„VOORUIT!" Igesteenten vrij. 'ING. KSLAND Ar peien. rereedschappen. :r hoogewaarde. TWEEDE BLAI laat Coupons. op effecten. SÜIJK. :rctaris. No. 23 17 April I!) 12 OÖicieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. Buitenland. 5 ariefwet Comité. t, lette men nauwkeurig rieksmerk, voorstellende an linkerarm in de rech- aaraan een iddelharnis—Dirksland niKBCOutnixu. TELKPBOO» Tyr W iTGIFTE 15.000 LOTEN. do mogelijk 24 April kommissie, >orzitter. BEKENDMAKING. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharuis brengen ter openbare kennis, dat op 15 April 1912 b\j hen is ingekomen een verzoekschrift van Hermanus Brinkman van beroep metselaar, wonende te Middelharnis, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende locoaliteitde bovenverdieping van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Middelharnis, Sectie B, No. 65, plaatselijk gemerkt C no. 9, en gelegen aan het Vingerling aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 15 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. C. K.OLFF Sr. L.B. BEDENDMAKIIVG DRANKWET BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Middelharnis brengen ter openbare kennis dat op 15 April 1912 bij ben is ingekomen een verzoekschrift van Hermanus Brinkman van beroep metselaar, wonende te Middelharnis. om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende localiteit: de bovenverdieping van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Middelhar nis, Sectie B, No. 65, plaatselijk gemerkt wijk C No. 9, en gelegen aan het Vingerling aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Middelharnis, den 15 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. C. KOLFF Sr. L.B. MIDDELHARNIS- Zondagmorgen by het rangeeren van goederenwagens op het em placement van de R. T. M. luisterde de machine niet voldoende naar de rem, want zy reed door de dichtstaande deuren der remise binnen, en richtte eenige materieele schade aan. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Maandag kwamen alhier 2 mannen en een vrouwspersoon, (landloopers) in de gemeente. De twee mannen bleken beide vol liefde voor de vrouw en zoo kwam bet tot een twist. De vrouw wist in den beginne niet met wien zy op stap zou gaan, doch eindelijk nam zy een besluit en stapte er met een der mannen van door, de tweede man achtervolgde echter het paar. De zeevisscher J. Oosterling had het ongeluk zoodanig aan boord van het vaartuig te vallen dat hy zich naar huis moest be geven en zijn werkzaamheden niet kon waarnemen. Door H. Brinkman is verlof aange vraagd tot verkoop van alcoholhoudende drank anderen dan sterken drank, en' ver gunning tot verkoop van sterkendrank in het klein. Door de strenge nachtvorsten zyn in de laatste nachten de boven den grond staande aardappelen bevroren, ook de aardbei-planten, en de kleine groenten hebben daarvan veel geleden. In de plaats van den machinist Boertje die als zoodanig is overgeplaatst is benoemd J. de Meester van de lijn Hoekscbe Waard. Sedert de vorige week zyn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Johanna Hendrika J. de Korte 600 Voorlicbter J. de Koning 80 Albatros J. de Waard 720 De jongeheer Nipius vertrok Maandag jl. naar Dordrecht om alnaar het lagere onderwijs verder te volgen, om daarna ge plaatst te kunnen worden op d6 Hoogere Burgerschool. Door de welwillendheid van den heer Blokhuis, directeur der Gasfabriek alhier, werden zeer velen voorzien van kijkglazen voor de zonsverduistering. Velen zullen deze attentie op hoogen prijs hebben gesteld. In het Evangeliesatie gebouw werd Zondag een Collecte