„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 25 8 Mei 1912 Officieele Mededeelingen. militie Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 Vrijstelling yan Kostwinners. De BURGEMEESTER der Gemeente Sliildelharuis maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1913, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam ver melde uitspraak is gedaan Driece Bastiaan, van den Nieuwendijk Leendert, van der Kooij Gerrit, allen voor den tijd van één jaar vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen) van den datum dezer bekendmaking, by de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente inge schrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koaingin in de provincie. De personen, onder lo en 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijken met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze kunnen geen gevolg hebben. Middelharnis, den 6 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Herijk van Maten en Gewichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Mid- delharnls maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den heryk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in de bewaar school te Middelharnis op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 4, 6 en 6 Juni telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 uur; b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden |voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldig is. e. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk A niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden dat er nog gelegenheid bestaat maten en ge wichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Dordrecht op eiken Dinsdag en Vrijdag (geen open bare feestdag zijnde) des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uur g. dat de onderdeelen van het gram (de milligram gewichten) niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post tranco.) Middelharnis, den 7 Mei 1912. ULBO J. MIJS, Burgemeester. NIJGH, Secretaris. MIDDELHARNIS. Maandagmorgen vonden de Gebr. Zeedijk een jaarling vaars in de wei dood liggen. Maandag is in de kliniek te Rotterdam een stukje ijzer uit het oog van A. "Wit vliet verwijderd, dat er onder zijn werkzaam heden was ingeraakt. Door de leden der Geref. Kerk alhier, is met meerderheid van stemmen beroepen den WelEerw. heer Ds. Staal van Oosterland. Zaterdag had de huisvrouw van H. Brinkman het ongeluk in den kelder te vallen waardoor zij een bloedende wond aan haar hoofd bekwam. Door den heer Burgemeester is de raad bijeengeroepen om op Donderdag 9 Mei a.s. des namiddags om 2 uur in het open baar te vergaderen. Op 4 5 6 Juni a.s. zal de ijk en herijk van maten en gewichten in de be waarschool alhier plaats vinden. Nadat door de stoomboot Middelharnis Dinsdag de gewone reis was volbracht,keerde zij nog dienzelfden avond terug naar de werf •om te worden geïnspecteerd en geverfd. Gedurende die dagen zal de dienst worden -waargenomen door de stoomboot Onderne- tOMUg, Van wege het groenekruis werd de woning van J. J. Nipius waar Diphterithus heeft geheerscht, ontsmet. Sedert de vorige W6ek zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen Schip Schipper Beeom. Paul Kruger H. Langbroek f 350 Johanna Hendrika J. de Korte 475 Oranje Nassau M. den Braber 485 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 500 Dinsdag keerde van de beugvischerij in de kaai terug de visschsloep „Oranje Nassau" sch. M. den Braber, om voor de haringvisscherij te worden gereed gemaakt. Woensdag had het 7-jarig zoontje van A. v. d. Linden, hier met een reiswagen vertoevende, het ongeluk in de kaai te vallen, door toegeschoten hulp werd het nog in tijds gered, het ventje dat haast niet gekleed was, werd spoedig van kleeren voorzien. SOMMELSDIJK. Maandag vierde Mej. E. de Korte een zeldzaam voorkomend feest. Zij was dien datum vijf-en-twintig jaar huis houdster bij de Heeren Gebr. Hollen, 't Spreekt vanzelf, dat dien dag niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Het huis was dan ook keurig versierd en men vierde feest. Van vele zijden ontving de jubelaresse bewijzen van sympathie. De afd. Middelhar nis—Sommelsdijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen liet zich ook niet onbe tuigd, want haar werd door een paar be stuursleden de zilveren medailleoverhandigd welke de Maatschappij