sdijk. et beste. ng, „VOORUIT!" TWEEDE BLAD r. raliteit. kwaliteit met aan winkeliers verd. iionale ;ekbank ïldoorn. >T ZOON Louwerij l )E HAAS isterdam. >ton, GIERPUTTEN, LRDENDRINK- VLOEREN en >r putten. JtNIS. No. 14 21Febr. 1912 Plaatselijk Nieuws. Pandbrieven uit Ivan '10172 °/0, plus itukken van f2500, f 250,— en f 100,—. kantore der Bank en IELSDIJK. aat, Sommelsdijk W TELEFOON No. S. ma kwaliteit versch jjgbaar. Neemt proef jö r Saucisse de Bou- c_ rookvleesch. ten geschieden in M png. ■alsevolsn. rersch KaLfsvleesch. 3gels 888. jDEE. MIDDELUAUNIS- Bij den landbouwer K. Verhage is een rund afgemaakt, waarbij ver schijnselen van tuberculose voorkwamen. Maandag had K. B. by het houthakken het ongeluk zich zoodanig in zyn hand te hakken dat geneeskundige hulp hoogst noodzakelijk was. Ten verzoeke van den heer A. K. die volgens een vorig nummer een lezing over christelijk onderwijs zou houden, waarbij geen enkele belangstellend toehoorder zou zijn opgekomen, diene het volgende: Hij zou dien avond rekening en verantwoording doen voor de leden van een vereeniging waar van hij penningmeester is en dat dien, avond vanwege de strenge koude geen toe hoorders waren gekomen, waardoor het dien avond niet is doorgegaan. De levering van de benoodigde grint dienstjaar 1912 voor de Oost- Westplaat polders is bij inschrijving aangenomen door schipper J. v. d. Heuvel van Sliedrecht voor f 2,03 per meter. Voor de insehry ving voorhet verryden van den grint voor den Oost en Westplaat polder van de kaai naar de bestemde plaats was geen enkel briefje ingekomen. De totale ontvangst van de persoonlijk gehouden collecte ten bate van de zwaar- getroffenen door het vergaan van den visch sloep „Anna" bedragen f 623, Met recht hartelyken dank aan de vriendelijke gevers en geefsters, zoowel in Middelharnis als in Sommelsdyk maakt de commissie hierbij officieel daarvan melding. (Niet van onzen gewonen correspondent). Door de rechtbank te Rotterdam is gisteren uitspraak gedaan in een zaak be treffende het plegen van onzedelijkheid op den openbaren weg alhier. De uitspraak is 6 weken en 1 maand gevangenisstraf en 1 maand tuchtschool. Het feit is gepleegd op het Zandpad door drie jeugdige personen waarvan een beneden 16 jaar. Sedert de vorige week zijn te IJmuiden binnengekomen de volgende vischsloepen Schip Schipper Besom. Albatros J. de Waard 1320 Paul Kruger H. Langbroek 12'20 SOMIIELSDIJK. Voor het examen nuttige handwerken slaagden den 20ste dezer te 's Gravenbage mej. A. R. van As alhier, leerling der Rijksnormaallessen te Middel harnis. Hedennacht (van Woensdag op Don derdag) zal de nachtwacht voor het laatst met den klep de ronde doen, zoodat het gekletter des nachts met den klep tot het verleden zal behooren. Een ander toestel zal hem in zijn nachtdienst controleeren waarvoor in verschillende wijken ijzeren kastjes zijn aangebracht, welke sleutelsin- houden tot het opwinden van den „Contro leur." De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier op Woensdag 14 dezer, voor de nagelaten betrekkingen van de vischsloep „Anna" heeft ruim f 18 opgebracht. Op aanklacht van een paar meisjes uit deze gemeente, is procesverbaal opge maakt tegen een viertal jongens van Dirks- land, wegens straatschenderij. Nutsconcert, 14 Februari 1912. De inwoners van Middelharnis en Som melsdyk kunnen inderdaad dezen winter niet klagen, dat hun geen gelegenheid tot ont spanning geboden wordt. Zang-, muziek-en tooneeluitvoeringen en Nutslezingen wis selen elkander gestadig af. Een verblijdend verschijnsel is het, dat de zalen telkens weer met belangstellenden gevuld zijn en dat men trouw uit alle standen opkomt om te luisteren naar hetgeen aangeboden wordt. Dat het niet altijd mogelijk is ieder te bevredigen behoeft geen betoog. Herhaalde lijk wordt terecht of ten onrechte kritiek ten beste gegeven. Een uitzondering hierop vormt het concert van Woensdagavond 14 dezer, gegeven van wege het