G ikjes :weij Wz. „VOORUIT!" TWEEDE BLAD :n. ding. ;tie 'ast: -9,-10,. ideren het ïerd. ^eesche elsdrukkerij lERHANDBL No. 20 3 April 1912 Officieele Mededeelingen. Plaatselijk Nieuws. 5 >ret Comité. seizoen irop wij :urrentie ig in bHEVIOT meisjes ïarnis, FEB KEU tegen .MIDDELHARNIS. tBOEKEN, DEFTEN, jTBOEKEN enz. 4RTEN IRTJES enz. Ide KERKBOEKJES knip enz. IBIJBELS POST, IAARTEN enz. voor schilderijen. •TDEL. liEKBINDERIJ. groote voorraad bOLBOEKJES voor minderde prijzen. WAARSCHUWING. tegen het lokkeu van Nederlainlsche werklieden naar Duitschland. Re BURGEMEESTER der Gemeente Middelharnis waarschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met vei- atrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aan komst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvo rens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, rechtstreeks tot de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen te 's-Gravenhage, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleur stelling en schade. Middelharnis, den 1 April 1912. De Burgemeester voornoemd, ULBO J. MIJS. Grondbelasting. De Burgemeester van MIDDELHARNIS Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad ho. 82). Brengt ter kennis, dat gedurende 30 dagen ter Secretarie der gemeente ter inzage ligt de by hem ontvangen opgaaf der uitkomsten van de meting en schatting van perceelen in de gemeente, welke in het jaar 1911 veranderingen of wijzigingen hebben ouder gaan, waartegen de bezwaarschriften binnen 30 dagen na heden bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland moeten worden ingediend. En is hier afkondiging geschied, waar het behoort den 1 April 1912. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. MIDDELHARNIS. In het lste kwartaal van dit jaar zijn door de schutsluizen alhier ge schut 381 vaartuigen met een gezamenlijke groote van 27,594 tonnen. Op verzoek van de politie te Schiedam werd Zondag alhier opgespoord een vrouw die Zaterdag jl. haar woning aldaar heime lijk had veriaten. De koopman P. T. uit Amsterdam die zich eenige dagen alhier op kosten van een medereiziger heeft opgehouden is Zaterdag heimelijk van hier vertrokken. Een geluk zulke gasten kwijt te raken. Onder Voorzitterschap van den heer W. Kuiper is alhier een vereeniging opgericht van huiseigenaren. Van 'sGravenhage is naar hier over-, geplaatst een opzichter der telefoondienst belast met het toezicht ep het eiland Flak- kee. Woensdag zal de vischsloep Oranje Nassau, seh. M. den Braber weer van hier ter vischvangst uitzeilen. Door H. v/d Doel uit deze gemeente is onderhands aangekocht de herberg met stalling van den heer Broodshoofd te Dirksland. Terwijl de heer A. Vermaas Maandag met zijn paard en wagen over den Lange- weg reed schrok het paard van langs de weg liggende buizen en sloeg op hol. Daar de wagen met koopmansgoederen was ge laden leed Vermaas vrij groote finantieele schade. Door den vleeshouwer D. de Haas alhier zal een paaschos geslacht worden van het buitengewone gewicht van 1000 kilogram. Het dier behaalde op de tentoonstel ling te Rotterdam den 2e prijs. Ten huize van een bewoner aan den Ring doet zich by een jongetje van 9 jaren diphtheritus voor. De Heer H. v. Heest die tijdelijk als assistent stationchef te Numansdorp dienst heeft gedaan is hier weer teruggekeerd. De hoofdafdeeling van de gymnastiek- vereeniging „Sparta" alhier, directeur de heer J. H. van Dijk van Schiedam, zal deelnemen aan de wedstrijden te Gouda, welke tegen 27 Mei a.s (2en Pinksterdag) zijn uitgeschreven door het Gewest Zuid-Holland van hetNederlandsch Gymnastiek-Verbond. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgeDde vischsloepen: Schip Schipper Besom. Paul Kruger H. Langbroek f 670 Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 750 Albatros J. de Waard 1020 Johanna Hendrika J. de Korte 600 Maandag had J. Albregts bet ongeluk terwijl hij bezig was vee van 't stal te halen dat een os op zijn voet trapte waardoor die ernstig werd bezeerd, L. v/d N. die zich een maand geleden aan diefstal van goederen heeft schuldig gemaakt, hoorde Dinsdag een jaar gevange nisstraf tegen zich eischen. SOMMELSDIJK. In de afgeloopen maand werden alhier verzonden 130 en ontvangen 124 Telegrammen, uitgegaan 278 en ingeko men 239 