„vooruit!" tweede blad No. 27 22 Mei 1912 Officieele Mededeelingen. militie te land. Plaatselijk Nieuws. Politiehonden in dienst. ONDERZOEK van verlofgangers. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDELHARNIS maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verloi'gangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worden ge houden op het kerkplein aan het einde der Voor straat, alhier [op Woensdag, den 19 Juni 1912, des namiddags te 3 uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deel genomen door hen, die bij hunne inlijving in het genot zijn gesteld van verlof tot nadere oproeping, en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zee- visschery buitenslands of die toestemming hebben verkregen tot verblyf in het buitenland, en aan wie betzy gelijktijdig met die vergunning of toestem ming, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedryf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest: d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan fde verlofgangers, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening g. de adsprirant-militie-officieren en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genie troepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof gangers, wien uit. anderen hoofde, bijv. in verband met hun verblyf in het buitenland, vrijstelling van onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van [opkomst voor herhalingsoefeningen werd ver leend tot in het loopende jaar, en die, in verband, daarmede, in dit jaar reeds voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD OP DE VOLGENDE WETSBEPALINGEN: dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voor geschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften, hem uitge reikt, van zijn zakboekje en zijn verlofpas dat hetzij een arrest van een dag tot zes.dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring, hetzij een kwar tierarrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in eene kazerne, door den Militiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2e, die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de biervoren vermelde voorwerpen 3e, wiens hiervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niet alle in de vereischten staat worden bevonden 4e, die een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander behoorende, als de zijne vertoontdat, onverminderd de hiervoren genoemde straf de verlofganger, die [zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij onder le tot 4e genoemd, wordt .opgeroepen om op een nader te bepalen tyd en plaats voor den Militiecommissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek dat de manschappen der militie te land niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang zij ter gelegenheid van het onder zoek in uniform zijn gekleed, onder de bevelen staan van den Militiecommissaris, zoodat zij, die ougeregelheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis fkeeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Is den verlofganger ter zake van het onderzoek kwartierarrestopgelegd dan wordt hij tothet ondergaan van die straf in werkelijken dienst opgeroepen. Ook wordt in werkelijken dienst geroepen de ver lofganger, die, opgeroepen voor het NADER ONDER ZOEK, daarbij niet verschijnt of, daarbij verschenen zijnde, zich schuldig maakt aan een der feiten, hier voren ondeT 2«.40. vermeld. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Mnister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maan den. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping voor den werkely ken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt dat het niet-ontvangen eener byzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelne ming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, zal daarvan zoodra hogelijk ter Gemeentesecretarie moeten worden over gelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, *elke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecotnmissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onder zoek in een andere gemeente des Rijks te onder gaan. Het verzoekschrift moet tydig gefrankeerd wor den toegezonden. Maakt een verlofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Middelharnis, den 20 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. 