Internationale Hypotheekbank Buitenland. Advertentiën. Flakkeesche Stoomwasch-, Strijk- en Badinrichting te Apeldoorn. M. DE GAST ZOON 2 befaamde meneer Sybrandi door het land en maakten liet volk wijs, dat de tariet'wet een belasting was op weeldeartikelen reukwatertjes, haarborstels enz. Die leu- geneampagne schijnt men te boven te zijn. De cioricale woordvoerders komen met zulke onzinnige praatjes niet meer voor den dag. Wel geven ze nog vaak de voorkeur aan besloten onderonsjes, zooals b.v. onlangs de Roomsche spieker de Best te Dordrecht, waar angstvallig elk „paganist" door de coalitiebroeders angstvallig uit de vergadering werd ge weerd, doch er zijn ten minste anderen, die openbare vergaderingen aandurven. Wel zijn het nog witte raven, maar ze zijn er toch. Als we nagaan, waaruit de 12 millioen, die minister Kolkman meer uit het tarief wil halen, zullen moeten komen, dan zien we dadelijk, dat er geen sprake van is, dat deze tariefverhooging een belasting op weeldeartikelen kan worden genoemd. De weelde- ol'welstandsartikelen zoo als wijn, schildpad, ivoorwerk, porcelein, wild, pluimvee, gevogelte enz. zullen gezamelijk opbrengen f 1.210.480. Uit artikelen voor algemeen gebruik, huishoudgoederen en dergelijke b.v. manufacturen, gemaakte kleeren, hoeden, lint, band, veters enz. enz. zal niet min der dan 1 6,015,215 meer gehaald wor den. Bedrijfsgoederen, waaronder men verstaat tarwebloem, roggebloem, gist honing, zinkwerk, spijkers, krammen, kettingen enz. enz. moeten f 2,534,500 bijdragen. Dat wil zeggen, dat de artikelen voor algemeen gebruik in het totaalbedrag voor ruim 6IV2 procent zullen bijdragen, de bedrijfsgoederen voor bijna 26 procent, de weelde artikelen voor nog geen 12'/2 procentUit deze cijfers blijkt eerst recht, welk een schandelijke rooftocht die tarief- ontwerp beoogt op de zakken der kleine luyden. Geen wonder, dat in alle kringen dei- samenleving het verzet tegen dit nood lottig ontwerp steeds krachtiger wordt. Wat het invoerrecht op meel beteekent. Och kom, zoo zegt de protectionist, maak u toch niet druk over dat onnoozele meelrecht, 40 cent van de 400 kilo meel, dat is nog geen ®/6 cent per pond. Dat zal het brood niet duurder maken. Jawel, zoo geredeneerd blijkt het een kleinigheid, maar is het niet zoo. De schatkist rekent van het meelrecht te ontvangen f 400000. Een bekend meelfabrikant, de hear van Marwijk Kooij, erkende tegenover een redacteur van de Telegraaf, dat de meel fabrikanten door 't meelrecht den prijs zouden verhoogen. Hij schatte die ver hooging niet op het volle invoerrecht doch op 25 cent per 100 K.G. Aange nomen dat dit zoo is, dan beteekent de onnoozel genoemde verhooging van */s cent per pond, dat het Nederiandsche volk aan 47 meelfabrikanten, wier zaken goed gaan, een geschenk aanbieden van één millioen gulden. Een cadeau, dat niet uitsluitend betaald wordt door de rijken van de bocht van de Heerengracht ot de bewoners van de villa's aan den Scheveningschen weg. Doch een geschenk, dat betaald wordt door de groote massa, door arbeiders en middenstanders het allermeest. Dat dit meelrecht wel degelijk den brood prijs zal verhoogen blij kt uit het volgende. De voorzitter van de Nederiandsche bak- kersvereeniging, de heer Stahle te Am sterdam, zeide omtrent het meelrecht dat ongetwijfeld het brood er na eeriigen lijd duurder door zal worden: ookomdat de binnenlandsche industrie, evenals ze reeds nu doet, eveneens den prijs zal opslaan met hetzelfde bedrag als Amerika België en Duitschland noteeren. Het