beschikbaar stelt alleen aan hen, die na 25 jarig trouw plichts betoon, hiervoor in aanmerking komen. Wij wenschen Mej. de Korte geluk met deze mooie onderscheiding. Onder de velen, die haar persoonlijk geluk kwamen wenschen, merkten wij op den heer burgemeester van Sommelsdijk en den beer pastoor Stam van Middelharnis terwijl vele telegrammen, brieven en kaartjes haar dien dag werden toegezonden. Laten wij hopen dat Mej. de Korte bij de Heeren Hollen ook haar gouden feest mag vieren. [Niet van onzen gewonen correspondent] De scholier P. Kalle, die Maandag in den uitgedolven aan het baden was, trapte daar zoodanig in glascbervan, dat genees kundige hulp noodzakelijk voor hem was Bij twee runderen van de gebroeders Anth. en H. Roetman werd Dinsdag' her senziekte geconstateerd. De beesten werden terstond afgemaakt terwijl het vleesch voor de consumptie werd goedgekeurd. Verslag van het verhandelde in de open bare Vergadering van den Baad der Gemeente Sommelsdijk op 2 Mei 's avonds 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris tien leden. Afwezig dhr. J. Joppe. De Secretaris leest de notulen der vorige Vergadering welke onveranderd vastgesteld worden. De Voorzitter doet voorlezing van de vol gende ingekomen stukken. Missive van H. H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden het Raadsbesluit van 1 Maart tot wijziging der Begrooting. Missive als boven waarbij goedgekeurd wordt het besluit van den Raad tot ruiling van grond. Missive als boven waarbij goedgekeurd wordt het heffingsbesluit van den Raad be treffende schoolgeld. Missive alsboven waarbij zij bezwaar maakt dat de aflossing der geldleening eerst aan vangt in 1914. B. en W. stellen voor dit daarom te doen geschieden in 1913. Wordt besloten. Procesverbaal Boeken en Kas Gem. Ont vangen. Bleek dat op *9 Maart in kas was ƒ43.685. Mededeeling van de Vereeniging tot Volks huisvesting dat zij niets te berichten hebben. Kennisgeving van den heer Tjerrie dat hij zijn benoeming als onderwijzer aanneemt. Eveneens een kennisgeving van de Heeren Pen en Hartsema, dat zij hunne benoeming als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Volgens eenige ontheffingen in de H. O. en Hondenbelasting. Ontheffing in dg aanslag van Mej. K. den Baars tot een bedrag van ƒ0,17 in de H. O. en tot een bedrag van f 0,50 in de hondenbelasting. De Heeren W. v. d. Sluijs en P. v. Eyk een ontheffing voor den tijd van 10 en 8 maanden. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat is ingekomen een brochure van de A. N. W. B,, handelende ,'over de breedte der vellingen van wielen in verband met de trekkracht. Wordt de leden ter lezing aanbevolen. Komt ter tafel een adres van den Heer Thielman hoofd der school, daarin verzoe kende om verhooging van salaris. B. en W. hebben besloten daarover in de volgende Vergadering preadvies uit te brengen. Vervolgens wordt voorgelezen een adres van verschillende bewoners van den Oost- dijk, dat de zinkput voor het huis van A. Vijfhuizen dikwijls een ondragelijke stank veroorzaakt. Na eenige discussie wordt be sloten te trachten op een of andere manier in dien toestand verbetering te brengen. Daarna doet de Voorzitter voorlezing van enkele af- en overschrijvingen op de Begroo- tingsdienst 1911—'12. Voorstel van B. en W. om aan S. Visser wederom voor 3 jaren het ophalen van vuilnis te verpachten tegen een vergoeding van f 250 per jaar benevens de opbrengst van de mest en het gras'groeiende op de Begraafplaats. Hierover volgt eenige discussie. De heer de Graaff wil nieuwe condities gemaakt zien betreffende het ledigen der zinkputten. Hij zou gaarne zien dat de inhoud dadelijk in de kar werd gebracht inplaats dat het daar een |poos blijft liggen. De Voorzitter zegt dat er dan een andere kar aangeschaft moet worden daar de thans gebruikte daarvoor niet geschikt is. De heer de Graaff vindt het wenscheiijk dat aan de vuilnisman een ratelaar wordt gegeven. Dan kan ieder wanneer zij deze hoort zijn vuilnis buiten zetten. Nu wordt het soms een poos van te voren op straat gezet en als de jeugd komt dan gaat het uiteen. Na deze besprekingen wordt besloten het ophalen van vuilnis voor den tijd van 3 jaar te verpachten aan S. Visser. Daarna wordt besloten het loon van den Gemeentewerkman te verhoogen. Op 't oogenblik verdient hij van December tot Juni 6' en van Juni tot December f 9 per week. Dit