[ETTEMZn. •ST „VOORUIT!" TWEEDE BLAD BELEN, lijven. SDIJK. isant. ieteekent [LPEROORD, - lEddelharnisi contant. ïtste prijzen. enz. Sommelsdijlv. No. n 13 Maart 1912 Plaatselijk Nieuws. Binnenland. 5 den Uitvoer Kprijzen. M1DDELHARNIS IDEN AAN: ÏTEN VAN HERFST- PEEREN. Hooge en 10 MEN, PYRAMIDEN lortèn. FRAMBOZEN'. lEN SUPERLATIEF ZWARTE BESSEN. tTSOEN HEESTER [I'RUIK-, STAM- EN Vele VASTE PLAN DEN BLOEMENTUIN, ÏWASSEN enz. SK-, DEN-, en SIER- wat meer tot het behoort. len AANBEVOLEN tot den UDERHOUD van TUINEN TE ONTBIEDEN d« ruime keuze ïubelmagazijn van Neten- Duitsche Sty 1- Itlade en modern beslag, i Kabinetten vanaf f 48, Kabinetten, Kasten en lillende grootten en prijzen, be en Weener Riet- ei* Salon- en Schuiftafel?, jet leerdoek en tryp naar en Vouwstoelen, Voltaires s Hendrikstoel, zeldzaam. oote voorraad Spiegels,, ïuiszegens. Verder alle» |>lete Meubelzaak behoord, noemen. het gebied van MIDDELIUR.MS- Men verzocht ons mede te deelen dat naar aanleiding van valsche geruchten die loopen: dat noch de heer J. R, Roffel, noch een der andere onderwijzers aan de Chr. School te Ouddorp Inzender zijn van stukken betreffende de school toe standen in een oud dorp. Redactie. C. v. d N. die Maandag naar Vlaardingen waa geweest om zich voor de aanstaande Haringvisschery te doen aanmonsteren, kwam kort daarna tot de ontdekking dat hij 25 gulden, zyn zoogenaamde fooi, had verloren. A. van Hoften uit deze gemeente zal zich binnenkort per stoomboot Noordam naar Amerika begeven. Door den heer G. van Eek is zijn woon huis aan het zandpad onderhands verkocht aan den heer G. Buijsse Naar men verneemt is de vischsloep Middelhamia verkocht en zal die binnen eenige dagen naar Vlaardingen vertrekken. Zaterdag had A. Verolme terwijl hij zijn boot in de haven wilde verhalen het ongeluk met zijn hand tusschen drijver en boot beklemd te raken waardoor een zijner vingers erg werd verwond. Op Dinsdag 19 Maart a.s. zullen voor het eerst 4 personen uit deze gemeente terecht staan wegens Desertie van boord van een Nederlandsch visschersvaartuig tot deze vloot behoorende. Onze vroegere dorpsgenoot J. S. werk man te Rotterdam had de vorige week het ongeluk in een 8 Meter diep ruim van een vaartuig te vallen. In hopeloozen toestand werd hy naar zijn woning vervoerd, zijn toestand is nu bevredigend. Maandag keerde alhier terug de huis vrouw van W. van Es die de vorige week wegens bloedvergiftiging haastig naar 't Ziekenhuis te Rotterdam moest worden overgebracht. De vischsloepen Wilhelmina en Voor lichter sch. L. Koster en J. de Koning, zul len ook niet meer ter visscherij uit kunnen zeilen omdat eenige van het personeel wei geren meer naar zee te gaan. Op de Zaterdagavond j.l gehouden bespreking te Oostereind, voor het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der 2e kamer S. G. in het district Hoorn, werden onder meer genoemd de heeren W. de Jong te 'sGravnhage en Jhr. R. R. de Muralt te Zierikzee. De Ambachtschool in 1911. Het jaarvers'ag der ambachtschool over 1911 toont aan, dat in den toestand der vereeniging weinig verandering komt. Het aantal leden bleef stationnair, het aantal begunstigers daalde van 73 op 66. Onder de leden, die overleden memoreert het verslag dankbaar mr. G. J. Goedkoop, die bij de oprichting krachtigen steun ver leende. In het bestuur werd de heer J. van dei- Wiel wegens vertrek vervaBgen door den heer P. Rens. Het bedrag der reeds toegestaande ge meenteljjke subsidies bleek ongewijzigd. Evenals vorig jaar werd ten behoeve der