gehouden ten bate van de Christelijke school teSommelBdyk welke 44 gulden opbracht. Op Dinsdag 23 April a.3. des namiddags van 5 tot 6 ure zal aan de opeubare school gelegenheid bestaan voor bet doen inschrij ven van nieuwe leerlingen. S0MMËLSDI.IK- In de plaats van de heeren J. C. de Gast, A. van Es, L. Pen en Ph. Razenberg, die voor bestuursleden, van den kolenbond hun ontslag genomen hebben, zyn als zoodanig gekozen, de heeren C. v. d. Velde, H. Blok, Joh. van Rikxoort. en P. Krijgsman en tot commissaris de heeren H. v. d. Velde en C. Buys, respectievelijk in de plaats van de heeren A. Vroegindewey en M. Kooman. STELLENDAM. Zaterdagavond bleef de stoomboot Maasnvmph, varende tusschen Stellendam en Rotterdam de reis schuldig. Door een defect was ze. genoodzaakt te Vlaardingen te blijven liggen. Donderdag kwam de visscherschuit SL 16, schipper H. Brinkman, op de zand plaat Hinder terecht. Het ongeluk werd opgemerkt door M. Keyzer, die het vaartuig uit zijn benarde positie wist te verlossen, door af te brengen. Vrijdag slaagde te 's Gravenhage de heer M. van der Vlugt voor het diploma B stenographie, stelsel Riënts Balt. De vorige week viel een kleine jongen van een der visschersvaartuigen in de kaai. Het ongeval werd gelukkig opgemerkt door een ouderen broeder, die het genoegen smaakte den kleine te grijpen en op het droge te brengen, zoodat het ongeluk met een nat pak en den schrik afliep. Door het onstuimige weer had schipper A. Klink het ongeluk Vrydag jl. by het visschen, zyn kor, korhouten en koppen te verliezen. Natuurlijk een groote schadepost voor den betrokkene. Ouders of voogden, die kinderen wen- schen te doen deelnemen aan den Gursus aan de openbare lagere school alhier, zullen daarvan aangifte hebben te doen by het hoofd der school vóór 20 April a.s. Een afschrift van het primitief kohier van den hó'ofdelyken omslag dienstjaar 1912, als ook het aanvullingskohier dienst jaar 1911, ligt gedurende 5 maanden en wel van af 9 April tot en met 9 September ter gemeentesecretarie ter inzage. Een afschrift van het primitief kohier van de belasting op de honden, alsmede het aanvullingskohier ligt gedurende 5 maanden nl. van 2 April tot en met 2 September ter gemeentesecretarie ter visie. Tengevolge van het slechte weer van Donderdag sloegen by schipper B.v.d.Ree de zeilen van den mast. Schipper L.Spuy, die het ongeval bemerkte, nam het vaar tuig op sleeptouw en bracht het binnen. Vrijdagavond werden de brandspuiten geprobeerd. Daarbij bleek, hoe noodig het is dat dit van tyd tot tyd gebeurt. Immers gebreken komen dan aan het licht. Zoo was het ook hier. Voor de jongens is zoo'n avond een pretje. Of de ouders het ook pleizierig vinden, als ze hun spruiten door nat thuis krijgen, is een andere vraag. De landbouwer P. M. albier, die een koe aan de tram bracht, werd door dit dier over den weg en de rails gesleept, zoodat M. eenige wonden aan armen en beenen kreeg en gedurende een paar dagen zyn werk niet kon verrichten. De koe was ge schrokken en plotseling wild geworden. De storm van 30 Sept. 1.1 schijnt aan den kerktoren niet veel goed gedaan te hebben. Men denkt ten minste, dat die storm oorzaak is, dat het boveneind van den toren scheef is gezakt. Men is nu bezig de noodige herétellingen aan te brengen. GOEDEREEDE- Tengevolge van de hevige nachtvorst van 1.1. Zaterdag zijn op de zandgrond onder deze gemeente op verschil lende plaatsen de aardappels bevroren. Naar wy vernemen, is door wijlen de Wed. M. Breen aan A. van Heest alhier, haren tuinier, een weekgeld ad f4.