goede. De staatspensionneeringstelt mannen en vrouwen gelyk en dit is niet meer dan de billijkheid eischt. Nu zegt men wal, dat staatspensionnee- ring duur is. Doch Denemarken, een land kleiner en armer dan Nederland, heeft de Staatspensionneering toch sedert jaren in gevoerd en ieder is daar te lande met het stelsel ingenomen. Bovendien is Staats pensionneering niet duurder dan verzeke ring. Integendeel, de administratiekosten zyn veel geringer. Iedere week moet voor iederen arbeider de premie worden afge rekend, afgedragen en geboekt. Dat geeft voor werkgevers en arbeiders beiden een reusachtigen, steeds terugkeerenden omslag en kost millioenen, waarvan niemand plezier zal hebben. Die kosten vervallen bij Staatspensionneering; men heeft dan alleen te doen met den persoon, die den voor pensioen gestelden leeftijd bereikt. Dan zal doch slechts éénmaal moeten worden nagegaan, of hij recht op pensioen kan doen gelden. Het ontwerp-Talma zal eischen 8i/2 mil- lioen uit de schatkist; maar bovendien nog bijna 19 millioen 'sjaars aan premiën. Die premiën moeten toch ook uit het inkomen der natie komen evengoed alsdebelastingen. Van deze 19 millioen aan premiën zullen de arbeiders 9V-2 millioen moeten opbrengen de werkgevers evenzeer 9'/2 millioen. Die werkgevers zijn waarlijk ook niet alle schat rijke industrieelen, de meesten zijn kleine baasjes, voor wie het betalen van de halve premie hoogst bezwaarlijk zal wezen. In het geheel legt dus het ontwerp-Talma een flnantieelen last van ruim 27 millioen gul dens 'sjaars op de natie. Dit bedrag heeft spr. voor een zoo onrechtvaardige wet niet over. Wat Staatspensionneering precies zal kosten is niet te zeggen. Veel hangt af van het stelsel, dat men zal kiezen, het goed- koopere Deensche of het duurdere Engelsche De oud-minister de Meester heeft eenige jaren geleden becijferd, dat een wet naar Engelschen trant voor ons land zou kosten 121/2 millioen. Spr. zelf kwam iets hooger, n.l. rot bijna 14 millioen. Maar zelf als de Staatspensionneering tegenviel en bijv. 17t/2 millioen 'sjaars eischte, zou zij nog 10 mil lioen 'sjaars goedkooper z\jn dan de wet Talma. Die 10 millioen zou spr. willen gebruiken om de invaliditeitsverzekering bij de ziekteverzekering te voegen, evenals dit in Engeland geschied is. Op die wijze zou men een regeling krijgen, die zonder meer te kosten evenveel zou omvatten als het ontwerp-Talma, haar zegeningen echter in veel ruimer kring zou verspreiden en vrij zou zijn van de groote hardheden en onrechtvaardigheden, die het ontwerp der Regeering aankleven. Spr. hoopt, dat alsnog het beginsel der Staatspensionneering moge zegevieren. Moge Nederland een plaats innemen in de rij der volkeren, die tot hun grijsaards gezegd hebbenindien gij oud en afgewerkt zijl, indien gij het noodig hebt en indien gij eerlijk en arbeidzaam door het leven zjjt gegaan, dan geeft de natie U recht op een pensioen, waaraan ook heel de natie mede- betaalt. In geen jaren zoo besloot de spr. in een 1 pakkende peroatie zijn rede hebben de vrijzinnigen voor een zoo hoog doel gestre den als op dit oogenblik tegen de Tariefwet, die een onrecht is tegen de minstvermogen- den, en vóór de Staatspensionneeringdie het spook van oud en arm van den vaderland- schen bodem zal bannen. Indien alle vrij zinnigen, met ter zijde stelling van wat hen verdeelt, schouder aan schouder gaan staan om dit tweeledig doel te bereiken, dan kan de victorie aan hen zijn en dan kan als van ouds Nederland weder voortschrijden op de banen van den vooruitgang. Het donderend applaus op deze zeer fraaie rede, bewees dat velen het met den spreker volmaakt eens waren, temeer daar wij zel den een rede hebben hooren uitspreken, waarbij het ieder op moest vallen, hoe