MEUBELE] T. SCflILPEROORDj A. DL BETON FABRIEK Uit de Pers. Binnenland. Advert en tiën. C. VAN DER JAG" Gas- en Petrolenmlampei in het Meubelmagazijn van Westdijk B 26L - Middel LmriB| fraseo i contaii. Vaste prijii VAN STEIJM MIDDELHARNIS, RING A Credieten, Hypotheken, Effecte Verstrekken PLAATSEN GEL Buizen, regenwater-, Alle soorten bakken. Enorme voorraad eindstu Het beste adres voor cem Verder alle werken in bel Speciaal ingericht voor het 1 Handel in aarden grepbuizei Dirksland H agenten ouddorp en Ooltgensplaa 2 degenen die met de practijk van de wet in aanraking kwamen, lastig werd gevon den en tot veel omslag aanleiding gevend, terwijl aan de practijk van de wet dat beroep in het geheel niet is ten goede gekomen. Dat gaat zoover, dat, als juist is wat mij is medegedeeld, ik dieaangaan- de karakteristieke bijzonderheden kan mededeelen. Er is mij gezegd, dat er soms aan het postkantoor te Amsterdam meer dan duizend geadviseerde brieven liggen, geadresseerd aan de commissie voor de stad Amsterdam. De wet schrijft voor, dat alle uitspraken van de bank aan die commissiën worden gegeven en zoo weinig trekt deze er zich van aan, dat van tijd tot tijd de postadministratie komt klagenhaal mij in vredesnaam al dat papier eens weg. De taak nu van die commissiën, die in de practijk aldus gewerkt hebben, zal dan worden overgedragen aan de zelibe- sturende organen. Dit wordt hun aandeel in de uitvoering van de Ongevallenwet. Mijnheer de Voorzitter! INu heeft de Minister mij wel in de Commissie van Voorbereiding toegevoegd het staat ook in het Verslag gij vergeet, dat de practijk van dat beroep geheel en al zal veranderen, wanneer deze taak niet langer wordt uitgeoefend door de com missiën, maar door de Raden van arbeid. Maar ik neem de vrijheid dit in hooge mate te betwijfelen en wel hierom. Voor eerst kan de andere wijze van benoeming niet zooveel verschil maken doch hoofd zaak is, dat de functie zelf in de practijk nooit van heel veel beteekenis kan wezen. Ik geloof, dat iedereen dat moet voelen. Wanneer er in de wet reeds gegeven is een beroep aan belanghebbenden zelf, indien deze zich in hun rechten gekrenkt achten, en tevens een behoorlijk gere gelde bevoegdheid van de met het toe zicht belaste autoriteiten om het hoogerop te zoeken als de wet niet behoorlijk wordt nageleefd, dan is er voor een be roep daartusschen eigenlijk geen plaats meer, en dan kan daaruit nooit iets voort vloeien dat voor de practijk van de wet van eenige reëelen invloed is. Ik kom dus in de eerste plaats tot deze conclusie, dat, voor zoover betreft de Ongevallenwet, de beteekenis van de Raden van arbeid feitelijk nihil is. Hoe staat het nu dienaangaande met de inva liditeitsverzekering Ook daaromtrent geldt hetzelfde,schoon niet in dezelfde mate. Bij oppervlakkige lezing van de Invaliditeitswet heeft het den schijn, alsof bij die wet een grooteren werkkring voor de Raden van arbeid wordt geschapenin de bijna 400 arti kelen vindt men slag op slag allerlei zaken aan den Raad van arbeid opge dragen de Raad van arbeid zal dit bepa len, de Raad van arbeid zal dit beslissen en de Raad van arbeid zal een derde punt moeten uitmaken maar er staat één arti keltje in de wet, waaruit volgt dat bijna overal op de uitzonderingen kom ik straks waar aan den Raad van arbeid iets wordt opgedragenniet de Raad van arbeid zal handelen, maar weer de voor zitter, de ambtenaar. Ik teeken terloops aan, dat een