Departement Middelharnis-Sommelsdijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenwant allen die toen in de zoo gezellige zaal van het Hotel Spee aanwezig waren, zijn het volmaakt eens dat dit een avond van hoog kunstge not was, die niet spoedig uit de herinnering zal verdwijnen. Het concert werd gegeven door Mejuffr. Netty Evekink Busgers, zang, Mejuffrouw Coba SwaaD, piano en den heer Herman Leijdensdorff, le violist van het Mengel- bergorchest, allen van Amsterdam. Dit drie tal, gediplomeerd aan het ook in het buiten land zoo hooggeroemde Amsterdamsche Conservatorium, is zoo welwillend geweest ons de gelegenheid te schenken hier van kunne muzikale gaven te genieten. Zy heb ben ons dan ook een kunstgenot doen sma ken, zoo hoog en edel als hier nog nooit gesmaakt is. De jonge violist, de heer Leydensdorff (hy is slechts 21 jaar en behaalde reeds in 191) na een schitterend examen een eervol diploma) speelde als eerste nummer eene Sonate van Hfindel en wel zóó. dat het publiek reeds na de eerste maten geheel onder den indrnk van zyn spel was. In ademlooze stilte werd geluisterd naar de jubelende tonen, die de kunstenaar aan zyn voortreffelyk instrument (een echte Stradi varius van eenige duizenden guldens waar de) ontlokte en die ons in ongekende weelde toestroomden en betooverden. De machtige indruk, dien de heerLeijdens- dorff vanaf het eerste oogenblik doorzijn spel wekte werd by de volgende nummers,, werken van Mozart, Beethoven en Wagner, voortdurend sterker, zóó zelfs dat enkelen tot tranen bewogen waren. Wij voelden dat daar voor ons stond een kunstenaar, nu reeds groot, maar een nog grooter toe komst tegemoetgaande. Te spreken over zijn onberispelijke stok voering enz. is hier overbodig; in de kunst en andere groote bladen is door bevoegder beoordeelaars zyne techniek reeds zoozeer geroemd, dat wy hierover verder kunnen zwijgen. Wij hopen dat de heer Leydensdorff ge voeld zal hebben, dat wy dankbaar waren en zullen blijven voor hetgeen hij ons gaf, Wanneer wij zeggen; „kom nogmaals en laat ons andermaal van Uwe hooge kunst genieten" dan gelooven wij te spreken naar het hart van allen die in de zaal aanwezig waren. Wij houden, ons overtuigd, dat het aantal toehoorders een volgende maal nog oneindig grooter zal zijn. De beide Dames zullen het ons, naar wy vertrouwen, niet als eene onbeleefdheid aanrekenen, dat wij begonnen zijn met over den heer Leijdensdorff te schrijven. Wij meenen te mogen gelooven dat zij daartoe te hoog staan en met ons beseffen, dat het buitengewone talent van den heer Leijdens dorff dit van ons vordert. In ieder geval is ons oordeel omtrent hetgeen de beide dames praesteerden in byzondere mate gunstig. We kunnen niet anders dan roe men de onberispelijk zuivere intonatie en de door en door muzikale voordracht der liede ren van Mejuffrouw Everkink Busger3 niets, overdreven maar heerlijk gevoeld en weer gegeven. Zij heeft de aanwezigen in hooge mate bekoord, zooals zjj zeker zelve wel bemerkt zal hebben aan het harteljjkapplaus dat haar telkenmale ten deel viel en dat ook ruimschoots verdiend was. Ten slotte een en ander over de pianiste Mejuffrouw Swaan deze eveneens zeer sym pathieke kunstenares. Ongetwijfeld rustte op haar de zwaarste taak van den avond geen enkel nummer waaraan zy niet hare medewerking verleende en dan op welke wy'ze I Haar samenspel met den heer Leydens dorff was onberispelijk, wat door dezen blykbaar ten volle gewaardeerd werd. Bui tengewoon muzikaal en smaakvol was alles wat zjj speelde; paarlende loopjes en tril lers, alles kwam tot zijn recht. De piano solo's „Intermezzo" en „Rhap sodie" van Brahms werden schitterend ge speeld en naaandachtignaarhetgeacheveerd spel van Mejuffrouw Swaan geluisterd te hebben, begroeten wij haar als eene hoog staande piaDiste. Zeker zal het door ieder op prijs gesteld worden, wanneer wij later nog eens het voorrecht mogen hebben om pianiste en zangeres nier weder