„VOORUIT!" TWEEDE BLAD No. 24 I Mei 1912 Officieeie Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. SCHIETOEFENINGEN van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling van den Kommandant van bet korps Pantserfort-Artillerie zullen in den loop van dit jaar schietoefeningen met licht en zwaar geschut worden gehouden van het fort Hoek van Hollandmet het licht geschut in de Maanden Mei tot met October met zwaar geschut in de maand Augustus. Door dit geschutvuur wordt onveilig gemaakt een gebied, aangeduid door het fort en twee roode vlag gen bij het schieten met licht geschut tot op een afstand van 3100 M., bij het schieten met zwaar ge schut jtot op een afstand van 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minsten drie uur, waar van de eerste 2 uren halfstok, vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan, op iederen schietdag Middelharnis 30 April 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnis brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienst jaar 1911 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Middelharnis, den 30 April 1912. Bargemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. De BURGEMEESTER der Gemeente MIDDEL. HARNIS brengt bij deze het navolgende ter open bare kennis. In de eerste zitting van den Militieraad wordt in het algemeen uitspraak gedaan omtrent: a. vrijstelling van den dienst wegens eigen vrij- willigen dienst en wegens broederdienst; b. uitsluiting van den dienst. Voor zooveel betreft vrijstelling van den dienst wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders, doet de Militieraad eerst uitspraak in zijn tweede zitting, welke later zal „worden bekendge maakt. De ingeschrevenen dezer Gemeente voor de lichting van het volgend jaar, die vrijstelling wegens eigen vrij willigen dienst of wegens broederdienst hebben aangevraagd, zullen in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aanvrage toe te lichten of te doen toelichten en vervolgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen op Maandag, den 6 Mei e.k., te 12l/a uur namiddags, te Dirksland ten Gemeentehuize. De uitspraak zal voorts door ondergeteekende schriftelijk ter kennis worden gebracht van den in geschrevene, die aanvrage om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onderstaande bepalingen Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrijstelling of uitsluiting kan binnen Tien dagen, te rekenen van den dag, waarop die uitspraak is ge schied, bij Gedeputeerde Staten der Provincie, be halve door den Militiecommissaris, bezwaar worden ingebracht lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de Gemeente inge schrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer Gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uit gereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlich tingen worden gewenscht, vervoege men zich ter Gemeente-secretarie op een werkdag, tusschen tien en twaalf uur des voormiddags. Middelharnis, den 30 April 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Kamerverkiezing district Hoorn. By de Maandag gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Hoorn zijn uitgebracht het aantal kiezers is 8346 6745 geldige stemmen, waarvan 3903 op den heer W. J. E. H. M. de Jong [U. L.] en 1842 op den heer H. Ch. Vegtel [A. R.], zoodat de heer DE JONG gekozen is. Bij de eerste stemming, op 22 dezer, werden er 6399 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op mr. D. Fock [U. L.] 14, L. Koejen- bos [8. D. A. P.] 1218, W. J. E. H. M de Jong [U. L.] 2766, Fr. Netschèr [Vryz. Dem 25, D. Teunissen [Agrariër] 227 en H. Ch. Vegtel [A. R.] 2109 stemmen. Hoorn. Het za\ ieder der vrijzinnigen op ons eiland verheugd hebben, dat de kiezers in Hoorn onzen vriend, den heer de Jong, afgevaardigd hebben naar de Tweede Kamer. Al is de heer de Jong reeds een aantal jaren niet meer in ons midden, wij allen herinneren toch nog zeer goed, de vurige en sympathieke wijze waarop hij steeds voor onze beginselen op kwam en niet schroomde telkens weer de hand schoen op te nemen voor de vrijzinnige partij. Aan hem toch hebben wij te dan ken dat het