nu wordt van December tot Mei 6 en van Mei tot December f 9 per week. Alsnu gaat men over tot benoeming van twee leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Na enkele stemmingen werden hiervoor gekozen de heeren K. Doornbos en W. C. van As. Bij de rondvraag wenscht de heer Doorn bos inlichtingen omtrent het verslag dat volgens de wet uitgebracht moet worden door de schoolcommissie. De voorzitter antwoordt dat dit verslag nog niet is ingekomen. De heer de Graaff klaagt er over dat er in de Voorstraat zoo verschrikkelijk veel putten liggen. Hjj zou B. en W. in overwe ging willen geven dat die putten wat op gehaald werden. De voorzitter zegt dat aan deze wensch gehoor zal gegeven worden. Hierna verkrijgt de heer Mijs het woord en zegt ongeveer het volgende Uit de besprekingen die ik gehoord heb in de Vergadering van de Polder Het Oude land, loozende op de haven van Sommelsdijk, naar aanleiding van een verzoek, dat daar ia behandeling is gekomen van de Polder uit Middelharnis om gedeeltelijk te mogen uitwateren. Na gehoord te hebben de opvat ting van het Bestuur betreffende de riolee- ring aan den Langeweg meende ik dat deze ter beschikking berustte bij het Bestuur van den Polder het Oudeland. Deze opvatting kwam mij eenigszins apocrief voor en gaarne wenschte ik de vraag aan B. en W. te stellen in hoeverre de gemeente wat het punt der rioleering betreft recht heeft boven het Be stuur van bovengenoemde polders. En ook of er tusschen de gemeente en de polders een contrkct bestaat betreffende de rioleering. De voorzitter is van oordeel dat er geen enkel motief te vinden is dat aangeeft wat wij in onze riolen mogen ontvangen, er is geen enkel bewijsstuk, en wij zijn het be stuur van de Polder geen verantwoording verschuldigd wat wij in onze riolen willen vervoeren. De heer de Graaff zegt dat hjj het niet met de voorzitter eens is. "Wanneer uzegt dat er geen contract of zoo iets bestaat dan is dit terecht. Maar ik kom er tegen op als wij water, vuil enz. moeten ontvangen van ander grondgebied. Wanneer zoo iets plaats had zou er zeker een geschil komen dat eerst uitgelegd moet worden. De voorzitter zegt dat er geen enkele bepaling ergens is dat het Bestuur er mee te maken heefc. Deze kwestie geeft aanleiding tot ruime discussie, maar wordt tot geen bevredigend einde gebracht. De heer de Graaff blijft bij zijn bewering dat het Dagelijks Bestuur niet het recht heeft water van naburige Polders door de Gemeente te loozen, terwijl de voor zitter zich aan het tegenovergestelde blijft vasthouden. De heer Mijs zegt ten slotte dat hij op dezelfde Poldervergadering van den gemeen te-architect heeft vernomen dat de capaciteit van de riolen aan den Langeweg van dien aard is, dat het onmogelijk is er meer water door te vervoeren, daar er nu reeds veel vuil opgenomeD wordt. Deze opmerking geeft mij aanleiding de vraag te stellen of er m9t het leggen der riolen voldoende re kening wordt gehouden met eventueele uitbreiding der gemeente. De voorzitter zegt daarop geen direct ant woord te kunnen geven. Daarom raadde hij geduld te hebben tot de volgende vergade ring om dan uitvoerig van antwoord te kunne dienen. Niets meer te verhandelen zijnde wordt de vergadering daarna gesloten om in ge heim comité over te gaan. 11ERK1NGEN. Mej. K. Kalle heeft haar ontslag aangevraagd als 1ste helpster bij de nuttige handwerken in de openbare lagere school. Tot genoegen van alle ingezetenen alhier, kan bericht worden dat de weg, loopende van de oude Roomboterfabriek tot aan den landbouwer Kardux, de z. g. Nieuwe Tongsche Dijk, zal worden begrint, wat een groote verbetering is. -- Joh. v. d. Velde had het ongeluk met zijn fiets te vallen, doordat hij daarop nog niet voldoende geoefend was. Hy bezeerde zich daarbij zoodanig, dat hij voor dien dag zijn rijwiel moest opbergen. Door een tweetal sollicitanten is j. 1. Donderdag in de openbare lagere schooi een proefles gegeven voor Hoofd der school. STELLENDAM- De rekening der ontvang sten en Uitgaven over 1911 en de begrooting voor 1912 van den Woutrinapolder liggen gedurende 14 dagen, te rekenen van den 7den jjei tot en met den 20en Mei a.s voor Ingelanden ter inzage ten kantore van den Secretaris. Op de verloting te Sommelsdijk zijn door C. Bilkea en L. Koese, beiden uit deze gemeente, respectievelijk geloot een varken en een kalf. Dit zijn de eenige