Binnenland. ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. achtereenvolgens tot standplaats 's- Her togenbosch, Breda, Rosbergen, Aarden burg, Oostburg en Westkapelle. Den 8sten Februari 1877 verliet hij als gepasporteerd marechaussée den dienst, met een blanco strafregister, en kort daarop aangesteld als agent van politie 2e klasse te 's- Hertogen bosch, doen reeds den 30en April 1877 werd hij benoemd tot gemeenteveldwachter te den Bommel, welke betrekking hij tot 31 Maart 1912 bekleede. Hy' diende hier onder 4 burgemeesters van welke 3 hem reeds zijn voorgegaan naar het Oord, waar van niemand terugkeert. Heeft Hoevenagel gedurende de 35 jaren, dat hü deze gemeente de rust bewaarde, zijn deel gehad en 's levens zoet, ook het bittere is hem niet gespaard gebleven. Moge hij nog vele jaren van zijne welverdiende rust genieten. Raadsvergadering van de gemeente Den Bommel op Vrijdag 29 Maart. Afwezig de heer Rosmolen met kennis geving, en de heer J. Mijs. Na opening door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was onder 'anderen het door H. H. Ged. Staten goed gekeurde supletoir cohier van den Hoofde- lijken omslag, dienst 1911. Een adres van de Afd. den Bommel, der Z. Holl. vereen, „het Groene Kruis" ver zoekende verbetering van de rioleering en het opheffen van enkele onhygiënische toestanden in de gemeente. Dit adres wordt ter fine van advies in handen van B. en W. gesteld. Vastgesteld wordt het cohier der honden belasting over 1912, tot een bedrag van 136 gulden. Goedgekeurd werd een besluit tot aankoop van grond voor de te bouwen gasfabriek voor Oude Tonge 6375 M2 a f 1,25 perM2; voor den Bommel 310 M2 voor f400; voor Ooltgensplaat 1750 M2 tegen 1 gulden per M2te Achthuizen 320 M2 voor 360 gulden en in de Zuidzij 320 M2 voor 400 gulden. De raad besluit een scheidsmuur te doen plaatsen tusschen het erf van den heer van der Zande en het huis, bewoond door den heer C- van Vliet. Aan den heer J. de Wachter wordt ver leend afschrijving van 2/2 jaar hondenbe lasting. Aan den heer J. Kleeuwens wordt op diens verzoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als onderwijzer aan School No. 2, en aan denzelfden eervol ontslag als administrateur van het Burgerlijk armbe stuur onder dankbetutging voor zijn correct beheer. Met ingang van 1 April wordt tot gemeen tebode benoemd de nieuwbenoemde gemeen- veldwachter de heer Leenman. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1912 wordt vastgesteld op f 4835,95 terwijl aan H.H. Ged. Staten toe stemming zal worden gevraagd ter ver- hooging van het maximum tot genoemd bedrag. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. STAD AAN 'T IIARIXGVLIET. Vrijdag j 1. had J. A. P. alhier het ongeluk in het ruim van een schip te vallen, waarbij hu' zjjn linkerarm zoodanig kwetste, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De arm was zoodanig opengescheurd, dat hij' moest worden dichtgenaaid; ook bleek dat dezelve zwaar gekneusd was. Voor de betrekking van plaatselijk geneesheer alhier hebben zich vijf sollici tanten aangemeld. Donderdagnamiddag a.s. zal door den heer Klein eenn Juliana-voorstelling gegeven worden voor de kinderen der openbare school. Naar men verneemt is de tijdelijke geneesheer alhier, de Heer Spittulair be noemd tot dokter aan het ziekenhuis aan den Bergweg (Eudokia) te Rotterdam. Kind verbrand. Een driejarig kind uit een zigeunerwagen aan den Blauwkapelschenweg te Utrecht, kwam met vuur in aanraking en werd met brandwonden overdekt door tusschenkomst van de politie, naar de Rijksklinieken ver voerd. Zondagavond geraakte te Waddinxveen de 16-jarige J. J. v. d. H., uit Moordrecht, die een fietstochtje maakte, te water en ver dronk. Doordat men het rij wiel op den kant zag liggen, ging men aan het zoeken en vond weldra het lijk, dat naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Zondagmiddag geraakte te De Lemmer (Fr.) zonder opgemerkt te zijn, het bijna 7-jarig zoontje van Koert de Vries te water. Trots alle moeite die de beide doctoren aanwendden, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. (Lw. Ct.) Te Huijbergen (N.