kerk is ten bate der Zending een bedrag ad f 6,36 gecollecteerd. Donderdag, 27 Juni a. s., voorm, 9-12 en nam. 1—3 uur zal in de Gemeentelijke Bewaarschool de herijk van maten en ge wichten gehouden worden. De heer P. Redert Sr heeft bedankt als ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier. OUDDORP. Een hond van de wed. J. B. heeft voortdurend de aardigheid een schaap voor zich zelf te melken. Maandag is door Joh. Kastelein alhier een postduif gevangen gemerkt op de vleu gels en pooten 942 S, 183 D,438 D Lunion. NIEUWE TONGE. Vrijdagmiddag kwam de landbouwer P. B met zyn vrouw te huis van de beurs uit Oude Tonge, en zag toen dat achter op zyn boerenerf een klamp met stroo in brand stond, Met eenige toegescho ten hulp, wisten zy den brand tot die klamp te beperken en zoo verdere onheilen te voorkomen Oorzaak onbekend. Assuran tie dekt de schade. De vrouw van Th. P. te Battenoord had het ongeluk een kan met kokende koffie over haar voet te krijgen en zich zoo danig te branden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan het Hulptelegraaf en telephoon- kantoor zyn gedurende de maand Mei be handeld 138 telegrammen 138 telephoon- gesprekken en 17 telephoonoproepberichten, totaal behandeld 293 berichten. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst, zal in deze gemeente worden gehouden op Dinsdag den 18 Juni a.s. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen de huisvrouw van H. N. alhier wegens overtreding der Trekhenden- wet. OUDE TONGE- Alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente over het dienstjaar 1911 moeten voor of op den laatsten Juni a.s. bij de besturen en ambtenaren die het aangaat zyn ingediend. Jl. Zaterdag is het zoontje van J. Kip uit een boot in de kaai gevallen. Het werd terstond opgemerkt, zoodat hij spoedig uit zijn benauwde toestand werd gered. Op jl. Zaterdag is het 7 jarig zoontje van M. Heestermans op een heining ge klommen daar schoot zijn voet uit waardoor- hy de punten van het hein langs zyn aange zicht gingen en geneeskundige hulp nood zakelijk was. Vrijdag werd deze gemeente vereerd met een bezoek van den Edel. Achtb. heer J. C. Baumann. Zaterdag werd de eerste proefpaal op het terrein voor de gasfabriek geslagen, welke echter te klein bleek te zijn. OOLTGENSPLAAT- Onze vroegere dorps genoot, de heer F. Hers (thans te Leiden) heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als semi-arts. Bij het onlangs gehouden examen ter verkrijging van het diploma als aspirant gemeente Secretaris is o. a. geslaagd, de heer P. van den Tol alhier. DEN BOMMEL- Als een bijzonderheid kan worden meegedeeld, dat het aan den heer M. alhier gelukt is, van de plarconium zo nale, (ten onrechte geranium genoemd) jon ge planten te verkrijgen uit in het vorige jaar door hem zelf gewonnen zaad. De Kiezerslijst voor het dienstjaar 1912 13 ligt vanaf heden ter secretarie voor ieder terinzage. Raadsvergadering te den Bommel, op 29 Mei. Afwezig de heer J. Mijs. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen worden gelezen en geteekend. Voorz. deelt mee, dat een schrijven van H. H. Ged. Staten is ingekomen waarbij het maximum van den H, O. is bepaald op f 2800. Aan de orde komt Rioleering Stoofhof. De voorz. deelt mee dat de begrooting der kosten f125 bedraagt. Hij vindt die kosten hoog en wil de meening van den raad in deze hooren. Op de vraag van den heer Van Weel, of het overige deel der rioleering in goeden staat verkeert, zegt de voorz. dat hy hier omtrent geen voldoende inlichtingen heeft kunnen krijgen. De heer Jongeling stel voor de rioleering niet te verleggen, maar te herstellen. De voorz. wil liever een buizennet laten leggen, en het aan de betrokkenen overlaten, oi zy' zich daar al of niet zullen aansluiten. De heer Borgdorff deelt mee, dat vroeger al eens de kosten zyn opgegeven van een nieuwe rioleering, tot een bedrag van 2100 gulden. De heer Knoop, hoewel ook hy 125 gulden veel vindt, acht het toch de beste weg, het eerste plan te volgen, terwijl de heer Borgdorff meent, dat het Gein. bestuur zeg gensschap dient te hebben over roosters en zinkputten. De heer Knoop, die een der roosters bij den smid had gezien, zegt, dat deze zijns inziens onvoldoende zijn hij had liever zonder staven, dan platte; deze zouden beter voor den afvoer geschikt zyn. Ook meent hy dat de buizen niet voldoende waterpas liggen, waardoor verstopping niet kan uitblijven. Nog wijst de heer Borgdorff op de wenschelykheid de zinkputten op bepaalden afstand van elkaar