prijzen, die hier gevallen zijn. Een vijfjarig zoontje van J. Klink alhier, had het ongeluk al spelende te vallen en dientengevolge een armpje te breken. De palingvisschers, die eerst kort ge leden hierheen kwamen om hun beroep uit te oefenen, zullen heden weer al vertrekken, daar de vangst zoo uiterst gering is, dat ze de kosten niet loont. Ds. Taal, predikant bij de Geref. Kerk alhier, nam Zondagavond na ruim 3-jarigen arbeid, afscheid van deze gemeente met een predikatie over Psalm 133. Aan het einde werd Ds. Taai, namens den kerkeraad, op waardeerende wijze toegesproken door den ouderling C. de Goede. De gemeente zong daarop Psalm 134: 3. Namens de kerk van Ouddorp sprak nog J. Padmos, die Ds. Taal deed toezingen Ps. 121: 4. GOEDEREEDE. De vrouw van G. Tanisaan het havedhoofd had bij de schoonmaak het ongeluk zoodanig van een stoel te vallen dat zij zich ernstig bezeerde. OUDDORP. Door het aftreden van Job. Padmos is benoemd tot diaken in de Ned. Herv. Kerk de heer W. Bosland Jz. Bij Koninklijk besluit van 2 dezer is be noemd tot Heemraad van den polder het West Nieuwland C. Tanis alhier. Aan de Openbare School No. zijn in geschreven 14 nieuwe leerlingen en aan School No. 2 4 n. 1. NIEUWE TONGE Zaterdagmorgen hakte de timmermansknecht A. K. zich zoodanig met een beitel in zijn linkerbeen, dat hij per rijtuig naar den doeter moest worden vervoerd, nadaar verbonden te zijn, werd hij weder per rijtuig huiswaarts gebracht. Zaterdagmiddag waren een paar kleine jongens op de algemeens begraafplaats, aan het groenhout snijden, op de komst van den gemeenteveldwachter gingen zij op de vlucht, hierbij geraakte een zoontje van A. K. in het stekeldraad verward en ver wonde zich zoodanig dat geneeskundigehulp moest worden ingeroepen. Door het Bestuur van den polder Duivenwaard is aanbesteed het vervoer van de kaai te Battenoord, van de benoodigde, aanleg en onderhouds grint naar de wegen in onderhoud bij den polder. Laagste inschrijver was, C. Yerolme alhier voor f 1.04 per Ms aanwien het werk is gegund. OUDE TONGE- Maandag tweede Pinkster dag zal het te Oude Tonge een kleine-Ker mis zijn, behalve enkele vermakelijkheden, hebben dien dag de meeste Caféhouders mu ziek. Volgens gerucht zal er een Extra tram rijden, naar Ooltgensplaat en Oud dorp. DEN BOMMEL- In deze gemeente komt een geval van Roodvonk voor. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Terwijl T. J. de W. alhier bezig was hout te hakken, vloog een stuk hout tegen zijn linkeroog, Het bloedde vreeseljjk en de pijn was hevig, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter verwijderde een stukje hout, dat nog in het oog was blijven zitten, De vrees, welke men aanvankelijk koestert, dat het oog kwijt zou zijn, zal evenwel ge lukkig niet bewaarheid worden. De vrouw van A. v. R. kreeg Zondag avond in de kerk der Gereformeerde gemeen te alhier bij het einde van de godsdienstoefe ning eene ongeval. De dokter, die onmid- deltjk werd gehaald, verklaarde, dat zy voorloopig niet vervoerd mocht worden, Eerst des avonds te tien uren werd zy in een ziekenmand naar huis gebracht. Door den Rijksveearts is het mond-en klauwzeer onder het rundvee by A. van den Tol geweken verklaard. Burg. en weth. dezer gemeente maken bekend, dat op Vrijdag 7 Juni a. s. van des morgens 9 tot 12 uren en des namiddags van 1 tot 3 uren in een der lokalen van de openbare school. Met 1 Mei jl. hebben 21 leerlingen de openbare school alhier verlaten, terwjjl op Maandag 6 Mei weder 21 nieuwe leerlingen tot die school zijn toegelaten. Maandagavond jl. werden hier de brand spuiten geprobeerd. Het materiëel verkeerde in uitmuntenden staat en de spuiten werk ten best. De manschappen toonden, datzy handig en vlug met de brandbluschmiddelen konden omgaan. Evenals vorige jaren zijn Dinsdag 7 Mei de steurvisschers hier weder gearriveerd. Het is voor de visschers te hopen, dat het zachte weder spoedig moge intreden. In de maand April werden op het telefoonkantoor alhier behandeld 84 telegram men, 136 gesprekken en 11 telefoonoproep- berichten. Slaapziekte. Men meldt uit Haarlem: Sedert Donderdag ligt mej. D. inde Maria- stichting alhier. Zy lijdt aan slaapziekte en is niet wakker te krijgen. Haar toestand ia bedenkelijk. Branden. Zondag verbrandde door een onbekende oorzaak de boerderij «Het Robbenhaar" te

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5