te zien optreden en daardoor de gelegenheid je krijgen ons aan hun heerlijk spel en schoonen zang te vergasten. Door de bereidwilligheid van den heer J. C. de Gast kon over eene prachtige piano beschikt worden, die niet weinig bijdioeg tot verhooging van het kunstgenot. Een oprecht woord van dank komt hem daarvoor Z9ker toe, want nietieder gelukkig bezitter van zulk een kostbaar instrument, vindt men bereid, dit voor een dergelijk doel be schikbaar te stellen. Niet onvermeld mag blijven, dat hetNuts- bestuur de dames door bloemen en den heer Leijdensdorff door een palmtak huldigde. Een luid applaus van de aanwezigen by de aanbieding bewees, dat allen van harte met deze hulde instemden. DIRKSLAXD. Maandag 19 Februari (rad alhier op uitnoodiging der afd. „Dirksland" der S. D. A. P. op, de heer A. W. Heijkoop van Rotterdam met het onderwerp: „Het staatspensioen en de motie Troelstra". Reeds lang voor den aanvang was de zaal van den heer Gaanderse stampvol. Door den voorzitter werd met een kort woord de ver gadering geopend, waarna de sprekeroptrad, om zijn onderwerp te behandelen. H(j begon eerst met een uiteenzetting van de beteekenis van de staatspensionee- ring, waarna hy in het tweede gedeelte van zyn rede, de beteekenis der motie Troelstra uiteenzette. Spreker begon met te herinneren, hoe de eisch van staatspensionneering reeds 20 jaar oud was, hoe hij het eerst door de socialis ten gesteld was, en hoe deze eisch door alle burgerlijke partyen met hoongelach werd ontvangen. Sinds dien kwam het vraagstuk der ouderdomsverzorging meer en meer op den voorgrond, en het is nu op ditoogen blik by alle partijen een punt van urgentie geworden. De liberalen, die zich eerst hard nekkig tegen de staatspensionneering ver klaard hadden, hebben zich nu uitgesproken in hun program voor ouderdomsverzorging liefst in de richting van staatspensionee- ring, terwijl de vryzinnigdemocraten op dit punt, zooals wel meer gebeurt, verdeeld zijn. Men moest echter volgens spreker, niet te veel waarde hechten aan de woorden dezer hee- ren, daar zy 111 verkiezingsdagen zeer demo cratisch schijnen, doch wanneer zy regee- ringsparty zyn, zich van de gegeven beloften niet veel aantrekken. Vervolgens ging spreker na, de verschil lende wetsontwerpen, die door opeenvol gende regeeringen zijn ingediend, doch die allen waren gebazeerd op het zoogenaamde Duitsche stelsel, n.l. een ouderdomsverzeke- ring, waarbij door de betrokken arbeiders premie moest worden betaald van hun 16e tot hun 70e jaar. Het eerste ontwerp was van het Kuyper-ministerie, dat door den heer Kuyper in 1904 werd ingediend, doch dat door den val van deze regeering in 1905 geen wet geworden is. Daarna in 1905, trad het liberale kabinet „De Meester" op, welks minister van arbeid Veegens ook een ontwerp indiende met premiebetaling, dat wel beter was daD van zijn voorganger, doch voor de Sociaal Democraten even onaanneembaar. Door den val van deze regeering in 1908 kwam van deze plannen ook niets terecht. Daarna trad het Ministerie Heemskerk op, welks minister van arbeid, Talma, deze kwestie zou oplossen, die al zoolang een brandend vraagstuk was geweest. Door de christelijke arbeiders was een groote hoop gevestigd op dezen gewezên leider van patrimonium, die volgens hun denken dan nu eindelijk eens zou zorgen voor een goede Sociale wetgeving, waarvan dan het gewich tigste zou zijn, de ouderdomsverzekering. Principieel zijn de christelijke partijen tegen staatspensionneering, daar dat volgens hun zeggen een bedeeling is, en het veel beter is, dat een arbeider zijn geheele leven premie betaald, waarna hij dus zou kunnen zeggen, dat hy op zijn pensioen recht had. Ondertusschen steken deze zelfde personen, nl. de gewezen ministers, met het grootste gemak hun f 4000 pensioen op, waarvoor zy een krats hebben betaald. Minister Talma diende ruim 3 jaar na zijn optreden als minister nl. 5 Mei 1911, zijn wetsontwerp in tegen ouderdom