voorgestelde tarief zal den Neder- landschen arbeider op gevoelige wijze doen voelen in zijn schrale beurs, dat het oude spreekwoord: „Vele kleintjes maken een groote" te zijnen nadeele geheel toe passelijk is op het voorgestelde tarief- ontwerp. Dr. kuyper en het tarief. In verband met de Tariefwet herinnert de heer Duys in „Het Volk" aan de volgende kort na elkaar uitgesproken tegenslrijdige uitingen van dr. Kuyper over den toestand onzer inlandsche nij verheid „Standaard" 27 Februari jl. „Onze nijverheid is ten achteren. Vooral bij onze naaste buren Duitsch land, België en Engeland vergeleken, zeer verre ten achteren. Onze handel vooral heeft dit op zijn geweten. Door op hoogst eenzijdige wijze voor vrij handel te ijveren, heeft men onze nij verheid liet krachtig opbloeien belet". Maar in de Handelingen van 48 Oct. jl. staat deze uitspraak van Dr. Kuyper. „De welvaart, zooals op het gebied van den landbouw als van den handel en de nijverheid is zoo gestegen dat zij een naburig rijk tot jaloerschheid zou kunnen strekken". Die arme dr. Kuyper schijnt toch altijd aan „afschuwelijke misverstanden" te laboreeren Wat opmerkelijk is, is, dat hij in zijn Standaarduitspraak het vrij- handelend Engeland ook noemt. De slimmerd weet heel goed, dat de drie staten België, Duitschland en Engeland op ons land voor hebben, dat zij in het bezit zijn van uitgestrekte kolenmijnen en ijzermijnen, die machtige factoren voor industrieele ontwikkeling. Hij weet ook wel, dat de ontwikkeling der indus trie in die landen volstrekt niet te dan ken is aan de protectie. Als we behalve deze vier staten eens vergelijken, hoe het ook in Frankrijk en Oostenrijk, ultra protectionistische landen bij uitnemend heid en in het bezit van natuurlijke hulpbronnen,staat met het aantal perso nen dat in de nijverheid werkzaam is, komt in deze zes staten Nederland hoven Frankrijk en verre boven Oostenrijk. De opbloei onzer industrie en haar krachtige ontwikkeling waarvan deregee- ringsrapporten herhaaldelijk getuigen is juist een krachtig pleidooi voor den vrijhandel. Door een sprong in't duister als de tariefsherziening-Kolkman is,loopt men gevaar dien opbloei ernstig te bena- deelen. De Dr. Kuyper van de Handelingen van 18 Oct. schijnt dat beter te beseffen dan de dr. Kuyper van de Standaard Het Motu Proprio. „Waakt, Nederland over uw recht". Zoo luidt de titel van een brochure, ge schreven door den heer Jos. van Veen. De heer van Veen was tot voor enkele jaren Kapelaan te Scheveningen. Na langen strijd met zich zeiven trad hij uit de Roomsche kerk, tegen welke hij den strijd openlijk aanbindt. Zijn brochure handelt over het berucht geworden Motu Proprio. Daaronder verstaat men een pauselijk besluit van den 9den October 1911, waarin wordt bepaald „Iedere privaat-persoon, wereldsch ol geestelijk, man of vrouw, die zonder toestemming van de geestelijke overheid (let hier op!), welke geestelijke persoon ook voor het wereldsche Gerecht, civil- of strafgerecht, daagt of voor te komen dwingt, valt in den speciaal aan den roomschen paus te ontbinden voorbe houden ban". Dat wil dus zeggen, dat aan katholie ken verboden wordtRoomsche priesters, wegens eenig vergrijp bij den rechter aan te klagen, als de Roomsche geeste lijkheid daartoe geen verlof heeft gege ven. Een dergelijke ondeeldbare inmen ging van den Roomschen clerus in de wereldlijke rechtsplegingen is in een modernen Staat onduldbaar. Wat moet er van de zekerheid van het recht en de rechtsgelijkheid komen, als de paus op deze wijze zijn priesters