— ver maakt. Zaterdagnamiddag 6 uur zullen alhier de gemeentelyke brandbluschmiddelen wor den beproefd. Aan de personen, die daartoe hunne hulp verleenen, zal 20 ct. vergoeding toegekend worden. 0UDD0RP- By P. Tanis alhier ontstond een begin van schoorsteenbrand doch werd spoedig gebluscht. Zondag is alhier in de Ned. Herv. kerk ten bate van een dochter van wylen ds. Meynsma die vroeger hier als predikant werkzaam was f 86 gecollecteerd. In de weervisscheryen werden in 2dagen 5 zalmen gevangen van 20 tot 36 pond. De heer J. Padmos is afgetreden als diaken by de Herv. Gem. en als lid van het bestuur der Chr. School. OUDE T0NGE- Maandagavond 2e Paasch- dag werd in het wachthuis van den tram W. Ouwens zoodanig mishandeld dat men voor zijn leven vreesde. De daders de twee gebroeders Fluit zyn naar Rotterdam ver voerd en Maandag met den tram thuis ge komen. Jl. Maandag is W. Wesdorp met een wagen gasbuizen op bol gegaan. Wesdorp kwam te vallen en brak zyn knieschijf. 23 April zal op de Polderkamer Ver gadering gehouden worden voor benoeming van Dijkgraaf en Penningmeester voor de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge. Maandagmorgen is door de Oude Tong- sche werklieden een staking gehouden van de Gasfabriek zijn ze naarDirkslandvertrokken. DEN BOMMEL. Vrydag j.l. werd hier de brandspuit beproefd. De slangen zijn afge keurd en zullen door .nieuwe worden ver vangen. De oude slangen zijn bij inschrijving verkocht. Een 5-jarig meisje geraakte in een diepe sloot op het geschreeuw van andere kinde ren snelde een jongen, C. H. loe, en bracht de kleine drenkeling op het droge. STAD AAt\ 'T HARINGVLIET- De vorige week had G. S. alhier bil het hakken van kachelhoutjes het ongeluk de voorste vinger van zijn linkerhand te kwetsen. Hy maakte een mengsel van carbol en water (doch zeker te sterk), doopte den gekwetsten vinger er in, en wond er stevig een doekje om. Na een paar dagen keek hy naar den vinger, die geheel zwart was. De dokter werd geraadpleegd en deze zeide, dal de vinger dood was en onmiddellijk moest worden afgezet. Aldus geschiedde. Naar men verneemt heeft de heer M. H. van Paasse alhier het huis door hem bewoond uit de hand gekocht. Door den Raad dezer gemeente is be noemd tot plaatselijk geneesheer dokter Riet van Edam, die deze benoeming heeft aangenomen. Donderdag a.s zal alhier eene buiten gewone vergadering van de vereeniging het Groene Kruis gehouden worden, waarin onder anderen ook een lid van het bestuur gekozen worden ter vervulling van de vaca ture F. v. Lingen. Bij den landbouwer A' van den Tol alhier is onder het rundvee mond- en klauw zeer uitgabroken. Toen C. J. G. albier Maandag j.l eens ging kijken naar de werkzaamheden aan den Zeedijk, liep hij naast een paard, dat eenige wagentjes aarde over de rails voort trok. Hy had het ongeluk te struikelen en te vallen, waardoor het paard hem op het aangezicht trapte. Dit ongeval liep echter zeer goed af, daar hy er met het verlies van één tand uit zijn mond en den'schrik afkwam. De „Titanic" vergaan. Het grootste stoomschip der wereld de Titanic heeft door een aanvaring met een ijsberg in zee schipbreuk geleden. Hieronder volgeB een reeks telegrammen, die door de groote bladen ontvangen zyn. New-York, 15 April. (Reuter). Een tele gram uit Montreal meldt, dat, volgens een draadloos telegram van het stoomschip „Virginia", de „Titanic" in aanvaring is gekomen met een ijsberg en assistentie vraagt. De „Virginia" heeft zich onmiddel lijk op weg begeven om hulp te bieden. Kaap Race. (New-Foundland), 15 April. (Reuter). De „Titanic" seinde per draadloos telegram, dat z(j gisteravond om 10 