te plaatsen, om het doorsteken mogelijk te maken, en deze putten met een goed houten deksel af te sluiten. Op de vraag van den heer Jongeling, of het dag. bestuur er reeds met de betrokken personen over heeft gesproken, antwoordt de voorz. dat de heer van Rossum C.S. er een schrijven over hebben ingediend. Op voorstel van den heer Knoop wordt besloten over te gaan tot herstelling. De heer Borgdorff durft er wel voor instaan, dat het dan goed in orde zal komen. Op de vraag van den voorz. of iemand nog het woord verlangt, zegt de heer Knoop, dat hy op Poldersrekening heeft gesproken over het ophoogen van den Spuidijk, enhy vraagt of het niet gewenscht zou zyn daar over eens te schrijven aan het bestuur van dijkring. De voorz. deelt mede, dat ditreeds is gedaan, en acht dit beter, deze zaak in geheime zitting te behandelen, De voorz. leest het rapport van het polderbestuur voor. De heer Jongeling vraagt, of aan Mej. Stolk reeds kennis is gegeven dat haar ontslag verleend zal worden als onder wijzeres in de handwerken, tegen 15 Juli. Daar dit om verschillende redenen nog niet is gebeurd, stelt de heer Knoop voor, het te doen. Daartoe wordt besloten. De heer Rosmolen stelt nog voor de lan tarens in de Zuidzy maar op te ruimen, daar de tyd van branden toch voorbij is, met welk voorstel de heer Knoop meegaat, hij wil ze ook liever opbergen, dan dat de ruiten misschien stuk gegooid worden. Nog vraagt de heer Rosmolen of het schuurtje achter de woning van L. de Jong gemeente eigendom is, hy heeft, gezien datdeJongaan het afbreken is geweest. De voorz. antwoord dat de Jong dit mocht doen, daar vroeger besloten was, dat de gemeente zich aan de herstelling zou onttrekken. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering, en gaat de Raad over in ge heime zitting. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donderdag avond jl. werd in de schuur vanD.Vroeg- indeweij alhier eene zeer druk bezochte godsdienstoefening gehouden door Ds. van der Garden, predikant bij de oud-gerefor meerde gemeente. Wegens de ondiepte der haven waren gepasseerden Vrijdag twee grintschepen genoodzaakt te lichten, waarna het met het avondgety gelukte ze beiden binnen te bren gen. Op het telefoonkantoor alhier werden de vorige maand behandeld33 telegrammen, 72 gesprekken en 7 telefoonoproepberichten. Door de landbouwvereeniging werd de vorige week aanbesteed de levering van 200 M3. grint By loting tusschen de twee laagste inschrijvers, die voorhetzelfde bedrag hadden ingeschreven, werd aannemerschip- per W. P. Jelier voor f 2,30 M3. Met het oog op de aanstaande gasver lichting zyn de oude lantaarnpalen met bybehoorende lantaarnsder straatverlichting alhier verkocht aan de gemeente Nunen in Noord-Brabant. Bij het grintrjjden op de kaai alhier had A. Huizer het ongeluk tusschen het zweng van den- wagen en een meerpaal beklemd te geraken, waardoor hij een voet zoodanig bezeerde, dat terstond geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Door den heer G. Soldaat alhier werd Dinsdag 4 Juni jl. een postduif gevangen. Aan den linkerpoot zat een guttapercha ringetje, gemerkt S. 15629aan den rech terpoot was een zilveren ringetje, waarop stond N. V. B. Anvers 10—147970. Onder den eenen vleugel was het diertje paars, onder den anderen rood. Het auto-ongeluk van den Roemeenschen kroonprins. Woensdagochtend liep de Bucharest het gerucht dat kroonprins Ferdinant van Roemenië met zy'n kinderen, Elisabeth en prins Karei, op zijn automobielreis van Bucharest naar Oltenitza een zwaar on geluk was overkomen. Dat de kroonprins en zyn beide kinderen levensgevaarlijk ge wond zouden zyn werd evenwel onmidde- lijk tegengesproken. De burgemeester van Domana, waar het automobiel-ongeluk plaats had, deelt de volgende bijzonderhe den over het ongeval mede De troonopvolger, die den auto zelf be stuurde, had op den bok plaats genomen terwijl zyn beide kinderen binnenin zaten. Het doel van den tocht was Oltenitza. Hal verwege, bij een kruispunt, sloeg de kroon prins een verkeerde richting in, waardoor hy op een slecht verzorgde dorpsstraat uit kwam, die bovendien, tengevolge van den slerken regenval, de laatste dagen op vele plaatsen weggeslagen was. Er waren ver schillende geulen ontstaan, welke met water en modder gevuld waren. In een dergelijke watergeul kwam de automobiel van den troonopvolger terecht. By de val werden de ruiten van den auto totaal verbrijzeld en drong bet water den wagen binnen. De inzittenden liepen slechts enkele onbetee- kenden