vrijzinnig politiek leven op het eiland meer is gaan opleven, en er een eind werd gemaakt aan de voortdu rend grooter wordende meerderheid onzer tegenpartij. Immers, wie zal ont kennen dat we er thans veel, veel beter voor staan dan bv. in 1901Toen ge tuigde het van moed van den heer de Jong, om in diverse plaatsen te gaan debatteerenWat onmogelijke moeite gaf de tegenpartij zich niet om het ge sprokene door den lieerde Jong verdacht te maken ook bij partijgenooten. Geluk kig te vergeefs Het is een wonderlijk samenloop van omstandigheden, dat de tegencandidaal ook een bekende op ons eiland is nl. de heer Vegtel. liet is wel sneu voor dezen dat de heer de Jong nu nog vóór hem in de 2e Kamer komt. Het moet toch ieder op vallen dat de heer Vegtel steeds slechts wordt gecandideerd in voor de anti-partij niet te winnen districten, den Briel, Zierikzee en nu weer Hoorn En toch zou tiij daar als finantieele speciali teit geen slecht figuur onder de broeders maken. Onze gelukwenseh voor den heer de Jong kan des te hartelijker wezen,om dat we allen weten dat hij die maatschap pelijke positie heeft bereikt langs den ladder van eigen verdienste en hij geen gebruik heeft behoeven te maken van de lift der protectie, waardoor men soms veel gemakkelijker het doel bereikt. Dat er kracht schuilt in onzen vriend is voor ons geen nieuws, en is ook weer gebleken bij de verkiezing in Hilversum. Door zijn onvermoeid en pittig optreden daar tijdens de verkiezingsactie, kwam hij met een veel grooter stemmental uit den strijd als wij durfden hopen. In het district Hoorn heeft hij avond aan avond gedebatteerd met de kopstukken der soci aaldemocraten, die bij deze tusscbentijd- sche verkiezing al hun krachten op dat district hadden geconcentreerd. Verblijden doet ons deze uitslag der verkiezing te Hoorn te meer, omdat daardoor de gauche der Liberale Unie fractie weer is verstrekt door iemand, die bepaald zijn geheele werkkracht er aan zal wijden om de Liberale Unie tot veel krachtiger actie aan te zetten, en de aan dacht van onze voormannen te vestigen op het nut van goede en centraliseerende organisatie. Dat zal ons beginsel, onze partij, ten goede komen spijt de verdacht making onzer beginselen, onzer bedoe lingen, door de kleine en groote bladen onzer tegenpartij. Vriend de Jong namens de vrijzinnigen op ons eiland van harte gelukMogen de verwachtingen, die wij van u hebben, ook als Kamerlid, verre overtroffen wor den d. G. MIDDELHARNIS- Door de R. T. M. is b[j den ingang van bet perron een hek geplaatst om te voorkomen dat geregeld met voer tuigen gebruik zou worden gemaakt van dat gedeelte weg dat toegang geeft van den Langenweg naar den Prinses Juliana weg, anders dan met het doel naar het station te ry'den. We geven de tramweg mij. groot gelijk dit is de beste manier om mettertijd de subsidie te verspelen die zy tbans ont vangt van gemeenten en polders. Zaterdag had Mevrouw de Wed. Stam het ongeluk van een trap te vallen, waarbij zij zich zoodanig bezeerde, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. By' een bewoner van de eerste wei straat komt de besmettelijke ziekte febris typhoidea (typhus) voor. Johan Koote uit deze gemeente is goed gekeurd voor Conducteur Lijnwerker bij de R. T. M. Door J. Geldhof is een postduif op gevangen voorzien aan zijn rechterpoot van een metalen Ring waarop staat F. N. B. Charleroi 11-145862- De vischsloepen Voorlichter sch. J. de Koning en Albatros sch. J. de Waard zijn in de kaai gekomen om in gereedheid te worden gebracht voor de Haringvisscherij. Dezer dagen colperteerde alhier een persoon met loten van het N. H. Witte Kruis Wy meenen goed te doen een ieder aan te raden daarmee voorzichtig te zijn. De gehouden tentoonstelling in de Ambachtsschool is door ruim 2000 personen bezocht. Door den Kerkeraad der Ger. Kerk alhier is het volgende tweetal alphabetisch samen gesMdDs. F. Bruinsma van Glanerbrug en Ds. C. Staal van Oosterland. Bij een inwoner in den Ring komt Diphtheritis voor. Ter eere van den geboortedag van Prinses Juliana, maakte het muziekgezel schap „Sempre Crescendo* Dinsdagavond een muziekmarsch door het dorp, wat een