APRIL-COn MARIA VAN DER KC Binnenland. Ingezonden Stukken. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Verkooping( Jb. MASTESBHOEÏ Cornelis Joppe kleine damesfie Mooie gelegenln 1 Lotharinger reus ram en voet 6 De 8 jarige J. Knape zou achter op een wagen klimmen met dat gevolg dat een zyner beenen tusschen een wiel geraakte het liep gelukkig goed af, daar alleen zün klomp werd verbrijzeld. Pe schipper A. Bakelaar had het ongeluk zyn vinger zoodanig te klemmen clat hy zich ernstig bezeerde. V, 7 JA® landb0»wer J. Tanis uit de Druif had Zaterdag het ongeluk toen hij met een beladen wagen aardappelen aan kwam rijden dat zyn paarden zoo schrokken van een Stoomflets met dat gevolg dat de paarden £™pn door de heining bij P. Bosland op hep het af kwamen, met eenigeschade - Alhier zijn in korten tijd 3 loterij ver- eenigmgen (Tijdgeest) opgericht. - Verleden week z(jn hier 42 kinderen gevaccineerd door Dr. Crucq. NIEUWE TONGE- Het Café Havenzicht te Battenoord van den heer W. Gebuijs is on- ueihands verkocht aan den heer L. van den Doel schipper te Dirksland. - De heer P. H. Overbeek onderwijzer aan de openbare school alhier, is als zoodanig benoemd te Rotterdam. OUDE TONGE. Op de voordracht voor Penningmeester van den Polder loozende door het Oudeland van Oude Tonge, staat No. 1 de heer M. Wittekoek en No. 2 de heer M. de Looze. - De vorige week slaagde Mej. J. K. A. Hamelink voor het examen van de nuttige handwerken te 's-Gravenhage. Zateidag geraakte het dochtertje van den heer M. Geluk al spelende onder een span paarden. Eenigszins licht gewond werd zy door toegeschoten hulp opgenomen. DEN BOMMEL- Ds. L. Emmen heeft voor het beroep naar Eist bedankt. - Maandagavond viel een 3-jarig kind van den schipper L. B. in de haven. C. J. die spoedig te hulp kwam, had het geluk den kleine drenkeling op het droge te brengen. - Maandagavond kwam een paard met een kar achter zich en zonder voerman den dijk over hollen, tot het op de kaai werd gegrepen. In de Langstraat was het dier zün bestuurder ontloopen, terwijl deze bezig was het hoofdstel aan te doen. De man was genoodzaakt zyn gery per fiets tot hier te volgen. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Abr. Arens- man alhier had de vorige week het ongeluk van een wagen op een zaaimachine te val len, waarbij hy eenige ribben kneusde, zoodat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. - De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier No. 1 der Personeele belasting over het jaar 1912 invorderbaar verklaard op den 18 Maartj.l.' aan den ontvanger ter invordering is ter' hand gesteld en dat ieder daar op voorko mende belastingschuldige verplicht is zynen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. - Tot secretaris van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier is benoemd de Heer Jacb. Koert Mz. Hst valt hier moeielijk echte natuur boter bij de boeren gekocht te krijgen, omdat eenige boeren uit den omtrek, de melk hunner koeien voortaan zullen leveren aan de firma van den Berg te Rotterdam. - Dinsdagnamiddag nam de Heer F. van Liögen afscheid van de schoolkinderen en vertrok Woensdagmorgen naar zijne nieuwe standplaats Hattem. Ofschoon nog geen twee jaren alhier als hoofd der open bare school werkzaam, viel het hem toch zwaar van school en gemeente afscheid te nemen, daar hy hier zoo ruimschoots alge meen de achting en toegenegenheid genoten had. - Burgemeester en Weth. dezer ge meente maken bekend, dat de vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1912/18, benevens de alphabetische lysten der namen en voor namen van hen, die met betrekking tot eene of meerdere verkiezingen van de kie zerslijst zyn afgevoerd en daarop gebracht zyn, van den 23 Maart tot en met den 21 April a.s., op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. - De Heer J. C. Elvé zal tü'delyk optre den als Directeur der zangvereeniging „Concordia" alhier. 