schrammen op wel moesten zij ech ter door het water gaan, om uit de geul te komen en den straatweg te bereiken. Boe ren, die toevallig langs kwamen, trachtten tevergeefs den auto uit de geul te trekken. Uit Comana werd een rijtuig gezonden, dat den kroonprins met zyn kinderen naar Co mana bracht. Weldra verschenen uit Bucha rest eenige auto's, waarmede de troonop volger nog in den loop van den nachtzyn reis naar Oltenitza voortzetten. Groote brand op een Cunard-Uner. BERLIJN, 3 Juni. Uit Londen seint men, dat op de „Carmania", een stoomboot van 20.000 ton, die aan de Cunard-line toebehoort gisteren toen zy in de haven van Liverpool lading innam, een groote brand uitbrak. Het schip leed groote schade, zoodat het voor minstens zes a zeven weken buiten de groote vaart zal moeten blijven. Het vuur weid gisteravond, toen er nog weinig personen aan boord waren, ontdekt. Het brak op verschillende plaatsen tegelijk uit. De brand weer, die onmiddellijk te hulp snelde, had een moeilijken arbeid. De vlammen schoten uit het bovendek te voorschijn en vonden in de eersteklasse-salons buitengewoon rijk voedsel. Ook de brug is in brand gevlogen. Enorme massa's water werden in de vuurzee uitgestort, zoodat, toen het vuur tenslotte gebluscht was, het gevaar bestond, dat het schip zou omslaan. Het lag echter uitstekend vastgemeerd, zoodat dit niet gebeurde, hoe wel het zeer naar stuurboordzijde overhelde. In den nacht kon de brandweer inrukken. De vrachten van de „Carmania" zijn waar schijnlijk, zoowel door het vuur als door het water, zwaar beschadigd. Over de algemeene schade, die het schip zeif geleden heeft, zwijgt de Cunard-line. Volgens ooggetuigen moet zy buitengewoon groot zijn. Officieel wordt slechts medegedeeld, dat de vaartnaar Amerika uitgesteld moet worden. Het schip werd acht jaargeleden gebouwd en was 't eerste Cunard-schip, dat van turbines voor zien was. Terechtstelling van den moordenaar Gaffhe. De moordenaar Johannes Gaffhe, die den lOden Januari van het vorige jaar de vrouw van Laszweski te Zoppot vermoordde en daarvoor in December ter dood veroordeeld werd, is Zaterdagochtend om 5 uur op de binnenplaats van de gevangenis te Danzig onthoofd geworden. Gaffbe was geboeid, omdat men met het oog op den woesten aard van den moordenaar een hevigen tegenstand vreesde. Het reusachtige fortuin van den oliekoning. Sedert de ontbinding van den Standard Oil Trust trad John D. Rockefeller niet meer op den voorgrond en werd zijn naam weinig meer genoemd in de dagbladen, tot hij 1.1. Dinsdag als getuige werd opgeroepen, om alles te vertellen wat hy wist van de tegen woordige relaties tusschen de Standard Oil Company en hare vroegere ondergeschikte maatschappijen. Sedert dit verhoor is Rockefeller's naam wederom op aller lippen en wyden de Ameri- kaansche bladen kolommen vol aan de rijk dom van den oliekoning, wiens vermogen door dit verhoor tamelijk nauwkeurig is vast gesteld kunnen worden. Het vermogen van John D. Rockefeller moet nu ongeveer 900.000.000, ofschoon dit bedrag dagelijks eenige millioentjes kan verschillen door de schommelingen der markt. Men zegt dat Rockefeller niet meer speculeert. Hy belegt zijn geld en als de markt hoog is, verkoopt hy. Na een daling koopt hij weer terug, wat hij verkocht heeft en besteedt de winst om andere laag geprijs de iondsen te koopen. Het grootste gedeelte van zyn vermogen is belegd in olie-, spoor weg-, bank- en itidustrieele waarden. Men heeft uitgerekend, dat zijn vermogen met honderd millioen dollaris vermeerderd sedert de ontbinding van de Standard Oil Trust tengevolge van de enorme stijging der fond sen van de vroegere ondergeschikte maat schappijen der Standard Oil. In één jaar, na de paniek van 1907, bereikte zyn inkomen de buitengewone som van 137.500.000. Zjjn Standard Oil aandeelen verschaffen hem een jaarlijksch inkomen van 40 millioen dollar, uit andere bronnen put hij van 15 tot 25 millioen dollar, zoodat zijn totaal jaarlijksch inkomen bedraagt 60 millioen dollar, dat is per maand 5 millioen dollar, per week 1.153.845 dollar, per uur 6855 dollar en per minuut 140 dollar. Hij heeft ongeveer 170 millioen dollar gegeven aan verschillende liefdadige, opvoedkundigeen wetenschappe lijke inrichtingen, maar dit waren giften buiten zyn gewone inkomsten om. Het incident-Borchardt en Leinert BERLIJN, 3 Juni. De aanklacht, door de sociaal-democratische Landdag-afgevaardig den Borchardt en Leinert tegen den politie-

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5