Officieel Nieuws- en Advertentieblad EEESTE BLAD. voor Overflakkee en Goedereede. Het laatste geluk. I2de Jaargang. Woensdag 5 Juni 1912. No. 29 Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG. Prijs per kwartaal, franco per post f 0,50. Afzonderlijke nummers0,05. Boofdredactear W. DE JONG, Lid van de Tweede Kamer Staten-tieneraal, VGRAVENHAGE. Uitgave der Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Bllddelharnls. Prijs der Advertentiënvan 1—6 regels f 0,60. Iedere regel meer0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt slechts tweemaal berekend. Alle solide Boekhandelaars en Advertentie-Bureaux nemen Advertentiën aan. Berichten van cerrespendenten en Advertentiën te adresseeren aan de Fiakkeesche Boek- en Handelsdrukkerij te Middelharnis. Het verslag der Grondwetscommissie. Ruim twee jaar geleden benoemde het kabinet j Heemskerk een commissie, die had na te gaan, welke wijzigingen in de Grondwet moeten worden aangebracht. In deze commissie werden verschillende politieke leiders tot lid benoemd, terwijl de mister er voor zorgde, dat de meerder heid clericaal was. Het voornaamste deel van haar taak was het kiesrechtvraag- stuk onder oogentezien. Vandegeheeie grondwetsherziening, die voor de deur staat, is dit wel het belangrijkste deel, de groote kwestie, die in onze heden- daagsche politiek het meest op den voor grond treedt. Met welk doel wordteen staatscommissie ingesteld? Het kanwel geen ander zijn dan de regeering voor te lichten. In dit opzicht is het geheele rapport één groote teleurstelling. De commissie moet verklaren, dat zij omtrent het kiesrecht niet tot een uitkomst is kun nen komen. Feitelijk zegt zij tot de regee ring: wij zien geen kans met voorstellen voor den dag te komen, zoek het zelt maar uit! De meerderheid der commissie schijnt intusschen te neigen naar een kiesrechts urrogaat, dat dr. Kuyper zwaar wichtig als organisch kiesrecht betitelt en er toe zou leiden, dat als stelsel in onze Grondwet wordt geïntroduceerd het zoogenaamde gezinshoofdenkiesrecht met den rompslomp van onvolledige gezinsformatie capaciteiten census bestaande kiezerskiesrecht. Dit ver waterde stelsel kan onmogelijk de dui zenden, die het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen vragen ook maar eenigszins voldoen. Het behoeft wel geen betoog, dat bij zoo'n stelsel het goed recht der vrouw geheel wordt miskend. Bevredigt dit gedeelte van het rapport, waarop wij uitvoerig terugkomen, allerminst, veel erger nog is de geest van reactie, die uit het overige deel spreekt. De voor standers van kiesrechtuitbreidingzouden deze nimmer wenschen te koopen door vergrooting van den invloed der Eerste Kamer. FEUILLETON^. NAAR FELIX ÏÏ0LLAENDEE. 84) Ik echter verweer me, daar ik als een uitge- tootene behandeld wordt. Ik heb niets gedaan en a °P mij" recht op mijn heilig recht I lam f ^aaTin bestaat mij in mijn arbeidskracht te slaan en me ellendig te maken. Zie d&r 00f=en schitteren en 't is me alsof ik niets i' l ondoordringbare duisternis om mij heen, behalve die fonkelende oogen. fp phrasen roept ze met gedemp- et8 dan pbrasen. Maak mij en je kinderen 8 rï «nlt niet ellendig zijn. altijd gelijk H ^6n rng toe- Wat ik ook zeg, zij heeft Wat wil je? 1" mf;ent, dat ik je Iob laat, dan dwaal je. i nooït! En met een dweepende uitdrukking E n„a0geD S wacht tot miin komt - en als ppm k *eL daarbij wordt dan heb ik tocb hoort mij en den kinderenden Bron, die je het leven hebt gegeven. De conservatieven, die als tegenwicht tegen kiesrechtuitbreiding aan de Eerste Kamer het recht van amendement willen toekennen, hadden