Buitenland. ingezonden Stukken. Ambt-Almelo, eigendom der damesHofkeste Stad-Almelo en bewoond door F. Smit. Alles is vernield. Zes ganzen kwamen in de vlam men om. Alleen bot vee kon gered worden. Verzekering dekt d9 schade. De boerderij van jhr. E. Wesselman, uit Helmond, gepacht door Van Heijst, staande aan het Eindhovensche Kanaal onder Mierlo, is totaal afgebrand. Alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zaterdagavond is te Kapel-Avezaath af gebrand de woning van A. Burgers. Oorzaak onbekend. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Zaterdag zijn de onderéén dak gebouwde woningen van I. Plat en H. van Zetten te Erichem afgebrand. De oorzaak is onbekend. Alleen de laatstgenoemde was verzekerd. Te Roelmond zijn afgebrand twee bergen hooi en het koetshuis, staande bij een on bewoonde woning van dbn heer Wilet te Utrecht. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Sport en alkoliol. "VVie zal becijferen, welk een vermindering van drankgebruik er plaats vond, toen een maal ettelijke duizenden drinkers-uit-ge- woonte-en-verveling het rijwiel bestegen, en tot hun grenzelooze verbazingbespeurden, dat de fiets en de drank twee gezworen vijanden zyn? Zeker is het, dat geen sport den beoefenaar sneller den verlammenden invloed van den drank openbaart dan juist het wielrijden. De Rotterdamsche burgerman, die met z'n nieuwe karretje al eens gauw een kijkje aan 't strand te Scheveningen wou gaan nemen, zag al heel spoedig in, dat hij Delft niet eens kon halen, zoodra hij de reis met een hart sterking begonnen was. Die „hartsterking" verlamde namelijk z'n beenen, benam hem den adem, bedierf zy'n pleizier. Zelfs een doodgewoon potje bier onderweg schoot hem dadelijk in de beenen, maakte hem onbe kwaam, doodde zijn energie met een lood zware moeheid. Zoo gingen duizenden plotseling de oogen open voor den verderfelijken invloed van den alkohol. Wat de afschaffers al jarenlang hadden beweerd en tot vervelens toe hadden gepreekt, bleek dan toch waar te zijn. De Kampioen. Weer een valsche aangifte. Juffrouw A. deed bij de politie te Haarlem aangifte dat zij, in den nacht van Zaterdag op Zondag in haar woning aan de Velser- straat wakker wordende, een man in de kamer zag. Op haar geroep: „Wat moet jij daargooide de man haar een bos sleutels naar het hoofd en verdween door een raam. Zij ontdekte bij haar opstaan, dat uit een geldkistje, dat op tafel stond, ongeveer f 20 was ontvreemd. De recherche ging dadelijk op onderzoek uit, en kwam tot de ontdekking, dat door het raam, waardoor de man zou zyn ver dwenen, nog geen groote poes zou kunnen verdwijnen en dat op het kistje, waaruit het geld zou zijn ontvreemd, het stof wel een duim dik iag. Na een scherp verhoor bekende de juf frouw het heele verhaal te hebben bedacht, om geen last te hebben van haar schuld- eischers. Proces-verbaal wegens valsche aangifte is tegen h-ar opgemaakt. Verdacht van inbraak. Door de Rotterdamsche politie is aange houden de zwerver G. D., verdacht van diefstal van verschillende kostbare voorwer pen bij inbraak, in Maart jl. te Soest gepleegd. Hij is gevankelijk daarheen overgebracht. Treurig. Een gezin te Midwolda, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, dat met 1 Mei geene woning kon krijgen, zit nu metdengehee- len inboedel in de open lucht op de Olgers- laan. In het huis van dakloozen, waarvan de vier woningen drie bezet zijn, wenseht de man niet opgenomen te worden. (Prov. Gr. Ct.) Beschaving. Delft. Vrijdag 22 Maart hebben de studenten te Delft op beestachtige wijze feest gehouden. Ze hielden o. m. een optocht, waarbij verschrikkelijk gezopen is. Hoe is 't moge lijk, dat daarvoor vergunning wordt gegeven en dat zoo iets wordt toegelaten. De fuivende jongelingen zijn een gevaar voor het publiek. Zoo zagen we ze met een volle flesch wijn naar een voorbijgaande tram