-Br.) heeft in een on bewaakt oogenblik het bijna U/,-jarig kind van L. van A, even buiten het dorp woon achtig, den inhoud van een grooten ketel kokend water over het lichaam gekregen met het treurig gevolg, dat het eenige uren later onder vreeselyk lijden bezweek. (D. v. N.) Boefjes. De twee jongens die verdacht werden dezer dagen door middel van inbraak uit een woning aan de Praktezijnshoek te s Gravenhage en paar kandelabres en een spaarbankboekje te hebben ontvreemd, zijn zijn door de politie aldaar opgespoord. Het waren knapen resp. 11 en 13 jaren oud. Bollendag. Men schrijft uit Haarlem De eigenlijken bollendag bestaat niet meer. wanneer h\j nog bestond, dan hadden we dat Zondag in- en buiten de stad moeten zien. Het was een iet of wat drukkeren Zondag dan gewoonlijk. Wie hieruit zou willen opmaken, dat de bollenvelden geen bezoekers meer trekken, vergist zich. De middelen van vervoer zijn gemakkelijker, het tourisme per fiets en per auto is toe genomen en zag men dan ook de vorige week, niettegenstaande het gure weer, tel ken clubjes fietsrijders, gezelschappen, die den electrische tram naar hier waren geko men en ook uit de treinen tientallen, die de richting van Zuid introkken, waar toch eigenlijk op het oogenblik je bollenvelden zijn gelegen. Zondag a.s. zal ook nog vallen te gemeten van de bollenstreken. Drenkeling. Zondag is aan het strand tusschen IJmui- den en Zantvoort aangespoeld het lijk van een naar gissing 16-jarigen jongeling, van tengere gestalte, gekleed in blauwe trui en baaien ondergoed. De iudentiteit kon nog niet vastgesteld worden. Aan brandwonden overleden. De 12-jarige Johanna Schwerink, die 11 Maart in brand geraakte, door de vlam-vat- tende petroleum, waarmee zij de kachel wilde aanmaken, is na een bitter lijden van drie weken aan de bekomen wonden overleden. Zakkenrollers aan 't werk. Ter gelegenheid van de Palmpaardenmarkt te Utrecht hebben zakkenrollers danig hun slag geslagen. Verschillende personen kwa men bij de politie aangifte doen, dat zij hun portemonaie of portefeuille misten_w.o. er bij waren met bedragen van 1025, f 325, 440, 210, enz. De daders kon men echter niet te pakken krijgen. De auto-bandietenjachl. Twee heeren uit Gennep reisden Za terdag in de derde klasse naar Nijmegen. Zij troffen in hunne coupé drie reizigers, die naar Antwerpen gingen en volgens hun ne meening sprekend geleken op de auto bandieten, zooals het signalement door de verschillende bladen werd verspreid. Na elkaar fluisterend hun vermoeden medege deeld te hebben, brachten zij het gesprek op de Parijsche misdaden, waarop een der reizigers opvloog en zeer geagiteerd in het Duitsch vroeg, wat zij bedoelden en wat zij van hun wilden. Zeer in hun vermoeden versterkt antwoordden de Gennepenaren niets bijzonders bedoeld te hebben. Te Nij megen gearriveerd kochten zij echter onmid dellijk daar de portretten der boeven, bij welker beschouwing zij tot overtuiging kwa men, beslist met de bandieten gereisd te hebben, weshalve zij bij hun terugkeer in hunne woonplaats de politie van hunne be vinding kennis gaven. Een April-mop, die insloeg. J. 1. Zaterdagavond bevatten enkele Haag- sche bladen een advertentie, houdende me- dedeeling, dat gisternamiddag te 2 uur in den Koninklijken Schouwburg een gratis matinée zou worden gegeven, „tot herden king van het feit der defenitieve sluiting, aangeboden door het „Comité tot behoud van Stedenschoon en Natuurmonumenten", met medewerking van Willem Royaards, Louis Bouwmeester, Jos. Orelio, Nap. de la Mar, Leon Boedels, mevr. Mann-Bouwmeester, mevr. Van Eysden-Vink en den heer en mevr. Speenhoff. - Plaatsbewijzen zouden naar volgorde worden afgegeven. Hoezeer hier de „mop" er dik boven op lag en hoe ongelooflijk het moge klinken, van de vele gedebiteerde Aprilgrappen is deze een der meest geslaagde. Tusschen twaalf uur en kwartier voor tweeën stonden in het Korte Voorhout een groot aantal menschen, die toegang wenschten tot den schouwburg en aan het loket kwamen velen een toegangsbewijs vragen voqt de gratis- matinée, terwijl den geheelen ochtend op het bureau van den directeur de telefoon aanhoudend belde van aanvragen voor deze gratis l-April-voorstelling. Vooral het dameselement was sterk ver tegenwoordigd. Gewetensgeld. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist, uit Breda, van een onbekende, onder letters N. N. is ontvangen een bankbiljet, groot f60, tot voldoening van te weinig betaalde rech ten. (3tct> Branden. Te Lith is afgebrand de winkel van H. van Mill, eigendom van M. Arts te Wilder- vark, ook bewoond door R Knoops, schipper te Leimuiden, en den steenhouwer Horree. Te Hillegom is afgebrand het oude school gebouw met onderwijzerswoning, thans bergplaats van papier, vellen, enz. in huur bij G. C. Frentrop en verzekerd voor f 12,000. De schade iq betrekkelijk gering. Te Horsten, Groningen, is afgebrand de behuizing van W. Mulder. Niets is gered, alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zondagmorgen is te Vlijmen (NB.) afge brand de korenmolen van den heer Adr. Kools. De groote partij koren, schors en karren, alles verbrandde. De machine werd geheel vernield. Assurrantie dekt de schade. Door onbekende oorzaak ontstond Zater dag brand by den landbouwer Ph. Smits, te Waspik Boven. Schuur, huis en inboedel, benevens verscheidene duizende ponden hooi, werden een prooi der vlammen. Terwijl de eigenaar een en ander trachtte te redden, bekwam hu brandwonden aan hoofd en handen, en kon niet voorkomen, dat een drietal kalveren mede verbranden. Huis en inboedel waren laag verzekerd. 's Hert. Ct, Inbraak. Omtrent de inbraak in het kasteel „Maas bergen", van jhr. Godin de Beaufort, te Maasbergen, meldt het „Utr. Dagbl." De dieven zijn het huis aan de achterzijde binnengekomen, waar ze een raam hebben weten op te schuiven. Op z'n minst moe ten zij met hun tweeën zyn geweest, maar men mag wel aannemen, dat drie man aan het misdryf debet zfln. Eenmaal binnen, heeft men zich begeven naar de werkkamer van den heer des huizes, welk vertrek aan de voorzüde van de villa ligt en uitzicht heeft in de laan, die naar het station loopt. In deze kamer hebben de inbrekers al hun krachten beproefd op twee brandkasten, die hier tegen een muur aan stonden en die zü, als was er geen sterveling in huis, hebben omver getrokken, zoodatdekasten kantelden en op het tapu't kwam te liggen. Natuurlijk hebben zü geprobeerd de sloten te forceeren en den inhoud van de brandkasten te be machtigen, maar dat is den dieven niet mogen gelukken. Ze hebben dat werkje moeten opgeven. Toen voor hun de kans verkeken was, hebben zy een schrüfbureau tot in alle hoeken en gaten onderzocht, kas ten idem, alle laden opengetrokken enden inhoud overhoop gehaald. Veel van hun ga ding hebben de daders niet gevonden; wat ze konden bemachtigen was wat tafelzilver, in totaal ongeveer 40, 45 vorkensen lepels en verder misschien enkele guldens hier of daar geborgen, maar dit laatste zóó gering in getal, dat men dit geld heden (Maandag) middag nog niet bepaald miste. De lepels en vorkens waren van het monogram der fa milie voorzien en zullen door de dieven dus moeilyk kunnen worden verkocht;.vermoe- delyk zal de buit al in een smeltkroes ver dwenen zu'n. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mq nheer de Redacteur gelieve onderstaan de als Ingezonden in uw eerstkomend blad van „Vooruit" op te nemen. In 't nummer van „Vooruit" dato 27 Maart 1912 komt een plaatselijk bericht van Stel lendam voor, welk luidt: De heer van Bergen, van Heiiigerlee die de nieuwe to renklok leverde, heeft, nu deze gescheurd is, niet alleen gratis een nieuwe klok ge leverd, maar tevens de kosten van het plaatsen er aan verbonden voor zyn rekening genomen. Den inzender schijnt niet met alles op de hoogte te zyn geweest, vandaar dat, dat bericht onjuist is. Niet de heer van Bergen van Heiiigerlee heeft zich van deze taak gekweten, want deze heer staat daar geheel en al buiten, maar de Heeren Gebr. van Bergen van Midwolde komt die eer toe, dat zij nauw keurig aan hunne verplichting voldaan hebben. U tevens dank voor de opname dezer regelen. Dirksland. 