4 MIDDELHARtVIS. Naar men uit goede bron verneemt, zijn de Volkszang en de Muziek- vereeniging „Sempre Crescendo", by goed weer, voornemens, Zaterdag 25 Mei 'savonds omstreeks half acht, in de muziektent eind- repetitie te houden van de verplichte stuk ken welke op den 24en Pinksterdag moeten worden uitgevoerd op het gioot Nationaal Concours te Krimpen aan de Lek. De beurtschippersknecht van B. Wit vliet bad Maandag het ongeluk dat een kruik olie van de wagen viel wat voor hem een schadeporst van 15 gulden veroor zaakt. Donderdag a.s. zal ten huize van Dr. de Vries Reylingh gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Door Mej.F. Dijkers werd dezer dagen met goed gevolg het examen afgelegd voor onderwijzeres. Woensdag voormiddag geraakte het paard van den landbouwer A. K. van onder deze gemeente, terwijl hy met zyn rijtuig over den Oostdijk kwam rijden, op hol. Het rende de Nieuwstraat in en werd te Sommelsdyk tot staan gebracht. Zondag middag ontstond een begin van brand in een hoeveelheid meststroo, gelegen op bet erf achter de schuur van A. B. ge lukkig werd het in tijds gezien, en kon het met een paar emmers water worden ge- bluscht. By een varken van J. Verweij deed zich deze week de besmettelijke vlekziekte voor. Het Duo Rotowsky. Volgens advertentie in dit nummer, zullen Vrijdag, Zaterdag en Maandag a.s. alhier in de concertzaal van den Heer Meijer muziekale avonden worden gegeven door het echtpaar Rotowsky. Wij ontvingen onderstaande resencie, dat wij gaarne een plaatsje gunnen. Het is nog geen 14 dagen geleden, dat ik bovengenoemd echtpaar leerde kennen en wel naar aanleiding van een muzikalen avond door dit duo, bij den heer Joh. Groot, eigenaar van het Noordhollandsche Koffie huis te Buiksloot, gegeven. Wij worden niet verwend ten noorden van het IJ en dit is wellicht een reden, van het overgroots deel van het publiek op onze Waterlandsche dorpen kunststuitingen van welken aard ook met wantrouwen ontvangt en dientengevolge schittert door afwezigheid. In den regel is dan ook het gebodene ver beneden het ge woonste peil, en daarom was de avond van 4 October te Buiksloot een ware openbaring: men bleek hier te doen te hebben methoogst- bescbaafde men3chen, die met groote virtuo siteit een uiterst moei'yk programma duo's voor viool en piano werkelijk schitterend ten gehoore brachten en niet opzagen om componisten als Bach, Beethoven, Handel, Schuman, Schubert, enz. enz. te vertolken. Ik wil dan ook meteen vermelden, dat onder het pseudoniem Duo Rotowsky een echtpaar haar incognito bewaart, beiden afkomstig uit de hoogere kringen der maatschappij, die alles opgeofferd en met alle maatschap pelijke conventies gebroken, alleen om de kunst te dienen en nog wel op een wyze, zóó origineel als wellicht weinigen vóór hen. Zij geven nl. hun kunst voor niets, alleen vragen zij eene bijdrage voor het noodzake- levensonderhoud na afloop van eiken con certavond men koopt dus als het ware geen kat in de zak, maar draagt bij, naarmate van finanoieele kracht en van tevredenheid over het gehoorde. Om deze kosten zoo ge ring mogelijk te doen zijn, leeft het echtpaar in een woonschuit, waarmede hoofdzakelijk tot heden de dorpen om Amsterdam bezocht zijn, waar zij blijkens de plaatselijke bladen niets dan voldoening van hun optreden ge had hebben. Na deze proefneming is nu hun doel de reis zoo ver uit te strekken als de schuit hen kan brengen, niet alleen in Ne derland, maar ook in den vreemde. Ten slotte kan ik met gerustheid ieder die daartoe in de gelegenheid ia, aanraden, het echtpaar Rotowsky te gaan hooren. Dankend voor de opname, J. M. SGHALEKAMP. Buiksloot, 14 Oct. 1910. SOMMELSDIJK- Een afschrift v/h kohier van het schoolgeld voor het lager onderwijs over het 2o kwartaal 1912, ligt gedurende 5 maanden, van 22 Mei 1912 tot en met 21 Oct. a. s. ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage. De herijk voor maten en gewichten zal in deze gemeente plaats hebben op 18 en 19 Juni a. s. Onze dorpsgenoot A. Breur is aangesteld als waker by den gecontroleerden particu lieren nachtveiligheidsdienst te Rotterdam. HERKINGEN- Naar de betrekking van 2de helpster bij de nuttige handwerken aan de O. L. School alhier, worden sollicitanten opgeroepen. Aanmelding voor 1 Juni a.s. Salaris f35. a. s. Vrydag te 6 uur zal de brandspuit dezer gemeente geprobeerd worden. Ieder geaffecteerde is verplicht zich voor het brandspuithuis te bevinden op gemeld tijd stip. Met den lstenMeij.l. zyn 24 kinderen tot de openbare school alhier toegelaten. De Rijksveldwachter