HET ZOO DROESPOEDER Uit de Pers. Organisatie. Binnenland. JACHTWATER ignoreeren, doch daarmede blinddoekt men de belanghebbenden niet. De christe lijke arbeidersorganisaties zullen de woordvoerders, die door hen in de Kamer werden gebracht, en die op hun adressen het „ter griffie gedeponeerd" hebben toe gepast, allerminst dankbaar kunnen zijn. Als het tot hen doordringt, dat de pogin gen tot verbetering van de linkerzijde komen, zullen de bekende lasterpraatjes over obstructie op hengeen vat hebben. Wij hopen alsnog', dat een overijlde behandeling in elk geval voorkomen zal worden, en een behoorlijke termijn zal worden gelaten, waarin de belanghebben den hun wenschen aan Regeering en Vertegenwoordiging kenbaar kunnen ma ken. De secretaris van een comité ter berei king van verbetering in het wetsontwerp- Arbeidersziekte verzekering', waarbij reeds twee-en-twintig belangrijke ziekenfond sen te Amsterdam zijn aangesloten, ter wijl dagelijks nog in en buiten de hoofd stad meerdere fondsen zich tot aansluiting aanmelden, heeft volkomen gelijk, waar hij schrijft: „Volksvertegenwoordigers mogen hun stem niet door anderen doen bepalen, maar zij kunnen toch anderdeels niet tot het bepalen hunner stem komen, zonder als voornaamste factor daarbij te doen gelden,wat de belanghebbenden van aller lei schakeering en kleur als hun oordeel hebben uitgesproken." Het „zoo spoedig mogelijk" in de me- dedeeling van den Kamervoorzitter zal in geen geval dit overleg mogen uitslui ten. Wel bekwame, doch geen haastige spoed. De pogingen, door een Haagsch comité in het werk gesteld, om tot samenwer king der vrijzinnige groepen te komen, geeft de „N. R. Ct." aanleiding tot een artikel, waaruit wij het volgende citee- ren „Wordt de kwestie van samenwerking tusschen de drie vrijzinnige groepen nader aan de orde gesteld, dan hangt dus alles hiervan af, of er een gemeen schappelijk doel is waarop de drie groe pen zich gelijkelijk kunnen richten, een gemeenschappelijk doel, dat ligt binnen de sferen van de practische politiek. Dat dit er is, hebben wij eenige maan den geleden uitvoerig uiteengezet in onze artikelen „Naar aanleiding van hetvoor- stel-Troelstra", „Grondwetsherziening" en „Waarom samenwerking?" (Avond bladen van 16, 17 en 18 October 1911), waarnaar wij voor het oogenblik mogen verwijzen. De op til zijnde grondwets herziening, aanhangig gemaakt zooals wij in onze zooeven genoemde artikelen hebben geschetst (d. w. z. als eenig pro grampunt en met de bedoeling haar binnen den kortst mogelijken tijd af te handelen), geeft eene uitstekende basis voor waarlijk vrijzinnige politiek, zonder dat eenig gevaar voor herhaling van moeilijkheden, als in 19051908 rezen, kan dreigen. Het is wellicht ook wij wijzen hier met nadruk op de eenig mogelijke basis voor oprechte samen werking der drie vrijzinnige partijen. Maar het is duidelijk, dateen accoord op dien grondslag, eene gezamelijke ver kiezingsactie met hetbovengenoemd doel, en, bij welslagen van de verkiezingsbe lofte alléén kunnen worden verkregen, indien tijdig de voorbereidende maatre gelen worden getroffen. Dat te doen is op het oogenblik, dunkt ons, de taak van de hoofdbesturen der drie vrijzin nige partijen, welke reeds in de grond wetscommissie met elkaar voeling zullen hebben verkregen. Zij zullen hebben na te gaan en te bespreken, of er over de algemeene lijnen, waartusschen zich een grondwetsherziening in liberalen geest zal hebben te bewegen, overeenstemming is te verkrijgen. Zoo