stil het gedurende meer dan twee uren was geweest in een zoo'stampvolle zaal, het kan dan ook niet anders verklaard worden, dan uit het feit dat allen den spreker met de grootste aandacht volgden. Hierna gaf de voorzitter gelegenheid tot debat waarvoor zich opgaven de heeren Joh. L. Vink en A. Kerkhof, beiden Sociaal- Democraat. Zij maakten beiden den heer Patijn er een grief va» de stem bij enkele gelegenheden,door hem in deTweedeKamer uitgebracht. Deze had echter niet veel moeite om duidelijk te maken dat de voorstelling van zaken door de debatters gegeven, niet juist was en dat zijn stem op goede gronden berustte. Thans was het einde van den zoo wel geslaagden avond aangebroken, en de voor zitter bracht in warme bewoordingen hulde aan den spreker van den avond, bedankte hem wel voor zijn welwillendheid om tot ons te komen en sloot na vooraf de debatters dank te hebben gezegd, hierna de vergade ring- Verslag van het verhandelde in de ver gadering van den Raad der Gemeente Sommelsdijk, op Vrijdag 1 Maart 1912 's namiddags 7 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig met den Secretaris alle leden. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor. Nadat de heer de Graaff enkele inlichtingen vraagt, in verband met het uitgeven van grond in erfpacht aan deu heer D. de Mooij, worden deze vastge steld. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling en voorlezing van de ingekomen stukken. 1 Missive van H. H. Ged. Staten, waarbij het Raadsbesluit van 25 Jan. tot wijziging der Begrooting dienst 1911 en '12 goedge keurd wordt teruggezonden. 2 Missive alsboven, waarbij Je gemeen schappelijke regeling der Gasfabriek goed gekeurd wordt teruggezonden. 3 Missive alsboven daarbij goedkeurend het besluit van den Raad van 25 Jan. jl. tot het geven van den grond in erfpacht aan D. de Mooij. 4 Missive alsboven goedgekeurd terug ontvangend het Kohier van den H O. 5 Missive van B. en W. van Middelharnis waarbij bericht wordt, dat de heeren Kolff en Knöps voor hun benoeming als plaats vervangend lid der gascommissie hebben bedankt en dat thans zijn benoemd de heeren Nipius en Nuy. 6 Missive van H.H. Ged. Staten waarbij behoudens een paar wijzigingen de minister zich kan vereenigen met de nieuwe ver ordening op de het heffen van schoolgeld. Wordt besloten de verlangde wijzigingen aan te brengen. 2 Volgen eenige af- en overschrijvingen op de Begrooting. In verband hiermee vraagt de heer de Graaff hoe het staat met de nieuwe nortonpomp. De voorzitter ant woordt dat de pomp nog niet betaald is en voor dit geschiedt eerst in orde moet komen. 3 In verband met het besluit der vorige vergadering hebben B. en W. besloten om uitvoering te geven aan het plan een straat te geven ten Noorden van de Nieuwstraat en die door te trekken tot de Langeweg. 4 B. en W. hebben een onderzoek in laten stellen naar de toestand van het torenuur werk. Dit onderzoek door den heer Van Bergen uit Heiligerlee ingesteld bleek niet schitterend te zijn. Het uurwerk is volgens dezen heer als een afgeleefd mensch en kan het niet lang meer uithouden. De pry's voor een nieuw acht dagen gaand uurwerk met vier koperen wijzerborden is ongeveer!550 gulden. Na eenige discussie wordt besloten tot aanschaffing van een nieuw torenuurwerk. Alsnu stellen B. en W. voor een geld- leening aan te gaan groot f 3000,— met jaarlyksche aflossingen van 300 gulden. Hiertoe wordt besloten. 5. Komt ter bespreking een schrijven van de gemeente Dirksland, waarbij zu'aan biedt Kralingen van gas te voorzien. B. en W. stellen voor hierop in te gaan en tevens machtiging te vragen tot overeenstemming te komen met de lantaarns. Wordt goed gevonden. 6. Vaststelling Kohier Hondenbelasting. Volgens de namen van hen die dit jaar hondenbelasting zullen betalen. 