en invaliditeit. Dat wets ontwerp bestaat uit 394 artikelen, waarvan er een is, nl. artikel 357, dat de sympathie heeft van de Sociaal-democraten. Dit arti kel bepaald, dat bij inwerkingtreden der wet, alle 70 jarige arbeiders, die aan de daarin gestelde bepalingen voldoen, bij wy'ze van overgangsmaatregel, een pensioenzullen genieten van f2,— per week. Daar nu iedereen, dus ook de S. D. Kamer fractie weet, wat een moeite het kost, belangrijke wetsontwerpen tot wet te ver schaffen, en het vry zeker is, dat deze wet in de wetgevende periode van deze regeering geen wet zal worden, zoo heeft Troelstra naar aanleiding van het genoemde artikel 357 een motie ingediend, waarbij de Kamer uitspreekt, dat om in den ergsten nood der ouden van dagen te voorzien, dit artikel tot wet zal worden verheven, waarna dan later de geheele wet kan worden behandeld. De kosten hiervan worden geraamd op ruim 2 millioen gulden, dus zyn op een begrooting van 204 miljoen niet zoo hoog en waar door den volgens offlcieele cijfers ruim 21000 tobbers zouden worden geholpen. Wanneer nu deze regeering en met hen de verschillende partyen werkelijk iets voor de ouden van dagen willen doen, dan zullen zy deze motie aannemen, doch spreker vreest hiervoor met groote vrees. Om nu de aanneming van deze motie te bevorderen, heeft de Sociaal-Democratische arbeidersparty door het heele land vergade ringen belegd, om den eisch van staatspen sionneering te verdedigen en te pleiten voor de motie Troelstra en op al deze vergadering een motie aan te nemen ten gunste van de motie Troelstra. Nadat spreker dit onderwerp in den breede had behandeld, werd de volgende motie in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Deze motie zal worden opgezonden aan de Tweede Kamer en een copie hiervan aan den afgevaardigde van Zierikzee, den heer Patyn. De motie luidt: „De drukbezochte openbare vergadering van de afd. fhrksland der S. D. A. P., ge houden op Maandag 19 Februari 1912, ge hoord de rede van A. W. Heykoop van Rotterdam, kennis genomen hebbende van de door Mr. P. J. Troelstra ingediende motie, waarin gevraagd wordt nu reeds artikel 357 van het wetsontwerp van Minister Talma in toepassing te brengen; van oordeel, dat de nood der ouden van dagen uit de arbeidende klasse dringende voorziening vereischt; spreekt als haar wensch uit, dat het par lement ten spoedigste de motie Troelstra zal aannemen; brengt hulde aan den arbeid der S. D. Kamerfractie, en besluit deze motie ter kennis van de Tweede Kamer te brengen. Nadat door den voorzitter een kort woord van dank werd gebracht aan den spreker en aan het publiek en opgewekt werd tot aansluiting en deelneming aan den strfid der Sociaal-Democraten, werd deze goed geslaagde vergadering gesloten. Na afloop gaven zich enkelen als lid der party op. De collecte aan den ingang der zaal ge houden, bracht f 5,025 op. (Niet van onzen gewonen correspondent). Verslag van de Algemeene Vergadering van „Het Groene Kruiste Dirksland. Op Donderdag 15 Februari 1.1. werd de algemeene vergadering van „Het Groene Kruis" alhier gehouden onder den Voorzitter W. Sneijders de Vogel. Deze heette de talrijk opgekomen leden hartelijk welkom en sprak zyn vreugde uit ovei de meerdere belang stelling in de Vereeniging. De notulen wer den gelezen en na een enkele opmerking goedgekeurd. De Secretaris bracht verslag uit van den toestand der Vereeniging. Tot zijn blijdschap kon hij mededeelen, dat zjj gestadig in groei toeneemt. Het getal leden was met 16 toegenomen, terwijl de contri- butiën daarmede gelijken tred hielden. Van de Verplegings artikelen werd een ruim gebruik gemaakt, het aantal keeren steeg tot 103. Deze artikelen vermeerderden door het aanschaffen van eenzitbad, een ligstoel, een ledikant en een tochtscherm. Bovendien werden aan een tweetal zieken versterkende middelen verschaft. In opdracht van de vorige vergadering werd Zuster Hulst uit Harlingen uitgenoodigd tot het