uur 45 min. met een ijsberg in aanvaring is geweest en onmiddellijk assistentie verlangt. Een half uur later werd een tweede tele gram verzonden, meldend, dat de „Titanic" met het voorschip wegzinkt. De vrouwelijke pasagiers zyn in de reddingsbooten in vei ligheid gebracht. Londen, 15 April. (Reuter). De „Titanic" vertrok van Southampton naar New-York, Woensdag 1.1. en maakte zijn eorste reis. Een telegram van Kaap Race zegt, dat de stoomschepen „Baltic" en „Olympic" om assistentie vraagt. Zy begaven zich onmid dellyk op weg om hulp te bieden. De „Virginia" was te middernacht op 170 mijl ten Westen van de „Titanic". Men ver wacht, dat z(j het schip om tien uur heden morgen bereiken zou. De „Baltie" bevond zich op 200 mijl van de „Titanic". •De laatste signalen van de „Titanic" werden om 12 u. 27 min.'s nachts ontvan gen door de „Virginia". Zy waren verward en kort. Te New-York arriveerden de „Niagara" en de „Carminia". Zy hadden eveneens ijsber gen ontmoet. De „Carmania" heeftin groot gevaar verkeerd, daar zij voortdurend te midden van ijsvelden te varen had. De „Niagara" was minder gelukkig. Dit stoom schip liep twee gaten in den bodem op, terwyl verscheidene platen verbogen wer den. Het, ijs werd ontmoet op de West- waartsche route ter hoogte van de Grand Banks. LONDEN, 16 April. (Eigen telegram). De laatste berichten zeggen, dat 1490 passagiers en leden der bemanning nogvermistworden. Men hoopt, dat een ander schip dan de „Carpathia" nog geredden aan boord heeft. Er wordt een lyst gepubliceerd van 213 geredden, waarop 141 namen van vrouwen. Onder meer zag ik den naam van mevrouw de Villier». Het gerucht gaat, dat het lijk van Astor reeds gevonden is. (Tel,) I)e laatste hoop vernietigd. St. JOHNS. (New Foundland), 16 April. (Reuter). (9 uur 's avonds). De laatste be richten uit Kaap Race zeggen, dat slechts de 675 passagiers, aan boord van de „Car pathia," gered werden van de „Titanic." Alle reddingbooten waren gevuld met vrou wen en kinderen. Men meent, dat de meeste leden der bemanning met het schip in de zee verzonken zijn. liet aantal slachtoffers. Het aantal passagiers en leden der be manning aan boord van de „Titanic" be droeg 2510 personen,' medegerekend zy, die te Cherbourg aan boord gingen. In het gunstigste geval verloren dus 2510 800 1710 personen het leven. Waar schijnlijk is echter het cijfer 675 geredden verstrekt door den kapitein der „Carpathia" het juiste en zouden dus 2510 676 1935 personen bij den ramp omgekomen zyn. Nadere bijzonderheden. Indien het onzettende bericht, meldend, dat er van de 2358 opvarende aan boord van de „Titanic", slechts 675 gered zijn, beves tiging erlangt tot dusverre is het niet tegengesproken maar evenmin met beslist heid bevestigd dan is het vergaan van dit grootste schip ter wereld te rangschik ken onder de vreeselijkste rampen, die de geschiedenis der zeevaart weet aan te wijzen. Want het zou beteekenen, dat meer dan 1600 menschen, passagiers en bemanning, den dood in de golven hebben gevondeD. Het moet erkend, dat er meer aanleiding is voor pessimisme dan voor het tegenover gestelde; het is niet aan te nemen, dat schepen, die een groot aantal geredden aan boord hadden kunnen nemen, dit niet on middellijk radiografisch naar den dichtst bijzijnde post voor draadlooze telegrafie zouden hebben gemeld, althans alszy zelve een marconigraaf aan boord hadden, hetgeen by de meeste mailbooten tegenwoordig het geval is. En toch is er alléén van de „Carpathia" bericht ontvangen, die met bijna 700 geredde passagiers naar Halifax opstoomt. Waarom het bericht van de ontzettende