dergelij ke wijze van redactie uit een oogpunt van wetstijl mij hoogst weinig wenschelijk voorkomt. Hoe moet ons publiek, hoe moeten de werkgevers en de arbeiders de wetten begrijpen, wanneer daarin te lezen is, dat doorloopend een college met allerlei functies is belast, terwijl feitelijk dit college eigenlijk nooit zal handelen, maar altijd een ambtenaar in de plaats van dat college Stel u voor een ellen lange wet, waarin allerlei aan Provin ciale Staten werd opgedragen, maar waarin een artikel stond dat, overal waar staatProvinciale Staten, moest worden gelezen Commissaris der Koningin Dan zou toch iedereen zeggenlaten wij in eens lezen Commissaris der Koningin dan is de zaak gezond. Zoo is het hier preciesin bijna alle artikelen van de Invaliditeitsverzekering zal men, evenals geschiedt in de Ongevallenwet en de Ziektewet, ook moeten lezen in plaats van Raad, voorzitter, en dan zal aanstonds duidelijk worden, dat feitelijk bijna de geheele uitvoering van die Ivaliditeits- verzekering gebracht is niet bij de zelf- besturende organen, maar bij de voorzit ters, bij de door de Kroon benoemde ambtenaren. Ook die wet is dus overwegend ambte lijk in haar uitvoering. Maar op twee punten gelden hier uitzonderingen. In de eerste plaats moe ten de zelfbesturende organen zelf advi- seeren zoo vaak hun advies wordt ge vraagd. Intusschen, deze functie kunnen wij voorbijgaan. Adviseeren is niet zelf bestuur uitoefenenalsiemand adviseert, ligt daarin reeds opgesloten, dat de be slissing bij een ander berust. - In de tweede plaats zijn krachtens die wet de Raden van arbeid geroepen, ten aanzien van enkele bepaalde detailpun ten, algemeene regelen te stellen, ver ordeningen te maken, zooals de andere wetten het noemen, een woord, dat in de Invaliditeitswet vermeden is. Zij moe ten regelen stellen, die de bepalingen van de wet en van de algemeene maat regelen van bestuur zullen komen aan vullen. Als ik goed geteld heb, zijn er in de wet zes gevallen, waarbij aan de Raden van arbeid een dergelijke bevoegdheid tot het stellen van regelen ten aanzien van bepaalde punten wordt gegeven. Een er van behoort thuis onder de over- gansbepalingen als eenmaal die functie zal zijn uitgeoefend, zal zij hebben uit gewerkt. Er blijven dus vijf dergelijke gevallen over. Nu zal ik die niet alle achter elkaar oplezenhet zou wat tijdroovend zijn, want men zou elk arti kel in zijn verband eenigszins moeten toelichten. Ik wil mij dus er toe bepalen met nu te zeggen ik kan er eventueel bij repliek op terugkomen en dan de artikelen zelf voorlezen dat die arti kelen alle gelden zaken van luttele prac- tische beteekenis, detailregelingen, die zeker heel wel aan zulke locale organen kunnen worden opgedragen, maar die in den grond der zaak voor de uitvoe ring van de wet weinig beteekenis heb ben. Om een voorbeeld te noemenonder zekere omstandigheden moet een rente- kaart worden ingeleverd. Nu geldt als algemeenen regel, dat dit kan gebeuren op alle dagen van de weekmaar het zelfbesturend orgaan mag bepalen, dat in plaats van alle dagen van de week die inlevering slechts op een paar dagen van de week zal kunnen geschieden. Het is een practische regeling waar niets tegen is, maar men zal begrijpen, dat een dergelijke bevoegdheid voor de practijk van de wet van heel onderge schikte beteekenis is. En analoog zijn ook de vier andere gevallen die overblijven. Merkwaardig is daarbij nog dit, dat in vier van de vijf