telefoongesprekken. Totaal 771. Eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen, in de gemeente gelegen, liggen van af heden tot en met den 1 Mei a.s ter Gemeente-Secretarie voor een jeder ter inzage. Door den heer M. de Haas alhier is aangekocht de os van den heer Warnaer, wegende ongeveer 1000 KG. welke op de veetentoonstelling te Rotterdam de 2e prijs behaalde. Op Donderdag den 4 April a.s. des na middags te twee ure zal de gelegenheid zijn opengesteld tot het kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in het gemeentehuis aanmelden. MELISSANT. Het kohier van den hoofde lijken omslag voor het dienstjaar 1912 is door H.H. Ged. Staten goedgekeurd en ligt gedurende vijf maanden ter gemeente-secre tarie ter inzage. Eene opgave van de uitkomsten dei- meting en schatting van gebouwde en on gebouwde eigendommen in deze gemeente, ligt gedurende 30 dagen ter gemeente-secre tarie ter inzage. Gedurende de afgeloopen maand Maart werden aan het hulptelegraafkantoor 101 telegrammen behandeld. Onder leiding van den heer P. van der Wulp heeft Woensdag jl. de gemengde zang- vereeniging „Oefening en Uitspanning" hare repetitie's in de openbare school aangevan gen. HERRINGEN- Door den Raad dezer gemeen te is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Ver boom, hoofdonderwijzer alhier. By publicatie worden ouders en ver zorgers van kinderen uitgenoodigd voor den 24 April a. s. ter Gemeentesecretarie aan gifte te doen van kinderen, welke zy met den 1 Mei e. k. gedurende den zomer al of niet kosteloos of tegen verminderd school geld, de openbare lagere school voor het eerst willen doen bezoeken. Op de kiezerslijst 1912/13 zijn geplaatst 150 namen van kiesgerechtigden voor de Tweede kamer en Provinciale Staten en 135 voor den Gemeenteraad. Door den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel is aan A. Riedyk alhier vergunning verleend tot het gebruiken van een stoomketel in zijne zuivelfabriek. Verslag van het verhandelde in de Open- hare vergadering van den Gemeente raad van Herkingen op Vrijdag den 29 Maart 1912 des voorin, te 9 uur. Afwezig de heer A. Munsters, V oorzitter de Ed. Achtb. heer Mr. C. Zaayer, Burgemeester. Na opening der vergaderingdoor den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Dhr. Keijzer vraagt of het niet mogelijk zou zijn om de f 25,— subsidie, die in de vorige vergadering aan de Vereenihing Nati onale Feestdag is ingetrokken, te bestemmen voor tractatie der schoolkinderen en armen. De Voorzitter verzoekt den heer Keyzer dit punt, indien'hy dit verlangt zoonoodig op het eind der vergadering ter sprake te brengen. De Voorzitter wenscht den leden in deze eerste vergaderingdesjaars gelukt enspreekt de hoop uit dat het hun en hunne gezinnen in 1912 weder naar wensch moge gaan. Komt aan de orde le. Mededeeling ingekomen stukken. a. Eene missieve van Ged. Staten hou dende toezendig van een extract uit een Koninklijk Besluit tot nadere regeling van de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris waaruit blijkt dat de jaarwedden zijn vastgesteld en goedgekeurd voor den Burgemeester op f 650. voor den secretaris op f 600. b. Een dito van het zelfde college betref fende goedkeuring van een wijziging in de gemeente begrooting dienst 1911. c. Een dito houdende toezending van een afschrift van een Koninklijk Besluit tot goedkeuring van de belasting op het haven en kadegeld tot 1 Januari 1918. d. Een dito daarbij toezendende een staat waarbij vastgesteld is de rijksvergoeding in de kosten van het lager onderwijs over 1909 ten bedrage van f 3000. e. Een dito houdende goedkeuring van de Gemeente Begrooting dienst 1912. f. Een dito waarbij toegezonden is een extract staat, aangevende de verrekening der uitkeering aan de gemeente ingevolge art. 1 t/m 9 bis der wet van 3 Juni 1905 (Stbl 151) over 1911. g. Een dito waaruit blykt dat de Rijks bijdragen bedoeld by art 48 der lageronder- wyswet aan de gemeente in 1912 by voor schot uit te keeren is vastgesteld op f 3075. h. Een procesverbaal van opname dei- boeken en kas van 1911 waaruit blijkt dat deze in orde zijn bevonden met een kassaldo van f 1285,30 Tegelijkertijd is opgenomen de armenkas met een saldo van f 844,54. i. Wordt voorgelezen het verslag over den toestand van het lager onderwijs in 1911. le Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen een verslag van de Gezondheids Commissie en van de Ambachtsschool over 1911, welke verslagen voor de leden op de secretarie ter lezing worden nedergelegd. 