Dankbetuiging. Ingezqnden Stukken. Landbouw. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Verkoopingen. 6 Daar laaide ineens de oude belangenstrijd tusschen Dijk en dorp weer op en het voor stel werd afgestemd. Het zou den dorps raadsleden, die met hun zessen de Dijkleden kunnen overstemmen, gemakkelijk gevallen zijn, om nu hun voorstel een nieuw raad huis met secretarie in het dorp te doen plaatsen, aan te doen nemen, maar daarvoor zijn ze wellicht nog door de hooge kosten teruggedeinsd. Nu is er een bemiddelingscommissie be noemd, bestaande uit twee leden van den Dijk, en twee van het dorp, en die zullen a.s. Dinsdag met een voorstel in den raad komen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Wreede menschen. Haandagavond 13 Mei was ik ooggetuige van een wreede verdelging, n. m. van jonge vogels. Op 't dak van een huis aan den Voorstraat hadden vogels hun nest gebouwd, en er reeds jongen in. De bewoner wilde dat niet en liet ze verwijderen. Had hij dat niet beter kunnen doen, toen de nesten nog in aanbouw waren, om zoodoende de vogels te verdrijven? Maar neen hij zelf en meer menschen hadden er pret in als de jongen, die dat werk verrichtte een hand vol jong6 vogels tegen den straat gooide. Deze laffe daad bewijst hoe vriendschappelijk vele menschen de vogels gezind zijn. Een opmerker. Breede velgen. Te beklagen in deze dagen is ons Staten lid Warnaar die als lid der commissie in deze zaak heel wat te hooren krijgt over de voorgenomen Provinciale Verordening op de velgbreedte der boeren-voertuigen. Laat het hem een troost zyn dat niet allen meedoen aan een gejammer dat somwijlen overslaat tot anarchistische klanken. Wanneer wij ons afvragenwat is het doel dier voorgenomen Verordening, dan is er maar één antwoord nl. hoog noodige be scherming der wegen le klasse, van welke bescherming natuurlijk verder alle andere wegen zullen profiteeren. Een uitnemend goed doel dus dat groot voordeel zal brengen in de eerste plaats onmiddelijk aan de land bezitters in ons eiland, op wie met de ge meenten de verplichting rust de verharde hoofdwegen te onderhouden in de 2e plaats nog weer aan die landbezitters die geheel voor hunne rekening de verharde en niet verharde hebben te onderhoudenen in de 3e plaats in mindere mate aan de pachters van landerijen, dat zijn zij die in de laatste jaren den grootsten drang uitoefenden om de polder-aardenwegen te doen verharden door de landeigenaren. Immers voor de pachters zal bij het weer tijdens den bietenoogst, dat vervoer op alle gronden bij breede velgen mogelijk, ten minste beter mogelijk zijn dan met smalle velgbreedte bjj dezelfde gewichtslading. De praktijk in N. Brabant bewijst dat. De eenige wegtoestand die bij smalle velgen minder trekkracht vereischt dan bij breede velgen, is naar mijn meening te consta- teeren b(j zéér zéér rulle zandwegen. In alle andere gevallen en vooral by nat weer zal de breede velg het winnen. Van waar dan die tegenstand der boeren Wellicht de geldkwestie voor de eerste kos ten? Waarschijnlijk wel maar daarop mag eene goede zaak, die dan toch ruim rentege- vend is, niet stranden. Of ik dan dweep met het ontwerp zooals het door H. Ged. Staten is ontworpen In geenen deele't is waar niet gaarne zou ik mijne handteekening plaatsen onder adressen tegen die verordening, in sommige waarvan al zonderling met fijten en toestan den worde omgesprongen en zelfs de bieten cultuur ten doode wordt op geschreven, in dien deze verordening haar beslag krygt I Bij ondervinding weet ik hoe moeilijk het is, eene verordening te maken die in alles haar doel, dat beöogd wordt, bereikt bij de uitvoering, zonder veel belemmering te bren gen. En dan eene verordening die over eene geheele Provincie gaat werken! Maar juist daarom waarom niet in eens af (voor ons eiland) voorgeschreven eene uniforme velg breedte van 10 c.M. voor alle boeren vracht wagens met onbepaald laadvermogen. Verder volkomen velgbreedte vrijheid voor wielsleden vier- of driewielkarren gewone sleden (die toch verdwijnen) enz. En dit alles met eene flinke jarenlange tijdsruimte als overgangsmaatregel. Me dunkt op deze manier zou veel tegenstand gebroken wor den en onze wegen waren in de toekomst geredt. 