ja, wat wij ver wachten dit ware een belangrijke stap in de goede richting. Dan kwam het er nog slechts op aan, nader het over het geheel der herziening zoover eens te worden, dat de verkiezingen konden worden ingegaan niet met vage voorspiegelingen van beste voornemens, maar met de positieve, fiere verzekering „Wij zijn klaar, om ons woord gestand te doen." Gaat thans de tijd verloren, omdat de vrijzinnige partijen de kat uit den boom blijven kijken, dan gaan wij in 1913 eene verkiezing tegemoet, waarbij de vrij zinnige partijen, ja, misschien door de rechterzijde en de sociaal-democraten tot lijfsbehoud, tot samenwerking toch zullen worden genoopt gelijk in 1909 in verscheidene districten het geval is geweest maar het zal waarschijnlijk eene samenwerking zijn op negatieve leuzen, zonder wezenlijke kracht, eene, die zelfs bij een voorspoedigen afloop van de verkiezingen niet leiden kan tot wat we toch verlangen eenige daad van vrijzinnige politiek. Daarom hebben wij den aandrang van de llaagsche heeren met instemming be groef, en hopen wij dat zij ondanksden tegenstand, in hunen pogingen niet zul len versagen. Om de grondslagen te leg gen van een accoord onder de vrijzin nigen, dat niet zou blijven bloot een noodgedrongen daad van verweer, doch waaruit na de verkiezing van 1913 ook handeling zal kunnen voortkomen, is thans de tijd o. i. bij uitstek geschikt. Voor enkele weken schreven wij een artikel ten betooge, dat de vrijzinnigen veel meer dan tot dusverre hun aan dacht zullen hebben te wijden aan den grooten invloed, welken de locale pers uitoefent. Er zijn teekenen, die er op duiden, dat we in dit opzicht de goede richting ingaan. Verrees voor enkele weken een orgaan tot verbreiding der vrijzinnige be ginselen in het kiesdictrict Steenwijk, thans kan met voldoening worden gemeld, dat in het district Hilversum een orgaan zal verschijnen, dat onder leiding van het pas gekozen. Kamerlid voor Hoorn, den heer W. de Jong. den strijd voor de vrijzinnige idee zal aanbinden. Dien weg moet het uit. Er moet in de toekomst geen district te vinden zijn, dat niet zijn eigen orgaan bezit,waarin zonder ophouden het pleidooi voor onze goede zaak wordt gevoerd. Veel te veel heeft men tot 'nu toe de gelegenheid aan de kleine clerikale pers gelaten om haar va'ische voorstellingen ingang te doen vinden. Alleen, als wij voortdurend en stelselmatig de kiezers door onze eigen organen inlichten, kan 1913 met vertrouwen tegemoet worden gezien. Daarom is het zoo'n verblijdend feit, dat in verschillende; districten de pro paganda vooral door de pers krachtig ter hand wordt genomen Luctor et Emergo, ik worstel en ik overwin dat moet overal het wachtwoord zijn. Werkstaking. Naar wy vernemen is de staking aan de fabriek van rieten meubelen, enz., der firma Schuitenmaker, te Deventer, opgeheven, daar de stakers de eischen van den patroon hebben aanvaard. Aanranding' Vrijdag is te Tiel gevankelijk binnenge bracht Joh. de R., oud 23 jaar, wonende te Wijk-bij-Duurstede. Aangaande deze aanhouding verneemt de „N. R. Ct." het volgende: In den laten avond van Donderdag ont moeten De R. en een van zyn vrienden te Wijk-bij-Duurstede zekeren Van Dijk, win kelier en varkenshandelaar, wonende te Ravenzwaay. Men besloot, gezamelyk met de pont de rivier over te steken en v. D. thuis te brengen. Aan den veerknecht werd gezegd, dat hij wel naar bed kon gaan De R. zou zelf wel overgieren. De pont bleef dus aan den Geldersclien kant. Van het veerhuis af loopt