gevallen, die ik noem de, het locale zelfbesturend orgaan niet zelfstandig handelt, maar afhankelijk is van de machtiging of goedkeuring van het hoogere college, den Verzekerings raad, dat weer een overwegend ambte lijk college is. Het ontwerp-Ziektewet. li De amendementen, welke door de H. H. Patijn, Duys en Roodhuijzen zijn in gediend omtrent de samenstelling van de raden, welke de minister voor de Ziektewet noodig acht, bedoelen alle aan de arbeiders een overwegenden invloed in die lichamen te verzekeren. Nu is het wel waar, dat de kosten der verzekering voor de helft door arbeiders en voor de helft door de werkgevers worden be taald, waarom zou kunnen worden ver dedigd, dat de Raad van Arbeid voor de helft uit werkgevers zal bestaan, doch de Ziektewet is een zoo overwegend be lang voor de verzekerden zelve en hun medewerking is zoozeer noodig voor de richtige uitvoering en naleving van de wet, dat daarom een overwegenden in vloed aan den verzekerden zelve in de Raden van Arbeid moet worden verze kerd. Zij toch zullen het best in staat zijn hun medeverzekerden in geval van ziekte te controleeren en zij zullen si mulatie (het zich ziek houden) veel be ter kunnen voorkomen, doordat zij voort durend met de verzekerden in aanra king komen. Wat de amendementen van de HH. Patijn en Duijs willen, be staat in Engeland en Duitschland bij de Ziekteverzekering. In beide landen is een overwegende invloed aan de arbeiders bij de uitvoering der Ziektewet toege kend. In Duitschland is men zoozeer van deze noodzakelijkheid overtuigd, dat voorstellen om den invloed der werkge vers in de Raden te vergrooten, in den Rijksdag werden verworpen. Het meest gevoelen we voor het amen- dement-Patijn, dat den Raad van Arbeid voor 2/3 wil doen bestaan uit Arbeiders en voor 1/3 uit werkgevers. Wat de heer Roodhuijzen wil, gaat o.i. veel te ver. Zijn amendementen zouden in de prac tijk uitwerken, dat den werkgevers alle invloed op de samenstelling der Raden zou worden ontnomen. Dat ten zeerste onbillijk, alleen reeds om deze reden. Aan den Raad van Arbeid zal de be voegdheid worden gegeven, het ziekte geld, dat als regel 70 pCt. van het loon zal bedragen, te verhoogen tot 90 pCt., terwijl hij de uitkeering ook tot 50 pCt. kan verlagen. Het behoeft wel geen be toog, dat de verhooging van een uit keering, die zal moeten gelden voor alle verzekerden bij eenzelfde Ziekenkas, ver hooging der premie met zich zal bren gen. De Raad van Arbeid zal dus be schikken over de beurzen der werkge vers en nu gaat hetallerminst aan, hun allen invloed op de samenstelling der beslissende raden te ontnemen. Zullen de raden van Arbeid naar alle waarschijnlijkheid gekozen worden door werknemers en werkgevers, de voorzitter zal, als de minister zijn zin krijgt, door de regeering worden aangesteld. Waar nu het zelfbestuur zoo noodzake lijk is, als wij betoogden, zijn wij het geheel eens met het amendement der sociaaldemocraten, dat ook den voorzitter wil doen benoemen door de belangheb benden. De Kamer zal o.i. een goed werk doen dit amendement, dat ook door de Commissie van voorbereiding wordt aanbevolen, aan te nemen. In een volgend artikel willen wij de aandacht wijden aan de eigenlijke Ziekte wet. Tot opvolger van wijlen professor Valeton, die aan de hoogeschool te Utrecht als hoog leeraar in de theologie onderwijs gaf in de Israélietiesche letterkunde en exegese van het Oude Testament, is de gereformeerde docent