88 - Woensdag 20 Maart j.l. vierde de de zangvereeniging „Concordia" in gesloten kring een feestje als afscheid aan haren zoozeer geachten Directeur, den Heer F van Lingen Te midden der vreugde verscheen de nachtwaker. Deze bedankte de vereeni ging voor de nette wijze, waarop zij zich by rie laatstgegeven uitvoering gedragen had waardoor zy hem het vervuilen van zyn plicht zoo gemakkelijk had gemaakt. De Directeur nam daarop zyn hoed, ging by de leden der vereeniging rond en collecteerde voor den nachtwaker de som van f 2,45, Uitslag der publieke aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor de Ambachts-heerlykheid Stad aan 't Haring vliet op de stee van den heer J. Koert Mz. alhier. TIMMERWERK. J. Maliepaard Cz. te Stad a. Harinv. f 2715,— L. Stapel te Middelharnis „2850,— A. van den Doel te Sommelsdjjk 2745,— A. C. Korvink te Stad a. Haringvl. „2765,— METSELWERK. J. Boeter te Middelharnis „2890,— Gebrs. Le Compte te Sommelsdyk 2850,— J. v. d. Schenk te den Bommel „2925,— C. Pijl te Middelharnis 2828,— W. v.d. Welle te Stad a. Haringvl. 2790,— SMIDSWERK. J. P. Nieuwland te Stad a. Haringvl.,, 294,50 C. J. Hendriks te Stad a. Haringvl. 298,64 P. Snijder te Middelharnis 289,50 VERFWERK. P. van der Stad te den Bommel 720,— P. J. Dorsman te Stad a. Haringvl. 663,— P. van der Sluijs te Sommelsdyk 709,— IN MASSA. J. Maliepaard Cz te Stad a. Haringvl,, 6470,— W. v. d. Welle te Stad a. Haringvl. 6440,— Gegund in massa aan W. v. d. Welle en verder aan de laagste inschrijvers, behalve voor het smidswerk. Dit is gegund aan M. van der Sluijs te den Bommel. Zondagavond is op het rangeerterrein van de Tramweg-Mij. de Meierij de machinist leerling W. Sauvé, oud 17 jaar, uit Asten bij het verleggen van een wissel door de locomotief gegrepen en daardoor zoodanig gekwetst dat zijn rechterbeen en arm als het ware van het lichaam werden gescheiden. Na geneeskundige behandeling ter plaatse werd de ongelukkige naar het gasthuis te Eindhoven overgebracht alwaar hij nog de zelfde avond overleed. ['s H. Ct.] Naar het Volk verneemt, is de tramcon ducteur W. F. de Groot, die Vrijdagnacht bij het inrijden van de remise Tollensstraat te Amsterdam beklemd geraakte tusschen de tram en de poort, waardoor de kaartjes trommel hem in den buik drong, zoodat hy zeer ernstige inwendige kneuzingen kreeg, Zondag aan de gevolgen overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de buurtschap Okkenbioek onder Die penveen een schuur afgebrand toebehooren- de aan den landbouwer Bloemenkamp al daar. Behalve de inboedel kwamen 12 stuks jong vee in de vlammen om. Men vermoedt dat hi6r kwaadwiligheid in 't spel is, zoodat de politie de zaak in onderzoek heeft. In de omgeving is nl. een heele bende landloopers gekampeerd. Bij 't pogen tot redding heeft Bloemen kamp nog zoodanige brandwonden aan hoofd en handen gekregen, dat hij zich gis terenmorgen ondei behandeling van een dokter moest stellen. De politie die direct van een en ander in kennis is gesteld volgens de Zw. Ct. reeds ijverig aan het onderzoeken. Te Arnhem, Velp en Groenlo zyn, naar de Arnh. Ct. meldt, in de laatste dagen ge vallen van meningitis met doodelyken af loop voorgekomen. De winkelier V. d. B. te Beneden-Hardinx- veld, by wien Zondagavond brand uitbrak, en die als verdacht van den brand te heb ben aangestoken, gevankelijk naarDordrecht werd gebracht, heeft tegenover de politie een volledig bekentenis afgelegd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Utrecht den 25 Maart 1912. Geachte Redactie. Zooals sommige lezers wel zullen weten worden volgens bisschoppelijke orde in het bisdom Utrecht