7. Komt aan de orde: benoeming van 2 leden commissie tot wering van schoolver zuim. De vorige keer heeft de Raad besloten de aanbeveling van B. en W. terug te zenden en te wijzigen met de opdracht de commissiezoo noodig uit te breiden. De meerderheid van B. en W. was echter hiervoor niet te vinden. B. en W. stellen daarom voor de aanbe veling te handhaven. De Heer My's vraagt voor de stemming begint het woord. Hij achthetnietondienstig hier te constateeren dat de voordracht de vorige maal is terug gezonden. Ik meen thans weder een heillooze partij politiek in het spel te zien, die ook in practyk is gebracht. Het was veel meer in het belang der Gommissie en in het belang voor de Gemeente als zy op mijn voorstel van de vorige vergadering ingegaan was, de commissie uit te breiden en dan de bijzondere school vertegenwoor digd in de commissie. De betrokken candi- daat is hier nog weinig bekend en met de toestanden weinig op de hoogte. Ook voor de andere leden der commissie zou het aangenamer geweest zijn. Om eens een voor beeld te nemen beschouw ik B. en W. als een fret, dat in het eerste het beste holletje gejaagd wordt dat zichtbaar is. Ik stel voor om de commissie met een lid uit te breiden vóór de benoeming geschiedt. Ook de Heer de Graaff zegt dat het hem tegenvalt dat niet op het idee is doorgegaan de commissie uit te breiden, temeer omdat de meerderheid van den Raad er voor was. De Heer Timmerman zegt dat B. en W. het overbodig achtten de commissie uit te breiden. „Hoe meer hoofden hoe meer zinnen". Daarom hebben B. en W. gemeend dat het overbodig is de commissie uit te breiden. Nu wil de Heer Mijs politiek in het spel brengen, maar B. en W. wenschen de. politiek heelemaal niet ter sprake te brengen. De Heer Mijs antwoordt hierop dat de zaak thans omgekeerd wordt. Hier wordt gezegd .dat ik politiek in het spel breng, maar niet dat ik er politiek in zie. Op de motieven van B. en W. wil ik niet verder doorgaan, deze zijn m. i. zeer ver gezocht. De bedoeling kan men er wel aan geven dat in de Wet staat dat er zooveel mogelijk onderwijskrachten in het college moeten zitten. De Wet zegt dat er uit de categoriën behoort gekozen te worden, van daar ook mijn voorstel. Hadden B. en W. met het voorstel gekomen om de commissie uit te breiden en dan die persoon op de voordracht te plaatsen, ik geef u de ver zekering, en ik spreek ook namens leden van de vrijzinnige kant, dan had ik die gestemd en was alleszins aan de bedoeling van de Wet tegemoet gekomen. De Voorzitter zegt niet aan de discussie te willen deelnemen, maar aan den Heer Mijs te willen vragen om de commissie niet met één maar met twee leden uit te breiden omdat anders een even getal wordt verkre gen. In deze twee vacatures moet echter worden voorzien omdat de benoeming moet geschieden 3 maanden na de vacature is ontstaan. De Heer Mijs vraagt of de voordracht niet meer gewijzigd kan worden. De Voorzitter antwoordt dat een gedeelte van het college van B. en W. niet meer wenschen te wijzigen. Het voorstel van den Heer Mijs om het aantal leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim met twee uit te breiden wordt daarna met 6 voor en 5 tegen aan genomen. De Heer Mijs stelt voor alsnog de voor dracht aan B. en W. terug te zenden. Dit voorstel wordt met 6 stemmen tegen en 5 voor verworpen. Tot stemming voor de eerste vacature overgaande verkrijgt de Heer van As 5, de Heer Hartsema 6 stemmen. Bij de tweede vacature verkrijgt de Heer Pen 10 stemmen (1 stem blanco). 