gooien, heel toevallig zonder iemand te treffen. In open wagens reden ze zeer onder den invloed van drank rond. Een man uit het volk, reeds door overmatig drankgebruik een stumper, trachtte door in een der wagens te klauteren drank machtig te worden.Hij werd natuurlijk verwijderd en werd over reden. Eerst den volgenden morgen in het ziekenhius opgenomen, bleek, dat hij ernstig gekwetst was. Tijdens de behandeling over leed hij. Deze man 35 jaar, eens een net werkman, is door drankgebruik langzaam afgezakt en ten slotte door lollende studenten overreden. Onder deze heeren is als gevolg van een heftige woordenwisseling het mes getrokken en is een student zoodanig gestoken, dat hij opgnomen moest worden. Nog eens, we begrijpen maar niet, hoe de autoriteiten voor het houden van zulke uitspattingen vergunning kunnen geven. Ze zijn toch in zekere mate medeverantwoordelijk voorde gevolgen. De Qeh. Onth. De 18-jarige voermansknecht A. F. te Groningen, heeft Zondagavond het 16-jarig meisje Grietje Hut onverhoeds op he.t Zui- derdiep aldaar meteen mes door den linker bovenarm gestoken en in de bovenborst. De toestand van het meisje is niet levensgevaar lijk. De dader is gearresteerd. Te Veendam is Zondagmoigen de westelij ke helft van de groote boerenschuur van den heer Munneke geheel ingestort door het uitwijken van den zijgevel. Ongelukken hadden er niet plaats. Aan boord van het s.s. „Stefanus" liggende in het Prins Hendrikdok van de Droogdok maatschappij te oud-Charlois, is Zaterdag avond do werkman P. W., doordat hij het evenwicht verloor, van het schip in het dok gevallen. Met een ernstige schedelbreuk is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy spoedig overleed. Zondagmiddag geraakte een roeibootje waarin twee jongens gezeten waren op de rivier de Waal voor Nijmegen in aanraking met de lijn van een sleepboot. Het bootje kantelde. Slechts een van de twee jongens kon worden gered. Uit de singelgracht, nabij de militaire zwemkom te Breda, is Zaterdagmiddag te 4 uur, levenloos opgehaald het lijkje van het ruim 4-jarig zoontje van Van Aast, aldaar, dat spelende te water was geraakt, Minister Wentholt treedt af. De Tweede Kamer heeft gistermiddag, het wetsontwerp betreffende het aangevraagde pantserschip, verworpen met 63 tegen 26 stemmen. Men meldt ons uit Den Haag In parlementaire kringen neemt men aan, dat 't votum der Tweede Kamer van gis termiddag waarschijnlijk geen ander gevolg zal hebben, dan het aftreden van den mi nister van Marine. Zondagmiddag werd het 12-jarig zoontje van H. Wiffers te Valthermond door een revolverschot, dat door den 17-jarigen Z. gelost was, aan het hoofd getroffen. De ge kwetste is naar Groningen vervoerd. De dader, die naar Assen is gebracht, werd na een verhoor voor een rechter-commissaris weder in vrijheid hesteld. Het geval bleek door een ongeluk veroorzaakt. Door het omvallen van een brandend petroleumtoestel hebben Zondagmorgen twee kinderen van 2 en 3 jaar uit het gezin van S., te Helder, ernstige brandwonden bekomen. Zondagavond is dientengevolge het oudste kindje overleden. (D. v. H.) Georganiseerde geheel onthouders. In ons land zijn er thans aangesloten: 11000 bij Sobriëtas 15000 by Enkasteia, de federatie van prot. Chr. vereenigingen 15000 bij de Ned, Ver. tot afsch. van alkh. dr.; 2500 bij den Alg. Ned. Geh. Bond6500 bij kleinere neutrale vereenigingen. Te Gronau is Maandagavond verdronken een 2- a 3-jarig kind van den werkman De Bruijn, dat spelende te was gevallen. Branden. Door onbekende oorzaak zyn in den afge- loopen nacht twee schelven, samen bevat tend 25,000 K. G. hooi, toebehoorend aan A. Moutbaan, te Capelle in vlammen opge gaan, Assurrantie dekt de schade. Zondagmorgen ontstond door een onbe kende oorzaak brand ten huize van den arbeider F. R. Kamp, op 't zoogenaamde oude tichelwerk, te Herxen (Wyhe. Inkor ten tijd