0. A. Vogel, Goedereede, 13 Mei 1912 Landbouwer. DE SUIKERBIETEN BOUW of hoe krijgt den landbouwer zijne bieten het best betaald. Gesteund op mijn 16 jarige werkkring in duitsche coöperatieve suikerfabrieken is bet misschien van voordeel dat ik aan mijn landgenooten, de nederlandsche bietenbou wers eenige regels schrijf, met het doel hun aan te sporen, toch coöperatieve suikerfa brieken te bouwen. Zeer dikwijls komt b(j mij de vraag op, waarom men in Nederland nog zoo ver terug is, dat alleen de financiers in de gelegenheid waren, suikerfabrieken te bouwen, terwijl den landbouwers-aan deze speculative fabrieken steeds minder voor zijne produkten kreeg, als zyne collega's in het buitenland en 't is me eveneens een raadsel waarom daarin tot heden geene noemenswaardige veranderingen voorge komen zijn. En nu vraag ik, waar blijft de winst, die toch eindelijk de boeren toekomt. Zeer zeker niet in hun zak, welke de produkten aanbouwen, doch in die der fabriekseigenaars. En waarom? omdat de boeren nog niet genoeg opgeheldeld zyn, en niet weten dat de winst der suikerfabrieken grooter en veel grooter is, als algemeen aan genomen wordt. Een bewijs dat daarvoor is, dat hier in Duischland 't niet tot de zeldzaamheden behoort dat 30 tot 35 pCt. dividenten uitgekeerd worden en zulks in Holland niet minder zijn kan. Of nu deze winst als bietengeld direkt of als nabetaling of dividenten gegeven wordt, doet niets ter zake, de hoofdzaak is, dat de boer het in zijn zak krijgt. Ik voor mij geloof ook, dat de boeren reeds lang niet met ernst daaroverna- gedacht hadden, meer cooperative fabrieken te bouwen, wanneer zoo als gezegd ze meer opgehelderd werden, hoe ze het moeten be ginnen, worden zij door de tegenpartij, door alle mogelijke kunststukken in het donker gevoerd. Toch de moed,en volharding, en om door te tasten mag bij vele boeren ook wel een euvel zijn, wat te verwonderen is, wanneer men bedenkt, dat de anders zoo wakkere Hollanders toch niet zoo gemakke lijk van een eenmaal genomen idee, door zoete woordjes etc. niet terug te brengen zijn. Neen landbouwers, dat mag ook nu nog niet zijn, niet zoo schuw en met zoo weinig vertrouwen in de toekomst gekeken. Be schouwt gerust eigene suikerfabrieken en U zult zien, dat de resultaten gunstig zyn en zullen die zeer zeker niet uitblijven en een aansporing zal zijn om de suikerbieten- bouw met nog meer intreste te doen stijgen 1 De kosten, die speculatieve fabrieken heb ben, om zich met peéen van wijd en zijd, ja zelfs uit 't buitenland te voorzien blijven U gespaard en daarom kunt U met deze zaak konkureeren. Wanneer het konservatis- me meer met klaren blik overwogen werd, dan kon 't groote bezwaar reeds lang verdwe nen zijn, doch nu denken velen, „ach waar om den kop breken met dingen die ik niet ken, waarom het onzekere voor het zeker te nemen, is 't ook dat ik minder dan de anderen krijg.* En dan, zooveel geld kan ik niet op 't spel zetten, buiten dien heb ik dikwijls een centje noodig en daar bieden mij de suikerfabrikanten zoo hulpvaardig de band en geven ons gaarne voorschotten. Ja, ik zeg wanneer met dezen konservatieve sleur niet gebroken wordt, dan is het zeer moeilijk voor uw collega's, die alles opbieden om U aan een co.