met dit pogen weinig succes. De commissie heeft er thans wat nieuws op gevonden. De conservatieven in haar midden willen de Eerste Kamer het recht van regres geven. Dat wil zeggen het recht van wetsontwerpen voor de Tweede Kamer aangenomen, aan dit College terug te zenden om ze nader te overwegen. Dit is niet anders dan een amende mentsrecht. Omtrent de macht des Ko- nings wordt een nieuwe formule voor gesteld, die als geknipt is voor een monorchaal stelsel als het Duitsche, doch voor ons land, dat een zoo gansch an dere verhouding kent,' niet te aanvaar den is. Dat het clericalisme hoogtij viert, blijkt uit de wijzigingen, die ten opzich te van het Onderwijs en de kerkgenood- schappen worden voorgesteld. Uit de Staatskas zal geput worden voor alle kerkgenootschappen, ook voor die, wel ke voor een nieuwe doleantie zich in de toekomst gaan vormen. In plaats, dat de finantieële band tusscben kerk en staat wordt verbroken, zullen nieuwe millioenen door den staat worden ge schonken. Het ergst is, dat men trouwens van het clericalisme kon verwachten, dat de openbare school niet langer voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering zal zijn, de secteschool regel, de open bare uitzondering, dit wil de cleiicale meerderheid in de Grondwet vastleggen. Eén lichtzijde is er aan de verschij ning van dit rapport verbonden. We worden tijdig gewaarschuwd voor hetgeen ons te wachten staat, als een grondwetsherzieningonder clericaal régime tot stand komt. Dat eendrachtige samenwerking deze ramp afwende. Mr. Patijn over het Ziekteontwerp. Na zijn critiek op de raden van arbeid, zooals de minister ze voorstelt, ging mr. Patijn als volgt voort: Nu zal de minister zeggen: nu ja, maar 44. Bij het avondbrood in Tante Sibylli's kamer met de blanke vloer en de geele meubelen, op de tafel een oude olielamp is het warm en goed. We spreken over het huwelijk. IkEr is niets barbaarscher dan het huwelijk. TanteEr is niets dat boven het huwelijk gaat. Alles is ijdel en oppervlakkig maar het tezamenleven van man en vrouw, de liefde voor de kinderen, dat is iets boven alles moois. Marianne, met gevouwen handen tegen mij Niet waar, dat meen je ook? IkTante Sibylle heeft me niet goed verstaan. Ik vind het barbaarsche daarin, dat twee menschen volgens wet en recht zoo goed als onafscheidbaar gekeetend zijn. Men verlangt een bewijs van echtbreuk of dat men een schooier is, alvorens scheiding toe te staan. Tante weerEr moet een vaste regel zijn. Ik Mijn bewering is, dat van honderd huwelijken negentig een marteling zijn. Met het bewustzijn van een overwinnaar treedt men het huwelyk in, met louter dwaze, vrome wenschen, en na een jaar wordt men gewaar, dat men zich bedrogen heeft en een ongelukkig samenleven maakt slecht TanteHet leven is een strijd, waar ieder mensch moet door zien te komen. De sterken gaan aan per soonlijk leed niet te gronde ze richten zich daaruit op en dat noemt men by ^en man, manlijkheid en zelfzucht bij een vrouw grootheid. Marianne spreekt daaaop met J nadruk op ieder woordwie zijn recht op liefde onvervuld ziet en zich op zedelijke gronden onthouding oplegd die gaat door het leven als door een woestijn. Ik zie verbaasd op. die ambtenaar kan toch veel beter de tuncties vervullen die hem opgedragen zijn, want hij zal tevens kunnen beschik ken over de kennis die bij het bestuur van de ziekenkas allengs omtrent de toe standen en de menschen in zijn gebied wordt verzamelden er komt bovendien vermindering van de werkzaamheden van het bankbestuur door den overgang van ongevallen naar de ziekenkassenWat dit laatste