8. Komt aan de orde benoeming Onder wijzer O. L. S vacature v. d. Velde. Voordracht, alphabotisch opgemaakt, van B. en W. 1 de Heer L. Breur van Hoog- carspel, 2 de Heer Tjerrie van 's Gravenhage. Daar enkele Heeren nog inlichtingen ver langen betreffende de stukken van genoemde Heeren ging de Raad in geheime zitting over. Na heropening gaat men tot stemming over en verkrijgt de Heer Tjerrie 8, de Heer Breur 3 stemmen. 9. Rondvraag. De Heer Joppe zegt in de courant gelezen te hebben dat de schippers medegedeeld wordt wanneer het water uit de haven gaat. In de laatste dagen is het heelemaal ver geten. Hoe zit dat nu eigenlijk. De Voorzitter antwoordt dat er tijding gekomen zou zijn of het water er in blijft of er uitgaat. Het is niet vergeten. Wanneer de tijding komt dat het water de drie eerst volgende dagtyden er uit gaat dan wordt dit ter kennis van de schippers gebracht. De Heer Joppe vraagt verder hoe of het gaat met de overeenkomst tusschen Middel harnis en of dit gratis geschiedt. De Voorzitter antwoordt dat Middelharnis daaromtrent bericht doet en nu onderzocht wordt hoe groot de werkzaamhedenzijn en of de havenmeester daarvoor beloond moet worden. Niemand der Heeren meet het woord ver langend wordt de Openbare Vergadering gesloten. Zaterdagavond viel een zoontje van P. van Es zoodanig dat de jongen niet kon loopen en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MELISSANT- In deze gemeente is een ge mengde zangvereeniging aanvankelijk met 40 leden. Bestuursleden zijn de heeren P. van der Wulp, voorzitter J. Nagtegaal sec retaris, W. van der Werf penningmeester, Th. van der Spaan bibliothecaris. De echtgenoote van P. Sandifort had de vorige week het ongeluk van den zolder te vallen en een arm te breken. Gedurende de afgeloopen maand Febru ari jl. werden aan het hulptelegraafkantoor 74 telegrammen behandeld. Het kohier no. 1 der personeele be lasting, belastingjaar 1912, is aan den Ont vanger ter invordering ter hand gesteld. HERRINGEN- Door de politie is tegen een paar personen in deze gemeente proces- j j verbaal opgemaakt wegens overtreding der ijk wet. De telephooncel aan het hulptelegraaf kantoor alhier is op Woensdag 6 Maart jl. voor het publiek geopend. Tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier is met groote meerderheid-van stem men herkozen de heer A. Heyblom en ge kozen de heer Esra Slis in de plaats van den heer K. de Gast, die als zoodanig bedankt heeft. Jl. Zondag vertrok schipper Broeke uit Made met zyn schip met stroo naar elders, doch keerde den zelfden middag weder in de kaai terug, omdat onderweg door een windvlaag de bovenlast met stroo eraf woei. Al de luiken van ket schip spoelden aan den Zeedijk aan. De schipper mag van geluk spreken dat hy met zijn schip nog behouden in de haven is teruggekeerd. Door stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk is art. 32 van het kerkelijk reglement in dien zin gewijzigd, dat voortaan met toestemming van den kerkeraad in de con sistoriekamer voor Christelijke doeleinden van Godsdienstigen, maatschappelyken en staatkundigen aard, vergaderingen kunnen worden gehouden. In het telefoonkantoor alhier is een lijst opgehangen van de plaatsen waarmede gesprekken tegen verlaagd tarief van 20cent gevoerd kunnen worden. STELLLNDAM- De heer Taal, predikant bij de gereformeerde gemeente alhier, is beroepen te Bruini3se. Dinsdag werd van gemeentewege aanbesteed het bouwen van een kolenhok bij de dokterswoning. Ingeschreven werd door P. Maat voor f 295,75, door A. van Oosten- brugge voor f 275,— en door K. A. van Wageningen voor f 273,75. De gunning zal heden plaats hebben. De wagenmaker J. v. d. B. alhier had het ongeluk een zware plank op zyn pols te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel zoodanig werd gekneusd, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De getrof fene kan zyn weik niet verrichten. Naar wy vernemen, komt Mej. N. Touw, thans te Melissant, voor