was het geheele huis, dat toebe hoort aan de heeren Van Reede en Hermsen te Zwolle, verbrand. Nagenoeg de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De levende have, bestaande uit een paar geiten, werd gered. (Zw. Ct.) In Drente hebben, naar de „Ass. Ct.' meldt,Zaterdag weer een paar boschbranden gewoed. Te Beilen verbranden ongeveer 8 hectaren kleine en groote dennen, en te Dwingeloërzand werden eveneens verschei dene hectaren bosch en heideveld een prooi der vlammen. Diefstallen. Woensdag werd van Apeldoorn geboeid naar Huis van Bewaring overgebracht, een jongmensch, dat ten nadeele van zyn kost baas, toen deze boven z'n bier was, een bankbiljet van f 100 had bemachtigd. Door de goede zwier, die hy er mee maakte werd de aandacht getrokken, waarop hy het overgehouden geld in het privaat de poneerde. Dit werd hieruit weder opgevischt. Gasverstikking. Twee slachtoffers. Een ongelukkig geval van gasverstikking, dat twee personen het leven kostte, heeft zich Zondagnacht voorgedaan in de Regu liersdwarsstraat 106 te Amsterdam. In dat perceel is gevestigd een stalhouderij. Daarboven is een pakzolder van de firma Heystee, Smit Co., wier tegel- en faience- handel zich daarnaast bevindt. De woning onder de pakzolder werd bewoond door het echtpaar P. van der Ploeg. De man was als sorteerder werkzaam op den zolder en reeds vele jaren in dienst van den heer Heystee. Maandagmorgen de zolder betredend, was het personeel zeer verwonderd er Van der Ploeg niet te vinden. Bovendien nam men een ondragelyken gaslucht waar, zoodatmen onmiddellijk aan een onheil dacht. De heer I-Ieystee werd geroepen en deze liet een smid ontbieden, die de deur, welke toegang gaf tot de woning van het echtpaar, openstak. Nauwelijks was de deur geopend of de gas lucht werd onverdragelyk. Alles bleek pot dicht te zyn, zoodat men eerst het venster opende, waarna een onderzoek werd inge steld. Óp het bed vond men Van der Ploeg en zyn vrouw dood, gestikt. Een hond, die op de canapee lag, was eveneens gestikt. Dr. Menko, die terstond ontboden werd, kon niet anders dan den dood constateeren. De lijken waren reeds geheel koud, zoodat men vermoed, dat zy te 8 uur reeds eenige uren overleden waren. De vrouw had nog gebraakt. Doch bij geen der beide ongelukkige slachtoffers waren spo ren van een doodstrijd te bespeuren. Zij sche nen kalm ingeslapen te zyn. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat alle gaskraantjes gesloten waren. Het gas ontsnapte echter door een op- en neergaande gaskroon. Alvorens zich ter ruste te begeven, had men blijkbaar de lamp omlaag getrok ken. Daar er geen water in de leiding zat, ontsnapte het gas langs de geleidingsbuis. De lijken zijn in de woning gebleven. P. van der Ploeg, die 56 jaar oud was,stond bekend als een oppossend werkman. Zijn vrouw was 58 jaar oud. Het echtpaar had geen kinderen. In de buurt verwekte dit droeve geval veel ontroering. Dieven gearresteerd. Men meldt uit Bergen op Zoom, d.d. 6 Mei: Twee wielrijders kwamen des nachts door deze gemeente gereden, waarvan de eene zonder licht. Hy werd aangehouden door een der agenten en bleek te zijn J. W. B., oud 32 jaar, geboren te Müllheim, volgens zyne verklaring thans wonende te Londen, Op hem werd bevonden 7 KG. gesmolten zilver. Dit gaf onmiddelijk den commissaris van politie aanleiding hem nader te ondervragen. By dit verhoor bleek dat het rij wiel, waarop hy gereden had, was gehuurd bij een rijwiel handelaar in den Haag. Volgens zijne ver klaringen was er door zijn vriend voor be taald f 100. Dit bleek echter later niet waar te zijn, daar een valsch effect in beleening was achter gelaten. Waar hij het zilver van daan had gehaald, wist hy niet te zeggen; hy gaf voor, net van een vriend te hebben gekocht. De Haagsche politie werd met het geval in kennis gesteld, die uit het verstrek te signalement de persoon