öperatieve fabriek te helpen, hun doel te bereiken. Doch dezeideSn,zyn verkeerd, grond verkeerd,de hoofdzaak voor 't bouwen eener suikerfabriek zyn de peen, daaraan is nu eenmaal niets te veranderen, dus veel bietenbouwenden aandeelhouders, hoe meer, hoe beter en des te voordeeliger voor de onderneming. Want hoe grooter de hoeveelheid bieten zyn, die de fabriek verwerken moet, des te kleiner zijn da onkosten en des te grooter de winst. Het is niet noodig, dat in de eer3te campagne reeds 40—50 millioen bieten ver werkt worden, zooals de algemeene ge dachten zijn. Ik wees met alle energie van de hand, zulks is niet noodig. Als bewjjs diene dat hierinDuitschland vele fabrieken zyn, die Diet meer als gemiddeld 25-30 millioen K.G. verwerken en de aandeel houders toch voor hunne bieten gemiddeld M 1,20 per A. is f 14,60 per 1000 K.G. kregen. Men behoeft slechts Brunswijk, Maagdeburg en de prov, Saksen te noemen, waar deze fabrieken als paddestoelen uit den grond te voorschijn komen, en dit kan zieD, wanneer men een spoorreisje door deze streken maakt. Hier heeft bijna ieder dorp of meer dorpen te samen hunne eigenen coöperatieve suikerfabrieken en geloof mij dat de wel stand der boeren hier zeer, zeer goed is. De hoofdzaak is dus, zooveel mogelijk zich vereenigen en de fabriek met bieten voorzien. Het tweede punt is de geld akker, het benoodigde kapitaal, en dat is toch waar lijk niet zoo slim. Wanneer iedere aandeel houder per H.A.f1400,fl600,— betaalt is er geen gevaar in 'tland, en om geld te krijgen is ook niet zeer moeilijk daar de meeste boeren toch lid z(jn van eenen boeren- bank, en deze zegenrijke ondernemingen helpen, voor weinig rente. En het is niet te vergeten, dat eene fabriek wordt niet tegen „contant" gebouwd. Nu over dit punt wil ik een andermaal uitvoeriger schrijven. Ten slotte wil ik nog even de twee coöperatieve suikerfabrieken in Holland als een bewijs der rentabiliteit aanhalen. De fabriek te Sas v. Gent, die door de stalen volharding der Zeeuwsche boeren met de Heeren Colles d'Escury, Vogelvanger en anderen aan 't hoofd, in 1900 de eerste coöperatieve suikerfabriek in Nederland ge bouwd, werd, geeft toch een prachtig bewijs, dat zulk een fabriek niet voor de flnanz fabrieken terug behoeft te staan. Aange vangen met eene dagelijkscbe verwerking van 400.000 K.G. zal ze in 1912—13de hoe veelheid van 1 millioen K.G. per dag berei ken. De fabriek in Dinteloord, direkt naast hun konkurent, de zusterfabriek Stampers gat, en in dit jaar eerst de derde Kampagne begint, verhoogd het te verwerken hoe veelheid bieten van 1 op 1 '/i millioen K.G. per dag. Nu, wat zeggen deze getallen?en vraagt uwe collega's in Zeeland en Dintel oord eens, wat zy voor hunne peëen krijgen 1 f 16,— tot f 18,- per 1000 K.G. Vereenigt U dus landbouwers sluit IJ tesamen, daar door is alles te bereiken. Laat U niet van de suikerfinanciers bepraten, hoor niet naar de zoete woordjes dezer heerenZij helpen U niet!! Ik hoop, dat dit artikel op goede grond vallen mag en rype vruchten dragen moge. Ik weet door de lange reeks van jaren die ik in Duitschland aan coöperatieve fabrieken werkzaam ben, wat te verdienen is, daarom ben ik overtuigd, dat de moeite en arbeid, die zich de heeren oprichters geven om ook in de Haarlemmermeer een coöperatieve fabriek te bouwen bij het tot stand komen dezer onderneming met dank en erkentelijk heid beloond mag worden. C. A. L. De Landbouw Onderlinge. Blijkens door de directie gepubliceerde mededeeling bedroeg 't by de Centrale Land bouw Onderlinge verzekerde arbeidsloon op 1 Januari 1912 ruim 12 millioen gulden. Dit kapitaal vermeerderde in de eerste 3 maanden van dit jaar: Provincie Aantal nieuwe loon per leden jaar Groningen 28 f 42900.