dr. Noordtzij benoemd. Onder de Nederlansch Hervormden, die vooral onder de Christelijk-Historischen het sterkst zfjn, gevoelen er zich velen door gegriefd. De Beukelaar geeft aan die ontstemming aldus uiting: Er is altoos een historische band geweest tusschen de TJtrecbtsche theologische Facul teit en de Nederlandsch-Hervormde Kerk ook thans vindt die Faculteit voor een goed deel haar beteekenis, haar levenswerk, in het opleiden van jonge mannen, die het predikambt in deze onze Kerk begeeren. En daarom mocht prof. Noordtzij nimmer benoemd. Dit alles zou gansch anders staan, zoo aan een Luthersch geleerde bet onderwijs in deze Oud-Testamentische vakken was opgedragen. Tusschen onze Kerk en de Luthersche was immers sedert jaren een vriendschappelijke verhouding. Doch prof. Noordtzij behoort tot de Gere formeerde Kerken, cfóe onze Neder landsche- Hervormde Kerk smaad op smaad aandeden, haar het recht zich kerk te noemen ontzegden haar beteekenis voor ons volksleven voort durend ontkenden. Van onze Kerk hield men zich zoo ver mogelijk, in schelden zocht men vaak kracht, uit beginsel zoo bleek ons de levenspraktijk zouden sommige predikanten dier Gereformeerde Kerkenzelfs niet één Godsdienstoefening in een Neder landsch-Hervormde Kerk willen Oijwonen. De omgang met wie tot onze Kerk behoort, wordt soms zelfs min wenschelijk geoor deeld. En nu wordt aan een man, die tot dezen kring behoort de Gereformeerde Kerken A en B vormen thans immers één geheel - feitelijk de opleiding opgedragen van wie straks in onze Kerk het predikambt zullen aanvaarden. Opleiden voor het predikambt in een Kerk, die niet eens als zoodanig wordt erkend, een Kerk wier Godsdienstoefeningen nimmer worden bijgewoond, voor welke men, zoo er al geen haat is, niet de minste liefde, niet de minste sympathie gevoelt. Dit is een dwaasheid. En erger, het is een klap in het aangezicht van onze Kerk. Het is een nieuwe smaadheid, door een Minister uit de Gereformeerde Kerken, onze Kerk aangedaan. Als Minister Heemskerk Nederlansch Hervormd ware geweest, had het nog anders gestaan. Nu verboden in zekeren zindegoede vormen reeds zulk een benoeming. Wat achter de schermen is gebeurd blijft in het duister. Al schünt het wel alsóf de heer Talma, metden heerMareesvanSwinde- ren de eenig Ned. Hervormde in dit cabinet alleen als Minister voor het sociaale werk is aangenomen. Laat het feitelijk een benoe ming zfjn van dr. Kuyper in samenwerking met den Man met den Geuzenkop. Minister Heemskerk draagt de verantwoordelijk heid." Ongelukken. Maandagochtend, omstreeeks negen uur, had op het Leidscheplein te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Aan het nieuwe gebouw der firma Hirech had een opperman, die op een 20 meter hoogen steiger aan het werk was, het ongeluk van den steiger te storten. De ongelukkige, P. Cappendü'k ge naamd en wonende Lindengracht 93, was onmiddellijk dood. Z(jn lijk is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De 77-jarige W. Meijer, wonende Bilder dijkstraat 8, te Amsterdam had omstreeks kwartier over elven Maandagochtend het ongeluk, bij de kruising Marnixstraat en Ro zengracht te worden overreden door de auto van dr Holleman. Met een ernstige linkerbeenbreuk is hij eerst in de kliniek aan de Rozengracht bin nengebracht en daarna per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, waar hij werd opgeno- Zaterdagavond geraakte de monteur Berg. man uit Haarlem, werkzaam