aan den straf rechter onttrekt? In de Eerste Kamer heeft minister Regout als zijn meening uitgesproken, dat dit „Motu Proprio" voor ons land niet zou gelden. Als zijn meening. Maar dat beteekent volstrekt niet, dat de katho lieke geesL-lijkheid het biermede eens is. De Maasbode, het blad van de Room sche priesters schrijft bv. dat het „Motu Proprio" wel degelijk voor Nederland geldt. Èr moet dus klaarheid komen. Uitdrukkelijk dient de Roomsche kerk het uit te spreken, dat dit pauselijk be sluit niet geldt voor ons land. De lezers, die er meer vap willen we ten, kunnen wij ten zeerste de lezing van de brochure van den heer Van Veen (uitgever Veldt Amsterdam, prijs f 0,50) aanbevelen. Er zal hun uit dit werkje blijken, dat de regeering deze zeer ern stige kwestie onder de oogen zal moeten zien en het niet aangaat zich er af te maken, zooals minister Regout in de Eerste Kamer deed. Een dokters-drama. In een huis aan de Littzowstrasse te Berijn had Maandagmiddag een geheimzinnig voor val plaats. De practiseerende arts en oogendokter, dr. Louis Philipp, een man van 48 jaar, woont reeds sedert 7 jaar op de eerste verdieping van genoemd huis. Sinds een week of zes woonde een 30-jarige huishoud ster, Fritulein Kretschmann b;j hem in, die eenige jaren geleden ook reeds gedurende eenigen tijd zijn huishouden waarnam. Drie dagen geleden diende zij bij de politie een aanklacht tegen dr. Philipp wegens afdrijving, wat er sinds dien dag tussehen den dokter en zijn huishoudster is voorgevallen, weet men thans nog niet. 'J'oen een patient die dr. Philipp Maandag wenschte te consulteeren, aanbelde ver scheen mej. Kretschmann en deelde hem zeer opgewonden mede, dat de dokter plot seling zwaar ziek was geworden. De patiënt riep dadeljjk den op de tweede verdieping wonenden geneesheer, dr. Otto Adler, te hulp, die zfjn collega zwaar ziek in bed vond liggen. Dr. Adler dacht dadelijk aan vergiftiging en trachtte uit de huishoudster, die hem met loshangend haar en half gekleed uit een achterkamer tegemoet kwam, los te krijgen, wat er eigenlijk ge beurd was. De jonge vrouw verzon echter allerlei uitvluchten en gaf voor, zelve zwaar ziek te zijn. De geneesheer waarschuwde dadelijk de politie, die met verscheidene beambten in de woning verscheen. Daar er geen glas en geen gesloten flesch gevonden werd, die overblijfselen van eenig vergif bevatte, was men in den beginne volmaakt in het onze kere. Berst een meer nauwkeuriger onder zoek wees uit, dat men met morphine-ver- giftiging te doen had, en bij een huiszoeking in de woning, vond men in de artsenijkast van dr. Philipp een fteschje, dat morphine bevat had. De huishoudster verklaarde, dat zij zelve er iets van gebruikt had, maar er werden bfj haar geen vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Op last van dr. Adler werden dr. Philipp en zijn huishoudster naar het ziekenhuis vervoerd, de laatste hoofdzakelijk wegens haar opgewonden toestand. Een half uur later poogde de jonge vrouw in een onbewaakt oogenblik, zelfmoord te plegen. Zij opende een raam op de derde verdieping en sprong op de binnenplaats. Merkwaardig genoeg bekwam zü bij dezen val niet het minste letsel. Zij werd weder in het hospitaal geleid en nu zeer streng bewaakt. Zooals uit het onderzoek bleek, had de buishoudster reeds vroeger herhaal delijk 0 ter zelfmoord gesproken. Haar aan klacht tegen dr. Philipp heeft zij weder ingetrokken, maar de geheele duistere zaak eischt nog dringend opheldering. Andere berichten melden, dat de zwaar zieke dokter