2e Wordt goedgekeurd een wijziging in de Gemeente begrooting dienst 1911. 3e Een schrijven van den heer J. M. Ver boom hoofd der school alhier, waarin hij verzoekt tegen 1 Juni a.s. eervol ontslag uitgenoemde betrekking, wegens zijn benoe ming als zoodanig te Poortugaal. Met het oog op de voorziening in de va cature stellen B. en W. voor het ontslag te verleenen tegen 1 Juli a. s. en noodig het ontslag alsnog vroeger te verleenen. 4e Worden tot leden van het stembureau voor de eerste verkiezing die dit jaar mocht plaats hebben benoemd de heeren Jac. v. d. Velde, J. van Kempen, J. den Boer en en tot 4e lid de heer M. Keyzer terwijl de overige leden tot plaatsvervangend voor voorzitter en leden worden aangewezen. Bij de gebruikelijke vraag of een der heeren nog iets heeft op ta merken vraagt de heer L. van der Velde hoe het gelegen is met de uitwatering achter de woningen op het eind der St. Elizabethstraat, daal de bewoners aldaar veel last hebben van het overtolligewater. De Voorzitter zegt dat dit punt reeds bij B. en W. in bespreking is en weldra in orde zal worden gebracht. Dhr. Keijzer zou gaarne zien dat met beladen wagens op den kant der kaai kon worden gereden, daar dit vaak ongerief te weeg brengt b. v. bij het laden van vlas. De Voorzitter zal hiernaar een ondezoek instellen. Vervolgens wordt in geheime zitting, overgegaan tot het vaststellen van het suppletoir en het kohier van den Hoofde- lijken omslag. STELLENDAM. Een opgave van de uit komsten der meting en schatting van ge bouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, ligt gedurende 30 dagen van 1 April 1912 tot en met 1 Mei a.s. ter gemeente-secretarie ter inzage. Door den Burgemeester is een open bare vergadering van den raad dezer ge meente uitgeschreven tegen Woensdag 3 April des avonds 6.15 uren. Het kohier no. 1 der Personeele Be lasting over het dienstjaar 1912 invorderbaar verklaard op 30 Mei 1912, is aan den Ont vanger ter invordering ter hand gesteld. Naar wij vernemen, zal hier voor het eerst worden begonnen de visschery uit te oefenen met een ijzeren blazer, waarin waarschijnlijk dan ook een motor als be weegkracht dienst zal doen. De vorige week ontstond ten gevolge van het vlamvatten van roet in den schoor steen biand ten huize van den Heer M. N. alhier. Door toegeschoten hulp wist men den brand spoedig meester te worden. De schade is gering en wordt door verzekering gedekt. Was men Maandagavond van meening, dat de Maasnymph de reis van Rotterdam op Stellendam tengevolge vanhetstormweer zou schuldig blijven, spoedig bleek, dat dit niet het geval zou zijn. Slechts met een geringe vertraging kwam de boot niettegen staande den storm Maandagavond hieraan. Een kranig stukje. GOEDEREEDE- De vereeniging „Aurora" hield op Vrijdag 29 Maart jl. haar laatste winteravond byeenkomst voor dit vereeni gingsjaar. De jongere leden hadden ditmaal op zich genomen den aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen. Het zy reeds nu gezegd, dat ze daarin uitstekend geslaagd zyn. Het opvoeren van een uit het Fransch vertaald blijspel en van een operette vormde de hoofdschotel. Alsby- en nagerechten werden verschillende humoristische voor drachten ten beste gegeven. Uit alles bleek dat met ijver en ernstig was gestudeerd en tevens dat er ook onder de jongere leden, krachten aanwezig zyn, die veel voor de vereeniging beloven. Na een hartelijk woord van hulde aan alle medewerkenden en eene opwekking voor het volgende seizoen om op die wyze voort te werken voor den bloei der vereeni ging, sloot de voorzitter deze byeenkomst. Het is dit jaar weder gebleken, dat de vereeniging voorziet in eene behoefte voor de gemeenten Ouddorp, Stellendam en Goe dereede aan aangename en nuttige ontspan ning, zonder de groote financieels offers. De in der. laatsten tijd meer op den voorgrond gezette stelling, dat door onder linge samenwerking en waardeering van de inwoners van verschillende gemeenten, ook op ons eiland veel kan worden bereikt, is door de vereeniging Aurora weer bewezen. Aan J. Non