m „VOORUIT!" 1 El ED EB ILA1 No. 26 15 Mei 1912 Officieele Mededeelingen. drankwet. militie. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 BEDENDMAKING. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der ge- meenfce Middelharnis brengen ter openbare kennis dat op 11 Mei 1912 by hen is ingekomen een verzoekschrift van Jacobus Cornelis Zoon, van beroep sly ter, wonende te Middelbarnis, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteitde beneden vóórlacaliteit van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Mid- delharnis, Sectie B, No. 2227, plaatselijk gemerkt A 211 en gelegen aan de Nieuwscraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 11 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. Zitting van den Keuringsraad. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL- HARNIS maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1913, dezer Gemeente zitting zal houden te Middelharnis, in de Ambachtsschool op Zaterdag, den 15 Juni 1912, des voormiddags te negen uur. TAAK VAN DEN KEURINGSRAAD. Behalve in de hierna te noemen uitzonderings gevallen geschieden voor den Keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht: lo. zij, die kleiner zyn dan 1.55 M. 2o. zij, die lijden aan of behept zyn met een der ziekten of gebreken, vermeld op eene bij Koninklyk beslnit vastgestelde lijst. Alleen zy, die bij de meting blyken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. WIE VOOR DEN KEURINGSRAAD MOETEN VERSCHIJNEN. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen ver schijnen ieder ingeschrevene, die niet bij onherroepe lijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrystelling of uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen bezwaar ingebracht of beroep ingesteld i3 binnen den daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het ver zoek doen om het onderzoek voor een anderen Keu ringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring eene geneeskundige verklaring omtrent de lichaams gesteldheid over te leggen, opdat de keurende ge- neesheeren daarmede rekening kunnen houden. WIE NIET VOOR DEN KEURINGSRAAD BEHOEVEN TE VERSCHIJNEN. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschij nen de ingeschrevenen, die in vrij willigen militairen dienst zijn, en verder: lo. die doen blyken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onder zocht op de plaats, waar zy zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze categorie van inge schrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder lo. vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht; Voor deze ingeschreven wordt door de bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaring over gelegd. 4o. die hun beroep maken van de buitenlandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wen- schen, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzy vóór 16 Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aanmelden by den Plaatselijke- of Garnizoenscommandant in een gar nizoen te hunner keuze, waar een officier van ge zondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste één dag y<5ór de aanmelding moet de aanvrage om keu ring aan den Commandant hetzij schriftelyk, hetzij mondeling worden gedaan. öo. die woonplaats hebben of verblijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin, zoo zy keuring wenschen, zich bij den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoTen aangegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te onder gaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter doorziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Kearingsraad vóór de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt: o. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken bniten staat is voor den Keuringsraad te verschijnen dat de ingeschrevene door hen, die de ver klaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c' de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aan- w.P'yj= w°rdt geacht, zoomede de bezwaren, door de zieate of het gebrek veroorzaakt. Deze verklaring moet de onderteekening dragen van twee geneeskundigen, die ter plaatse van afgifte bevoegd zyn tot uitoefening van de genees-en heel kunde. In de Nederlandsche koloniën mag de ver klaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokters-djawa "iet een ander geneeskundige alleen dan worden k'gegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één geneeakundige is. De handteekeningen van hen, die verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk 0r zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zy, door wie de handteekeningen zyn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heel kunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door dokters-djawa of mede-ondertee kend door een dokter-djawa, moet bovendien blyken., welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is STRAFBEPALINGEN. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keu ringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen z(jnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op de plaats, waar hy zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hy het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. NIEUW GENEESKUNDIG ONDERZOEK. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een in geschrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van de beide geneeskundigen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Militieraad, in zyn tweede zitting in Augus tus. Overigens kan van een ingeschrevene, omtrent wien door den Keuringsraad uitspraak is gedaan, bij den Militieraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aangevraagd: lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zyn vader, moeder, voogd of curator; 2o, door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen, of door zyn vader, moeder, voogd of curatOT. De aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend door een der onder 2o. bedoelde personen, berusten op aannemelijke, in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uit spraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Van de inlevering wordteen bewijs van ontvangst afgegeven. Aan vragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. INDEELING BIJ DE ZEEMILITIE OF BIJ EEN DER KORPSEN VAN HET LEGER. De Voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vry alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroe pen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voorzitter een schriftelijke ver klaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hy voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Middelharnis, den 13 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MUS. MIDDELUARiVIS- By de Gebroeders Zeedijk doet zich onder het vee hersensziekte voor. Reeds zyn 2 vaarsen daaraan gestorven, waarvan het vleesch voor de consumtie is afgekeurd. Deze week zal het varkensvleesch met 5 cent per '/i kilogram worden opgeslagen. Dinsdag werd in de R. K. kerk het 100 jarig bestaan der Parochie, feestelijk (kerkelijk) herdacht. De kerk was voordat doel prachtig met groen versierd, de meeste katholieke personen uit het eiland waren daarvoor hier ter kerk gekomen. SOMMELSDIJK- Het driejarig kind van H. Overweel viel Zondag van een boogen kaaimuur in de volle haven met water; zeker zou het kind verdronken zijn, indien het ongeval niet tijdig was opgemerkt door L. Wessels, die het de reddende hand toe stak en het behouden den ouders toereikte. Bij den Burgemeester is door R. Dijkers gedeponeerd eene valschen Rijksdaalder, waaraan het randschrift ontbreekt. Dinsdagmiddag viel het 7-jarig zoontje van Johs Sluis in de volle haven met water, stellig zou het kind verdronken zijn, indien schipper C. Visser van Sliedrecht, die hier met zyn' schip in de haven lag er niet by gesprongen was en het ventje zwemmende wist te bereiken en vervolgens op het droge bracht. Het vijfjarig zoontje van M. Groenen dijk Johz. werd door een fietsrijder zoodanig aangereden en tegen den grond geworpen dat het zijn neusbeen brak en geneeskun dige hulp voor hem noodzakelijk was. DIRKSLAfVD Door B. en W. alhier is be kend gemaakt dat er sollicitanten worden opgeroepen voor de betrekking van helpster aan de Bewaarschool en bij het onderwijs in de Nuttige Handwerken. De aanmelding moet op zegel van f 0,22' geschreven aan het adres van den Gemeen teraad uiterlijk op 16 Mei. HERRINGEN- Bij het spelen op de kaai geraakte verleden week een kind van H. D. in de volle kaai met water. Gelukkig werd dit ongeval opgemerkt door M. Verschoor, die het genoegen mocht smaken het kind van een wissen dood te redden. Door den heer P. O. Coenradie van hier is onder deze gemeente een verloflo kaal geplaatst genaamd café Buitenlust, wat hoewel even buiten de gemeente staande, de eerste is. Door het vallen had het kind C. M. het ongeluk met zijn armen onder het lichaam te komen. Hierbij kneusde het zyn armen zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den