op de voor dracht voor onderwijzeres te Hellevoetsluis. Schipper J. Jansen alhier had deze week het ongeluk een kor te verliezen in het mosselzaad. Dinsdagavond had de verpachting plaats van land in de 7e kavel van den Adrianapolder en in de 20e kavel van den Walspolder, eigendom van denheer M. Sper ling Mz. te Maassluis. Het land in den eersten polder werd ge pacht in 1 gedeelten voor den tyd van 10 jaar, respectievelijk voor f 93,55 en f 86, door M. van Seters. Dat in den Walspolder ook in gedeelten voor den tijd van 10 jaar, deel I door C. Gebuis voor f 84,— deel II door A. Lokker voor f 82, - alles per gemet. Onze vroegere dorpsgenoot C. Human, Rijksambtenaar, is van Well overgeplaatst naar Schinveld (Limburg). GOLDEREEDE- Het vereenigingsjaar 1911-12 is voor de vereeniging „Aurora" alhier, een jaar van opgewekt leven. Zoowel door eigen krachten uit de ver eeniging als door vreemde sprekers of spreeksters wordt dezen winter veel gepres teerd. De vereeniging heeft uitstekende krachten in haar midden. Zoo mochten we op de Februari bijeen komst met onverdeelden aandacht luisteren naar de voordrachten, die de heeren leden Touw en Langhorst ons te genieten gaven. Het op de laatst gehouden bijeenkomst op 1 Maart jl. behandelde verdient in ruimer kring de aandacht. Mr. Loosjes uit Sneek trad dien avond voor ons op met het onderwerp: het Neder- lansche lied van vroeger en heden. En het doet ons genoegen dadelijk te kunnen zeggen, dat zijn optreding in ons midden één succes geweest is. Mr. Loosjes beschikt voor iemand, die geen speciale opleiding voor den zang geno ten heeft, over meer dan gewone slemmid delen, en zyn liefde voor ons Nederlandsche lied is onbegrensd. Na een korte inleiding zette hij zich aan de piano, om ons van de verschillende soorten enkele nummers te doen hooren. En toen ging er, als altijd, van die een voudige, kinderlijke naieve liedjes een groote bekoring uit. De zanger boeide zijn hoorders van het begin tot het eind wy luisterden in stille aandacht en genoten. Lied op lied volgde; manneliederen, geuzen liederen, geschiedkundige zangen, kerstliede ren, verhalende liederen en drinkliedjes in bonte rij. Zeer in den smaak vielen 't Kwezelken, 's Winters als het reghent. Het verwaande kwezelken, Maseurken, alle roerend eenvou dig, zoowel van taal als melodie, en toch zoo gunstig. J „Op den dood van Willem denZwyger'en en „Lied op de verovering van Grol" waren dan meesten onzer onbekend en maakten daardoor misschien nog té meer indruk. Moeht ik een kleine opmerking maken, dan zou ik het „Nu sijt wellekome" meer gedragen meer met vrome ernst gezongen willen hebben. Na de pauze kregen we het hedendaagsche lied. De heer Loosjes wees er op, dat er in de geschiedenis van het lied een tijdperk van stilstand geweest is. De 18e eeuw en tot begin der 19e leveren weinig op dat gebied. Bij de redenen, die hij daarvoor opgaf, had h'y m. i. nog deze kunnen voegen, dat bij de beschaafde Nederlanders van dien tijd de moedertaal niet geacht werdmen sprakFransch en verwaarloosde zyn moeder taal". Ook bij de zanglustigen - deskundigen en ondeskundigen - heerschte de meening, dat elke taal beter was om in t'e zingen, dan de onze, vooral Duitsch was langen tijd geliefd. En nog zyn er, die beweren, dat onze taal niet zoetvloeiend is, te stijf om gezongen ie worden. Mr. Loosjes, de dappere kampvechter voor ons eigen lied, zou de zulken kunnen overuigen, dat zij het mis hebben. Al zingende, lied na lied (want hy is in 't geheel niet karig en zyn repertoire is onbegrensd) bewijst hij, hoe het Neder- landsch zich leent zoowel voor het ernstige als het boertige. IS llül UUOl tigo. Met bijzonder genoegen hoorden wy van hem ,De Hollandsche vlag" van Wierts, „Het