1 April 1912. P. J. OVERBEEK, Vertegenwoordigers van de firma GEBR. VAN BERGEN te Midwolde. Te laat berouw. Hu' was 'n diepen kuil gaan delven Maar 't was uitkomst voor hem zelve. Jurie had 'n kuil gegraven, Hy de braafste van de braven, Om zfln evenmensch te vangen, Te doen struik'len in zijn gangen Maar het ging niet naar zfln zin, Want hu' viel er zeiven in. Nu begon hu luid te klagen Over listen, hinderlagen, Dat de vfland op zyn pad Dezen kuil gegraven had Dat hem zulks moest overkomen Vroomste president der vroomen I Eindeiyk, na veel spektakel Kroop het rood, blauwbont mirakel Als 'n pad weer uit den kuil. Ach 1 Wat was het schepsel vuil 1 Ja, het was 'n bitter kruis, Als 'n hond sloop hy naar huis En ging ploeteren en plassen En zich in een tobbe wasschen Zeep en soda, boender, schrobber, Alles greep de oude tobber, Maar hoe hy ook schuurde En soms in den spiegel gluurde. Hu' bleef even geel en grauw, Even bont, rood, paars en blauw, En hy zag steeds voor zyn oog 't Wapen van den regenboog. Ach, riep hy', wat was 'k een stoffel Had ik nu nog maar dien roffel, Dien )k, domkop, heb versmaad! Dan kon ik my daaraan wrflven, Om myn vlekken te verdrflven, Maar helaas het is te laat! Was die roffel maar gebleven k Had mij zeker schoon gewreven En nu daal ik zoo vuil in 't graf! Vuil en blauw en roodig Had ik juist zoo'n roffel noodigl - Doch ik mis hem, dat 's myn straf I 2 Een heiden aan het hoofd Der christelijke school, Dat wordt haasl Diet geloofd En lykt wel apekool. Maar toch is het gebeurd. En had het wfls bestuur Hem zeiven uitgekeurd 't Beviel niet op den duur Wel deed hy, o zoo graag Wat het bestuur maar wou En zyn heidinnet.je Hielp hem daarby getrouw Wanneer 't bestuur hem vroeg Een meester weg te trappen 0 Hfj trapte wat hy kon t Bestuur aan 't handen klappen. En hadden zij hun zin Er zoo een uit te schoppen, Dan glansde hun gezicht, Dan schitterden hun doppen, En gingen zy hun schuld Gauw in den doofpot stoppen, Dan dronken zy zich zelf Van vreugd haast onderstboven, En gingen dan den Heer Voor zooveel zegen loven. Hy hield zich vriendeiy'k En was graag vriend van allen, Zelfs van den meester ook,— Hij at van beide wallen. Dat was heel politiek, Maar 't kan Diet cbristiyk heeten. En zoo'n bestuur en hoofd Heeft wel wat ruim geweten, En toen hij 't bestuur zat was, Omdat het hem te laf was, En hy het te glad was, Wilde hy weg op elke wys Een paar honderd gulden gaf hu' pry's 't Bestuur heeft ,n verbazende krop Het kan wat dominees en onderwyzers op. 3 Werd onze Burgervader straks Verwezen naar het diepst der hel, Zulks preeken is 'n hoopje kaks Van de verwaande Izebel. Wy houden 't liever met de leer Van onzen acht'bren Burgevader, Dan met zulk spotten met den Heer,— Wees niet een spreker, maar een dader' God keurt zulk ydel zwetsen af, Het is 'n zondig, laag gekwansel, 'tls beter met de liefde in 'tgraf Dan met 'n een vloeker op den kansel 1 4 Komedie in een tent Foei 1 Wat een slecht vermaak 1 Komedie in de kerk En school is beter zaak 5 Daagiyks te zien Een christelijk bestuur, Nuchteren en vroom Alle dag en uur, Behalve de eerste Zeven dagen der week— Dan zyn ze wel eens Een beetje van streek, 6 Fameuse doofpot te koop, Met een dikke kwast vol stroop, En honderd leege vaten Uitgedronken met maten, By 'n christelyk bestuur „Hou ze in de gaten!" 7 Gevraagd: Een flinke president Met 't knappen van de zweep bekend, Die nuchteren is in alle zaken, En eene school in bloei kan maken. Die niet voortdurend zit te loeren, Om slinksche streken uit te voeren, Of als 'n krulstaart rond te stappen, Waar men het grootste glas kan snappen, Of om er anderen uit te trappen En dergelyke flauwe grappen, Geen kaffer, moor of indiaan, Maar Nederiandsche onderdaan. Fatsoenlijk mensch, die 't kwade haat, Geen ondier met 'n vroom gelaat. Een die overheden eert En die geen opstand maakt of leert. Wie daarby ook nog christlyk is Geniet de voorkeur zeer gewis. En kan hy ook nog scbryven, lezen Zulks zal een aanbeveling wezen. En tevens nog 'n nieuw bestuur Gevraagd, te koop of ook te huur. De brieven franco, motto „schun" Aan het bestuur hier, „extrafyn." MIDDELHARNIS. Geboren: Egbert, z. v. Egbert de Libt en Maria Quartel. Wouter, z. V. Govert v. Beek en Pietertje y. d. Hoek. Adriaantje Cornelia, d. v. Simon Ver- hage en Adriaantje Cornelia Smit. Gehuwd: Leendert Wittekoek 22 j. en Trtfntje Korte Weg 18 jaar. Overleden: Mattheus Stapel 74 j. echtgenoot yaö Cornelia Hollaar,

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6