houden van een rede over „Wijkverpleging". Dit verslag wordt zonder aanmerkingen goedgekeurd. Daarna doet de Penningmeester Rekening en Verantwoording van het gehouden be heer. De Rekening over 1911 sloot met een nadeelig saldo van f 15,81 terwijl de Kas van Versterkende Middelen een voordeelig saldo aanwees van f 83,24. De commissie tot het nazien der Rekening bevond alles in orde. Bij de verkiezing voor een nieuw Bestuurs lid werd gekozen do WelEerw. Heer B. G. C. Speenbeek, die deze benoeming aannam. Daarna kwam aan de orde„Wijkverple ging". De Voorzitter deelde mede, dat het Bestuur aan alle ingezetenen een circulaire zond, ten einde hen op te wekken, bf lid, te worden van onze Vereeniging öf hun contributie te verhoogen daar anders de Wijkverpleging niet tot stand kan komen. Blijken de ingezetenen prys te stellen op eene Wijkzuster, wat de meerdere inkomsten mogen toonen, dan zal het Bestuur trachten het geheele bedrag te bekomen door by enkele Besturen in onze gemeente aan te kloppen voor het ontbrekende. Hy stelt evenwel op den voorgrond, dat het Bestuur dit alleen doen kan, wanneer de ingezetenen toonen door hun gaven; wijkverpleging te willen. Een der aanwezigen vraagt, of in onze gemeente wel voldoende werk zal zyn voor een Zuster. De Voorzitter herinnert aan hetgeen Zuster Hulst onlaDgs mededeelde, die verklaard had, dat in een gemeente van 2000 zielen, in den regel, werk genoeg is voor een Wijkzuster. Een ander vraagt of het niet mogelijk zijn zou samenwerking te zoeken met een naburige gemeente, dan zouden de financieelebezwarenverminderen. Nadat een der Bestuursleden de voordeelen eener goede Wijkverpleging heeft bepleit en meerderen hun meening daaromtrent hebben geuit, noodigt de Voorzitter de aan wezigen uit, met het oog op „Wijkverple ging" hun bijdrage te verhoogenwaartoe eenigen dadelijk bereid zyn. Voorts wekt hij allen op, ijverig propaganda te maken voor onze Vereeniging, dan zal zy spoedig Wijkverpleging instellen, welke een zegen moge worden voor het lijdende deel der gemeente en het welzijn van allen moge bevorderen. iHELISSAA'T- Donderdagavond a.s. hoopt het mannenkoor alhier met medewerking van de zanggezelschappen van Middelharnis en Dirksland een uitvoering te geven in de Herv. Kerk alhier. Ter gemeentesecretarie zyn 15 aan giftebiljetten ingeleverd om geplaatst te worden op de kiezerslijst 191213. STELLENDAM. Maandagmiddag kwam hier in de haven de stoomboot Frans Nae- rebout, waarmee werd aangevoerd de gas- ketel voor den toren te Goedereede. Per as werd het gevaarte van hier naar Goedereede vervoerd, nadat het met behulp van een stoomlier aan wal was gebracht. De statuten van de Dorpsvereeniging „Ons Belang" alhier zyn koninklyk goed gekeurd en verzonden met de Staatscourant No. 38. Door den heer M. Jansen alhier is ontslag aangevraagd als Brandmeester en als lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Ten gevolge van het vlamvatten van eenige kleedingstukken, die by de kachel waren te drogen gehangen, ontstond er brand ten huize van de weduwe A. H. alhier. Door de buren, die den brand spoedig ontdek ten, werd voorkomen, dat deze groote afme tingen verkreeg. Assurantie dekt de schade. De vorige week werd in het Cafe van den heer Troost alhier voor rekening van Mevr. de Wed. Mr. G. J. Goekoop te's Gra- venhage by opbod verkocht 29 gemeten en 280 roeden (V. maat) bouwland, 't welk opbracht ƒ30800. Een bewys, dat men hier de waarde van het land kent. Dinsdagavond werd door de Liberale Kiesvereeniging alhier een flinkbezochte ver gadering gehouden. Tot bestuursleden werden herkozen de 3 aftredende heeren M. Jansen, M. van Dam en N. J. van Dongen. In een vorige vergade ring werd de heer P. D. Holleman gekozen tot lid van het hoofdbestuur, terwyl de heeren M. Keyzer en N. J. van Dongen werden benoemd tot afgevaardigden.

“Vooruit!”Officieel Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goedereede | 1912 | | pagina 5