groote toeloop van menschen op de been UI ctO fl - legen Mei hebben zich 78 nieuwe leerlingen voor de openbare school aange meld. - Op Dinsdag gehouden huisvlyttentoon- stellmg in de zaal vau den heerBennemeer, werd druk bezocht. - Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen VnnrlinhVP r Schipper Besom. Voorlichter J. de Koning f 550 Albatros j. de Waard 500 Beiden hebben de wintervaart gestaakt scherij gereed voor de haringvis- By de heraan besteding van het on- halen van haardasch en vuilnis in deze gemeente was de laagste inschrijver K. Schelhus, alhier. SEMPRE CRESCENDO. Dinsdagavond heeft Sempre by gelegen heid van de 3e verjaardag van Prinses JuJiana hare krachten getoond. Honderden kinderen gingen in optocht mede en evenveel ouderen waren op de been. F Vaders en Moeders hielden de kleinsten in de armen, om dit alles aan te zien en mede te genieten. Groot was de belangstelling, zooals altijd en kranig hielden ze zich, de mannen van Sempre. Eu die belangstelling zyn ze ten volle waai ei. Maar laten de b«voners van Middelharnis en Sommelsdyk dit ook toonen, door deze vereenigmg geldelijk te steunen. Laat ieder, die tot nog toe achterwege bleef zich opgeven als kunstlievend lid van Sem pre Crescendo, bij den penningmeester of een der werkende leden. Laten ook jonge krachten zich melden, om deze vereeniging in bloei te doen toe nemen, onder leiding van den bekwamen directeur, den heer Vletter. SOMMELSDIJK- Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, trok het muziekgezelschap „Sempre Cres cendo des avonds door verschillende wijken van ons dorp. Door de gemeentepolitie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen S. Kamp van Rotterdam, wegens het venten met boekjes getiteld, „loekomst van een Huzaar," zon der vergunning van Burgemeester en Wet houders. - De eerste prys van de verleden week gehouden verloting alhier, is gevallen op een lot verkocht door den heer Moerman te Brielle, aan den heer Trouw te Nieuwen- hoorn. u ,?D!er een vÜftal runderen van den heer M. Peekstok is mond- en klauwzeer uitgebroken. Deze beesten zyn allen door het Ryk onteigend en afgemaakt, waarvan het vleesch in het openbaar is verkocht. Procesverbaal is opgemaakt tegen M wegens het werpen van mest op den openbaren, weg zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders. De verordering op de heffing van even- redig schoolgeld voor het lager onderwijs in keu0rdg6meente '3 bÖ K°n' Besluit goedge' PoTa BelJ.e, °Pen'3ar6 vergadering van den foi O iS egd. tegen Donderdag, den 2 Mei 1912, des namiddags ten 7 ure. - Met het oog op de besmettelijke vee veeziekte in de weide van den landbouwer M. Peekstok aan het zoogenaamde Nieuwe- dukje alhier, zal het vervoer van vee naar schieden 3 deD Prutteweg moeten ge- - Tot kolenopschepper aan den kolen- bond is benoemd M. v- d. Veer van Middel namis. DIRKSLAND. De Edelachtbare heer J. Zaayer Pzn. oud-Burgemeester dezer ge meente en zijne echlgenoote Mevrouw Zaayer-van Weel heoben ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest op 1 Mei f5Je gemeente aangeboden een som van f1200, teneinde de Winterstraat te verbree den door het afbreken van het buis bewoond door J. G. Knöps en het achteruitplaatsen van den beer in de vroeger door den ge meenteraad voorgestelde rooilijn. MELISSANT. De heer J. Zaayer Pz. te sGravenhage, oud Burgemeester dezer ge- meester en zyn echtgenoote Mevr. Zaayer- van Weel, schonken heden 1 Mei ter gelegen heid van hun gouden huwelijksfeest een be- langiyke gift aan de armen dezer gemeente. DEKKINGEN- Door het gemeentebestuur is gunstig beschikt op bet verzoek van Teunis BestmaD om alsnog op de kiezers- lyst geplaatst te worden. Verleden week hebben op de woning van den landbouwer D. D. Kastelein alhier een paar dagen een tweetal ooievaars in een dicht gemaakten schoorsteen vertoefd, waarschijn lijk om te nestelen. Ze zijn vertrokken en niet weder gekeerd. STELLENDAM. Aan den gepensioneerden gemeenteveldwachter M. de Leeuw alhier, is op zyn verzoek door den Commissaris der Koningin in deze provincie eervol ont slag verleend als buitengewoon veldwachter der gemeenten Dirksland