— Friesland 65 66500.— Drenthe 52 46700.— Overjjsel 23 18400.— Gelderland 51 40800.— Utrecht 20 17700.- Noord-Holland 113 114000.— Zuid-Holland 95 123300.— Zeeland 94 152500,- Noord-Brabant8 16200. - Totaal 539 leden en 639000. (loon. 't Bijzonder hooge cyfer voor de Provincie Zeeland vindt hierin zyn oorzaak dat te Dreischor een plaatselijke kas ontbonden is waarvan al de leden bij de L. O. aansloten. Van de 95 nieuwe leden in Z.-Holland komen er 7 uit Overflakkee. Melissant 13 Mei 1912, A. W.Keijzer Secretaris. MIDDELHARNIS. Geboren: Jacoba d. v. Klaas Vroegindeweij en Cornelia van der Velde/ Geertje d. v. Matthijs Onderdelinden en Maatje Wielaard. OverledenJacob Mijs 80 j., echtgenoot van Agatha Wilhelmina Heerma van Voss. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Kommer z. v. Klaas Troost en Fijgje van den Berg; Leendert z. v. JacobOsseweijer enNeeltje van der Veer; Anthonij, z. v. Dirk Kameraad en Lena HuijerArie, z. v. Dirk Breeman en Dina Wilhelmina Lolkus. Gehuwd: Cornelis Goemaat j.m. 28 j. en Maria Aaltje van Oostende, J.d 22 j.Pieter van Niewaal, j.m 30 j. en Lena Nattekaas j.d 22 j.Pieter Cornelis van Drimmelen (van Klundert), j.m 27 j. en Elizabeth Adriana Braber, j.d. 21 j. Cornelis Makkenze, j.m. 22 j. en Cornelia Dingena Breeman,j.d. 22 j Cornelis Troost [van Oud Beyerland] j.m 33 j. en Cathalina Remis, j.d 21 j. DEN BOMMEL. Ondertrouwd: J. Hoogerwerf jm. 21 j. en J. Wesdijk j.d 23 j.L. A. Wolfert j.m 21 j. en Ca. Hokke j.d 20 j.; Th. A. Maat jm. 27 j. en A. L. Bisschop j.d 27 j. GetrouwdW. A. Lokker j.m 27 j. en K. Mijsj d 27 j. Overleden: Johannis Stoop j.ml maand, z. v. A. Stoop en M. Kerp. STAD AAN 'T HARING VLIET. Ondertrouwd: Christoffel Maliepaard, j.m. 23j.en Leentje van Rossum, j.d. 20 j. GetrouwdAnthonie de Heer, j.m. 29 j. wonende te Nieuwstad in Limburg en Maria Trommel, j.d. 20 j. Jacobus Laurens Ghysels, j.m 26 j. en Neeltje Keijzer, j.d. 22 j. Overleden: Jan, oud 2 maanden, z. van Jan Malie paard en van Neeltje de Wachter. Beursnoteering van Sommelsdyk. SOMMELSDIJK, 15 Mei 1912. Essex Tarwe f 10,75 tot f 11,50 per 100 Kilo. Wilhelmina f 10,tot f 10,25. Haver f 10,50 tot f 10,75. Schokker erwten f tot f per H.L. Kroonerwten f tot Eigenheimers f 1,76 tot f 2,per H.L. Bravo's f 2,70 tot f 2,80 per H.L. Poters f 0,70 tot f 0,90. Ajuin f 0,per 60 K.G. Koepeenzaad f 0,per 'fa kilo. Ajuin zaad f 0,per lfa kilo. Rijnsburger f 0,— Jaapjespeenzaad f 0,per '/i Kilo. Cichorei f 16,per 1000 K.G. Er was op de beurs tamelijk vraag naar tarwe en aardappelen, doch met weinig handel. ROTTERDAM, 14 Mei. Op de veemarkt waren aangevoerd: 46 paarden, veulen, ezel, 1603 magere en 648 vette runderen, 199 vette, 787 nuch tere en graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 303 biggen, 5 bokken of geiten. Koeien en ossen 35 tot 46 k 47 c., stieren 32 tot 36 c., vette kalveren 45 tot57Ys& 60 c., exportkalveren tot c., schapen tot c., (lammeren f tot a per stuk), varkens tot ac. en lichte varkens voor export a c., voor Frank rijk van tot c per half kilo. Melkkoeien f 135 k f 280, kalfkoeien f 140 f300, stieren f 110 k f 340, pinken f 65 A f 120, graskal veren f k f vaarzen f 110 k f 190, alles mager vee; biggen t 12,k f 17,—, slachtpaarden f 80, k f170, werkpaarden f 100 k f 260, hitten f 60, k f 140. Nuchtere kalveren: fok- f 18,k f 28,slacht- 10,— k f 16,—. Biggen f 1,80 k f 2,— per week. Er was heden flinke aanvoer van vette' runderen, waaronder een belangrijk aantal van puike qualiteit. Vermoedelijk tengevolge daarvan was men tot koopen zeer kalm gestemd, maar vooral door de hooge prijzen; handel bepaald langzaam. Toch wordt alles met stellig verkocht tot vaste pfijzen. Enkele zeer puike boven noteering. Stieren flink