J. v. Helden al hier, is bevorderd tot Brigadier titulair. j. 1. Zondag had de polderjongen P. V. het ongeluk, doordat hij met zijn flets te kort draaide, van een sluisdam in de sloot te tuimelen. Met een nat Zondagspak moest hij naar de keet om aldaar zijn werkmans pak aan te trekken. Van den landbouwer J. Gebuijsiseen veulen, dat in de weide liep, in een sloot terecht gekomen en verdronken. Door het breken van de voorstangen der flets kwam A. Mans, die met een flinke gang reed, zoodanig te vallen, dat by zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De infunctietreding van het benoemde Hoofd der school, den heer P. J. Oosterbeek te Zuid Beyerland is bepaald op 1 Juli a.s. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de kiezerslijst vanaf 15 Mei 1912 tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht is ver klaard en dat afschriften tegen betaling der kosten verkrijgbaar zyn gesteld. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid met het omgaan van een revolver vloog een kogel door het raam van den metselaar L. v. d. Velde. De kogel ging rakelings langs den persoon die daar gezeten was, zoodat het wonder mag genoemd worden, dat geen menschenlevens te betreuren zijn. Alleen een groote ruit waar de kogel heen ging is stuk. Op de gemeentesecretarie ligt ter visie het verslag van den toestand der gemeente over 1911, welk verslag tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. STELLENDAM. De rekening der Ontvang sten en uitgaven over 1911 en de Begroo ting voor 1912 van den polder „de Generale Dijkagie van Stellendam" liggen gedurende veertien dagen, te rekenen van den 20 Mei tot en met den 2 Juni a.s. voor Ingelanden ter inzage ten kantoore van den Secretaris. ODze vroegere dorpsgenoot de heer J. A. van Dongen thans werkzaam te Tricht, komt voor als No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de Openbare lagere school te Nieuwe Tonge. In de Maandag gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente is met alge- meene stemmen in beginsel besloten tot het bouwen van een nieuwe woning voor het hoofd der School. De vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912/13 ligt voor een ieder op de gemeen te secretarie ter inzage. Afschriftenzijn tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Onder het vee grazende op het groote gors onder deze gemeente is weder het Mond- en klauwzeer uitgebroken. Het gors is dan ook besmet verklaard. Aan het postkantoor alhier zijn gedu rende de maand April behandeld 228 tele grammen, t. w. 125 binnenlandscheen 104 buitenlandsche verder 140 gesprekken en 9 oproepberichten. Een negenjarig dochtertje van den smid D. C. B. alhier had het ongeluk in de volle haven te vallen. Het ongeval werd door een dekknecht van de stoomboot Voorne en Putten gezien, die het geluk had het meisje op het droge te kunnen brengen. Aanstaanden Zondag zal des morgens en des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier een collecte worden gehouden voor de zen ding. De vorige week werd een zoontje van S. v. d. H. alhier by bet spelen met steenen (het z. g. kanissen) zoodanig door een steen aan het hoofd verwond, dat oogenblikkelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. In verschillende huisgezinnen alhier komt in den laatsten tyd mondzeer voor, zoodat zij, die er aan lijden, zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Nu onder het vee mond- en klauwzeer heerscht, zal het zeker zaak zijn, de melk goed te koken. GOEDEREEDE. Door tot heden onbekende oorzaak ontstond de vorige week een begin van brand iD 't varkenshok van J. T. alhier. Gelukkig werd zulks bytjjds opgemerkt en kon het vuur met eenige emmers water gebluscht worden. Naar men verneemt, zal onder deze gemeente een kippenfokkerij worden opge richt. Volgens publicatie is ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage neder- gelegd da vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912/13. Maandagnamiddag werd ons dorp plotseling druk bezocht, nl. door de Rijks politie van Ouddorp en Dirksland, de gemeente-veldwachters uit Ouddorp en den heer Hóssen uit Middelharnis met zijne speurhonden, een en ander in verband met het vermissen van een 9-jarig zoontje van O. v. N. te Ouddozp. Een uitgebreid onder zoek met behulp der politiehonden heeft tot niets geleid. Intusschen is het vermiste knaapje te 4.45 uur ongeveer in de ouder lijke woning gearriveerd. Door een| lampenhaakje