en ook in andere bisdommen pogingen aangewend om uit de Roomsch Katholieke gezinnen de neutrale bladen te weren en te vervangen door R.K. bladen. Aan de Nieuwe Rottd. courant wordt hieromtrent uit Naarden bericht dat de pastoor in de kerk de geloovigen heeft opge wekt de niet Katholieke bladen uit hunne woningen te weren. Dit was echter niet voldoende, op aandringen van dien pastoor zyn door de vereeniging „Pius X" commis- siën gevormd, die door huisbezoek bij de geloovigen zullen nagaan of aan het herder- lyk bevel wordt voldaan. Ja, heeroom weet wel dat de menschen verlangen naar de vruchten van „den boom der kennisse" en daarom zal hy, geleerd door de overtreding van Adam in het paradijs, het niet alleen laten bij een verbod, maar er rechercheurs op te laten letten dat het gebod wordt nageleefd. Deze karaktertrek van Loyola schijnt in den smaak te vallen bij de Christelijke broeders van de overzij nochtans van „denzelfden wortel des geloofs" I De Stichtsche Courant o.a. beveelt dit middel aldus bij de kudde aan In twee opzichten is dit leerzaam. Vooreerst omdat er uit blykt, hoe onder de Roomschen een actie wordt gevoerd tegen de liberale en neutrale peis. Een uitnemend voorbeeld voor onze kies- vereenigingen. Zulk huisbezoek om de menschen eens te gaan waarschuwen tegen het gevaar van de ons vijandige bladen en hen op te wekken onze bladen te lezen, is ook voor leden van onze kiesvereenigingen, schier de nuttigste arbeid die men zich denken kan. Algemeen moest zóó de actie worden ge voerd. Eerst levers in de vergadering een daartoe geschikt lid een referaat over het gevaar der vrijzinnige pers. Naar aanleiding daar van ontspint zich een gedachtenwisseling. En ten slotte geeft wie kan zich op voor het huisbezoek en de arbeid wordt verdeeld. Zulk een stille (ik schreef by na geniepige Br.) actie is in den regel heel wat nuttiger dan een meeting met debat." Men behoeft toch waarlijk de geschiedenis niet te raadplegen, om te beweren dat de kerk geen licht kan verdragen en belang heeft by domheidde bewijzen zyn dagelijks voor 't grijpen. Met dank voor de plaatsing. J. C. Bhesijn. Voor weduw en wees. Ziet gij die vrouwen daar, Vol angst den blik geslagen Op 't ongemeten vlak Der fel bewogen zee, Als scheen hun starend oog De baren af te vragen: „Wat tijding brengt gij ons „Van onze mannen mee? „Zij togen blijde heen „In hunne ranke kielen „Vertrouwend aan uw schoot „Hun dierbaar leven toe." Nog klinkt hun laatste groet Ons tegen, tranen vielen Want ach, het afscheid was Ons reeds zoo bang te moe. „Straks keeren wij terug Zoo sprak hun blij vertrouwen, „Met rijken buit belaan „Voor vrouw en dierbaar kroost! Eik deelde in onze vrees Wij arme, zwakke vrouwen Behoeven hunnen steun En hunkeren naar troost. Ja, vreeslijk was de storm, 't Gebruis der woeste golven, Het bul'dren van d' orkaan Had ons met schrik vervuld. Ach, heeft wellicht Uw hand Een graf hun reeds gedolven En ons, o groote God, In bitt'ren rouw gehuld?— Zoo klonk hun augstgeschrei; O, wie het moest aanschouwen Hoe vrouwen, kind'ren saam Daar toefden aan het strand, Hy weende met hen mee, Ging mee de handen vouwen, En zond zijn beê tot Hem, Die heerscht op zee en land. Want och, geen man of zoon, Geen enkle kiel keert weder De zee verzwolg den schat In haren diepen schoot Kniel, wie gevoelen kan, Kniel met de weeuw ter neder. Heb meelij met den wees: Zyn vader, ach is dood. O, ziet die teere spruit! Op moeders arm gebogen, Rust het aan moeders borst En klapt de handjes saam, De wind speelt dartel hem De haartjes voor de oogen, En blijde stamelt het Den dierb'ren vadernaam. O, zaalge tyd der jeugd! O zorgeloos genieten! Gij kent den alsem niet Der bitt're moedersmart. Lief kind, gy weet het niet Waarom die tranen vlieten, Noch