aangevoerd, handel stroef. Vette kalveren duur, omzet slepend voor alle qualiteiten. Melk en kalfkoeien met goeden aanvoer. Melk koeien gezocht voor het binnenland, kalfkoeien even eens, maar de beste werden voor België tegen hooge prijzen opgekocht. Jong vee behoorlijk gevraagd, doch meetal vaarzen. Enkele magere ossen waren spoedig verkocht. Nuchtere kalveren duur; handel zeer vlug; er werd voor België flink gekocht. Paarden met vrij goeden handel. De omzet in biggen waB geringer, minder vlottend dan vorige week. Op de botermarkt werden heden aangevoerd 109/8, en 18/16 vn. en 192 stukken van Va kilo. Prijzen: le kwal. f 54, 2e kwal. f 50, 3e kwal. f 46 per 40 kg. stukken van 'fa kg. 70 a 75 c. ROTTERDAM 13 Mei. Tarwe tamelyk ruirn aangeboden. Essex en Rood kaf onveranderd verkocht terwijl Wilhelmina lager moest worden afgegeven om te kunnen opruimen. Essex bleef echter nog al wat onverkocht wegens te hooge limite. Essex per 100 KG. van f 11,25 tot f 11,50. Roodkaf van f 11,tot f 11,25. Wilhelmina van f 10,70 tot f 11, Haver ruim aangeboden verkocht van flO.— tot f 10,50, OUDE TONGE, 10 Mei 1912. Tarwe f io,25 k f 10,50 per 100 kilo. Haver n io,26 10 40 Erwten n io,_ 11,25 per mud Bruine boonen 15,50 15,85 Eig. aard. 2,— 2,10 per 70 kilo. Bravo's 2,60 2,75 Bonte aard. 2,25 2,40 Eig. Poters 0,76 0,80 l Bravo poters 0,0,— Kriel 0,60 0,— Koepeeën 0.0,M Ajuin 0,— 0,— Amsterdam, 9 Mei 1912. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche Bonten f 3,80 a f 3,50 Zeeuwsche Blauwen 3,40 3,50 Spuische Eigenheimers 2,40 2,50 Flakkeesche Eigenh. 2,40 2,50 Brielsche Eigenh. 0,— 0,— Drentsche Eigenh. 0,— 0,— Geldersche Blauwen O - 0,- Friesche Borgers 1,80 2,— Friesche Blauwen 2,90 3,10 Eigenheimer Poolers 1,20 1,30 Blauwe Pooters 0,- 0,- Bont* Pooters 0,— 0,— Andyker Blauwen 0,— 0,— Beverwijker zand 0,— 0,— Bravo's 2,70 3,- Oude Maltaper 100 Ko. 9,— 10,— Nieuwe Malta p. 100 Ko. 12,13,50 Op Vrydag 17 Mei 1912, 's avonds half 8 uur, te Melissant ter herberge van A. Both veiling en afslag, in eene zitting, van a. EEN HUIS MET TUIN, BOOMGAARD, ERF en GROND (eeuwigdurende erfpacht), te Melissant, aan den Molendijk, kad. Sectie A. nos. 599, 600 en 601, tez. groot 6 Aren 70 centiaren ten verzoeke van den Heer Adrs. Keizer Sr. en kinderenen b. TWEE ARBEIDERSWONINGEN met DIJKHOFLAND, WATERING, ERF EN GROND, te Melissant (vroeger Onwaard), zynde de z.g.n. Stelvaat, kad. Sectie C. nos. 194, 363, 364, 367, 435, 436, 483,502 en 504 tez. groot 15 Aren 46 centiaren ten verzoeke van Mejuffrouw de wed. C. Joppe Cz. te Sommelsdyk; en c. EEN HUIS met ERF, GROND en HOF LAND [erfpacht tot 1931] te Dirksland aan den Westdyk, kad. Sectie A, nos. 426 en 427, tez. groot 5 Aren 52 centiaren, ten verzoeke van den heer P, Zorge te Melissant [vroeger eigendom van den heer Soldaat]. Notaris VAN DER SLUYS. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd: FERDINAND VAN ZETTEN H.Gz. en CATHARINA MARIA GROENEVELD Ad. Haarlem 15 Mei '12. Rotterdam, Nijverheidstraat 106b. Eenige en algemeene kennisgeving. ^asasasEsasEsasasasasEsasas^ [6 Op 20 Mei a.s. hopen onze geliefde m ouders [n PIETER VERMEULEN ni ANTJE BUURSMA H] hunne 25-jarige Echtvereeniging te nl herdenken. Hunne dankbare kinderen. 0 Middelharnis, 15 Mei 1912. V5^5H5asa5H5a5E5a5a5a5asasasa^' - Voor de tallooze geluk- wenschen, die mij van uit het eiland Flakkee bereikten bij mijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betuig ik gaarne mijn hartelijken dank. W. DE JONG. Voor de vele blijken van belang stelling ontvangen bij mijn zilveren feest bij de Heeren Gebr. Hollen, betuig ik allen mijn hartelijken dank. CORNELIA DE KORTE. Sommelsdljk, 15 Mei 1912,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6