betreft, Mijnheer de Voorzitter, ontken ik pertinent, en ik sluit mij hier bij geheel aan bij den geachten afgevaar digde uit Assen, dat nu de medische behandeling uitgeschakeld is, er eenige vermindering in de werkzaamheden der Rijksverzekeringsbank komt. Integen deel, zooals dit in de ontwerpen geregeld is en bovendien voor de uitkeering van de ziekenkassen en nog een toeslag van 20 pCt. zal noodig zijn van de bank voor de uitkeeringen ter zake van een bedrijfs ongeval en dus een voortdurende verre kening tusschen de ziekenkassen en het bankbestuur onvermijdelijk wordt, nu voorzie ik uit dien hoofde integendeel ver meerdering van administratieven omslag. Maar dit punt wensch ik niet in de zaak te betrekken, want dat moet zeer concreet in onderdeelen bekeken worden bij de ar tikelen men komt daaromtrent met alge meenheden niet verder. De hoofdzaak is voor mij, dat de twee punten die ik noem de, de beschikking over meerdere kennis en de overbrenging van de ongevallen, feitelijk staan geheel los en zelfstandig naast de quaestie van de decentralisatie. De Minister zelf gevoeld dat zeer goed, dat hij in zijn Memorie van Toelichting ze ook geheel afgescheiden daarvan behan delt. Dat is trouwens zoo waar, dat indien èn het ontwerp-radenwet èn het ontwerp- ziektewet eens verworpen werden, dan nog de herziening van de Ongevallenwet in hoofdzaak ongewijzigd door zou kunnen gaan. Alleen de titulatuur van de ambte naren zou moeten worden veranderd verder zou de decentralisatie kunnen ge schieden, gelijk de Minister deze voorstelt. Indien dan later een ziektewet werd in gevoerd, welke ook, hetzij een ziektewet in den geest van het stelsel van Lloyd George, hetzij een ziektewet met kleine kassen, zooals de heer Treub heeft ge schetst, hetzij eindelijk een regeling zoo- Het. is de eerste keer, dat zij duidelijk en beslist voor haar handelen opkomt en zich zelve vryspreekt. Ik ben vast overtuigd, ga ik voort, dat de men schen minder door materieele zorgen voor hun tijd oud worden dan door strijd in'het echtelijke leven en ik kom in verzet tegen die moraal, die vrouwen welke zonder naar het stadhuis te gaan door hare liefde uitkomen uit de maatschappij die fatsoenlijke lieden stoot en haar kinderen als geschandvlekt beschouwt. Tante Sibylle: Beste Vriend, u leeft reeds in het jaar 2000. Met plechtige verontwaardiging trekt men de maatschappij niet uit haar voegen. IkOnlangs was ik in een kring van schilders en beeldhouwers. Een, die een vrouw en volwassen dochters heeft, maakte van zijn hart geen moordkuil. Hij zeide ik lach met den staat, die zijn niet door het huwelijk beschermde,dochteren troosteloos verkwijnen en verderven laat. In plaats van het huwelijksgescharrel moet ieder meisje zich vrij en eerlijk tot den man mogen neigen, die zij lief heeft. En het kind, dat ze het leven geeft, moet haar trots en niet haar schande zijn. Tante Sibylle met, goedmoedigen spot; En hoe denkt uw apostel zich de loop van zaken verder? Ik Dat met de vooroordeelen der maatschappij gebroken moet wordenvan staatswege. Dat die tegen gevallene meisje moeten uitgeroeid worden en de bekrompen stelling, dat alleen een getrouwde vrouw, zich mag uitleven, losgelaten moet worden. De ontelbare vrouwen, die niet huwen, mogen niet de onterfden zjjn, de uitgestootenen aan den disch des levens. Het begrip oude vrjjster is in zich zelf gemeen en onnatuurlijk. Daarin wortelt de vrouwen- quaestie, dat men haar recht op liefde erkent, dat men degene niet acht, die den moed hebben, zich uit te leven. als wij voor ons hebben, dan zou men nog altijd het voordeel van de