Ambachtschool een gift van f 100 ontvan gen. Dit bedrag werd gebruikt om een uitstapje met de leerlingen van 't 3de leerjaar onder leiding van directeur en leer aren te maken naar de tentoonstelling van leermiddelen ten dienste van het vakonder wijs te Utrecht. Onder de geschenken die de school kreeg, worden vermeld 10 gipsafgietsels van 't Kijksmuseum en een schilderij met 8 foto's, foor den heer H. Greve van Utrecht ge schonken. Het onderwijzend personeel onderging verandering door dat de HH. Maaskanten Guiot werden vervangen door deHHKolt- hoff en Dronkers. Met lof wordt gewag gemaakt van de wjjze waarop het personeel der school zyn taak vervult. Over het dienstjaar 1912 sluit de begroo ting in ontvangst en uitgaven op een totaal bedrag van f 12000. - Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen: Schip Schipper Besom. Burgemeester Mijs L. Koster Sr. 650 Oranje Nassau M. den Braber 260 Voorlichter J. de Koning 300 Zeemeeuw J. Langbroek 170 Paul Kruger H. Langbroek 600 Prinses Juliana Jacs. v. d. Hoek 580 "heodora Emmer. Jan v. d. Hoek 880 Albatros J. de Waard 810 De inwoners worden attent gemaakt op het koopen van zoogenaamde gouden horloges van lieden die daarmee langs de straten loopen te venten. Dergelijke „horlo ges zyn, vooral te Rotterdam, overal voor 2 gulden te koop, met dito ketting voor 2.50. Naar men verneemt is tegen J. N. pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding der visscherijwet. S0MMELSD1JK. Binnen enkele dagen zal het huisgezin van Jb, Kievit alhier, zich naar Amerika begeven. Zaterdag zijn eenige goederen van een aan diphtheritis geleden hebbend kind onder toezicht der politie verbrand. MELISSANT. De vorige week werd boven deze gemeente een luchtballon gezien. In het schuitje kon men duidelijk personen onder scheiden. De ballon dreef in de richting Hellevoetsluis. Door H.H. Ged. Staten dezer provincie is vergunning verleend tot het oprichten van een gasfabriek voor de gemeente Dirksland, op een terrein gelegen onder deze gemeente. HERRINGEN- Gedurende acht dagen ligt bij den President kerkvoogd L. v. d. Velde Jr. ter visie de kerkelijke rekening der Ned. Herv. Gemeente. De heeren B. Heijblom en E. Slis hebben hunne herbenoeming tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier aangenomen. J.l. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is boven deze gemeente een luchtballon waargenomen, die hoewel hoog in hetiucht- ruim zwevende zeer goed zichtbaar was. Maandagmiddag liet de firma Wijnma len Hausmann een zijner gardner motoren in deze gemeente voor bet publiek als reclame werken. Ook liet men het eiectrisch licht schijnen, dat op den middag natuurlijk weinig uitwerking had. STELLENDAM. Door den Edelachtbaren Heer Burgemeester is een openbare verga dering van den raad dezer gemeente uitge schreven tegen a.s. Donderdag 14 Maart, des namiddags kwart over twee. Maandag a.s. 18 Maart, zal in de O. L. School de 10e Jaarvergadering worden ge houden van de vereeniging' B.Z O.D. alhier. Naar men ons mededeelt, werd voor rekening van den heer Van Beek te Melis sant, ongeveer 900 H.L. juin aan de kaai alhier aangebracht, die voor eigen rekening zal worden vervoerd en verhandeld. Naar wij vernemen, circuleert in deze gemeente een lijst, om tot notaris te Goede reede benoemd te krijgen den heer C. Ak kerman, candidaat-notaris te Oud Beierland. De lijst der stemgerechtigde Ingelanden van den polder de Generale Dykagie van Stellendam is herzien en ligt gedurende 14 dagen en wel van den Hen tot den 25en