dwars door een vinger te haken, had W. v. d. W. alhier 't ongeluk zich zoodanig te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Jl. Vrijdag hadden F. van Kerkhoven en M. Troost het voorrecht, hun gouden huwelijksfeest te vieren. De oudelui genieten beiden nog eene uitstekende gezondheid en verrichten met y'ver hunne dagelijksche bezigheden. Vanwege wijlen de Wed. M. Breen is aan T. T. die eenige jaren als dienstbode by haar werkzaam was, vermaakt het 20-jarig renteloos gebruik van een bedrag a f 6000. Het jachtrecht op de duinen van de Domeinen onderi deze gemeente is voor 9 jaren by inschrijving verhuurd aan den heer J. van Gurp te 's Gravenhage voor de som van f 36 'sjaars. Tot lichtwachter by 's Rijks kustver- lichting aan het Westhoofd is benoemd met 1 Juli de heer J. Westhoeve, thans in gelijke betrekking aan het z.g. Flauwe Werk. OUDDORP. Verleden week zijn hier door een koopman 92000 bolletjes van Sneeuw klokjes opgekocht. By Koninklijk besluit is benoemd tot heemraad van den Springertpolder de heer P. Tanis Kz. Alhier worden weer toebereidselen ge maakt vooronderzoek der drinkwaterleiding. Alhier is een spreeuw gevangen met een briefje aan haar poot gemerkt Gronin gen. De vrouw van W Berkenbosch had Zaterdag het ongeluk zoodanig van de zol dertrap te vallen dat zij zich bloedend verwonde. Naar men verneemt bestaan er plannen van de nieuwe Muziekvereeniging een Mu ziektent aan te schaffen. Afgeluisterd gesprek door 2 buurvrouwen. Maendagavend. Wel buurvrouw bei joe nog niet klaer mit je wasch, 't is haest 7 uur, dat zak joe's vertelleje weet dat er een jongen kwiet was, en daer moste speurhongen voor naer durp komme en die hok nooit gezien en die wock toch graeg bekieke en noe bek al 6 uren aan een stik bie mien in poortje stoo kieke je zou er piene van in je hoot kriege, want ze vertelle dat zoo'n hond die jongen in zien bek naer huus zou brienge. Maar ik kan niet langer meer wachte want ik mot de kachel an go maeke om voor wasckwaeter te zurgen ors bink van aevund om elf ure mit de wasch nog niet klaer. (Niet van onzen gewonen Oorrespondent.) Maandagmorgen 20 Mei werd door den Edelachtbaren heer van Vessem Burgemees ter van Ouddorp telegrafisch aan den heer Chr. F. Hóssen te Middelharnis verzocht met spoed naar Ouddorp te willen komen ten einde met zyn speurhonden Bob en Max een onderzoek in te stellen naar het verdwijnen van het knaapje van Oord oud 10 jaar datsinds Zondagavond spoorloos uit Ouddorp was verdwenen. Het laatst was het gezien bij een paar woonwagens buiten Ouddorp. De heer Hóssen antwoordde, met zijn honden tegen 1 uur in Ouddorp vergezeld van den Brigade Commandant den Rijksveldwachter Boekhout, de Rijksveldwachters van Spanje, en Eelenbaas, benevens de gemeentepolitie van Noord, Grootvader van den vermiste en van Zuyden. De woonwagens en haar be woners aan onderzoek en verhoor onder worpen leverde niets anders op dan dat de jongen op één der ezels bad gereden melk had gedronken en toen vertrokken was, verder wist men niets. Onderwijl was bericht ingekomen van men- schen die den jongen kenden dat hy 's mor gens gezien was geworden in Goedereede het eerst volgend dorp waarop onverwijld in overleg met den Burgemeester besloten werd met de gereedstaande stoomtram naar Goedereede te vertrekken en daar te trachten de honden het spoor van den vermiste te doen pakken. Om 2 uur ariveerde het es corte op Goeree waar de dorpsstilte plotse ling op ongewone wijze verbroken werd. Het duurde niet lang of er was uitgevischt dat de jongen werkelijk gezien wa3 op de mestput van den heer Breen waar hij zich opgehouden had tusschen de knechts die aan het mestrijden waren, daar hij een ma trozenpakje met staandboordje droeg, was dit zeer opvallend, maar eindelijk was liy als onbekende gast door de knechts weg gejaagd, waarop hy den weg was opgegaan, dit was ongeveer 12 uur geweest. Op dien weg werd nu den honden lucht gegeven aan goed van den vermiste, waarop de honden weldra een spoor pakten en hardnekkig vervolgden. Na een tocht van ongeveer een half uur langs hoofdwegen brachten de hon den hen over een aardendijk naar de afge sloten ingang van een weg welke naar bouwlanden voerde, aan het einde van welke weg een troep arbeiders bezig waren te wieden. Bij dit hek hielden de honden snuivende en krabbende stand. Dit bijzonder teekenen gaf de heer Hóssen aanleiding over

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5