herkende, die verdacht werd van het plegen der Rijswijk- sche zilverdiefstal. De auto-bandieten. Een nieuwe wraakneming. Wederom heeft de bende der autobandie ten een slachtoffer gemaakt. Meldden wy eenige dagen gelede®, dat op den aanbrenger van Carouy naby Parijs een moordaanslag werd gepleegd, om dezen voor zijn verraad te straffen, een geval van denzelfden aard heeft zich thans voorgedaan te Meuse-Mai- sons by Naney. Ditmaal echter met doode- lijken afloop. Een zekere Charles Planchet, een schrijn werker, was 's middags omstreeks half vier bezig met de herstelling van een wagen, toen een jonge man plotseling voor hem kwam staan en zonder een woord te spreken h, bout portant verscheidene revol verschoten op hem loste. Charles Planchet werd doodelyk getroffen. De moordenaar vluchtte in de richtiDg van het bosch van Frambois. De aanwezige werklieden herken den hem echter. Het is een bekend anar chist, Bill genaamd en ongeveer 20 jaar oud. De werklieden verklaarden, dat Bill Reinert heeft willen wreken, daar deze door Planchet aan de politie verraden was. De geheele gendarmerie en politiemacht van Nancey doorzoeken de bosschen en de omgeving. De naburige politiebrigades zyn terstond van den moord in kennis gesteld. „Nader, myn God, tot U." Een Londensche correspondent schrijft Over het spelen dezer hymne door de kapel aan boord van de Titanic," op het oogenblik dat die boot in de diepte van den Oceaan verdween, bevat d6 „Daily Telegraph" van Zaterdag het volgende schrijven van prof. W. E. Whitehouse, leeraar aan het „Royal College of Music," te Londen. „Mijnheer. Omdat er eenige twijfel is geopperd, dat de kapel op het laatste oogen blik een hymne speelde, zou ik dit willen zeggen. Een vriend van den heer Hartley, den heldhaftigen kapelmeester, vertelde een vriend van mij, den heer Hartley eens te hebben gevraagd wat hij dacht te doen, als hij ooit een kapel dirigeerde aan boord van een schip tijdens een ongeluk. De heer Hart ley antwoordde, dan een van twee hymnen te zullen spelen, de eene was „Nader, mijn God, tot u," maar van de andere kon zyn zyn vriend zich den titel niet herinneren. „Een der helden van die kleine kapel, de heer J. Wesley Woodward, de cellist, was een leerling van mij en juist de soort van jongen man om een heldhaftige daad te verrichten. Hij had een koele vastberaden heid en de gewoonte op een bepaald doel af te gaan, die hem een groote tegenwoordig heid van geest gaven, doch daaraan paarde hy een vriedelijkheid, die hem bij al zijne kennissen bemind maakte.'1 Dat bovengenoemde hymne tijdens het zinken van de „Titanic" werd gespeeld, is door verschillende geredde schipbreukelin gen geconstateerd. Een draadloos telegram van de „Minia" meldt, dat het lijk van mr. C. M. Hays, de directeur van de Grand Trunk, die bij de ramp der „Titanic" het leven verloor gevon den is. Behalve het lijk van mr. Hays, wer den ook die van 16 andere siachtofters ge vonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur I Dirksland, Mei 1912. Van de besturen der afdeelingen „Goeree en Overflakkee" der Holl. Mij. van Landbouw werden my eenige bezwaren kenbaar ge maakt, die in hunne afdeelingen bestonden, tegen het Ontwerp-Reglement van heeren Ged. Staten in Zuid-Holland, voor zoover dit betrof de beperking van het gewicht der vracht van voertuigen in verband met de breedten der wielbandenmet nog een nader verzoek om de intrekking er van te willen bevorderen. De commissie ad hoe uit de Staten, die op de aanvulling van het Prov. Reglement van de wegen en voetpaden in de a.s. Zomerzit- ting haar rapport zal hebben te verdedigen, zal zeker aan den wensch dier heeren ten deele wel gevolg willen geven, omdat haar zienswijze ten opzichte van het maximum gewicht en wielbanden-breedte afwijkt van hetgeen door Ged. Staten wordt voorgesteld. Ik geloof belanghebbenden en belangstellen