gemeenteraad alhier is met algemeene stemmen benoemd tot Hoofd onderwijzer aan de O. L. school de heer P. J. Óosterbeek, Hoofd der school te Zuid Beijerland. Aan Mej. K, Kalle is met ingang van den 1 Juli a. s. op haar verzoek eervol ont slag verleend als helpster by de nuttige handwerken aan de O. L. school. In haar plaats is als zoodanig door den Gemeente raad benoemd Mej. J. Nypjes thans 2e help ster bij genoemd leervak. Door schipper A. Munsters is dezer dagen een postduif gevangen. Aan haar pootje was een ringetje bevestigd, waarop stond: Corteryk. De duif is weder vrijge laten. Door een ander kind is by een der kinderen van D. het oor volgestopt gewor den met cement. Gelukkig was men er vlug genoeg by om dit er uit te verwijderen, daar dit anders wel eens verkeerde gevolgen zouden kunnen gehad hebben. De tegemoetkoming in de huishuur van den gehuwden onderwijzer A. v. Overbeeke is door d6n Gemeenteraad met f 25 verhoogd en gebracht op f 75. Door de landbouwvereeniging alhier is met ingang van heden het loon der arbei ders met 5 cent per dag verhoogd en gebracht op f 1,05. In plaats van 5 uur, beginnen zij voor dat loon evenals vorige jaren des mor gens te 4 uur. STELLENDAM- Onze vroegere dorpsgenoot, de Heer P. J. Oosterheek, is benoemd tot Hoofd der openbare lagere school te Her- kingen. Woensdagavond gaf de Muziekvereni ging „De Hoop" alhier haar eerste uitvoering in de muziektent. Deze uitvoering was om verschillende redenen moeten worden uit gesteld, daar zij eerst zou plaats hebben op 30 April j.l. De verschillende nummers werden flink uitgevoerd. Velen woonden de uitvoering bij. Een zes-jarig zoontje van P. van S. alhier, had Dinsdag het ongeluk bij het springen over een sloot, een armpje te breken. Geneeskundige hulp moest natuur lijk worden ingeroepen. De Koopman J. v. d. L. uit Ouddorp, die met zyn hittekar op de kaai stond, kreeg bezoek van twee vechtende houden. Deze dieren zetten hun vechtpartij voort tot onder den hit. Dit dier werd daarop bang, en sloeg op hol. Daar de burrie van de kar brak, viel v. d.L. er uit en bezeerde den arm. Manufac turen lagen op den weg verspreid en werden weder ingeladen. De hit was door het breken van de burrie tot staan gekomen doch sloeg er flink op los. Toen men het dier gekal meerd had, kon men den wagen laten repa- .reeren, waarna v. d.L, naar huis kon rijden. Door den gemeen te veld wachter Guerand is proces-verbaal opgemaakt tegen A. v. D alhier wegens het rijden op een flets, waarop slechts een halve bel stond. Tegen de jongens M. v. D., A. de L. en K. C. van Gelder, omdat zij zonder verlof hebben gekuierd door den Nieuwen weg. GOEDEREEDE. Alhier had het 3-jarig zoon tje van A. T. het ongeluk, te vallen en een armpje te breken. De fanfarevereeniging „Apollo," Direc teur de heer T. van der Wende, zal in de tweede afdeeling deelnemen aan het op 27 Mei (tweede Pinksterdag) te Brielle te houden concours van muziek- en zanggezelschappen. Bij de beproeving der gemeentelijke brandbluschmiddelen is gebleken, dat zy over het geheel goed in orde zijn. Door de Ingelanden van den polder „Oude Oostdijk" zal worden behandeld eene aanvrage tot vermindering van pacht van 't grasgewas langs de wegen. Naar wy vernemen, zal J. T.ioost, lichtwachter op het vuurschip „Maas," als zoodanig naar Schouwen worden overge plaatst. De fietsrijder J. R. alhier had bet on geluk, onder deze gemeente met rij wiel en al in eene sloot te geraken, gelukkig zonder zich te bezeeren. Doornat kon hij alzoo huiswaarts keeren. Door de kustlichtwachters Redert en Roos alhier zyn de werkzaamheden, aange vangen van 't vroegere draailicht van den vuurtoren alhier op den nieuwen lichttoren aan den Westkop van dit eiland, en zal dit draailicht vervangen worden door een vast licht. 0UDD0RP Door het aftreden van Job. Padmos is tot bestuurslid der Christelijke School gekozen de WelEd. Heer Ds. Rossing predikant bij de doopsgezinde Gemeente al hier. Alhier doet zich een geval van Rood vonk voor. De heer Ds. A. v. d. Kooi predikant der Ned. Herv. Kerk heeft bedankt als eere voorzitter en als lid der Chr. School. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de op 16 Mei van kracht geworden kiezers lijst ter inzage ligt ter gemeentesecretarie. NIEUWE T0NGE- De bouwhoeve en twee arbeiderswoningen met aDnexe bouw- en weilanden ter groote van 26.9260 HA. ge legen in den polder Battenoord, onder deze gemeente, toebehoorende aan den heer P. Buys, welke bij veiling is ingezet op f52,989 bracht bij afslag f 55.786 op. Van den landbouwer B. R. naby deze gemeente zyn vermoedelijk door een hond een 18 tal kippen doodgebeten. Voor onderwijzer aan de openbare lage re school alhier hebben zich drie sollicitan ten aangemeld. Zondagavond ontlaste zich boven onze gemeente een korte doch zware onweersbui die vergezeld ging van groote hagelsteenen. De bliksem sloeg in het torentje dat op het Gemeentehuis staat, vernielde een houten bal en den balk waaraan de bel hangt, en zocht vervolgens langs de goot een uitweg naar de woning van den timmerman I. v. d. Broek vernielde daar eenige dakpannen, vervolgens in de achterkamer een zolder balk, waaronder v. d. Broek zat, de splin ters vlogen door de kamer en schijnt in de regenbak terecht te zyn gekomen. Gelukkig liep dit alles zonder brand en verdere on gelukken af. Dinsdagavond jl. werd in het Hotel van den Heer T. H. Holleman door eenige in gezetenen eene vergadering gehouden, ter bespreking van den gasprys van de te stich ten gasfabriek. Na eenige besprekingen werd besloten, drie afgevaardigden te kiezen, om de vergadering op 17 Mei a.s. te Ooltgens plaat te gaan bijwonen, en te trachten in overeenstemming te komen met de andere gemeenten, om te verzoeken aan de gascom- missie tot verslaging van den gasprys. Tot afgevaardigden naar Ooltgensplaat werden gekozen de heeren A. Mosselman, W. van Esteren en T. Hol leman Cz. OOLTGENSPLAAT- In de schouwburgtent van Bakker werd Zaterdagnamiddag jl. eene voorstelling gegeven voor de schoolkinderen dezer gemeente. Opgevoerd werden „Hans en Grietje", dat blijkbaar zeer in den smaak der kinderen viel, en eene pantomine, die de lachspieren nog al eens in beweging bracht. Zondag, 12 Mei jl., te circa kwart voor zessen n.m. ontlastte zich boven deze ge meente eene hevige hagelbui. Gedurende 7 minuten vielen er massa's hagelsteenen ter groote van een duivenei, die hier en daar menige vensterruit verpletterden. Naar wy vernemen moeten vooral in den polder het Oudeland verschillende gewassen nog al geleden hebben. DEN BOMMEL- Haar wy vernemen is aan de aandeelhouders van Fairbank No. 1 alhier over het jaar 1911/12 een dividend uitgekeerd van 26 pCt., terwijl de aandeelhouders van Fairbank No. 2 over hetzelfde tijdvak 2 pCt. ontvingen. Zondag jl. ontlastte zich boven deze gemeente een on weder, vergezeid met zwa- ren hagelslag. De hagelkorrels waren buiten gewoon groot, en hebben veel schade aange richt aan de jonge veld- en tuingewassen. De jongejuffrouw C. Stolk uit deze gemeente werd bevorderd tot de eerste klasse der Rijksnormaalschool te Middelharnis. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Naar men verneemt heeft de heer Jb. Joppe het huis van de wed. Im. Braber uit de hand gekocht. Het zoontje van den heer J.K. alhier had de vorige week het ongeluk in de volle Molendijkskreek te vallen. De vader, die het ongeval bemerkte, sprong er dadelijk bij en bracht het knaapje spoedig op het droge. Beiden kwamen ei met den schrik en een nat pak af. Groot gebrek heerschte er in deze ge meente aan drinkwater. Zondag jl. tegen den avond trok eene onweersbui over het dorp, vergezeld van een stortregen, waarbij vele en groote hagelsteenen waren. De drink- waternood was hierdoor weer geleenigd. Alweer een bewijs, dat hier evenveel, zoo niet meer behoefte bestaat aan eene water leiding dan aan eene gasleiding. A. J. Donkersloot alhier is tijdelijk aangesteld als onbezoldigd Ryksveld wachter. Tubereol. H. v. T. te Haarlem fabriceerde met zyn zoon z.g. tubereol naar recepten, die de zoon had nageschreven van den apotheker, by wien hij in dienst was. Het medicament tegen borst- en longtuberculose koste f 1.60 per flacon. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Tweespalt in de gemeente Hazerswoude. De dorps-gemeente Hazerswoude, die uit twee deelen bestaat, een schilderachtig ge legen deel langs den Rijn, waar de burge meester, de secretarie en d« secretaris en de notabelen wonen, en het eigenlijke dorp, dat daar ruim drie kwartier van af ligt, is in opschudding, 't Is hier geen partijstrijd, maar een belangenstrijd. Tot dusverre is de secretarie aan den Ryndyk, en het raadhuis in het dorp. De burgemeester, mr. Dobbin de Bruin, een jong, voortvarend anti-revolutionair, kwam nu op het idéé de dezer dagen aan den Rijndijk opgeheven o.t. school in te richten tot een nieuwe secretarie met raadhuis zoo dat het dorp het raadhuis zou moeten missen,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5