met zijn huishoudster een liefdesbetrekking onderhield, die niet zonder- gevolgen is gebleven. Op haar eigen verzoek deed dr. Philipp deze gevolgen te niet, en scheidde eenigen tijd later van haar. Eenige weken geleden echter keerde de jonge vrouw tot hem terug, en eischte, dat hij haar zou trouwen. Toen hij dit weigerde, diende zij te bewuste aanklacht tegen hem in. Toen dr. Philipp dit vernam, zou hij morphine ingenomen hebben, terwijl Marie Kretschmann trachtte, zich door inademen van gas van het leven te berooven. De toestand van dr. Philipp is hopeloos. Een dubbele moord. In het dorpje Battice, 8 K.M. van Verviers gelegen, is Maandagavond een afschuwelijke moord gepleegd. De 63-jarige landeigenaar Charles Depouhon, die met zijn 50-jarige nicht Cathavina Depouhon en een 17-jarig dienstmeisje Maria Weertz een groote boe renhofstede bewoont, kreeg dien avond be zoek van den landarbeider Felix Cremer, die hem twee jaren geleden bij het binnenhalen van den fruitoogst behulpzaam was geweest. Om zeven uur was Cremer reeds gekomen en toen hij om elf uur nog niet heengegaan was, drong Deponhon op zijn vertrek aan. Samen liepen zy daarop naar de deur, waar Cremer zijn vroegeren meester om eenig geld vroeg. Toen Depouhon weigerde het hem te geven, grendelde Cremer onmiddelijk de deur en sloeg den landeigenaai met zijn zwaren stok neer. De nicht, die de vecht partij in de gang hoorde, vluchtte naar de keuken, terwiil het dienstmeisje door den stal naar buiten trachtte te ontkomen. Cremer zag dit, zette haar na, sleepte haar met geweld naar het huis terug en sloeg er ook bji baar ongenadig oplos. Maria Weertz had echter de tegenwoordigheid van geest zich na de eerste slagen dood te houden. Daarop begaf de moordenaar zich naar de keuken, brak de deur open en bracht ver volgens Catharine Depouhon om het leven. Nu begaf hij zich naar boven om daar kasten en laden onderst boven te halen, lntusschen slaagde het dienstmeisje er in te ontkomen en de buren van het geval op de hoogte te stellen. Toen zy op het tooneel van den moord aankwamen was de vogel echter gevlogen. Charles Depouhon en zijn nicht waren beiden doodhet dienstmeisje is zwaar gewond tot nu toe ontbreekt elk spoor van den misdadiger. Een teekenend voorval. Een voorval van hoogst-ernstigen aard, meldt een Parysche correspondent, heeft opnieuw de verbittering der Arabische be volking van Tunis gaande gemaakt tegen de Italianen. Ziehier de feiten, zooals die verhaald wor den in een telegram uit Tunis Jaau de „Temps" Gisteren (5 Maart) in den namiddag speel den drie inlandsche kindereD, van 7 tot 8 jaar oud, op den muur der stad. Een hunner smeet een keisteen naar een voorbijrijdende kar, waarop de twee Italiaansche karrevoer- ders hun revolvers trokken en die afvuurden op de kinderen, waarvan één met doorscho ten borst neerveel. In het hospitaal, waar heen het kind werd vervoerd, oordeelden de doctoren zyn toestand hoogst-zorgelyk en leven ingevaar. De Fransche resident-generaal, de heer Alapetite, bracht het kind 's avonds een bezoek in het hospitaal. De daders van dezen moordaanslag, die de Muzelmansche bevol king zoodanig heeft verbitterd, dat voor weerwraak op deltalianen wordt gevreesd, zyn aangehouden. De autoriteiten hebben in de Arabische en Italiaansche stadswijken zeer strenge maatregelen van orde genomen. De storm. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, een windhoos op de Fransche kust een enorme schade aangericht. In tal van plaatsen werden boomen omvergeworpen, daken van huizen gerukt en telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. Caen en omstreken ondervonden vooral de geweldige kracht van den stormwind. Veertien hooge boomen werden in de Jardin des Plantes tegen den grond geslagen. Te Saint-Etiënne werd het kruis van den kerktoren gerukt, terwijl te Brette-ville-sur-Odon de vuurtoren en een fabriek ernstige schade bekwamen. Groote verwoestingen werden ook te Saint- Malo en Paramé door een vloedgolf aan gericht. Van verschillende woningen werden deuren en vèDsters door het water mede- gesleurd, terwijl de staten onbegaanbaar waren. Te Beauvais waren de wegen bedekt met dakpannen en leisteen, en stukken steen, afgerukt door de kracht van den storm. Drie soldaten werden ernstig ge kwetst door een korenschuur, die gedeeltelijk in de slaapzaal van de Watrinbarakken viel. Een vloedgolf overstroomde de kaden, huizen en landerijen van het Seine-eiland. Booten en vischnetten werden door den wind van het strand in de staten gesmeteD. De bewoners waren niet in staat hunne huizen te verlaten. Ook op de Engelsche kust richtte het noodweer groote schade aan. Een lichterschip in dienst van de regee ring, bevracht met 800 ton steenkolen be stemd voor den kruiser „Endymion", zonk in de haven van Sheerness, de torpedojager „Ostrich" werd van de ankers gerukt en dreef een mijl af in zee. Later terug ge sleept, bleek dat niets was beschadigd. Tengevolge van de hevige regen is de riviei in de „Lower Thames Valley" we derom overstroomd. Verschillende kanaal- booten kwamen zeer laat binnen ec brachten berichten van een zeer moeilijke reis. De Cardiffstoomer „Northlands" ontkwam nau welijks aan een stranding nabij Lands End en zocht een schuilplaats in Mount's Bay. Op het branden van noodvuren kwam de Newlyn-reddingsboot te hulp. Verschillende landhuisjes te Lancing in Sussex werden door den wind omvergeworpen.Dehoofdweg van Brighton tussehen Nortning en Lancing, die evenwijdig loopt met de kust is onbe gaanbaar. Te East Worthing is het strand verdwenen en werden verscheidene villa's gedeeltelijk verwoest. Te Walda werd een huis door den bliksem getroffen. Te Dover is een stoomkraan in werking om zware steenen, die op den spoorlijn zijn geworpen, te verwijderen. Verscheidene treinen van de „Great Western line" hadden groote vertraging daar reusachtige golven over den muur sloegen die de lijn voor de zee be schermt. Te Burryport stootte een locomotief op een wachthuis, dat gedeeltelijk vernield werd, de machinist, de stoker en de sein- wachter konden zich ternauwernoodredden. DORPSWEG SOMMELSDIJK voor lco-VLd.e en -warme loiip- en do-acKe-Tsaden.. 1 bad le klassef 0,25 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 4, 1 bad 2e klasse0,15 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 2,50 1 stortbad0,10 bij abonnement (1 kaart van 20 stuks) 1,75 DRAINEEREN. De ondergeteekeude bericht bij deze heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een Egault, Waterpasinstruraent heeft aangeschaft, ten einde landerijen welke men wenscht te draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Ten einde van tijdige levering verzekert te zjjn is spoedige bestelling gewensckt. Steeds bereid tot alle gewenschte inlichtingen. Aanbevelend, ID. JOPJPE Qz.y Sommelsdijk. De Bank geeft 5 °/0 Pandbrieven uit tegen den koers van lOl'/j °/0, plus loopende rente in stukken van f250U, /MOOO—f 500,f 250,en f 100,-. Verkrijgbaar ten kantore der Bank en bij de heeren TE SOMMELSDIJK.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 2