de veerweg naar den dijk; men nam echter dezomer- kade, wat een omweg uitspaart. Halverwege deze kade ligt een wiel (een plas) en daar voelde zich v. D. plotseling aangegrepen en van zijn portemannaie beroofd. Men trachtte hem in den wiel te dringen, wat echter niet gelukte, aangezien v. D. een pootige kerel kerel is. Zijn hulpgeroep werd door een op den anderen oever surveilleerenden politie man gehoord, die hulp ging halen en over roeide, om v. D. te ontzetten. De daders hadden inmiddels de vlucht genomen. Van R. is in den nacht van zijn bed gelicht. Het gestolen geld werd te zijnen huize gevonden. Naar wij vernemen, heeft hij volledig bekend. De boonenvergiftiging te Nijmegen. Van bevoegde zijde wordt aan de „N. R. Ct." het volgende medegedeeld Het vanwege den Nijmeegschen keurings dienst van eet- en drinkwaren ingestelde onderzoek in zake de vergiftiginsverschijn- selen bij de familie W. aldaar, heeft aan het licht gebracht, dat de vergiftiging wer kelijk is toe te schrijven aan het gebruik van roode Rangoonboonen. Het varkensvleesch, dat het huisgezin gebruikt had, was onberispelijk, erenzoo de aardappelen, die niet, zooals verteld werd, gekookt waren in het boonennat, maar in versch water. De roode Rangoonboonen bevatten een blauwzuur afsplitsend glucoside, waardoor bij minder goede toebereiding blauwzuur vergiftiging kan ontstaan. Indien de roode Rangoonboonen geruimen tijd in water geweekt worden, dit water wordt verwijderd en daarna de boonen in veel en versch water worden gekookt en dan zonder dit water worden opgediend, is het gevaar uiterst gering. Hier echter had den de boonen te korten tyd in het water gestaan en waren met heel weinig water gekookt, zoodat het blauwzuur niet voldoen de in het water had kunnen overgaan, maar in de boonen was gebleven, terwijl z(j boven dien ook niet geheel droog waren opgediend. De familie beeft dus het blauwzuur met de boonen binnen gekregen en de gevoeligste kinderen, een van 2 jaar en een van 5 jaar gaven ook de eerste teekenen van de ver giftiging, nl. hevig braken. Dat het kindje van 5 jaar vrij plotseling bezweek, is waar schijnlijk toe te schrijven aan overgroots gevoeligheid voor het vergift. Op het laboratorium van den keuringsdienst heeft men de Rangoonboonen nader onder zocht en daar bleek, dat in de roode zeer gemakkelijk blauwzuur was aan te toonen, in de witte daarentegen niet, terwijl ook in de zoogenaamdeChiliboonengeen blauwzuur gevonden werd. De partfj, waarvan de familie W. gegeten had, waren bijzonder roode boonen. Een nieuw station te Deventer. De commissarissen der Kon. Ned. Lokaal- spoorweg-Mpij. „Willem III" hebben zich in een gisteren te Apeldoorn gehouden ver gadering eindelijk onderworpen aan de door den minister van Waterstaat geformuleerde verlangens inzake den bouw van een nieuw gemeenschappelijk station te Deventer. Deze zaak zal nu weldra een punt van behandeling moeten uitmaken in den ge meenteraad van Deventer. Al de overige belanghebbenden zyn het intusschen met elkander eens, zoodat er hoop bestaat, dat men nog dit jaar met de werkzaamheden kan aanvangen. Pius X en de pauselijke zouaven. Z. H. Pius X heeft een nieuw bewijs van genegenheid aan de pauselijke zouaven ge geven. Op verzoek van den nieuwen com mandant} graaf de Couëssin, heeft nl. Z. H. behaagd, aan alle oud-pauselijke zouaven het recht te verleenen, de medaille Bene Merenti in zilver te dragen, terwjjl de offi cieren en zy die gewond zijn geweest, haar in goud mogen