en Melissant. Voor den nieuwen cursus aan de open bare lagere school in deze gemeente zijn 37 leerlingen aangegeven. De palingvisschers, die jaarlijks met hun scheepjes KL. 1 en KL. 2 op het Ha ringvliet de palingvisscherij uitoefenen, zijn ook nu weder in de kaai gearriveerd om hun bedrijf uit te oefenen. De muziekuitvoering te geven door het gezelschap „De Hoop" alhier op 30 April, is om bijzondere redenen uitgesteld gewor den. De uitvoering zal by goed weder zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Gisteren morgen zou de landbouwer A. v. O. in de tuinen aan den schoolachter- weg eenig werk gaan verrichten, waarbij een paard noodig was. De toegang over de sloot ging over een oud zwaard van een vaartuig. Het paard gleed uit en kwam in de sloot terecht. Na veel getob kwam het dier er eindelijk uit, om er daarna weer in te raken. Toen eindelyk het, paard voor goed uit de sloot was, had het beest een leelijk dikken kop. Er is nu een flinke brug over de sloot gelegd. Toen Dinsdagmorgen de landbouwer J. v. d. B. met paarden en wagen naar het land reed, liep zyn hond onder den wagen, met het gevolg, dat voor- en achterwielen over het dier heen gingen, zoodat het beest opslag dood was. GOEDEREEDE- In de afgeloopen week waren de uitkomsten der zeevisschery zéér bevredigend. Door een negental blazers, welke van hier ter zeevangst uitzeilde, werd tot p. m. f 160 besomd. In de plaats van den heer A. van Schouwen is tot Notaris te dezer standplaats benoemd, de heer P. Th. van den Berg, cacdidaat notaris te 's Gravenbage. Bij de te 'sGravenhage gehouden aan besteding voor de wegruiming van vier wrakken in het Goereesche gat, was laagste inschrijver de NieuweBerging-Mij,Directeurs de heeren G. Dirkzwager en Zoon, te Maas sluis, ad f3600. OIJDDORP. De nieuwe muziekvereeniging gaf Dinsdagavond een uitvoering op hetdorp bij gelegenheid van de verjaardag van Prin ses Juliana. De 12-jarige M. Sperling en J. de Haan zouden ook eens fiets leeren rijden met dat gevolg dat de jongens met fiets en al in de sloot terecht kwamen en een oogenblikje niets van heel de zaak zichtbaar was, zij wer den gelukkig gered. NIEUWE TOXGE- Het Bestuur van den polder Klinkerland zal op Maandag 6 Mei a.s. schouw houden over het plaatsen van hek ken en sleuken, schoonmaken der zeilen enz. Een rund van den landbouwer P. v. A. uit nood door de Gebr. van Driel en Co. geslacht, is voor de comsumptie goedge keurd. OUDE TONGE- Vry'dag 10 Mei a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van de voor deze gemeente te bouwen gasfabriek. OOLTGENSPLAAT Door Burgemeester en Wethouders is Woensdag, 24 April jl. aan besteed het dempen van de Brandvaart. Aannemer werd Johs. van Dam Wz. voor de som van f 600.— Zondag, 28 April jl., is door G. J. v. d. Stelt alhier gevangen een postduif, ge merkt Ligue f^4 7760. DEN BOMMEL- Het primitief cohier van den Hoofdely ken omslag over het dienstjaar 1912 ligt van 24 April tot 24Septemder ter inzage. Raadsvergadering op Vrijdag 26 April (e Den Bommel. Na opening door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich 1 Het goedgekeurde cohier van de honden belasting, tot een bedrag van 136 gulden. 2 H>-t goedgekeurde primitief cohier van den hoofdelyken omslag, toteen bedrag van f 4835,97. 8 Goedgekeuring van het raadsbesluit betreffende aankoop van grond in verband met te stichten gasfabriek. 4 Goedgekeurde schoolgeldregeling ver leend. Vervolgens werd het gemeenteverslag over 't jaar 1911 aan den Taad aangeboden. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het opnemen van 1500 gulden voor kasgeld. (Het procesverbaal der kasop- neming van den Gemeente ontvanger op 13 April wees eene kassa van f 1145,45.) De raad besluit tot het doen opmaken der zaken in de kaai en het in orde brengen van „Lombok", waarvan de kosten zijn geraamd op circa 700 gulden. In verband met een vroeger ingediend adres wordt besloten, de rioleering te doen nazien en te herstellen, en in goeden staat te brengen Mocht het blijken, dat dit niet afdoende is, dan zou worden overgegaan tot eene nieuwe rioleering.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5