voelt de diepe wond' Van 't minnend moederhart Blijv' lang des werelds smart En leed voor u verborgen, En voelt g' eens haar gewicht Het drukk' u niet terneer Blijf kinderlijk gezind Te midden uwer zorgen Wat u te zwaar mocht zijn Dat wentel op den Heer, Één is der weeuwen hulp, De Vader van de weezen Die 't zwakke ondersteunt, Het treurende vertroost, De matte ziel verkwikt, De smarten kan genezen Van 't diep gewonde hart, Dat bange zuchten loost. Hij is de Liefde zelf, Den Bron van allen zegen, En roept ons tot Zyn dienst En goddelijk bestel. Het is een liefdedienst Die ons niet zwaar mag wegen Alleen de liefde toch Vervuld het hoog bevel.— Geeft van uw overvloed O rijken dezei aarde Of van uw karig deel Wie 's levens armoe kent. Slechts wat het harte geeft Heeft in den hemel waarde. Gedenkt de weeuw en wees! Steunt hen in de ellend Ouddorp. Boffel Hz> Het ingezonden stuk „Te laat berouw", kou wegens plaatsgebrek niet worden opge nomen, doch zal in Onze Eilanden van Zaterdag a.s. worden opgenomen. MIDDELHARNIS. Geboren: Gijzebrecht, z v. W. Buijsse enE.Kor- teweg. Petronella d. v. W. Taaie en J. de Waard. OndertrouwdLeendert de Vogel 43 en Lena Kootte 21 j. ^Getrouwd Wouter van der Velde 22 j. en Mar- garetha Verolme 21 j. HERRINGEN. GeborenHendrik z. v. L. W. Bezemer en van H. H. Gebuijs; Pieter z. v. P. van Zielst en van K. van Wageningen. GehuwdT. van Wageningen 27 j. en A. M. Melis- sant 23 j.P. Hoogewerf 34 j. en M. Bestman 21 j. H. Kievit 25 j. (Dirksland) en A. Bestman 27 j. Overleden Abraham oud 12 j. z. v. Johannis van Putten en van Dingena Bestman. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Dingena Lijntje, d. v. Jan van der Welle en Cornelia Beijer Dirk, z. v. Dingeman Wittekoek en Dana Born. OverledenKlaas de Vos, 86 j. wedr. v. Maria de Vos. Cbristiaan Ypelaar 72 j. echtg. van Anna van Etten. DEN BOMMEL. Geboren Adrianus, z. v. C. Doornhein en L. Ba kelaar Gerrit z. v. M. K. Huizer en J. du Pree. STAD AAN 'T HARINGVLIET. GeborenJacob Joban, z. v. Jacob Hofman en van Neeltje van der Pijl. Beursnoteeriiig van. Sommelsdyk. SOMMELSDIJK, 27 Maart 1912., Wilhelmina f 9,tot f 9,25. Essex Tarwe f 9,25 tot, f 10,25. Haver f 9,50 tot f 9,60.' Sehokker erwten voor de zaai^f Kroonerwten f tot Aardappelen f 2,25 tot f 2,40. Bravo's f 0, Poters f 0,tot f 0, Ajuin f 0,per 60 K.G. seizoen afgeloopen. Koepeen f 0,tot f 2,40 per 60 Kilo. Ajuin zaad bruin f 1,20 per kilo. Rijnsburger f 0, Jaapjespeenzaad f 1,per 1/2 Kilo. Koepeenzaad f 3,00 per pond. Cichorei werd gecontracteerd voor f p 1000 kilo Sjalotten f 0,00 per kilo. Karwei f tot f per baal. Suikerbieten f tot f Er was op de beurs veel vraag naar koepeen en aardappelen doch met weinig handel. ROTTERDAM, 26 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 63 paarden, veulen, ezel, 1660 magere en 796 vette runderen, 188 vette, 1128 nuch tere en graskalveren, 7 schapen of lammeren, 2 varkens, 320 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 34 tot 42 k 43 c., stieren 31 tot 35 k c., vette kalveren 50 tot 627a 65 c., exportkalveren tot c., schapen tot c., varkens tot c. en lichte varkens voor export a c. per half kilo. Melkkoeien f 145 k f 295, kalfkoeien f 150 k f310, stieren f 115 k f 310, pinken f 80 k f 125, graskal veren f f vaarzen f 105 k f 155, alles mager vee; biggen f 11,k f 16,—, slachtpaarden f 40, k f 260, werkpaarden f 60 f 300, hitten f 60, k f 300. Nuchtere kalveren: fok- f 16,b f 22,slacht- f 7,f 11,—. Biggen f 1,70 f 1,90 per week. Uithoofde van de op beden gehouden wordende veetentoonstelling als voorloopster der a s. feestdagen was er van alles ruim aangevoerd, waarbij zeer best vet vee. Er was veel belangstelling, vooral vanwege de bij de tentoonstelling betrokkenen. De kooplust voor vette koeien