ramp zoo lang werd achtergehouden, merkt nu ook de „New-York Herald" op, zal nog moeten worden onderzocht, maar het is de zuivere waarheid, dat uren en uren lang de nabestaanden van de opvarenden gepaaid zijn met de verzekering, dat alle passagiers in veiligheid waren, en dat de „Titanic" vroeg in den avond de haven van Hilifax zou bindenloopen, ofschoon zy, die dit be richt lieten verspreiden, geweten moeten hebbeh, dat het onjuist was. De hulp. Nadat de eerste draadlooze roep om hulp de dreigende drie letters S. O. S. door de radiografische post op Kaap Ras waren op gevangen, snelden niet minder dan elf groote vaartuigen met vollen stoom naar de plaats des onüeils, jagend over een afstand van honderden mijlen. De „Virginia van de Allan Line bereikte de reusachtige „Titanic" het eerst, van dichtbij gevolgd door de „Baltic" van de „White Star", de „Carpathia van de Cunard Line, en nog een tweede Allaustoom- boot, de „Parisian". De „Virginia" begon de „Titanic" naar de haven te sleepen, terwijl de andere schepen begonnen met het overladen der passagiers. Het reusachtige schip moet echter zoo zwaar geleden hebben door de aanvaring met den ijsberg, dat het reeds vier uren na deaan- Taring zonk hetgeen echter niet te rijmen valt met het redden van 700 passagiers door de „Carpathia", daar dit schip den afstand die het van de „Titanic" scheidde onmogelijk in vier uur kan hebben afgelegd. Trouwens spreken de berichten aangaande de toedracht der ramp elkander ook in andere opzichten herhaaldelijk tegen, bv. wat betreft de paniek aan boord van het schip. Het eene bericht schrijft van een onbe schrijfelijke verwarring, terwijl het andere meldt, dat de ontscheping der passagiers in de grootste orde plaats had en de opvarenden met heldenmoed en zonder opwinding de noodige maatregelen namen. Sommige op timisten willen juist uit deze omstandigheid afleiden, dat er veel meer passagiers gered moeten zyn- dan 675. Van deze bijna 700 passagiers zouden er in ieder geval 300 eerste klasse passagiers geweest zijn, d. w.z.,dat zoo goed als alle reizigers der eerste klasse gered zouden zijn. Ook word gemeld, dat de „Carpathia" de geredden niet dadelijk van de „Titanic" aan boord nam, maar dat de „Virginia" dit deed. Daar laatst, genoemd vaartuig echter de mail Oostwaarts moest brengen, terwijl „Carpa thia" naar New-York was bestemd, nam dit schip de geredden weder van de „Virginia" over. Het volgende bericht werd te New-York ontvangen voor het bekend was, dat de „Titanic" gezonken was: De „Titanic" die Woensdag van Southamp ton vertrok om haar eerste reis te naak en is thans een wrak. Haar 2358 passagiers en haar bemanning worden thans op de „Carphathia" en de „Virginia" overgebracht, de eerste twee schepen die door de draad looze telegraaf ter hulp waren geroepen. Zün met ijsberg in aanvaring gekomen en hebben ernstige schade opgeloopen. Komt spoedig ter hulp." Aldus luidde het ont zettende telegram, dat te 10.35 's avonds door het Marconi-station te Kaap Race ontvangen werd. Een half uur later werd een tweede Marconigram ontvangen, dat meldde; „De „Titanic" zinkt, de vrouwen zyn in de reddingsbooten ondergebracht." Reeds was de „Virginia" in kennis gesteld van het ODgeluk en onmiddellijk met volle kracht naar de plek des onheils onderweg om hulp te verleenen. Middernacht seinde de „Virginia", dat zii nog op 170 mfilen afstands was van de plek waar de „Titanic" zich moest bevinden en hoopte het zinkende schip 's morgens om 10 uur te bereiken. Zeven en twintig minuten later seinde de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5