Maart voor Ingelanden ten kantore van den Secretaris van den polder ter inzage. Door een defect kon Zaterdag de stoom boot „Maasnymph haar avonddienst Rotter dam—Stellendam niet doen. Een andere boot werd daardoor in dienst gesteld, die dezen dienst deed. GOEDEREEDE- Op de voordracht voor Onderwijzeres aan de O. L. school zyn geplaatstlo Mej. J. Snyder uit Bodegraven, 2o Mej. C. J. Poortman uit Middelburg en 3o Mej. J. J. Bartels alhier tot onderwijze res, werd benoemd mej. C. J. Poortman, no. 2 der voordracht. Voor het pachtrecht van 42 roeden tuingrond met benificie, boomen, struiken enz. werd niet minder dan f 126.40 besteed. In de Ned. Herv. Kerk alhier is ten bate van de nagelaten betrekkingen der ver gane vischsloep „Anna" f87,055 gecollec teerd. Bij de viering der 50 jarige echtver- eeniging is aan M. Lokker en zijn echtgenoo- te vanwege de muziekvereeniging „Apollo" een avondserenade gebracht en tevens een taart vereerd met het opschrift De muziek vereeniging „Apollo." Tot Voorzitter en Secretaris der Oom missie tot wering van schoolverzuim zijn gekozen de heeren E. F. de Hondt en P. van der Wende Tz. Met de Staatscourant No. 55 zyn verzonden de Koninklijke goedgekeurde statuten van de vereeniging „Kerkelijk Hulpfonds" tot verbetering van het trak tement van den alhier gevestigden predikant der Ned. Herv. gemeente. Aan de Noordzijde der haven is men in de Gemeentekom begonnen met de plaat sing van jonge boomen. Tot plaatsing van het benoodigde gaslicht op den vuurtoren is 1.1. Zaterdag de gasketel met behulp van paardenkrach ten omhoog geheschen. Verslag van het verhandelde in de Open bare Raadsvergadering te Goedereede op Vrijdag, 8 Maart jl. des nam. 6 Maart. Afwezig de Heeren Goedkoop en Koeteeuw. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt voorle: ing gedaan van een schrij ven van de i rmmissie tot wering van Schoolverzui i houdende mededeelingen dat tot Voorzitter is benoemd de Heer B. F. Houdt en tot Secretaris de heer P. van der Wende en daarbij tevens toezendende verslag over het dienstjaar 1911. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt voorlezing gedaan van een schrij ven van den WelEdG. heer en mevrouw Mr. A. E. H. Goedkoop te 's-Hage, daarbij dank betuigende voor de toezending van het scherm van de gemeentelijk raadzaal. Aangenomen voor kennisgeving. Komt aan de orde de benoeming van eene onderwijzeres aan de O. L. School. Tot de stemming overgaande worden uit- gebrachtöstemmen, waarvan zyn4vereenigd op Mej. Poortman en 1 op Mej. Snijder, zoodat tot onderwijzeres is benoemd Mej. 0. J. Poortman te Middelburg. Hiervan zal aan de benoemde, alsmede aan de schoolautoriteiten kennis worden gegeven, terwijl de infunctietreding is be paald zoo mogelijk op 1 April a^. Wordt voorlezing gedaan van een ver zoekschrift van het Bestuur der Bouwver- eeniging „Goedereede", daarbij onder over legging van kostenberekening verzoekende, een voorschot uit de Gemeentekas te ver strekken ad f15600.— voor de stichting van een tiental arbeiderswoningen. Na eenige bespreking wordt besloten, al vorens een besluit te nemen, advies in te winnen bij de Gezondheids Commissie, ge zeteld te Middelharnis. Wordt goedgevonden, aan Heeren Ged. Staten dezer provincie by vernieuwing ver lenging aan te vragen van den termijn tot ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen. Ten slotte bespreekt de heer Breen den toestand van het havenhoofd, alwaar be- grinting dringend voorziening vereischt. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter deze vergadering. OUÜDORP- De jongedochter vereeniging alhier heeft verleden week aan behoeftigen ruim 150 stuks kleedingstukken uitgedeeld. Het 10-jarig dochtertje van J. van Dam werd Maandag door een wagen overreden waarbij zij zich erg verwonde. Tot bestuursleden van een Vereeniging School met den Bijbel alhier zijn gekozen de heeren J. Grinwis Tz. en W. Mastenbroek. NIEUWE TONGE- Maandagmorgen moest een kalfvaars van den landbouwer A. L. uit nood worden geslacht, en werd voor de comsumptie goedgekeurd. Maandagavond was het bijzonder druk in ons anders zoo stille gemeente, oud en jong was op de been, de zoogenaamde lichtwagen stond aan~den ring, die ons eiland afreist. Het was dan ook wel de moeite waard om een kykje te nemen, het weer was zeer gunstig, het zoeklicht werkte prachtig en menig vrijend paartje werd door den heer Taselaar eventjes bij gelicht. De Gardner petroleum motor werkte ook prachtig en werd door kenners zeer geroemd. OUDE TONGE- Van de Wed. L. van Mar- kenstein is Maandag plotseling een koe gestorven, welk beest voor de consumptie is afgekeurd. Ds. Pauwe van Bennekom heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. DEN BOMMEL. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd de heer A. Leenman, agent van politie en onbezoldigd rijksveld wachter te Monster. Door den raad is de volgende regeling vastgesteld voor de salarissen van het on derwijzend personeel. Hoofd van school No. 1 boven 25 dienstjaar f 1300. Hoofd van school No. 2 boven 25 dienstjaar f 1200. Van de overige onderwijzers is het mini mum bepaald op f575 en het maximum op f875. Bij een alleenwonende dame alhier vond men de vorige week op een morgen de ramen opgeschoven en de blinden ge opend. Er bleek niets ODtvreemd te zyn. Toch meenen wij dat dergelijke flauwe aardigheden de perken der betamelijkheid verre te buiten gaan en het ware te wen- schen dat zij, die hun vrijen tijd aan zulke dingen besteden daarvoor beloond werden door een vervolging. Raadsvergadering ie den Bommel den 6en Maart 1912. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken Goedkeuring van af- en overschrijvingen op de begrooting van 1911; i.d. aanvalling der begrooting 1912 in verband met de kosten van het aantal in de te stichten gemeenschappelijke steen- kolengasfabriek, tot een bedrag van 36008,39 gulden. Rekening der grintcommissie over 1911 Ontvangsten f 8484,40 Uitgaaf 8148,42° Ba'ig Saldo f 385,425 Dankbetuiging van den heer Stolk, voor zyne salaris verhooging. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 'tjaar 1911. Nog was ingekomen een verzoek van den heer H. van Rossum, om te vragen om een betere rioleering. Dit verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Een verzoek van den heer B. Breers om verhooging van tractoment, en een van gely ke strekking van Mejuffr. K. K, de Lange,' J„ Kleeuwens en P. Bisschop. Dit verzoek wordt in besloten vergadering behandeld. Nog is ingekomen een schry ven van H.H. Ged. Staten, betreffende eenige aanmerkin gen op de schoolgeldregeling. Na eenige bespreking wordt ze gewijzigd en zal ter goedkeuring worden opgezonden. De raad besluit, met het oog op de te stichten gasfabriek, het aantal straatlan tarens in de gemeente te bepalen op 25, en in de Zuidzjj op 10, terwijl ten slotte wordt bepaald, dat het snoeisel der boomen op het kerkhof zal verkocht worden bijinschry ving. In de besloten vergadering wordt nog het cohier van den Hoofdelijken omslag behan deld, en het bedrag zal nader worden vast gesteld. STAD AAN 'T HARINGVLIET- Dinsdag 5 Maart j.l hield de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier hare jaarvergadering. Uit de talrijke opkomst der leden bleek de groote belangstelling in deze vereeniging. Uit bet verslag van^den Penningmeester bleek, dat dat er een voordeelig saldo in kas was, van ruim vier gulden. Naar aanleiding van het verslag van den Magazijnmeester ont spon zich een levendig debat. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer J. C. Elvé. De heer P. Buitenhuis, benoemd hoofd der openbare school alhier heeft kennis gegeven, dat hij eerst 15 Mei a.s. als zoodanig in functie zal kunnen treden. Tot leden van het bestuur van de Boerenleenbank alhier zyn gekozen de heeren D. Huizer en C. Arensman A.Pz. De motor van den beurtschipper C. J. Goumare alhier, werd Woensdag j.l op de Nieuwe Maas voor Rotterdam aangevaren door een sleepboot van de firma Volker en Bos. De boot liep fulspeed op den motor, ter hoogte van den achterbolder aan bak boordzij. Daar bevindt zich ook het schot van de machinekamer. Niettegenstaande het vaartuig daar sterk is, werd er een gat ingeloopen en stroomde het water in de machinekamer. Het gat werd ijlings gestopt. Assurantie dekt de schade. Voor den Rentmeester der Ambachts- Heerlykheid Stad aan 't Haringvliet zal een kamer gebouwd worden aan de woning van den opzichter C. Magielsen. Het werk zal worden uitgevoerd door A. G. Korvink en W. van der Welle. Juist kwam de school uit, toen Vrijdag namiddag een luchtballon langs deze ge meente dreef. Zoodra men dit vernam, rende de schooljeugd als dol door het dorp naar de kaai. Men wist niet, wat er gaande was, uit alle huizen stoof men naar buiten en in een oogenblik was het heele doip in rep en roer. In de vorige maand werden op het telefoonkantoor alhier behandeld 76 tele grammen, 171 gesprekken en 9 telefoonop roepberichten. Het huis aan den Molendijk van wijlen den heer J. v. d. Tol, ingezet door W. v. d. Welle op f 1490,is gemijnd door J. van Damme alhier op f 1720, dat aan den Zeedij k, ingezet door P. Dorsman gemijnd door J. Kamerling Jr. op f 1610,— Het steetje van A. Schuurman gemijnd doorC. Arensman A Pz. op f 717,— per gemet of f 15987, Het overige land in den polder Oude Stad, groot 9 gemeten 152 roeden gemijnd door Adrs. Schuurman op f765,— per gemet of f 7263, Zaterdag j.l werd in deze gemeente een opmeting gedaan door de gascommisie voor de gasbuizen voor de aanstaande gas verlichting. Ernstig ongeluk in een waschinrichting. Twee gewonden. In perceel Rustenburgerstraat 318 te Amsterdam vlak bij de 2e Van der Heistraat, is de electrische wasschery Dubbel Blank gevestigd. De zaak is een drietal jaren geleden door den heer H. J. de Veen opge richt, en wordt door dea eigenaar en diens echtgenoote met behulp van eenige personeel gedreven. Donderdagmiddag was de zaak als steeds in volle actie. Een tweetal meisjes stonden aan de waschkuip, de machinist was bezig den ketel te stoken,die de waschmachine van warm water voorzier, terwyl de eigenaar en zyn vrouw de centrifuge bedienden. Gelyk men weet wordt in een wasschery de centrifuge gebruikt om door middel van de koude lucht, die door het duizelingswek- kende snelle ronddraaien ontstaat,het. wasch- goed t.e drogen. Juist hadden de beide meisjes de waschkuip verlaten, teneinde het daarna uitgewrongen goed in een aangrenzend vertrek over de droogstokken te hangen, toen ze plotseling een vreeselyken knal hoorden. Verschrikt

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5