is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente werkman. Mej. C. J. Poortman uit Middelburg heeft hare betrekking als onderwijzeres der O. L. School alhier aanvaard. Aan den heer C. A. Vogel is met in gang van 1 April j.l. eervol ontslag ver leend als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Onder voorbehoud van hoogere goed keuring is aan den tweeden en derden Ambtenaar van den Burgerlijken Stand alhier eene jaarwedde ad f25. verleend. Op de vöovloopig vastgestelde kiezers lijst 1912 13 zyn geplaatst 238 kiezers voor de Tweede Kamer, 238 voor de Prov. Staten en 205 voor den Gemeenteraad. Tot tweeden Ambtenaar van den Bur gerlijken Stand is benoemd de heer P. de Vos, ontvanger dezer gemeente. Woensdagvoormiddag 11.30 uur zal in de Gemeentelijke Bewaarschool alhier de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie wor den opengesteld. 0UDD0RP- Schipper T. Grinwis had ver leden week het ongeluk met zijn garnalen- kor in een wrak te geraken waarbij bijna heel zijn kor werd vernield. Vrijdagmorgen zijn voor den polder het Oude Nieuwland op de voordracht als Heemraad geplaatst de heeren P.BreenJz., C. Mastenbroek en J. Voogd Mz. De werkman H. Tanis die verleden week zjjn hand zoodanig tusschen een vlas braakmachine verwondde, is in het zieken huis te Rotterdam een vinger geamputeerd. De arbeider Jan Meyer die Zaterdag op een stelling die bij een huis stond aan 't werk was, had het ongeluk door het breken van de stelling zoodanig te vallen dat een zijner beenen brak. De Gebr. A. M. Sperling brachten verleden week een wrak hier aan dat zy in hun garnaienkor gevischt hadden. In de afgeloopen maand werden hier op het Telefoonkantoor 165 telegrammen verhandeld 115 gesprekken werden gevoerd. OUDE TONGE. Het huis en wagenhuis van den heer J. C, v. d. Snoek is uit de hand verkocht aan den heer Trommel van Haar lem. OOLTGENSPLAAT- Door Burgenmeester en Wethouders is Woensdag 27 Maart j.l., aanbesteed het dempen en rioleeren van de sloot langs den Z. Achterweg alhier. Ingeschreven werd als volgt: W. Kreeft f 1179.— F. Bedee en J. KraayVeld f 1525.— Johs. van Dam Wz. f 1580.— J. Tiggelman f 1225.— L. deVosCz. f 1496.- B. K. Breeman f 1261.— J. Nelis f 1120.- Johs. Korteweg f 1849.— M. Remis f 2065.— P. van Putten Rz. f 1335.— H. Verschuur f 1287. Het werk is aan den laagsten inschrijver, J. Nelis, gegund. DEN BOMMEL. Den heer J. Kleeuwens, onderwijzer aan school No 2 in deze ge meente, is als zoodanig benoemd te Middel harnis. Zondag a.s. zal het 20 jaar geleden zyn, dat de heer J. Kleeuwens als organist in de Ned. Herv. kerk in dienst trad. Onze vroegere dorpsgenoot de jonge heer J. Krijger, werd dezer dagen bevorderd tot de 3e. klasse der academie te Rotterdam. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk alhier is gekozen de heer A. Lokker, in plaats van den heer A. Maris, die de gemeente metterwoon heeft verlaten. Bij den landbouwer Krijger alhier heeft men eene ploeg onbruikbaar gemaakt door een der onderdeelen te ontvreemden. De laffe dader is tot heden, jammer genoeg, niet ontdekt- By den landbouwer S. is eene kalfkoe afgemaakt, en het vleesch onbruikbaar ver klaard en vernietigd. Dinsdagnamiddag gaf de goochelaar, de heer Klein, een kindervoorstelling op de openbare school alhier. Zijne toeren vie len bijzonder in den smaak. Een paar muziek nummers, die hij op wijnglazen ten gehoore bracht, getuigden van groote kunstvaardig- heid. Wjj durven den heer Klein gerust aanbevelen. „Er is een tijd van komen, er is een tyd gaan". Deze dichtregelen kwamen ons in de gedachte, toen we enkele weken geleden vernamen, dat onze dorpsveldwachter, Hoevenagel den dienst zou gaan verlaten, om zijne laatste levensdagen in rust te slijten. En thans is die tijd van gaan voor hem aangebroken. Met ingang namelyk van 1 April heeft hij zijn eervol ontslag gekregen, en is hem een pensioen verzekerd van 350 gulden 'sjaars. Den 8en Maart 1844 te Biervliet geboren, ging hy den 6en Mei 1868 als plaatsvervan ger in dienst, doch reeds op 20 November daaraanvolgende teekende hij vrijwillig voor 8 jaar, waarna hij werd ingedeeld bij het 3e regement infanterie, garnizoen Terneu- zen. Op 8 Februari 1869 werd Hoevenagel aangesteld als marechaussee te voet, had

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5