op hetemplace- ment van de N. Z. Hollandsche Tramweg, maatschappij te Rijnsburg,doorhetomvallen van een ladder, waarop hü stond, in aanraking met de electrische geleiding. Een zijner hat den verbrandde en de man zelf viel bewu. teloos neer. Hij werd naar het Academisci Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Maandag morgen was het bewustzijn nog niet terug gekeerd zijn leven is nog altijd in gevaar, Waclit u voormeeuwen De wandelaar, die het mooie duinland schap, gelegen in den driehoek: Wassenaar- sehe slag—Pompstation Wassenaar gere geld pleegt te bezoeken, kan, wanneer hij zijn weg neemt door den ader van de waterleiding naar het Wassenaarsche slag, en aan het einde hiervan gekomen, in de richting van den toren van Wassenaar aan-marcheert, wel eens op onaangename wijze verrast worden. Niet dat de een of andere plichts-over- drijvende koddebeier u met een nijdig gebaar wijst op de bordjes met het opschrift „ver boden toegang" die u overal aangrijnzen, en j u dan op-krast in zijn notitieboekje, neen, I er is een andere, veel ernstigere factor, die den rustigen, verpoozenden wandelaar het om een militaire uitdrukking te bezigen - opmarcheeren in de richting Wassenaar belet. Het is een vijandelijk kamp met tallooze, levende, goed-uitgeruste strijdkrachten! Neen, niets van dat alleshet is een leger van meeuwen. Goed beschermd door een uitstekend werkenden voorpostendienst. die behalve over schildwachlPD, ook over de snelste, meest volmaakte vliegtuigen beschikt, ligt ergens in het duin een broedplaats verscholen die door duizenden meeuwen verdedigd wordt. Terstond wanneer iets verdachts nadert, wordt de troep door de voorposten gewaarschuwd, en in front-colonne trekt de strijdmacht op, om den vijand te bevechten. Van alle kanten komen de gevleugelde solda ten aangerukt. In de nabijheid van den be dreiger gekomen, verstrooid het leger zich, als op commando plotseling, en dan begint een soort van guerilla-oorlog. Ondergeweldig gekrijsch en geklapwiek schieten ze in „vol plane" van alle kanten op den stoutmoedige, die het waagt hun rust te verstoren, af, scheren langs hem en trachten, zoo mogelijk, de oogen van hun tegenstander uit te pikken. SlaaD met stokken of zwaaien met de armen heeft alleen het gevolg, dat de aanvallers nog driester te werk gaan en het eenige wat te doen overblijft, is zoo spoedig mogelijk het hazenpad te kiezen, wat indien men niet oppast, niet eens makkelijk is. „Humbug", zal de lezer zeggen. Wij raden den ongeloovige echter het zelf eens te probeeren 1 (Vad.) Ongelukken. Zaterdagvoormiddag, omstreeks half ne gen, geraakte de voerman B. van Lil, op den Keiweg te Oosterhout bekneld tusschen een met steenen geladen wagen en een vrachtkar van de stoomkuiperij, aldaar, met het gevolg, dat hjj zoodanig werd verwond, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De man is aan de bekomen wonden overleden. Hü was gehuwd en laat eene weduwe met kinderen achter. Een verpleegde in het oude-mannenhuis te Kerkdriel (N. B.), een nog kras en kranig man, had het ongeluk bü het afgaan van den trap, uit te glyden, waardoor hü zoo noodlottig op den harden vloer terecht kwam dat hü onmiddellü'k dood was: ('s-H.Ct.) Vrüdag is in het ziekenhuis te Rosendaal, een vrouw van een landverhuizer, die daar uit een trein was gevallen aan de bekomen verwondingen overleden. Onweer. Tiidens het vrü hevige onweer, dat Za terdagmiddag boven de gemeente