dragen. Alle zouaven mogen dus voortaan de zilveren medaille, gewonden en officieren de gouden medaille Bene Me renti dragen. De Avant-Garde," bet Fransche zouaven- orgaan, brengt de officieele mededeeling van kardinaal Merry del Val aan den comman- de Couëssin, die er op zyn beurt het regi ment officieel mede in kennis stelt. (N. Tilb. Crt.) Men meldt uit Meppel In Drente is door de ryksveldwacht aan de banketbakkers aangezegd, dat zy geen zoogenaamde rumboonen meer mogen ver- koopen, omdat zulks in stry'd wordt geacht met de drankwet. Uitbreiding ziekenhuis. Het bestuur der vereeniging „Ziekenzorg", te Enschedé heeft besloten het ziekenhuis aldaar aanmerkelijk uit te breiden waardoor het gebouw zal plaats bieden voor circa 100 personen. De verbouwingskosten, plus meu bileering, verlichting, Röntgen-installatie, enz. worden begroot op f 46.540. Arbeidsovertreding De Wageningsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen den carousselhouder J. W. Janvier Hzn. wegens het doen ver richten van arbeid gedurende de avonduren door een 5-tal vrouwen en meisjes, het ontbreken van een arbeidsregister, enz. De commissaris van politie was met den inspec teur van den arbeid van meening, dat een caroussel een onderneming is in den zin der wet, omdat er electrische kracht wordt ge produceerd. Of de zaak echter zal vervolgd worden, is twijfelachtig, omdat deambtenaar van het O.M. het gevoelen van politie en inspecteur niet deelt. Niet zoo erg. Ds. Vermaat te Cillaarshoek schryft aan „De Ned." in zake het aan de „Dordr. Ct." ontleende bericht over de door de jongens gestoorde godsdienstoefening- Feit is, dat eenige jongens het me lastig maakten. Maar om dit verder te voorkomen was geen politie noodig, die gelukkig nog niet tijdens morgen-godsdienstoefeningen behoeft te surveilleeren. Op myn verzoek ging de koster even naar buiten, wat een korte stoornis gaf, waarna de dienst zijn gewoone verloop had. De ouders zijn geluk kig zoo verstandig geweest te zorgen, dat dit zich voor den tweeden keer niet zal herhalen. Jongen vermist. De burgemeester der gemeente Diemen verzoekt opsporing en aanhouding van Jan Hartman, ongeveer 14 jaar, gekleed in grijs colbertjas,blauw flanel sporthemd,manches ter kniebroek (bruin), zwarte kousen, grijze sportpet en rijgschoenen. Signalement: Blond haar, blauweoogen, neus gewoon, openstaande mond, spitse kin, gezicht ovaal. Het ongeluk op de Brielsche Maas. Men meldt uit Brielle aan de „Dordt- sche Ct.", dat het lyk van den sergeant majoor De Vlies, die by het ongeluk met de torpedo-sloep op de Brielsche Maas is omgekomen, gevonden is. Ongelukken. Vrijdagavond kwam een auto, bestuurd door den eigenaar, den heer v. H., uit Keppel, by het afrijden van den rijksstraatweg Zwol le—Deventer, by Duur, onder Olst, door een defect aan de rem zoo met een boom in botsing, dat het voertuig geheel bescha digd werd. Van de drie inzittenden bleef de knecht van den heer v. H., achteraan zitten de, ongedeerd. De bestuurder kreeg echter een ernstige verwonding aan den schouder en zyn pas sagier, de heer J. de L., uit Deventer, een kneuzing aan het bovenbeen. Per rijtuig werden ze naar Deventer gebracht, waar dr L. Leignes Bakhoven geneeskundige hulp verleende. Het vijfjarig zoontje van Titulaer, dat onlangs te Venlo in een in aanbouw zijnd huis aan den Straelscheweg in een kelder viel, is in het R. K. Gasthuis aldaar over leden. Het 20-jarig dienstmeisje B. P., te Nieuw- Appelscha, dat Maandag van een stalzolder viel, is gisteren aan de gevo'gen bezweken. De ongelukkige zou deze maand in het huwelijk treden. Zaterdag viel de 77-jarige groentenkoop- man D. te Rotterdam van de trap zijner woning. Hy kwam met het hoofd op de steenen te land, zoodat hij zich ernstig verwondde. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar de man spoedig overleed. Donderdag is te O yen (N.-B.) het 3-jarige zoontje van den landbouwer K.v. O. ineen kuil gevallen en verdronken. Moord op een schaapherder. Uit Barneveld meldt men nog d.d. 3 Mei de volgende bijzonderheden omtrent den afschuwelijken moord op den ouden Schaap herder Van Harten De dader, een 27-jarige boerenknecht, genaamd Gerrit van Kommer, tegen wien vermoedens waren gerezen, bekende aan den burgemeester dat hij reeds twee dagen met moordplannen om de boerderij „De Kemmena", waar de 82-jarige schaapherder C. van Harten woonde, had rondgezworven. De boerenknecht wilde zich namelijk in het huwelijk begeven, en om nu in staat te te zijn een boerderijtje te kunnen beginnen, had hy het plan opgevat, den herder, die gewoonlijk het geld op zyn borst droeg, te vermoorden en te berooven. Met dit doel nu verschool hij zich Dinsdagavond om 7'/j uur in een boschje, nabij het schapenhok, waarin de herder zijn kudde moest onder brengen. Bij de terugkomst van den ouden man heeft de boerenknecht hem aangespro ken, hem vervolgens op den rug geworpen en met zyn groot broodmes het hoofd half van de romp gesneden. Als een staaltje van zyn cynisme verklaarde hij nog; dat zijn slachtoffer in het geheel niet geschreeuwd had. Kalm heeft hy toen gewacht tot het leven geweken was, waarna hy vest en onderkleeren van zyn slachtoffer heeft los gemaakt, ten einde naar de begeerde porte feuille te zoeken. Geen cent was echter op het lyk te vinden, want ook alle zakken van den herder bleken by onderzoek ledig te zyn. Het eenige, dat te rooven viel, was een byna nieuwe zakdoek, dien hy echter een eindweegs verder heeft weggeworpen, waar hij ook gevonden is. Op de plek, waar de moord gepleegd is, iets ter zijde van een binnenpaadje, is thans nog een plas bloed te vinden, als ware er een koe geslacht. Vervolgens heeft de moordenaar zich naar zyn aanstaanden schoonvader begeven, van waar hy heden, vergezeld van zijn bruidje en getuigen, ten gemeentehuize kwam, om zyn huwelyk te doeD sluiten. Medelydenwekkend was de toestand van het bruidje, dat van niets schynt geweten te hebben, toen zij vernam met welk een monster zy byna in het huwelijk was ge treden. Na met het lijk te zyn geconfronteerd, is de dader gevankelijk naar Utrecht overge bracht. Kranig. Een knaapje van omstreeks zeven jaar viel Zondagmorgen in de Wilhelminasluis te Zaandam. Een jongmensch uit Amsterdam, die het zag, sprong er dadelijk geheel ge kleed by en redde het kind. De redder ont trok zich aan elke huldiging, zoodat zelfs zijn naam onbekend bleef. Schending der eerbaarheid. Men meldt uit Haarlem In den Hout is aangehouden de directeur eener openbare instelling, verdacht van schending der eerbaarheid. Hij is in het Huis van Bewaring opgesloten. ADVERTENTIE N. geroemde onschadelijk en van ouds bekende van J. A. Basie te Alkmaar is o. m. ver krijgbaar te Dirksland bij A. van Oosten- brugoe en te Middelharnis by de Wed. P. Rooij 50 cent per fleschje, voor school gaande kinderen onmisbaar. voor Paarden in pakken van 21/2,1 en t/2Kilo Goede uitwerking verzekerd. Dijkema Ac Doornbos, ROHMEUDIJH.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2