regent" van Loosjes Sr., „De Noordzee" en „Moederke alleen" van Hullebroek liedjes van Cath van Rennes, „Het lied van den Smid" van Andeldorf. Opvallend is het, dat het Vlaamsch, zoo veel teksten levert voor onze tegenwoordige volkliederen, terwijl de Vlaamsche compo nieten ons meenige pakkende en vloeiende melodie bezorgden. Jammer dat van de door den heer Loosjes gezongen en verklaarde liederen en liedjes, nog zoovelen by ons volk onbekend zyn. We hopen, met den talentvollen vertolker, dat zijn werk van Vrydaga ben bijgedragen tot ver bi volkszang ook op ons ellal OUDUOItl'. In de maand I op het Telefoonkantoor tf 216 telegrammen 161 gesl gedaan. Schipper Jel'eer had v< ongeluk toen hij de haveJ door den sterken stroom nJ op den steenen dam te ga hulp van andere schipper! lukken bij vloed het vaartu krijgen. De werkzaamheden aai briek Ceres zijn verleden NIEUIVE TüNGE. Aan het ll telefoonkantoor werden gedu Februari behandeld 272 tel! telephoongesprekken en 4(j roepberichten, totaal 764 be] Donderdagavond 11. gat! zeischap .Appollo" in het B haar tweede winterconcert, 1. neelstukjes werden prachtig 0 de opkomst van de rusten zeer gering, zelfs de verzoek te geven schitterden door huna Maandag werden de ee. voor de gasfabriek alhier aa afstand tot afstand ziet men opgestapeld. De heer A. Holleman b< wyzer aan de openbare lagere 15 April a.s alhier in functie OUDE TONGE Maandag zi eerste buizen voor deGasfabrie- die naar de verschillende strai vervoerd worden. In het pand A. 129 ge kaai is door H. Kievit een opgericht. Tegen eenige personen: meente is procesverbaal opgen overtreding der IJkwef. De landbouwer P. van deze week twee beste paarc dood verloren. De omnibusdienst van delharnis, welke door Marken jaar is bediend, is met ingangl jl. opgeheven. DEN BOMMEL- Op 29 Februai afJeeling Den Bommel van (8 vereeniging „Het Groene Krui j aars vergaderin g. Nadat de punten der agent gehandeld, kwam de heer Dr aan het woord. Hij zou spreken hulp by ongelukken." Spreker begon, met te zegge deze bespreking niet moest besi een soort van cursus in eerste dat het zyn doel was, de lust kennis te nemen van den iff belangrijke kleine boekje, ge hulp bij ongelukken", welk ges •de leden reeds eerder was ve Zoo wyst de heer v. d. M. op b van het baden met volle n verkeerde van kalk uit het wasschen met water in plaats v op de fout, die men zou bef het oog te willen wasschen plaats van met melk, enz. Hij maakt duidelijk, dat mei ling, die uit het ijs is gehaald verwarmd vertrek moet brengen moet wrijven met koud water met sneeuw. Op wonden, zegt spreker, de gekste dingen gelegd, als paardevijgen, tuinaarde, tabak er In beide eerste gevallen kan ontstaan, die soms den dood heeft. Ook mag men met gewonde dieren aanraken, die aan miltvu zun- Als bewys van het gev verbonden haalt spreker het vo riscbe voorbeeld aan: Een hond vleesch opgegraven van een gestorven rund. De hond likte aan de slechts weinig gewonde -gevolg was, dat de man enkele overleed. Thans vindt de heer v. d. M om te spreken over bacteriën,kle: die stoffen afscheiden, welke ging kunnen veroorzaken da zaak, zooveel mogelijk zorg te geen bacteriën in een wonde moet daarom een gewonde pla de vingers aanraken, maar uitw «en zwakke carboloplossing, en eene kiemvrye stof bedekken. BtJ slangenbeet of dollehond; men het, gewonde deel stevig de wond uitzuigen. Mocht van .een vinger afhakken, dan „f„„ur„?fw,aren; de mogelijkheid igenakte top er weer opgeplaatst is niet uitgesloten. Hierna komt spreker aan de dende wonden. Hy wysfop ondmg te onderkennen aan het ''et bloed. Men moet dan Ia8hder boven de wond te vin wfil te .drukk0n aftebinden (1st eenige plaatsen waar de

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 6