Rosmalen (N. B.) woedde, sloeg de bliksem in het paviljoen aan de Noordzü'de van het gesticht Coudewater aldaar. Na eerst een aantal leien van het dak te hebben afgeslagen, nam hü zün weg door het plafond, schroeide het riet, echter zonder brand te veroorzaken, en verdween door een openstaand raampje. Persoonlüke ongelukken kwamen niet voor. ('sH. Ct.) Storm. Uit geheel Zuid-Beveland komen berichten, dat Zaterdagmiddag de storm er danig heeft huisgehouden. Overal zü'n boomen uit den grond gerukt en huizen en telephoondraden beschadigd. Hier en daar werden koeien door het hemelvuur gedood. Te Ierseke sloeg een scheepje om, waardoor de schipper en knecht te water geraakten en met veel mo6ite gered konden worden. Het gelukte bü den schipper die bewusteloos boven werd gebracht, met veel moeite de levensgees ten weer op te wekken. Bü een twist. Hedennacht omstreeks half een sprongen te 'sGravenhage een meisje en een jongen uit den burgerstand bü een twist aan den Zuidwal te water. Met dreggen opgehaald, bleek het meisje overleden de jongensan werd in hetGemeenteziekenhuisopgenomen. Brutale kerels. Een paar blikslagers hadden voor een der hotels te Scheveningen eenige reparatieB verricht aan blikwerk, dat zy, in plaats van op de gewone wü'ze, dichtsmeerdei dakmastiek, volgens hun beweren een we uitvinding, waarvoor zij f10 be eischten. Toen de hotelhouder weigert bedrag te betalen, begonnen de kerel: brutaal op te treden. De politie, inm gewaarschuwd, noodigde hen uit me gaan naar het politiebureau, waar ui proef met de „gerepareerde" pannen 1 dat het dakmastiek niet tegen de wi bestand was, doch smolt, en een ondn ken stank verspreidde. Portefeuille ontrold. Aan het Centraalstation D. P. te Rotte is gistermiddag aan zekeren J. E. uit versum een portefeuille ontrold met f 9 bankpapier. Lijk opgehaald. Uit de Oude haven te Rotterdam ii gevischt het lijk van den fabrieksarb J. M., die sedert de vorige week Zate werd vermist. Ongelukken. Bü het binnenkomen in de nieuwe te IJmuiden van het Duitsche stooms Marie Horn" is een matroos in een s draad verward geraakt, waardoor hen voet werd afgeknepen. VOORSTRAAT OUDE TOS RUIME SORTEERING IN Gas- en Petroleumkookstellen, Branders, Ko| Glazen, Katoen, Beeldjes enz. Uitgebreide collectie fijn Glas- en Aardev Galanteriën, Leder- en Nikkelwaren, Gl Ijzerwaren, Schryf-, Teeken- enSehoolbehoel Tabak, Sigaren, Kruidenierswaren enz. Beleefd aanbevq KOMT en ZIET d« ruims keuze Prima Mahonie- «n Neten- Duitsche Si kasten met plintlade en modern besl Kurkdrooge Eiken Kabinetten vanaf f 48, dito geschilderde Kabinetten, Kasten Tafels, in verschillende grootten en prijzl Fransche, Duitsche en Weener Biet- I Streematstoelen, Salon- en Schuiftafi Kussenstoelen met leerdoek en tryp n; keuze. Fauteuils en Touwstoelen, Voltai: van f 7,50. Prins Hendrikstoel, zeldza; gemakkelük. Groote voorraad Spiege SaMIderjjen en Huiszegens. Verder ai wat tot 69D complete Meubelzaak behoof Te veel om op te noemen. Telegr.-adr 1NCASSEERING op Binnen- en Belasten zich met den aan- er BUITENLANDSCHE beurzen. SLUITEN PROLONGATIEN en LANDSCHE EFFECTEN. Verzilveren COUPONS tegen de VERSTREKKEN gelden onderlij tegen billijke rente en voorwaarden KOOPEN en VERKOOPEN alle concurreerende koersen. ADMIN1STREEREN GELDEN e zeer billijke conditiën. ASSUREEREN op inboedel, goed VERZEKEREN op het leven, teg< CONCURREERENDE PR

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2