en ossen was tamelijk goed, ook voor het buitenland voor ossen. Omzet kalm tot vaste prijzen. Voor de beste soorten, inferieure qualiteiten iets duuTder verkocht. Stieren met grooter aanvoer, handel en prijzen iets minder. Vette kalveren in de beste soorten zeeT goed gewild en vlug verkocht, inferieure qualiteiten eenigszins trager omgezet. Op de magere markt was overvloed van vee. De drukke voorjaarsmarkten nemen een aanvang. Er was voor alles veel kooplust ook voor het buitenlcnd, vooral van jong vee. Magere ossen vonden spoedig plaatsing. Nuchtere kalveren flink aangevoerd, handeleenig- zins sleepend. In paarden was vlugge handel. Biggen gingen minder van de hand aan vorige week. Op de botermarkt werden heden aangevoerd 63/8, en 25/16 vn. en 184 stukken van x/s kilo. Prijzen le kwal. f 66, 2e kwal. f 62, 3e kwal. f58 per 40 kg. stukken van '/s kg. 80 k 85 c. ROTTERDAM, 25 Maart. Tarwe minder ruim aangeboden. Essex blijft vooral in de afwijkende kwaliteit moeilijk te verkoopen. Overige soorten prijshoudend opgeruimd. Essex tarwe van f 9,75 tot f 10,50 per 100 kilo. Roodkaf van f 9,80 tot 110,— per 100 kilo, Wilhel mina var. f 9,50 tot f 9,80 per 100 kilo. OUDE TONGE, 22 Maart 1912. Tarwe f 9,25 f 9,40 per 100 kilo. Haver 9,40 9 50 Erwten 12,25 12,50 per mud. Bruine boonen 14,14,60 Eig. aard. 2,10 2,25 Bonte aard. 2,40 2,60 Bravo's 2,6C 2,75 Eig. Poters 1,40 1,50 Kriel 0,90 0,95 Koepeeën 1.75 2.— per 60 kilo. Ajuin 1,80 2, Boter cent. Eieren cent. Amsterdam, 26 Maart 1912. Ingezonden door Jac. Knoop, Commissio nair in aardappelen, Amsterdam. Zeeuwsche BoDten f 8,— h f 8,25 Zeeuwsche Blauwen 8,15 8,25 Spuische Eigenheimers 2,50 2,70 Flakkeesche Eigenh. 2,50 2.70 Brielsche Eigenh. 0,— O,— Drent-sche Eigenh. 0,— n n 0,— Geldersche Blauwen 0, 0, Friese lie Borgers 2 40 2,50 Friesche blauwen 2,80 3,20 Eigenheimer Pooters 1,90 2,10 Blauwe Pooters 2,10 2,20 Bont« Pooters 1,80 1,90 Andiiker Blauwen 0,0, Beverwyker zand 2,10 2,50 Bravo's 2,80 3,10 Oude Maltaper 100 Ko. 10,50 11,— Op Donderdag 28 Maart AFBRAAK geschikt voor tin komstig van den bouw der 1 woningen te Ouddorp, op de Co- Hameeteman Cz. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 3 Apri[ 191 Op Woensdag 10 April 191 dagen 's avonds 6i/2 uur, te 1 het Logement van J. G. Kij nieuwe naar de eischen desty Café Logement, te Dirksland, l van de Voorstraat, behoorendep den heer Knöps. Dadelijk te 1 ongeveer 3/4 van de koopsom hypotheek op het huis gevesti| Inmiddels uit de hand te ko Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 11 April des vl aan de Kaai te Middelharnis om 2 uur aan de Kaai teSorn^ een groote partij AFBRAAK. Notaris VAN BUUREN. Op Vrydag 5 April voorni. BRAAK aan de Kaai te Ouddc Notaris VAN SCHOUWEN. AD vertenTII Heden behaagde het der na een korte ongesteldb Eudokia te Rotterdam, va zijde weg te nemen, onzq geliefde Moeder, Behuwd- ec moeder, Mej. Wed. van Pieter Tromi] in den ouderdom van 58 j 8 maanden. A. DE LEEUW-Tr<| M. DE LEEUW. M. KNAPE Tromme C. KNAPE. W. TROMMEL. en kleinkinl Middelharnis, 24 Maart Heden overleed, na een lal rig en geduldig lijden, onze gq Echtgenoot eD Vader in den ouderdom van 51 jaa Wed. J. MASTENBRO: GouswaaI JR. MASTENBROEK. L. MASTENBROEK- Van NimwegJ M. MASTENBROEK. L. MASTENBROEK. Sommelsdijk, 24 Maart 19l| mmmi Heden overleed mijn geli Echtgenoot, de Heer in den ouderdom van ruin jaren. Mede namens de Fam Wed. C. JOPPE- Van WI SommeiiSdijk, 24 Maart 1912, De Flakkeesche Bank te Son dijk bericht, dat zij tot de deeligste prijzen, reeds nu co inwisselt, welke 1 April a.s vallen. DE DIRECT TE KOOP een gebruikte bij C. BOGERMAN te Dirksland TE KOOP m. teelbaar, raszuiver, prijs f Br. Ir. c. TANIS Kz., Zeezicht, Oud|

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6