beschikking over meerdere locale kennis kunnen be reiken door aan de ambtenaren die gege vens ter inzage te geven, en zou men even eens desverkiezend de ongevallen nog bij de kassen kunnen overbrengen. De Raden van arbeid, de nieuwe zelfbesturende or ganen, zullen dus geheel buiten de uitvoe ring van de herziene Ongevallenwet staan. Daarop is echter één uitzondering, nl. het bepaalde in art. 80 van de ongeval len wet. Daarop zou de Minister zich kun nen beroepen als hij zeideik geef den Raden van arbeid wel een functie bij de uitvoering van de Ongevallenwet. Daar staat „Indien de Raad van arbeid van oordeel is, dat de aanspraken van een verzekerde of van een zijner betrekkingen op eenige schadeloosstelling niet of slechts ten deele zijn erkend, dat aan een der personen een te hooge schadeloosstelling is toege kend of dat een toegekende geldelijke schadeloosstelling ten onrechte niet wordt ingehouden, heeft hij het recht binnen een maand na de dagteekening van de meededeeling der beslissing in beroep te komen." enz. Het beroep dat daar wordt toegekend is geen novum in onze wet. Wij kennen dat reeds. Het is nu gegeven aan de com- missiën van art. 86 van de Ongevallen wet 1901. Die commissiën zijn nagenoeg samengesteld zooals de Raden van arbeid zullen zijn samengesteldook daar een door de Overheid benoemd voorzitter en overigens een gelijk aantal arbeiders en werkgeversalleen is de benoeming daar bij den gemeenteraad, of, als de commis sie over verschillende gemeenten werkt, bij Gedeputeerde Staten. Nu wordt dus de taak van die commissiën overgedra gen aan de raden van arbeid. Maar het merkwaardige is, dat de taak van die commissiën naar het blijkbaar eenstemmige oordeel van allen die met de Ongevallenwet in aanraking zijn ge komen, in de praktijk absoluut niets beteekent, dat die commissiën zijngeweest doodgeboren kinderen, dat sommige eigenlijk nooit iets van zich hebben laten hooren, dat andere wel te hooi en te gras beroepen hebben ingesteld, maar in den regel op een wijze die door al Tante Sibylle zegt met een zuchtDe jeugd stelt nieuwe eischen, zegt ze langzaam. Niemand kan het haar beletten. En ik spreek er alleen maar tegen omdat het mij met mijn witte haren angstig maakt. Ze staat langzaam op, knikt goedig tegen ons en verlaat bet vertrek. Wij blijven een poos stil, tot Marianne de oogen naar mij opslaatKom, zegt ze, 't is zulk een worn dermooie sterrenhemel ik kan niet van je schei* den laten we nog een eindje wandelen. Haar stem trilt en haar hand beeft in de mijne. Ze slaat haar mantel om, doet een witten doek om het hoofd en op de teenen verlaten wij het buis om tante Sibylle niet te storen. Het vriest buiten en wij gaan arm in arm tegen elkaar gedrukt door den donkeren nacht. Het is doodstil om ons heen in ons stroomt het leven. Wij gaan door de sneeuw, die onder onze voeten knarst. Wij voelen de koude niet en gaan de stom me boomenreien die wel spooken lijken voorbij. De hemel fonkelt. Nu zijn we midden in den Tier* garten, die een eenzaam, uitgestorven winterland schap gelijkt. Op eens lijkt het ons, of op de witte takken bier en daar glinsterende sterren gevallen waren, die nu op den grond schitteren. De stille tuin, die zich ver uitstrekt om ons heen, de 8terrenhemel.de heldere, koele lucht, de pracht van den winternacht vervullen ons met stillen weemoed. Op eens blijft Marianne staan, terwijl zij mijn beide handen vat, ziet mij met f.erheid aan en zegt Ik wil dat je het weet. En bjj deze woorden straalt haar gezicht heerlijk rein. (Wordt vervolgt)

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 1