den van dienst te zijn, met inachtneming van de my verleende plaatsruimte, in zeer beknopten vorm het verschil hier nader aan te geven. Degenen, die er meer van wenschen te weten, zullen voor zoover zij lid zijn van een landbouw-vereeniging, en aangesloten by de Flakkeesche Landbouwvereenigingen, gevolg moeten geven aan de uitnoodiging van het Centraal bestuur waar 9 Mei te Sommelsdijk dit onderwerp zal worden be sproken, of anders de rapporten ter Prov, griffie moeten aanvragen. De Commissie dan had onder meerdere voorstellen, waarvan ik om de nu bekende redenen alleen de volgende bepalingen naar voren zal brengen, te beoordeelen: „Het is verboden op wegen le klasse van „1 Oct. tot 1 April met vierwielige voertui ngen met behulp van dierlijke trekkracht „vrachten te vervoeren, waarbij of het „totaal gewichtvan vrachten voertuig samen „of het gewicht van de vracht alleen grooter „is dan de in onderstaande schaal vermelde „maximum-gewichten Velgbreedte. Vracht en Vracht voertuig, alleen. van 0 tot beneden 6 cM. 1200 Kg. 800 Kg. 6 10 eM. 1800 Kg. 1200 Kg. 10 15 cM. 3000 Kg. 2000 Kg. 15 40 cM. 4000 Kg. 2800 Kg. „Voor twee en driewieiige voertuigen „geldt dezelfde schaal, met dien verstande, „dat de daar genoemde maximum-gewioh- „ten gelden voor de helft. Tijdens opdooi is „het verboden met voertuigen vrachten te „vervoeren zwaarder aan het halve maxi- „mum-gewicht door deze schaal aangegeven. „Verder is het verboden vrachten te vervoe gen met een voertuig, waarvan niet alle „wielen, het voorwiel van een driewielig „voertuig uitgezonderd, dezelfde velgbreedte „en een middellijn van ten minste 60 cM. „hebben. Voor de wielen mogen geen velgen „worden gebruikt, die niet uitéén stukbe- „staan, of die in dwarsdoorsnede geen „rechtlijnig, onafgebroken oppervlak zon- „der uitstekende deelen vertoonen. Afwy- „kingen kunnen door Ged. Staten worden „verleend voor ten hoogsten één jaar, onder „voorwaarde, die de goede instandhouding „van den weg en de daartoe behoorende „kunstwerken verzekeren. De Commissaris „der Koningin kan vergunning verleenen „bij het vervoer van goederen, die niet vat- „baar zijn voor verdeeling over meervoer- „tuigen, mits, dat deze velgen hebben van „ten minste 10 cM., ook voor het vervoer „van verhuiswagens, stoomdorsch-machines, „slroopers-machines en locomobielen met „velgen van ten minste 20 cM. breedte, „indien het gewicht afwijkt van de voorge stelde schaal." De commissie stelt daar tegenover en wel, tenopzichte om de schaal, dat, welke afme tingen de wielbanden ook hebben, als deze maar blijven beneden de 10 c.M., vrachten mogen worden vervoerd tot een maximum gewicht der vracht alleen van 1400 K.G. en met het voertuig 2100 K.G. voor het gedeelte der Prov. gelegen ten zuiden van de Merwede, ten westen van de Noord en ten zuiden van de Maas en den Nieuwen Waterweg voor het overig deel der Prov. resp. 1000 en 1600 K.G. Met wielbanden van 10, doch minder dan 15 c.M., geldende voor de geheele Prov. een maximum gewicht van de vracht alleen van 2500 K.G. en met voertuig 8500 K. G. De bepalingen gesteld voor twee en drie wieiige voertuigen, en voor opdooi neemt de commissie over. Het verbod wordt uitgebreid tot het geheele jaar. Opdooi bestaat alleen dan, wanneer door den beheerder van den weg, borden zijn geplaatst, waarop het woord „opdooi" voorkomt. De voorwaarden, dat de wielen der voertuigen minstens 60 c.M. in middellijn moeten zijn, gelden niet voor wielsleden, mits deze landbouwwerk tuigen vervoeren. Het bepaalde voor de velgen, wordt niet overgenomen maar toe gelaten, dat belegstukken aan de velgen kunnen worden aangebracht, doch de vel gen moeten evenbreed zijn, als de wielban den, niet meer dan één band om de velg zyn gelegd, en al de banden der wielen moeten dezelfde breedte hebben. Voor het vervoer

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6